Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:34 28.06.24 
Филмови
   >> Star Wars - George Lucas
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ZA Starata Republica i Imperiqtaнови  
Автор Aл Koxoнe (Бира!!!)
Публикувано05.11.02 11:28



Tova e vypros koito obhvashta ne tolkova filmite, kolkoto knigite okolo tqh (ne tezi na Zan, a po skoro tezi predi Epizod 1 i predi Epizod 4).

Znachi vyprosa e kak mislite Imperiqta podobrqva ili vloshava jivota na horata?

Moeto mnenie e redica neshta sa se opravili. Naprimer premahnato e robstvoto (pone oficialno), nqma grajdanski voini i voini mejdu otdelnite planeti. Namaleno e vliqnieto na golemite korporacii (kato iskluchime Korporativniq sektor, no i tam neshtata sa po-civilizovani). Vodi se organizirana borba s piratite. Imperiqta syshto izpolzva nqkoi prestypni organizacii, no kato cqlo vlasta im e ogranichena, veche ne mogat da zavzemat vlasta na cqla planeta ili sistema. Vse pak deviza na imperiqta e "Mir i red!!!". Verno che si e edin vid diktatura, ama moje bi si ima nujda sled haosa na starata republica... Tuka sigurno she me opluqt mnogo hora, ama izglejda malko kato rejima na Stambolov :))).

Ima i nqkoi minusi, no syvyrshenni neshta nqma... (za sravnenie Novata Republica).

Interesni sa mi mneniqta na vsichki, kato se posyberat povechko i mi ostane vreme shte napravq i po-obshiren analiz. Syshto e interesna i ideqta za tova kakvo podobrqva bunta i Novata Republika (v edna ot knigite na Zan (4tata) se kazva che imalo dosta planeti v Novata Republika, koito biha se vyrnali v Imperiata ako im se dade pravo na izbor), ama aide tova drug pyt.

IF JADEN THEN
GOTO BIRARIA;


Тема Re: ZA Starata Republica i Imperiqtaнови [re: Aл Koxoнe]  
Автор Aл Koxoнe (Бира!!!)
Публикувано11.11.02 09:59



Nikoi li nqma mnenie?





IF JADEN THEN
GOTO BIRARIA;<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Aл Koxoнe на 11.11.02 10:00.</EM></FONT></P>

Редактирано от Aл Koxoнe на 11.11.02 10:02.



Тема Чакай, готвя ти мнение, но сега съм на работа и...нови [re: Aл Koxoнe]  
Автор CthulhuМодератор (ужас)
Публикувано11.11.02 15:55



...не мога да пиша. Като се върна довечера ще драсна.



Тема Re: Чакай, готвя ти мнение, но сега съм на работа и...нови [re: Cthulhu]  
Автор Aл Koxoнe (Бира!!!)
Публикувано11.11.02 18:41



OK. Az samo da si priznaq che plakatite go slojih edin vid da razbudq duhovete, e to e qsno kyde sa mi simpatiite ama mi e interesno kvo mislqt i drugite za trite rejima Stara Republika/Imperiq/Nova Republika. Predpostavkite za tova da vyznikne Imperiqta (mislq che prosto edin dva tymni Jedai na stigat), kakto i tezi za bunta. Naprimer zamislqli li ste se kakvo shteshe da stane ako R2D2 ne beshe popadnal pri Luk ili korvetata na Lea se beshe spasila. Obshta vzeto Luk si beshe dovolni ot jivota... po-tochno Luk ne iskashe da stava fermer, a da otide v Imperskata akademiq, t.e. oplakvashe se ot skukata, a ne ot Imperiqta (ne mislq che skukata e povod za bunt). S drugi dumi shteshe da stane Imperski pilot, a s negovite zalojbi sigurno shteshe da stane i admiral. Toi dori neiskashe da se prisyedinqva kym Kenobi. Vsyshtnost trygna da si otmyshtava na Imperiqta za chicho si i lelq si, a te bqha ubiti zaradi buntovnicite. Postavete se na mqstoto na shturmovacite, prosledqvat robotite do fermata, a tam nekvi pochvat da im razpravqt che gi nqma v momenta i neznaqt kyde sa... mi estestveno da reshat che sa buntovnici.

S dve dumi iskam da kaja che po vreme na Starata Republika babat i bashtata na Luk sa bili robi, a po vreme na Imperiqta toi e imal shansove za dosta dobra voenna kariera... i po-vajnoto qvno e simpatiziral na Imperiqta (ili pone ne e vijdal nishto losho v rejima i na upravlenie) shtom e iskal da hodi v akademiqta :)))

IF JADEN THEN
GOTO BIRARIA;


Тема Re: Чакай, готвя ти мнение, но сега съм на работа и... [re: Aл Koxoнe]  
Автор Roger Sanchez (електронен бог)
Публикувано12.11.02 21:15



abe mnogo dylga tema podhvashtash
sega sym v klub i ne mi se pishe mnogo
ama e interesna ... i she e hubavo da go obsydim po-natatyk


You can't change me.


Тема Много са нещата, които биха могли да...нови [re: Aл Koxoнe]  
Автор CthulhuМодератор (ужас)
Публикувано12.11.02 22:43



...бъдат описани като предимства на Империята: забранено е робството, пиратите не смеят да си покажат носа - оттам сигурност на търговията, политическа стабилност - никаква възможност за кръвопролитни междусистемни сблъсъци и насилие и др.

Затова ако гледаме всички тези "чудеса" на Новия ред и не се заглеждаме по-надълбоко ще станем като тези имперски офицери, които защитават Империята изцяло от дълбоко лично убеждение, че няма нищо по-добро за галактиката.

Трябва обаче да видим и другите страни на това управление: практическо заробване на цели светове - оттук неефективен труд, високи данъци - откъдето трудности пред развитието на бизнеса и намалени реинвестиции, намалена местна автономност, откъдето утежняване на централната администрация и утежнено управление на данъци, разрешителни режими и др.

Същевременно престъпните организации процъфтяват именно заради невъзможността на регионалните управители - Моф-овете да се правят с такива като Джаба и да следят дейността на всичките ловци на глави, които в повечето случаи се занимават с далеч не толкова безобидни занимания като издирването и залавянето на осъдени престъпници.

Всичко това са теоретични приказки, които са базирани не само на филмите и книгите към тях, но и на някои от книгите от разширената вселена /трябва да призная, че аз съм просто човек и още не съм изчел всичките томове, които са написани за световете на SW/.



Тема Re: Много са нещата, които биха могли да...нови [re: Cthulhu]  
Автор Aл Koxoнe (Бира!!!)
Публикувано13.11.02 10:41



Не съм казвал, че е перфектно. Просто правя сравнение... Може би започнах с малко крайна позиция, но просто исках да покажа, че Империята също има добри страни. Просто ми е писнало от фенове на Републиките, които отричат Империята, щото са "лошите" и хора, които харесват Империята само щото била "DARK" (тва са цитати).

Сега сериозно. Всичко си има и обратна страна на медала.

Доста имперски офицери и обикновенни войници или администратори мразят бунтовниците, защото са загубили свои близки или приятели, убити от бунтовниците. В началото доста хора са приветсвали Новия ред, тъй като родните им планети или системи са били разкъсвани от граждански и междуособни войни или пък те или техни близки са били заробени от някоя корпорация или правителство.

Някои от другите страни на Старата република, вече ги показах, но сега ще направя нещо като съпоставка: практическо ТОТАЛНО заробване на отделни светове - ако е външно (голяма корпорация) тоталното му разграбване, включително нарушаване на екологичното равновесие и след това изоставянето му на произвола на съдбата, водещо до тотална бедност на населението и до това да се остави доброволно да бъде използвано като роби от някоя корпорация. Ако е вътрешно - използване на ресурсите за елиминиране на всички опоненти и за нападение и евентуално поробване на съседни светове. В случея Джедаите са безсилни, тъй като за да се намесят трябва да са поканени.

Пълна или много голяма автономия на областите, водеща до невъзможност на каквото и да е централизирано управлени, липса на единна армия и/или полиция справяща се с пиратите и другите престъпници извън рамките на отделните сектори (които в случея са много малки).

При местни проблеми в свят, произвеждащ важен и дефицитен ресус или служещ за център на търговията с него в сектора си, липса на съответния ресурс, от където проблеми в индустрията (или друга сфера), появата на спекула и т.н.

Несигурност на външните инвестиции в светове, които управлението може да се смени всеки момент и да избухне бунт или гражданска война.

Увеличени разходи на компаниите за собствени армии.

Възможността за съществуване на полулегални корпорации, защитавани от законите на светове които са полупоробили или подкупили. Един вид легализиране на престъпността. Съществуването на големи организации на пирати и контрабандисти, постоянно местещи базите си извън юрисдикцията, на свят който ги е нарочил.

Уффф... уморих се. Засега толкова... не мога да го кажа по-точно, затова ще цитирам М:
"Всичко това са теоретични приказки, които са базирани не само на филмите и книгите към тях, но и на някои от книгите от разширената вселена /трябва да призная, че аз съм просто човек и още не съм изчел всичките томове, които са написани за световете на SW/"

IF JADEN THEN
GOTO BIRARIA;


Тема Re: Много са нещата, които биха могли да...нови [re: Aл Koxoнe]  
Автор Lv4o (непознат )
Публикувано16.11.02 21:27



Skiftah k'vo ste pisali i mi stana mnogo interesno. Nai- veroqtno az razbiram nai- malko ot SW poradi vmanie4enosta mi po star trek, no ne za tova mi e dumata. A samiq bqh golqm potdrujnik na noviq red dokato ne razbrah kakvo e napravil na Onor imperator. su6o taka namiram, 4e imperiqta bi bila suvarshena ako ne be suzdadena za da otuli bezkrainata jajda za vlast na vurhovniq kancler Palpatin. Ot druga strana mojem da tursim pri4ini za tozi nov red ne samo pri imperatora, kade beshe jedaiskiqt suvet vsichki tezi godini, ubavo tumnata strana zamuglqva vijdaneto im, e 6om e taka za6o ne sa se mobilizirali za da namerqt izto4nika. No ne za tova e temata. Spored men nito edna ot trite sistemi kuca. Ednata prevru6a svobodata v svobodiq, drugata puk i svobodata vzima, a pu tretata nema vreme da se usmichne, 6oto vtorata i disha vuv vrata, a vlotata i e prusnata po cqlata galaktika. mislq, 4e ako ne beshe izobreten hiper draiva vsi4ko 6eshe da e po- dobre. Imam predvit, 4e galaktikata nqmashe da moje da se obedini stavaiki tvurde nestabilna.



Тема Re: Много са нещата, които биха могли да...нови [re: Lv4o]  
Автор Mace Windu (jedi idiot)
Публикувано17.11.02 12:15



Spokoino, ne si ti tozi koito razbira nai-malko ot SW. Moje bi sum az, za6toto oswen 4-te knigi na Zan drugo ne sum 4el.

P.S.I az hareswam Star TRek.......Kakto i da e...

You're gonna die here you know.Convenient.


Тема Re: Много са нещата, които биха могли да...нови [re: Lv4o]  
Автор Aл Koxoнe (Бира!!!)
Публикувано18.11.02 11:06



Точно така. И трите системи имат недостатъци. Настъпването на новия ред е в резултат на тоталното скапване на Старата Империя (btw Новата върви по-същия път), един тъмен джедай не би могъл да завземе власта без подръжката на много хора и светове. Все пак му трябва армия, т.е. монаго хора на които режима им харесва и са готови да се бият и умрат за него. Лошото е, че Императора е доста краен при смазването на всякакви заченки на бунт (горе долу както американците са избивали цели племена индианци), но трябва да се замислим има ли друг начин да се управлява цялата галактика, т.е. може ли да си позволи да арестува няколко водачи (първо трябва да ги намери) и да се надява, че не е пропуснал никой важен в многомилярдната галактика или е по-сигурно кото смазва напълно всяко гнездо на съпротива. Може би Новия ред с друг водач... все пак признавам, че е доста голям гадняр, например някои сигурно знаят за случея, когато един пилот се блъска в сграда която много харесвал и той праща в изгнание цялото му семейство ("Сянката на Империята").
Да вземем основния основната причина за недоволство - високите данъци. Вие какво предпочитате да давате парите си за данъци или да губите когато превземат родната ви планета или пък да ви ги вземат пирати? Като допълнителен бонус в последните два случея може да получите изтрел от бластер, удар с вибротопор или доживотна екскурзия до някоя мина. Не мисля, че е евтино да се подържа флот който да осигурява пълно спокойствие в цялата галактика. Пък и като сложим бунтовниците като допълнителен проблем... колкото по-активни стават бунтовниците, толкова по голям флот трябва да ги контролира, следователно толкова повече пари трявват, те идват единствено от данъци, значи и недоволството расте. Освен това бунтовниците крадат суровини, кораби и т.н., което са загуби, които също трябва да бъдат покривани от данъците. В Епизод 4 Леа обвинява губернатор Таркин, че отново са дигнали данъците, аз си мисля, че това е за да могат да построят Звездата на смърта... все пак тая джаджа едва ли е евтина... А сега кажете защо я строят според вас и щяха ли да им трябват тия пари при други уславия?

IF JADEN THEN
GOTO BIRARIA;



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.