Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:34 26.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Бази данни
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Бази даннинови  
Автор tany@ (Ex-Me(Dead))
Публикувано08.08.10 20:43



Здравейте
Ще бъда малко по-обстоятелствена, отколкото би ми се искало да е
Работя в общинска администрация
По линия на... (ба ли го веч коя- ама държавна структура беше) ни преложиха безплатно Archimed- на David
До тук добре
Познат ме предуреди, че ще имам драми с тях
Аз обаче, като много "нафукана", си мислех, че ще се оправя с тях
Да да... ама не
Това, което фирмата им поема като ангажимент е да транслира стара БД за да я зареди
Да да... ама не
Оказа се че не могат да го направят
Според познат програмист, в хедъра на файла за БД има нещо, което го атачва като тим MDB)
Само дето не успях да го отворя с нещо, деслплейващо подбен тип файлове (говорим за стара версия на MDB)
Ситуацията се усложнява от факта, че аз искам да напусна
И картинката изглежда така:
- Фирмата не може да транслира старата база данни (нещо, което е заложено в условията, за да се мммммммммм аплайне тяхната програма) - това ТЕ не могат да направят - оставям го БЕЗ КОМЕНТАР

- аз искам да напусна- защото заплащането е много ниско а и предпоставките, които до момента ме задържаха на подобно място вече отпаднаха - детето ми е достатъчно голямо и не илизам в болнични

-ако в този момент напусна, ще излезе че бягам и не съм си свършила работата - нещо, което не ме кефи, защото съм ТЪП перфекционист и докато не го оправя, надали ще напусна


Затова:
искам помощ
Има начин да се думпне базата данни
Има скриптове, които изкарват дадена информация за примерно незавършени преписки
НЕ ЗНАМ на какъв програмен език са писани
Опитах се да правя модификации на тези скриптове - но... изкарват полетата, но не и съдържанието мим
(бях почти сигурна , че нищо няма да стане... е... не стана)
молбата ми към Вас е:
Някой може ли да ми помогне да дъмпна базата данни (която е от ~ 98 година) - кощунство е да се зазтрие
Никога не съм се смя5тала програмист - мисля, че всеки камък си тежи н мястото
Ако оставя скрипта, който думпва всички преписки, които са незаявършени, някой може ли да ми помогне да го модифицирам за всички полета на базата данно?
Моля да ми повярвате, че се опитвах да я отварям с КАКВО ЛИ НЕ...
С цялото ми уважение - ако исках да съм програмист, щях да работя като такъв, а не като прост сисадмин...

NOONE can kill me- I'm Allready dead


Тема Re: Бази даннинови [re: tany@]  
Автор wiz (змей)
Публикувано09.08.10 18:55



като си админ и не ти се занимава с код що въобще се занимаваш?
може да видиш как похарчили много милиони и се лутали десетилетие:
http://www.capital.bg/biznes/tehnologii_i_nauka/2010/05/28/907916_zakusnialata_e-voljuciia/

ако добрите намерения на един админ бяха достатъчни да станат нещата до сега сигурно щеше да се е намерил такъв

като толкова имаш желание да се запази базата данни направи няколко архивни копия върху най-сигурните носители които има и проблема е решен

ако все пак искаш да отвориш файла сигурно има някъде инфо как става, през нета може да питаш на много места



no pain, no gain

Тема Re: Бази даннинови [re: wiz]  
Автор tany@ (Ex-Me(Dead))
Публикувано10.08.10 10:03



Благодаря за изчерпателния отговор- много ми помогна...
Не става въпрос дали ми се занимава или не - просто си обърнал думите ми наопъки.
Колкото до това какво трябва да знае един админ и какво не - колегата преди мен се е оправял перфектно с писането на малки програмки
За сметка на това, нито мережата беше мрежа, нито сървъра си е вдигал и поддържал той - когато приемах нещата и попитах какво се рънва и какво трябва да знам за този сървър, отговора беше - той сам си работи, ще ти оставя контакти на фирма ако има проблеми
Ъпдейт на сървъра ..."? какво е това животно", станциите - на Win 98 със 128 МB памет, но процесори ... примерно на 2.4 G, повсеместно хаотично шерване с фул права на С (е тука вече ми увисна чеенето...) масово използване за писане на документи на Corel , масово напляскани нелицензни програми (при това в институция, която има право да получи официално лицензиран софтуер от Майкрософт, масово наинсталирани AVG (сървъра беше удостоен с честта да има кракнат Nod32) - пак при условие, че се предоставя лицензна сървърна версия на антивирусна...- да изреждам ли още?
О да, иначе с определни "кодове" се е оправял - спор няма
Но продължавам да смятам, че за да стенеш добър програмер се иска много специфичен начин на мислене и виждане на нещата, съвсем други трябва да са ти знанията за да бъдеш добър админ на БД...
Да не говорим, че фирмата, чиято програма трябва да зареди въпросната база данни ( с около 12-13 годишна давност) поема ангажимента да транслира старите бази данни
Е!
Хора, на които това им е професията НЕ СЕ оправиха с това, ти ми казваш че един прост админ ТРЯБВА да го може...!!
И това да го може!
Че и по-добре от професионалистите в тази област!
И като направя няколко бекъпа - това с какво ми решава проблема?
Ах да... може би с това, че си ги имам :/ Че аз и сега си ги имам - на всеки две седмици сработва скрипт за автоматичен бекъп на базите данни
И ако трябва да се въвежда движение по някоя преписка (става въпрос за деловодна програма) от да кажем 1998 година и която е активна как би ме посъветвал да го направя?
Да я въвеждам наново изцяло цялата в новата деловодна програма?
Или да си държа още един стенд алон сървър само за да си правя справки и да се нанасят корекциите по такава преписка там където трябва- за да може да се следи цялостното й движение?
И да се работи едновременно и на двете програми?

WTF?!...

Молбата ми беше ако някой изяви желание да ми помогне, да му предоставя скрипта, с който може да се дъмпва определен вид информация от БД, за да ме ориентира на какъв програмен език е написан, та да седна и като хората САМА да си го коригирам, така че да ми дъмпва всичко.
Коригирах нещо по скрипта, но ми дъмпва само полетата, без да изкарва съдържанието им - съвсем ясно е, че не правя нещо както трябва
Обичам сама да си върша работата, а не някой да я върши вместо мен
Но ми трябва насока КОЕ да потърся за четене, та да седна да го разуча както трябва.
И много ти се моля, не ми обяснявай, че първо трябва да се поровя из нета
Уверявам те персонално, че всичко, което е фрий и по дескрипшън обещава да отвори всякакъв вид знайни бази данни, съм го свалила, инсталирала, тествала и няма резултат

За малко да забравя - текущата деловодна програма не е стандартна- даже не е на някои известни разработчици на подобен род програми - човека много отдавна е заминал нейде в чужбина и не мога в никакъв случай да установя контакти с него
Е... май картинката е пълна
Да се върна на първоначалния си въпрос - изявява ли някой желание да ми помогне да се ориентирам ПОНЕ в кой "код" да се забия, за да си реша проблема?

Моля за извинение модераторите на форума за прекалено дългия пост - поемам твърдо ангажимента да не повтарям подобно нещо

NOONE can kill me- I'm Allready dead


Тема Re: Бази даннинови [re: tany@]  
Автор wiz (змей)
Публикувано10.08.10 10:38



като те гледам не правиш разлика между това какво някои би направил безплатно и какво за пари

можеш ли да се сетиш че положението което описваш сигурно е резултат от опитите да се свърши какво ли не почти без пари? тва е типичния начин на работа на бай ганьо и дори филми има за това

сигурно фирмата която споменаваш или друга фирма може да наеме хора с опит да направят нещата ама тези хора не работят без пари или за дребни суми, за тва от фирмата казват че не могат да направят нещата

може да ти е от полза ако поставяш тези въпроси към твоите колеги, например във форума на http://www.opac.government.bg/

така или иначе бай ганьовския манталитет не се променя толкова лесно, ама ти може да пробваш



no pain, no gain

Тема Re: Бази даннинови [re: wiz]  
Автор tany@ (Ex-Me(Dead))
Публикувано10.08.10 16:43



Извинявайте
Сгрешила съм
Мислех четова са форуми, в които можеш да попиташ и да получиш консултация или съвет

Или аз не обяснявам както трябва, или ти си безумно закапачен
Аз не искам да го направи вместо мен някой от хората тук. - просто много внимателно прочети за КАКВО моля всъщност
Но понеже заговорихме за плащане и за бай-ганьовщина - хайде сега, "колега-бай-ганьо", кажи ми, ако плясна тук сорса на работещия скрипт, колко би ми струвало та да го удостоиш с височайш поглед и да ми кажеш - писано е на С, на делфи, на .... на .... на каквото и да е написано
За к`ви пари би си похабил очите за това?

За програмата е било заплатено когато е купувана
И е поддържана до примерно 2002
Морално остаряла, не отговаря и не се фитва в съвременното виртуално пространство- налага се замяна

После идва другото
Както много рационално ме съветваш да заплатим едни пари за нещо, което влиза в услугата, която ми се предоставя- инсталирането на въпросната нова програма
Т.е. два пъти да се прави едно и също нещо - да се плати за едно и също нещо
Ти ако си менажер как би постъпил?

А колкото до това, кои са ми колеги...
Това е спорен въпрос
Но теб със сигурност не бих нарекла колега

Благодаря за отзивчивостта
Дай боже всекиму от вас подобна

NOONE can kill me- I'm Allready dead


Тема Re: Бази даннинови [re: tany@]  
Автор Mixy (@#$%^)
Публикувано10.08.10 20:09



Извинена си.

Преди доста време имах някакви проблеми с мрежата в офиса и реших да питам на "правилното" според мен място - клуб "Системни администратори". Първия път модератора ми обясни, че това било форум за истински сисадмини и да не съм Ги занимавал с моите ламерски глупости. Втория път директно ми затри поста. Е, малко гадно ми стана, но викнах неволята и си реших си проблема.

Дай скрипта или там каквото те мъчи, пък може и да измислим нещо.

Mixy


Тема Re: Бази даннинови [re: tany@]  
Автор Hateras (чакащ)
Публикувано11.08.10 16:41



колко файла са "базата данни"?
какви разширения?
какво разбираш под "да се направи думп"? - готово скриптче, написано някога от някого?

зарежи философията, дай малко повече информация. ако е МДБ - все някак ще го отвориш, имаш офис, нали...

пий и пей!


Тема Re: Бази даннинови [re: tany@]  
Автор wiz (змей)
Публикувано11.08.10 21:03



както искаш го приемай ама даже подробно не ми се занимава да гледам противоречивите ти писания, безумни историй съм виждал достатъчно, пиша ти само общи приказки между другото като така може да помогна с нещо случайно

вероятно тази база данни може да се вземе с няколко реда код и да се запише извън приложението където да я прехвърлиш в друго: код може да прехвърли данните през клипборда, ако е този случай и ако не е направено от фирмата сигурно им е омръзнало да ги занимавате с глупости

а как според мен се менажира бай ганьо по добре да не пиша че може да ти дойде много



no pain, no gain

Тема Re: Бази даннинови [re: Hateras]  
Автор tany@ (Ex-Me(Dead))
Публикувано11.08.10 22:35



Искрено ти благодаря за отделеното време и внимание
(bow)
За да не флудя тук, може ли да ползвам указания в профила ти мейл за да ти изпратя което прецениш че ти е необходимо за да ми дадеш съвет?
Ако не ползваш този мейл активно, би ли ми изпратил празен мейл на tanyat@mail.bg за да знам къде да ти го изпратя?

NOONE can kill me- I'm Allready dead


Тема Re: Бази даннинови [re: Mixy]  
Автор tany@ (Ex-Me(Dead))
Публикувано11.08.10 22:40



Искрено съжаляам за случилото се - аз лично никога не бих го направила- никой не се е родил научен и всеки е тръгвал от кота 0
моят мейл е tanyat@mail.bg
Изпрати ми празен мейл на него, ще ти обясня с подробноти, които ти прецениш кое/как/защо
Мисля, че достаъчно нафлудих форума - не съм фен на подобни действия
(bow)

NOONE can kill me- I'm Allready dead

Редактирано от tany@ на 11.08.10 22:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.