Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:53 23.05.22 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Колко енергия гори един компютърнови [re: Lub]  
АвторManja (Нерегистриран)
Публикувано01.11.06 10:46

Само не разбрах, като не е проблем с мангизите и немотията, защо ползвате за рутер някво келяво PC(с всичките недостатъци на това решение), вместо хардуерно устройство.
В Германия масово използват HP 2824 ProCurve с мощност до 24 вата, с доживотна гаранция и др. подобни от класа?!
Нещо ти убягва логиката или мотивациите ти са сбъркани или и ти дрънкаш празни приказки, което е още по-лошо:)

Тема Re: Колко енергия гори един компютърнови [re: V.Grig]  
Публикувано01.11.06 11:22

Аз си плащам всичко(ако искаш ще ти дам номера на карнетката и абонатния да провериш). Татко ми, по стечение на обстоятелствата отдавна не може да го прави. И никога не пропускам и забавям, макар че имам тая възможност, поради друго едно стечение на обстоятелствата:) Защото знам, че едно време масово се правеше и то при цена на тока 2ст/кВч, а сега идва ред да се плаща редовно и то на 10-кратно по-висока цена. Токът не иде от господя и винаги се плаща, т.е. ако някои го крадат, други ще компенсират.
Никой от вас не схава основното: при съществуващият в момента хардуер на масовия пазар (технология на производство на компонентите, степен на интеграция на елементите и т.н.) това са възможностите за намаляване на консумираната ел.енергия, като номиналните стойности на мощностите задължително се упоменават в спецификациите на модулите. Какво има толкова да се чудите и да му дирите под вола теле.Останалото е в сферата на илюзиите и свръхестественото. Cold Fusion реакторите не дадоха очаквания резултат, иначе щяхме да се топлим и ползваме ел.енергия на аванта. От пръдня боя не става хора, осъзнайте се. Ако някой мисли да накара 250 ватов електроуред да работи като 50, жална му майка. Когато вземем да цепим и на комп-а ел.енергията не с научно-изследователска цел, а цел огранчиваване на 100-те киловата на домакинството, месечно, защото сме скъсани отвсякъде, тогава за какви компютри говорим.Я се поинтересувай колко е месечната ел.енергия на една еднофамилна къща в Германия(построена в съответствие нормите за енергоемкост и изолация), та после ми говори за неоправдано енергопотребление.

Тема Re: Колко енергия гори един компютърнови [re: Manja]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано01.11.06 12:11

неоправдания разход затова е неоправдан, защото от него няма смисъл.

пример:
* не ме дразни включен радиатор в стая, която почти не ползвам, защото поддържа прилична температура и не ми замръзват ушите ако вляза за нещо.
* не ме дразни светната крушка в коридора, защото като се прибера по тъмно не се спъвам в творчески разхвърляните предмети по пода.
* дразни ме светната крушка в стая, в която няма никой, защото светлината не се ползва и не се акумулира в стените.

всеки разход, който не носи блага е неоправдан и има смисъл да се избягва. в случая с компютъра - ако интернет ще се ползва рядко и във времето на неползване на интернет компютъра ще се ползва само за рутер, а не и за файлов сървър на локалната мрежа, то не би имало голям смисъл той да виси включен денонощно. в случай, че не е ясно кога би било това интернет ползване и следователно трябва да има постоянно включен рутер, то е по-удачно да се вземе малко рутерче. може да се сметне приблизително за колко време ще си избие парите от нищо и никаквата разлика в консумацията на електрическа енергия.

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...

Тема Re: Колко енергия гори един компютърнови [re: ЛУД ПPЪЧ]  
Публикувано01.11.06 13:30

Точно така. Радвам се, че си ме разбрал добре накрая или поне преписал от поста ми по-горе:)
Но, относно "малкото рутерче" мога цяла седмица да ти разправям конкретни случки(проблеми и решения) с тях от практиката ми.Ще се омоташ, гаранция. От друга страна PC-то гори ток, братче.А ако е и file и print server - най-много в автоматичен stand by режим, когато не се използва.Крушка и половина, две енергия си въври денонощно. Онова братле рекна одеве, че не било до парите(при него дай боже бол), а до оправдани разходи, а не иска да си купи светен рутер за 1500-2000 икусаря, който работи безотказно и не е ламя на ток и за това гледа да накара PC-то да работи на фантазия. Дрън, дрън, нали, къде е логиката. Питай мацките, и те ще ти кажат, че вибратор със слънчеви батерии няма, няма и да има. Може на дърва и въглища, хахаха:)
А това, че 100кв/ч на месец за домакинство, можели да включват неоправдани разходи, ей богу, не знам какво да кажа. Та то още малко, да вземете направо да си спрете партидите ли какво, че са ви неоправдан разход?!100 кв/ч са около 15 кинта(дневна тарифа, а гориш и нощна) и електромера си ги чуква за отрицателно време, батка, дори 250,350 и нагоре и още 1/2 от това на нощна, ако не си обърнал внимание.(само докато ти сготви жена ти 2,3 манжи, и я понаебеш 2,3 пъти на светло след 12 часа като заспи малкия, хахаха, да не говорим че и той играе на комп. с Geforce 7-ма серия и всичко това без прекаляване, а с ограничения). За есенно-зимният сезон, където осветлението и отоплителните електроуреди се използват по-интензивно да не говорим.Я да видим сега, на кого тате му му плаща тока,а? Неоправдани разходи! Всяко нещи си има разумни граници.Другото е фантазия:)

Тема Re: 5W !?нови [re: AMД]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано01.11.06 15:37

Ще отговоря на двама ви с "лудия пръч" наведнъж, за да не разводняваме темата.
Първо (до "пръча"): Чел съм му постинга (на пусналия темата) и дори съм му отговорил, че "стенд-бай" не означава изключване на монитора. Компюрът с изключен монитор не е в "стенд-бай", а е в режим "без монитор" (доколкото такъв има). Значи, заобикалям бюрото, отивам зад монитора (19" TFT някаква марка, да не навлизаме в подробности, и чета AC100-240V, 50/60Hz, 1.2A - толкова, смятайте колко се пести във въпросния "режим", като се изключи монитора). Няма какво да спорим.
Второ, стенд-бай е режимът, в който се влиза през Start | Turn off computer | Stand-by. Толкова по терминологията (макар по принцип да има нюанси при low-power comsumption, active standby, sleep и т.н.). За този (вече истински) режим данни се намират не със ставане от стола, а с гугъла:

- теглиш си някой pdf и четеш реда с 5.0V Vsb макс. консумация 2.0А, т.е. 10 вата (аз не забелязах захранване с различна сойност на този параметър, но нямах търпение да изтегля и прегледам всичките - за масовите 350/400 ватови е така).
За още по-недоверчивите, предлагам да въведат примерния низ за търсене "desktop PC standby power consumption" и да изберат от списъка да кажем , където в последния абзац пише: "... the reduction of standby power is starting to become a serious issue with sleep-mode power as low as 5-6 W (in desktop PCs, lower in laptops)", или , където се предлага 10 вата за компютър и 3 вата за монитор в "станд-бай" режими, или дускусиуята , където се цитират следните данни (за компютри от памтивека):
9 W 1996 Pentium 100 with 24 MB RAM
5 W 1998 Pentium 200 MMX Tillamock mobile with 64 MB RAM
2 W 2000 mobile Celeron 500 with 256 MB RAM
6 W 2001 Dektop P3 933 with 256 MB RAM
Най-сетне ето нещо съвсем прясно за препоръваните нива - където няма нито едно число над 3 (!) вата. Разбира се, пак уточнявам, че става дума за Energy Star стацификации. Но дори и без тях идеята, че мога да си сложа компютъра на стенд-бай, да изчакам един час, да му пипна кутията на захранването и да се опаря (както би било трябвало да стане, ако има консумация от 70 вата или колкото една крушка, която не бих хванал с гола ръка). Изобщо самата идея, че в стенд-бай може да се говори за консумация от десетки (!) вата в стенд-бай при отн. новите компютри ми се струва толкова нелепа, че се отказвам повече да я коментирам.

Teamwork: Simply stated, it is less me and more we.

Тема Мда, но това е "теорията"нови [re: ivz]  
Автор AMД ()
Публикувано01.11.06 17:26

А аз публикувах резултатите от измерванията.
Естествено, никъде не пише, че машината ми е "Energy Star" (и не е).
Но, това е резултата - 80W и нагоре.
5W са просто непостижими в моя случай, предполагам и в много други.
В тия 80W аз не включвам 12W от адаптера за TFT монитора (ми толкова хаби, при изключен монитор!).
Отделно - 3 никога не спиращи вентилатори на кутията + 1 на захранването + диска е настроен никога да не се изключва в standby mode. А сигурно има и др...

Тема Re: Колко енергия гори един компютърнови [re: Manja]  
Автор Люб ()
Публикувано03.11.06 00:34

Bosi sme prosto oshte po tia neshta, tova e. Pyk i vsichki sme studenti, taka che pestim kolkoto mojem - taka e v Germania niama kakvo da te uchudva, ne che standartyt e nisyk...

Znachi, ne gi chatkam mnogo harduernite neshta oshte, zatova pitam. Naskoro sym v tova jilishte, i sysedite, vkl. i az, polzvat obshtia komp za syrvyr, veroiatno i za rooter poneje kato e izkliuchen obshtia komp, internet niama :) Znachi, HP 2824 ProCurve bilo dobro, obache ne moje da se polzva za mrejov syrver, nali pravilno sym razbral.
Pozdravi i mersi na vsichki pisheshti tuk.

Тема Re: Мда, но това е "теорията"нови [re: AMД]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано03.11.06 10:15

Че какъв е този стенд-бай при включени всичките вентилатори, че и диска (?!)(при това нарочно - защо, с каква идея? - оставен да не се изключва)? Какво се изключва изобщо (че консумацията пада) и защо го наричаш "стенд-бай"? Наричай го "моя режим на изключване на някои неща" - ако има такива.
Аз имам два домашни компютъра - 4-годишен НР лаптоп Omnibook и нов 965 настолен - и те са си напълно в границите и на двете. Да не говоря за стария ми служебен IBM ThinkPad - който е на 5 години и също е в границите. При това работя на място, където мога да измеря всичко, което ме интересува.
Значи не става дума за никаква теория, а за съвсем реална практика - да не кажа битово ежедневие.

Teamwork: Simply stated, it is less me and more we.

Редактирано от ivz на 03.11.06 10:28.

Тема Re: Мда, но това е "теорията"нови [re: ivz]  
АвторAMД (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 13:26

"standby" - натискаш standby копчето на клавиатурата:) или ако имаш търпение, го чакаш да мине в такъв след известно време.
---------------
Май е ясна работата сега. Ти говориш за марков компютър, аз говоря за компютър събран в къщи. Диска не се изключва, щото аз така съм го настроил.
Вентилаторите не се гасят, щото са вързани на захранването директно, което явно е достатъчно евтино за да не прави нищо в standby режим.
Дъното е с базова функционалност и се съмнявам даже дали гаси вентилатора на процесора.

Тема Re: Мда, но това е "теорията"нови [re: AMД]  
Автор ЛУД ПPЪЧ (еблив смърдел)
Публикувано03.11.06 16:35

aaa, не! това, че на копчето пише "Stand by" не значи, че вкарва компютъра в този режим. то ако беше така => като напълня празно шише ракия от чешмата, впоследствие щях да пия ракия, щото надписа му такъв.

не е лесно да бъдеш злодей-психопат! иска се толкова много работа...

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  

Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2022 Dir.bg Всички права запазени.