Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:10 28.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Промени след монтаж на чекмедже  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано23.06.02 01:40



Здравейте.
Наскоро ми се наложи да монтирам чекмедже на компютъра ми. От начало не забелязах нищо ненормално, но с времето установих няколко странни тенденции...
1. Откакто е включено чекмеджето, компютърът сякаш се забави. Усетих по това, че преди докато си работех или отварях някоя програма, не се наблюдавше никакво накъсване на mp3ката, която е пусната. Сега, дори когато натисна с десния бутон на мишката върху някоя песен от списъка в директория от хард диска (например за да разгледам properties), се получава леко накъсване в звука на тазш песен, която в момента върви. Това е свързано може би с нещо, което също е по-необичайно. На чекмеждето също има обичайните за компютърната кутия 2 лампички - зелена и червена. На чекмеджето зелената свети постояно, дори когато хард диска не е в чекмеджето. А червената (която доколкото знам отмерва кога има контакт с хард диска) постоянно присветва, също когато харди диска не е в чекмеджето... а иначе на кутията на компютъра същата лампичка никога не мига.
2. Не знам дали е от топлото време, или от това чекмедже - обаче температурата на CPUто се вдигна до 66-67 градуса, и дори когато термометърът навън достигне 31 градуса, а в стаята е примерно 27, CPUто достига до температура от 70 градуса, и блокира. Имам си вентилатор на кутията (CPU fan), който си бачка добре.

Ще съм ви много благодарен, ако ми обясните дали увеличението на температурата и забавянето на компютъра може да са причинени от чекмеджето, и ако да - как могат да се отстранят. Възможно ли е по някъкъв начин чекмеджето да е изключено, когато не се ползва?



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: ArMy]  
Автор Kpъr (половината)
Публикувано23.06.02 01:46



kolko IDE у-ва имаш?

все пак, това чекмедже е по добре да го поставиш на secondary master...



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: Kpъr]  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано23.06.02 02:12



Здравей. да те предупредя, че не съм много навътре в нещата, но току що прочетох малко за IDE устройствата, и мисля, че мога да ти отговоря. Имам първо хард диска - Макстор, оссвен това CD-Rom и DVD-Rom. Сега и това чекмедже. Тоест, доколкото разбирам трябва да имам един primary master, един primary slave, и съответно secondary master & slave. В БИОС намерих това:
primary master: Maxtor 5T04...
primary slave: auto
secondary master: Cd-U58E
secondary slave: Dvd-rom
Дано съм ти дал нужната информация, за да ми помогнеш за проблема. Предварителни благодарности.



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: ArMy]  
Автор Kpъr (половината)
Публикувано23.06.02 02:19



значи, след уточнението изглежда трябва да направиш това:

там където е закачен dvd-rom-a , закачИ чекмеджето,
а на мястото където е било чекмеджето, закачИ dvd-rom-a...

още по-добре е след това да промениш jumperite от master na slave, i ot slave na master съответно на CD-roma i диска който е в чекмеджето, но това не е задължително, може да е ОК всичко и без тази промяна...



Тема какво направихнови [re: Kpъr]  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано23.06.02 02:34



Благодаря ти за отговора. За съжаление нещата не са толкова прости, защото компютърът е в гаранция, и аз самия не мога да го отварям, а трябва да го нося във фирмата. Аз самия пробвах да изключа чекмеджето, като промения primary slave от auto na none. Обаче няма никакъв ефект - чекмеджето отново е включено. Можеш ли да ми препоръчаш начин просто да изключа това чекмедже, когато не ми трябва, и съответно да го включвам при нужда. може би някъде в БИОС? Защо като промених auto на primary slave чекмеджето пак е включено, след като останалите secndary slave & master са romove? Къде и като какво всъщност е включено това чекмедже?



Тема Re: какво направихнови [re: ArMy]  
Автор Kpъr (половината)
Публикувано23.06.02 03:02



ами включено е към захранването.

няма друг начин, освен да се отвори кутията... и защо да не поискаш от фирмата да направят това?

biosa няма да промени нищо



Тема Re: какво направихнови [re: Kpъr]  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано23.06.02 09:48



Явно така ще стане. А имаш ли представа дали качването на температурата на процесора може да се дължи на поставянето на чекмедже? Дали то по някакъв начин пречи на процесора да се охлажда?



Тема Re: какво направихнови [re: ArMy]  
Автор DrmR (глупак)
Публикувано23.06.02 20:39



e za da izklu4ish 4ekmedjeto e dostatu4no da ne zawyrtash klu4eto i si gotov, togawa to ne bi trqbwalo da ti se mesi po nikakyw na4in

a onowa s nakyswaneto na pesnite,
q kavi s koj win si ili prosto si nameri kyde ti se puska DMA-to shtoto opredeleno nqmash dma za da ti nakyswat pesnite, towa po nikakyw na4in ne e swyrzano s 4ekmedjeto oswen 4e nikoj ne se e setil da pusne DMA na ustrojstwoto koeto e wytre



Тема Re: какво направихнови [re: DrmR]  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано23.06.02 20:45



Здрасти! Погленах в хелпа на Win XP, който ползвам за да проверя какво е и разбрах, че DMA е direct memory access, нищо повече. Не знам откъде да проверя какво е положението му. А иначе чекмеджето си бачка нон-стоп - независимо в кое положение е бутона, и това най ме дразни. Освен това проблемът с накъсването на песните се появи точно след поставянето на чекмеджето. мисля, че заема някакви ресурси, но не знам точно какви...



Тема още нещонови [re: DrmR]  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано23.06.02 21:20



Намерих една страничка по това, за което ми подсказа http://www.yamaha.co.jp/english/product/computer/dma.html , и прочетох какво пише там. Само ще ти кажа какви настройки открих в Device manager
primary IDE channel -> advanced settings:
device 0: transfer mode: DMA if available
current transfer mode: UltraDMA mode 5
device 1 PIO only
PIO mode

Secondary IDE channel
Device 0: transfer mode: DMA if available
current transfer mode: multi-word DMA mode 2
Device 1: transfer mode: DMA if available
current transfer mode: UltraDMA mode 2
Така ли трябва да са според теб?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.