Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:38 24.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Хардуер
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: ArMy]  
Автор Kpъr (о#124775119)
Публикувано26.06.02 00:34



ami според мен, в XP драйверите за UltraDMA са включени винаги.

но ако диска в чекмеджето си е малък и бавен, то разбира се няма да работи на UDMA. а при положение че 1вия диск на кабела е UltraDMA, може да се получи несъвместимост...



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: ArMy]  
АвторГeнчo (Нерегистриран)
Публикувано26.06.02 00:39



Какво може би са направили на компутера е божа работа...

Колкото до мастер и слейф джумперчетата, моите наблюдения са следните:

Независимо как са поставени, чекмеджето трябва да си работи. Ако обаче на диска в чекмеджето поставиш мастер, имаш доста изгоди под Win9x/ME например. Тогава не е необходимо да разпознаваш диска в чекмеджето с БИОС-а, а съответната опция за втори мастер на БИОС слагаш на NONE. Тогава диска ще ти се разпознае чак при стартиране на Виндовса, и НЯМА да ти се разместят буквите на устройствата (ще бъдат C,D,E,F на основния диск, след това G,H,... на диска в чекмеджето). Което значи че Виндовса ще е напълно функционален с или без чекмеджето. Разбира се, има някои стари БИОС-и, които не се оправят с тая възможност (стари - примерно преди 1994).
Тука има и една допълнителна изгода. На по-старите БИОС-и, които не поддържат дискове над 32GB, може да се закачи 40-60-80ГБ диск по тоя начин (като втори, с/без чекмедже), работи си щото го разпознава Виндовса, а не БИОСа.

Ако на чекмеджето поставиш слейф - тогава тоя номер не работи (поне не съм видял дъно да го поддържа, само при мастер) и трябва да разпознаеш диска с БИОС. И тогава Виндовса като се стартира, прави C: първия дял на основния диск, D: първия дял на диска в чекмеджето, E: втория дял на първия диск и т.н. - буквите на устройствата са различни с или без диска в чекмеджето. В тоя случай има и допълнителна хамалогия - като махнеш чекмеджето, на повечето БИОС-и трябва да се ходи и да се трие информацията за втория диск, щото я търсят при BOOT. А и идеята на чекмеджето е да се вади от време навреме, затова аз поддържам идеята с мастер за чекмеджето.

Разбира се, под WinNT/2000/XP има средства това разбъркване на буквите да се избегне.



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: ArMy]  
Автор riptor (abee...Riptor)
Публикувано26.06.02 02:02



Abe ako slushash mene..... idi i im butni v racete PC-to si na tia deto sa ti go prodali-sled kato e v garancia- dlujni sa da ti go nastroyat i nagodiat kakto si triabva . Ako sa svestna firma de...... .Vse pak zabivane na PC-to ot pregriavane ne e normalno , moje da ti e mnogo evtin ventilatora na processor-a ... ama nai dobre im go dai -te da se zanimavat- pari si dal vse pak !

Simeon SUX koburggotsky



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: ArMy]  
Автор Пeтъp_ ()
Публикувано26.06.02 03:29



късмет имаш че изобщо работи



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: Гeнчo]  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано26.06.02 10:52



Благодаря ти за подробния отговор, Генчо! Аз обаче съм с ХР, и не съм наблюдавал подобни проблеми и зависимости. Чудя се само при положение, че единствено диска на чекмеджето от всички устройства работи на PIО mode, къде е най-добре да се върже, за да работи компютъра оптимално бързо.



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: ArMy]  
АвторГeнчo (Нерегистриран)
Публикувано26.06.02 13:43



Мисля че при твойта конфигурация няма значение къде го поставяш чекмеджето - не би трябвало да се отразява на производителността.

Изборът идва от това двете устройства на съответния канал да се ползват минимално едновременно - тъй като скоростта на канала е ограничена, нискоефективна ще бъде например операция за копиране от CD към HDD които са на един канал.

Погледни дали кабела в чекмеджето към диска е за ATA100 и дали кабела към чекмеджето е също такъв - всичко останало са софтуерни настройки...



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: Гeнчo]  
Автор Kpъr (о#124775119)
Публикувано26.06.02 21:46



все пак, проблема е копирането м/у двата диска - които сега са на един канал. това точно забавя и mp3 - докато подготвя за изсвирване следващия пакет данни, се ползват и двата диска.

а съм предложил да свърже по бързите харддиск i dvd-to на един канал, защото най-вероятно това dvd като повечето такива е ultra-dma 2, докато втория диск и другото CD ще работят на втория канал на PIO mode.
в зависимост от свързването, има голяма разлика...
при всички случаи, е най-добре диска на който работи системата (windows) да е сам на кабела за максимална скорост, но и без това dvd-to едва ли се ползва толкова често...



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: Kpъr]  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано27.06.02 00:01



Май ще те послушам, Кръг. Скоро ще занеса компютъра да направят каквото ми препоръча, хем и още един вентилатор да сложат. Само че все още недоумявам - защо като в чекмеджето нява никакъв диск, то постоянно отчита някаква дейност, и лампичките му светят, освен това забавя както си личи четенето на данни, а двд-то няма да създава същия проблем, когато не се използва?



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: ArMy]  
Автор Kpъr (о#124775119)
Публикувано27.06.02 00:37



това вече не е ясно, но:
-няма значение къде по IDE канала има активност, да свети и друг индикатор по същото IDE при активност е възможно.
-при UltraDMA66 и UltraDMA100 кабелите има значение къде по кабела е закачено master у-вото, въпреки че и при неправилно свързване пак ще работи. доста от марковите дъна идват с кабели, където това е означено с думи - че единия край е към дънната платка, отсрещтния е за master а този по средата е за slave, но асемблиращия системата може да направи и друго свързване ако поиска...



Тема Re: Промени след монтаж на чекмедженови [re: Kpъr]  
Автор ArMy (buddy)
Публикувано27.06.02 15:16



нищо чудно да е станало и така... във фирмата, на която съм клиент работят няколко млади момчета, които не мисля, че разбират много-много. Е, повече от мен естествено, но все пак май ще се наложи да извикам и някой по-запознат с тези тънкости, за които съм ти много благодарен, че спомена. Ще имам предвид казаното от теб, когато реша да отида там. Още веднъж едно голямо БЛАГОДАРЯ! Ако работиш в някоя компютърна фирма, и ако ми кажеш коя е, с удоволствие бих се обръщал към вас относно компоненти, поддръжка или нещо друго. Но за тази цел може да ми напишеш бележка, стига да имаш желание, разбира се. Напоследък всички търсят освен естествената печалба от п,fдажбата и да те метнат допълнително... така че имам желанието да науча името на поне една коректна фирма. Но това вече май е off topic, поне за конкретната тема.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.