Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:22 28.04.24 
Култура и изкуство
   >> Класическа музика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Чалга в класикатанови  
Автор pencho zaeka (глупав оптимист)
Публикувано14.06.05 15:42



Тъй като се разрази голяма дискусия по повод на концерта на Васко Василев в Пловдив, отварям тази тема за да дам още примери.

Моят син, който ще става музикант (сега е още тийнейджър), по едно време взе да залита по Лауреат, Бонд, Стрингс и подобните тям. Реших да не клеймя вкуса му, но започнах да купувам дискове с най-добрите изпълнения на Брамс двойния, Бетовен тройния концерт, големите цигулкови, клавирни и челови концерти. Все имена от рода на Ицхак Перлман, Ицхак Щерн, Давид Ойстрах, Рубинщайн, Баренбойм, Жаклин дю Пре, Ростропович, Йо-Йо-Ма и т.н и т.н. Охарчих се здраво, но .....само след месец-два, Лауреат и подобните им отидоха най-отдолу на купчината! Като идва тук Найджъл Кенеди го питам иска ли да му ходи на концерта, той обаче ми каза, че го слушал на репетициите в залата на музикалното училище, и останал смаян от "фукльовщината" му. Каза също, че много чалгаджийски свирил Вивалди, и даже ме попита "Абе тоя друго освен Годишните времена дали знае?". . И това едно хлапе го казва. Не мога да си се нахваля как съм го възпитал....пу, пу, да го посерат кокошките....... Та, рано или късно, така ще бъдат оценявани всички чалгаджии в класиката.

Ако имаш самолет, не го карай като тротинетка! (лична мисъл!)


Тема Re: Чалга в класикатанови [re: pencho zaeka]  
Авторslavei (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 17:31



az sym na tvoeto mnenie,makar 4e ne se znae koi pyt 6te te izvede na glavnata magistrala:((((((



Тема Re: Чалга в класикатанови [re: pencho zaeka]  
Автор Julian (маг. Инженер)
Публикувано15.06.05 10:14



"Абе тоя друго освен Годишните времена дали знае?".
И аз съм си задавал този въпрос и отговора май клони към не.

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: Чалга в класикатанови [re: pencho zaeka]  
Авторgalfon (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 10:18



За съжаление, сте прав. Смесването на жанровете води точно до чалга.



Тема Re: Чалга в класикатанови [re: pencho zaeka]  
Автор Oблak бял (познат)
Публикувано15.06.05 10:27



Значи заради твоя син, моят мъник не е успял да се добере до залата и за малко да остане без автограф. Добре, че сме с връзки в младежкия оркестър на фм класик, та се уредихме с лично посвещение. И то какво! Сега му търся рамка.
Все пак снощи (по Мецото) Найджъл свиреше друг Вивалди.:о)



Тема Re: Чалга в класикатанови [re: Julian]  
Автор Чykчa (поносимо глупав)
Публикувано15.06.05 10:34



Брамс - концерта за цигулка.
Признавам, че не съм го слушал/гледал внимателно, ама май звучеше далеч по-добре от Вивалди.

Рибата не мисли, рибата знае ("Аризонска мечта")


Тема Re: Какво свири Н. Кенединови [re: pencho zaeka]  
Автор Pyиз (любител)
Публикувано15.06.05 10:55



Найджел Кенеди свири освен "Годишните времена" на Вивалди, още цигулковия концерт на Брамс и цигулковия концерт на Чайковски.
За мен Найджел Кенеди е голям музикант, въпреки неговите странности.
Негово изпълнение е синоним на качество.



Тема Re: Какво свири Н. Кенединови [re: Pyиз]  
Автор3мeя (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 11:36



Нека добавя, че свири превъзходно и концертите на Брух и Менделсон. А сигурно е странен, защото е англичанин.



Тема Re: Какво свири Н. Кенединови [re: Pyиз]  
Автор pencho zaeka (глупав оптимист)
Публикувано15.06.05 12:06



Въпросът не е какво, а КАК го свири. И аз съм слушал Бетовен концерт за цигулка в изпълнение на Минчо Минчев, и щях да си умра от смях. Виртуозите да си се придържат към жанра, моля, и да не се бъркат там, където не им стигат силиците да видят, та камо ли да интерпретират музиката. Апропо, за Кенеди - той през 1982 година изпадна на конкурса Чайковски още на 1 кръг, а две наши цигуларки станаха лауреатки - Дора Бръчкова, коато сега е професор по цигулка в Манхайм и концермайстор на първокласен оркестър в Германия, и Елмира Дърварова, която за няколко години беше концертмайстор на Метрополитън Опера. Кенеди и подобните нему го правят "велики" ПР-овете им, толкова ли не Ви е ясно това! Че нашето момче Светлин Русев, а и Мила Георгиева, го слагат пет пъти в малкия си джоб! Айде де....После кво значи качество - да не би интонационно чисто свирене? Те такива Чисти свирачи ги има под път и над път. Музицирането е важно, братя, музицирането, а не само занаятчийската сръчност на пръстите.

Ако имаш самолет, не го карай като тротинетка! (лична мисъл!)


Тема Re: Какво свири Н. Кенединови [re: Pyиз]  
АвторЦeнитeл (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 12:06



Напълно съм съгласен с мнението на Руиз. Кенеди не е "чалгаджия в класиката", а музикант от ранга на най-големите. Свободното му поведение и облекло ме дразнеха много и аз години наред не го слушах, но постепенно преодолях предрасъдъците си и ви уверявам, че той е име, което ще остане. Достатъчно е да чуете записите му /всички за EMI/ на концертите на Брамс /Лондонска филхармония, Клаус Тенщед/, Бетовен /оркестър на NDR, Клаус Тенщед/, Елгар /Симфоничен оркестър Бирмингам, Саймън Ратъл/, Бах /с подбрани от него музиканти от Берлинската филхармония/, новите Годишни времена и Вивалди ІІ/също с Берлинска/, за да се убедите, че сред активните в момента цигулари той спокойно може да бъде поставен сред първите трима. /другите двама са може би Перлман и Кремер/.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.