Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:26 29.05.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Документи на българските владетели  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:06



Създавам тази тема с цел да се събират, представят и обсъждат различни документи и паметници, пряко свързани със средновековните ни владетели.
_____________
Поради невъзможност да се изпишат всички старобългарски букви, ще използвам следните условни знаци:
~~% = голяма носовка
~~А = малка носовка
~~ђ = ят
~~Q = тита
~~Z = кси
~~V = пси



Тема Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: saur]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:10



Преспански надпис на цар Самоил, 6501 г. от сътв. м. = 993 г. от Р. Хр.



~~~~~~~+ Въ имА wтьца и съ-
~~~~~~~ина и с(вА)таго доуха а-
~~~~~~~зъ Самоилъ рабъ б(о)ж/и/
~~~~~~~полага% памАть /wтьц/-
~~~~~~~у и матери и брат/у н/-
~~~~~~~а кръстђхъ сих/ъ. Се/
~~~~~~~имена оусъпъш/ихъ: Ни/-
~~~~~~~кола рабъ б(о)жи, /РиVими/-
~~~~~~~ђ, Дав(ы)дъ. Написа /же сА въ/
~~~~~~~лђто отъ сътво/рения миро/-
~~~~~~~у SФА, инъди/кта S/.




Тема Цар Йоан Асен II - Дъбровнишка грамотанови [re: saur]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:16



Грамота на цар Йоан Асен II за търговците от Дъбровник (Дубровник), между 1230 и 1241 г.



+ Дава ц(а)рс(тво) ми wризмw си(е) хwрђ Д%брwвнишстђи любwвным и всевђрнымъ гwс(темъ) ц(а)рс(тва) ми: да IAду ходАтъ пw всеи хwрђ ц(а)рс(тва) ми с купи% какв% либw нwсАт или жен%т или купи% какв% либw нwсАт и дw кwя либw земђ или хwры дwид%т - или дw Бъдынђ, или Браничова и Бђлграда дwид%т, или дw Трънwва и пw всему Загwриу хwдАт, или дw ПрАслава или Карвунъскыђ хwры прид%т, или Крънстђи хwрђ, или Бwруистђи, или в Wдрин и в Димwтик%, или в Скwпск%% хwр%, или Прилђпск%%, или в Дђвwлск%% хwр%, или в земА Арбанаск%%, или в Сwлунъ ид%тъ, пw всАду да си купwва% и прwдава%тъ свwбwднw бесъ всђкw% пакwсти; да не има%тъ пw всђхъ хорах ц(а)рс(тва) ми и градwвђхъ и клисурахъ запрђтениа, н% да си хwдАт и купу%тъ и прwдава%тъ бес печђли, ђкw и всевђрнии и любwвнии гwсте ц(а)рс(тва) ми. Ктw ли имъ спакwсти w щwм либw или на клисурђ, или на фwрwсђхъ, или где либw прђзъ закwн о кумерки, тw да е вђстъ: тwи е прwтивникъ ц(а)рс(тва) ми и милwсти не ще имђти, н% велик% имае wрги% патити wт ц(а)рс(тва) ми. +

+ АСђNЬ ЦР БЛГРМ H ГРЪКОМ +




Тема Цар Йоан Шишман - Витошка грамотанови [re: saur]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:21



Грамота на цар Йоан Шишман за Драгалевския манастир на витошката Пречиста Божия майка, между 1371 и 1382 г.



+ Бл(а)гоизволи ц(а)рс(т)во ми дарувати бл(а)гоwбразны и въсенасто%щии съи хрисовул ц(а)рс(т)ва ми манастирю прђчистои б(о)гом(а)т(е)ри иже ес(т) въ Витоши, иже създа и сътвор(и) и украси родителъ ц(а)рс(т)ва ми с(вА)топочившии ц(а)ръ Iwанъ Алекz(а)ндръ. И такози ц(а)рс(т)во ми wсвобаждатъ тъи манастиръ ц(а)рс(т)ва ми съ въсђмъ достоаниемъ и прилежаниемъ того монастирђ: да не смђетъ метехати над тђмъ манастиремъ ни кефалие Срђдешъское надъ стасиА манастиръцк% и над людми село Новачаны, иже сА находАтъ въ градђ ц(а)рс(т)ва ми Софи, над тђми людми да не метехат ни кефалие Срђдешъское, то ни му прахторе, ни кастрофилаци, ни му десАтници, ни примикюре же, ни алагаторе, потомъ ни перъпираке ц(а)рс(т)ва ми, ни житаре, ни винаре, ни десАткаре пчелни и свини и wвчи, то ни апод(о)хаторе, ни комиси, ни страторе, ни гр(а)даре, ни вараре, ни подвода, ни пад(а)лище, ни крагуаре же, ни песияци, ни сђнаре, ни фунъ, ни глобы то ни да иматъ wбласти с(вА)таа София над людми прђчист% б(о)гом(а)т(е)ре, то ни гадалства, ни распуста, то ни единныА wбласти да не смђАтъ забавити тђмъ людемъ прђчист% б(о)гом(а)т(е)ре витошъск%, тъкмо въси да wтгоними биваАтъ явлениемъ сего хрисовула ц(а)рс(т)ва ми, тъкмо единъ егуменъ прђчист% б(о)гом(а)т(е)ре Романъ, а инъ никто да сА не смђетъ покусити, то ни забавити тђмъ людемъ ни до единого власа. Кто ли сА иметъ покусити их и забавити ако и w единомъ власђ, да е проклАтъ wт w(т)ца и с(ы)на и с(вА)т(а)го д(у)ха и wт прђчист% б(о)гом(а)т(е)ре и от BI ап(о)ст(о)лъ и wт ТНI с(вА)тых и б(о)гоносных wтцъ никеиских, и съ Иуд% и АриА учАстие да иматъ, и да е wтл%ченъ тђла и кр(ъ)ве г(о)с(под)а и б(о)га спас(а) нашего I(ису)с Х(ри)с(т)а, и съ рекшими кр(ъ)въ его на насъ и на чАндђхъ нашихъ въ вђкы, амин. +
* IW ШИШМАНЬ ВЬ ХСА БГА БЛГОВђРЕНЬ ЦР И САМWДРЬЖЕЦЬ ВСђМ БЛГАРWМЬ И ГРКWМ +




Тема Цар Йоан Срацимир - Брашовска грамотанови [re: saur]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 12:27



Писмо на цар Йоан Срацимир до гражданите на Брашов (Кронщат), между 1369 и 1380 г.



+ Wт г(оспо)д(и)на ц(а)рђ Срацимира жупану Якову, Херъману фолногю, и Петру фаингълю, и всемъ пургаромъ. Що ми сте писали и поручали да ви люд(е) ход(А) свободно, тако ми б(о)га волно и свободно да ид% г(оспо)д(и)на крала люд(е) у г(оспо)д(и)на крала град и да тръгу% що имъ е драго. А ђ давамъ мою веру ц(а)рс(т)ву и я ихъ узимамъ на мою д(у)шю, како да су wт ц(а)рс(т)ва ми съблюдени, да имъ не буде пакоста некоя, ни до еднога влас(а), како сами да видите, и wще да су почтани и полюбени wт ц(а)рс(т)ва ми, кои донесе листъ wт вас.
~*IWАNЬ СРАЦНМРЬ ЦАРЪ БЛГАРОМЪ*




Тема Re: Документи на българските владетелинови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 16:20



Супербно , Сауре !
Интересно , че от четри текста двама са документи за търговията и то не с Ви-зантия а "западните" търговски центрове. То май има и договор с Венеция , но дали е оригинал незнам.Интересно е , че както Иоан Страцимирова , така и Иоан Шишманова грамоти имат до подписа стилизирана Царска ръка със сцептера.
Също искам да попитам за мнението ти за Воденския надпис.



Тема Re: Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: cayp]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 17:30



Сауре двугласката ОУ , била ли е четена оригинално ,като дългото у. В старите чешки текстове също се е писало дългото у като оу . В модерния чешки о-то стана малкото кръгче върху у . То има два тъпа на дългото у в чешкия , едното е с креска другото с кръгчетто , но са същото , само че едното се употребява когато е в началона думата , с кръгчето ако е в средата на думата. Иначе креските върху самогласните в чешкия удължават звука. Но каккво мислиш ти за това "оу" в старобългарския ?



Тема Re: Документи на българските владетелинови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 20:05



Воденският надпис за мен е абсолютен фалшификат, при това лошо направен.



Договорът на Йоан Александър с Венеция не е запазен в оригинал за съжаление. А такава ръка със скиптър има и на Мрачката грамота на Йоан Александър от 1 декември 1348 г.:





Тема Re: Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано10.05.08 20:06



У (ОУ) в старобългарски би трябвало да е дълго, защото произлиза от двугласна, най-често от праславянско ou - напр. в случаите, където има редуване у - ов, като домоу - домове, радовати - радоуите. Мисля, че случаят е точно както в съвременния чешки, напр. domu < ст.бълг. домовъ (родителен падеж, множествено число).



Тема Re: Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: cayp]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 02:10



Saure , моля обясни ми смисъла на хоризонталната креска върху писаното. Понякога се ползва при съкращението (абривияцията) , но не винеги.Покъсно ще запитам и за други допълнителни знаци в текстовете...



Тема Re: Цар Самоил - надпис от 993 г.нови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 10:32



Черта над думата (титла) се поставя при съкращения на свещени имена (nomina sacra) и понятия, свързани с религията. Но понякога тя се ползва и когато думите не са съкратени - като белег за това, че дадена дума е такова име или понятия. Както ние подчертаваме важните думи, така в Средновековието са ги над-чертавали.

Такова "надчертаване" има и в някои от ранните гръцки и латински ръкописи.
Затова в надписа на Самоил по този начин са отбелязани всички такива думи, независимо дали са съкратени или не - wтьца, съина, с(вА)таго, доуха, б(о)ж/и/, /wтьц/у, кръстђхъ, б(о)жи.
Освен това с черта отгоре се означават буквите, използвани като числа - в Самоиловия надпис годината sфа.



Тема Глаголската/кирилската нумерална системанови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 15:13



Сауре , би ли могъл да постнеш глаголската и кирилската нумерална система , и нещо повече за летоброението ?Също имената на месеците в старите текстове са били ползвани други.Постнах ги тук вече в клуба , но незнам , дали са подред и с кой месец е започвала година. Макар имената на месеците да са подобни на чешките , не съм сигурен кой е първия на годината.



Тема Re: Документи на българските владетелинови [re: saur]  
АвторAлekcaндep (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 15:16



Благодаря , за постването на откъса на Мрачката Грамота. Тези "дарителни царски ръце , имат ли паралел в други балкански земи ?



Тема Re: Цар Йоан Шишман - Витошка грамотанови [re: cayp]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 18:49



Язък , че нема запазени повече Царски хризовули , но какво богатство , лингвистическо и историческо може да се намери даже в една от такива !
Аз съм за това , да се обсъждат грамотите поотделно.Виж и самия средновековен речник , например : влас , вместо днешния косъм , който май идва от латинския , добре начетени хора наистина помнят римското описание на Галия като : Галия Космата.

Но , дефинитивно Витошката Грамота е от извънредно значение със ледните информации (дай поправка , Сауре ако греша) ; Монастирът на Света Богородица е основан от Таткото на Иоан Шишман , Иоан Александър , игуменът на този манастир , по време на издаването на тази грамота се казва Роман , макар да градът вече го наричат
Софи , говорят за средешките....Ще направя още неколко чтения на текста , че съдържава много инфо за средновековните чиновници , административа
и т.н.т.Мерси за постването на този текст !



Тема Kirilskata sled 1700 teнови [re: Alexander]  
АвторNavremeto (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 21:35



Преди некое време поснах това :Старите ръкописи , писани с глаголица и последователно с кирилица , ползват система , където буквите имат нумералната стойност. Това си припомних , когато Петчото постна своят превод.Поствам тук некои данни , но за кирилицата от 1700те и само за букви които ползваме до сега.
А- 1
В-2
Г-3
Д-4
Е-5
S-6
З-7
И-8
Тхета-9
I-10
К-20
Л-30
М-40
Н-50
Кси-50
О-70
П-80
Р-100
С-200
Т-300
У-400
Ф-500
Х-600
пси-700
омега-800
Ц-900
Ч-90



Тема глаголица и кирилицанови [re: Navremeto]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 01:54



Числовите значения на глаголическите и кирилските букви. В глаголицата вървят подред, а кирилицата изцяло следва числените стойности на гръцките букви.





Тема месеците на старобългарскинови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 01:58



просиньць - януари
сђчьнъ - февруари
соухъ - март
брђзьнъ - април
трђвьнъ - май
изокъ - юни
чръвенъ - юли
заревъ - август
роуенъ - септември
листопадъ - октомври (и листогонъ)
гроудьнъ - ноември
стоуденъ - декември

Годината у нас е започвала на 1 януари с езическия празник коленда, преследван от църквата:





Тема Re: Документи на българските владетелинови [re: Aлekcaндep]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 02:00



Обикновено пред името има само кръст. В някои византийски грамоти има образ на даряващия император.



Тема още за името на Софиянови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 02:05



Един малко по-стар документ за името Средец - София.



Приписка към евангелие, писано "в света София - Средечка метрополия" по времето на митрополит Йоан и цар Михаил Асен - 6837 г. от с.м. = 1329 г. от Р.Хр.






Тема Големо съкровище си , Сауренови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 03:33



Големо съкровисхте на стари текстове си , Сауре , и то наистина вече през 14. век самия град може и да са го наричали София , ама все пак метрополия е била "средечка ".Мерси и за другите ти постинки отнасящи се към кирилските нумерали и към назжанието на старобългарски месеци !
Ето ги на чешки : леден , унор , бржезен, дубен , квьетен, червен , червенец,
сърпен , заржи , ржийен , листопад , просинец....По полску нье тосамо , але бардзо подобнье !





Тема Re: Големо съкровище си , Сауренови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 16:23



Любопитно е, че имената в отделните славянски езици са горе-долу еднакви, но понякога има разминаване кой славянски месец на кой латински отговаря. Напр. просинец на чешки е декември, при нас е бил януари, листопад е при нас октомври, а груден, който при поляците е декември, при нас е ноември, и т. н.





Тема за сравнение , месеците нанови [re: cayp]  
Авторykpaинckи (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 14:53



сичень
лютий
березень
квитень
травень
червень
липень
серпень
вересень
жовтень
листопад
грудень





Тема въпрос - Дъбровнишка грамотанови [re: cayp]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 15:08



Ползваната дума либо , още днес се ползва в чешкия , например : Як йе либо...
Но въпроса ми е за Загорието. Къде е точна локация на това место? И още :
Възможно ли е , че в този документ не се вспоменават отвъндунавските територии не по причина , че не е имало български владения там , но че тези земи са имали търговията поскоро със саксонските градове на трансилвания ?
Нали самия Иоан Асен II.пътувал през тази територия до галиция без там некакви пречки , нали ?



Тема Re: за сравнение , месеците нанови [re: ykpaинckи]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.05.08 16:25



а който ги знае месеците как са на 'македонски', да вземе да ги пусне.





Тема Re: за сравнение , месеците нанови [re: Last Roman]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 17:30



Веселяко , първо те немаат месец а -месечиня.И ако сакаш одговорот на ова
прашанье , мораш да контактираш лугьето од канадското Торонто или австралискиjот Мелбрн , зошто ови градови се льулките на македонизмот.Единиjот град на србо-влашкиjoт , Мелбрн на античко-букефалскиjот.

Хайде малко посериозно , да не я цапаме темава !



Тема Re: за сравнение , месеците нанови [re: Alexander]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.05.08 20:29



напълно съм сериозен. Търся как са месеците на 'македонски'. Едно време ми беше попаднал техен календар, но за съжаление не запомних последователсността. Сещам се, че доста наподобяваха украинските /респ. старославянските/ месеци.



Тема Saure , битолския надписнови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 21:47



Имаш ли го този ?И колко общо са запазени грамоти хризовули на нашите владетели , включително надписите върху камък. Има ли също документи на болярите ?



Тема Re: въпрос - Дъбровнишка грамотанови [re: Aлekcaндъp]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 22:10



Загорие е в днешна югоизточна България - от Сливенско и Ямболско до морето.
Влашко е било подчинено на Йоан Асен, но наистина Дунав е бил като граница за търговските зони и Влашко е било свързано повече със северните части на Европа, което се вижда и от по-късните влашки грамоти. Вероятно това е причината да се изброяват само териториите на юг от Дунав.



Тема Re: за сравнение , месеците нанови [re: Last Roman]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 22:19



. Обаче не са чак толкова подобни на украинските (които май са най-близки до полските, по обясними причини), има и разминавания в това кой месец на кой римски отговаря. Между другото имената на македонските месеци не се различават много от имената в други български диалекти.



Тема Re: за сравнение , месеците нанови [re: saur]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.05.08 22:24



много ти благодаря!





Тема Re: Saure , битолския надписнови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 22:28



Имам го, мога да го пусна. Ако имаш време за губене, виж

в клуб "Македония".
Грамотите на наши владетели на български език са общо 8 + една фалшива, има и няколко на гръцки и на латински. Има и надписи, най-вече за различни строежи - Кърчевският надпис от времето на Калоян, на Йоан Асен за Св. 40 мъченици и от Асенова крепост, Батошевският надпис на Михаил Асен, надписът на Асен за превземането на Кричим. От боляри също има надписи.



Тема Re: за сравнение , месеците нанови [re: saur]  
АвторMakeдoнckитe (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 22:29



И май са ги въвели чак след 1944 г. Тъй като гожоря както полски така и чешки , забелязжам , колко заемки са жзели от тези езици , само и само да има "чисто македонски". Аз бех свидетел на това , как са , например в чехия
индоктринирали децата бегълци , макар че те са били българи , били са дадени на "гръцките комунисти" за превъспитание. Македонската нация е имала повекье майки и татковци. Но не му е место тук да пиша за това. темата е за старобългарски текстове.Но мога да намеря и какса месеците на банатските българи.



Тема Re: Saure , битолския надписнови [re: saur]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 22:42



и още.Много съм благодарен. Хората искат въстановки да прават а старобългарски думи или названия...Но дано изровим нещо полезно.



Тема Цар Йоан Владислав - Битолски надписнови [re: saur]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 13:30



Надпис на цар Йоан Владислав от Битоля, 1015 г.



/зид/аемъ и дђлаемъ Iwаном самодрьжъцемъ блъгарьско/мь/
/и п/омощї% и молїтвамї прђс(вА)тыА влад(и)чицА нашеА б(огороди)цА ї в
/заст/%пенїе IB i врьховънюю ап(осто)лъ съ же градь дђлань быст
/на оуб/ђжїще и на сп(а)сение ї на жизнь бльгаромъ, начАть же
/бысть/ градь сь Битола м(ђсА)ца окт(о)вра въ К, конъчђ же сА м(ђсА)ца
/............................./ быстъ блъгарїнь родомь, оу-
/ноукъ Николы же ї РиVимиА/ благовђрноу, сынь Арона, С-
/амоила же брата с%ща црђ самод/рьжавьнаго, яже і разбїсте
/въ .... грьчьск% воиск% црђ Вас/їлїа. Кде же вьзАто бы зла-
/то ........................./ сфоА. съ же в/..../ црь ра/з/-
/бї......................./ ЅФКВ-го лђт(а) оть створенїа мира
/.................. и оусъпе лђтоу се/моу исходАщоу.




Тема Цар Асен - Кричимски надписнови [re: saur]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 13:32



Надпис на цар Асен за превземането на Кричим, издълбан върху скала над крепостта.







Тема Re: за сравнение , месеците на-македонскитенови [re: Makeдoнckитe]  
Авторaлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 15:31



Тези "македонски месеци" са тотално изкуствено създадени.Че уж на базата на наречието...Yeah , right !





Тема Re: за сравнение , месеците нанови [re: saur]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано15.05.08 14:32



ето и още едни, само че от Пиринска Македония (изписани на "Астрологичното колело на живота" в църквата "Въведение Богородично" в Благоевград/Горна Джумая/ от средата на 19 в.):

1. Големин
2. Сечко
3. Брезен
4. Цветен
5. Тревен
6. Червен
7. Горещник
8. Сърпен
9. Брезен*
10. Листопад
11. Студен
12. Коложег

* явно този есенен "брезен" е всъщност "в(е)ресен", но или аз не съм разчела праавилно надписа, или това име на месеца е било изменено или полузабравено... след няколко месеца сигурно ще имам възможността и да го снимам.



Тема Re: за сравнение , месеците на do Roxyнови [re: Roxy]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано15.05.08 16:02



Първо : Благодаря за този принос към темата. Да втория "Брезен" би требвало да е поскоро Вресен.Тези месеци по-одговаръят на това което било употребявано.
Мерси за постнатото , че само със събирането на материяли , можеме да правим анализи и да постигнем некакви заключения.



Тема Re: месеците на Хърватскинови [re: cayp]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано15.05.08 16:09



Croatian name Croatian meaning[citation needed]
1 Ianuarius January Sije&#269;anj month of cutting (wood)
2 Februarius February Velja&#269;a month of changing[dubious – discuss]Also, possibly from "Velja No&#263; (Great Night)", old Slavic pagan festival that falls in modern-day February[dubious – discuss]
3 Martius March O&#382;ujak lying month
4 Aprilis April Travanj month of grass
5 Maius May Svibanj month of budding (svibovina = Cornel tree)
6 Iunius June Lipanj month of the lipa (lime/linden) tree
7 Iulius July Srpanj month of reaping (with a sickle)
8 Augustus August Kolovoz month of driving the wagon (for harvest) - kolo+ voziti
9 September September Rujan red month (rujno - adj. red, and also ripe)
10 October October Listopad month of falling leaves list+padati
11 November November Studeni cold month
12 December December Prosinac the beginning of the Sun's shining

Note: some names are derived from archaic



Тема Цар Йоан Шишман - Рилска грамотанови [re: saur]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 00:41



Грамота на цар Йоан Шишман, дадена на Рилския манастир, 21 септември 1378 г.









~~~Бл(а)гочъстивно что и sђло прїетно и похвално въсђмь хр(и)столюбивыим ц(а)ремь еже любити и желанїе тепло имђти къ с(вА)тыим и б(о)ж(е)ств(ь)ныимь црквамь, въ них'же wбразь б(ог)а и чл(овђ)ка и с(вА)тыих его написает се. Украшает бо сА ц(а)рь дїадимоА и каменїемь и бисрwмь мнwгоцђнныимъ, н% и еже къ б(ог)оу бл(а)гочъстїемь и вђроА, и къ с(вА)тыимь его црквамь чъстїА. Тђмже и ц(а)рство ми помазанїемь wт б(ог)а и агг(е)ловwм прђданїемь бл(а)гочъстивна хрїстїан'ства стола с(вА)топочившїихь ц(а)реи и любовь тепл%А къ б(ог)оу, и чъсть къ с(вА)тыимь его црквамь, и б(о)ж(е)ств(ь)номоу wбразоу его и къ вьсђмь с(вА)тыим его, н% и паче ради обновленїа и помђна и зад(оу)шїа с(вА)топочившїихь ц(а)реи прьвопрђстолныихь стола блъгар'скаго: того ради и ц(а)рство ми ономоу законоу и прђданїоу навыкь, и бл(а)гоизволи ц(а)рство ми даровати бл(а)гоwбразное и въсенастоАщее сїе златопечатлђнное слwво ц(а)рства ми монастирю ц(а)рства ми с(вА)т(о)моу w(т)цоу Iw(аноу) Рыл'скомоу, иже ес(т) въ мђстђ рекомђм Рыла, за въсђ егов% села и за въсе его метwхїе и за въсе его стаси и правины, рекше новаа и ветхаа.
~~~Се же с%т села с(вА)т(а)го w(т)ца Iw(ана) Рылскаго: селища Варвара · Чрътовь доль · Крьчино · Блъгарино · Бъдино · Дриска, и Гагань, еже ес(т) дђль · Wрлица, метwхь монастир'скыи до Броуждима, та на wбрьш Броуждима и на wбрьш Лохотици, и низ Лохотиц% въ Рыл%, и прђз Рыл% въз дђлъ на Марешиц%, та на Боудоуриц%, та на Камениц%, и низ Камениц% въ Рыл%, и въз Рыл% оу Броуждимь. Къ семоу же еще и wт десные страны Ц(а)рева вира с%щаа, на Б(о)городичин% цркwвь, та на с(вА)т(а)го Прокwпїа на Каменоу, и низ Рыл% до Варвар%, та на с(вА)т(а)го Илї%, та на Габровець и по оубрђжїи на с(вА)т(а)го Геwргїа и на с(вА)т(а)го Архагг(е)ла, та на Дриск%, и до града пакы выше Ц(а)рева вира, нивїа и лозїа монастир'скаа с%т. Н% и Ломнїца къ семоу с Кроушевицом' же и Армђницwм, яже с%т выше села Пьстры въз Рыл% нивїе с%ще и то монастир'ско въсе ес(т). Таже село Бъзово · село Дебрь · Абланово · Пъстра · село Гнидwбрадско · и Разлошкы п(о)пове · село Лђшко · село Селище · село Дрђновь доль · и градище Церово · село Долђне · село Градечница съ людми по именю попь Тоудwрь съ дђтми моу и съ родом' моу, и Петрь Qеwдосовь съ братїами си, и въсА правины мђста того. И планина Срђднђа, wтгде Рыла истичет, на Зланоу, та на Лђпшорь, тако и съ рђкwмь Илїинwм догде се с Рылwм състает, и wт Лђпшора на Комарев'скыи врьх, та на Камень врьхь, та на Ц(а)ревь врьх, та на Шипочен, на метох монастирскы, и w десн%А стран% града Стwба въ Рыл%, и низ Рыл% въ Строум%, и въз Строум% до Германщиц%, и въз Германщиц% до Блъгарина, и въз Блъгарина, та на Песїи прђскокь, и на Агоуповы клђти, и на Шаакь, и на Рыбное езерw, и на Прекоуковиц%, та на wбрьш Рыл% пакы. И над тђмь въсђмь да имат власть неwтемн%А тои поустыни житель Iw(ан) Рылскыи явленїем таковаго златопечатлђннаг(о) слwва ц(а)рства ми.
~~~И еще ж(е) къ симь и где же се находАт селища, или сђнокоси, или жрън'кы, или мђста жрън'чана, или ловища, или виногради, или нивы, или стаси какови либw, иже с%ть тђхь селищь, и тђхь людїи, идеже се находАт под wбластїю того монастирђ ц(а)рства ми: над въсђм тђм да имать власть неwтемн%А тои монастирь ц(а)рства ми с(вА)тыи Iw(ан). И пращает и освобаждаеть ц(а)рство ми люди въсе и села въсђ того монастирђ ц(а)рства ми чистїим и свђтлыим прощенїем - да имь не смђАть забавлђти, иже с%т севасти, и прахтwри, и примикюри, и алагатори, ни с%дїе, потwм ни пер'пираке, ни житаре, ни винаре, ни дес(А)ткаре пчелнїи и свиннїи и wвчїи, ни аподохатори, ни (коми)си, ни стратори, ни сђнаре, ни митаты, ни крагоуарА же, ни песьаци, ни градаре, ни вар'ничїе и побир'чїе и находници, ни инь никто wт въсђхъ болђрь и работникь ц(а)рства ми, великыхь и малых, иже с%т на въсђ врђмена посилаеми о въсђчьскых данех и работах ц(а)рства ми. Никто wт таковых да не смђетъ забавити тђмь людем' с(вА)т(а)го w(т)ца ни на нивїе ихь, иже имАть на поли и иже въ горахь, ни чл(овђ)ка его поети на работ%, ни работникы ихь, ни имь зев'гаре ен'гарепсати то ни конђ, ни скотин%.
~~~Такожде и еще къ сим' никто wт таковыих да не смђеть насилїwм вълђсти въ села и въ люди того монастирђ ц(а)рства ми с(вА)т(а)го w(т)ца, насилїwм хлђба възАти, ни коурета оубити, ни ногоА бъхма стати на дворђ ихь, н% въси да wтгоними быва%т и да wтстоАть далече явленїемь сего златопечатлђннаго слова ц(а)рства ми. Такожде и градь Стwбь никакоже да не имать wбласти над чл(овђ)кwм монастир'скыим, ни над стасиА ихь, ни до единого власа. И еще къ симь, аще кто начьнет wт людеи монастир'скыих ходити с коупї% з добиткwм своим по въсеи дрьжавђ и wбласти ц(а)рства моего, да коуповаАт и да продава%т свободно и ничимь забавлђеми явленїем таковаго златопечатлђннаго слова ц(а)рства ми, а да им се не възимать коумер'кь, ни дїавато, то ни ино нищо. И еще же къ симь, аще каковаа рикось дђет сА въ wбласти монастир'скои, тои монастирь ц(а)рства ми с(вА)тыи wт(ь)ць, въсе съ исправленїемь да възимает, а инь никто wт таковыих да не имать wбласти и еже тварико възАти ·
~~~И тако да прђбывает тои монастирь ц(а)рства ми с(вА)тыи Iw(ан) поустынныи житель съ вьсђм своимь достоанїемь, елико выше рђхwм, свободно и ничимь забавлђеми, дондеже сл(ъ)нце на земА сїаеть, и до живота ц(а)рства ми. Понеже ц(а)рство ми, видђвь сиков%А оустроен%А красwт% и свобод% чист% томоу монастирю ц(а)рства ми и въсего емоу достоанїоу wт прђдђдовь и дђдовь и родителеи ц(а)рства ми - с(вА)топочившаго ц(а)рђ Асђнђ и Калимана ц(а)рђ - wт въсђхь ц(а)реи блъгар'скыих, прђдђдовь и дђдовь и родителеи ц(а)рства ми. И сиков%А свобод% видђвь ц(а)рство ми и въдахь томоу монастирю ц(а)рства ми бл(а)гоwбразное и въсенастоАщее сїе златопечатлђнное слово, якоже прїидош% людїе монастирђ того въ земА ц(а)рства ми въ Срђдець, да имь не имать никто посилити ни о единwмъ власђ, тъкмо да с% свободни по wризмоу ц(а)рства ми за въсА емоу правины и за въсђко его достоанїе, рекше новаа и ветхаа, съ вьсђмь своимь достоанїемь да прђбываеть свободне и ничим забавлђемь. Wбаче же и по съмрьти ц(а)рства ми кого изволить г(оспод)ь б(ог)ь ц(а)рь вђчныи и посадить на прђстолђ моемь, или прђвъзлюбленыи с(ы)нь ц(а)рства ми, или wт братеи и съродникь ц(а)рства ми, то да не пооучит сА оуАти что или пороушити и попрати сиково дарованїе ц(а)рства ми, н% паче да понавлђеть и потвръждаеть и придаваеть, якоже ес(т) лђпо православныимь ц(а)ремь творити. Кто ли сА покоусить wт таковыихь и пороушить и пометнеть сїе златопечатлђнное слwво ц(а)рства ми, и оуиметь что wт зде въписаныихь, и начьнеть забавлђти людемь того поустыннаго w(т)ца Iw(ана) Рылскаго, то таковаго да искоусить г(оспод)ь б(ог)ь праведным своимь с%дwмь, и причАстїе да имать съ Iюдо% прђдателемь г(оспод)нимь, и проказ% Гїезiев% да наслђдоуеть, и съпостата да имать с(вА)т(а)го w(т)ца зде и въ б%дщемь вђцђ. Аминь.
~~~Того бw ради дарова сА томоу монастирю ц(а)рства ми бл(а)гоwбразное и въсенастоАщее сїе златопечатлђнное слwво ц(а)рства ми на въсђкое оутврьжденїе извђсто и свобод% чист%.
~~~Писа и подписа ц(а)рство ми wбычныимь ц(а)рскыимь знаменїемъ въ лђт(о) SWПЗ, ен'дїкта В, м(е)с(А)ца сеп(тем'врїа) КА д(ь)нъ :~

~~~+ IW ШИШМАНЬ В ХА БА БЛГОВђРНЬIИ ЦРЬ И САМОДРЬЖЕЦЬ ВЪСђМ БЛЬГАРОМЬ И ГРЬКОМЬ :~




Тема Re: Цар Йоан Шишман - Рилска грамотанови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 17:01



Saure , тази грамота , ще е за дълги дискусии покъсно. Благодаря от целото сърце и за линка , където тази може да се види. Интересно , текста в ареата на златния печат ми се вижда гръцки . Да не е нещо покъсна бележка ?



Тема Re: Цар Йоан Шишман - Рилска грамотанови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано20.05.08 02:23



Не е гръцки, а е славянски бързопис от 18 в. - приписка на Партений Павлович (само подписът му е на гръцки):
Ведомо буди како приидохъ на поклонение светаго отца Иоанна пустинножителя Рылскаго и посетихъ красную сию обытель, царскымъ настояниемъ и иждивлениемъ от основания созданную, и святия его целебныя мощи смиренно облобызахъ и иныя различния мощи во единую икону яко насаждения дарованию блаженеи царици Марии, съпружницы султана турецкаго. Видевъ же настоящие хрvсовулъ или златную печат блаженнаго царя Иоанна Шишманна близ раздрушения, преписахъ его на хартию да бы таковое благодеяние царское не пришло въ забвение, но воспоминало ся всегда и пред богом и человеком, темже вси чтущие прилежно да знаете известно, яко аще и разграбили невернии и суровии агаряне дарованая стяжания от благочестивых и православных царей. Но они яко лихоимци грабители и светотатци будут осуждени во огнь вечний со своим учителем диаволом и лъжепророком Мохаметом, вернии же царие за милость и благотворение яже показали светому отцу Иоанну во царство небесное со Христом истинным богом нашим, идеже и мы грешнии благодатию его да сподобим ся соводворяти ся со всеми светыми от века ему. Амин. 1734, септем. 12.
Партениос Паул. иеромонахос




Тема Re: Цар Йоан Шишман - Рилска грамотанови [re: cayp]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано20.05.08 03:24



Царица Мария сапружница султана турецкого ?Интересно ми е , коя е тяи от кой род и племе ? Значи , Сауре , благодарението на теб , сега с една грамота имаме сведението не за една а две епохи. 1732 - три десетилетие приорно от
края на последната българска църковна институция - Архиепископия Охридска....В началото на 1600те еврейските финансиери на султаните са заменени с фанариотската мафия.1688 година , след чипровското въстание ,
унищожени са българокатолически структури а 1762 е сложен край на О.П.то.
Турско или фанариотско е било робството ни ?Едно или друго , мен винеги е било преди всичко отвратително прислужничество на "нашите" на чуждите интереси , било фанарските или московските или....



Тема Re: Цар Йоан Шишман - Рилска грамотанови [re: Aлekcaндъp]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано20.05.08 19:03



Царица Мария е дъщеря на сръбския деспот Георги Бранкович и Ирина Кантакузина, била е съпруга на султан Мурад II. Известно е, че се застъпвала много за правата на християните.



Тема Бранкович/Кантакузенанови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 11:51



То един от Кантакузените в Молдова се оженил и за тамошната българка. Но ето :Сърбогръцкия съюз и османската власт = постепенно много беда за българите....



Тема Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамотанови [re: saur]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 21:27



Грамота, дадена от цар Йоан Асен II на Ватопедския манастир "Св. Богородица", около 1230 г.



[Бл(а)г]wизвwл[и ц(а)рс(твw) м]и дарwват[и с(вА)тwму мwнастирю] прђс(вА)ты% Б(ого)р(оди)цы, еж[е] въ С(вА)тђи гwрђ нарицаемы[% Ватwопедскы%, с]елw нарицаемое: Семалтw, леж%щее въ странђ Сђр[стђи, ђкw] се селw съ людми и съ всђми му правинами и ста[си и прилежание]мъ и прибыткwмъ да дръжытъ и wбладаетъ ч[естныи т]wи мw[на]стиръ власти% самwвластнw% и неwтемно%, дондеже живетъ ц(а)рс(тво) ми. А практwри ц(а)рс(тва) ми, пwсы[лаемые пw вс]ђ врђмена въсприемати дани и сьвршити всђчскыђ рабwты ц(а)рс(тва) ми, еже с%ть севасти, дукы, катепани, десАткаре, п[са?]ре, апwкрисиђре, апwдwхатwри и ини прwчии, wт малыхь даже и дw великыхь, никтw же такwвыхъ да имать wбласти влђсти бъхма ни нwгы поставити въ метwхие с(вА)тагw мwнастирђ тwгw, ни писати, ни дани взАти, ни кwмwдь, ни митат%, ни апwдwхи%, ни винw, ни хлђбь, ни зwбь, ни десА[тъкъ, то ни е]нгарепсати люди на всђчскыђ рабwты ц(а)рс(тва) ми, ни самђхъ ихъ, ни имь кwнђ, ни имь sевгарђ, ни имь wслАта. Н% да иматъ всђк% свwбwд% чист% вси людие мwнастирђ тwгw и да wбладаетъ насто%щыи честны и христwлюбивы игуменъ ДwсиQеи и еже пwтwмъ честни и христwлюбиви игумени. И еже дани кwмwдь и арикw и енгариа и ина прwчђђ, еже пw закwну ц(а)рс(тва) ми, тw да дава%ть людие ти и да рабwта%ть с(вА)тwму тwму мwнастирю, а инь никтw да не метехать. Ктw ли имъ щw испакwстить, велик% wрги% имае патити wт ц(а)рс(тва) ми [.....] и свw[.] на пwн[...]ение [. . . . . . . . . . . . . . . . .] wри[змо] ц(а)рс(тва) м[и] тw[.....] еже да[. . . . . .]ар[. . . . .] да м[. . . . . .], м(е)с(А)ца април(иђ)
~~~+АСђN:ЦР:БЛГАРМ:IГРЪК




Тема Re: Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамотанови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 22:43



Севасти , дуки , катепане (капетани) , десеткари ....Скоро ще почнем един
речник за въстановкарите

. Браво сауре ! Въпрос : енгария =ангария ?



Тема Re: Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамотанови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано22.05.08 16:28



Енгария е ангария, според глагола "енгарепсам" - от миналото време на гръцкия глагол angareuo - hngarepsa.



Тема Re: Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамотанови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 11:48



Благодаря за пояснението относно енгарията.В Плождиж сега май има изложба на Мукленските Ръкописи. Кои са те и какво им е съдържание,
Сауре ?



Тема Re: Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамотанови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано24.05.08 14:54



Не зная, не съм чувал за тези ръкописи.



Тема Владетелските монограминови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано28.05.08 02:25



Освен хералдическите елементи , българските , и не само българските владетели са имали своите монограми , което важи и за църковната върхушка.
Някакви примери , Сауре ? Благодаря предварително.



Тема Re: Владетелските монограминови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано30.05.08 21:52



Владетелските монограми са най-вече върху монетите им. Също и върху архитектурни елементи. Царски и патриаршески монограми има и върху керамични съдове.



Тема Владетелски монограминови [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 00:11



Цар Георги Тертер:




Цар Михаил Шишман:








Цар Йоан Александър:










Цар Йоан Шишман:








Патриарх Теодосий:







Тема Re: Владетелски монограминови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 00:26



Много интересни са тие. Би требвало да се направи именника , и до всеко име
варианти на моногорамите . Голема благодарност за тези примери !

!



Тема Re: Документи на българските владетелинови [re: saur]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 21:21



Така е изглеждал скиптърът на българските царе според изображението на цар Константин Асен в Боянската църква:





Тема Български азбуки в латински ръкописинови [re: cayp]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано09.06.08 22:59



Подредбата на буквите в глаголицата и кирилицата се вижда и в тъй наречените "абецедари" или азбуки, които са запазени в средновековни ръкописи.

"Парижкият" или "български" абецедар (abecenarium Bulgaricum) се намира в латински ръкопис от 11 в. в Националната библиотека в Париж (Latin 2340). Там между други чужди азбуки е представена глаголицата, която е наречена "българска" азбука - abecenarium bulgaricum (азбуката се нарича "българска" и в други източници, напр. в Храдищко-Опатовицките летописи "hac ipsa tempestate Cyrillus et Methudius inventis Bulgarorum litteris verbum dei predicaverunt Moravicis" - "по същото време Кирил и Методий, след като създадоха българските букви, прогласиха Божието слово сред моравците").



Интересното в този абецедар освен подредбата на буквите са наименованията им, записани над буквите на латиница:


Имената на буквите са: as, bocobi, vedde, glagoli, dobro, hiest, givete, zello, zemia, ise, isei, caco, luddie, mustlite, nas, on, pocoi, reci, cslovo, tordo, hic, fort, ot, pe, sarave, sa, hier, peller, hiet, iusz, hie.


"Мюнхенският" абецедар (от 11 или началото на 12 в.) е изписан на последната страница на ръкопис, който се пази в Баварската държавна библиотека в Мюнхен (CLm 14485). Той съдържа и двете азбуки - кирилицата и глаголицата, но без имената на буквите.





Тема Re: Български азбуки в латински ръкописинови [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.06.08 02:21



Виж , това е наистина много интересна информация , Сауре, и също е впечатляващо , че западняците са си били много наясно , чия е била глаголицата и кирилицата.

Българска ! Ми, питай русняци или сърби,
кво ще кажат на тема чия е заслугата за разпространението и на двете азбуки.
Обективно требва да се каже , че глаголицата найдълго са ползвали хърватите.Абеценариум булгарикум....Браво , Сауре !



Тема Re: Български азбуки в латински ръкописинови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано11.06.08 00:04



В отговор на:

питай русняци



А, недей така. Съветската наука отдавна е установила, че славянската писменост произлиза от "руските букви", които Константин изучи по време на хазарската мисия:
И обрђт' же тоу еvаггелiе и Vалтирь, роуш'кым писменем писано, и чловђка обрђть глаголюща тwю бесђдою; и бесђдовавь съ нимь и силоу рђчи прiемь, своеи бесђдђ прикладае различiе писмень, гласнаа и съгласнаау и къ богоу молитвоу дрьже, въскорђ начеть чисти и сказовати. И дивляаху се емоу, бога хвалеще.

В отговор на:

Обективно требва да се каже , че глаголицата найдълго са ползвали хърватите.



На тях дължим и на славянска азбука, "Мисал по закону римскога двора" от 22 февруари 1483 г. (първите книги на кирилица са отпечатани няколко години по-късно в Краков):

Лђть г(оспод)нихь ·Ч·У·О·В· (1483), м(есе)ца пе-
рв(а)ра дни ·I·Б· (22), ти мисли бише
свршени.




Тема Re: за сравнение , месеците нанови [re: ykpaинckи]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано01.07.08 18:07



Ей, живи да сте. Откога чакам такава тема.
От мен бонус

: месеците на полски
Януари - Styczen (Стьiчень)
Февруари - Luty (Л'ути)
Март - Marzec (Мажец)
Април - Kwiecien (Квиечиень)
Май - Maj (Май)
Юни - Czerwiec (Червиец)
Юли - Lipiec (Липьец)
Август - Sierpien (Шиерпиень)
Септември - Wrzesien (Вжешиень)
Октомври - Pazdziernik (Пажджиерник)
Ноември - Listopad (Листопад)
Декември - Grudzien (Груджиень)

Март и Май са се латинизирали. На Белоруски са подобни, само Март е Травен (от трева), а Май ... забравих..

Много ми харесват славянските месеци... такива са едни.. поетично-описателни.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Къде ли е Saur ?нови [re: saur]  
Автор ElCortador (непознат )
Публикувано09.12.08 02:00



???
Благодарението на него , клуба е бил обогатен с оригинални средновековни текстове. Къде ли е той.....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.