Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:27 31.05.24 
Непрофесионални
   >> Цивилизации и исторически възстановки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Цар Йоан Шишман - Рилска грамота [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 17:01



Saure , тази грамота , ще е за дълги дискусии покъсно. Благодаря от целото сърце и за линка , където тази може да се види. Интересно , текста в ареата на златния печат ми се вижда гръцки . Да не е нещо покъсна бележка ?



Тема Re: Цар Йоан Шишман - Рилска грамотанови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано20.05.08 02:23



Не е гръцки, а е славянски бързопис от 18 в. - приписка на Партений Павлович (само подписът му е на гръцки):
Ведомо буди како приидохъ на поклонение светаго отца Иоанна пустинножителя Рылскаго и посетихъ красную сию обытель, царскымъ настояниемъ и иждивлениемъ от основания созданную, и святия его целебныя мощи смиренно облобызахъ и иныя различния мощи во единую икону яко насаждения дарованию блаженеи царици Марии, съпружницы султана турецкаго. Видевъ же настоящие хрvсовулъ или златную печат блаженнаго царя Иоанна Шишманна близ раздрушения, преписахъ его на хартию да бы таковое благодеяние царское не пришло въ забвение, но воспоминало ся всегда и пред богом и человеком, темже вси чтущие прилежно да знаете известно, яко аще и разграбили невернии и суровии агаряне дарованая стяжания от благочестивых и православных царей. Но они яко лихоимци грабители и светотатци будут осуждени во огнь вечний со своим учителем диаволом и лъжепророком Мохаметом, вернии же царие за милость и благотворение яже показали светому отцу Иоанну во царство небесное со Христом истинным богом нашим, идеже и мы грешнии благодатию его да сподобим ся соводворяти ся со всеми светыми от века ему. Амин. 1734, септем. 12.
Партениос Паул. иеромонахос




Тема Re: Цар Йоан Шишман - Рилска грамотанови [re: cayp]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано20.05.08 03:24



Царица Мария сапружница султана турецкого ?Интересно ми е , коя е тяи от кой род и племе ? Значи , Сауре , благодарението на теб , сега с една грамота имаме сведението не за една а две епохи. 1732 - три десетилетие приорно от
края на последната българска църковна институция - Архиепископия Охридска....В началото на 1600те еврейските финансиери на султаните са заменени с фанариотската мафия.1688 година , след чипровското въстание ,
унищожени са българокатолически структури а 1762 е сложен край на О.П.то.
Турско или фанариотско е било робството ни ?Едно или друго , мен винеги е било преди всичко отвратително прислужничество на "нашите" на чуждите интереси , било фанарските или московските или....



Тема Re: Цар Йоан Шишман - Рилска грамота [re: Aлekcaндъp]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано20.05.08 19:03



Царица Мария е дъщеря на сръбския деспот Георги Бранкович и Ирина Кантакузина, била е съпруга на султан Мурад II. Известно е, че се застъпвала много за правата на християните.



Тема Бранкович/Кантакузена [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 11:51



То един от Кантакузените в Молдова се оженил и за тамошната българка. Но ето :Сърбогръцкия съюз и османската власт = постепенно много беда за българите....



Тема Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамота [re: saur]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 21:27



Грамота, дадена от цар Йоан Асен II на Ватопедския манастир "Св. Богородица", около 1230 г.



[Бл(а)г]wизвwл[и ц(а)рс(твw) м]и дарwват[и с(вА)тwму мwнастирю] прђс(вА)ты% Б(ого)р(оди)цы, еж[е] въ С(вА)тђи гwрђ нарицаемы[% Ватwопедскы%, с]елw нарицаемое: Семалтw, леж%щее въ странђ Сђр[стђи, ђкw] се селw съ людми и съ всђми му правинами и ста[си и прилежание]мъ и прибыткwмъ да дръжытъ и wбладаетъ ч[естныи т]wи мw[на]стиръ власти% самwвластнw% и неwтемно%, дондеже живетъ ц(а)рс(тво) ми. А практwри ц(а)рс(тва) ми, пwсы[лаемые пw вс]ђ врђмена въсприемати дани и сьвршити всђчскыђ рабwты ц(а)рс(тва) ми, еже с%ть севасти, дукы, катепани, десАткаре, п[са?]ре, апwкрисиђре, апwдwхатwри и ини прwчии, wт малыхь даже и дw великыхь, никтw же такwвыхъ да имать wбласти влђсти бъхма ни нwгы поставити въ метwхие с(вА)тагw мwнастирђ тwгw, ни писати, ни дани взАти, ни кwмwдь, ни митат%, ни апwдwхи%, ни винw, ни хлђбь, ни зwбь, ни десА[тъкъ, то ни е]нгарепсати люди на всђчскыђ рабwты ц(а)рс(тва) ми, ни самђхъ ихъ, ни имь кwнђ, ни имь sевгарђ, ни имь wслАта. Н% да иматъ всђк% свwбwд% чист% вси людие мwнастирђ тwгw и да wбладаетъ насто%щыи честны и христwлюбивы игуменъ ДwсиQеи и еже пwтwмъ честни и христwлюбиви игумени. И еже дани кwмwдь и арикw и енгариа и ина прwчђђ, еже пw закwну ц(а)рс(тва) ми, тw да дава%ть людие ти и да рабwта%ть с(вА)тwму тwму мwнастирю, а инь никтw да не метехать. Ктw ли имъ щw испакwстить, велик% wрги% имае патити wт ц(а)рс(тва) ми [.....] и свw[.] на пwн[...]ение [. . . . . . . . . . . . . . . . .] wри[змо] ц(а)рс(тва) м[и] тw[.....] еже да[. . . . . .]ар[. . . . .] да м[. . . . . .], м(е)с(А)ца април(иђ)
~~~+АСђN:ЦР:БЛГАРМ:IГРЪК




Тема Re: Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамота [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано21.05.08 22:43



Севасти , дуки , катепане (капетани) , десеткари ....Скоро ще почнем един
речник за въстановкарите

. Браво сауре ! Въпрос : енгария =ангария ?



Тема Re: Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамота [re: Alexander]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано22.05.08 16:28



Енгария е ангария, според глагола "енгарепсам" - от миналото време на гръцкия глагол angareuo - hngarepsa.



Тема Re: Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамота [re: saur]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 11:48



Благодаря за пояснението относно енгарията.В Плождиж сега май има изложба на Мукленските Ръкописи. Кои са те и какво им е съдържание,
Сауре ?



Тема Re: Цар Йоан Асен II - Ватопедска грамотанови [re: Alexander]  
Авторcayp (Нерегистриран)
Публикувано24.05.08 14:54



Не зная, не съм чувал за тези ръкописи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.