Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:29 04.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос към Майки  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано24.12.13 08:51




Майки, прочети моля те:
ГЛАВА IX. Обожествени дървета

1. Дървесни духове
2. Благотворните сили на дървесните духове

ГЛАВА X. Остатъци от култа към дървото в съвременна Европа
ГЛАВА XI. Влияние на половете върху растителността

Според теб каква психическа нужда поражда подобен култ? Как би анализирал подобна "привързаност". Откриваш ли архетип? Изобщо какво мислиш по въпроса.

Извинявам се на другите участници в клуба, но темата живо ме интересува, а Майки е в състояние да ми отговори донякъде. Личните ми бележки "не работят" (не изпращат) иначе нямаше да пусна тема и тук.



Тема Re: Въпрос към Майкинови [re: Lilla My]  
Автор alisalisa-147324 (Лиса)
Публикувано24.12.13 11:10



Други могат ли да участват в темата, защото е много интересна?

Паралелно на старите култове и обичаи, ще постна за допълнение кратко описание на китайската метафизична теория за Вселената - на Петте елемента (стихии):



Качествата и характеристиките на елемента дърво може да ви подскажат някакъв отговор.



Тема Re: Въпрос към Майкинови [re: alisalisa-147324]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано24.12.13 11:19



естествено


щом е станало тема - всички са добре дошли



Тема О, кристмас трий, о, кристмас трий...нови [re: Lilla My]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано24.12.13 13:26



Вчера си мислех да пусна тема за това, какво би могло да символизира коледната елха, украсеното дърво по случай Рождество. Но не го направих, защото вече имам няколко долепени теми и все едно си говоря сам. Така че се присламчвам тук, към твоята тема.

Според мен този символ може да се спаси от обвиненията в езичество като се сравни с менората, издигана във всеки юдейски дом и квартал по време на юдейския празник Ханука. Празник, който подобно на Рождество, се пада около датата на зимното слънцестоене и, макар и не експлицитно, пак е свързан с отбелязването на точката, от която денят започва да расте, а нощта да намалява. В единия случай това се свързва с разказа за раждането на Божия Син, а в другия с посвещаването (т.е. ритуалното раждане!) на Втория храм след излизането от Вавилонски плен.

Та ето какво ми направи най-силно впечатление във връзка с рождественското украсено дърво и ханукавата менора. И в единия и в другия случай имаме символизация не просто на равнище неопределена ботаническа фертилност, характерна за всички митологии, а една конкретна препратка към едемския разказ - дървото на живота. В Енциклопедия на юдаизма пише, че менората символизира (освен друго и) райското дърво на живота. Огънйоветв от седемте или деветте му свещи символизират плодовете му - т.е веченият свет живот. Фолклорният християнски обичай, датиращ от късното Средновековие или ранната Модерност в западните страни, също е да се поставят свещи на коледната елха и изобщо да се украсяват с неща, по-бляскави и по-чудесни от обикновения елхов или палмов плод - това пак е в посока символизация на митичното чудотворно дърво на живота от райската градина.

Ако Господната вечеря е просто храна, то Голготската смърт е просто екзекуция.


Тема Re: Въпрос към Майкинови [re: alisalisa-147324]  
Автор dnaunseq (пристрастен)
Публикувано24.12.13 14:13



Наглед добра насока за търсене, визирайки китайската класификация на дървото, но други народи вероятно са придали доста по-зареден смисъл на този символ, а не да го свеждаме до поредното нещо от китайската "фън-шуй" класификация.

Според мен зависи дали говорим за степните народи или за северните европейски народи, обитаващи горите. За степните народи дървото ми се струва е нещо като сборен пункт или израз на спиритуални търсения, чиито знак може да бъде открит в природата. А за народите на Европа, дървото има смисъл като част от препитанието им и изобщо символизира екосистемата.

Значение на символа на дървото, коня, инструмента, а при някои сърпа и чука: защото дават начална връзка с еко-системата, относно която в друг случай не можем да предприемем някакво действие и сме "голи и боси", без възможност за препитание.

Китайците десимволизират символа, разтварят неговата сила в ежедневната му употреба или разглеждане. С оглед на някои техни постижения можем да се запитаме дали това не е по-правилното да се направи, търсейки някакви "качества" на китайците. Но може би просто говорим за поредица от поколения, водещи градски живот в културните центрове на Китай, при което "културните заряди" по необходимост се покриват с патина от множество битовизми и ежедневни употреби.



Тема Re: Въпрос към Майкинови [re: Lilla My]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано24.12.13 15:18



До тук включванията/наблюденията ви са повече от интересни, а признавам, че изобщо не очаквах от това да стане "тема", просто ми се наложи да я пусна заради бележките. Отворих я и в езичество, където и е мястото, но и при нас обсъждането тръгна чудесно.

Моля ви, правете аналогии, търсете връзки, архетипност, каквото се сетите.

Ако ви е интересно, то може да прочетете и линка, който дадох на Майки, а книгата, от която е цитиран като цяло е "класика в жанра". Надявам се да съберем и направим колкото е възможно повече "връзки".


Благодаря.



Тема Re: О, кристмас трий, о, кристмас трий...нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано24.12.13 15:21



мдааа....
хъмммм.....


мисля....

Виж една от легендите за Демерта. Забележи какво е наказанието на Ерисихтон.


ЕРИСИХТОН

Не само царя на скитите Линх наказала богиня Деметра; тя наказала и царя на Тесалия Ерисихтон. Надменен и нечестив бил Ерисихтон, никога не зачитал боговете с принасяне на жертви. В своята нечестивост той стигнал дотам, че се осмелил да оскърби дръзко великата богиня Деметра. Решил да отсече в свещената гора на Деметра един столетен дъб, в който живеела дриада, любимка на самата Деметра. Нищо не възпряло Ерисихтон.

— Ако ще да е не любимка на Деметра, а и самата богиня — възкликнал нечестивецът, — пак ще отсека този дъб!

Ерисихтон грабнал от ръцете на слугата брадвата и дълбоко я забил в дървото. Тежък стон се разнесъл във вътрешността на дъба и плиснала кръв от кората му. Изумени стояли пред дъба царските слуги. Един от тях се осмелил да спре царя, но разгневеният Ерисихтон убил слугата, като извикал:

— Ето ти наградата за твоята покорност към боговете! Ерисихтон. отсякъл столетния дъб. С шум, подобен на стон, паднал дъбът на земята и живеещата в него дриада умряла.

Облекли тъмни дрехи, дриадите от свещената горичка се явили пред богиня Деметра и я помолили да накаже Ерисихтон, който убил скъпата им другарка. Деметра се разгневила. Тя изпратила да доведат богинята на глада. Изпратената от нея дриада бързо се понесла на Деметрината колесница, запрегната с крилати змейове, към Скития, към Кавказките планини, и там намерила на една безплодна планина богинята на глада с хлътнали очи, бледна, с разчорлени коси, с груба кожа, под която личали само кости. Пратеницата предала Деметрината воля на богинята на глада и тази се подчинила на заповедта на Деметра.

Озовала се богинята на глада в дома на Ерисихтон и му вдъхнала неутолим глад, който изгарял всичките му вътрешности. Колкото повече ядял Ерисихтон, толкова по-силни ставали мъките му от глада. Цялото си състояние изразходвал Ерисихтон за всевъзможни ястия, които само още по-силно разпалвали у него неутолим, мъчителен глад. Най-после Ерисихтон останал без нищо — само с една дъщеря. За да се сдобие с пари и да се засити, той продал дъщеря си като робиня. Но дъщеря му получила от бога Посейдон дарбата да взема най-различен образ и всеки път се освобождавала от купувачите си, като се превръщала ту на птица, ту на кон, ту на крава. Много пъти продавал дъщеря си Ерисихтон, но все не му стигали парите, които получавал от тази продажба. Гладът го измъчвал все по-силно и по-силно, все по-непоносими ставали страданията му. Най-сетне Ерисихтон започнал да ръфа със зъби тялото си и умрял в ужасни мъки.



Тема Re: О, кристмас трий, о, кристмас трий...нови [re: Lilla My]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано24.12.13 18:21



Да ти кажа, паралелите с древногръцката митология не ми се струват особено осветляващи по въпроса за юдео-християнската символика. Иначе, по принцип, сигурно могат да се намерят паралели и с аборигенски и индиански митове, произвола на компаративните религиоведи понякога не знае граници. Най-печален пример в това отношение е Мирча Елиаде, който направо се самозабравя в този си устрем и прави манджа с грозде. Но ако ще се гледа за външни паралели с и евентуални влияния върху юдео-християнската традиция, то е най-добре първо да се изтиска всичко от пространствено и исторически по-близките й митологии - близкоизточните - египетска, шумерска, акадска, месопотамска, угаритска, вавилонска, ...

Ако Господната вечеря е просто храна, то Голготската смърт е просто екзекуция.


Тема Re: О, кристмас трий, о, кристмас трий...нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано24.12.13 19:17



този култ е "стар колкото света" и го има едва ли не почти навсякъде, все с общи характеристики.
всъщност въпросът ми към майки е "коя психическа нужда го поражда" за да стане архетип (защото е и архетип - чета междувременно какво ли не)
богинята майка е от инцестната симбиоза в това няма и капка съмнение
дървото обаче ме чуди повече...

а това адски ми хареса:
Evolutionary origins

It has been suggested that the world tree is programmed into the human mind by evolutionary biology. Human beings are primates, and lived in trees for around 60 million years. The idea of a vast tree as the entirety of the world is thus still implanted in our collective unconscious.


разумни маймунджлъци някакви?



Тема Re: О, кристмас трий, о, кристмас трий...нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Lilla My ((мюх))
Публикувано24.12.13 19:27



И в единия и в другия случай имаме символизация не просто на равнище неопределена ботаническа фертилност, характерна за всички митологии, а една конкретна препратка към едемския разказ - дървото на живота.
само с това не се бях занимавала до сега....

относно Дървото на живота изобщо, гледай какво става тука!

:


ПС. И девет теми да пуснеш, когато са качествени, нека изглежда както си ще отстрани. Важно е какво правим тези, които сме вътре
Боже, как ми липсва старото херменевтично движение в клуба!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.