Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:40 05.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема В подкрепа на семейството  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано01.10.08 08:17



от Асоциация "Общество и ценности"


Здравейте,

Този спешен имейл е, за да ви информира за неотложните граждански действия, които е необходимо да бъдат предприети в защита на семейството. Както вече знаете проектът за Нов семеен кодекс премина през Министерски съвет с пълно одобрение и в момента текат дискусиите по първо четене в Народното събрание. Получих вътрешна информация от Парламента, че се очаква до седмица-две проектът да бъде приет на второ четене, тъй като нагласите на депутатите са по-скоро "за" отколкото "против", въпреки възникналите спорове между отделни депутати. Почти сигурно е, че управляващата коалиция ще гласува под команда, особено след позорното изказване на президента, който призова за "бързо приемане на Новия семеен кодекс без излишни дискусии".


Държа да ви напомня, че в края на месец март Асоциация общество и ценности остро се противопостави на промените в Новия семеен кодекс с внасяне на петиция, подписана от над 2000 български граждани, в Министерския съвет, Народното събрание и Президенството. Излязохме и на улицата. През месец април над 20 граждански организации и 2 политически партии отново изпратихме петиция, за да заявим, че не сме съгласни с предложените промени. Взехме участие в три пресконференции. През месец август изпратихме лично до всеки депутат информационна брошура за последствията от приемането на новия СК.


Сигналите ни бяха напълно игнорирани от управляващите. До този момент не сме получили нито едно писмо от нито една институция в отговор на нашите сигнали. Настъпил е решаващият момент, в който ние като граждани сме отговорни да напомним на самозабравилите се депутати, че не е редно да взимат прибързани решения под натиска на морално деградирали лобистки групи, а да вземат предвид преди всичко исканията на гражданското общество.

В отговор на въпроса ми какво можем да направим, за да повлияем на гласуването, вътрешен човек от Народното събрание сподели с мен, че единственото средство, което ни остава в този момент, е оказване на силен граждански натиск между двете четения. Нека да бъде така!


Тук е мястото да съобщя, че на 2 октомври, четвъртък от 17:30 ч. в градинката пред бившия мавзолей Асоциация общество и ценности организира митинг, посветен на семейството. Нашите настоявания ще бъдат за поставяне на 5-годишен мораториум върху всяка поправка в Семейния кодекс, засягаща брака и семейството. Убедени сме, че подобно събитие може да наклони везните в правилната посока.

Умолявам ви, нека да присъстваме на митинга и заедно да изразим несъгласието си срещу това огромно национално и морално предателство!



Стоян Георгиев, председател
Асоциация общество и ценности

Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!


Тема И коинови [re: Zara_83]  
Автор b1969 (א o)
Публикувано01.10.08 08:52



И кои са нещата, които не ни харесват в новия.
Дайте да протестираме, ама не е ясно за какво.....

...заради самия протест



Тема Re: И коинови [re: b1969]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано01.10.08 08:56



заради разрушаване на семейните и моралните ценности,не е ли ясно за какво

Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!


Тема Re: И коинови [re: Zara_83]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано01.10.08 09:04



Как по-точно се разрушават?



Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор loverrock ()
Публикувано01.10.08 12:08



Логично е когато една държава членува в общност, да приме начина на живот в тази общност! Този закон ще бъде приет!



Тема Аз цяла сутрин я призовавам да посочинови [re: Kaлoмaин]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано01.10.08 14:23



с кой член, параграф, алинея се подронват моралните ценности в обществото, ама тя като не е чела този проект - как да ми отговори???

Всичко е много просто! Узаконява се един ФАКТ и това е!

Двойките, регистрирали се като фактически съжителстващи получават същите права, както и тези, които са сключили брак. Това е! И е така в мнооого държави.

-----------

Не знам как стои въпроса с църковния брак. Не съм наясно.

Двойки, които не са сключили граждански брак могат ли да сключват църковен?



Тема Re: Аз цяла сутрин я призовавам да посочинови [re: bugler]  
Автор loverrock ()
Публикувано01.10.08 14:49



Не, не могат!



Тема Съгласно кой закон?нови [re: loverrock]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано01.10.08 15:58



Защо да не може? По каква логика?

Църковният брак и без това няма юридически последици!!! Държавата защо се меси в църковните дела?



Тема Re: Съгласно кой закон?нови [re: bugler]  
Автор ann ()
Публикувано01.10.08 16:06



Защото е незаконно. Точно заради това, че църковния брак няма юридически последици. Ако имаше - тогава няма никакви пречки. Но държавата не е дала тези правомощия на църквата засега. ;) Църквата може да си венчае когото си пожелае, но за държавата това е незаконно.



Тема Re: Съгласно кой закон?нови [re: bugler]  
Автор loverrock ()
Публикувано01.10.08 16:08



Ако е само църковен е невалиден т.е. пред закона сте гаджета! С тази промяна за фактическо съжитество се улесняват хората, които не желаят да стъпват в брак! В по-развитите държави е прието подобно съжителство за всички видове двойки, а в Холандия можи и по тройки!



Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано01.10.08 17:02



Нещо там, промърморено от попа (пастора, ходжата, шамана) прави ли двама души семейство?!?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: BlackWolf]  
Автор tormund (Hero of ages)
Публикувано01.10.08 18:11



"Нещо там, промърморено от попа (пастора, ходжата, шамана) прави ли двама души семейство?!?"

да, червeнокожи братко - eдин

би свършил по-добра работа



Тема Вие сте...разсъждавате интересно...нови [re: Zara_83]  
Автор b1969 (א o)
Публикувано01.10.08 20:06



Законът вселява и отговорности на съжителстващите двойки.

Значи има двама души, които живетя заедно... и....изведнъж някой им вселява отговорности за другия.....Аз това бих го приел за християнско поведение....да накараш някой да се грижи за ближния си....

ама хора всякакви....



Тема Re: Вие сте...разсъждавате интересно...нови [re: b1969]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано01.10.08 20:15



християнско, ама друг път. Аз бих го нарекъл - общочовешко. Все пак сме стадни същества.



Queen's only


Тема Re: В подкрепа на сектантското безумиенови [re: Zara_83]  
Автор Absinthe Ducrosfils (hideous)
Публикувано01.10.08 21:08



От старанието си да наблускат това смехотворно съобщение с квалификации като "позорно" и "морално деградирали", изготвителите му са пропуснали да посочат конкретната причина за недоволството си от проекта за нов семеен кодекс.

А тя е, че се предвижда нов правен институт, наречен “фактическо съпружеско съжителство”.

Ето едно скоро изказано мнение от един интернет форум:

Конституцията предвижда, че официален може да е само гражданския брак. Иначе казано трудно може да се говори за приравняване на църковния брак на гражданския без промяна на конституцията.
От другата страна обаче възниква въпросат доколко е удачно да продължи строгото преследване на църковния брак сключен след гражданския. Формата на фактическо съжителство технически позволява да има и църковен брак, без той да е предшестван от граждански.




Излиза, че евентуалният нов СК ще предостави допълнителна свобода на религиозните общности да упражняват правото си на свещен (т.е. църковно опосредстван) брачен съюз (в православието - венчавка), без задължително да минават през граждански (т.е. държавно опосредстван) брачен съюз.

Интересно, дали ако по времето на Христос римската империя задължаваше юдейските си поданици да сключват граждански брак преди религиозния, те щяха да се възпротивят в случай на отмяна на това задължение?



Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор milend ()
Публикувано01.10.08 21:30



Че ще приемат кодекса това е ясно. Сценария за разрушаването на християнските ценности явно се изпълнява по план......

Но искам генераторите на този нов семеен кодекс по някакъв начин да бъдат разобличени следващия път, когато се появат със свщички на някой християнски празник. Визирам хора като Огнян Герджиков, Камелия Касабова и др. Престъпното мълчание на президента и този път трябва да се отбележи. "Националния стожер Атака" се чудят какво да измислят, но в крайна сметка раждат поредното глупаво изказване.

Жалка история, хора!!!

Исус Навиев 24:15


Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: milend]  
Автор b1969 (א o)
Публикувано01.10.08 21:39



ти не разбра ли, че по-християнско е съжитеслващите да имат все пак някакви задължения ?!



Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано01.10.08 22:45



Както казва Абсента, от много протестиране, не се разбира срещу какво точно протестирате. Не се разбира и какво предлагате.
Аз пък протестирам срещу женените, които са разделени фактически от години, но не се развеждат и си висят в неустановено положение с други партньори. Ето, на това му викам разпад на семейни ценности. Ама кой ме пита, все пак протестирам еднолично, а не като асоциация.



Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: b1969]  
Автор milend ()
Публикувано01.10.08 22:45



Няма по-християнско и нехристиянско! Има да или не.

Исус Навиев 24:15


Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: b1969]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано01.10.08 22:50



задължения по принуда или задължения по желание?

Queen's only



Тема Re:нови [re: kakata]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано02.10.08 00:37



То ако подписът в Съвета гарантираше семейните ценности и морала на семейството ...



Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re: И коинови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kossoman ()
Публикувано02.10.08 09:19



На тоя въпрос момето няма отговор.



Тема Аз, пък, съм мюсюлманин и имамнови [re: milend]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано02.10.08 09:34



4 жени.

------------

Абе, мадам!!! Става дума за юридически постановки.

Аз съм на мнение, че щом църквата е отделена от държавата - няма причина да се смесват понятията граждански и църковен брак.

Църковният брак няма юридически последици. Така че - всеки да си го сключва, ако иска. Проблем на църквата е как ще следи да няма многоженство. Още по-проблем й е как ще развежда...



Тема Re: Аз, пък, съм мюсюлманин и имамнови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано02.10.08 10:33



Първо - не съм мадам!
Второ - държавата и църквата ще продължат да имат много общо докато не се признае правото на църковния брак! Тогава вече може да говорим за някаква форма на независмост м-у държава и църква и честно казано няма да ми пука толкова какъв семеен кодекс искат да си приемат. В момента щем или нещем сме зависими от държавата. Ще те венчаят ли в църква ако нямаш граждански брак?

Исус Навиев 24:15

Редактирано от milend на 02.10.08 10:56.



Тема Re: Аз, пък, съм мюсюлманин и имамнови [re: milend]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.10.08 10:43



айде честито:



Queen's only


Тема Re: Аз, пък, съм мюсюлманин и имамнови [re: Last Roman]  
Автор milend ()
Публикувано02.10.08 10:53



Честито им набутване! Щат нещат вече са в закона.....

Исус Навиев 24:15


Тема Re: Аз, пък, съм мюсюлманин и имамнови [re: milend]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.10.08 10:59



така требе. Никой не е по-голям от закона. На семейни начала ще ми живеят. Паразити.



Queen's only


Тема Ооох, охтика!нови [re: milend]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано02.10.08 13:43



Ще те венчаят ли в църква ако нямаш граждански брак?

Ми,, нали това ви приказвам, беее!!!

Вместо да се борите с вятърни мелници и да плюете срещу вятъра - вземете да свършите нещо полезно за църквата!!!

Да се премахне изискването за сключен граждански брак преди църковния!

Проумя ли вече какво ти приказвам?



Тема Пълно безпросветие! Мрак!нови [re: milend]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано02.10.08 13:50



А, знаем, че Мракът води до Мракобесие!

Щат нещат вече са в закона...

Няма такова нещо! Ако не щат - не щат! Никой не може да ги набута насила в Общината да подписват каквото и да било!

Абе, вземете и го прочетете този Законопроект и престанете да дрънкате глупости!!!





Тема Re:нови [re: Last Roman]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано02.10.08 20:52



Кодексът облекчава и процедурата при осиновяване. Предвижда се осиновяване по изключение без съгласие на родителя, ако в период от шест месеца той не е потърсил детето си, настанено в социален дом.

Това много ми харесва!
Сещаш ли се защо?



Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: kakata]  
Автор cuddlyМодератор (enchanted)
Публикувано02.10.08 22:42



подкрепям протеста ти.






Тема Re:нови [re: cuddly]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано03.10.08 01:02



И аз


Все едно един подпис гарантира някакви семейни ценности след това.
Хубаво е, че се уреждат наследствените въпроси и статута на децата.
И при нас ще има нов семеен закон след Нова Година, но тук са дори още по-радикални - узаконяват се еднополовите бракове :)
За мое учудване ще е възможна церемония в църква, но свещениците си запазват правото да отказват.
Тук църковният брак е като подпис в общината, а не допълнителен ритуал.
Иначе хората си живеят в съвместно съжителство без подпис и по 40 години, и деца имат, и внуци ... не виждам да е пострадал морала им

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор JoroHМодератор (ВРИД)
Публикувано03.10.08 01:39



Аз лично бих протестирал, ако законът задължава хората да живеят без брак. Тук иначе не мога да разбера против какво точно се протестира. Има закон който урежда какво се случва ако хората живетя без брак. Жалко е, че това е все по-разпространена практика, но законът в случая е породен от тази практика, а не практиката от закона. Все пак децата, родени в такова съжителство би следвало да имат някакви права, които при предишната уредба не бяха изяснени.
Всъщност, в известен смисъл новият закон съдейства на брачната институция, тъй като с него сключването на граждански брак ще е по чувствително по-облекчена процедура в сравнение с досега действащите норми. Вярно, рекламентира се и безбрачното съжителство, но по-добре да има регламент за него (тоест, някакви норми и ограничения), отколкото да няма както беше преди. Добре е да се отбележи че при стария семеен кодекс съжителството без брак по същество не е забранено. Църквата (същото се отнася и за сателитните организации като в случая) трябва да се насочи към пропагандиране на семейната институция, да разяснява, че съжителството без брак е грях, а не да си губят времето да протестират срещу нещо, което не са прочели. Не очаквам с приемането на новия семеен кодекс нещата рязко да се променят. Очевидно е, че в момента тенденцията е към разпад на семейната институция и тази тенденция по никакъв начин не се влияе от такива закони. Православието като официална религия би трябвало да има по-активна позиция по този въпрос.



Тема Re: Ооох, охтика!нови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 07:27



Аз съм на мнение, че щом църквата е отделена от държавата - няма причина да се смесват понятията граждански и църковен брак.
Църковният брак няма юридически последици. Така че - всеки да си го сключва, ако иска. Проблем на църквата е как ще следи да няма многоженство. Още по-проблем й е как ще развежда...


Прочети добре изказването си!!!

Твърдиш, че църквата /за православната говорим/ е отделна от държавата.
Аз твърдя обратното! В момента църква = държава.
Е как така говорим за едно и също нещо?!

Исус Навиев 24:15


Тема Re: Пълно безпросветие! Мрак!нови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 07:34



Хрърляш думи на килограм без никакво покритие!

Не разбираш ли всъщност какво се случва?

Хората, които избират да живеят според техните разбирания вече имат правата и задълженията на тези, които сключват брак! Без да са полагали подпис където и да е!

Е как си чел/а/ документа - през ноща на свещ?

Исус Навиев 24:15


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 07:37



Кодексът облекчава и процедурата при осиновяване. Предвижда се осиновяване по изключение без съгласие на родителя, ако в период от шест месеца той не е потърсил детето си, настанено в социален дом.

Даже си мисля, че периода е дълъг.

Исус Навиев 24:15


Тема Re:нови [re: milend]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано03.10.08 09:21



Не е дълъг. Представи си една млада жена, отхвърлена от семейството заради бременността си, дали ще може за по-кратък срок да се устрои и да стъпи на крака. Това е идеята на законодателя.
Процедурата е бавна и няма никаква връзка с шестте месеца. Бави се от сложния и тромав ред, измислен от депутата Борислав Цеков.
Има регистър на осиновителите, регистър на децата, включване след решение на съда и прочие и прочие усложнения и за това едно дете оставено за осиновяване, реално се осиновява и заживява при новите си родители след поне година - две. А за тази ниска възраст две години са цяла епоха.

Редактирано от kakata на 03.10.08 09:22.



Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: JoroH]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано03.10.08 09:27



Проблема не е в закона. Даже ми се струва, че възможността хората да се регистрират - обяват връзката си ги насърчава към по-сериозно отношение.
Проблема е в крайно несериозното отношение към брака като връзка за цял живот.



Тема Re: сам го каза -нови [re: milend]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано03.10.08 09:33



"имат правата и задълженията на тези, които сключват брак". заплахата за семейството щеше да е истинска, ако живеещите заедно с еднаква адресна регистрация имаха само правата на семейните. и все пак имат едно право по-малко - на облекчения при семейното подоходно облагане (не че в България това е нещо съществено, де)... но попринцип това е един от начините съвременната държава да оказва влияние върху тези лични решения на индивидите.




Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: JoroH]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано03.10.08 09:39



След 1944 г. православният брак беше лишен от последващи юридически последствия. Имитирайки лаическите секуларизиращи се общества (но с комунистически привкус) в България бе въведен института на "гражданския брак", задължителен и предхождащ църковния.

Сегашните промени атакуват по същество "гражданския брак" -патримониума и правния статус на децата. Неминуемо това води до диференциация на възможните решения и практическо продължаващо изчезване на гражданския брак.

Колкото и да е парадоксално тази ситуация дава възможност на БПЦ да се еманципира от 70 годишния дивашки натиск и да възстанови значението на църковния брак чрез задължителното му обвързване (за верните) с определен тип юридически договор, който да регулира имуществените отношения.

За атеистите и другите конфесии - да си решават сами.



Тема Re:нови [re: kakata]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 10:26



Познавам добре процедурата за осиновяване. Смятам , че един 3-месечен период е напълно достатъчен хората, кото оставят децата си в домовете да проумеят искат ли да живеят с тях или не. Реално много малка част от тях имат намерение да си ги вземат обратно. И това е ясно още от момента, в който ги оставят там.
Идеята ми е тези, които оставят дете и не го потърсят в следващите 3 месеца автоматично да губят права над него, а осиновителната процедура да започва веднага. Разбира се, че детето ще живее още известно време в дома , но неговата съдба вече е ясна и няма документални пречки за осиновяването.
Ако пък човек е в доказано затруднено положение и има нужда от повече време да уреди обстоятелствата около живота си - нека му се даде това време. Ако трябва и една година. Но пак ти казвам, тези случаи са по-скоро изключения. Хората основно оставят децата не поради невъзможност, а поради нежелание.

Исус Навиев 24:15


Тема ПрочетИ го този Законопроект, деее!нови [re: milend]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 10:33



Хората, които избират да живеят според техните разбирания вече имат правата и задълженията на тези, които сключват брак!

Браво, доближаваш се вече до истината! Но, думата "хора" трябва да я замениш с "мъж и жена".

Това, обаче, е пълна глупост:

Без да са полагали подпис където и да е!

Тц! Писна ми вече из дир-а да обяснявам на такива - катотеб, неща, които са написяни черно на бяло, ясно и точно!!!



Защо се занимавам толкова разпалено с този кодекс ли се питаш???

Защото синът ми е студент, има си приятелка, не искат да сключват граждански брак, защото може да те си паснат, искат стая в общежитие, ама според съществуващото законодателство - не може!

Разбра ли нещо?

За сведение - 48 годишен съм и недей да се държиш с мен като с келеш!



Тема И имат правото да осиновяват!нови [re: Roxy]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 10:35



Това хич не е малко!



Тема Защо срокът да е 3 месеца?!нови [re: milend]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 10:40



Аз, пък, предлагам да е 3 дни.



Тема Глупости дрънкаш!нови [re: milend]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 10:44



Аз изказванията си ги чета преди да съм ги написал.

В момента църква = държава.

Не си добре с понятията. Нуждаеш се от спешна помощ.





Тема ?нови [re: Bиливap]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 11:02



Съвсем се ошашавих вече покрай този нов СК...

Ето тук, на картата на Европа, пише, че в Норвегия еднополовите бракове са признати, но в текста пише, че са възприети гражданските съюзи... А, какво значи това "Граждански съюз" - не знам.





Тема И ти нищо не си чел.нови [re: JoroH]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 14:37



Нито стария, нито новия кодекс си чел, щом казваш:

...Все пак децата, родени в такова съжителство би следвало да имат някакви права, които при предишната уредба не бяха изяснени.
Всъщност, в известен смисъл новият закон съдейства на брачната институция, тъй като с него сключването на граждански брак ще е по чувствително по-облекчена процедура в сравнение с досега действащите норми.


Че какво им е било неуредено на извънбрачните деца? Сключването на брак щяло да става по по-облекчена процедура???

Че какво й е било утежненото на предходната процедура? Хм, преди 20+ години се жених, искаха ми паспорт и медицинско. На жена ми искаха удостоверение за семейно положение от общината по местораждането й.

---------------

Ся, аз в този клуб влизам за първи и последен път само в тази тема. Нито съм вярващ, нито съм атеист. Имам си собствена теория по въпроса. Ако позволите - да ви дам малко акъл, защото като ви чета юридическите щуротии, които сте изписали - лошо ми става.

В Българската Православна Църква не може да няма юристи. Ха, вземете и се стегнете и вместо да плачете за нероден Петко - вземете, та проведете разяснителна кампания сред хората! (Нищо лично към теб. За Църквата като цяло говоря.)

Второ. Вдигнете се на бунт, ама не срещу новия СК, а срещу старите постановки, че църковния брак, трябва да се предшества от граждански.

Успех.



Тема Re:нови [re: milend]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано03.10.08 15:43



Дълъг е наистина, но е по-добре от нищо, нали?
Само не знам дали е уточнено, че посещаването на детето за 20 секунди веднъж на 6 месеца не се счита за интерес към него.
Трябва да са налице по-задължаващи ангажименти, за да има моралното право родителят да се произнася по въпросите за бъдещето на детето.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: bugler]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано03.10.08 16:05



Така преведени на български не ми звучат много добре и се бъркам и аз.
Тук има samboerskap и partnerskap като алтернативи на eksteskap.

еksteskap е това, което ние наричаме брак, с подпис пред длъжностни лица и прочие.

partnerskap е вариантът за съвместно съжителство за еднополовите двойки, но без подписа пред длъжностни лица

samboerskap е съвместното съжителство на хетеросексуална двойка без подпис пред длъжностни лица (длъжностни лица са Съвета, Съда и Църквата)

Виж какво пише в твоя линк:

Характеристиките на гражданския съюз варират във всяко отделно законодателство. Някъде той предоставя почти идентични права и задължения като тези на брака, но без право на осиновяване и на общо фамилно име. Другаде, правата произтичащи от гражданския съюз са по-ограничени. На места, пък, те са сведени до възможността двойката официално да се заяви като такава и да се впише в специален регистър. Последната разновидност най-често се нарича съвместно съжителство.

Значи така както го разбирам аз, гражданският съюз е общото название на всяка друга форма на съвместно съжителство между двама души, която не е верифицирана по надлежния ред както бракът, с подписа пред длъжностните лица.
В което се включват и еднополовите връзки.

Наистина голяма обърквация става, ще се опитам да намеря текста на закона в Норвегия и ще видя как точно са дефинирани нещата тук поне.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: bugler]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано03.10.08 16:09



Виж, по последната част за предшестването ... пак да дам пример с Норвегия, в която църковния брак е равнозначен на гражданския, но тукашната църква е държавна.
Не знам дали това има отношение по темата, но БПЦ май не е държавна (или национална)?


Или се бъркам.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема "...но БПЦ май не е държавна "нови [re: Bиливap]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 18:38



... но БПЦ май не е държавна (или национална)?
Или се бъркам.



Ако приказваш сериозно и си вярваш - значи си за психиатър!

Ако се лигавиш - пак!

И в двата случая имаш правото да се гръмнеш и да не ми губиш времето!






Редактирано от bugler на 03.10.08 18:45.



Тема Re: "...но БПЦ май не е държавна "нови [re: bugler]  
Автор loverrock ()
Публикувано03.10.08 18:41



Айде стига вече с тези закони, след 30г. ще се женят само хомо двойки и католици!



Тема Добре! Точно това ми се искаше!нови [re: Bиливap]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 18:44



ще се опитам да намеря текста на закона в Норвегия и ще видя как точно са дефинирани нещата тук поне.


Добре. Най-после се появи нещо смислено в темата. Дай да видим какво е рагламентирано в Норвегия, че да сравним нещата.

Така ще има някаква полза от нашите приказки тук.

Успех!





Тема Добре! Стига вече с тези закони инови [re: loverrock]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано03.10.08 18:46



канони!



Тема Re: ПрочетИ го този Законопроект, деее!нови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 19:07



Човече, разбирам, че имаш проблем, но не си изливай яда върху мен или хората с различно мнение от твоето. Все пак сме в клуб Християнство, нали?
Наистина не разбирам агресивното ти поведение.......



Аз също не съм в хлапешка възраст и гледам да спазвам бон тон.

Исус Навиев 24:15

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 19:11



Трябва да са налице по-задължаващи ангажименти, за да има моралното право родителят да се произнася по въпросите за бъдещето на детето.

Напълно съм съгласен.

Исус Навиев 24:15


Тема Re: "...но БПЦ май не е държавна "нови [re: bugler]  
Автор cuddlyМодератор (enchanted)
Публикувано03.10.08 22:24



айде по-кротко.




Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: kakata]  
Автор cuddlyМодератор (enchanted)
Публикувано03.10.08 23:11



може би отношението е несериозно по принцип към "връзка за цял живот" изобщо...било то обявена публично с брак, или не.




Тема В изобличение на християни дупедавцинови [re: Zara_83]  
Автор Пoп Cтaвpи© (Синергетик)
Публикувано04.10.08 09:50



Това говори за тоталния упадък на обществото. Хората възприемат постмодернистичния възглед, че ако нещо е възприето от мнозинството, значи е нещо добро. За съжаление дори "християни" се съгласяват с този нов удар върху семейните ценности. Да очакваме ли християнска подкрепа за легализиране на дрогата, ако голяма част от обществото започне да се друса???

През 1939 г. в Бъгария е имало 27 развода и 50 аборта. Сега половината деца се раждат копелета, а от всички бременности, повече от половината завършват с аборт. Това е моралът, който ни насажда Народното събрание и някои така наречени християни.


"Синергията e термин от Библията" - ЛюбимеЦ 5 за 4


Тема Re:нови [re: bugler]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано04.10.08 12:44





Какво толкова съм питала?
Искам да знам дали е със същия статут, с какъвто е Норвежката Църква тук.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: bugler]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано04.10.08 23:54



Доколкото разбрах, с новия закон, който влиза в сила в началото на другата година, еднополовите двойки могат да сключват граждански брак с всичките произтичащи от това последствия, но Църквата има право да откаже да ги бракосъчетае.
Могат да осиновяват и деца май, но за това не съм 100% сигурна, ще погледна допълнително.
Ако жена в брак с друга жена се подложи на изкуствено оплождане, другата жена ще бъде co-mother или нещо като съмайка.
За самбоерите или съвместното съжителство без брак между мъж и жена не намерих много.
При евентуална смърт на единия родител, общите деца наследяват починалия си родител като имуществото се дели между всичките му деца, освен ако отношенията им не са уредени предварително с договор или завещание.
Тоест другия партньор не наследява нищо, освен ако отношенията не са уредени с предварителен договор, в който е описано кой с какво имущество "влиза" във връзката и какво става при евентуална раздяла или смърт на единия.
Това с договора ми се вижда чиста работа :)

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Редактирано от Bиливap на 05.10.08 00:27.



Тема Никакъв проблем нямам!нови [re: milend]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано05.10.08 02:52



Тотално си се объркла!



Тема Що?нови [re: cuddly]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано05.10.08 02:56







Тема Re: Що?нови [re: bugler]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано05.10.08 04:13



Асасине, спокойно! Гони си пропагандиращата Зара където искаш, разпускай в "Попържните", само не се карай с хората... И само щастие и плодотворни съвместни усилия за такъв живот, какъвто го искат на сина ти и приятелката му!






Тема Re: В изобличение на християни дупедавцинови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор exoplanet (непознат)
Публикувано05.10.08 14:57



За съжаление дори "християни" се съгласяват с този нов удар върху семейните ценности.

И аз мисля, че с този нов закон се размива понятието "семейство" и поради това той е удар за християнските ценности. От друга страна какво значение има за децата как ще бъде наречено - брак или съжитество. За тях е най-важно "обичат ли ме?"
А дали някой ще прави проверка на някой колко съвместни съжитества има?

Страданието ни учи на неща, които не можем да научим по друг начин


Тема Re: В изобличение на християни дупедавцинови [re: exoplanet]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано05.10.08 15:24



И аз мисля, че с този нов закон се размива понятието "семейство" и поради това той е удар за християнските ценности. От друга страна какво значение има за децата как ще бъде наречено - брак или съжитество. За тях е най-важно "обичат ли ме?"
А дали някой ще прави проверка на някой колко съвместни съжитества има?


искам само да питам:живее една двойка /държа да подчертая мъж и жена/ в "съжителство" и имат бебе.при катестрофа или други обстоятелстаца двамата загиват.детето остава само.ща наследи ли наследството на майка си и баща си?...
а,детето е родено с много любов и найтина е било обичано...
какво ползва дететo тази "обич"!?...



Каквото не знам - сътворявам го...


Тема Дам, талибанските лозунги останаха нечутинови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор Absinthe Ducrosfils (hideous)
Публикувано05.10.08 15:29



Никой на обърна внимание на умопомрачените и юридически неграмотни религиозни фундаменталисти, които смятат, че опазването на моралните ценности е отговорност на държавата, а не на общностите и индивидите.

Българските сектанти се опитаха да прехвърлят своите отговорности - да проповядват и практивкуват християнски морал - на държавата. Но, разбира се, нито политиците, нито гражданите обърнаха внимание на този отчаян вопъл.

Интересно, този случай показва един доста странен обрат във възгледите на фанатичните религиозници. В началото на прехода, те искаха само да им се признае правото на свободно изповядване на религията, а сега вече искат държавата да стане инструмент за налагане на религиозните им разбирания за морал.

Вече дори и адвентиската секта, която уж преди се славеше с пълно отричане на връзката държава-религия, днес смята, че гражданският брак има свещен статут.

Откога ли са започнали да смесват държавното право с библейските закони?

Явно петдесятниците и адветнистите у нас прегърнаха конструкторската теокрация, без даже да си дадат сметка за това.

При всичките им малоумни скандирания, така и не стана ясно с какво новия СК нарушава правата и свободите им.



Тема Re: В изобличение на християни дупедавцинови [re: exoplanet]  
Автор cuddlyМодератор (enchanted)
Публикувано05.10.08 15:45



ами за децата е важна и сигурността...
не че има голяма сигурност в проблемните бракове.




Тема Re: В изобличение на християни дупедавцинови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор exoplanet (непознат)
Публикувано05.10.08 15:50



Именно ако обичаме децата си не бихме ли избрали най-доброто за тях.
Затова мисля че се размива тази "обич" като се дават разнообразни (безобразни) права и озаконяват разнообразни (безобразни) форми на "обич"

Страданието ни учи на неща, които не можем да научим по друг начин.


Тема Re: В изобличение на християни дупедавцинови [re: cuddly]  
Автор exoplanet (непознат)
Публикувано05.10.08 15:57



Така е ако те нямаха нужда от сигурност нямаше да имат нужда и от любящи родители, които да решават за тях кое е най-добро. За съжаление в нестабилните бракове точно тази чувствителност е силно разклатена и едва ли новите промени в СК помагат

Страданието ни учи на неща, които не можем да научим по друг начин.


Тема Re: Дам, талибанските лозунги останаха нечутинови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано05.10.08 16:24



Откога ли са започнали да смесват държавното право с библейските закони?


щe се стигне до там,че всяко "християнско семeйство" ще искат един държавен служител да лежи в кревата им.



Каквото не знам - сътворявам го...


Тема Re: В изобличение на християни дупедавцинови [re: exoplanet]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано05.10.08 16:37



Именно ако обичаме децата си не бихме ли избрали най-доброто за тях.
Затова мисля че се размива тази "обич" като се дават разнообразни (безобразни) права и озаконяват разнообразни (безобразни) форми на "обич"


в подобни казуси децата не са виновни,а стават жертви...
ама ще кажеш:"Бояне каква занчение има брака?"
брак е обещани между двама влюбени,които искат да прекарат остатъка от живота си заедно...
как ще наречеш човека,койти ти обещае нещо и не гo изпълни?...



Каквото не знам - сътворявам го...


Тема Re:нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано05.10.08 18:04



А защо обещанието, дадено пред длъжностно лице, да е с по-голяма стойност от обещанието, което двама души са си дали в отсъствието на това лице?

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re: Дам, талибанските лозунги останаха нечутинови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Пoп Cтaвpи© (Синергетик)
Публикувано05.10.08 18:30



Очевидно "християните", които подкрепят нещо толкова идиотско като законодателство пропагандиращо неморалността, не могат да направят разлика между отговорност на държавата и отговорност на общностите и индивидите. Не е известно в България да има друга църква освен православната, която да желае да прокарва религиозни закони с помощта на парламент и правителство. В същото време отговорност на всеки християнин е да протестира и да изразява недоволството си, когато държавата прокарва закони, унищожаващи основни християнски принципи.

Случилото се с англиканските педерасти би трябвало да им послужи като червена лампичка, но те вероятно ще продължат да поддържат закони в полза на проституцията, хомосексуалните бракове, съжителството без брак и стоящия в основата на всичко това дарвинизъм и атеизъм.

"Синергията e термин от Библията" - ЛюбимеЦ 5 за 4


Тема Re: Дам, талибанските лозунги останаха нечутинови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор loverrock ()
Публикувано05.10.08 19:11



Аз за това се боря! За за правата на хора с различна сексуалност, и за жените,които предпочитат да се издигат в кариерата, вместо да перат и готвят!



Тема Re: Дам, талибанските лозунги останаха нечутинови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор Absinthe Ducrosfils (hideous)
Публикувано05.10.08 20:01



"християните", които подкрепят нещо толкова идиотско като законодателство пропагандиращо неморалността

Повечето християни и здравомислещи хора не застанаха зад дебилната идея да остане стария СК, а гласно или негласно подкрепиха новия СК, който освобождава християнското бракосъчетание от задъжението да бъде предшествано от социалистическата измислица "граждански брак". Това е нова победа за свободата на вероизповеданието у нас.

Досега никой сектант не успя да отговори на въпроса:

Къде в Библията Христос и апостолите проповядват, че женитбата на мъжа и жената пред Бога и Еклесията трябва да се предшества от граждански брак пред Държавата?


когато държавата прокарва закони, унищожаващи основни християнски принципи.

В случая с новия СК такива закони няма. Скандиращите сектанти щяха да го знят, ако се бяха запознали със съдържанието на въпросния законопроект, вместо сляпо да се доверяват на православните и петдесятни вождове, които разпространиха титулното съобщение.

(тъкмо в православен сайт беше публкикувано съобщението, което Звяра_83 цитира по-горе:

)



Тема Re: Дам, талибанските лозунги останаха нечутинови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Absinthe Ducrosfils (hideous)
Публикувано05.10.08 20:02







Тема Re:нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано05.10.08 23:52



Граждански брак има в много държави.
Няма нищо религиозно в гражданския брак, това е официалната форма на съвместно съжителство между двама души, от което произтичат правни последици за тях и децата им и всички въпроси като наследственост например или делба на имуществото при раздяла се уреждат от действащите закони в страната.
Такива правни последствия не произтичат от църковния брак в България.
Затова съществува граждански преди това, за да има правила, с които да се решават възникналите въпроси.
Ако имаше само църковен брак без граждански, какво щяха да правят атеистите или изповядващите друга религия?
Да живеят в съвместно съжителство без брак.
Ненужни усложнения.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор чakaй мaлko ()
Публикувано06.10.08 01:31



Значи, разликата е, че гражданския брак по-скоро подготвя хората как да си уредят отношенията след като се разделят т.е. подготвя хората за раздяла, а пък църковния брак не предвижда раздяла и за това не ги подготвя за нея?



Тема Re: Никакъв проблем нямам!нови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано06.10.08 07:37



Колко пъти да повтарям, че не съм жена???!!!
Дори това не си правиш труд да запомниш........

Исус Навиев 24:15


Тема Re: В изобличение на християни дупедавцинови [re: exoplanet]  
Автор ann ()
Публикувано06.10.08 12:07



Абсолютно е вярно. Но все пак ние не можем да налагаме на другите нашия морал. Какво основание имаме за това ...?



Тема Re:нови [re: чakaй мaлko]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано06.10.08 15:08



Не, не е това разликата.
Гражданският брак урежда отношенията при евентуална раздяла, а не подготвя двойката за такава.
Почти всеки встъпва в брак не с идеята да се разведе след време (е, някои и така правят, но те са друг случай).
Презумпцията при сключването на граждански брак не е че той ще приключи с раздяла, това са глупости.
При нас църковния брак не е отделен ритуал и има същите правни последствия като гражданския.
Той е изборът на дълбоко религиозните християни или на тези, които държат да се венчаят и пред Бог.
Докато в България църковния брак не стане със същия юридически статут като гражданския, не може да се заклеймява съществуването на последния.
Лично на мен ще ми е интересно да видя колко хора ще предпочетат само църковна церемония, ако тя има силата на гражданския брак, както тук.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: exoplanet]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано06.10.08 15:22



Много е лесно да се докаже съвместното съжителство - по адресна регистрация на теб и партньора ти, общи заеми към банки, общ договор за наем, "предбрачен" договор.
Можеш да имаш няколко гаджета, но трябва да си наистина богат, за да си позволиш няколко общи заеми или общи договора за наем


Тук поне така се доказва съвместното съжителство.
И наистина няма значение дали мама и татко са женени или не относно любовта към децата.
Има значение обаче при раздяла или смърт на единия родител.
Тогава се започват делата, скандалите, кой какво наследява, кой колко е допринесъл, кой колко заслужава.
Без предварителен договор, завещание или законова уредба на такива казуси, другия партньор получава едно голямо нищо, независимо колко пари е дал за къщата, за колата, за бойлера, за печката, за плазмения телевизор.
Защото в такива случаи нямаме семейна собственост.
Ето защо е необходим закон, който да урежда този тип отношения по някакъв начин.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано06.10.08 21:19



А защо обещанието, дадено пред длъжностно лице, да е с по-голяма стойност от обещанието, което двама души са си дали в отсъствието на това лице?


не отричам "стойността на това обещание",а неговата юредическа страна.
1.да вземем пример с тебе,ако ми позволиш.
ако ти си жененa и нЕмаш брак,то ако,недай си боже,умре съпруга ти,то как ти ще докажеаш,че си негoва жена?...
2.ако "стойността" на обещанието е толкова голяма,какво пречи на тази "стойност" да подпише един граждански брак?
3.каква заплаха може да има една формалност за тях?
4.може да означава и друго...



Каквото не знам - сътворявам го...


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано06.10.08 21:27



Лично на мен ще ми е интересно да видя колко хора ще предпочетат само църковна церемония, ако тя има силата на гражданския брак, както тук.


браво!



Каквото не знам - сътворявам го...


Тема Re: Никакъв проблем нямам!нови [re: milend]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано06.10.08 21:32



Колко пъти да повтарям, че не съм жена???!!!
Дори това не си правиш труд да запомниш........



ми като ника ти е "ми лейди" - моя госпожице - какво да си мислим!?
аз за това си пиша истинското има,за да не стават грешки...





Каквото не знам - сътворявам го...

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор чakaй мaлko ()
Публикувано07.10.08 00:35



Вярно е, че почти всеки встъпва в брак не с цел да се развежда след време, но тогава имено се получава голямата разлика между гражданския и църковния брак.

Гражданският брак не подготвя двойката за раздяла, но излага условията, при които ще се уреждат отношенията им (предимно имуществени) при евентуална раздяла. Двойката се съгласява и е наясно, че е задължена да спази тези условия при евентуална раздяла.

Църковният брак, обаче, не урежда никакви отношения при евентуална раздяла защото Църквата изпълнява заповедите на своя Създател Който казва: "в начало на създанието Бог ги сътвори мъж и жена. Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се прилепи до жена си, и ще бъдат двамата една плът; тъй че те вече не са двама, а една плът.
И тъй, което Бог е съчетал, човек да не разлъчва." (Марк. 10:6-9)

Това е причината Църквата да не извършва разводи.

Така при гражданският брак двойката се задължава да спазва едни правила, а при църковният брак се задължава да спазва съвсем други (да не се разделя).

Струва ми се, че тази тема беше започната имено за да се изрази християнската позиция за брака, а не какво е реалното състояние на обществото и какви са обществените нагласи за новия семеен кодекс.



Тема Re:нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано07.10.08 01:31



Виж, аз по принцип съм за законово уредените връзки, в които има ясни правила.
Но ако по силата на предварителен договор например има установени правила и последствия - какво става при смърт, при раздяла, наследствените въпроси, интересите на децата и изобщо всеки друг аспект, то тогава нямам против съвместното съжителство.
Тук съвместното съжителство се доказва с общ адрес, общ заем от банка, общ договор за наем, общи деца, предварителен договор - всички или някои от тези неща.
Но не дава никакви наследствени права на живия партньор, само децата наследяват починалия си родител (освен ако в договора или завещанието не е написано друго).

Реално погледнато нищо не пречи да се подпише граждански брак, но и нищо не задължава хората да го направят, ако не искат.
Причини много, трябва да питаш тези, които категорично отказват да подпишат брак.
Аз не съм от тях.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: чakaй мaлko]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано07.10.08 01:39



Значи ако имаме само църковна церемония без никакви обвързващи със закон подробности ... какво ще пречи на единия да си тръгне по всяко време без никакви последствия?
Ще вземе колата, ще смени бравата на апартамента и иди се разправяй после.
Или си абсолютно убеден, че абсолютно всяка двойка само с църковна церемония, ще бъде щастлива и няма да се стигне до развод?
Как точно Църквата може да гарантира това и как урежда отношенията при настъпила фактическа раздяла?
Или това е невъзможно да се случи?
И отново - ако единия не се чувства добре във връзката и иска да я напусне, ако единия малтретира другия ... трябва ли бития и тормозения да търпи до края на живота си и дори с риск за живота си, само защото е дал обет пред Бог?
Ако това е християнската гледна точка ... то нямам какво да кажа повече - чист мазохизъм



Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Аз, пък, го чета като "Милена" и си мислех, ченови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано07.10.08 05:42



ник-а "milena" е бил зает, когато се е регистрирала и заради това е възприела milend.

Ми к'во съм виновен??? Мен що никой не ми бърка пола??? От 1999 имам три ника - ясно и точно указват имам ли мъжки полов член или женски...

Гого, ASSASSIN, bugler

Това е! Никой, никога не ме е бъркал!



Тема Re:нови [re: чakaй мaлko]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано07.10.08 08:01



В такъв случай какво пречи новият закон?



Тема Re: Никакъв проблем нямам!нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор milend ()
Публикувано07.10.08 08:37



Това е твоя версия Любчо!

milend /миленд/ няма нищо общо нито с милейди нито с Милена. Просто се казвам Милен Димов.

Исус Навиев 24:15


Тема Re: Аз, пък, го чета като "Милена" и си мислех, ченови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано07.10.08 08:40



ник-а "milena" е бил зает, когато се е регистриралА и заради това е възприелА milend.


Ставаш смешен, много смешен. Вземи та се спри най сетне!!!!

Исус Навиев 24:15


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор чakaй мaлko ()
Публикувано07.10.08 18:06



1) И през ум не ми е минавало че трябва да се премахне семейния кодекс и гражданския брак и да се въведе само църковен.

Мислех, че говорим не за "церемонии" и "ритуали" а по-скоро за тайнството свето венчание което се извършва в Божия храм.

Бракът е тайнство, в което на младоженците, които пристъпват доброволно към бракосъчетание и обещават тържествено пред свещеника и Църквата да пазят съпружеската вярност. При самото тайнство чрез благословение от свещеника се дава свише божествена благодат. Тя освещава техния брачен съюз, възвишава го до духовното единение на Христа с Църквата и им съдействува да постигнат целите на брака: единодушие между двамата, взаимно подпомагане в нравственото усъвършенствана и спасението, благословено раждане на деца и тяхното християнско възпитание.
[

]

При гражданския брак това тайство липсва (макар че са положени усилия обреда да напомня в някои моменти на църковния). За сметка на това гражданският брак поражда последиците, които законите свързват с брака. Семейният кодекс урежда и се грижи за материални неща (общото имущество) т.е. как да се разпредели справедливо колата, плазмения телевизор и печката в случай на раздяла.

Църквата за разпределяне на имущество на разведени не се грижи. Грижата на църквата е спасението на душите.

Излиза че двата вида брак не си пречат и няма противоречия между тях.

Обаче има и това е, че с поправките в семейния кодекс се узаконява съвместно жителство без брак т.е. живот в грях. Т. нар. "фактическо съпружеско съжителство" отваря широко врата за съжителство с различни партньори, за безразборно съжителство и например какво ще стане когато някой живее с една 3, с друга 7, с трета 5 месеца? Коя от тях ще му е жена по новия семеен кодекс? Нека кажем напосоки - последната.
Е, как може Църквата да е съгласна с това? Какъв е този християнин който би се съгласил с греха?

2) Въпросът ти гарантира ли Църквата щастие е доста интересен, но е обемист и може да стане нова тема. По принцип Църквата нищо не гарантира. Тя е тяло Христово, събрание на вярващи. В нея се влиза и се живее с вяра, и то с един вид сляпа вяра, а гаранциите (обещанията) са дадени от Бога.
Който може да приеме - да приеме.



Тема Ето мнението на един шаман...нови [re: Zara_83]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано08.10.08 09:51



за някои от практическите измерения на брака:

БРАКЪТ Е ДИКТАТУРА – ПРАВИ ТЕ ДЕБИЛ И ТИ СЕ ДЪРЖИШ КАТО ТАКЪВ
Евгений Дайнов

Парламентът се занимава с узаконяването на съжителството и приравняването му към гражданския брак, докато държавата потъва, омотана в корупция, управленска немощ и мутренска наглост.

Депутатка цитира римското право, според което жената,

АКО ТРИ ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ НОЩИ НЕ СЕ ПРИБИРА ПРИ МЪЖА СИ –

значи е сложила край на брака. Огнян Герджиков обещава, че когато след 60 г. бракът ще е отмрял, той ще напомни на залата сегашното обсъждане. От "Атака" пък се разяриха, че предлаганият законопроект щял да накара хората да съжителстват "като маймуни".

Тези занимания добре или зле говорят за Народното събрание?

"Зле!", ще отсекат оптимистите, които се надяват парламентарното мнозинство да се захване с проблемите, които бутат държавния кораб към дъното. "Добре", ще кажа обаче аз, защото съм песимист.

Не съм очаквал от тройната коалиция друго освен провал на членството на България в ЕС. Затова единственото читаво нещо, което може да свърши парламентът преди разпада си, е да приеме някакви цивилизовани закони.

На фона на убийствата и кражбите все пак трябва да се реагира и на дългосрочни процеси, променящи начина, по който хората живеят един с друг. Факт е, че половината от децата в България не се раждат в рамките на граждански брак, а над половината от хората под 30 живеят заедно на семейни начала, без да са подписвали. От глупост ли го правят, от липса на патриотично възпитание - или поради други причини?

БРАКЪТ НЕ Е ЗА ВСЕКИ

Най-малкото, дайте си сметка за следното. Когато влизаш в брак, всички ресурси на държавата и на традицията са впрегнати да те вкарат в ярема по максимално бързия начин. Никой не ти казва например колко трудно ще се напуснете – чрез развод – ако решите, че вече не можете заедно. Дето се вика, на цигарите пише, че пушенето е опасно, а на входа на брака няма никакво предупреждение! Само някакви милозливи лелки и сълзливи речи в ритуалната зала и тостове подир.

Никой не те предупреждава и за това, че ако тръгнете да се разделяте, всичко, което сте добили заедно по време на брака, принадлежи еднакво на двама ви. Ако някой се запъне, настава ад. И да искаш

ДА СИ ТРЪГНЕШ САМО С КИТАРАТА НА ГРЪБ, НЯМА ДА МОЖЕШ.

Отсрещната страна може да поиска да ти откачи грифа и да си го задържи за себе си.

Когато се жениш, никоя инстанция не ти казва: "Абе, я премисли до три пъти, пък после отрежи!" Когато обаче тръгнеш да се развеждаш, се започва: първо дело за помирение, второ дело за помирение, та чак на третото те пускат по живо-по здраво да продължиш по пътеките на живота. В брака влизаш главоломно и със затворени очи, а всички около теб те бутат да подпишеш. Излизаш обаче само с адвокати. Е, на този фон не е ли огромно облекчение да можеш да излезеш така, както си влязъл – по взаимно съгласие между възрастни и отговорни хора? Ако са достатъчно възпитани, няма да се налагат адвокати. А ако не са – адвокати и бездруго киснат на всеки ъгъл...

Всички тези трагедии се отнасят предимно до християнския модел на брак, при който се приема, че двама души се вземат завинаги и до смърт. Затова на католиците например на практика им e забранено да се развеждат. Освен това целта на християнския брак

НЕ Е ЩАСТИЕТО НА МЪЖА И ЖЕНАТА, А ПРОИЗВОДСТВОТО НА ДЕЦА

Затова папата продължава да забранява ползването на каквито и да е защитни средства при секса, както и абортите. Не сегашното поколение е важно, а следващото...

Разбираемо е защо и как е възникнал този модел. Неговата цел е била да се сложи край на разюздания промискуитет, последвал падането на Римската цивилизация и породил практиката децата да бъдат изоставяни като котета. Това е, разбира се, похвално, но условията вече са променени и почти нищо от първоначалната проблемна ситуация не е останало в сила.

До голяма степен християнският модел е бил възможен допреди 3-4 поколения. Семейството е било основата на сигурността, че ще има какво да ядеш. Всички са се трудили да произвеждат яденето. Тати оре, мама жъне, децата прибират. А през зимата – тати цепи дърва, пали печката и се грижи за животните, мама готви и чисти, децата помагат и на двамата според възрастта си.

Днес обаче е друго. Всеки в семейството е личност и има правото да реши, че вече не иска да бъде там. И тръгването му не излага на риск живота на останалите.

Производството на деца пък отдавна не е единствената цел на събирането между мъжа и жената. Целта е щастието на всички участници и ако някой престане да бъде щастлив, трябва да бъде пуснат да си търси щастието другаде.

Да не говорим за физическата неизпълнимост на християнския брак в чистия му вид. Когато е възниквал, е било ясно, че е за цял живот. Няма начин да не е бил, защото "цял живот" е означавало просто да не изоставяш децата си, преди да пораснат.

ЖЕНИШ СЕ И РАЖДАШ НА 20, А КОГАТО ДЕЦАТА СТАНАТ НА 20

и вече нямат нужда от теб – ти си умрял. Лесна работа. Сега обаче когато децата са на по 20, ти си на 40. И изобщо не си умрял. Те си хващат пътя, което би трябвало без драми да можеш да направиш и ти, ако вече не си щастлив в брака си.

След като християнският модел на брак е вече на практика невъзможен, съвършено прави са онези парламентаристи, които се позовават на нехристиянски модели. Има какво да научим от тях. Римляните признават за семейство онези двамина, които живеят заедно повече от година - и признават развода, когато жената пренощува три пъти при някоя приятелка. Според Корана пък, ако една жена се обърне към Мека и

КАЖЕ ТРИЖДИ: "РАЗВЕЖДАМ СЕ", РАЗВОДЪТ Е ФАКТ.

Няма делби, адвокати, съдии със загрижени физиономии, тъщи и девери, хващащи се за сърцата си, и подобни сценки от самодейния театър.
Семейството е работа за възрастни и отговорни хора. Бракът обаче е вид външен контрол. Слагат те в клетка, защото приемат, че си дебил и няма да стоиш мирен без външна принуда. А щом те приемат за дебил, най-лесно е да действаш като такъв. Да биеш булката, опипваш комшийката и подритваш децата.

Отпадането на външната принуда връща отговорността към теб самия и така те прави почтен човек. Демокрацията е илюстрация на това положение. Стоварва отговорността за живота им върху хората, докато

ДИКТАТУРАТА ИМ Я СПЕСТЯВА.

Затова винаги ще има хора, които ще искат диктатура и ще гласуват за съответните партии.

Онова, което се предлага със законопроекта за съжителството, е същото. Нека онези, които нямат нужда от външна принуда, да могат да живеят заедно без нея. А онези, които предпочитат държавата да им казва какво да правят – да имат възможността да застанат пред милозливата леля общинарка и да подписват в ритуалната зала пред хлипащи роднини. Свободата винаги решава повече проблеми, отколкото създава.

(24 часа, 27 септ. 2008 г., стр. 9, 10)





Тема Re: Ето мнението на един шаман...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано08.10.08 10:00



Какъв шаман е този?





Тема Re: Ето мнението на един шаман...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано08.10.08 10:13



Наричат го "синия шаман", понеже е от СДС и е политолог, занимаващ се понякога и с предизборни прогнози (т.е. предсказания), а може би и заради хипарливия му външен вид (да не говорим, че е и стар тревопуш)...




Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор sci (ученик)
Публикувано08.10.08 10:54



Виж, Зара,
законите на Държавата не подронват Моралът - Обществото отдавна безвъзвратно е загубило всеки път към морално поведение.

Този "Закон" цели единствено да намали разходите от бюджета за самотни майки.
Никаква мистерия и заговор. Просто още няколко милиона, които ще си останат у депутатите



Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Тема Re: Ето мнението на един шаман...нови [re: Roxy]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано08.10.08 11:04



Те това е то, човек-материалист. Разумно пише, но... пластмасово. Това може да се отнася за роботи, за кукли, за каквото искаш, но не и за живи хора, които освен материално тяло, химически реакции и нервни импулси имат и други съставни части.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Никакъв проблем нямам!нови [re: milend]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано08.10.08 20:35



Това е твоя версия Любчо!

milend /миленд/ няма нищо общо нито с милейди нито с Милена. Просто се казвам Милен Димов.



аз се казвам Боян Пандуров...
беше ми приятно да се запознаем.



Каквото не знам - сътворявам го...


Тема Re:нови [re: чakaй мaлko]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано08.10.08 22:26



тайнството свето венчание е ритуал.
Обещават си младоженците пред Бог много неща, но понякога не ги спазват.
Какво правим тогава?
Аз пак не разбрах как Църквата защитава интересите на ощетената половинка от свещения съюз?
Защото, все пак, тук някъде стана дума за излишността на гражданския брак, че било достатъчен само църковното свещенодействие.
Е, питам аз, как църковното свещенодействие, което се грижи за душите на хората, се грижи и за материалното им благополучие при липсата на граждански брак?
Все пак живеем в материален свят, жилището ни е материално, храната ... някак не е много масово явление да се живее отшелнически начин на живот.

Също така мисля, че много хора са забравили, че религията не е едно цяло с държавата ...
Спасението на душата не беше ли задача основно на самата душа?
Разбирам възмущението на християните от разрешеното от закона съвместно съжителство без брак, но представете си, че от тази нова свобода ще се възползват предимно атеистите или нехристияните, а християните - не, и ще приемете промените по-леко.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема К'во ми е смешното?нови [re: milend]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано09.10.08 13:56



Казвам истината!



Тема Ами и аз да се представянови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор bugler (бивш ASSASSIN)
Публикувано09.10.08 13:58



Марул Краставичаров

Приятно ми е!



Тема Re: К'во ми е смешното?нови [re: bugler]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано09.10.08 15:07



Казвам истината!


слушай сега,госпожице,истината е много относителна...



нЕма причина без следствия и обратното...


Тема Re: Ами и аз да се представянови [re: bugler]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано09.10.08 15:09



Марул Краставичаров

Приятно ми е!


моля за фотото,госпожице...



нЕма причина без следствия и обратното...


Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано09.10.08 18:32



Я сега, цитирай точно с какво не ти харесва Новия семеен кодекс! От малкото, което знам за него, оставам с впечатление, че е добър. Което, само по себе си, е учудващо, като знаем как управлява Тройната коалиция.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.