Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:49 26.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: kakata]  
Автор cuddlyМодератор (enchanted)
Публикувано02.10.08 22:42



подкрепям протеста ти.






Тема Re:нови [re: cuddly]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано03.10.08 01:02



И аз


Все едно един подпис гарантира някакви семейни ценности след това.
Хубаво е, че се уреждат наследствените въпроси и статута на децата.
И при нас ще има нов семеен закон след Нова Година, но тук са дори още по-радикални - узаконяват се еднополовите бракове :)
За мое учудване ще е възможна церемония в църква, но свещениците си запазват правото да отказват.
Тук църковният брак е като подпис в общината, а не допълнителен ритуал.
Иначе хората си живеят в съвместно съжителство без подпис и по 40 години, и деца имат, и внуци ... не виждам да е пострадал морала им

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор JoroHМодератор (ВРИД)
Публикувано03.10.08 01:39



Аз лично бих протестирал, ако законът задължава хората да живеят без брак. Тук иначе не мога да разбера против какво точно се протестира. Има закон който урежда какво се случва ако хората живетя без брак. Жалко е, че това е все по-разпространена практика, но законът в случая е породен от тази практика, а не практиката от закона. Все пак децата, родени в такова съжителство би следвало да имат някакви права, които при предишната уредба не бяха изяснени.
Всъщност, в известен смисъл новият закон съдейства на брачната институция, тъй като с него сключването на граждански брак ще е по чувствително по-облекчена процедура в сравнение с досега действащите норми. Вярно, рекламентира се и безбрачното съжителство, но по-добре да има регламент за него (тоест, някакви норми и ограничения), отколкото да няма както беше преди. Добре е да се отбележи че при стария семеен кодекс съжителството без брак по същество не е забранено. Църквата (същото се отнася и за сателитните организации като в случая) трябва да се насочи към пропагандиране на семейната институция, да разяснява, че съжителството без брак е грях, а не да си губят времето да протестират срещу нещо, което не са прочели. Не очаквам с приемането на новия семеен кодекс нещата рязко да се променят. Очевидно е, че в момента тенденцията е към разпад на семейната институция и тази тенденция по никакъв начин не се влияе от такива закони. Православието като официална религия би трябвало да има по-активна позиция по този въпрос.



Тема Re: Ооох, охтика!нови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 07:27



Аз съм на мнение, че щом църквата е отделена от държавата - няма причина да се смесват понятията граждански и църковен брак.
Църковният брак няма юридически последици. Така че - всеки да си го сключва, ако иска. Проблем на църквата е как ще следи да няма многоженство. Още по-проблем й е как ще развежда...


Прочети добре изказването си!!!

Твърдиш, че църквата /за православната говорим/ е отделна от държавата.
Аз твърдя обратното! В момента църква = държава.
Е как така говорим за едно и също нещо?!

Исус Навиев 24:15


Тема Re: Пълно безпросветие! Мрак!нови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 07:34



Хрърляш думи на килограм без никакво покритие!

Не разбираш ли всъщност какво се случва?

Хората, които избират да живеят според техните разбирания вече имат правата и задълженията на тези, които сключват брак! Без да са полагали подпис където и да е!

Е как си чел/а/ документа - през ноща на свещ?

Исус Навиев 24:15


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор milend ()
Публикувано03.10.08 07:37



Кодексът облекчава и процедурата при осиновяване. Предвижда се осиновяване по изключение без съгласие на родителя, ако в период от шест месеца той не е потърсил детето си, настанено в социален дом.

Даже си мисля, че периода е дълъг.

Исус Навиев 24:15


Тема Re:нови [re: milend]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано03.10.08 09:21



Не е дълъг. Представи си една млада жена, отхвърлена от семейството заради бременността си, дали ще може за по-кратък срок да се устрои и да стъпи на крака. Това е идеята на законодателя.
Процедурата е бавна и няма никаква връзка с шестте месеца. Бави се от сложния и тромав ред, измислен от депутата Борислав Цеков.
Има регистър на осиновителите, регистър на децата, включване след решение на съда и прочие и прочие усложнения и за това едно дете оставено за осиновяване, реално се осиновява и заживява при новите си родители след поне година - две. А за тази ниска възраст две години са цяла епоха.

Редактирано от kakata на 03.10.08 09:22.



Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: JoroH]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано03.10.08 09:27



Проблема не е в закона. Даже ми се струва, че възможността хората да се регистрират - обяват връзката си ги насърчава към по-сериозно отношение.
Проблема е в крайно несериозното отношение към брака като връзка за цял живот.



Тема Re: сам го каза -нови [re: milend]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано03.10.08 09:33



"имат правата и задълженията на тези, които сключват брак". заплахата за семейството щеше да е истинска, ако живеещите заедно с еднаква адресна регистрация имаха само правата на семейните. и все пак имат едно право по-малко - на облекчения при семейното подоходно облагане (не че в България това е нещо съществено, де)... но попринцип това е един от начините съвременната държава да оказва влияние върху тези лични решения на индивидите.




Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: JoroH]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано03.10.08 09:39



След 1944 г. православният брак беше лишен от последващи юридически последствия. Имитирайки лаическите секуларизиращи се общества (но с комунистически привкус) в България бе въведен института на "гражданския брак", задължителен и предхождащ църковния.

Сегашните промени атакуват по същество "гражданския брак" -патримониума и правния статус на децата. Неминуемо това води до диференциация на възможните решения и практическо продължаващо изчезване на гражданския брак.

Колкото и да е парадоксално тази ситуация дава възможност на БПЦ да се еманципира от 70 годишния дивашки натиск и да възстанови значението на църковния брак чрез задължителното му обвързване (за верните) с определен тип юридически договор, който да регулира имуществените отношения.

За атеистите и другите конфесии - да си решават сами.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.