Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:53 26.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re:нови [re: чakaй мaлko]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано07.10.08 08:01



В такъв случай какво пречи новият закон?



Тема Re: Никакъв проблем нямам!нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор milend ()
Публикувано07.10.08 08:37



Това е твоя версия Любчо!

milend /миленд/ няма нищо общо нито с милейди нито с Милена. Просто се казвам Милен Димов.

Исус Навиев 24:15


Тема Re: Аз, пък, го чета като "Милена" и си мислех, ченови [re: bugler]  
Автор milend ()
Публикувано07.10.08 08:40



ник-а "milena" е бил зает, когато се е регистриралА и заради това е възприелА milend.


Ставаш смешен, много смешен. Вземи та се спри най сетне!!!!

Исус Навиев 24:15


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор чakaй мaлko ()
Публикувано07.10.08 18:06



1) И през ум не ми е минавало че трябва да се премахне семейния кодекс и гражданския брак и да се въведе само църковен.

Мислех, че говорим не за "церемонии" и "ритуали" а по-скоро за тайнството свето венчание което се извършва в Божия храм.

Бракът е тайнство, в което на младоженците, които пристъпват доброволно към бракосъчетание и обещават тържествено пред свещеника и Църквата да пазят съпружеската вярност. При самото тайнство чрез благословение от свещеника се дава свише божествена благодат. Тя освещава техния брачен съюз, възвишава го до духовното единение на Христа с Църквата и им съдействува да постигнат целите на брака: единодушие между двамата, взаимно подпомагане в нравственото усъвършенствана и спасението, благословено раждане на деца и тяхното християнско възпитание.
[

]

При гражданския брак това тайство липсва (макар че са положени усилия обреда да напомня в някои моменти на църковния). За сметка на това гражданският брак поражда последиците, които законите свързват с брака. Семейният кодекс урежда и се грижи за материални неща (общото имущество) т.е. как да се разпредели справедливо колата, плазмения телевизор и печката в случай на раздяла.

Църквата за разпределяне на имущество на разведени не се грижи. Грижата на църквата е спасението на душите.

Излиза че двата вида брак не си пречат и няма противоречия между тях.

Обаче има и това е, че с поправките в семейния кодекс се узаконява съвместно жителство без брак т.е. живот в грях. Т. нар. "фактическо съпружеско съжителство" отваря широко врата за съжителство с различни партньори, за безразборно съжителство и например какво ще стане когато някой живее с една 3, с друга 7, с трета 5 месеца? Коя от тях ще му е жена по новия семеен кодекс? Нека кажем напосоки - последната.
Е, как може Църквата да е съгласна с това? Какъв е този християнин който би се съгласил с греха?

2) Въпросът ти гарантира ли Църквата щастие е доста интересен, но е обемист и може да стане нова тема. По принцип Църквата нищо не гарантира. Тя е тяло Христово, събрание на вярващи. В нея се влиза и се живее с вяра, и то с един вид сляпа вяра, а гаранциите (обещанията) са дадени от Бога.
Който може да приеме - да приеме.



Тема Ето мнението на един шаман...нови [re: Zara_83]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано08.10.08 09:51



за някои от практическите измерения на брака:

БРАКЪТ Е ДИКТАТУРА – ПРАВИ ТЕ ДЕБИЛ И ТИ СЕ ДЪРЖИШ КАТО ТАКЪВ
Евгений Дайнов

Парламентът се занимава с узаконяването на съжителството и приравняването му към гражданския брак, докато държавата потъва, омотана в корупция, управленска немощ и мутренска наглост.

Депутатка цитира римското право, според което жената,

АКО ТРИ ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ НОЩИ НЕ СЕ ПРИБИРА ПРИ МЪЖА СИ –

значи е сложила край на брака. Огнян Герджиков обещава, че когато след 60 г. бракът ще е отмрял, той ще напомни на залата сегашното обсъждане. От "Атака" пък се разяриха, че предлаганият законопроект щял да накара хората да съжителстват "като маймуни".

Тези занимания добре или зле говорят за Народното събрание?

"Зле!", ще отсекат оптимистите, които се надяват парламентарното мнозинство да се захване с проблемите, които бутат държавния кораб към дъното. "Добре", ще кажа обаче аз, защото съм песимист.

Не съм очаквал от тройната коалиция друго освен провал на членството на България в ЕС. Затова единственото читаво нещо, което може да свърши парламентът преди разпада си, е да приеме някакви цивилизовани закони.

На фона на убийствата и кражбите все пак трябва да се реагира и на дългосрочни процеси, променящи начина, по който хората живеят един с друг. Факт е, че половината от децата в България не се раждат в рамките на граждански брак, а над половината от хората под 30 живеят заедно на семейни начала, без да са подписвали. От глупост ли го правят, от липса на патриотично възпитание - или поради други причини?

БРАКЪТ НЕ Е ЗА ВСЕКИ

Най-малкото, дайте си сметка за следното. Когато влизаш в брак, всички ресурси на държавата и на традицията са впрегнати да те вкарат в ярема по максимално бързия начин. Никой не ти казва например колко трудно ще се напуснете – чрез развод – ако решите, че вече не можете заедно. Дето се вика, на цигарите пише, че пушенето е опасно, а на входа на брака няма никакво предупреждение! Само някакви милозливи лелки и сълзливи речи в ритуалната зала и тостове подир.

Никой не те предупреждава и за това, че ако тръгнете да се разделяте, всичко, което сте добили заедно по време на брака, принадлежи еднакво на двама ви. Ако някой се запъне, настава ад. И да искаш

ДА СИ ТРЪГНЕШ САМО С КИТАРАТА НА ГРЪБ, НЯМА ДА МОЖЕШ.

Отсрещната страна може да поиска да ти откачи грифа и да си го задържи за себе си.

Когато се жениш, никоя инстанция не ти казва: "Абе, я премисли до три пъти, пък после отрежи!" Когато обаче тръгнеш да се развеждаш, се започва: първо дело за помирение, второ дело за помирение, та чак на третото те пускат по живо-по здраво да продължиш по пътеките на живота. В брака влизаш главоломно и със затворени очи, а всички около теб те бутат да подпишеш. Излизаш обаче само с адвокати. Е, на този фон не е ли огромно облекчение да можеш да излезеш така, както си влязъл – по взаимно съгласие между възрастни и отговорни хора? Ако са достатъчно възпитани, няма да се налагат адвокати. А ако не са – адвокати и бездруго киснат на всеки ъгъл...

Всички тези трагедии се отнасят предимно до християнския модел на брак, при който се приема, че двама души се вземат завинаги и до смърт. Затова на католиците например на практика им e забранено да се развеждат. Освен това целта на християнския брак

НЕ Е ЩАСТИЕТО НА МЪЖА И ЖЕНАТА, А ПРОИЗВОДСТВОТО НА ДЕЦА

Затова папата продължава да забранява ползването на каквито и да е защитни средства при секса, както и абортите. Не сегашното поколение е важно, а следващото...

Разбираемо е защо и как е възникнал този модел. Неговата цел е била да се сложи край на разюздания промискуитет, последвал падането на Римската цивилизация и породил практиката децата да бъдат изоставяни като котета. Това е, разбира се, похвално, но условията вече са променени и почти нищо от първоначалната проблемна ситуация не е останало в сила.

До голяма степен християнският модел е бил възможен допреди 3-4 поколения. Семейството е било основата на сигурността, че ще има какво да ядеш. Всички са се трудили да произвеждат яденето. Тати оре, мама жъне, децата прибират. А през зимата – тати цепи дърва, пали печката и се грижи за животните, мама готви и чисти, децата помагат и на двамата според възрастта си.

Днес обаче е друго. Всеки в семейството е личност и има правото да реши, че вече не иска да бъде там. И тръгването му не излага на риск живота на останалите.

Производството на деца пък отдавна не е единствената цел на събирането между мъжа и жената. Целта е щастието на всички участници и ако някой престане да бъде щастлив, трябва да бъде пуснат да си търси щастието другаде.

Да не говорим за физическата неизпълнимост на християнския брак в чистия му вид. Когато е възниквал, е било ясно, че е за цял живот. Няма начин да не е бил, защото "цял живот" е означавало просто да не изоставяш децата си, преди да пораснат.

ЖЕНИШ СЕ И РАЖДАШ НА 20, А КОГАТО ДЕЦАТА СТАНАТ НА 20

и вече нямат нужда от теб – ти си умрял. Лесна работа. Сега обаче когато децата са на по 20, ти си на 40. И изобщо не си умрял. Те си хващат пътя, което би трябвало без драми да можеш да направиш и ти, ако вече не си щастлив в брака си.

След като християнският модел на брак е вече на практика невъзможен, съвършено прави са онези парламентаристи, които се позовават на нехристиянски модели. Има какво да научим от тях. Римляните признават за семейство онези двамина, които живеят заедно повече от година - и признават развода, когато жената пренощува три пъти при някоя приятелка. Според Корана пък, ако една жена се обърне към Мека и

КАЖЕ ТРИЖДИ: "РАЗВЕЖДАМ СЕ", РАЗВОДЪТ Е ФАКТ.

Няма делби, адвокати, съдии със загрижени физиономии, тъщи и девери, хващащи се за сърцата си, и подобни сценки от самодейния театър.
Семейството е работа за възрастни и отговорни хора. Бракът обаче е вид външен контрол. Слагат те в клетка, защото приемат, че си дебил и няма да стоиш мирен без външна принуда. А щом те приемат за дебил, най-лесно е да действаш като такъв. Да биеш булката, опипваш комшийката и подритваш децата.

Отпадането на външната принуда връща отговорността към теб самия и така те прави почтен човек. Демокрацията е илюстрация на това положение. Стоварва отговорността за живота им върху хората, докато

ДИКТАТУРАТА ИМ Я СПЕСТЯВА.

Затова винаги ще има хора, които ще искат диктатура и ще гласуват за съответните партии.

Онова, което се предлага със законопроекта за съжителството, е същото. Нека онези, които нямат нужда от външна принуда, да могат да живеят заедно без нея. А онези, които предпочитат държавата да им казва какво да правят – да имат възможността да застанат пред милозливата леля общинарка и да подписват в ритуалната зала пред хлипащи роднини. Свободата винаги решава повече проблеми, отколкото създава.

(24 часа, 27 септ. 2008 г., стр. 9, 10)





Тема Re: Ето мнението на един шаман...нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано08.10.08 10:00



Какъв шаман е този?





Тема Re: Ето мнението на един шаман...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy ( да, обаче :Р )
Публикувано08.10.08 10:13



Наричат го "синия шаман", понеже е от СДС и е политолог, занимаващ се понякога и с предизборни прогнози (т.е. предсказания), а може би и заради хипарливия му външен вид (да не говорим, че е и стар тревопуш)...




Тема Re: В подкрепа на семействотонови [re: Zara_83]  
Автор sci (ученик)
Публикувано08.10.08 10:54



Виж, Зара,
законите на Държавата не подронват Моралът - Обществото отдавна безвъзвратно е загубило всеки път към морално поведение.

Този "Закон" цели единствено да намали разходите от бюджета за самотни майки.
Никаква мистерия и заговор. Просто още няколко милиона, които ще си останат у депутатите



Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Тема Re: Ето мнението на един шаман...нови [re: Roxy]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано08.10.08 11:04



Те това е то, човек-материалист. Разумно пише, но... пластмасово. Това може да се отнася за роботи, за кукли, за каквото искаш, но не и за живи хора, които освен материално тяло, химически реакции и нервни импулси имат и други съставни части.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Никакъв проблем нямам!нови [re: milend]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано08.10.08 20:35



Това е твоя версия Любчо!

milend /миленд/ няма нищо общо нито с милейди нито с Милена. Просто се казвам Милен Димов.



аз се казвам Боян Пандуров...
беше ми приятно да се запознаем.



Каквото не знам - сътворявам го...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.