Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:25 01.05.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Неорганичните соли  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано10.07.08 20:02



В училище ни учеха, че животните не можели да усвояват неорганичните минерални соли и затова си хапвали растения или животни, хапващи растения. Гледам, че в много храни присъстват най - различни неорганични соли, вкл и в бебешки млека и се чудя - как аджеба ги слагат там, ако не могат да се усвояват? Спомням си рекламата на Калгон и си мисля щом твърдата вода причинява това на пералните, какво ли прави с нашите артерии ?!

100 символа не стигат!


Тема Re: Неорганичните солинови [re: Ray of Light]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано10.07.08 21:36



Твърдата вода в никакъв случай не е вредна, даже може да се каже, че е полезна - в стомаха се преработва до лесноразтворими калциеви и магнезиеви соли. Неорганичните вещества са нужни в определени количества - затова много животни специално ближат сол. Някога за 10 плочи сол е можело да се купи цял роб.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Неорганичните солинови [re: Ray of Light]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано10.07.08 23:18



Тва дет в училище са ви учили че: "..животните не могат да усвояват неорганични соли.." ама никак не ми звучи вярно. Или сте забравил/а какво сте учили или сте преиначил/а смисъла, или аз не съм учил


Относно Калгона: никаква прилика* няма между пералнята и човешкия организъм, в частност артериите, че да правите аналогия и да очаквате артериите да се запушат от твърдата вода или неорганичните соли.

Биохимия, не съм много силен там, отдавна я учих..

*като се замисля, и стави и вени се калцинират

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Неорганичните солинови [re: Ray of Light]  
Автор the JackМодератор (of clubs)
Публикувано11.07.08 02:51



В училище ни учеха, че животните не можели да усвояват неорганичните минерални соли и затова си хапвали растения или животни...
Точно така не са ви учили в училище... по-скоро предаването на информация от учителя е станало по "развален телефон".
В училище се учи, че животните са хетеротрофни, т.е. извличат необходимата им енергия и органична материя от органична материя, било то растения или други животни.
Растенията, от друга страна, могат да фотосинтезират органични вещества от въглероден диоксид, вода и светлина, затова се наричат фотосинтезиращи автотрофи - хранят се сами с помощта на светлината.
Има и разни по-екзотични организми (някои бактерии и археи), които ползват енергията на неорганични рекации за да синтезират орг в-ва от вългеродния диоксид. Те пък са хемолитотрофи, автотрофи.

Всички тези организми, обаче, имат нужда и могат да усвоятват в една или друга форма неоргиначни соли, които са източник на макро и мироелементи.

Да се върнем не животните - те набавят голяма част от необходимите соли с храната си - особено хишниците. Защото тези соли са вече разтворени в тъканите на тяхната плячка. Тревопасните животни, обаче, не могат да си набавят всички соли от растенията, тъй като в тях има повече калий, отколкото натрий. Ето защо нехищните животни ближат сол. Хората, като всичкоядни, са по-близко до тревопасните, в това, че имат нужда от допълнителни соли...

След тази лекция, дай да погледнем и твърдата вода - в пералнята се отделя котлен камък, защото когато водата се нагрява калциевите и магнезиевите карбонати падат. Ако добавиш Калгон (полифосфати), калцият и магнезият се свързват с тях и остават в разтвора. Човекът, от друга страна, не грее водата в себе си повече от 37 градуса и котелн камък не пада. А и до кръвта ти почти нищо от твърдостта на водата не стига - повечето се изхвърля през бъбреците. Затова много твърдата вода може да предизвика проблеми при хора с болни бъбреци. Иначе не е проблем.


T. Капоти (1948)
– C. Van Vechten

Тема Re: Неорганичните солинови [re: the Jack]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано11.07.08 15:42



Аз специално съм известен с паметта си, особено за числа и думи, в които ще ви бия с разлика, така, че не ме учете какво съм запомнил и какво - не, става ли?
Иначе е възможно учителят да не е имал предвид това, което е казал, а и не всяка неорганична сол е възможно да се усвои без странични ефекти, нали?

100 символа не стигат!


Тема Re: Неорганичните солинови [re: Ray of Light]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано11.07.08 16:07



Нека не си мерим п...аметите, а?


Иначе е възможно учителят да не е имал предвид това, което е казал, а и не всяка неорганична сол е възможно да се усвои без странични ефекти, нали?

Какво значи всяка сол - сигурно има десетки хиляди различни соли. Но биологично-активните соли са ограничени... и да, растернията могат директно да усвояват много повече соли от животните (например неорганични азотни соли, които животните не могат да усвояват).

Странични ефекти от какво - от солите? Хм. Всъщност, важно е количеството.
Например, казват, че малко флуоирид във водата помага за зъбите, но много със сигурност вреди на костите и нервите.



Тема Re: Неорганичните солинови [re: Ray of Light]  
Автор venida (gotin)
Публикувано22.07.08 23:32



за разлика от пералните в 4ове6кия организъм няма температури от 60 до 100 гр. целзий затова на 4овек не му е необходим калгон!



Тема Re: Неорганичните солинови [re: Ray of Light]  
Авторyoudude (Нерегистриран)
Публикувано29.07.08 19:31



така е. Аз откакто се научих да усвоявам минерални соли, забравих и за растения и за животни. Само минерали ям)



Тема Re: Неорганичните солинови [re: youdude]  
Авторkari (Нерегистриран)
Публикувано31.07.08 00:22




tva da ne e niakva reklama na kalgon

gledam 4e i moderatora se vklu4va v neq



КИРИЛИЦАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА

Редактирано от hladnika на 31.07.08 09:38.



Тема Re: Неорганичните солинови [re: hladnika]  
Автор navy7Obg (PhD)
Публикувано01.08.08 19:03



Изумявам се, как дебилски теми като тази може да съберат цели 8 (осем) мнения!!!!



А цс*ка УМРЕ
АЛЕ, АЛЕ



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.