Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:33 22.05.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема За счупен живачен термометърнови  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано24.03.07 11:08



Здравейте! Пиша за първи път в този клуб и ви моля за съвет! Преди 3 дни счупих живачен термометър в хола. Събрах веднага всичко, което се вижда по теракота и по канапето. Веднага заведох детето в другата стая. Изхвърлих килима и покривката на канапето, където беше паднала по-голямата част от живака. Поръсих със сяра на прах( по съвет на аптекарката)
Имам няколко въпроса:
1. За колко време се изпарява живака при стайна температура - за дни, месеци, или години? Кога ще е безопасно да се върне детето в къщи?
2. Възможно ли е живачните частици да са полепнали по стените, или съдовете за хранене(кухнята ни е слята с хола, но живак не е хвръкнал чак до там)
3. Може ли да се пренесе живак чрез обувките и в другите помещения, ако нещо е останало по пода несъбрано?
4. В паниката си събрах от канапето малко живак с прахосмукачката, което е грешка май...
5. Да обработвам ли със сяря на прах и другите подове в къщи?
Пропуснах да кажа, че постоянно е отворен прозорецът в хола от тогава.
Най-много се притеснявам за детето, въпреки че беше изведено веднага от стаята - заведох я при баба и. Четох в нета някъде, че живакът се изпарявал за няколко години при стайна температура, което направо ме срина...
Моля ви дайте съвет - не съм специалист и моля да ме извините, ако въпросите ми ви звучат не до там адекватно!
Благодаря предварително!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано24.03.07 16:00



По тази тема се е говорило много пъти... потърсете в търсачката.
Казвайки това, искам и да ви поуспокоя - с изключение на прахосмукачката, останалото е било правилно, въпреки че сярата не е добро решение. Дори сте изхвърлила килима и покривката - браво, въпреки, че много хора не го правят. Сега си изхвълете и торбичката на пархосмукачката, ако е платнена или хартиена. Това е била най-неправилната постъпка, защото е разнесла пари във въздуха, но станалото станало. Ако е с воден филтър - няма проблем.

Със силна крушка или прожекторен фенер разгледайте внималтено пода. Ако имате възможност измийте пода с белина или калиев перманганат, или железен трихлорид, или калциев полисулфит (Э-2000). Някои от тези вещества (перманганата и хлорида) зацапват много повърхности.

След три дни проветряване не би трябвало да няма пари в помещението, ако няма капчици живак... Имайки пред вид, че живакът в термометъра не е много - след тези процедури може да сте почти сигурна, че е чисто. Вземете си щерката.

Ето една интересна дискусия по върпоса



и една извън тези клубове:

Редактирано от Linjack на 24.03.07 16:02.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: jack]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано25.03.07 13:44



Благодаря за отговора, Jack! Внесохте мъничко успокоение в обърканият ми мозък. Линковете също прочетох. И май колкото повече чета по въпроса, толкова по-страшно ми става. Американците се отнасят толкова отговорно към проблемът счупен термометър - събират живака с ръкавици, очила и куп др.предпазни средства използват...ух! Направо ми стана страшно !Имам още въпроси:
1. Все пак никъде не срещнах и никой не ми каза за колко време ГОРЕ-ДОЛУ се изпарява мъничка капка живак, много по-малка от 0,5мл. при температура в стаята около 20 градуса?
2. Могат ли ЖИВАЧНИТЕ ПАРИ да заразят дрехи , съдове за хранене, храни, които са се намирали в същото помещение, но са далеч от мястото на счупване на термометъра, т.е не са били докоснати от живака? С други думи страхувам се да не са се заразили чаши, чинии, дрехи, материи от живачните пари.
Моля да ми простите за въпросите, които вероятно будят смях. Не разбирам от химия и съм много уплашена за детето си. Преди 3-4 г. пак чупихме термометър, в същото жилище. Разбира се събрах живака с прахосмукачка! Ужас!Огромна грешка от моя страна! Дали може да са останали следи от стария живак?
Благодаря ви още веднъж!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
АвторДpyra мaмa (Нерегистриран)
Публикувано25.03.07 14:59



Здравей! Преди около месец и ние в къщи имахме същият проблем. Синът ми ,който е на 5 год. счупи термометъра. Аз също като теб изпаднах в паника.Рових в нета и още повече се изплаших.Говорих с личната лекарка, но тя ме успокои ,че след като съм изхвърлила по голяма част от живака всичко е на ред. Аз чистих,ръсих сяра, мих и какво ли още не, но продължавам да се притеснявам данеби някое малко топче да се е свряло някъде?????? Но едно не мога да си обясня..... Ако наистина е толкова опасно защо няма информационни материали за това и някъква институция ,която да е запозната с това как да се реагира в такива случаи? Това е просто абсурдно?!?!? Излиза ,че държим в къщи някакви химични бомби и никой не ни информира какво да правим с тях???? Не зная към кого да се обърна? Може ли с някакъв уред да се засече в момента нивото на живака във въздуха у нас и дали някоя институция извършва такива услуги???Тук в нета срещнах много различни мнения , но не мога да преценя кое е вярното. Пък и не зная до колко хората които ги пишат са компетентни по въпроса. Ако научиш нещо по темата пиши.Успех!!!!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Дpyra мaмa]  
Автор ИзyмeнМодератор (Ненормален)
Публикувано25.03.07 17:01



Няма страшно.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Дpyra мaмa]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 00:03



Здравей! Докато четях постинга ти, имах чувството, че чета собствените се месли! Липсата на информираност по въпроса е не само АБСУРДНА, но и ПРЕСТЪПНА! И аз като теб се лутам и лягам и ставам с тази мисъл...това само майка може да го разбере...Дори си мислех да се обадя в някое ТВ предаване - поне да се информират хората...Решила съм да викам някой, който да измери живачните изпарения в къщи...Утре ще търся ХЕИ, или някоя друга институция, но няма да оставя нещата така...Ако разбера кой ги измерва ще ти пиша веднага. Явно подобни случки не са рядкост! В кое семейство не се е чупил термометър?
Лошото е, че и Гражданска защита са "ГОЛА ВОДА". Когато им се обадих още същия ден, дежурният спокойно ми обясни, че трябва да събера живака и да посипя мястото със сяра. Това беше тяхната реакция. Нито ми казаха къде се изхвърля, нито как и с какво се събира...нищо! Затова и реших да се обърна към клубчето на химиците. Обаче инфото, което те дадоха още повече ме уплаши...Възможно ли е една мъничка капка живак да се изпарява на стайна температура с години?
Ще пиша веднага, щом разбера нещо.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 01:27



И все пак положението не е чак толкова страшно. Успокойте се. Живакът в един термометър действително не е толкова много и по-голямата част обикновено острава в резервоарчето, ако е счупена стълената тръбичка над него. А ако вече е смазано самото резервоарче - тогава пак е под 3 грама. При плътност на живака 13.5г/мл, това е обем равен на две малки какпки за очи. След толкова старателно почистване и проветряване напракита няма да имате живак. Възможно е част да се е свързала с органиката и мръсотията по пода, но затова го измийте с белина или друг окислител.
...
ПП:И аз съм чупил термометър като бях малък. Майка ми ме шамароса и го изчисти с някакъв парцал, вода и веро. Това е било преди 15-20 години, но още съм си добре! Е, поне аз така си мисля:)



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
АвторVN (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 10:19



искам да внеса малко спокойствие .Моят син когато беше малък на около 5г.счупи термометър.Той беше на леглото и живакът се разля.Аз веднага изтърсих кувертата.Не съм ръсила със сярата,както чета тук,че са правили.Сега синът ми е на 19г. 189/103.Не се паникьосвай толкова.





Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: jack]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 11:33



Благодаря за успокоението още веднъж! Сега ми е толкова нужно

. Аз се притеснявам и заради това да не би да е останал живак в къщи от счупен термометър още преди 4 год.Тогава също реагирах бързо, но детето ми още не беше родено и не се притеснявях чак толкова... Сега са ме обзели едни съмнения да не би по теракота още от тогава да е останало нещо, или в някой ъгъл, КОЕТО ТЯ ДА Е ДИШАЛА още от бебе Тогава си спомням, че старателно чистих с прахосмукачкаУЖАС! Ама кой да ми каже...
Другата мисъл, която ме измъчва е дали парите от онзи ден не са заразили съдовете за хранене на детето, или проснатите дрехи на сушилнята, или играчките и...кухнята е слята с хола, но не вярвам да е хвръкнал живак чак до там...
Моля да ме извините за истеричните писания, дано не ви звуча много налудничаво...Ако бях завършила химия, щях може би да съм по-спокойна или поне да си отговоря сама на тези въпроси...
Благодаря!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Автор ha! (зло куче)
Публикувано26.03.07 23:42



е поне вече е ясно че двойното живачно облъчване е поразило теб. еееегаси паниката
какво очакваш да се случи хич ли не чуваш какво ти отговарят хората хич ли не мислиш я потърси в нета как се нарича пък това с твойте симптоми

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.