Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:57 19.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема За счупен живачен термометър  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано24.03.07 11:08



Здравейте! Пиша за първи път в този клуб и ви моля за съвет! Преди 3 дни счупих живачен термометър в хола. Събрах веднага всичко, което се вижда по теракота и по канапето. Веднага заведох детето в другата стая. Изхвърлих килима и покривката на канапето, където беше паднала по-голямата част от живака. Поръсих със сяра на прах( по съвет на аптекарката)
Имам няколко въпроса:
1. За колко време се изпарява живака при стайна температура - за дни, месеци, или години? Кога ще е безопасно да се върне детето в къщи?
2. Възможно ли е живачните частици да са полепнали по стените, или съдовете за хранене(кухнята ни е слята с хола, но живак не е хвръкнал чак до там)
3. Може ли да се пренесе живак чрез обувките и в другите помещения, ако нещо е останало по пода несъбрано?
4. В паниката си събрах от канапето малко живак с прахосмукачката, което е грешка май...
5. Да обработвам ли със сяря на прах и другите подове в къщи?
Пропуснах да кажа, че постоянно е отворен прозорецът в хола от тогава.
Най-много се притеснявам за детето, въпреки че беше изведено веднага от стаята - заведох я при баба и. Четох в нета някъде, че живакът се изпарявал за няколко години при стайна температура, което направо ме срина...
Моля ви дайте съвет - не съм специалист и моля да ме извините, ако въпросите ми ви звучат не до там адекватно!
Благодаря предварително!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано24.03.07 16:00



По тази тема се е говорило много пъти... потърсете в търсачката.
Казвайки това, искам и да ви поуспокоя - с изключение на прахосмукачката, останалото е било правилно, въпреки че сярата не е добро решение. Дори сте изхвърлила килима и покривката - браво, въпреки, че много хора не го правят. Сега си изхвълете и торбичката на пархосмукачката, ако е платнена или хартиена. Това е била най-неправилната постъпка, защото е разнесла пари във въздуха, но станалото станало. Ако е с воден филтър - няма проблем.

Със силна крушка или прожекторен фенер разгледайте внималтено пода. Ако имате възможност измийте пода с белина или калиев перманганат, или железен трихлорид, или калциев полисулфит (Э-2000). Някои от тези вещества (перманганата и хлорида) зацапват много повърхности.

След три дни проветряване не би трябвало да няма пари в помещението, ако няма капчици живак... Имайки пред вид, че живакът в термометъра не е много - след тези процедури може да сте почти сигурна, че е чисто. Вземете си щерката.

Ето една интересна дискусия по върпоса



и една извън тези клубове:

Редактирано от Linjack на 24.03.07 16:02.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: jack]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано25.03.07 13:44



Благодаря за отговора, Jack! Внесохте мъничко успокоение в обърканият ми мозък. Линковете също прочетох. И май колкото повече чета по въпроса, толкова по-страшно ми става. Американците се отнасят толкова отговорно към проблемът счупен термометър - събират живака с ръкавици, очила и куп др.предпазни средства използват...ух! Направо ми стана страшно !Имам още въпроси:
1. Все пак никъде не срещнах и никой не ми каза за колко време ГОРЕ-ДОЛУ се изпарява мъничка капка живак, много по-малка от 0,5мл. при температура в стаята около 20 градуса?
2. Могат ли ЖИВАЧНИТЕ ПАРИ да заразят дрехи , съдове за хранене, храни, които са се намирали в същото помещение, но са далеч от мястото на счупване на термометъра, т.е не са били докоснати от живака? С други думи страхувам се да не са се заразили чаши, чинии, дрехи, материи от живачните пари.
Моля да ми простите за въпросите, които вероятно будят смях. Не разбирам от химия и съм много уплашена за детето си. Преди 3-4 г. пак чупихме термометър, в същото жилище. Разбира се събрах живака с прахосмукачка! Ужас!Огромна грешка от моя страна! Дали може да са останали следи от стария живак?
Благодаря ви още веднъж!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
АвторДpyra мaмa (Нерегистриран)
Публикувано25.03.07 14:59



Здравей! Преди около месец и ние в къщи имахме същият проблем. Синът ми ,който е на 5 год. счупи термометъра. Аз също като теб изпаднах в паника.Рових в нета и още повече се изплаших.Говорих с личната лекарка, но тя ме успокои ,че след като съм изхвърлила по голяма част от живака всичко е на ред. Аз чистих,ръсих сяра, мих и какво ли още не, но продължавам да се притеснявам данеби някое малко топче да се е свряло някъде?????? Но едно не мога да си обясня..... Ако наистина е толкова опасно защо няма информационни материали за това и някъква институция ,която да е запозната с това как да се реагира в такива случаи? Това е просто абсурдно?!?!? Излиза ,че държим в къщи някакви химични бомби и никой не ни информира какво да правим с тях???? Не зная към кого да се обърна? Може ли с някакъв уред да се засече в момента нивото на живака във въздуха у нас и дали някоя институция извършва такива услуги???Тук в нета срещнах много различни мнения , но не мога да преценя кое е вярното. Пък и не зная до колко хората които ги пишат са компетентни по въпроса. Ако научиш нещо по темата пиши.Успех!!!!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Дpyra мaмa]  
Автор ИзyмeнМодератор (Ненормален)
Публикувано25.03.07 17:01



Няма страшно.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Дpyra мaмa]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 00:03



Здравей! Докато четях постинга ти, имах чувството, че чета собствените се месли! Липсата на информираност по въпроса е не само АБСУРДНА, но и ПРЕСТЪПНА! И аз като теб се лутам и лягам и ставам с тази мисъл...това само майка може да го разбере...Дори си мислех да се обадя в някое ТВ предаване - поне да се информират хората...Решила съм да викам някой, който да измери живачните изпарения в къщи...Утре ще търся ХЕИ, или някоя друга институция, но няма да оставя нещата така...Ако разбера кой ги измерва ще ти пиша веднага. Явно подобни случки не са рядкост! В кое семейство не се е чупил термометър?
Лошото е, че и Гражданска защита са "ГОЛА ВОДА". Когато им се обадих още същия ден, дежурният спокойно ми обясни, че трябва да събера живака и да посипя мястото със сяра. Това беше тяхната реакция. Нито ми казаха къде се изхвърля, нито как и с какво се събира...нищо! Затова и реших да се обърна към клубчето на химиците. Обаче инфото, което те дадоха още повече ме уплаши...Възможно ли е една мъничка капка живак да се изпарява на стайна температура с години?
Ще пиша веднага, щом разбера нещо.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 01:27



И все пак положението не е чак толкова страшно. Успокойте се. Живакът в един термометър действително не е толкова много и по-голямата част обикновено острава в резервоарчето, ако е счупена стълената тръбичка над него. А ако вече е смазано самото резервоарче - тогава пак е под 3 грама. При плътност на живака 13.5г/мл, това е обем равен на две малки какпки за очи. След толкова старателно почистване и проветряване напракита няма да имате живак. Възможно е част да се е свързала с органиката и мръсотията по пода, но затова го измийте с белина или друг окислител.
...
ПП:И аз съм чупил термометър като бях малък. Майка ми ме шамароса и го изчисти с някакъв парцал, вода и веро. Това е било преди 15-20 години, но още съм си добре! Е, поне аз така си мисля:)



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
АвторVN (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 10:19



искам да внеса малко спокойствие .Моят син когато беше малък на около 5г.счупи термометър.Той беше на леглото и живакът се разля.Аз веднага изтърсих кувертата.Не съм ръсила със сярата,както чета тук,че са правили.Сега синът ми е на 19г. 189/103.Не се паникьосвай толкова.





Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: jack]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 11:33



Благодаря за успокоението още веднъж! Сега ми е толкова нужно

. Аз се притеснявам и заради това да не би да е останал живак в къщи от счупен термометър още преди 4 год.Тогава също реагирах бързо, но детето ми още не беше родено и не се притеснявях чак толкова... Сега са ме обзели едни съмнения да не би по теракота още от тогава да е останало нещо, или в някой ъгъл, КОЕТО ТЯ ДА Е ДИШАЛА още от бебе Тогава си спомням, че старателно чистих с прахосмукачкаУЖАС! Ама кой да ми каже...
Другата мисъл, която ме измъчва е дали парите от онзи ден не са заразили съдовете за хранене на детето, или проснатите дрехи на сушилнята, или играчките и...кухнята е слята с хола, но не вярвам да е хвръкнал живак чак до там...
Моля да ме извините за истеричните писания, дано не ви звуча много налудничаво...Ако бях завършила химия, щях може би да съм по-спокойна или поне да си отговоря сама на тези въпроси...
Благодаря!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Автор ha! (зло куче)
Публикувано26.03.07 23:42



е поне вече е ясно че двойното живачно облъчване е поразило теб. еееегаси паниката
какво очакваш да се случи хич ли не чуваш какво ти отговарят хората хич ли не мислиш я потърси в нета как се нарича пък това с твойте симптоми

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Дpyra мaмa]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано27.03.07 11:36



Здравей! Последното инфо, което открих е на лабораторията към ХЕИ, която измерва живачни изпарения: София, ул. Цар Симеон 169а, ТЕЛ. 9310865, работно време: от 8.30-17.00ч. Цената за измерване в едно помещение е 54лв.
Предварително се попълва заявление. Успех!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Дpyra мaмa]  
Автор Merlinmr (минаващ)
Публикувано30.03.07 23:04



Ех тая модерна параноя... :-( Вярно е че живачните пари са много силна отрова, но също така е вярно че при стайна температура изпарението му е пренебрежимо малко. В предната лаборатория, където бях докторант имаше един живачен манометър с открит живак! Всъщност точно практически нулевото налягане на парите на живака при стайна температура се използва като средство за получаване на дълбок вакуум. Така че няма страшно ако някой си счупи термометъра. Стига да не го счупи над горещ котлон де.





Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Merlinmr]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано31.03.07 18:47



Поотдъхнах си малко...Чудя се защо учителката по химия, която питах, ми каза, че живакът се изпарява при стайна температура и с години...зависело от количеството...И тъй като аз съм Мноого НЕВЕЖА по химия, вярвям на всяко мнение по въпроса, а мнения колкото щеш!
Дори една лекарка каза, че този живак бил медицински и не бил толкова токсичен. Все пак повече вярвам на вас - химиците в клуба, но се ядосвам на факта, че средно статистическият българин не знае как да се справи с подобен проблем, вкл. и аз


Продължава да ме тормози мисълта, че ако някъде е останала мноо-о-ого мъничка капка 1/20 от резервоарчето например, която не съм видяла, ще се изпарява с години и ще трови 3 год. ми дете...Ето това е моята тревога като майка. Никой до сега не обясни ПРИБЛИЗИТЕЛНО при стайна температура 15-20 градуса тази прословута капка за колко време би се изпарила Зная, че не може да се каже с точност, защото зависи от маса, температура и др.фактори, които вие хората, които се занимават науката химия знаете по-добре.
Моля да ме извините, ако ви досаждам с параноичните си мисли.. и ВИ благодаря за вниманието. Невежеството на средностатистическият българин по въпроса ме ужасява...Да не говорим, че хората изхвърлят събрания живак....в кофата за боклук...



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Автор Merlinmr (минаващ)
Публикувано31.03.07 22:30



Това което ме оставя безмълвен мен е че една лекарка си е позволила да говори абсолютни глупости. При това касаещи здравето на хората.
Проблема при нас е че за много неща не можем да получим достоверна информация. Или още повече че можем да получим достоверна дезинформация. За пример- горната лекарка. И за това е добре в такива случаи човек да се опитва да разсъждава. Така ще стигне сам до вярното решение на проблема. В случая като се замислиш ако една капчица живак се изпарява с години тогава колко пари ще изпуска? В този случай живака отделен от въпросната капчица ще е практически неоткриваем. Няма да може да се различава от фоновото съдържание на живачни съединения в околната среда. Така или иначе около нас има всичко. Цялата менделеева таблица. :-) В химията го няма това да кажеш че един елемент отсъства от дадена проба.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Автор Merlinmr (минаващ)
Публикувано05.04.07 21:59



Хайде да подхраня още малко параноята на хората.


Днес почти случайно взех участие в едно изследване в института в който работя, за миграцията на йони в храните. Това, което се изследваше днес беше миграцията на живак от пломбите. За съжаление няма абсолютно никакъв начин да се установи колко живак се поглъща по този начи. ( бих бил много благодарен за идеи, как реално може да се измери това) Но резултатите бяха доста красноречиви. При всички течности в които бяха потопени пломби се наблюдаваше концентрация на живак от порядъка на 7-800 ppm. Оставям коментарите на лекарите в случая.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Merlinmr]  
Автор ИзyмeнМодератор (Ненормален)
Публикувано05.04.07 22:27



Не е толкова страшно. А и среброто в пломбите е полезно. Всъшност рядко ги правят вече тия пломби.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Изyмeн]  
Автор Merlinmr (минаващ)
Публикувано05.04.07 23:30



Е среброто може и да се води полезно, но просто не се извлича. Поне не от тази сплав. Всъщност само живака и цинка имаха значима миграция при физиологичния рзтвор. Останалите данни не ги помня наизуст, но положението беше подобно. Сребро и мед нямат значима миграция.
Проблема е че лесно може да се определи колко живак примерно се извлича от амалгамата, но няма начин да се определи колко се усвоява.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Merlinmr]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано05.04.07 23:59



И тази работа с пломбите звучи страшничко...

. Но нали някои от колегите Ви коментираха, че поглъщането на живак не било чак толкова токсично, колкото вдишването на живачните пари...а и пломбите са амалгама - там дали има изпарения също?
Да не говорим, че днес срещнах моя позната, която НЕ Е химик и която подхвърли, че живакът се изпарявял стотици години...Не ми се вярва да е така, но все пак стомахът ми се сви отново при тази "новина".
Ако не се притеснявах за здравето на детето си, може би не бих обърнала чак такова внимание на тази тема..признавам си Доколкото разбрах опасно е, когато човек е изложен на изпаренията продължително време - години например.
Моля да ме извините за параноичните "писания".
Защо някои химици, с които говорих ми казват, че след 10 дни проветряване и многократно почистване вече вече всичко се е изпарило, а други твърдят, че ако е останала някоя капчица /макар и с незначителни изпарения/, тя може да си стои и да се изпарява с години? Аз не съм химик. На кое от двете твърдения да повярвам? Нали макар и незначителни тези изпарения се натрупват в човешкия организъм...



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Автор LinjackМодератор (sine nobilitate)
Публикувано06.04.07 00:56



Но нали някои от колегите Ви коментираха, че поглъщането на живак не било чак толкова токсично, колкото вдишването на живачните пари..

Има разлика между елементарен (метален) живак и живачни йони в разтвор. Металният живак е много инертен - не взаимодейства (достатъчно бързо) с веществата в храносмилателната система и си излиза по каналния ред.
Разтвормите живачни съединения (неговите йони), обаче, са тези, които са токсичните.

а и пломбите са амалгама - там дали има изпарения също?

Напрактика не би трябвало да има - зъбната амалгама е твърда сплав, а не летлива течност.

---------
e^(i*pi)+1=0
Euler


Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Автор Merlinmr (минаващ)
Публикувано07.04.07 00:10



Значи първо трябва да се изкаже токсиколог по темата. От единствения ми семестър по химия на отровните вещества не съм останал с впечатлението че живака се натрупва. Обратното. По косвени признаци смятам че не се натрупва. За това минималните концентрации, които така или иначе постоянно вдишваме не са опасни.
А по въпроса за живака в пломбите, както и погълнатия случая е малко по-особен. По принцип металния живак не може да реагира с водата или с който и да е от компонентите във човешкия органоизъм. И това е вярно за изразени химически реакции. Но това не означава че някъкви много малки количества не могат да преминат. Живака обаче в разтвор дава два вида йони. Единия вид е много отровен, докато другия е практически безвреден. Така че това за наличието на живак в устата не трябва да источник на притеснения.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: VN]  
АвторMишa (Нерегистриран)
Публикувано12.04.07 18:49



Аз пак имам по-различен проблем- термометара падна от СКШ-то в мивката и се счупи, а живака изтече в канала... поне до скоро си мислех така. Преди 2 дни вазникана проблем със сифона и като го отворих намерих и живака.
Аз прекарвам много време в кухнята и по-специално на мивката.
Как реагира живака с водата и влияе ли на имунната система, защото от 4 месеца боледувам непрекаснато... а до преди това за 30 години се помния само веднаж с настинка?



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Mишa]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано12.04.07 23:31



Не мисля, че имате причина да се паникьосвате, но определено е добре да отидите да ви направят изследване за нивото на живака в организма ви.
Къде и на какво - вижте по-горе в поста.(Например - на косми от косата, а не на кръвта).
Второ - металният живак, както вече казах, е в голяма степен интертен - не се разтваря във вода и от неокислителни к-ни; дори се съхранява под вода, защото има сравнително слабо парно налягане и не се изпарява под ок 1см воден стълб. Доклкото в сифона обикновено има вода, не би трябвало да представялва сериозен проблем. Но доколкото сифонът може и да пресъхне е добре да отидите да си направите изследване. Нищо страшно - по-скоро профилактично.
Самият живак уврежда пъвро нервната система и бъбриците.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: jack]  
АвторMишa (Нерегистриран)
Публикувано25.04.07 16:45



Благодаря много:) Изпалних съвета за изследване и нямам проблем, а междувременно смених и сифона:)... Още веднъж БЛАГОДАРЯ!



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Mишa]  
Авторedna mama (Нерегистриран)
Публикувано26.04.07 11:44



А къде направихте изследването? Аз питах и ми обясниха, че изследването се прави само за професионални заболявания...



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: edna mama]  
Автор Merlinmr (минаващ)
Публикувано27.04.07 21:49



Малко извън темата е, но в момента в лабораторията разработваме методика за анализ на коса. По принцип анализа дава противоречиви резултати , като единственото за което не е имало спор е използването му за диагностициране на заразяване с токсични метали и особено за живак. В този смисъл бих искал да призова( помоля) ако има някой от пловдив или региона, който желае да му се направи такъв анализ да се свърже с мен на адрес: angel_pl@abv.bg . Събирането на експериментални данни за първоначалната статистическа обработка е важно. Естествено за анализа не се заплаща абсолютно нищо. Полезно ще е от гледна точка на това че в устата не всеки от нас има поне по една амалгамена пломба.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Merlinmr]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано27.04.07 23:48



Колега, има тема за обяви - ползвайте я.
Вярно, че тук се говори за живак, но там ще има повече възможност някой да прочете обявата.



Тема Re: За счупен живачен термометърнови [re: Merlinmr]  
АвторAlkoholok (Нерегистриран)
Публикувано30.04.07 16:50



Абе човека си търси, бели мишоци, смятам че редно е да помогнем, като предоставим доброволно косата си.
А и е интересно да разбере човек колко е натежал от към метали : ))))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.