Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:02 25.05.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Запушване от песъчинки?нови  
Автор jvis (vi)
Публикувано24.01.09 13:04



Здравейте,
от около една седмица моят котарак има проблем, търсих в предишни теми из форума но не открих чак толкова информация, извинявам се ако все пак повтарям някоя тема.
та.. първо се започна с постоянно пишкане по една-две капчици навсякъде из къщата, заведохме го, на доктор и той каза че има песъчинки, оставихме го за да му направят изчистване (мисля че с катетър) следващите дни го водихме сутрин и вечер за да му бият инжекции с обезболяващи и още две други така 6 дена, днеска беше последната инжекция, но той продължава все по същия начин. Дори като се прибрахме от ветеринаря днеска той постоянно седеше в тоалетната да се мъчи да пишка, не мога да прецения по колко е пишкал и незнам дали е успял напълно, но определено не ми изглежда нормално това постоянно мъчене в тоалетната. Иначе ветеринаря каза да го заведем след 10 дни на контролен преглед. Незнам нормално ли е така да продължава и след инжекциите и (уж) изчистването на песъчинките, да го водя ли пак или да изчакам да видя дали ще се подобри, дали няма нещо превантивно което може да му давам или незнам.. изобщо някакъв съвет ако ми дадете ще съм много благодарна.



Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: jvis]  
Автор мapaя (непознат )
Публикувано24.01.09 15:24



Моят котарак от време на време също се опитва да се запуши, но щом го усетя започвам сутрин, обед и вечер да му давам по 3 таблетки вит.С, който подкиселява урината и разтваря песъчинките. Това ми го казаха ветеринарят след второто запушване, оттогава го прилагам и има ефект. Направо му отваряш устата, пускаш таблетките в гърлото и му държиш затворена муцунката, докато ги преглътне.



Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: jvis]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано24.01.09 18:09



Не е нормално след лечение да няма подобрение и да седите така.Освен кварталния вет има и други! Вижте в статичната тема отзиви за лекари от вашия град.
Трябва да се смени начина на хранене с диетична храна, да се пои с отвара от пъпешово семе/ купува се от билков магазин/ вместо вода. Приема се добре от котките и за хората също е полезно. Аз превантивно варя всяка седмица на 5 литра вода 10 супени лъжици семе от пъпеши. лятото суша като ядем пъпеши. И ние пием и котаците също вместо вода.





Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: мapaя]  
Автор Живoтинka (Невестулка)
Публикувано24.01.09 23:24



Това с витамин С-то ми се вижда много интересно... Слава Богу ние с нашия нямаме проблеми, но е добре човек да знае такива неща... И все пак - казваш "...започвам сутрин, обед и вечер да му давам по 3 таблетки вит.С...". Това значи обще 9 таблетки ли (?!) или са общо три таблетки (по една сутрин обед и вечер). Защото по три таблетки ми се вижда много за мъничкото котешко телце...



Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: Живoтинka]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано25.01.09 10:22



Котките имат друга обмяна на веществата и техните нужди са различни от нуждите на хората. Въпреки всичко и на мен ми се вижда много. Ако тази тема я види Гатофила нека сподели, защото тя имаше един котарак с проблеми. Моля





Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: papyy]  
Автор мapaя (непознат )
Публикувано25.01.09 15:30



Три таблетки сутрин, три на обяд и три вечер - общо девет на ден, и освен това се прави три дни. Котето започва много урина да отделя и всичко се изхвърля.Това е ударна доза,която прилагаш щом усетиш, че се запушва.А иначе може профилактично веднъж в месеца - събота и неделя да му даваш.



Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: papyy]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано25.01.09 16:41



Все пак да отбележа, че песъчинките при котките са два вида, едните се разтварят в по-кисела среда, а другите в алкална. От което следва, че този метод не трябва да се прилага, без да се знае вида на песъчинките -може да се получи обратния ефект. Наличието на песъчинки обикновено води до цистит (възпаление на пикочния мехур), един от признаците за който е висенето върху котешката тоалетна и често пишкане по малко.
Не всеки цистит е причинен от песъчинки.
Циститът минава бавничко, защото независимо дали има песъчинки или не, при възпалението се получава лющене и ранички в пикочния мехур, и заради киселата среда (май) тези ранички зарастват бавно.
Стандартно циститите се лекуват с антибиотик, тъй като тези ранички обикновено вървят в комбинация с бактериална инфекция и възпаление.
Отделно от това, когато има песъчинки, се избира подходяща лечебна храна - зависеща от вида на песъчинките, която да поддържа необходимото PH на урината - което да улесни разтварянето им.
Има и различни хранителни добавки, като например Цистонът, които имат бактерициден ефект, чрез който помагат да се предотврати инфекция, когато има предпоставки за такава....
Леле, как се изказах само.





Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: мapaя]  
Автор Gatofilla (ентусиаст)
Публикувано25.01.09 18:22



Уф, най-лесното и бързо нещо в тези случаи е изследването на урината, за да се видят кристалите, т.е. песъчинките от какъв произход са. Правилно рекоха по-горе - струвитните кристали искат повишена киселинност и може би витамин С тук е лекарство, на мен са ми го препоръчвали ветове, но като ампулка, в храната. Ако са кристалите обаче от другия вид, там не трябва подкиселяване. Уринари храната е за струвитни кристали, Ренал е за другите.
Запушване след катетеризация ми се вижда доста странно, може би има проблем животното със самото уриниране - цистит, възпаление и др.
Но анализ на урината - задължително! То при всяка катетеризация се прави такова нещо, понеже има възможност да се вземе урината от самия пикочен мехур.
И след това - лечебното хранене.
От личен опит - доказана липса на всякакво уриниране след 24 ч. - тревожно. След 48 часа вече е много опасно, настъпват необратими изменения, дори и да се катетеризира, аз съм хващала границата - 36 часа, да речем - ден и половина, спасявали са го.
И трябва да се следи наистина, може животното някъде тайно да си е свършило работата, а напъването да е от цистита например. Понеже моят запушеният е абсолютно разгащен в това отношение, прощавало му се е, защото е болен, и си има доста места за бели, които познавам, ако го видя, че някъде се напъва безуспешно, преди да проверя на местата за белите, дали няма нещо мокро там, не се паникьосвам.



Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: Zhimi]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано26.01.09 08:32



Всички камъни при хора и животни са песъчинки, които се свързват с едно вещество в бъбреците и образуват камъните, независимо от вида им. Пъпешовото семе атакува свързващия агент. Има и друга рецепта от народната медицина при краен случай, да кажем преди операция за изваждане на камъните. Даде ми я проф. Петър Манолов за моя мъж, когато имаше проблеми с камъчета от прекалено пиене на минерална вода преди 30 години. 3 царевици с всичката шума и свила се слагат в голяма тенджера емайлирана или стъклена, не метална! с 3 литра вода и на слаб котлон завират. Варят се на минимално толоподаване докато течността стане наполовина около 3-4 часа. ( Познава се кога е станало това, като при наливане на водата като се сипе 1.5 л се отбелязва отвън на тенджерата с молив или маркер. ) Прецежда се през многослойна марля. Накрая се поизтисква останалото. Общо взето царевиците са омекнали предостатъчно, консистенцията на прецеденото е като гъста боза. Вечерта преди денят на приема се пие само вода изворна, моя дядо пи деминерализирана. На следващия ден отварата се разделя на 3 части и се изпива през равни интервали през деня. ВМЕСТО ХРАНА. Деминерализирана вода се пие до насита. Не е кофти на вкус, опитах го мъничко първо аз. След това урината става гъстичка, не се плашете. Колкото повече вода изпиете до 5 л през този ден толкова по-добре. Ако имате задържане на урина се пиело хисарска минерална вода, но сега чувам, че била фалшименто.
Резултатът при моя мъж беше разграждане на камъните до песъчинки и изпикаване, следващия ден направи воден удар, почивка и пак воден удар. На 5 ден нямаше и помен от камъните, доказано със цветна снимка.
Успех и преди да ползвате това се посъветвайте с вашия лекар за вреди от подобно мероприятие, възможно е да има съпътстващи забоилявания.

Редактирано от papyy на 26.01.09 08:35.



Тема Re: Запушване от песъчинки?нови [re: papyy]  
Автор HaдяИ ()
Публикувано26.01.09 09:26



Когато Мони се беше позапушил, освен че 2-3 месеца беше на специална ветеринарна храна, също му давах и вит.С, но и вместо вода пиеше отвара от царевична коса. Така ни препоръча вета и явно комбинацията на трите неща даде желаният резултат. От тогава, да чукна на дърво вече почти година не сме имали никакви проблеми




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.