Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:35 30.06.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Диви животни ли са уличните котки?нови  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано14.01.08 12:43



Пренасям този въпрос в нова тема. Намерението ми е следното - нека не говорим за кастрация в случая, дали тя е правилна при уличните котки или не. Просто искам да се съберат повече мнения относно това - какви са уличните котки:
-дали са диви животни, като напр. катеричките
-или са домашни животни, останали на улицата.
Ще се радвам да чуя мнения за едната или другата теза или за друга, различна от тези две, но точно по този въпрос, и ако е възможно, без лични нападки. Благодаря на всички, които отговорят.



Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Zhimi]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано14.01.08 12:48



диви.... не бих ги нарекъл. повечето са си доста доверчиви към хората. но и домашни останали на улицата също много от тях не са, а са си родени там и това е животът, който познават. така че вероятно са нещо по средата





Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Zhimi]  
Автор Tapaлe Ж (член)
Публикувано14.01.08 12:56



В основната си част според мен са диви животни (в смисъл свободно родени), но тъй като живеят в градската човешка среда, са много по- питомни от колкото котките които живеят в саваните и горите. Домашните животни останали на улицата са пренебрежимо малко.



Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Zhimi]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано14.01.08 16:59



Ето един цитат от българската wikipedia:
"Неопитомените котки могат да живеят сами, но повечето се събират в големи групи, наречени колонии. Много изгубени или изоставени домашни котки се присъединяват към тези колонии когато са отчаяни. Живота на тези неопитомени животни е много по-къс от този на една домашна котка, която живее средно 16 години. Градските условия не са родни на котките; много от прародителите на домашните котки са били пустинни животни, разпространени по света от хората, но някои диви колонии са открити в големи древни градове, като например около Колизеума в Рим. Въпреки че котките лесно се адаптират, те са неспособни да издържат на много ниски или много високи температури, а при специфичното изискване на организма им към високопротеинова храна, малко от тях успяват да намерят препитание сами. Освен това те са още по-незащитени, поради неспособността си да разберат поведението на хищници като кучета, вълци и дори автомобили.



Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Zhimi]  
Автор Merи@ (позната)
Публикувано14.01.08 17:10



Според мен уличните котки определено не са диви животни а домашни изхвьрлени.Да повечето от тях са родени на улицата, но голяма част от тях не са диви.Пьк и родените на улицата са потомци на бивши домашни и тьй като родителите им са били домашни и тези сьщо не са пригодени за живота на улицата.



Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Zhimi]  
Авторopxидeя (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 18:47



Не са диви животни, а домашни. И се нуждаят от грижата на човека. Впрочем, домашната котка, проиzлиzа от дивия кукс, който е бил опитомяван хилядолетия.



Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Zhimi]  
АвторЛюдмил (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 20:17



Тъй като темата е продиктувана от моите думи в другата тема, да си кажа мнението. Първо искам да се похваля, че съм имал възможност да видя жив рис в гората, страхотно изживяване, пресече пътеката по която вървях, спря, погледна ме и невъзмутимо продължи. Това е то диво животно, гордо, красиво, елегантно. Лошото е, че по-лесно можеш да спечелиш от тотото отколкото да го срешнеш. След време не само риса, ами повечето горски животни ще изчезнат, то и гора няма да има. Та относно котките, аз не казах, че котките са диви животни, а че трябва да се държим с тях като с такива. Повечето от вас смятат, че щом са в градовете значи са питомни или домашни. Освен това, че не им е мястото в градовете. Да ги пратим в горите, да се конкурират с риса или по селата, щото там въобще си нямат котки (там повечето домашни са и улични). Обичам да разглеждам света през Google Earth, направило ми е впечатление, че в Германия отделните населени места вече са свързани, тази къща е от едното населено място, съседната от друго. Свободни пространства почти няма. Къде би се почувствал нашия рис "в свои води", достатъчно далече от населено място с вкусни домашни животни, кучета, злобни хора с пушки? Котките са приели друга тактика за оцеляване, както повечето домашни животни, те са приели близоста на човека, развили са (и развиват) способности да оцеляват в такава "градска" среда, но за разлика от повечето домашни животни са запазили своята независимост. Факт е, че котките живеят с хората от 10 000 години, нагаждат се според изменящата се обстановка в градовете. Основния им източник на прехрана е отпадъците които изхвърляме. Количеството котки зависи именно от това. Наблюдавам на нашата улица, че котките вадят от контейнерите храна да си хранят малките, които ги чакат отдолу. Щом малките се научат да се качват сами, майките им престават да се грижат за тях. Котките се събират на не големи групи, предимно женски. Имат територии и ерархия. Могат да живеят в градска среда без помощ на хората. Какво имах в предвид, на уличните котки, като цяло, близоста и вниманието на хората е вредна. Ако храните или привиквате една котка, тя губи естествените си навици, престава да си търси сама храна, а разчита изцяло на вашето благоволение. Изгубвайки страха си от хората, тя много лесно ще пострада от лоши хора (а тях не можем да кас..., това дето не го обсъждаме тук). Та затова като диви животни, в зоологическата градина има надписи "Не хранете животните", не въобще, ами не явно. Преди време предложих да направим разделно събиране на хранителните отпадъци, без найлонови торбички, без показно хранене (колкото и да ни чопли отвътре). Отивате да си хвърляте боклука и до контейнера слагате пластмасова чинийка. Децата трябва да се възпитават да не играят с улични котки (нали си имат в къщи), тогава няма да има зарази и паразити. Въобще трябва да ги гледаме, радваме, храним само от дистанция. Така ще е най-добре за котките. И да се научим да уважаваме техния начин на живот, колкото и да ни се струва жесток и несъвършен. Знам, че ще ме оплюете, нахокате, изкарате без акъл, ама аз така мисля.



Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Людмил]  
Автор Tapaлe Ж (член)
Публикувано14.01.08 21:19



pravilno



Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Merи@]  
АвторЛюдмил (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 22:39



Дивото куче Динго в Австралия е произлязло от домашните полинезийски кучета дошли с първите заселници. Не само, че се е адаптирало чудесно и е заело най-високото стъпало в хранителната верига на цала Австралия и Тасмания, ами си е сменило окраската (от тъмни на цвят полинезийски е станал риж), строежа на тялото, главата и краката, хранителните навици (от почти пълен вегетарианец на почти 100% месоядно) и всичко това за изключително кратък срок. Двете кучета са толкова различни, че родството им е доказано едва след ДНК тест.



Тема Re: Диви животни ли са уличните котки?нови [re: Людмил]  
Автор angel_sin (завеяна ...)
Публикувано14.01.08 22:41



именно така храня дворните котки ... е, няма контейнер там, но и те не излизат на улицата, където има ... Като излизам навън минавам отзад и оставям по нещо ... викам леко "пис пис", те веднага се появяват, изчакват ме да се отдалеча и се нахвърлят на яденето. Храня ги от 6 години (едната черна котка) и поколенията и, които всяка година изчезват и се заменят с нови (възможно е и тя самата да ги прогонва). Никога не са ме приближавали на повече от 3 метра .... дори се чудя преди 3 години като взех от там Мая, как успях да я хвана ... И така ... опитвам се да не им внушавам, че може да ми имат доверие, надявам се да нямат доверие на никой. Диваци са, но са винаги наоколо и само чакат да им свирна (или някой друг от съседите). Кокалчета оставям отпред до контейнера с надеждата някое бездомно куче да ги намери първо .... факт е, че след няколко часа изчезват

, но не съм виждала кой ги хапва.
Лошото е, че повечето бебета котета са страшно доверчиви, непредпазливи и често си патят от това. Вероятно след няколко злополучни опита си изграждат чувството за страх от хората, но колко ли котета оцеляват до тогава ....


there's no time to analyse




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.