Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:48 11.06.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Митовете за бременни, бебета и котки  
Автор smiling_lady (дългокоска)
Публикувано29.10.07 13:35



От известно време посещавам форума на BG Mamma (forum.bg-mamma.com) и виждам какво огромно невежество съществува у хората по отношение на съвместното съжителство между бременни и/или бебета с котки (и с кучета).

Този мит колко са опасни котките (и кучетата) за бременните и за бебетата и какви ужасии могат да се случат е набиван в обществото ни с векове. На мен ми се струва, че това е и основната причина, поради която младите семейства (планиращи поколение или с малко на години поколение) отказват да се грижат за котки (и кучета

) и ако успеем да разбием този мит по някакъв начин, има голям шанс по-лесно да се намира дом за тези мили и обичливи същества.

Всеки човек, който разговарял с ветеринари и/или с педиатри разбира и научава, че с ваксинирани и обезпаразитени котки може да се живее спокойно, щастливо и безопасно. Има хиляди статии в интернет на тази тема и всичките отново твърдят, че принципно няма опасност и че ако въобще при бъдещето бебе се появи алергия, то алергията е закодирана в бебето и алергията ще си се прояви, независимо дали майката е живяла с котка през бременността или не.

Токсоплазмозата например не може да се "прихване" от ваксинирана, обезпаразитена и домашна котка. И е много по-опасно да се ядат не добре приготвени храни, колбаси и салами, в които може да има зараза токсоплазмоза.

Та идеята ми е дали да не се опитаме да направим някаква информативна кампания, която да "отвори" очите на хората и да престанат да говорят глупости! Например в този форум на БГ-Маммая, който е много посещаван и точно от "бъдещи и настоящи" майки, може да се пуснат теми по въпроса, да се сложат линкове към статии в подкрепа на преимуществата едно дете да живее с животинка, статии, които алгументирано да обясняват, че котките не са опасни и т.н.
Може да се говори с модераторите на сайта и да се сложат заковани теми в "библиотеките" на отделните секции, например в библиотеката на "Искам бебе", на "Бъдещи и настоящи майки" и на някои други, но тези са най-важните.

Какво мислите? Намирате ли смисъл в една такава акция?

Аз лично направо полудявам, когато започнат да ми изнасят лекции на тема колко са опасни котките. Крайно време е да разбием този мит!

Съдбата наистина обича смелите.

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: smiling_lady]  
Автор Mutzka (murrr-morana)
Публикувано29.10.07 13:38



Аз съм ЗА с две ръце, защото и аз наскоро се сблъсках с това невежество в семейството си и страшно много ме хвана яд.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Mutzka]  
Авторtony (Нерегистриран)
Публикувано29.10.07 14:40



ужасна история. все едно аз сега като планирам бебе и да взема да си изхвърля двете котки...че те са ни като деца

при добра хигиена и ако не се допускат котаците в стаята на бебето едва ли има проблем за съжителство

с две ръце съм за !



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: smiling_lady]  
Автор damita_jo (cute, but crazy)
Публикувано29.10.07 15:45



Потребител съм в Бг_Мамма вече 3 години, с титла Пристрастен.
Мога да кажа, че информация има в Искам бебе, в закованите теми мисля че има линкове, но не мога да съм сигурна. Сигурна съм обаче, че сред редовните потребители и тези с малко повече интелект и стаж в интернет пространството знания по въпроса има, стига да искат да ги намерят.
Знам обаче, че доста често, периодично се пуска по някоя невежа темичка (тъй като не се ползва търсачката) с питане за котка и бременност - в която тема всички дават съвети и обясняват какво е токсоплазмозата и че не е нужно да си изхвърляш животинката ако си бременна...
Смея да твърдя, че невежество има сред майките, които имат вече по едно детенце, забременяли лесно и често непредвидено първия си път, но те са невежи за неща като овулация, лутеална фаза, фертилна цервикална слуз и т.н., та затова не очакам да знаят какво е токсоплазмозата

Ако някоа мама от Бъдещи и настоящи майки има проблем с информацията, трябва да я търси из форума, а не в подфорума, в който се подвизава - както казах обаче, търсачката на форуам не се използва, макар че е чудесен източник на инфо.
Аз лично смятам, че по-неграмотни в това отношения са потребителите от Мама и Бебе. Обяснявам си го с все още малката му "възраст" като съществуващ форум.

Happiness is being owned by the Cat

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: damita_jo]  
Автор CZ (PerSib)
Публикувано29.10.07 16:42



Хубаво е жените да знаят, че тези твърдения са наистина мит. Небивалици. Всъщност, ако една жена е неграмотна по отношение на хигиена, елементарна физиология и разсеяността й е в повече, по-добре е да не гледа дом. животно с бъдещо или родено бебе. Но за останалите - трябва да бъдат успокоени и посъветвани. Скоро писах мнението си тук в подобна тема-въпрос .



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: damita_jo]  
Автор smiling_lady (дългокоска)
Публикувано29.10.07 17:12



Там е работата, че когато някой тръгне да търси информация по въпроса, той вече наполовина е спечелен за каузата

. Защото човек търси информация най-вече, когато си има вече котка и търси по-скоро аргументи, за да я запази.

И аз виждам, че се появяват такива теми "забременях, какво да правя с котката" ( ), но по тях пишат предимно жени с котки, които са едни и същи и броят им не расте.
Тези, които нямат котки, едва ли четат темите. а според мен нашата цел са именно жените без котки. Първо, да накараме колкото се може повече хора и жени да прочетат, че това е МИТ, да ги заинтригуваме въобще да влезнат в темата. Защото те първосигнално отхвърлят идеята "бебе-котка".

Точно в тези теми се вижда как малцината, които нямат котки, но са влезли в темата, и иначе образовани мами твърдят "кое ти е по-важно: детето или животното? и поставят ултиматум.

Между другото, съм попадала на статии в интернет как дори е препоръчително детето да израстне с животинка. По този начин се обогатява психиката му и здравето. Но какво да ви обяснявам на вас
...

Та трябва да се помисли за един по-елегантен начин, с който да успеем да обясним именно на мамите без котки, че грешат и може би пропускат нещо изключително важно и ценно за развитието на детето им. И евентуално може би ще пожелаят да се грижат и за коте.

Абсолютно съм съгласна, че именно мамите, които са забременели непредвидено или сравнително бързо, не са наясно с котките и токсоплазмозата. Радвам се, че са много на брой бързо забременелите, но ще е хубаво да ги "осветлим" по въпроса.
Ще е трудно, все пак наистина с векове са говорили лоши неща за котките...

Съдбата наистина обича смелите.

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: smiling_lady]  
Автор damita_jo (cute, but crazy)
Публикувано29.10.07 21:05



Какво точно предлагаш, в смисъл, идеи някакви готови имаш ли?
Аз си мисля, че единственият начин да се акцентира на въпроса е да се сложи линк специално по темата в Библиотеката. Там ходят всички новодошли и шансът да се види инфото е голям.
Прегледах Библиотека-та - има два линка на тема Бременност и домашни любимци, обаче са неактивни, вероятно инфото е в архивите на форума или е изтрито. Ще подсетя модераторката да направи нещо, ако трябва аз лично ще набавя статии по въпроса.
Ще докладвам когато има резултат.
Мисля, че повече от това не може да се направи, а и това е добро начало



Happiness is being owned by the Cat

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: smiling_lady]  
Автор Tapaлe (минаващ)
Публикувано30.10.07 10:30



Токсоплазмоза може да хванеш във всеки един момент от котката, тъй като и тя може да хване във всеки един момент. Това че котката е ваксинирана няма никакво значение. Лекари са ми обяснвали как например може да хванеш токсоплазмоза от котка но тя да не се развие и едва когато забременееш да се прояви. Но това не е в никакъв случай причина да нямаш дете когато имаш котка. Просто правилото е ясно - котката и бременната/детето живеят в различни стаи без достъп. Котката няма достъп и до кухнята. От там нататък ако има нещо да се случва - ще се случва. И няма защо да си изхвърляш животинката.

Дете което може да ходи няма никакви проблеми с котките. Жив пример - племенницата ми на годинка и 3-4 месеца и бременната дворна котка която преимуществено живее на терасата. Както и свободния и голям син който също от време на време живее на терасата (катерят се по една лоза). После разбира се се родиха малките. Много се обичат бебетата. Научихме детето като пипа мау-мау да си мие ръцете и да не ги лапа и готово.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Tapaлe]  
Автор denii (писанка)
Публикувано30.10.07 10:44



9 месеца в отделни стаи? ни аз, ни котката ще издържим.





Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: denii]  
Автор Tapaлe (минаващ)
Публикувано30.10.07 10:48



Не 9. 21 - докато детето стане на годинка и може да ходи - това между детето и коте. Ти като родиш и минат 2 месеца може спокойно да си контактуваш с коте, после се миеш и се занимаваш с детето.

Редактирано от Tapaлe на 30.10.07 10:50.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Tapaлe]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано30.10.07 11:02



В действителност има серия от изследвания, които се правят 6 месеца преди да се планира забременяване като едно от тях е и токсоплазмоза. Котешките акита също могат да се изследват за токсоплазмоза. Не е нужно бременната да е отделена от котката - ако при изследванията е показано , че бременната вече има имунитет ( което е почти сигурно ако имаш от дълго време котка ) няма смисъл, или ако няма имунитет, но котката не е болна, и не се храни с жива храна - също. Ако котката е домашна, не излиза никъде, яде гранули или силно сварено или печено месо - опастността е нулева. Но ако бременната обича месото си алангле или пък харесва сурово-пушени колбаси - тогава токсоплазмозата е доста по-вероятна.
Но не мисля, че това е проблема на бременните и бъдещите майки. Тези, които имат малко акъл в главата и се сетят да потърсят информация - ще я намерят. Повечето се страхуват от друго - да не би котката им да изревнува от малкия вързоп и да вземе да го драска и хапе. Или да не му легне върху лицето тъй като му мирише на мляко. Или пък да не би в акт на самозащита да надере малкия обичен бебо. Или да не би дребния да хване алергия.
Иди обяснявай, че има разлика от котка до котка. Че повечето се страхуват от пищящи бебета. Че не всички са фенове на миризмата на мляко, и че има специални мрежи за креватчета, които не позволяват на котака да се добере до дребния. Или че прекалените грижи и насила стерилна среда резултатират в алергии. Иди го обяснявай.
Толкова поколения в миналото са израснали на село обкръжени с всякакъв добитък - ни алергии, ни смъртни случаи от котки е имало. Ама на параноясали майки и предубедени лекари не можеш да го обясниш - всяка майка ще направи и невъзможното да защити бебото от света, дори и това в последствие да му навреди. Малко са хладнокръвните и разсъдливи майки. Инстинктът е по-силен от акъла. А в бгмама има преобладаващо инстинктивни майки, умните на пръсти се броят.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
Автор Mutzka (murrr-morana)
Публикувано30.10.07 11:08



Това с алергиите към котки е пълна глупост за мен. Да не би аз, която съм прекарала половината си живот при баба ми на село сред дворни животни и един куп дворни котки, които ядат мишки на поразия, и не можеха да ме откъснат от тях, да имам алергия към животните. Напротив, нямам никакви алергии или заболявания, причинени от животни. Всички приказки за котките, алергиите и болестите са плод на параноя. Важното е да се спазва хигиена!



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Mutzka]  
Автор Tapaлe (минаващ)
Публикувано30.10.07 11:29



Абе и аз уж нямам алергии но има котки от които на третата минута получавам задух и отток в носа, а съм расъл в апартамент. От друга страна приятелката ми от малка е била сред котки, кучета, овце, пилета, кози и прочее добитък а пък алергиите се проявили като станала на 21 (и то не само към животните). И не към козината каквито са популярните схващания а към половите хормони на животинките. Малки котекце/кученца няма никакъв проблем с тях.

На мен ми е най-интересно защо някои бебета имат алергия към мялко.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Tapaлe]  
Автор CZ (PerSib)
Публикувано30.10.07 11:31



От всичко написано си правя извода, че раздялата с животинката се случва, защото се струпват малко повечко грижи - да следиш кой къде се е шмугнал, дали се е измил и т.н. Котката си изисква грижи и внимание, детето също. И хората си намират "благовидното" оправдание, че махайки котето, се погрижват по-добре за детето. Жената, която ми даде Корина, беше родила горе-долу по същото време, когато и котката й. Няма пострадали, защото знае как, има желание и възможност да се справя.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Tapaлe]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано30.10.07 11:35



А към кастрирани котки как е, пробвали ли сте? Както ти писах - късни алергии са най-често на психологическа основа - все пак няма причина изведнъж организма ти да поведе война срещу теб и да си нарочи определи реагенти като натрапници - просто има и по-дълбоки причини. Често за такива препоръчват да се отиде на хомеопат - не, че те излекува, но ти дава неща, които изключително облекчават положението. И ще можеш да си гушкаш жената и котката едновременно





Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Tapaлe]  
Автор CZ (PerSib)
Публикувано30.10.07 11:59



Етиологията на алергиите се определя сравнително трудно. Правят се специални изследвания, за да се открие евентуално алергенът, който предизвиква хистаминова реакция. При тях имунитет не съществува, винаги всеки може да развие в някакъв момент алергия към нещо. Особено когато неестествените дразнители, сред които живеем, са толкова много, че организмът ни не може да се справи с всички наведнъж. Алергиите не се лекуват, приемането на лекарства само подтиска проявите им. Единственото решение е профилактиката - премахване на причинителя. Вече е известно, че алергиите, предизвиквани от котки, се дължат не на козината им, а на котешкия пърхут, има един ензим, който се съдържа в кожата им и за някои хора е непоносим. Алергизиращи са дори безкосмените сфинксове.
Колкото до въпроса на Тарале за млякото и непоносимостта към него, много е писано. Лактозата в кравето мляко, а дори понякога и в кърмата, се усвоява благодарение на един ензим, който ако липсва в организма, пиенето на прясно мляко предизвиква разтройство. Обикновено го има при бебетата и с растежа е възможно да изчезна. Но при някои бебета липсва по рождение. Принципът важи и за котките. Затова някои малки получават диария от нетипично за тях млекце.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: CZ]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано30.10.07 12:14



Хъм, значи - ако имаш сенна хрема какво правиш - отсичаш всички дървета в околовръст, стои затворен вкъщи докато отмине сезона или си пиеш кротко лекарствата? Защо тогава при котешка алергия веднага се маха котката, а не се пият хапчета? Все пак си е алергия.
И ако забеляза Тарале си е казал - няма нищо общо козината, а хормоните на животното в неговия случай поне. И не можеш да ме убедиш, че човек прекарал живота си сред животни развива от нищото алергия без вътрешна причина. Нещо отслабва имунитета на момичето - по-добре е да се разбере какво.

Редактирано от LaGata на 30.10.07 12:17.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
Автор CZ (PerSib)
Публикувано30.10.07 12:40



Това, което написах, в никакъв случай не претендира за изчерпателност. Всеки знае, че когато причинителят на алергия не може да бъде отстранен, когато е от повсеместен характер, каквито са полените и пролетната зеленина, сред които няма как да не живеем, се приемат антихистамини. Да ви кажа, аз самата се моля да не взема да развия алергия към котките, че тогава място няма да си намеря...Наш приятел, израснал сред дворни котки, щом дойде вкъщи започна да киха и му потече носа. Самият той се учуди, че е развил алергия към котета. Мисълта ми беше, че не самите котки провокират алергия, а само индикират настъпването й, защото е била отключена от някакво полимерно съединение например. Един бивш колега махна котката си, защото бебето им беше алергично, неизвестно към какво, но и към това, което е яла майката. Много им беше трудно да се разделят с котараната, държаха я няколко месеца и лекарите накрая ги принудиха . Бяха като в задънена улица. Не ги оправдавам, нито ги виня.
Така че, ла Гата, няма да изсичаме дървета, нищо ще ходим да живеем в пустинята, терапията е нещо индивидуално и зависи от ред обективни обстоятелства. За съжаление, не можем да затворим заводите и да спрем автомобилите.
Котки е имало от хилядолетия. Алергиите са едно доста ново явление. Така че е ясно.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: CZ]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано30.10.07 13:24



Аз си имам определено мнение за алергиите
- първи вариант - измислени в стил - нека да махнем котката че ми писна вече от нея. Признаци - след години прекарани до една и съща котка, изведнъж някой от семейството развива тайнствена алергия, която се проявява към котака. В някои случаи тя дори е подсъзнателна, но в повечето си е съвсем нарочна.
- втори вариант - отслабен имунитет - както може би е и жената на Тарале - нещо отслабва нейното тяло и имунитет, с което се изважда на бял свят подтискана с години алергия към котешки хормони. При бебетата ми е още по ясно обяснението - имунитета се предава през майката, ако майката сама няма силен имунитет или води живот, който силно го отслабва - тя го предава на бебето си. Чиста генетика. Начинът да се предпазим от алергии е превантивен - строг режим на хранене и поведение на майката, за да може генетично да предаде на отрочето си силни гени.
Ама иди сега и кажи на една майка - щото ти пушеше, пийваше от време на време, тъпчеше се с отвратителен джънк фууд или пазеше диети, че да не надебелееш твърде много, сега детето ти е с извънредно слаба имунна система и ще е алергично цял живот към нещо си. Ще те убие сигурно на второто изречение


Никой не мисли за превенция, никой не подлага на дедуктивни разсъждения една ситуация. Всеки действа първосигнално - това дете си е самостоятелно, неговото физическо състояние няма нищо общо с моето, но можем да махнем всичко, което би го наранило по някакъв начин, независимо какво е то. Чистим резултатите, а не причините. И така котките отиват на улицата, други си умират непотърсени и неприбрани...
Не можеш да промениш мисленето на хората с един пост. Черните овци първи ги колят.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
АвторCмaйлинr Лeйди (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 15:08



Извинете ме, днес имам доста работа и нямам възможност да пиша. Надявам се по-късно да имам!



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Tapaлe]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано30.10.07 21:48



ужас


много съжалявам.... че под небето има място за толкова кретенизъм колкото струи от теб. изненадващоо е с какъв коефициент на полезно действие успяваш в едно изречение да събереш толкова много незнание, съчетано с увереност и наставнически тон.

поклон

Редактирано от prAsino на 30.10.07 21:48.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: prAsino]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано30.10.07 22:17



Че какво толкова каза Тарале?

Или не беше към Тарале, а към мен или някой друг може би?
Всичко това са лични мнения - всеки си избира на кого да вярва или по точно в какво да вярва. Както му е удобно и логично.

Редактирано от LaGata на 30.10.07 22:22.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано30.10.07 22:27



точно към Тарале. но не се чувствай пренебрегната.

продължавайте "удобно" да си гледате котките.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: prAsino]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано31.10.07 10:07



Явно правиш неуспешни опити за кратки и съдържателни коментари, но не виждам позицията ти. Нямаш мнение по въпроса и спамиш или не можем да вникнем във висотата на идеите ти?



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: prAsino]  
Автор Tapaлe (минаващ)
Публикувано31.10.07 11:02



Ами с удоволствие може да си направиш с мението каквото искаш. Прителката ми е седя на изследвания около месец при разни професори светила, определиха и точно алергените, трябваше да мине и имунотерапия в някакъв национален център до парка заимов. Като незнаеш, си трай моля те. Говоря само за неща които съм видял и научил първа ръка.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Tapaлe]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано31.10.07 17:00



я я? стана ми интересно как с лежане месеци наред установиха алергия към "половите хормони на котките". това е възможно най-изчистен вариант на "обичам котенца, мразя котки".

а ЛаГата ако потърсиш ще видиш че аз съм написал в този форум повече за токсоплазмозата от колкото са всичките ти мнения на теб. жалко че тая търсачка никой не я ползва за нищо.
ето един материал който съм пускал преди време все пак. дано на някой му заработи сивото вещество.

Токсоплазмоза (Toxoplasmosis)


Токсоплазмозата е зооантропоноза - заболяване общо за животните и човека. Причинител на заболяването е Toxoplasma gondii - облигатен вътреклетъчен паразит със сложен цикъл на развитие.
Формите, през които преминава в развитието си са: ендозоит, мерозоит, цистозоит и псевдоциста в междинните гостоприемници и шизонт, гамети и ооциста в крайния гостоприемник.

Крайни гостоприемници са котките и всички останали представители на сем. котки. Междинен гостоприемник са човекът, всички останали бозайници и птиците. Котката може да е и междинен гостоприемник. Крайните и междинните гостоприемници отделят със слюнката, урината, фекалиите и млякото инвазиоспособни токсоплазми.

Заразяването може да стане орално - за хората при консумация на замърсени със спороцисти (от котките) храни. При консумация на сурово месо от заразени животни (свине, говеда и т.н.), опасно повече за котките.

Особено опасно е ако бременни жени поемат ооцисти от котка, особено в началото на бременността. Стига се до аборти и уродства на плода.

Друг начин на заразяване е чрез контакта с животните напр. при галене.

Възможно е и заразяване чрез кръвосмучещи и артроподи (кърлежи), но е много рядко.

Условията за широко разпространение на токсоплазмозата са: големият брой животински видове, в които паразитира, начинът на заразяване, продължителното запазване на токсоплазмозите в гостоприемниците и др. фактори.

При развитието си в организма на животните и човека, токсоплазмите оказват патогенното си действие чрез отделяне на токсини, предизвикващи алергични реакции. Токсоплазмите проявяват тропизъм към клетките на нервната и моноцито-макрофагеалната системи.

Заболяването протича в следните клинични форми: скрита, безсимптомна, остра, подостра и хронична.

Признаците при хората са доста общи. Често наподобяват респираторни инфекции, тонзилити с повишаване на температурата и затова най-точно диагнозата се поставя чрез серологично изследване за антитела, или чрез откриване в кръвта на самия причинител. Когато се заразят бременни жени т.нар. вродена форма (най-опасна), ако инвазирането настъпи в началото на бременността, настъпват аборти. Ако обаче това стане в последните месеци - раждат се или мъртви плодове или такива с малформации - хидроцефалия, пневмония, менингоенцефалит и т.н.

Жени прекарали заболяването преди бременността и с висок титър антитела в кръвта не предават токсоплазмозата на плода си.

Срещу токсоплазмозата няма специфично лечение. Използват се антибиотици и сулфонамиди с широк спектър на действие.

Профилактика:

Високият брой на бездомните котки спомага за разпространяването на токсоплазмозата.
Домашните котки редовно трябва да се преглеждат.
Да не се допускат котки до складове с хранителни продукти.
Зеленчуците и плодовете да се измиват добре преди консумация.
Топлинната обработка на храните, нуждаещи се от такава да бъде педантично провеждана.
Миенето на ръцете и приборите за хранене със сапун е задължително.
Бременните жени трябва да спазват висока хигиена и при съмнение за заболяването да се изследват незабавно.

Цикъл на развитие и начини на заразяване
Токсоплазмозата е широко разпространена сред хората и много топлокръвни животни. Причинителят Toxoplasma gondii е вътреклетъчен паразит. Котките са единственият краен гостоприемник. Те отделят яйца / така наречените ооцисти / във фекалиите, които могат да заразяват само след съзряването си / спорулирането / в околната среда, което изисква 1 до 5 дни. Хората и животните се заразяват главно чрез приемане на заразени с яйцата храна и вода. След поглъщането на яйцата обвивката им се разрушава в червата и от тях се отделят т. нар. спорозоити, които се размножават в чревните клетки и се образуват бързо делящи се форми, разпространяващи се във вътрешните органи чрез кръвта и лимфата. Попадат най-често в скелетната и сърдечната мускулатура, черния дроб, мозъка и там образуват бавно делящи се цисти. Другият начин на заразяване е чрез поглъщане на сурово месо от животни, което вече съдържа такива цисти. Попадайки в храносмилателния тракт, те се разпространяват по цялото тяло, загнездвайки се по същия начин в тъканите.

Жизненият цикъл на T. gondii завършва в червата на котката при поглъщане на съдържащо цисти месо. В тях се образуват ооцистите и се отделят с фекалиите, т.е тя има решаваща роля за разпространението на токсоплазмата. И поради това, че заболяването се предава през плацентата и може да увреди плода, основният въпрос за общественото здравеопазване е отглеждането на котки в дома на бременни жени. Много често пред тях стои въпросът за отказването им от домашния любимец.

Токсоплазмозата и котките
Заразените котки почти никога не показват признаци на заболяване. Периодът, през който отделят яйца с изпражненията и могат да заразяват хора е много кратък / 2-3 седмици /. Той настъпва само след първото заразяване на котката. Поради навиците им да се почистват и ближат редовно и ако не са болни / и имат диария /, не могат да се установят остатъци от фекалии по козината на котките. / Обикновено липсва диария в периода на отделяне на ооцисти./ Затова вероятността за заразяване на човека при пипане и галене на котките е минимална или несъществуваща и се счита за безопасно отглеждането на домашни котки дори и от бременни жени.

Котките често дефекират и заравят фекалиите си в мека пръст, в саксии, в сено и др. Опасността от инфектиране чрез заразена от безстопанствени котки почва / а също и от неизмити плодове, замърсени ръце и др. / е много по-голяма отколкото чрез котките, отглеждани вкъщи, още повече че безстопанствените котки ловуват птици и малки бозайници, в които се поддържа цикъла на токсоплазмите - т.е. при външните котки токсоплазмозата е много по-разпро-странена.

При направените изследвания на фекалии от котки в САЩ са открити ооцисти в по-малко от 1% вероятно защото ооцистите се отделят през много кратък период от живота на котката. Поради това че ооцистите са много малки по размер / 10 m / и периодът на излъчване е ограничен, вероятността за откриването им във фекални проби е малка и затова изследването им не е оправдано. Поради това, че котките може да нямат антитела срещу T. gondii през периода на отделяне на ооцисти, изследването на кръв от котки не дава информация за възможността една определена котка да предава токсоплазмоза в даден момент. Изследването има смисъл само от гледна точка на това, че ако една котка е реагирала положително, то тя най-вероятно е била заразена и е имало предшестващ период на отделяне на ооцисти - тя представлява много по-малък риск за стопаните от една отрицателно реагирала котка.

Заразяване чрез сурово или полусурово месо
Проучванията показват, че поглъщането на цисти от сурово и полусурово месо е сериозен източник за заразяване на хората с токсоплазмоза. В районите, в които се консумира полусурово месо случаите на заразяване са повече. В едно проучване 28 от 45-те жени, родили деца с вродена токсоплазмоза са боравили или са консумирали полусурово месо през бременността. T. gondii се унищожава при обработка на месото /осоляване, пушене, сушене, консервиране, загряване /, така че правилно обработеното месо не е типичен източник за заразяване. Повечето тъканни цисти умират и при температурите, използвани за замразяване в домакинството.

Прясното свинско месо е основен източник за заразяване с токсоплазмоза. Серологичните изследвания показват, че антителата срещу T. gondii са широко разпространени сред свинете. Други видове меса като овче, конско,птиче, както и еленско и други видове дивечово месо също могат да са източник на заразни токсоплазмени цисти.

Хората могат да се заразят и от сурово козе мляко. Затова то трябва да се пастьоризира или вари, особено ако се използва за деца, които са по-възприемчиви към токсоплазмозата. Токсоплазмозата е рядко срещана при говедата и затова рискът от заразяване с краве мляко е минимален.

Как се проявява токсоплазмозата при хората
При направените изследвания в САЩ около 30 % от жените на детеродна възраст имат антитела срещу T. gondii. Тези жени не могат да предават заболяването на плода при бременност дори и да са погълнали ооцисти през време на бременността, тъй като са вече устойчиви към токсоплазмозата. За останалите 70 % съществува риск да се заразят по време на бременността и ако това стане, вероятността да се предаде заболяването на плода е около 20-50 %, при което е възможно да настъпи аборт или смърт на фетуса. Въпреки че повечето новородени нямат видими клинични признаци при раждането, голяма част от тях могат да проявят заболяването по-късно - забавено умствено развитие, възпаление на очите, увеличени лимфни възли, мускулни болки. Фактически всички органи могат да бъдат засегнати.

Предпазване от заразяване
За предпазване от заразяване след работа с месо ръцете винаги трябва да се измиват с вода и сапун. Съдовете, влезли в контакт със суровото месо, също трябва да се измиват добре. Трябва да се избягва опитване на подправените кайми, или на месото по време на готвене. Бременните жени не трябва да имат контакт със сурово месо / особено свинско / и с котешки фекалии /. Пясъкът от котешката тоалетна трябва да се почиства ежедневно, преди ооцистите да се развият и да станат заразни или фекалиите да се измиват с течаща вода. Най-добре е някой друг да извършва това вместо тях. При работа с почва да се слагат ръкавици. Плодовете и зеленчуците да се измиват добре преди ядене.

Поради това, че котките се заразяват най-вече при консумиране на месо, съдържащо цисти, домашните котки трябва да се хранят със суха, консервирана или сготвена храна. Котките не трябва да ядат сурово месо, органи или кости и е добре да се задържат вкъщи, за да не ловуват. Кофите за отпадъци трябва да се покриват, за да се избегне яденето на месни отпадъци от котките.




Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: prAsino]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано31.10.07 17:20



Ама човече - аз какво по-различно от това казах?
За алергиите някаква такава статия ще намериш ли?



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано31.10.07 17:26



трябва ли ти статия за доказателство че алергия към порастнали котки няма? или е към всички, или към никои. както няма алергия към сиви котки, към котки със сини очи, към котки с дълги опашки и тн.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: damita_jo]  
Автор smiling_lady (дългокоска)
Публикувано31.10.07 17:26



Да, и аз видях, че в библиотеките на "Искам бебе" и "Бъдещи и настоящи майки" има такива теми (но не проверих дали са активни

).

Идеята не ми е много оформена все още, но ето каква е: да се направи сайт на тема "Преимуществата да имаме коте" или "Животните и децата", или "Бременността и котките". А може и три сайта да се направят със сходна информация , но с различна целева група.

В сайта да се напишат много на брой различни факти и аргументи защо е хубаво да имаме котка вкъщи и как, спазвайки определени правила, това е безопасно. И най-важното: във всеки сайт да има и възможност да си избереш и вземеш коте, като котетата ще са всички тези бездомни душички от приюта и другите, които намирате (намираме).

(Тоест освен тема "Спасете бездомните котки", да предложим на майките и по-различен подход - "Щом искате най-доброто за вашето дете - вземето му истинско приятелче (коте) - ето оттук моля!)

След като сайтовете станат готови да пуснем теми в различните секции на БГ-мама от типа "Вижте каква информация намерих", които теми да поддържаме активни, за да влизат майките и да четат. И, дай Боже, да променят вижданията си и да поискат да вземат някое от бездомните котета, които ще предлагаме.

Не знам дали успявам да ви го обясня добре. Първа цел - възможно повече хора да разберат, че котката е добро същество и е хубаво да имаме вкъщи. Втора цел - да си изберат и вземат бездомно коте (от сдружението).

Ясно е, че всички, които пишем тук, в тези форуми, си имаме котки. Шансът да се намери дом на бездомно коте е по-голям във форуми, в които хората нямат котки.

Аз лично ще започна да събирам информация по темата и да я превеждам. Например ето това:
http://www.associatedcontent.com/article/117076/the_benefits_of_having_a_pet_.html

Ако някой иска да се включи в събирането на информация по темата, както и с други предложения и размисли по въпроса, много ще се радвам! А нямам и идея как се прави сайт, но сигурно не е трудно да се направи нещо семпличко.
Или може би мисията ми е невъзможна?

Съдбата наистина обича смелите.

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: prAsino]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано31.10.07 17:34



То това е ясно, ама като го има така по-научно обяснено ще стане за идеята на момичето. Ето примерно тази статията за токсоплазмозата е идеална за целите на настоящата тема - може цели есета да се развият на части от нея, други да се обособят като отделни секции - идеи много. Тука сега помагаме, нали, не сме се "събрали" да се караме,я





Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: prAsino]  
Автор ofika (член)
Публикувано31.10.07 17:35



Високият брой на бездомните котки спомага за разпространяването на токсоплазмозата.
Домашните котки редовно трябва да се преглеждат.
Да не се допускат котки до складове с хранителни продукти.
Зеленчуците и плодовете да се измиват добре преди консумация.
Топлинната обработка на храните, нуждаещи се от такава да бъде педантично провеждана.
Миенето на ръцете и приборите за хранене със сапун е задължително.
Бременните жени трябва да спазват висока хигиена и при съмнение за заболяването да се изследват незабавно.


Благодаря. И аз мислех да търся подобна информация и да видим къде е проблемът.
Както се вижда, заразяването може да стане по много начини, ако човек не спазва хигиена.
Интересно, че никога не се поставя под въпрос махането на селскостопанските животни

Все пак 30% от населението отглежда такива. Как ви звучи - Да заколим прасето, защото ... Или в градината не влизам и спирам да се грижа за цветята защото ...

А има ли някаква статистика, колко жени са се разболели от токсоплазмоза по време на бременността?



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: prAsino]  
Автор Tapaлe (минаващ)
Публикувано31.10.07 17:55



Чрез излагане на участъци от кожата на различни субстанции. Не съм присъствал лично, но общо взето това е - разраняване на повърхностния слой на кожата и поставянето му в контакт с определна субстанция след което се проверява реакцията - зачерване, оттоци, изследва се серум.
Така се оределят групи алергени.

Например са и намерили алергия към някои вещества които се съдържат в луковите (чесън, лук, праз ...), към синьото багрило в сливите и патладжана, към тревни полени, към липа, още някакви растения и различни животински субстанции. И не ми говори и че такива алергии няма защото замалко да се наложи и бия противошокови инжекции след като в един ресторант се изгавриха с желанието ни в храната да няма лук.

Редактирано от Tapaлe на 31.10.07 18:00.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: ofika]  
Автор smiling_lady (дългокоска)
Публикувано31.10.07 18:03



Наистина ще бъде интересно, ако се намери такава статистика. Според мен резултатът ще клони към 0,0и нещо %.

Това:
Високият брой на бездомните котки спомага за разпространяването на токсоплазмозата.
Домашните котки редовно трябва да се преглеждат.
Да не се допускат котки до складове с хранителни продукти.
Зеленчуците и плодовете да се измиват добре преди консумация.
Топлинната обработка на храните, нуждаещи се от такава да бъде педантично провеждана.
Миенето на ръцете и приборите за хранене със сапун е задължително.
Бременните жени трябва да спазват висока хигиена и при съмнение за заболяването да се изследват незабавно.

би могло да звучи по-добре. Например:


АКО ВАШАТА КОТКА:
- е домашна и не излиза навън;
- е редовно ваксинирана и обезпаразитявана;
- се храни само и единствено с готова храна или храна, преминала термична обработка;
- изхвърляте изпражненията й с ръкавици или някой друг ги изхвърля,
НЕ МОЖЕТЕ ДА ХВАНЕТЕ ТОКСОПЛАЗМОЗА (или шансът е нищожен).

Но съществуват много други източници на заразата, затова:
- мийте си ръцете редовно;
- не яжте сурови аланглета

;
- измивайте плодовете и зеленчуците
- и т.н.


Съдбата наистина обича смелите.

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Tapaлe]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано31.10.07 18:39



алергия може да има към всичко. никъде не съм го отричал. отричам глупостта, че има алергия къмв определена възраст котки.
все едно да има алергия към лук нарязан на кубчета, а този на кръгчета е ок....

сега ще те света и за тестовете. има няколко вида кожни тестове за алергии (може да потърсиш на англйски за scratch, prick и epi-tests). който и от тях да се прави се ползват готови антигенни препарати, които се продават в специални сетове. частта от тях отнасящи се за животни включват КОСЪМ от котки и кучета, пух и перушина и някои други. ако приятелката ти има положителна реакция към този алерген, то тя е алергична към козината на ВСИЧКИ котки. препарат от полови хормони на котки на различна възраст няма.
и още малко жокери-полови хормони има в организма на всички възрасти котки, но в различни количества. алергичните реакции не са количествено зависими.



нещо неясно по моето мнение за твоите глупости остана ли?



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: ofika]  
Автор prAsino (зелен)
Публикувано31.10.07 18:49







Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: prAsino]  
Автор Tapaлe (минаващ)
Публикувано01.11.07 09:27



Ясно ми е това което казваш, също ми е ясно и че от малки котки нищо не и става. Това че е кум хормоните го твърди тя, тъй като както казах не съм присъствал лично на тези тестове.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: smiling_lady]  
Автор damita_jo (cute, but crazy)
Публикувано01.11.07 10:12



Ето какво е положението: действаме с модератор в момента, да се оправят темите, така че достъпно инфо за котките и бременността ще има.
Идеите, които предлагаш обаче няма да станат във форума, казам ти го чистосърдечно, тъй като знам как функционира системата. Първият аргумент срещи идеята ще бъде "това е форум за майки и деца, не за животни".
Друго - много форумски потребители, които си имат котка, често пускат теми (включително и аз) за подаряване на малки котенца и намирането на стопани. Много потребители имат в подписите си банери със сайтове за животни, най-често "Без дом", Приятел (или нещо такова...) - с това искам да кажа, че ако някой иска котенце, може чрез форума да си намери.
Ако се създаде сайт, отделен и нямаш нищо общо с форума - като Без дом например - пълен с информация за котешкяи свят, преимущества, съвети и всичко, което си изброила в поста си - ще бъде супер, но някой трябва да го направи. После може да пуснем линка му в Библиотеката на Искам Бебе.

Това е от мен.
Следя темата с интерес.

Happiness is being owned by the Cat



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: damita_jo]  
Авторemetic (Нерегистриран)
Публикувано01.11.07 11:18



Тези дни мисля да пусна един сайт за котки. Остава да си платя домейна и хостинга и да го кача. Мога да ви раздам акаунти за писане и т.н само ще имам едно условие - темата за кастрациите ще е табу. Аз съм против, но ще се въздържам да коментирам, това което искам е същото отношение.
От мен дизайн, програмиране и СЕО, от там на там пишете каквото искате(стига да не е във вреда на котките). Всеки със собствен акаунт и автора ще е споменат.
(За дизайна може би ще си наема дизайнер, нещо усета ми за външен вид не е много)
Какво мислите?



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: emetic]  
Автор damita_jo (cute, but crazy)
Публикувано01.11.07 11:22



Страхотна идея, на мен ми допада.
Темата за кастрацията не засяга пряко бременността, така че няма защо да се споменава



Happiness is being owned by the Cat

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: damita_jo]  
Авторemetic (Нерегистриран)
Публикувано01.11.07 11:30



Тогава сега е момента да кажете какво още може да е полезно в такъв сайт. Обяви - мисля, че си трябва. Галерия за качване на снимки може би. Приемам всякакви идеи.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: emetic]  
Автор menyanthe (блуждаеща)
Публикувано01.11.07 11:42



Това, което може да има е:
1. Как да си храним котката
1.1. Сухи храни, консерви, котешки пастетчета и други - марки, дози, смесвания и т.н.
1.2. Домашно приготвена храна - какво да се дава, какво да не се дава, пак дози - дневни, седмични, месечни за различна възраст котка.
1.3. Смесено хранене - препоръки, дози и т.н.
2. Болести при котките - описание и т.н.
3. Играчки и допълнителни аксесоари
4. Поведение на котката
5. Полезни съвети (разнородни неща, които нямат нужда от собствен раздел)
6. Котешката тоалетна - видове (предимства и недостатъци)
7. Котешкото обучение - как да я научим на това или онова
8. Ветеринарни кабинети - с възможност за оценяване (което обаче си има своите проблеми - трябва да се ограничат прокситата, трябва да може да се гласува по веднъж на IP и т.н.)
Ами за това се сещам на първо четене - нахвърлях ги набързо, съжалявам ако съм допуснала някакви неясноти...



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: menyanthe]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано01.11.07 11:47



Е ама ние се отдалечихме от темата - идеята беше как да убедим бременната жена или млада майка да вземе животинче, не просто да пишем наръчник как да се гледа котката - такива много.
За една бременна е важно токсоплазмозата, разните паразити, всички болести, особено заразните, поведение на котката при бебета, ползи от котката за бебето, разбиване на лекарски митове за котките и бебетата плюс огромен снимков материал тип мама, бебе и коте или бременна мама и доволна котка. Отговориш ли и на най-наболелите въпроси засягащи бебето, ако реши сама ще потърси за останалото.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: menyanthe]  
Автор Tapaлe (минаващ)
Публикувано01.11.07 11:48



За домашната храна и изобщо за качественото хранене според мен е много важна темата, и е често пренебрегвана. Най-вече колкото и качествен протеин да даваш на животинката, все пак това не е балансирано.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: menyanthe]  
Автор damita_jo (cute, but crazy)
Публикувано01.11.07 11:49



Чудесни идеи, браво


Аз само искам да допълня, че този сайт ще си е котешки, за всички любители на котките и за нуждаещи се от информация - а Искам бебе и потребителите му (т.е. бъдещите майки) да могат да прочетат всичко, което ги интересува - а тях ги интересува секцията за котешки болести, главно токсоплазмоза; котка и бебе в една стая и т.н., така че трябва да се наблегне доста на тази част с болестите и възпитанието.
В самия форум има доста теми, в които се коментира токсоплазмозата, обаче в момента не са достъпни, има технически проблем и това бистрим с модератора в момента. Така че освен чисто теоретичната част на сайта (която ще направим ние тук), ще има и пуснати линкове на теми, в които се коментират "истинските неща от живота"...такива ми ти работи

Happiness is being owned by the Cat

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
Автор damita_jo (cute, but crazy)
Публикувано01.11.07 11:55



В отговор на:

Е ама ние се отдалечихме от темата - идеята беше как да убедим бременната жена или млада майка да вземе животинче, не просто да пишем наръчник как да се гледа котката - такива много.
За една бременна е важно токсоплазмозата, разните паразити, всички болести, особено заразните, поведение на котката при бебета, ползи от котката за бебето, разбиване на лекарски митове за котките и бебетата плюс огромен снимков материал тип мама, бебе и коте или бременна мама и доволна котка. Отговориш ли и на най-наболелите въпроси засягащи бебето, ако реши сама ще потърси за останалото.




Това исках да кажа точно, но Гата-та ме е изпреварила, а аз не съм видяла

Happiness is being owned by the Cat

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
Автор smiling_lady (дългокоска)
Публикувано01.11.07 12:45



LaGata ме е разбрала напълно

!

Можем да привлечем бременните и майките от форума, които имат котки, да участват в секция с реални свидетелски изказвания за техния живот и снимки (евентуално), като хората да могат да се свързват с тях.

Можем да привлечем и един-двама педиатри, убедени в нашата кауза, и да сложим техни изказвания и координати за връзка (за да го чуят лично! от тях). Също и изказвания на реални ветове, пак с координати.

Всичко това, разбира се, в този съвсем отделен и самостоятелен сайт, който предлагам да се направи за целта ни.
Ако иска emetic, може това да е нейния сайт. Но може да се направи съвсем отделен, а пък в сайта на emetic да пишем повече за гледането на котките.

Съдбата наистина обича смелите.

Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: damita_jo]  
Автор smiling_lady (дългокоска)
Публикувано01.11.07 12:54



Благодаря ти, че си се заела с модераторите!

Точно така - аз имам предвид абсолютно отделен сайт да се направи, който изобщо няма нищо общо с бг-мамма! Когато сме готови със сайта, тогава ще търсим начини да го популяризираме сред форума на бг-мамма.

Съдбата наистина обича смелите.


Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: smiling_lady]  
АвторCмaйлинr Лeйди (Нерегистриран)
Публикувано06.11.07 18:09



Аз вече преведох известна информация и продължавам.

LaGata кажи повече за тези мрежи за бебешките креватчета - купуват ли се отнякъде, има ли линкове и снимки?

Моля, ако има тук мами с бебета/малки деца и котки, да се обадят.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Cмaйлинr Лeйди]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано06.11.07 21:31



[url][http://www.clippasafe.co.uk/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=1_6&products_id=57/url]
Ето тук ги видях, смятам да си ги поръчам след време като ми потрябват. Има още доста полезни нещица за мами и бебета, които в бг не съм сигурна че има.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
АвторCмaйлинr Лeйди (Нерегистриран)
Публикувано07.11.07 12:16



Дай Боже, скоро и двете да се похвалим с радостната новина!

!!!!!!!



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: smiling_lady]  
Автор Kuma Lisa (Лисана)
Публикувано07.11.07 12:29



Силно съм ЗА.Ще участвам активно.Всичко което знам от медицинската си професия,от практиката си на дългогодищен котковъд,който непрестанно чете и се образова по въпроса.ще го споделям.Само давайте адреси и разяснения,че не съм много добра в компютрите.



Тема Re: моят "опит"с токсоплазмозатанови [re: Kuma Lisa]  
АвторMaMи (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 15:52



или както там се нарича.Първо -имам и винаги съм имала котка.И 2 здрави децана почти 15 и 21г.Второ-дъщерята в 4-ти кл имаше токсо или токси-плазмоза-хич не ме интересува как е правилно.Ужасих се,защото ми наприказва лекарка какви ли не ужаси и простотитии.И аз-ревешката,с детето ,бегом при паразитолог.Викам :"детето ще лекуваме,но и котката -също.Вие ли ще я лекувате или да търся ветеринар".Какъв кикот беше от страна на лекарката,а аз втрещена като извън-земно....срам,хора,срам,от невежество!Лекарства-никакви не ни дадоха-решихме да види как организма на детето ще се пребори сам и дали ще може.Пребори се.3г правиихме контролни прегледи и изследвания-нищо!И...."черешката на тортата"-съседката -лекарка.Когато майка й била бременна с нея също изкарала токсо /и/плазмоза-нито я абортирала,нито съседката е идиотче-изродче и т.н.Изобщо-дявола не е толкова черен ,колкото говорят.Когато заведох детето си при лекарката и й обяснявам,че котката ни от вън врата не излиза и т.н. тя ,докторката пита:"вие миете ли портокалите на детето си с топла вода?А ябълките,а бананите..."Не ,нали.А да знаете коя мишка/котка ги е препикала на пазара?Може,не отричам,че може да има усложнения.Ми то и при апендикса и при какво ли не има закучвания,нали?Не хвърляйте вината само на котките-това исках да споделя.



Тема Re: моят "опит"с токсоплазмозатанови [re: MaMи]  
АвторCмaйлинr Лeйди (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 18:11



МаМи, благодаря за споделената история

!

Ако искаш, регистрирай се и може по-късно да участваш на уеб-страницата, която се планира, като свидетел в секцията на "изживелите" токсоплазмоза !

Към всички в клуба: За информация - аз вече доста материали посъбрах и преведох по темата за децата, бебетата, бременните и котките. Иска ми се да потърся нещо по-специално за алергиите, които също поддържат неоснователния лош имидж на котките. Също ще трябва да седна и да напиша нещо като уводно есе към страницата и темата.

Можете ли да ми помогнете и да потърсите снимки на котки с деца, на котки с бременни, които да се сложат на сайта и да унагледяват тезата?



Тема Re: моят "опит"с токсоплазмозатанови [re: Cмaйлинr Лeйди]  
Автор bushkata (любопитка)
Публикувано08.11.07 22:04







Тема Re: моят "опит"с токсоплазмозатанови [re: bushkata]  
Автор bushkata (любопитка)
Публикувано08.11.07 22:15

















давам директно линкове, да прецениш кои снимки биха могли да се ползват - може би да се иска разрешение за някои от тях?



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: smiling_lady]  
Автор Kuma Lisa (Лисана)
Публикувано09.11.07 04:21



По въпроса за токсоплазмозата:бях бременна в седмия месец,когато родителите ми,които тогава гледаха зайци,отсъстваха за една седмица.Наложи се аз да ги заместя в грижите за животните.И през ум не мина тогава,че зайците могат да бъдат източник на токсоплазма толкова колкото и котките.Отпосле си ме втресе като се сетих,защото селскостопанските зайци никой не ги обезпаразитява.Слава Богу не се случи нищо лошо.Токсоплазмозата,обаче, е сериозна опасност по време на бременност и не следва да се говори на хората,че видите ли,дори да се заразите може да не се проявят опасните последствия.Има случаи когато мяйки носителки на вируса на СПИН раждат здрави деца.Това означава ли,че опасността е малка.Трябва да се обяснява откъде и как може да се хване наистина паразита и че ако котката е домашна и грижите за нея са правилни,опасност няма.Преди време Наталия Симеонова разказа,че е взела котката си когато е отишла да ражда в САЩ и какви са били отношенията между животното и току-що роденото бебе.Мисля,че ако се привлекат известни хора за кампанията ще бъде от полза.Приципът трябва да бъде,че е опасно невежеството,а не животното.Хората се заразяват от невежество,а котката е удобното обяснение.Ветеринарният лекар при който ходя наскоро се сдоби с щерка.Бременната му жена до последно разхождаше великолепния им голдън ретрийвър,а сега бебето и кучето живеят в двустаен апартамент.Нима специалист би застрашил живота на детето си/вече нямам предвид конкретно токсоплазмата,а изобщо зоонозите-болести които се предават на човека от животните/



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Kuma Lisa]  
АвторCмaйлинr Лeйди (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 13:18



Токсоплазмозата,обаче, е сериозна опасност по време на бременност и не следва да се говори на хората,че видите ли,дори да се заразите може да не се проявят опасните последствия.

Разбира се, че е така! Изобщо не си и помислям да преиначаваме фактите! Идеята е да се разбере, че:

Трябва да се обяснява откъде и как може да се хване наистина паразита и че ако котката е домашна и грижите за нея са правилни,опасност няма.

Приканих МаМи да се регистрира и ако желае, да участва като свидетел, но забележи, че тя не е била бременна, когато е имала досег с болестта. Разказа й е за дъщерята в 4-ти клас, която е хванала токсоплазмоза. Важно е да се знае, че в случай, че не си бременна, хващането на токсоплазмоза не е нещо страшно! Може да протече безсимптомно, а може да протече като грип. И в двата случая тялото след това си изгражда антитела към болестта и си имунизиран срещу нея!

Идеята за Наталия Симеонова и други популярни личности е страхотна!





Тема Re: моят "опит"с токсоплазмозатанови [re: bushkata]  
АвторCмaйлинr Лeйди (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 13:25



Много благодаря за линковете - има много красиви и нагледни снимки

! Ще трябва да искаме разрешение, разбира се! Тези с бременната жена са доста впечатлителни, но май са платени...

Прочетох линка за токсоплазмозата (първия линк) и програмата, която са реализирали в САЩ точно по нашата тема - да разбият митовете за котките, бременните и бебетата. Много е интересно! Може би ще е от полза да я прочетат и останалите!
Аз попаднах на добра идея - в САЩ са направили листовки и са ги предоставили на гинеколозите, за да ги разпространяват сред пациентите си (точно нашата цел). Може да поискаме от тази организация листовката, да я преведем, да я напечатим и да се опитаме да я раздадем сред гинеколозите, в чакалните, като информационни листовки за жените, чакащи за преглед.
Ако смятате идеята за уместна, може би ще е добре някои от сдружението да изпрати писмо, за да е по-официално? Мога да се ангажирам с превода на писмото!



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Cмaйлинr Лeйди]  
Автор Kuma Lisa (Лисана)
Публикувано09.11.07 13:26



Когато говорех за бременността имах предвид един пост в който се разказва,че съседката лекарка не е изрод,макар,че майка й изкарала токсоплазмоза докато била бременна с нея.Това,че тя е минала между капките не прави болестта за подценяване,особенно при бременни.Мисълта ми е ,стараейки се да разсеем заблудите за опасността от домашните животни да не изпадаме в другата крайност



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: Kuma Lisa]  
Автор bushkata (любопитка)
Публикувано09.11.07 14:26



Правилното в такива случаи (според мен) е да се разискват и ДВЕТЕ страни на въпроса. ЗА и ПРОТИВ, опасностите и предпазването. Ако има статистики (доколкото може да им се вярва).
Еднопосочно, натрапващо се мнение, от типа "Аз съм прав, другото е глупост", никога не хваща декиш и отблъсква.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: bushkata]  
Автор Kuma Lisa (Лисана)
Публикувано09.11.07 20:30



Точно това ми е мисълта,да не се отива в нито една от двете крайности.Едната крайност е,че забременее ли жената трябва всички домашни животни моментално да напуснат къщата.Което категорично е неоснователно.Другата крайност е когато хора които хранят улични кучета,БЕЗ ДА ИМАТ НИКАКВИ ДРУГИ АНГАЖИМЕНТИ КЪМ ТЯХ,като например обезпаразитяване,следене за агресивно поведение,та когато такива хора заявяват,без да търпят възражения,че те не хапели и не допринасяли за разнасянето на ехинокок и други паразити и болести./и не само паразитни/Мисля,че това е смисълът на инициативата:не да се надхващаме кой крив кой прав,а обосновано и с аргументи да изтъкнем кое е истина и кое невежество.Зщото невежеството и в двете крайности крие опасност за здравето,преди всичко за невежия,а и за околните.



Тема Re: Митовете за бременни, бебета и коткинови [re: LaGata]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано12.11.07 00:16



Евала за тия думи

--




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.