Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:08 16.06.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Пиометранови  
Автор Sometimes (усмивка)
Публикувано16.02.07 02:41



Значи, това по-долу са материали, преписани дословно, касаещи пиометрата при котката. (единствено, мисля да допълня някой пояснения на термини или където се налага в скоби). Благодарности за труда не очаквам, но поне моля ви, не цапайте темата с излишни спорове, безсмислени заяждания и прочее.
Надявам се информацията да ви е от полза.




Заболяването засяга предимно възрастни, нераждали котки. С повишаване на възрастта пропорционално се повишава и заболеваемостта при животните.

Най-често изолираните микроорганизми са Staphilococcus, Streptocpccus, E. Coli, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa. В повечето случаи се касае за вирулентизиране на сапрофитната микрофлора.

Въпреки големите различия в ендокринно отношение, повечето автори приемат пиометрата при котката като патогенично подобрение на тази при кучката, т.е. - решаваща роля отдават на прогестероновата стимулация на ендометриума. Други обаче застъпват становището за решаващата роля на естрогените. Неуспешни са се оказали опитите за възпроизвеждане на заболяването чрез краткотрайно третиране на овариоектомирани (кастрирани, но с премахнати само яйчници (или прекъснати пътищата им)) коткис естроген или прогестерон.

Установяването на жълти тела в 56% от случаите и на фоликули в 44% не изяснява ролята на половите хормони в патогенезата на заболяването при котката. Твърде различната морфологична находка в яйчниците при котката, в сравнение с тази при кучката, предполага наличието на различия и в патогенетично отношение.

Установяването на голям процент фоликули в яйчниците и наблюдаването на заболяване след поредица еструси (разгонване) без копулация (заплождане) (т.е. без овулация (зачеване) и жълто тяло, продуциращо прогестерон) показва, че прогестеронът не играе такава голяма роля при котката както при кучката.

Употребата на екзогенен прогестерон (хормоналните препарати) за отлагане на еструса (за преминаване на разгонването) или лекуването на кожни заболявания често води до развитие на пиометра

Интервалът между последното раждане и появата на пиометра е не по-малко от една година, което говори за профилактичния ефект на бременността. Явно липсата на бременност е един от факторите в патогенезата на заболяването.

Мисля, че това е достатъчно. Макар че може да се напише още.
Материалите са от "Болести при котката" - АРИА '99

Споко, само се заяждам

Тема Re: Пиометранови [re: Sometimes]  
Автор vikikat (новак)
Публикувано16.02.07 09:30



Чудесно е, че си го написала. Дано всеки го прочете, та да има представа за болестта и за причините за нейното появяване. Винаги ще има разногласия по въпроса за кастрацията, но това е неизбежно. Нека всеки взима своето решение за котето си, но дано то е в интерес на здравето на животинката.



Тема Re: Пиометранови [re: Sometimes]  
Автор ГoлямaтaCпeциaлиcтka (Президентша)
Публикувано16.02.07 09:52



Добре, айде тук да продължи дискусията.
В другата тема писах накратко и не сте разбрали какво искам да кажа.

Да почнем с цитати:
Събирането на гной в матката,като резултат от проникването в нея на бактерии е болестно състояние известно като пиометра.Бактериите попадат в матката през влагалището.Тя е частично отворена през време на разгоненоста.Като правило тези бактерии нормално се намират във влагалището.Ролята на тези бактерии за възникването на заболяване се подпомага и от системното влияние върху маточното тяло от страна на различните полови хормони без в крайна сметка да се стигне до състояние на бременност.Първите признаци се проявяват обикновено няколко седмици след преключване на разгоненоста.Обикновено най-честото оплакване е отделяне на кървави или гноеподобни изтечения от мястото където животното уринира – отворена пиометра.Общи оплаквания –депресия, сънливост, липса на апетит, често урениране и пиене на вода,корема на животното се увеличава,губи тегло.Повишаване на температурата се наблюдава при помалко от 1/3 от случайте на пиометра.При котката установяването на изтечения е особенно трудно заради тяхната привичка постоянно да се облизват.Усложняването на заболяването води към развитие на шок, самоотряване и скъсване на матката,а от там възпаление на коремните органи.Животни при които отсъства отделянето на изтечения – затворена пиометра,диагнозата се поставя доста трудно и обикновенно със закъснение и тежко клинично състояние.Иследвания като ренгенография ,ултразвук и кръв подпомагат поставянето на диагнозата и отдиференцирането на други заболявания.Лечението е необходимо да бъде своевременно и интензивно.Това заболяване влиза в групата на не многото заболявания на размножителната система опасни за живота на животното. Самолечението е опасно и неуспешно.Известните методи за лечение са консервативно – с медикаменти и оперативно – отстраняване на матката и яйчниците.Представете животното колкото се може по-бързо на вашият ветеринарен лекар.Той ще го постави на системи за вътревенозно вливане на разтвори с цел възстановяване на телесните течности и подобряване на бъбречната функция,венозно поставяне на антибиотици с широк спектър на действие и т.н.Най-често се засяга чернодробната дейност.Препоръчително е пиометрата да се лекува оперативно - прогнозата е повече от благоприятна.


Типичная пиометра предположительно вызывается первичными инфекционными процессами, протекающими на фоне гормонального дисбаланса организма. Во время течки (примерно в конце эструса или в начале проэструса) бактерии поднимаются через открытую шейку матки в матку и вызывают воспаление. Повышение уровня прогестерона вызывает закрытие матки и одновременно уменьшает устойчивость эндометрия (внутреннего слоя) к бактериальным инфекциям. Количество бактерий в матке увеличивается, и возникает эндометрит с гиперсекрецией молочных желез. Постепенно матка наполняется гнойным секретом. Токсины из содержимого матки всасываются в кровь, отравляя организм животного.


Пиометра может возникать спонтанно или вторично при систематических бактериальных процессах в матке (послеродовой метрит и др.). Также пиометра может быть последствием заноса инфекции при осеменении или может быть исходом кистозной гиперплазии эндометрия, которая чаще поражает интактных кошек. Причиной гиперплазии эндометрия посредством повышенного уровня прогестерона может быть киста желтого тела.
Вероятность ятрогенной пиометры может быть высока при длительном применении прогестагенов для задержки или подавления течки, или после использования эстрагенов для лечения вагинитов. Отдельные исследователи считают некорректное применение гормональных препаратов для супрессии половой функции - основной причиной развития кистозной гиперплазии эндометрия у кошек. Хотя эстрагены не могут сами вызвать кистозную гиперплазию эндометрия или пиометру, введение их в период между течками (diestrus) значительно повышает риск развития этих заболеваний. Действие прогестагенов проявляется в стимуляции роста эндометрия и понижении активности миометрия, что может привести к патологической пролиферации слизистого слоя, усиленной секреции маточных желез и закупорке их выводных протоков с образованием кист. Секрет, аккумулирующийся в полости матки может служить хорошей питательной средой для размножения микрофлоры. Кроме того прогестерон может сдерживать ответ на бактериальную инфекцию


Няма да тълкувам ред по ред цитираното, надявам се като го прочетете да го разберете. Никой никъде не отрича, че употребата на хормонални препарати за потискане на разгонването благоприятства развитието на пиометра. Но от горните цитати е видно, че и без да са давани такива препарати на практика пиометра може да се развие във всеки един момент. Причинители на пиометрата са бактерии, които нормално се намират в организма на животното. Въпроса е какво ще ги провокира да се превърнат в патогенни.

Някъде в другата тема се споменаваше, че пиометра се развивала при нераждали животни. Казах че не е вярно защото: животното може да роди веднъж, два пъти и след време да развие пиометра. Следователно не може да се твърди че САМО при нераждали има риск.
Пиометра може да се развие дори от замърсяване по време на сношение.
Затова и споменах, че докато има матка в организма - има риск.
А кастрацията включва отстраняване И на матката, не само на яйчниците.
Т.е. при кастрирани животни в ранна възраст възможността за развитие на пиометра изчезва.



Тема Re: Пиометранови [re: ГoлямaтaCпeциaлиcтka]  
Автор bushkata (минаващ)
Публикувано16.02.07 10:52



По принцип кастрацията е премахване само на яйчниците.
Доколкото разбрах, това е достатъчно, за да се премахне риска от пиометра.
Матката се маха, само при вече установена пиометра.
Тъй ли е?



Тема Re: Пиометра [re: ГoлямaтaCпeциaлиcтka]  
Автор vikikat (новак)
Публикувано16.02.07 10:55



Да, това е истината- докато има матка, има опасност и вероятност от пиометра. Моя доктор преди кастрацията на Вики ми каза само едно изречение- има матка- има проблем в бъдеще ( не 100 %, разбира, се), няма матка- няма проблем за това много сериозно заболяване



Тема Re: Пиометранови [re: ГoлямaтaCпeциaлиcтka]  
Авторnetcat (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 10:59



Леле, какво дълго четиво


Аз гледам да е колкото може по-кратичко, че да е видно за останалите най-вече същественото, да не се разсейват от останалото. А така само ще се омотат хората
Затова и написах само за етиологията и патогенезата. А ти си написала най-вече за клиничните признаци.
И от това, което си дала, за съжаление успях да хвана само българската част (руският нещо не ми се отдава;)).
Опитай се с няколко изречения да кажеш, каквото си искала да кажеш, че да стане ясно дали аз съм те разбрала или се е получило някакво недоразумение.
Дотук разбрах само, че си на мнение, че:
- Пометра се развива от всички котки, без значение раждали или не;
Всъщност огромно значение има, извадката която съм дала е от специализирано издание за ветеринари (аз я взех всъщност от института в СтЗ по вет. медицина, няма я по книжарниците и си е точно специализирано четиво, с теоретични и практични примери), така че... няма как да не е достоверно това, което пише вътре (още повече че не е дело на един или двама лекари, а на голям екип, който отсява стотици мнения, проучвания и изследвания.) А там ясно е казано, че бременността предотвратява появата й, един вид профилактика. Споменава се също, че няма случай на развиване на пиометра с по-малка разлика от една година, датираща от заплождане.
Другото, което смяташ, че не влияе - хормоналните препарати - незнам защо не се съгласяваш, хората ясно са написали, че употребата им често води до развитие на пиометра. Това и кварталният ветеринар да питаш и той ще ти го каже и ще ти я извади тази статистика.
Диагнозата не се поставя толкова трудно - чрез рентгена се установява уголемена матка, а чрез изследванията - увеличаване на левкоцитите. Разбира се, че при всички инфекции се покачват нивата им, но като се събере с клиничните признаци (животните често се ближат и стават неспокойни дори и в най-ранната фаза) става лесно да се разгадае дори и в ранен стадий. В такъв случай могат да проведат и само медикаментозно лечение и то задължително при следващото разгонване трябва да има заплождане, за да се избегне появата на рецидив. При по-късните стадии се извършва овариохистеректомия (това което толкова прокламираш - кастрация с премахване на цялата матка), а премахването само на яйчниците е кастрация позната като овариоектомия. Няма смисъл да се прави пълна кастрация на младо, невлязло още в пубертета коте, в другата тема съм писала защо. Виж вече след като веднъж е влязла в полова зрялост котката - най-добре е всичко да се премахне, както ти твърдиш (но пък е излишно в първия вариант - допълнително си усложняваме и нашия и котешкият живот).
Честите разгонки бтв водят не само до пиометра - раците и кистите също са често следствие (и без да са ползвани хормонални препарати, макар че последните доста ускоряват процеса).
Може да напишем и за това някой ден? nbb и тя изяви желяние да се включи, като стана въпрос за подобни темички.
Хубаво е да се ограмотяваме, защото май няма кой друг...
(и аз уж щях да пиша кратко, а то и моето километрично излезе... )



Тема Re: Пиометранови [re: bushkata]  
Автор ГoлямaтaCпeциaлиcтka (Президентша)
Публикувано16.02.07 11:02



Тц.
Изобщо не е така.
Кастрацията е премахване на яйчници и матка.
Ако се премахнат само яйчниците остава риска от пиометра, защото тя се развива именно в матката.
Навремето се е практикувало кастриране чрез отстраняване само на яйчниците за да се спре разгонването.
На днешно време се маха всичко, което според мен е логично. Защо да се оставя матката? Тя няма функция без яйчниците и може да донесе единствено вреди отколкото ползи. Вреди = пиометра.

При вече установена пиометра се прави т.нар. задължителна/принудителна кастрация. Т.е. стопанин който не е имал намерение доброволно да кастрира животното си, в случай на пиометра се налага да кастрира за да съхрани живота на любимеца си. Тъй като при пиометрата се засягат и други жизненоважни органи и функции. Това важи главно за домашните любимци. С развъдните животни въпроса стои малко другояче. От една страна животните се заплождат при всяко разгонване и така риска от пиометра се свежда до минимум. От друга страна, ако животното е много ценен екземпляр в някои случаи се търси решение на проблема медикаментозно, а не оперативно.


Темата за пиометрата е дискутирана надълго и нашироко и в другия форум



Тема Re: Пиометранови [re: bushkata]  
Авторnc (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 11:03



Ами, аз докато съм си писала отговора, вие сте писали вашите въпроси (а там е включен и този отговор;)) - кастрация с премахване на яйчниците (овариоектомия) се прави при младите животни, които още не са се разгонвали досега. При всички останали е препоръчително, ако се кастрира да се прави пълно премахване (овариохистеректомията).



Тема Re: Пиометранови [re: ГoлямaтaCпeциaлиcтka]  
Авторnc (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 11:06



Хайде прочети ми пак другото мнение от темата за хормоните и ми кажи какво разбра.
Ако искаш можеш да си зададеш въпроса и в някой ветеринарен форум да видиш какво ще ти кажат





Тема Re: Пиометранови [re: netcat]  
Автор ГoлямaтaCпeциaлиcтka (Президентша)
Публикувано16.02.07 11:25



Ох, айде пак ще го обясня по-подробно. Дано сега стане ясно.

Четивото, което съм предложила хич не е дълго. Дадох само извадки. Ако бях копирала всичкото/всичките наистина щеше да стане много обемисто.



Не съм писала САМО за клиничните признаци, а най-вече исках да посоча механизма на пиометрата. От какво се причинява, как и къде.

Дотук разбрах само, че си на мнение, че:
- Пометра се развива от всички котки, без значение раждали или не;

Пиометра МОЖЕ да се развие при всички котки без значение раждали или не. Точно това съм искала да кажа и го казвам пак. Просто риск има винаги, не знам какъв е процента, но след като е процент - значи е риск. Тук говорим главно за домашни любимци, които или раждат 1-2-5 пъти или не раждат. Затова не се съгасявам с казаното "Пиометра може да има само при нераждали". Може и при раждали, как да не може. Без да конкретизираме колко пъти раждали (1-5-10) просто говорим за раждане и нераждане.

До тук надявам се е ясно какво исках да кажа.

А там ясно е казано, че бременността предотвратява появата й, един вид профилактика.
Ок, предотвратява, но за какъв период от време. Докато котката е заплодена 1-2 пъти. А после, като се спре заплождането идва ли отново риска? Идва?
А стопани, които имат намерение НИКОГА да не заплождат котката си и НИКОГА да не дават хормонални препарати кое е по-добре да изберат? Да чакат нещо да се случи или да вземат решение за ранна кастрация?

Другото, което смяташ, че не влияе - хормоналните препарати - незнам защо не се съгласяваш, хората ясно са написали, че употребата им често води до развитие на пиометра.
Пак някой не чете внимателно
Никога не съм твърдяла, нито аз, нито който и да било, че хормоналните препарати НЕ влияят. Написала съм го и по-горе. Влияят и благоприятстват развитието на пиометра. Но това не означава, че ако не са давани никога такива препарати няма да се развие пиометра. При единия случай процента на риск е по-голям отколкото при другия. Друг фактор е индивидуалните особености на всеки котешки организъм. Има котки, които цял живот до дълбока старост получават хормонални препарати и НЕ развиват никога пиометра. Има котки на които не са давани такива препарати и някой ден стигат до пиометра.

Няма смисъл да се прави пълна кастрация на младо, невлязло още в пубертета коте

Ако добре разбирам от написаното - предлагаш (и смяташ за по-правилно) на младо животно да се премахнат яйчниците, а след време като поостарее да му се махне и матката ли?!? Да го подлагаме на две коремни операции през някакъв времеви интервал? И защо? За да си спестим неудобствата от разгонването като е младо (премахване само на яйчниците), а да му оставим матката и да треперим в кой момент ще загнои?
Не! С това не мога и няма да се съглася!

Да, прокламирам пълната тотална кастрация по причини:
-всичко наведнъж с една операция
-няма разгонване
-няма риск от пиометра

Тук в тази тема обсъждаме пиометрата. За тумори, кисти, раци изобщо не става въпрос.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.