Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:58 19.05.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема помогнете моля  
Автормaprapитka (Нерегистриран)
Публикувано25.08.05 19:30



Вчера дадох на малкото създание обезпаразитяваща таблетка и се оказа, че има глисти. Дадоха ми го с паспорт в който пише, че уж било обезпаразитено. Та въпроса ми е- може ли да съм се заразила и как да разбера? Принципно вероятно е възможно, тъй като мн обичам да целувам носата, а и ми спи често на възглавницата. Но как да разбера?



Тема Re: помогнете молянови [re: мaprapитka]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано25.08.05 19:46



ами иди на доктор и той ще ти назначи изследвания. лично аз обаче се съмнявам да има нещо. обезпаразити котето пак след 2 седмици, а себе си наблюдавай за симптоми

The brave are always the first to die

Редактирано от MANUS на 25.08.05 19:47.



Тема Re: помогнете молянови [re: MANUS]  
Автор Josefine (jujicat)
Публикувано25.08.05 23:02



Доколкото знам,даже и 4овек да се зарази с глисти,няма проблем да се излекува.Мисълта със сигурност е отвратителна,но страшно няма-доколкото става въпрос за глисти.



Тема Re: помогнете молянови [re: мaprapитka]  
АвторБpaни (Нерегистриран)
Публикувано25.08.05 23:04



Включвам се в темата, не защото мога да дам съвет, а по-скоро и аз имам нужда от такъв. Притесни ме малко отговора на MANUS, че котенцето на маргаритка трябва да се обезпаразити пак след две седмици. Мъничето, което гледам временно в къщи се оказа, че също има глисти и доктора, при когото мъжът ми го заведе /и не помни името на хапчето / му дал една четвъртинка сега и една за след 3 месеца. Та още тогава ме загложди съмнението, че периода е твърде дълъг, не се лидаваха през 3 месеца тия хапове само, когато са с профилактична цел, а не с лечебна. Някакви мнения и съвети?



Тема Re: помогнете молянови [re: Josefine]  
Автор Josefine (jujicat)
Публикувано25.08.05 23:44



Но все пак трябва да се провери и за какъв вид глиставост става дума.



Тема Re: помогнете молянови [re: Бpaни]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано26.08.05 07:56



правилно си разбрала че се дават профилактично (когато не е изкарало нищо) на 2-3 месеца в зависимост от риска (ако излиза даже на еидн месец е добре да се дава). ако обаче при предното обезпаразитяване е изкарало глисти се прави още два пъти през 2 седмици, или докато спре да изкарва.

The brave are always the first to die


Тема Re: помогнете молянови [re: MANUS]  
Автормaprapитka (Нерегистриран)
Публикувано26.08.05 08:20



А симптомите какви са?



Тема Re: помогнете молянови [re: Josefine]  
Автормaprapитka (Нерегистриран)
Публикувано26.08.05 08:36



Тези, които видях, бяка дълги (поне 10 см.), бели и кръгли.
За глистите знам, че се лекуват. Опасна е тенията. Дали ако е имала тения щях да я видя?



Тема не е вероятно да има тениянови [re: мaprapитka]  
Автор adata (тя е)
Публикувано26.08.05 11:23



Значи и аз така като котето на около 8 месеца беше, хвана глисти (без изобщо да е излизало навън) се бях уплашила да не би да съм се заразила - даже си купих лекарсва, за да взема профилактично, но след това ме убеди един ветеринар, че вероятността да сам хванала е минимална. Глистите са много опасни за котенцата, защото колко са им на тях червата, не стига че са дребнички, а са и хишници и нямат много извивки. За хората не е страшно, ако случайно си се заразила - ще разбереш :) и ще се излиекуваш.
А тенията (кучешката) още я помня от часовете по биология, грамадно нещо, със сигурно ще се види ако е имало.
Вероятността да хване тения обаче ако не и даваш сурово месо е нула.
За глистите не е така - казаха ми, че може да се донесат яйца с прахта по обувките и коти да се зарази.



Тема Re: помогнете моля - видове глистинови [re: MANUS]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано26.08.05 11:45



ако мога да си позволя да споделя неапетитна информация , преди доста време намерих едно такова дълго нещо в съответното място и много уплашена от дължината му, го занесох - нещото, във ветеринарната клиника в Горубляне, в шишенце.
Като го показах, ми рекоха, че глистите са два вида - острици и аскариди, тия вторите май, са дългите. Дадоха ми таблетка да дам на котето и всичко мина.
Не мисля, че е тения, а пък, наистина, и не знам как изглежда котешката тения



Тема Re: не е вероятно да има тениянови [re: adata]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано26.08.05 12:03



От ветеринарен сайт - http://www.fdp-bg.com/vet.htm

Видове паразити?!
Глист
Има два основни типа паразити: кръгли и плоски. Аскаридите са най-често срещаните кръгли паразити (глисти) при котките, подобни на спагети и достигащи дължина до 10 см. Тежкото опаразитяване с глисти води до подуване на стомаха, диария, повръщане и загуба на жизненост. Поради предаването на инфекцията чрез майчиното мляко, много често и новородените котета се заразяват. Растежа на малките се забавя, а има и случаи на смърт поради запушвания на червата.
Тения
Плоските паразити (тении) (D. caninum) наподобяващи лента от сплескани оризови сегменти могат да достигнат дължина до 60 см. Понякога сегменти от тях се откриват във фекалиите и върху козинката около ануса - D. caninum. Тези паразити могат да причинят обструкция и влошаване на състоянието на животното.



Тема Re: помогнете молянови [re: мaprapитka]  
АвторБpaни (Нерегистриран)
Публикувано26.08.05 13:21



Симптомите при кого - при човек или при котка? Ако става дума за теб и аз не мисля, че си се заразила, но за да бъдеш по-спокойна, можеш да се консултираш с лекаря си. А при котките, ако се позова на скромния си опит - коремчето се подува видимо, доста е твърдо, акото е рядко и пихтиесто... извинявай за натуралността . Ако са глисти, лекуват се сравнително безпроблемно с хапчетата.



Тема Re: помогнете молянови [re: Бpaни]  
Автор esti ()
Публикувано26.08.05 13:23



Ако след първото хапче изкара глисти после се дава задължително пак след 2 седмици, защото таблетките "вадят" само възрастните форми т.е. яйцата им остават в червата, а периода на развитие на едно яйце до възрастен паразит е 2 седмици. Давай хапове през 14 дни, докато спре да вади червеи. После през 3 месеца, а може и през по-малко.

А тениите са бели, плоски на ясно забележими сегменти и обикновено са навързани като панделки и оттам идва и името им "панделковидни тении" - това са най-често срещаните.

Не трябва да се допуска котето да се напълни с гадини, защото те се захващат за червата, а хапчето предизвиква силна перисталтика, която ги "отскубва" от стените на червата и ако червеите са много може да се разрани трайно лигавицата и да създаде много проблеми на котето.

Тениите са опасни и за хората - това няма какво да го говорим.



Тема Re: помогнете моля - видове глистинови [re: gatofilia]  
Автор Josefine (jujicat)
Публикувано26.08.05 13:28



Тениите са плоски и по-добре никога да не ги виждаш!!!



Тема Re: не е вероятно да има тениянови [re: adata]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано26.08.05 17:27



грамаден е хидатидния мехур на кучешката тения. това са ларвите които се развиват в междинния гостоприемник (човека и др). в изпражненията на крайния гостоприемник (кучета и прочие) се намират възрастните форми които не са по-големи от 2-3 мм.

The brave are always the first to die


Тема Re: помогнете молянови [re: мaprapитka]  
Автормaprapитka (Нерегистриран)
Публикувано26.08.05 20:28



Благодаря на всички за мненията и съветите, днес говорих и с ветиринаря, вероятността била наистина минимална. Сега след 11 дена трябва да му дам пак този път пастичка за малки котки и след още 11 дена още веднъж. После вече през 3 месеца.
Та по спокойна се чуствам вече.



Тема Глисти - важно!!!нови [re: мaprapитka]  
Авторemetic (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 11:06



Първото и най-важно - "френсата супер дупер паста за малки котета" не върши работа. Или е менте или си е такава. От там и проблема - в паспорта пише - обезпаразитено а то изкарва глисти. Става въпрос за 3-те котета които намерих, 20-30 ина дни след като ветеринарките в ита вет им дадоха въпросната гадост им дадох празимек-ц и изкараха големи бели дебели червеи които не стават толкова големи за толкова малко време. А от пастата не изкараха нищо. Винаги има ако-та но факта е че пастата не подейства.

За глистите опасност за хората няма или поне е много малка. Това съм го чула от биолози които с това се занимават.
Също така Грибо като го взех изкара огромна топка глисти. Как не ме изхвърли съквартирантката тогава не зьнам, те се разпълзяха из банята. Това преди година и 6 месеца, а още нямам глисти(надявам се) Както и тя, а тя си го целуваше и той и спеше на масата въпреки че я предупредих а и тя ги видя.
3-те малки котета както писах нагоре също изкараха доста червеи.
Лекува се

Как се обезпаразитява
Най важното като вземете коте е да му дадете възможно най рано празимек-ц.
Зависи колко е голямо котето де. Ако нямате съмнение че има глисти(личи си когато имат - кашлят, кихат, и имат подуто тумбаче) им дайте първото хапче на 3 месеца. Ако не изкара - след това на 6 и продължавате през 3 месеца.
Ако изкара - давате след 14 дни и след това след 1 месец след 2-рото хапче и продължавате на 3 месечни периоди. Внимавайте с хапчетата за глисти защото не са безвредни. Обаче ако и на 2-рото даване има повторете още веднъж интервала с 14 дни.

Ако вземете коте от вън или от съмнителен развъдник, вет кабинет или в прочие ако е по голямо от 3 месеца му дайте на следващия ден след като го вземете сутринта. Не давайте хапче на коте по млако от месец и половина - няма смисъл, най добре на 3 но може и на около 2 , 2 и нещо.

Ако имате повече от една котка - и се окаже че друга котка която сте внесли от вън има глисти - въпреки че не им е 3 месечния период, дайте им хапче в момента в който другата котка се излекува, т.е около месец след като сте взели другата котка.

Това е опита ми, няма нищо общо с ветеринарите защото милите толкова си разбират.
И не ходате да им дават от тая смешна паста от която Грибо само повръща и не действа. Само се занимавате с глупости - а ветеринарите дори не са настроени да проверят след като им се каже, само си търсят оправдание. Ментета. При това некадърни за съжаление. Уфффф



Тема нещо което забравихнови [re: emetic]  
Авторemetic (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 11:28



Единственото опасно е човешката глупост. Всичко останало се лекува



Тема Re: моля за съветнови [re: emetic]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано29.08.05 12:18



Тъй като възможностите ми да заведа трите котака-дебелака на ветеринар, са доста ограничени (не финансови, а физически), моля за съвет, от споменатия Празимекс-ц, колко да дам на котарачетата?
Никога не съм ги обезпаразитявала, така, малко неграмотно си ги гледам.
Двамата са на по година и половина, а третият е на 5 години. Този, старият, сигурно ще тежи 4-5 кила, а маляците, по 2, да речем. Големи, тежки котараци са и тримата, баткото и един от малките, са кастрирани, другия маляк не е кастриран, щото е кротичък и не прави бели.
Един от тримата, ама не мога да го различа кой е, има в акото от малките ситни глистенца, дето са по сантиметър - човешките такива се викаха острици.
Някаква така, дежурна невинна дозичка, ако може да ми кажете, от това лекарство, а също и откъде се купува Празимекса - от специална ветеринарна аптека ли, има ли го и по обикновените ветеринарни магазини, дето им се продават уреди и храна?
Ако не ми е много неграмотен въпроса, и ако не е много престъпно това самолечение, моля ви, кажете ми дозичката.
Мерси.



Тема Re: моля за съветнови [re: gatofilia]  
Авторemetic (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 12:38



Нищо страшно. На опаковката пише Prazimec-C , Ц-то е защото е за котки, Д-то е за кучета(но не за коли и още 1-2 породи).
Та дозата е 1 хапче за 2.5 кг, продават се на опаковка от по 4 хапчета, вътре има листовка. Хубаво е да се четът листовките на всички лекарства - та за това взимам цяла опаковка. За котка от 4 кг - хапче и половина стига. Няма смисъл да предозираш, то и без това си действа.
Има го по всички зоомагазини.

Та мериш/преценяваш колко ти е котето и му даваш спрямо размера броя хапчета - те са едни мънички хапченца, за 5 кг - 2. И внимаваш някой друг да не му ги изяде ако са сложени в храна.
Как се дава - единия ден вечерта към 5-6 часът прибираш храната и ги оставяш гладни до следващата сутрин. Сутринта даваш хапчето и след това е хубаво около 2 часа да не ядът, чак след това може.

Само е важно като се прилага самолечение да четете листовките и да се внимава в дозировката.
Ето го как изглежда:


И честно да ти кажа дори котарака да е повече от 5 кила няма смисъл да му даваш повече от 2. И както казах внимавай някой да не изяде повече.
И да - даването е сложна работа защото не му харесват вкуса, ако са много гладни може да се скрие в някаква храна, ама ако са хитри ще е сложно. Ако не успееш от първия път но все пак малко е погълнал не му давай още веднага ами след няколко дни.

ПП: За малко коте се дава четвърт или половин, ако е кило и надолу - четвърт. Пак казвам не е хубаво за тях но ако няма избор. И не купувайте само 1 хапче да ви го режат и задължително взимайте листовката. Че някакъв гений само на думите на продавача в зоомагазина така с обезпаразитяване си убил кучето, продавачите лъжат, нормално е продавачи са, няма какво да им се търси мнението. Ако се взима лекарство - преди всичко бъдете сигурни какво точно взимате. И как се дозира. И си четете листовките.



Тема Re: моля за съветнови [re: emetic]  
Авторemetic (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 12:44



Мда пише да не се дават на котета по малки от 2 месеца и на бременни.



Тема Re: моля за съветнови [re: emetic]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано29.08.05 13:22



Благодаря, сега ще си имаме занимавка - теглене на кантар и
други хитрини, като се почне от внезапно и насилствено набутване в устата, и се стигне до шпиковане на варен черен дроб с Празимекс - това е нова кулинарна рецепта...



Тема Re: моля за съветнови [re: gatofilia]  
Автор Josefine (jujicat)
Публикувано29.08.05 18:07



Дано новият кулинарен шедьовър бъде оценен и употребен по достойнство!



Тема Re: моля за съветнови [re: gatofilia]  
Автор atteh (ловец на сънища)
Публикувано29.08.05 18:16



Дано си успяла. При мен е правило: никога не мога да й дам хапче за вътрешни паразити, независимо какво е точно. Явно имат мнооого гаден вкус, защото с другите не съм имала проблеми (антибиотика и лекарството за стомаха).

"Подлото" на тези за паразитите са, че не може да ги маскираш в повечко манджа .

This is a soul dance
Embracing me
This is the first chance
To put things right


Тема Re: моля за съветнови [re: atteh]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано29.08.05 18:45



Има и едно драстично средство за поемане на лекарство, но става , за съжаление, с по-кротичките и доверчиви котенца, които ще ти дадат да ги хванеш и да им отвориш широко устата. Тогава със спринцовка, без игла, разбира се, да речем, 10 мл, в която предварително си разтворил лекарсвото, пръъъъс, право в гърлото, да не може да плюе и да се лигави, изненадан гълта, после стискаш муцуната. Всички следващи плювания, рев, тръскане на муцуната, бягане по къщата, са част от производствения процес.
Не става с всички, обаче.



Тема Re: моля за съветнови [re: emetic]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано29.08.05 19:56



пълни ГЛУПОСТИ!!!
празимека е възможно най-вредния препарат за обезпаразитяване. не бива да се дава на котета под половин годин, дозата е 1 хапче на4 килограма, и освен това е достатъчно да гладува два часа преди и два часа след даването.

хубаво е следващия път и ти да прочетеш листовката защото всъщност на пет килограмовия Грибо даваш близо двойна доза по твоята система

The brave are always the first to die


Тема Re: моля за съвет - ВЪХ!нови [re: MANUS]  
Автор gatofilia (стара коткарка)
Публикувано29.08.05 20:01



Ами аз докато го кууууупя, ще мине време, казвай алтернативата, моля.



Тема Re: моля за съвет - ВЪХ!нови [re: gatofilia]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано29.08.05 20:09



абе за порастнали котараци не е зле, но за малки котета е направо отрова. най-добре Дронтал-кет, но е значително по скъп. ще ти излезне по 5 лева на котка, докато с празимека е 80 стотинки хапчето.

за да няма спореве повече по темата, и за да не се подвеждаш по глупости писани по интернет просто го купи от вет клиника и прочети листовката, ако ще на място да е, макар че ти с толкова котки ще си вземеш цяла опаковка. и още нещо много важно-ГЛЕДАЙ СРОКА НА ГОДНОСТ.

The brave are always the first to die


Тема Re: моля за съветнови [re: MANUS]  
Автор alys ()
Публикувано29.08.05 20:50



Аз също купих Празимек - С /за котки/. В листовката пишеше: против вътрешни паразити 1 табл. за 2,5 кг котка, а против външни паразити 2 табл. за 2,5 кг. Не знам дали ще действа за външни, така че мисля да спазя дозата 1 табл. за 2,5 кг. Не съм сигурна, че мама котка ще ми даде да я измеря. Тя не е дебела и й дадох 1 табл. в пастетче /дори и не разбра, че й давам лекарство/. Понеже няма как да видя дали има глисти, след 14 дни ще повторя пак. На малките котета ще дам тази неделя - чаках да поотраснат малко. Най-интересното е, че лекарството е БГ производство и в листовката не пише нищо за възрастта на котките. В руската листовка /от нета/ пише да не се дава на котета, по-малки от 2 месеца.
На Рони /кучето/ давам безпроблемно хапчета с примамка, ама майка й ги плюеше и се налагаше да й бъркам в устата и да държа муцунката, докато преглътне (добре, че ми даваше, де).



Тема Re: моля за съветнови [re: alys]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано29.08.05 21:01



ами в това което аз съм чел пише 1 хапче за 4 кила, което е и стандартната доза на всички препарати за вътрешно обезпаразитяване (както за кучетата е 1 табл за 10 кила). така са ми го казали и много ветеринари и така го давам. а това че не се дава на котета под 6 месеца го разбрах в последствие. то е всъщност някаква нова разработка и е публикувано в незнам си кой сайт. трябва да се ровя за да го намеря. помня го добре понеже като го разбрах много се пиртесних понеже аз съм го давал на Сара още на 3,5 месеца

The brave are always the first to die


Тема Re: моля за съветнови [re: MANUS]  
АвторЛopa (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 22:06



По-добре не го давайте този Празимек! С него ми един вет ми уби котето. Ако не се лъжа му даде хапче и половина на 2,5кг. Освен това малкия беше на 4-5 месеца. Не знаех тогава, че не е се дава на котета под 6мес. Естествено много хора го ползват без проблеми, но аз вече не бих рискувала.



Тема Re: моля за съветнови [re: MANUS]  
Автор alys ()
Публикувано29.08.05 22:35



Може би трябва да се ориентирам към нещо друго /различно от Празимек/ за малките котета, но не съм сигурна дали ще намеря в магазините/аптеките. Ще проверя. Интересното е, че като го купувах /Празимека/, продавачката ми каза 1 табл. за 5 кг, но аз винаги си чета листовките (малко си падам самолечител) и реших да се поровя в нета и да преценя на кого да вярвам - на листовката или на продавачката. Руската листовка внесе малко яснота.
Празимека е силен препарат. Това го знам, защото старото ни куче половин ден залиташе, след като му дадох Празимек. Но тогава бях предозирала, защото дадох цяла таблетка, вместо 3/4.



Тема Re: моля за съветнови [re: Лopa]  
Автор ofika (отнесена)
Публикувано29.08.05 22:35



Преди 2 седмици като ходих при вета ми даде някакво немско хапче против паразити. Изхвърлих опаковката и не запомних името. Доколкото разбрах Празимек май са го забранили и не го дават на котки. Но не съм напълно сигурна.



Тема Re: моля за съветнови [re: gatofilia]  
Автор gamina (someone)
Публикувано30.08.05 10:24



e, моя не е от кротичките но с хапчетата процедирам по следния начин: хващам котьо, той ме дере, притискаме го с половинката, отварям му устата и набутвам хапчето в гърлото, досега не го е изплювал нито веднъж, явно като разбере че му даваме хапче, а не го мъчим за друго си приема съдбата и стоически изтърпява мъчението, гълта го и се оттегля обиден. доброволно в храна не ще и да чуе да го изяде...



Тема Re: моля за съветнови [re: MANUS]  
Авторemetic (Нерегистриран)
Публикувано30.08.05 15:10



Прочети това което сега продават. Дала съм линк. А самото лекарство наистина е вредно и е хубаво да се дава по рядко и всъщност да не се дава без причина. Колкото се може по нарядко. Аз искам да го давам на периоди от мин 6 месеца но периодично прибирам по някой глистав. Въпреки това гледам да не го давам често. Поне съм сигурна че действа за разлика от френската паста.



Тема Re: моля за съветнови [re: emetic]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано30.08.05 16:12



аз вече не давам празимек на котката. давам й разни други. а пастата никога не съм изпробвал и не знам нищо за нея

The brave are always the first to die


Тема Re: моля за съветнови [re: MANUS]  
Автор alys ()
Публикувано30.08.05 16:20



Май спомена, че Дронтал за котки е добре, ама дали го продават? Това, което пише за него по руските сайтове добре звучи (за котета и стари котки).



Тема Re: моля за съветнови [re: alys]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано30.08.05 16:33



Дронтал-кет се казва препарата. продават го и излиза 5 лева за котка. ползвал съм го. дори го препоръчват за обезпаразитяване на бременна котка. казаха ми че е най-добрия в момента на пазара-дори няма нужда от гладуване преди и след даването на препарата. аз все пак си направих малко де, но по скоро за всеки случай, а не защото така трябва

The brave are always the first to die


Тема Re: моля за съветнови [re: MANUS]  
Автор alys ()
Публикувано30.08.05 17:40



5 лв. за котка, а за коте? Шегувам се. Прочетох, че се дава 1 табл. за 4 кг. Това означава, че 1 табл. ще стигне за 2 пъти за малките, които са 3 и са по около 800 г.



Тема Re: моля за съветнови [re: alys]  
Автор MANUS (cat person)
Публикувано30.08.05 17:41



аха

The brave are always the first to die



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.