Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:30 02.05.24 
Любители на животните
   >> Котки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема suhata hranaнови  
Авторmalecka (Нерегистриран)
Публикувано21.02.04 20:28



viarno li e ce ako sipvam po chepa ot suhata hrana za kotki posle kato pie voda moge da umre?i po kolko triabva da i slagam.edin poznat mi kaza ce ot suhata hrana im se poduvali koremcetata



Тема Re: suhata hranaнови [re: malecka]  
Автор минaвaщa (open-minded)
Публикувано22.02.04 09:28



Виж темата по-долу "Да поговорим за..." на Лили и ще намериш отговор на въпроса си. Това с коремчетата е малко пресилено, но темата си има за и против.




We will someday cross the
Rainbow Bridge together




Тема Re: suhata hranaнови [re: malecka]  
Авторnetcat (Нерегистриран)
Публикувано23.02.04 14:28



Skoro chetoh edna publikaciq za suhata hrana vyv fr. spisanie, samo che nqmam vreme v momenta da q preveda, skoro moje da go napravq, no v obshti linii se kazva, che edinstveno i samo "dolnokachestvenata" suha hrana moje da dade otrajeniq na zdraveto na kotkite. A drugata naprotiv, e po-blagopriqtnaa za tqh, otkolkoto prosto meso. Neznam tochno definiciqta za "dobra" hrana i "losha", dolu-gore se rykovodq ot cenite, dokolkoto e pokazatelno tova (vse pak firmite proizvoditeli ne kazvat i ne pishat kakvo tochno sydyrjat hranite im, firmena taina... razbiraemo). Az lichno rqdko davam na moite suha hrana, i dokato ne navyrshat godinka sa predimno na konservi. Razbira se, izobshto ne mi e udobno postoqnno da macam i miq kupichki, da miq mucuni, da pasiram hrana, tyi kato hapki ne qdat...etc. Po-lesno e prosto da sipish granulkite i kato svyrshat - pak.



Тема Re: suhata hranaнови [re: netcat]  
Автор PanTer ()
Публикувано23.02.04 17:29



Аз лично изобщо не вярвам на подобни публикации - все си мисля, че са комерсиализирани и ще напишат това, което им изнася. Искам да кажа - представяте ли си да напишат "Това е вредно за вашите любимци, но пък ви е много удобно", нали никой тогава няма да си купува сухи храни? Докато поръчкови статии - колкото щеш.
Все пак ако имаш време и не ти представлява проблем на всички ни ще е интересно да я постнеш. Или поне линка към англ.статия

Редактирано от PanTer на 23.02.04 19:10.



Тема водата!нови [re: malecka]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано24.02.04 01:28



Важно е да знаеш, че когато даваш суха храна, е абсолютно задължително котката да има винаги на разположение прясна вода за пиене!

Иначе за и против сухата храна тук сме говорили доста...

Аз на моята давам Роял Канин, тя е единствената позната ми суха храна, която има специална разработка "за малки котки" и до една годинка давах само нея + консервите на Уискас за малки котки. После спряхме Уискаса и разнообразихме другите храни (доколкото Госпожица Каприз позволява). Роял Канин имат например храна за персийски котки, която спомага разграждането на космените топки в стомаха. Факт е, че котката досега не е повръщала космени топки и го отдавам на храната.

Моят принцип е, че когато има множество "за" и "против", най-добре е да се стои по средата :) Така и с храната. Редувам консерви и суха и досега не съм имала оплаквания - но пък котката е още млада (2 год.)... Да чукна на дърво да ми е все такава красива и жизнена.


А на въпроса по колко да й слагаш. Единият вариант е да й държиш винаги купичката пълна. Така си яде когато колкото си иска и сама си показва мярката. Моята е на тоя принцип, ама я гледам, че тръгва леко да позакръгля формите... Засега нищо страшно де :) Но ако надебелее, ще взема мерки.

Другият вариант е, пак ще дам пример с Роял Канин, те имат едни специални мерителни купички, на които е отбелязано от кой вид храна докъде напълнена купичката колко грама е. Имат и брошури, в които е описано за котки на каква възраст и от каква порода от коя храна да се дава и по колко. Мериш с купичката и сипваш. На мен ми я даде чичкото от нашия ветеринарен магазин, хариза ми я без пари (видя ме че бях нова и не разбирах нищо... и така ).

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Royal Caninнови [re: Loretta]  
Автор минaвaщa (open-minded)
Публикувано24.02.04 12:58



И моите 2 котани винаги съм ги хранила с тази храна- правя им коктейл от няколко вида. Те са сиамки изключително са ми капризни и много рядко хапват от някоя консерва в която трябва да има риба и моркови. Също толкова рядко пият и мляко. И двете са големи едната е на 8 другата на 5 никога не съм имала проблеми с тях , що се отнася до такива дължими на храната. Вярно храната е доста скъпичка в сравнение с други. Прочела съм много статии много от които на ветеринарни уеб страници. Че има и реклама има, но определено считам,че известните марки храни са разработени по технологии, които предпазват любимците ни от заболяванията, които се коментират във връзка със сухата храна.
И при нас е на принципа на Loretta купичките винаги са пълни те си ядат колкото им е нужно и задължително прясна вода. Аз също мисля,че всичко това е много относително, зависи от котето, зависи от храната- виждала съм и храна за 30 ст - 100 гр. ми то е все едно да ти продават салам за 1 и за 10 лв и да си мислиш ,че качеството и на двата е еднакво. Имам приятели, чиято котанка пък не ще и да чуе за котешка храна, тя си яде каквото и дадат и е доволна, здрава и щастлива. Котешка им работа




We will someday cross the
Rainbow Bridge together




Тема Re: Сухата хрананови [re: минaвaщa]  
АвторБoнбoн (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 10:12



Сухата храна създава проблеми на КОТАРАЦИТЕ! Не на женските котки. Поне моята котана нямаше такъв проблем и докато не взех котараците не съм обръщала внимание на предупрежденията на ветеринаря и другите собственици. Всъщност сега си спомням, че на моя приятелка, персийската котка умря след някакво запушване. Беше на 4-5 години. Ветеринарите й бяха казали, че е виновна сухата храна. Тя я хранеше само с това. Винаги с най-добрата.
При мен проблемът с пишкането възниква, когато съм много заета и не остава време за любимците ми. Тогава ми е най-лесно да им давам само суха храна. На втората седмица пишкат кръв. При това, аз също правя коктейл от различни марки сухи храни, като основната е специализирана за котки с бъбречни проблеми.
Относно начина на хранене и количеството храна: На старата ми котка оставях храна за през целия ден. Тя се хранеше когато си поиска и съвсем по-малко. Вечер прибирах, каквото е останало. Котараците обаче нямат мярка. Изяждат всичко, независимо от количеството и искат още. И са дебели. При тях се принудих да въведа дажби.



Тема Re: Сухата хрананови [re: Бoнбoн]  
Автор PanTer ()
Публикувано25.02.04 11:24



Не се заблуждавай. Сухата храна създава проблеми и на женските котки, но понеже нейната тръбичка не е ес-образна не може (или поне изключително рядко) се запушва както при котараците. За да разбереш дали и твоята котка не образувани камъни или пясъци трябва да я следиш колко често пишка и да забележиш дали когато го прави не се мъчи - например да стои прекалено дълго на легенчето.
Другия начин е ехограф.
И аз си мислех, че моята като е момиченце нищо и няма и не я бях забелязала, но се наложи да я гледат на ехограф и погледнаха и бъбреците - оказа се, че има пясъци.



Тема Re: Сухата храна [re: PanTer]  
АвторБoнбoн (Нерегистриран)
Публикувано26.02.04 14:02



Благодаря! Не знаех!
Ако имаш повече познания в тази област, да попитам още: Чувала съм, че при кастрираните котараци този проблем се появява по-рядко. Ветеринарния ми лекар също твърди така. Интересувам се много, тъй като единият ми котарак не е кастриран и много рядко, но все пак се случва да маркира. Скандалите са страшни. Аз се страхувам да го кастрирам, тъй като на другия котарак по време на операцията му спря сърцето. От друга страна е много капризен и основно яде суха храна. Все по-често в урината му има кръв.
Ако с кастрацията ще се справя и с маркирането и с бъбречните проблеми, ще се реша да я направя.
Поздрави!



Тема Re: Сухата храна [re: Бoнбoн]  
Автор PanTer ()
Публикувано26.02.04 18:03



Ох, познания не знам какви имам, но горчив опит имам със сигурност.
Не мисля, че този проблем е различен за кастрираните и некастрираните котараци. Томи беше кастриран и почина точно от това, комбинирано с лекарска неграмотност!!!! По-скоро си мислим, че ако не беше кастриран имаше по-малка вероятност да му се случи това, или поне да го забележим много по-отрано, защото щеше да използва много повече....
Както и да е. С кастрацията изобщо нямаш шанс да оправиш този проблем. По-добре се консултирай с ветеринар, провете рн-на урината и му вземи от вида суха храна на роял канин, която може да му помогне.
Успех и пиши какво става!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.