Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:15 11.05.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Neka diskutirame  
Автор lavender ()
Публикувано03.04.03 19:39



kastraciata na kotkite, jenski i mujki. poneje naokolo / v usa/ mnogo hora go praviat, no za mene vse pak e nepriemlivo, imam kolebania.... dali ne unishtojavame jivotnoto, kakvi promeni nastupvat v organizma, v haraktera . Dopuskate li kastriraneto kato variant , bihte li go napravili i ako da zashto i ako ne zashto?



Тема Re: Neka diskutirameнови [re: lavender]  
Авторno bullshit (Нерегистриран)
Публикувано03.04.03 20:48



Hubavo, che otvori tema po vuprosa, zashtoto inache samo si pishem tuk i tam, no niama istinska diskusia. Oshte poveche, che i az sum v US. Kakto i ti kazvash, tuk tova e izkluchitelno razporstranena praktika. Kogato si zvehme dve kotenca minalata godina, az ne biah sigurna, che iskam da gi kastrirame, vupreki che jenskata mi kotka v BG e kastrirana. Za sujalenie ednoto kotence se razbolia ot FIP i se naloji da go prispiat. Za drugoto se konsultirahme s veterinarnia ni lekar, na kogoto imam pulno doverie i negovata kategorichna preporuka beshe da go kastrirame, s ogled koe e nai-dobre za samia kotarak. Taka che go napravihme predi dva meseca i kotancho ne mislia, che daje e naiasno s fakta, che e kastriran. Doide si v kushti i oshte sushtia den si beshe igriv, palav i lukav kakto predi. Po nikakuv nachin ne se e promenil. Mujut mi e imal niakolko kotki predi i vsichki sa bili kastrirani i niama nikakvi nabludenia da sa promenili temteramenta, navicite ili vida si. Smiatam, che napravihme tova, koeto e nai-dobro za nashia kotak, kogoto obojavame.

Eto i edin link s info po vuprosa. Ima i oshte tonove informacia v net-a, vseki moje i sam da si napravi edin search.





Тема моралната странанови [re: lavender]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано03.04.03 23:38



смятам, че въпросът има две страни - физиологична и морална

физиологична: дали това е най-доброто за организма на котката, в сравнение с останалите решения на въпроса с разгонването (непрекъснато забременяване и раждане; предотвратяване на разгонване - чрез хапчета или инжекции; оставяне да се разгонва, но държане в изолация с цел да не забременее - това са известните ми алтернативи)

морална: дали човек има право да се намеси в способността на друго живо същество да се възпроизвежда; и не просто това, а да мине през естествения си жизнен цикъл, да преживее нагон, секс, бременност, раждане, кърмене, отглеждане на малките и раздяла с тях - ето тук е моята вътрешна спирачка пред кастрацията - просто нямам сили да взема това решение... твърде голямо нещо ми се струва

Не знам дали котката има душа, не знам колко помни, не знам дали тя самата може да "иска" такива неща (предполагам не), не знам дали би изпитвала удоволствие и дали е възможно животно да изпитва щастие, и дали би изпитвала щастие именно от тези неща...

Но ако една котка може например да изпита щастието да стане майка и да се грижи за малки... коя съм аз да й го отнемам?

Това е само лична задръжка, заради която аз самата не бих кастрирала котката си.

Не мога да дам мнение дали кастрацията е добро или лошо нещо по принцип.

Не приемайте мнението ми за убеждаване да не кастрирате котките си. Не проповядвам нищо, защото нямам убеденост, че съм права.

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: моралната странанови [re: Loretta]  
Авторno bullshit (Нерегистриран)
Публикувано04.04.03 00:43



Ne znam kakvo stana s Kredor-a, no nikakuv go niama, az ne obicham da pisha na latinica, no niamam kirilica.

Traibva da ti kaja, che sum suglasna s vsiaka tochka ot tvoite razsujdenia po vuprosa. I naistina sigurno niama ednoznachen otgovor. Vajnoto e kogato chovek vzema reshenie po vuprosa, da se opita naistina da pogledne na neshtata ot vsichki strani i da napravi razumen izbor. Az imam sushtite sumnenia po otnoshenie na tova dali kotkite triabva ili ne triabva da se puskat navun. Kotankata mi v BG, koiato sega jivee s roditelite mi, si e indoor/outdoor. Tuk obache tochno pred kushtata ni ima ulica, ne mnogo ojivena, no dostatuchno, a ograda niama. Osven tova jiveem v suburbs na Boston i naokolo ima dosta wildlife- lisici, koyoti i pr. I kolkoto i da ne mi se iska, shte se naloji da durjim kotancho vutre. Kak da go pusna navun, kato shte go grizne niakoia lisanka ili koyot predi da se useti. Sto puti sme govorili s muja mi po vuprosa i ni e mnogo choglavo, che triabva da go lishim kotaranchoto ot obshtuvane s prirodata, no.... uspokoiavame se, che go pravim za negovo dobro.

A kakto kazah i predi, za kastraciata se reshihme sled detailno obsujdane na pros i cons s veterinarnia ni lekar i imam useshtaneto, che sme vzeli pravilnoto reshenie.



Тема Re: моралната странанови [re: no bullshit]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано04.04.03 01:57



съгласна съм - човек трябва да помисли за всичко
тогава, и когато изборът е направен с мисъл и грижа за животинката, мисля, че сме изпълнили моралния си дълг
а какво точно решение ще се вземе, зависи и от обстоятелствата, и от собствените ни разбирания за добро
затова хората може да взимат различни решения и въпреки това всички те да са правилни
хубава тема пусна lavender
хайде и други мнения да се чуят

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Neka diskutirameнови [re: lavender]  
Автор MichaelLeRoi (ShadowMan)
Публикувано04.04.03 09:38



Аз ще кажа, че около мен е най-страхотния сиамец на света и в никакъв случай нямям намерение да го кастрирам. Що не вземат те да се кастрират?



Тема Re: Neka diskutirameнови [re: MichaelLeRoi]  
Автор Rapidfire (магьосник)
Публикувано04.04.03 12:51



Някъде по-нагоре имаше въпрос към мен защо мисля, че кастрацията не е препоръчителна.
Ще за почна с това, че гледам котки откакто се помня и съм израсла с тях. Това прави над 20 години. Преките ми наблюдения над кастрирани котараци - животните напълняват, ама ужасно, така че стават неприятни за гледане, стават лениви и в общи линии се променят доста. За съжаление обаче това се проявява след по-дълго време. За женските не знам, не съм имала наблюдения досега.
Колкото до моралната страна на въпроса, да котките имат душа, както и всяко друго животно по света. Тази позиция /че животните намат душа, ерго можем да правим стях каквото ни е угодно/ е произлязла от християнската религия и за съжаление е силно разпространена в западната култура. Резултат - това което става с природата по цялата планета.
Дали котките могат да имат желания?
Практика ми е да гледам по повече от една котка, защото отсъствам по цял ден от къщи и така е най-добре за животните. Едната ми маца забременя, другата я оставих да почива. На следващия сезон за съжаление стана пак същото, защото първата хитруша не даде нишан и когато разбрах че е разгонена вече беше късно. Другата котка висеше непрекъснато в кашона й, грижеше се за малките чистеше ги играеше си с тях, само дето не можеше да ги кърми.
И изобщо така демонстрораше желанието си да има собствени, че нямаше начин да не й осигуря тази възможност.
Котките и всички животни разбират много повече неща, отколкото ние предполагаме и те непрекъснато се опитват да контактуват с нас, но ние не разбираме техния *език* защото те говорят повече с тялото си, нещо което хората отдавна са забравили. Знаете ли какво значи да ви напсуват с опашка?:)))))
Дали помнят?
Ами имах един котарак. Най-умната котка, която съм виждала. Като стана на подходяща възраст го ваксинирах, както се полага. Ветеринарят ме предупреди, че от ваксината може да му е лошо един-два дни. Което и стана. Виждайки му мръсния поглед, държах вратата на спалнята надлежно затворена. Гадтта ме издебна да я забравя и се изпика НА МОЕТО легло. Като се има предвид, че това е единствения път в живота му, когато го е правил извън банята.
Въпросният котан си имаше другарче, /женско/ което един ден загина. Трагедията която последва не е за описване. След което той напусна къщата и се превърна в един уличен хулиган.

В момента обаче е без уши, непрекъснато е в кървящи рани, някои от които инфектирани, при все че е горд баща на няколко поколения котки из махалата, да не говорим че е единствената котка, която обръща в бягство глутницата помияри, които разкъсаха 6 мои.
В резултат съвсем сериозно се запитвам дали да не го кастрирам, защото е вече на 5 години, а ссъседите, които всъщност го превърнаха в улична котка, защото *детето много го харесва, но не можем да го гледаме в апаратамента* вече дори не му хвърлят храна, защото вече не изглежда достатъчно атрактивно с безухата си гнояща тиква. А аз си го обичам всякакъв и се чудя дали не е вече време да си го прибера обратно.
За целта трябва да го кастрирам, но се чудя как да превърна този горд биткаджия в тамагочи.
Кастрирането е оправдано, когато животното страда или е вече възрастно или изтощено от многобройни раждания. ПОне аз мисля така.

Трябва да правим добро от злото, защото то няма от какво друго да бъде направено.


Тема Re: Neka diskutirameнови [re: lavender]  
АвторRutha (Нерегистриран)
Публикувано04.04.03 21:21



честно казано - сега и аз това се чудя... имам си мъжки, женска и 4 дребосъка... айде тези малките ще ги раздам, ама ако не искам след 3 месеца да се чудя какво ще правя следващата партида, трябва да измисля нещо... не мога да си представя да си кастрирам котарака - вижда ми се страшно садистично, още повече, че той няма и годинка... дет се казва чак след като направи бебетата разбрахме, че е мъжки :) а неговият стопанин почина, така че нямаме и на кого да го дадем... а е такъв сладур невероятен, като ме види и почва да скача, спи при нас и мърка като дъскорезница :)))
та тези дни ще се консултирам с ветеринар - не знам какво да правя...



Тема Re: Neka diskutirameнови [re: Rutha]  
Автор lavender ()
Публикувано05.04.03 05:00



Na put sum ne samo da resha da ne ia kastriram , no i da ne i maham notkite i da i bia kakvito i da e vaksini. Prosto shte ia durja natur kolkoto moga. Okolo mene ushto ima dosta divi jivotni a vratata e napulno nevuzmojno da sedi zatvorena, decata vlizat izlizat postoianno i kotkata lispva poniakoga ot niakolko chasa do niakolko dena. Kakto i da e az se izumih che sred vsichkite skopeniaci naokolo jivotnoto e uspialo da zabemenee niakak si, goliamo tursene e padnalo zashtoto ia niamashe 3 dena sled kato se razgoni i pochna da izdava takiva tragichni zvuci , che ..... stana show za decata
Inache po temata, kudeto rabotia ima edna skopena kotka , koiato e tolkova leniva i debela, korema i kato vurvi se vlachi po zemiata, ne znam dali bih dopusnala i moita da stigne do takova sustoianie. I mislia che naisistina kastraciata vodi do zatlustiavane na jivotnite. Ako naistina se razgoni do 6 meseca pak i zabremenee pak shte mu mislia togava. No zasega tova kotilo se chaka s goliama radost ot vsichki



Тема Re: Neka diskutirameнови [re: no bullshit]  
Автор lavender ()
Публикувано05.04.03 05:12



preporucha da se kastrira , no ZASHTO? kakvi mu biaha dovodite . Tova e mujki kotarak , kakvi problemi moje da ima , ne moje da zabremenee?
az lichno ne smiatam da si kastriram jivotnoto , zashtoto tova e OBSHTA praktika tuka, nai -mnogo da stane poradi niakakvi nalejashti prichini, chesto raazgonvane i rajdane ili neshto takova. Dori sum protiv injekciata sreshtu razgonvane. moia priatelka amerikanka strashno se 'ochudi " che sum reshila da ne kastriram jivotnoto i da ne mu vadia noktite, slabo kazano
ako mujat ti e ameikanec predpolagam che niama nabludenia vurhu nekastrirano jivotno , za da moje da kaje i da sravni kakvi promeni ima kastrirano i kakvi ima ili niama nekastrirano.Thanks za linka

Редактирано от lavender на 05.04.03 05:16.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.