Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:03 25.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в Германия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Реализацията в Българиянови [re: zaphod]  
Автор die kaka (непознат )
Публикувано06.08.05 08:30



Аз живях 20 години в България с убеждението, че ако си наистина способен ще можеш да се реализираш и в Родината си. За минута не съм се спряла да се боря, но реалността в България постепенно уби в мен всякакви надежди и се радвам, че имах шанс да се реализирам професионално в Германия.

Не е въпроса само в парите, въпреки, че и с това не съм съгласна, че като получаваш 200 лв. и другите също получават толкова - всичко е на ред. Защото ако нещо в България е догонило западните стандарти, че и вече ги изпреварва - това са цените. Някъде четох, че по неофициални данни над 2 милиона българи работят в чужбина за да могат да осигуряват елементарната прехрана на децата си. Мисля, че това прави чест на тези хора - независимо от това какво работят - това е също вид борба в името на бъдещето на България. Сигурна съм, че следващите поколения ще оценят жертвата направеназа тях и може би един ден (само че няма да е след 10 или 20 години - бъдете сигурни!) никой няма да иска да напуска България, освен ако не е скитник по душа или като се е родил не са му сипали пепел в дупето и не го свърта на едно място :-)))

А иначе и в западните държави си има проблеми. Някой от явленията тук в Германия много ми напомнят подобни в България, но въпросът е как се разрешават проблемите, на каква цена от гледна точка на обществото и дали въобще се разрешават.

Както българите си търсят щастието на вън, така и много германци хващат към щатите или на север - избщо преселението на народите май никога не е спирало. Струва ми се, че до голяма степен всичко е въпрос на начин на мислене и всъщност какво лошо има в това, човек да е свободен да ходи кьдето му харесва, да живее и работе кьдето му харесва?



Тема Re: може да е малко попресилено тованови [re: zaphod]  
Автор Nirvana (?x?)
Публикувано06.08.05 10:58



Май така ще стане както викаш със стоенето в Германия....

Ако смяташ, че десните в БГ ще оправят положението, тогава bitte schoen.

За мен тука крайните десни са само обект на присмех и подигравки...

I 'm free! Be free!


Тема Re: може да е малко попресилено тованови [re: zaphod]  
АвторDLCl (Нерегистриран)
Публикувано06.08.05 11:45



Пропускаш факта, че в България всичко се побългарявя. Комунизмът ни не беше истински, социализъм да не говорим. Глупаво и наивно е да смяташ, че дясна политика ще се води по западноевропейски (или ЮС) образец и то от хора, с които десните партии днес разполагат.



Тема Re: може да е малко попресилено тованови [re: DLCl]  
Автор Nirvana (?x?)
Публикувано06.08.05 12:19



Абе нали знаеш - там изкарват всичко на "Левски срещy ЦСКА", така е и на полит-равнище....много мозък не се влага, само тъпи и излишни емоции


I 'm free! Be free!


Тема Re: Реализацията в Българиянови [re: die kaka]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано08.08.05 08:48



Не е въпроса само в парите, въпреки, че и с това не съм съгласна, че като получаваш 200 лв. и другите също получават толкова - всичко е на ред. хм, последните месеци на студентството изкарахме в изключителна бедност - към 10 долара на месец пълни разходи. съвсем не ми беше зле да ти кажа. човек оцелява физически с много малко пари, останалите харчове са за социални разходи, които няма какво да обяснявам, се определят от средното ниво на обкръжението. а за реализацията - малко са способните хора които познавам, и които да не са се реализирали тук. имам познат който емигрира към канада. нещо не му провървя там, аз тука вземам повече. а цените каквото и да ми разправяш не са като западните. както казах, основната част от парите отива за социални разходи (кръчми, кино, неща за фукане) които в българия са толкова пъти по-евтини, колкото и доходите. жилищата също са по-евтини, което си има значение.



Тема хе хенови [re: DLCl]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано08.08.05 08:51



да, така е, не говоря за сега. политиката в българия е може би малко по-дясна от западноевропейската, което се дължи не на желанието на политиците, а просто на липсата на средства (и умения) за водене на социалната политика, която биха водили ако могат. но аз говорих за младите, а не за момента. а европа потъва, каквото и да ми разправят. и причина за това е точно глупавата им лява политика.



Тема не съмнови [re: zaphod]  
АвторDLCl (Нерегистриран)
Публикувано08.08.05 10:14



голям фен на идеологиите, особенно на тези, които ми вземат за да преразпределят, но ако теорията ти е вярна Америка би трябвало да е райското кътче на Земята. А е факт, че без борсовите шашми и воини ще бъде на нивото на Европа (някои щати са и сега по-зле).
Изобщо въпросът ми е къде има истинска дясна политика, довела до просперитет?
Защото за лява веднага давам Скандинавия за пример



Тема Re: Реализацията в Българиянови [re: zaphod]  
АвторбУдAлA (Нерегистриран)
Публикувано08.08.05 11:32



Ето, че се намери някой да ни убеждава че и с "300 лева може да се живее".
Първо говориш ,че всичко ти е наред а след това, че голяма част от парите ти отиват "за фукане". Нещо не се връзва май? В цивилизованите страни, за сам човек около 20% от заплатата отиват за погасяване на кредита за жилище или наем, 20% за храна, дрехи и "фукане" а с останалите правиш каквото намериш за добре. Ако е семейство и двамата работят, процентите падат на 15.
А сравняването на цените по абсолютна стойност е безсмислено, или ако сравняваш трябва да са еднакви неща (примерно да си купиш БМВ от магазина струва почти еднакво в БГ и ДЕ, разликата е че в ДЕ го изкарваш за година-две а в БГ поне за 10). По има смисъл да сравниш с колко заплати изкарваш една година. Доматите в БГ за пъти по-евтини но какво значение има, никой не си купува тонове домати за лично ползване. Доматите в БГ и ДЕ обаче не са еднакви, тези от БГ изискват много по-малко разходи да се произведат. Българските коли, самолети, електроцентрали и т.н. няма. Сигурно и кораби няма вече. За какви проектанти на кораби говориш? България вече няма тежка промишленост, и кадри не са нужни вече. Нещата вървят към селско стопанство и туризъм също както в Африка.



Тема Re: не съмнови [re: DLCl]  
АвторбУдAлA (Нерегистриран)
Публикувано08.08.05 11:39



А ти в Америка и Скандинавия работил ли си, че така смело даваш примери? Америка изглежда занемарено защото никой не граби работещите за да строи показност, докато за скандинавия не може да се твърди същото - Швеция например е с най-високи данъци от цяла Европа. За щастие времето там е толкова калпаво че изборът е между да работиш или да се хвърлиш от по-високо. Ходенето по кръчми го забрави щото цените са убийствени. Между другото по процент на самоубийствата скандинавците също са на първо място.



Тема Re: не съмнови [re: бУдAлA]  
АвторDLCl (Нерегистриран)
Публикувано08.08.05 16:25



работил съм в Швеция и то не малко. Не говорим за субективни фактори и лайфстайл, а за обективни показатели.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.