Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:16 22.01.22 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема неплатен отпуск за гледане на дете  
Автор lover_bg (минаващ)
Публикувано02.02.11 16:14



Здравейте! Интересува ме дали някой е запознат със следния казус: безработна майка, регистрирана в бюрото, иска да ползва неплатен отпуск по майчинство. Възможно ли е това директно от НОИ или и за неплатения отпуск се изисква някакъв осигурителен стаж точно преди това. Ако е работила един месец, дали може след това да си го ползва?
Благодаря на всички, които отговорят на въпроса ми!

Редактирано от lover_bg на 02.02.11 16:15.



Тема Re: неплатен отпуск за гледане на детенови [re: lover_bg]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано02.02.11 16:31



Никъде не си писала за възрастта на детето. Доколкото разбирам става дума за безработна жена, регистрирана в БТ, която има дете до 2 годишна възраст. Не, няма право на отпуск, защото няма откъде да я отпускат. Тя не е на работа, а отпуск се дава само на тези, които работят по трудови, служебни и прочие правоотношения. Безработните не работят, затова и няма от какво да ги отпускат. Иначе, времето за гледане на дете до 3 годишна възраст се зачита за осигурителен стаж при пенсиониране. Виж чл. 9, ал. 7 КСО
" За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба и времето, през което неработеща майка е гледала дете до 3-годишна възраст. За тези периоди се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии" за сметка на републиканския бюджет върху минималната работна заплата към датата на отпускане на пенсията."
Няма значение колко е работила преди това, има значение дали към момента се намира в трудово, служебно и пр. правоотношение. След като е регистрирана в БТ, явно не е.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2022 Dir.bg Всички права запазени.