Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:10 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместител  
Автор sisislava (маминка)
Публикувано13.05.05 23:30



Момичета, реших да пусна тая тема с цел да опитам още веднъж да пропагандирам ползата от кърмата.

Често пъти чета тук в клуба или чувам от млади майки как се сблъскват с проблеми при почване с сокчетата.

Аз кърмих (и само кърмих, без ни капка водичка, чайче, сокче и прочие) до 5 месеца и 3 седмици! Детето ми се развиваше отлично във всяко отношение. След 10-я ден имаше известни слаби колики, и тогава не разбирах от какво са. В последствие, след като прочетох една тема тук за трудно-смилаемото краве мляко пито от мен тогава, мисля, че следващия път (бебе 2) освен цитрусите, и млякото ще оставя на страни докато кърмя.

На мен ми се струва много неоснователна тезата, че бебето имало нужда от витамини и други вещества, които ги няма в кърмата, а може да получи чрез сокчета. Чудя се, дали тези дето поддържат тази теза са правили справка какво се съдържа в кърмата и кои от въпросните витамини и минерали липсват от нея... И след като им е известно, че всичко, което поема майката преминава в кърмата, тогава къде се "изпаряват" въпросните полезни вещества? Значи лекарства не може да пием, че влизат в кърмата, а витамините от същите тези сокчета не могат да влизат в състава й... Може и да греша - ако някой е наясно, нека ми светне!

Майчета, природата най-прецизно е организирала живота. Нека не вървим срещу нея и да си мислим, че изправяме нейни грешки. Всички бозайници, включително и човекът преминатат първите си месеци хранени с майчино мляко. Именно то е посредника-носител на хранителните вещества нужни на малкото да се храни пълноценно докато достигне известна зрелост за да започне приемане и на твърда храна. Не го замествайте с нищо друго. Точно заместителите са в основата на всички гастро-проблеми на малките душици.

Ето и сега върви една тема за проблеми с колики и запек и как да се дават сокчета на 2 месечно бебе...
Просто спрете с тези сокове, ако вече не сте си загубили кърмата, защото вместо бебето да суче и така да стимулира производството й, го храните с шише. Хем тормозите незрялото стомахче, хем безвъзвратно губите кърмата си.

Едва след като се убедите, че с израстването на бебето вече не му е достатъчна само кърмата, тогава започнете с кашичките. И като начало ги забърквайте с кърма или поне с формула.
На Елица започнах да давам каша от ориз 1 седмица преди да навърши 6 месеца и не е имала никакви проблеми с приспособяването постепенно с твърдата храна. След още 2 месеца почнах да я захранвам и с пюрета - първо зеленчукови, после плодови. А сок започнах да й давам едва след като кърмата ми спря (след 9-я месец).

Ще ми се да направим една малка анкета колко мами са хранили бебетата си само с кърма, примерно повече от 4-5 месеца. И съответно какви проблеми с колики, запек и прочие са се сблъсквали!
И тогава да видим равносметката...

Какво ще кажете?

Благодаря на всички, които ще се включат!

ПС: за тези, които биха ме разбрали погрешно - отварям тема за дългото кърмене без заместител, при положение, че майката няма проблеми с кърмата, че бебето няма здравни проблеми, възпрепятстващи кърменето и прочие частни случаи, налагащи специални режими, формули и т.н.


Елица

Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: sisislava]  
Автор milamia ()
Публикувано14.05.05 00:39



Това за кърмата е абсолютно вярно. Много е хубаво да кърмиш, особено ако си снабдяваш организма с всичко необходимо. Моето бебе на близо 2 месеца. Аз лично пия постоянно сокове / особено ябълка, морков и цитрусови/, ям всякакви овчи млечни произведения, пия билкови чайове и ям меса и зеленчуци. Не мисля да спирам нищо от изброеното горе, защото не виждам разумна причина да го правя.Бебе е добре, наддава и расте добре и няма тежки проблеми с колики.
Бебана пи вода със захар до 10-я си ден заради жълтеницата и не виждам как сте се справили бързо с нея без въпросната захар?!?!
След кърмене й давам задължително по 1-2 лъжички вода за да си изплакне устата от млякото. Вие без вода как го правите тоя номер!?!?!
Заради коликите пи чайовете на Хип със копър, лайка и анасон и си ги пие от време на време и сега между храненията.
С голям мерак от 5-6 дена й давам и пие по няколко лъжички сок от ябълка и няма проблеми със запек или разтройство.
Идва лято и по жегите на 35-40 градуса мисля да продължавам да й давам чайчета или водичка, защото както ние се наливаме с вода, така й бебетата имат нужда от нея. Аз лично не мога да си утоля жаждата с мляко, те също най-вероятно. Ако има начин нека някой го сподели!!!
И всъщност, без да омаловажавам ползата от кърмата, на която и аз разчитам, защо все пак се почва на 3, или 5, или 6 месеца в крайна сметка със захранване, а не се остави детето на кърма докато майката има!?!?!?!



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: milamia]  
Автор sisislava (маминка)
Публикувано14.05.05 02:44



В кърмата има достатъчното количество вода нужно на бебето - така ми беше обяснено от педиатърката ни.
И от други съм чувала за изплакване на устата на бебето с вода, но ако е хранено с формула. Счита се, че формулата е по-наситена и водата в този случай се явява необходима. Но ако го кърмиш бебето, тогава защо? И да има зъбки бебето едва ли кърмата би им действала разрушаващо. И с гъбички не сме имали проблеми.
Жълтеницата й мина сама за 5 дни - тя изобщо не е стояла като проблем при нас.
Извинявай за сравнението, но на кърмените животинки майка им не им предлага вода след хранене. В този етап на развитие човекът е на същия хал.
В големите жеги просто кърмиш по-често - хем на бебето му трябват повече течности, хем и без друго от топлината кърмата се произвежда в изобилие. (То май, и точно за това тя е в изобилие, за да има повече за бебето. Перфектния мозък на природата!)

Между другото, пробвала съм да давам на Ели вода със малко захар, и тя не я харесваше и така прибрах всички шишета за по-късно когато нямаше да имам повече кърма.

А възрастните (както пишеш за себе си) те наистина имат нужда от вода в чист вид, защото хранителния режим при тях е просто друг. Да не забравяме, че ние хората пием животинско мляко -краве, козе и др., а не човешко мляко, сиреч мляко на друг животински вид. Колкото и да казват, че кравето мляко е много близко по състав с женската кърма, разлика определено има. Затова и с мляко не можем да си утоляваме напълно жаждата, отделно че понякога се проявавя разтройство, алергии и други проблеми.

За захранването с твърда храна, признавам си, почнах в края на 5-я месец, не защото на беба не й стигаше вече кърмата, а защото педиатърката ми каза, че вече е достатъчно голяма, за да приеме захранването безпроблемно, както и стана. Да не говоря какво безгрижие беше докато кърмех само! Определено ми ставаше едно носталгично за тези отминаващи дни, когато с 3-4 памперса в джоба се шматкахме с беба по цял ден навън.

И един личен опит за коликите. Обожавам цирусовите сокове! И веднъж си позволих една чаша портокал, и бебето после се свиваше от колики, чувствително повече. Яд ме беше, че не устоях на желанието си, макар да знаех колко силно причиняват болки на малките коремчета. И след като се убедих лично повече не вземах никакви подобни сокове. Ябълката е най-неутрялна в случая. Ето, и ти споделяш, че ви се е налагало да пиете чайчета Хип за колики, а в същото време си пиеш цитруси...

Благодаря за включването ти!



Елица<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от sisislava на 14.05.05 02:50.</EM></FONT></P>

Редактирано от sisislava на 14.05.05 03:02.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: sisislava]  
Автор gugu (ентусиаст)
Публикувано14.05.05 04:29



За статистиката:
кърмене до 5-6 месеца без сокчета. Започнах да и давам по лъжичка сокче за да разнообразява вкусовете. Т.е. соковете не са измествали ядене до над 6 месеца /даже в литературата пишеше, че няма полза от тях и малко ми беше криво/.
За водата не си спомням много откога и се дава някаква. Първоначално се опитвах да и давам когато много хълца и съм сигурна, че е по-скоро от преяждане, и намрази биберона. Т.е. по принцип и тя не обичаше вода. Мисля, че като почнахме кашите изведнаж я преоткри.

За развитието на бебка - тя се роди голяма и до към 6тия не падна от горната черта на нормата. Може би стана бързо активна и след това направихме голям спад към 10ти, но пак в норма.
Здравословни проблеми - никакви мисля. Колики си имахме въпреки диетата ми. Но те тук не дават да се лекува, а аз на своя глава не посмях да и дам нищо. Отделно тя като голямо родено дете си беше доста нервна от първия ден - това, че се роди отгледана се оказа, че не е предимство. Така и не се разбра кое е от колики, кое от умора, кое от леглото...ама как сладко си спеше на корема ми. След 4те ваксини накуп 2рия месец заспа и някак изведнъж поолегна /да му се чуди човек как стават тези неща/.
10тия месец имахме растройство и беше на диета кърма докато бяхме почивка за 3 дена. Запек не ни е мъчил.

Ако се пресетя нещо друго ще дописвам. но това е в общи линии. Колкото и да се чудех как може бебетата да не пият вода и да се изказвам неподготвена, ние така се отгледахме.

Присетих се - имахме жълтеница /както и децата на сестра ми/ и дори стояхме допълнителен ден /втора нощ след раждането/ в болницата. Аз се бях научила вечер да си поспивам давайки я на сестрите докато тя спи /бебето ревеше като ме надуша и изкаше не е ясно какво защото нищо не помагаше. А като съм далеч си спи. Много гадно чувство за родилка /. Такаа, но последната нощ ме накараха да я кърмя на всеки 2 часа - няма не искам, няма недей - сестрата каза искам много ако на сутринта. На сутринта ни похвалиха с кръвния резултат и ни изписаха в ранни зори. Сестра ми преди години са я карали да им дава на бебетата вода и доколкото мога да гадая жълтеницата на бебетата ни мина за същото време /ако при нас не е по-бързо, но гадая защото по нейно време беше нормално родилките да са по седмица близо в болница, а при тях имаше и усложнения/.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: gugu]  
Автор gugu (ентусиаст)
Публикувано14.05.05 04:37



Ето постинга ме подсети веднага: живея в такъв район дето не е само топло /това 30С нищо не са/ ами и много влажно. Т.е. ако се разхождаш навън за 1-3 часа без вода под ръка ти става тежко.
Никакъв проблем за бебка - само на кърма си го изкара. Лятото ходихме на голям увеселителен парк - на топлина цял ден. Наистина се редяхме за стаята за кърмене на всеки 2 часа и пак едвам издържах до малките часове когато се прибрахме за да се изцедя /явно злоупотребила с водата/. Докато беба си беше свежарка като за 7 месеца.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: sisislava]  
Автор b.o.o (ентусиаст)
Публикувано14.05.05 09:40



Ако тези неща ги казваха повече педиатри, ех, колко лесно щеше да е!
За съжаление е много по-лесно да се кара на книжки отпреди 30 години, и при първия проблем - адаптирано мляко, че най-лесно и безпроблемно (за лекаря).
За майките остава само да се информират сами.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместнови [re: sisislava]  
Автор maiche ()
Публикувано14.05.05 11:30



Аз имам две бебета, които са били само на кърма до около 6 месеца. Едното имаше колики, другото - не (по-точно съвсем малко). И двете не са се запичали, не са имали проблеми с прехода към твърда храна, не са имали анемия или недостиг на витамини. Но, както е казала и Boo, тези неща, за да има ефект, трябва да ги казват педиатрите...............



Тема Съвсем доброжелателна съм, но мисля, че...нови [re: sisislava]  
Автор desykv (мама на Алексчо)
Публикувано14.05.05 16:14



в този клуб няма нужда от пропаганди за ползата от кърменето!!! Всички сме наясно колко незаменима е майчината кърма за нейното бебе!!! Аз лично исках да кърмя минимум 6 месеца или поне докато на малчо му пораснат зъби - не мога да си представя да кърмя зъбато дете!!! По стечение на обстоятелствата кърмих точно 4 месеца и още ми е тъжно, но нямаше начин: почнах антидепресант, абсолютно противопоказан за кърмено бебе, пък и от самата депресия кърмата ми беше вече намаляла... Както и да е!
Имам само едно уточнение и предупреждение, ако може:
водата, ако е преварена и не съдържа захар, не е захранване, не е храна и е абсолютно безвредна за бебетата!!! Така че ако бебето ви е само на кърма и не му давате все още нито пюрета, нито каши и т.н., но то е жадно, спокойно му давайте водичка, било с лъжичка, било със шише!!! Все пак кърмата на различните майки е различна и някои деца имат нужда и от вода!!! Не им я отказвайте, ако я искат!!! Представете си да сте жадни, а да ви предлагат само мляко... Гадничко... Ако не иска вода, не му давайте насила, разбира се!!! Слушайте потребностите на бебчо, от личен опит знам това!!! С приятелски поздрав към всички мами тук и към кърмачките особено - Деси.



Тема Re: Съвсем доброжелателна съм, но мисля, че...нови [re: desykv]  
Автор milamia ()
Публикувано14.05.05 18:04



Деси , съвсем права си, че бебето само сиоказва от какво има нужда. Не съм чула някоя майка да замества кърменето със сок или вода. Не става въпрос за това,а дали освен кърмата, да се дава и по малко от тези две неща. Според мен бебето си показва какво му се пие и какво не, както и ти си забелязала. Ако е нахранено и е жадно, няма да го тикам да яде отнови и отново,я, за да е само на кърма! А и то не иска, а си лапва две, три лъжички вода и спира да плаче! Явно му е добре. Така че аз съм на принципа- щом дедето освен кърмата си пие и вода, и сокчета и му е добре, тогава така да бъде. А ако няма нужда от тях, да си кара само на кърма.



Тема Re: Съвсем доброжелателна съм, но мисля, че...нови [re: milamia]  
Автор desykv (мама на Алексчо)
Публикувано14.05.05 18:38



Абсолютно!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.