Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:18 10.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: sisislava]  
Автор steelfirebabe (mama na Massimo)
Публикувано14.05.05 21:00



Реших и аз да драсна някои ред...
Права си за кърмата, че е най-доброто. Дори Американската Асоциация на Педиатрите не препоръчва сок или вода преди 6 месеца. Причината е, че детето си набавя всичко нужно от кърмата включително и течности. Говорих с мойта док. която е член на тая организация и е също европеика /за това си я избрахме/ и каза, че това главно е защото тука хората са на климатици и бебето не се поти, т.е. не губи течности. И организма им не знае какво да прави с тия допълнителни течности. Също каза, че ако детето е на топло след 2рия мецес може да се дава вода но не повече от 30мл на ден, но е препоръчително вместо вода да му дадеш повече кърма.
На въпроса ти с витамините... хубаво е майката да взима витамини докато кърми, но не само заради детето а защото когато тялото прави кърмата извлича витамини от нейното тяло, особенно желязо и тя също има нужда от тях.
Аз нямах достатъчно кърма още от раждането, а и въпреки всичките ми опити - да ям повече, масажи, да се изцеждам и тн. спря след 3тата седмица. Започнах да храня малкия с формула, възможно наи близката до кърмата. И аз като теб почнах да го захранвам чак в 6тия месец. Казват /пак Асоцияцията на педиатрите/, че организма на детето не е готов да почва по солидна храна до 6тия месец и ако са готови децата сами си показват. Моя приятелка която роди 3 седмици преди мен в Бг започна да захранва детето от 2-3месечна възраст. Сега се оплаква от проблеми с коремчето и въобще цялата храносмилателна система, не знам дали е точно от ранното захранване ама ако питаш мен и то си е изиграло ролята.
Също забелязах, че си дала сок чак след като ти е спяла кърмата. Не, че критикувам - кърмата е много ползна за детето, но е хувабо да се дава сок когато се започнат кашите и пюретата. Едната причина е нуждата от допълнителни течнсти а другата, да се представят на бебето нови вкусове...
А колкото до коликите те са въздушни мехурчета в стомаха и не съм чувала да имат нещо общо с това какво се яде. Бих казала по скоро как се храни бебето. Лично аз ползвах бутилките "доктор Браун", уригвах го 3 пъти на едно ядене и го държах в вибриращо столче-люлка почти не сме имали проблеми с колики. Моя приятелка, която кърми /малкия е на 6м/ до скоро се оплакваше от газове и колики а детето още не е видяло беберон. По принцип коликите се образуват когато детето се храни и заедно с храната поема и въздух, така че няма значение със какво го храниш.
Запек дори и да кърмиш много лесно може да се предизвика - когато майката се храни с запичащи храни.
Та да обобщя: не съм против кърменето, напротив - мисля, че е много полезно и ако аз самата можех щях само да къмя до 6м и после до 1г. Но също не мисля, че може да се каже 'детето ми е по-здраво' или 'няма колики' само защото е кърмено, особено в днешно време когато формулата се прави възможно най близка до кърмата, кашите се допълват с витамини и тн. Подръжник съм са по-късното захранване, но всяко бебе е различно някои са готови на 3тия месец други до 9тия не искат да вкусят дуго...
И темата ти ми напомни на една фанатичка в болницата... хахаха. След раждането ако искаш може да посети специално трениран персонал на болницата да ти помогне с кърменето. Та на сутринта повикахме такава, защото нямах достатъчно кърма и си мислехме, че може и аз да не поставям правилно бебето или, че то не се захваща добре за гърдата. Идва тая и почва да ми обяснява как 'работи' гърдата и извади един стар чорап с копчета за очи и еда гумена гърда. Надяна чорапа на едната си ръка и каза 'това е бебето' и почна да показва как се захващало бебето. След десет минутно стискане на усни / много е трудно да не се разсмееш/ бебо пак се разплака и тази след като установи, че всичко е наред и явно просто нямам кърма, каза: като се разреве слагай го на гърдата да суче, колкото повече го държиш толкова по бързо ще тръгне. Да ама не, След 8 часа ми стана жал - бебо постоянно ревеше, а тази вика не му давай формула, той суче!!! И с помоща на мъйа ми и една сестра се отрървах от тая фанатичка и нахраних бебо. Не спрях да опитвам да кърмя, и наистина ми дойде повече кърма, но после пак спря. Мисълта ми беше - тая щеше да умори детето от глад, само и само да било кърмено...



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: milamia]  
Автор steelfirebabe (mama na Massimo)
Публикувано14.05.05 21:07



Само да кажа - не всяко бебе има жълтеница. С моита приятелка родихме с 3 дена разлика, една друга месец и 2 седмици преди нас и 3те бяха с жилтеница в различни степенни,. Нашата беше най лека, но на нито едното не дадоха вода със захар. Тука ги държат на цлънчева светлина, но не пряка а в най-тежките случаи бият инжекция. Въобще не разрешават вода толкова рано.
След кърмене устата няма нужда да се изплаква, освен във случаите когато бебето вече има зъби.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: steelfirebabe]  
Автор [desi] (мама)
Публикувано14.05.05 21:16



Ами не си съвсем права, защото жената е била права и бебето нямаше да умре от глад. Моята кърма не дойде до 4тия ден, а бебето висеше на гърда нон стоп. на 7мия не само не беше спаднало, ами и 150 грама беше наддало.
С големия ми син - хранен с формула да не умре от глад(него също кърмих, но в родилното 7 дена ми го даваха само на 3 часа и дохранваха с формула) спадна от 2900 на 2500 на 7мия ден...
така че в няколкото капки коластва има много повече хранителни вещества отлкото в кърмата и бебетата определено не умират от глад. И последното нешо което неприсобеното стомахче иска първите дни е формула като добавка. Но ако бебето не суче постоянно(да спи на гърдата първите дни , не виждам как тая работа би станала....



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместнови [re: milamia]  
Автор Maktub (обичаща)
Публикувано14.05.05 22:05



Алина пропи вода чак преди месец, т.е. като стана на 18месеца. Категорично я отказваше. Е, пиеше сокчета, като му дойде времето. Като беше съвсем малка след кърмене се опитвах да й давам водичка, ама тя я повръщаше, или ако случайно се оригнеше със закъснение й се връщаше водата, барабар с полуобработеното мляко, което си беше гадно, затова се отказах бързо. Общо взето се лигавеше достатъчно, че да й се изчистят остатъците от кърма.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместнови [re: Maktub]  
Автор milamia ()
Публикувано15.05.05 02:07



Аз за всеки случай й давам лъжичка вода, защото миналото лято в най-големите юлски жеги мой приятел дойде на гости с американската си съпруга и бебето си- на 6 месеца, което беше само и единствено на кърма. Детенцето плака цял следобяд, а моят приятел ми обясни, че то си било така ревливо по принцип. Американката го храни сигурно 5 пъти и накрая като му видях устата ми стана лошо- цялата беше в бели афти, които явно го боляха. Предложих й да я види лекар, да й каже какво да предпиеме и я питах защо не му дава вода, че явно има нужда от нея. Тя ме погледна сякаш съм и предложила отрова и ми обясни, че нейният педиатър в САЩ й е казал, че това било нормално и отминавало. Щях да падна, но не взех повече отношение. В крайна сметка въпрос на виждане.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: [desi]]  
Автор steelfirebabe (mama na Massimo)
Публикувано15.05.05 02:13



Всъщност мойта тръгна на 8мия ден, като непрестанно се опитвах с помпата да изкарам нещо. Нито какпка не излизаше. А и формулата е приспособена точно за деца, които няма какво да ядат от първия им час. Не мога да си представя как бих оставила детето 8 дена без храна. А за сина ти не знам, явно зависи от формулата - оя не беше паднал и грам, дори беше наддал.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: steelfirebabe]  
Автор summer ()
Публикувано15.05.05 08:19



steelfirebabe, подигравателното ти отношение към консултантката по кърменето ми се струва неуместно. Помощта и съветите на консултантките от болницата за мен бяха безценни и успеха в кърменето на дъщеря си отдавам до голяма степен на тях. Ако имаше такъв "специално трениран персонал на болницата" в България, сигурно кърменето в България нямаше да е на дереджето, на което е. Съжалявам, че при вас не се е получило, но това не означава, че тези специалисти са фанатички. Те наистина са специално обучени и знаят какво е необходимо, за да се кърми успешно, и недаването на формула е първото нещо. Ако бебето е дехидратирано, това бързо се разбира и се вземат мерки. Това го знам от случай на позната, която не е произвеждала достатъчно кърма за бебето си.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместнови [re: sisislava]  
Автор crazy_chick ()
Публикувано15.05.05 15:07



Като видя тема за кърменето и ръцете ми сами тръгват по клавиатурата

И аз не мисля, че кърменето се нуждае от рекламиране. Проблемът е по-скоро в това, че този най-естествен процес масово се третира като плод на висш късмет и чутовни усилия. Покрай себе си масово наблюдавам бременни, които още от 4-ия месец започват да се чудят "дали ще мога да кърмя; ами ако не успея; ами ако нямам кърма; ами ако бебето е алергично към нея; ами дали ще е достатъчно хранителна; каква помпа да си купя; уф, то така съвсем ще си съсипя бюста; не, не мога да изтърпя още 9 месеца ограничения и диети" и т.н напълно излишни терзания. Не говоря наизуст - всичко гореописано съм чувала със собствените си уши, включително съм виждала 3-4 майки, които още при първото поставяне на гърда отсякоха "нямам кърма" и "бебето не ще да суче" и тутакси награбиха шишетата. Е, при това положение не е никак чудно, че броят на изкуствено хранените бебета е значителен. Наистина мисля, че преобладаващ брой жени сами причиняват проблема си с кърменето. Оставяме настрана случаите на действителна, медицински обусловена невъзможност.

Какво мога аз да кажа от собствен опит:
1. Кърменето не се нуждае от кой-знае каква подготовка, нито от хиляди книги, показни действия, интернет писания и други. Нужна е една-едничка увереност от страна на майката и наличност на гърди. Успешно кърмят жени с малък бюст, с голям бюст, с изпъкнали зърна, с вдлъбнати такива, с твърди гърди, с меки гърди, дори с операции или силиконови подплънки. Както казах, желание да има...
2. Кърменето НЕ е усилие, нито жертва от страна на майката, нито жест към бебето! Това е най-естественото продължение на бременността и раждането. Кърменето е лесно и приятно, стига жената да не остава без дъх от цедене, диети и пробни кърмения! Аз никога не съм правила пробно кърмене, въпреки че е бивало гърдите ми да са меки, да не мога да изцедя от тях и една капка мляко с ръка или пък бебето да сукне 3 пъти и да спре. Щом детето спи и се усмихва в съня си, мерки и теглилки не са ми нужни.
3. Там, където родих, на бебетата първо се дава формула, а на майките се връчва помпата. Аз отказах всичко това на своя отговорност и първите два дни си наливах детето с коластра. Наддаваше двойно и спеше блажено. За мен няма по-сигурен начин да "ти слезе кърмата" от самото сукане на бебето. Допускам, че всичко останало по-скоро затруднява този процес, отколкото го стимулира.
4. Диетите и специалният режим при кърменето са екстра, а не задължителна предпоставка за успех! Аз лично 10 месеца съм яла каквото и когато си поискам, и кафе съм пила, и цигара съм палила. Синът ми не знае що е това колики, запек или проблем със стомаха и теглото изобщо. Нито веднъж не съм забелязала пряка зависимост между моята храна и неговата кондиция. Може и късмет да е...
5. Една жена може да кърми и да продължава да живее "нормален" живот. Е, прибирах се от работа на всеки три часа, но какво от това?
6. Стресът и напрежението не са особено полезни за кърменето, но в никакъв случай не гарантират прекъсването му. Месец след като родих изживях един от най-неприятните, гнусни и подтискащи периоди в живота си. Имаше дни, в които не съм слагала и хапка в уста от нерви - кърмата си оставаше непроменена и като количество, и като качество.
7. Кърмата е достатъчна за добруването на бебето през първите 6 месеца. Моят син беше с тегло двойно над нормите, докато беше само на кърма - до 5-ия си месец включително. Вода пиеше веднъж на 4 дни, а такава със захар не щеше въобще да помирише. Сок дадох в края на 5-ия, после плодово, после зеленчуково пюре и после - на кухня. Между първото и последното мина точно 1 месец. Каши не е ял никога, нито адаптирано мляко. Впрочем сокчета е пил общо 5 пъти, след което му давах направо пасирани пресни плодове.
8. Кърменето не вреди на формата и състоянието на бюста, дори напротив! Гърдите ми след отбиването се прибраха идеално, въпреки продължителното и изобилно кърмене. На това чак и аз не можах да повярвам. Каквото има да му се случва на бюста, се случва през бременността.

Както казах, ръцете ми не могат да спрат да пишат, така че аз ще ги спра :))) Съжалявам за пространното писание - исках да изложа моята гледна точка, която макар и не меродавна е все пак добита от опит... За статистиката - кърмих общо 10 месеца, последните два от които само вечер. Детето само се отби.





Тема Re: Ябълката-отрова за двумесечнотонови [re: crazy_chick]  
Автор milamia ()
Публикувано15.05.05 15:38



Дайте да отворим тема за ужаса на ябълковия сок и водата и какво точно им е вредното. Хубаво е и някой компетентен да се включи, че иначе ние само повтаряме писанията по интернет, а на всички е ясно, че интернет дава информация, а не задълбочени знания.



Тема Re: Кърма или сокчета, водичка и пр. псевдо-заместителнови [re: summer]  
Автор steelfirebabe (mama na Massimo)
Публикувано15.05.05 16:27



Извинявям се, но не разказах цялата история, не исках да става дълго...
Аз лично съм много благодарна на останалите от тези специалисти, много ми помогнаха и първите дни и като се наложи да вляза отново в болница 2 месеца по късно. Но точно тази беше наистина фанатичка, писах за нея защото не искаше и да се спомене за вариант бебето да бъде и кърмено и на формула. Детето беше прегледано от педиатър и тои каза да му дам формула да не се дехидрира а ако държа да кърмя да не спирам да опитвам, на някои просто тръгвало по късно. Върнаха ми детето и пак опитах но отново нищо не излезе, бяха ми дали формула за всеки случай и мъжа ми тъкмо я отваряше, когато влезе тая жена. Като видя формулата в ръцете му се развика и разбуча...
Трябваше да извикаме сестра да я изведе! След което помолих ако има някои друг на смяна да мине да ни види. Доиде една много мила женица. Обясни ни всичко, показа ми как да си правя масаж, даде съвети, Каза да ползвам помпата за да знам колко точно излиза и ако не е достатъчно да го дохранвам. Всичките и съвети много ми помогнаха и съм много съгласна, че такива специалити са много нужни в българия. Знам, че има 1 жена в БГ която е член на тази американска организация, ако не се лъжа е от Видин, но трябват повече.

Редактирано от steelfirebabe на 15.05.05 16:29.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.