Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:45 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема OFF: Хилендарско тесто???нови  
Автор honey13 (scorpio)
Публикувано18.02.05 00:39



Някой знае ли що е това чудо???
Една съседка днес (така де, вече вчера) ме попита дали да ми донесяла малко - било за здраве, щастие, късмет и т.н. и т.н.... Ама нещо много на бързо го смота и не разбрах точно за какво става дума.
Пък трябвало нещо да се добавя, а после да се раздава на други четирима човека - това да не е едно време като писмата?!!!?

Ралица, 20.Х.02г.


Тема Re: OFF: Хилендарско тесто???нови [re: honey13]  
Автор nikol78 (мама на София)
Публикувано18.02.05 00:42



Взима се от манастира, прави се и се яде веднъж в живота, като се раздава на близки хора. Не е нещо сектантско или от сорта, спокойно



Тема Re: OFF: Хилендарско тесто???нови [re: nikol78]  
Автор honey13 (scorpio)
Публикувано18.02.05 00:46



Ооо, добре, че нещо ме глождеше... 10х!

Ралица, 20.Х.02г.


Тема Re: OFF: Хилендарско тесто???нови [re: honey13]  
Автор Sofi Bo ()
Публикувано18.02.05 00:47



Според мен това са пълни глупости. Това си е точно като с писмата препиши 10 и ги пусни, или в по-модерния вариант по нет-а. Това е някаква мода, такова чудо в Хилендар никога не се е правило.



Тема Re: OFF: Хилендарско тесто???нови [re: Sofi Bo]  
Автор nikol78 (мама на София)
Публикувано18.02.05 00:54



Какво значи,че в Хилендар никога не се е правило? Ние го взехме директно от манастира. Както паля свещ за здраве, така и изядох тестото. Ако човек не е вярващ, не е нужно да се насилва. Аз не че по цял ден се моля в църквата, но съм християнка.



Тема Re: OFF: Хилендарско тесто???нови [re: nikol78]  
Автор Sofi Bo ()
Публикувано18.02.05 00:58



Съжалявам, че съм те засегнала, не съм имала такова намерение. Не съм казала, че не си християнка. И се радвам, че си вярваща. А как взехте тестото директно от манастира? Хилендарския манастир се намира на Атон, а там жени не пускат.



Тема Re: OFF: Хилендарско тесто???нови [re: honey13]  
Автор Tandoori (veche mama)
Публикувано18.02.05 01:25



Погледни тук има писано много по темата и от хора, които са приготвяли хляба и т.н.





Тема Re: OFF: Хилендарско тесто???нови [re: honey13]  
Автор Xrisa (член)
Публикувано18.02.05 07:16



Текстът за т.нар. Хилендарски хляб е известна алегория, поетично описваща християнскити добродетели... Просто не мога да разбера как е възможно да го вземеш буквално и да почнеш да месиш хляб, че и да го наречеш Хилендарски... Защо само Хилендарски, а не Зографски например, или направо Светогорски?
Как така брашно на смирението - къде се продава, кой го раздава? В манастира? Дълбоко се съмнявам. Брашното си е просто брашно. Хлябът не втасва до сърцето ти... А това със смесването на молекулите, направо ме разсмя - това явно е личният принос на автора в рецептата, който явно и не е много наясно с физиката. Значи смесваме молекулите на смирението с молекулите на любовта, ама бъркаме десетина минути, иначе не става.

За да приготвиш ядене с любов за близките ти, не е нужно да спазваш някаква специална процедура, нито да имаш благословение свише.

В този си вид - някой го предал, замесил, раздал, раздай и ти, и то на четирима - това си е вече суеверие. Ами вземи си, да не обидиш хората. Нищо не те ползва, нито вреди (е, ако познаваш човека, който ти го предлага). Лошото при тези вериги на традициите е, че хората се плашат: ами ако прекъсна веригата, нещо лошо може да ми се случи... Това отличава суеверието - че то плаши и смущава. Още повече, пък, когато е облечено в такава красива фразеология, която сама по себе си всеки чувства близка.
И без това сме достатъчно стресирани, за да се обременяваме излишно.

Редактирано от Xrisa на 18.02.05 07:22.



Тема Re: OFF: Хилендарско тесто???нови [re: honey13]  
Автор Grami ()
Публикувано18.02.05 09:31



И аз от вчера се обзаведох с такова нещо - залепила съм упътването на стената - и ще действам по описанието....



Тема Re: OFF: Хилендарско тесто??? [re: Grami]  
Автор honey13 (scorpio)
Публикувано18.02.05 09:45



Значи излиза, че е някаква "мода"...

Ралица, 20.Х.02г.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.