Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:54 11.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Има ли в БГ истинско кисело мляко?  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 13:42



Имам предвид без сухо мляко и други добавки...

Някаква позната на майка ми, която работи в "Данон" и казала, че тя никога не си купувала такова мляко, защото било "боклук"....Интересно ми стана защо? Доколкото знам в повечето (ако не във всички млека) слагат сухо мляко. Ама се позачудих, защо пък ще е толкова лошо това мляко Данон. Аз много харесвам "Активия" във всичките и варианти и на Моника давам също... Ама се зачудих защо пък ще са толкова лоши даноните...

Естествено бих искала да купувам мляко в което няма сухо мляко, но не знам дали изобщо има такова на пазара. Щом и сиренето правят със сухо мляко....

Чували ли сте и вие нещо такова за Данон? И какво мляко давате на децата си?



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор Чeтa (маминка)
Публикувано29.04.04 13:48



Нашата лекарка каза, че най-хубавото било "Здравец" - като състав, не знам на вкус как е. Аз лично не бих давала Данон, въпреки, че е вкусно. Една кофичка ми стоя в хладилника 2 месеца и не се вкисна



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: Чeтa]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 13:59



2 МЕСЕЦА!!! обикновено ли? или плодово? Щото на плодовите май им слагат консерванти въпреки, че не ги изписват в съдържанието.

на "здравец" съм ползвала прясно, но кисело не знаех, че има...Ако намеря непременно ще го пробвам



Тема ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: bejb]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано29.04.04 14:06



слагат всякакви други боклуци, но не и сухо мляко....обяснението е просто - сухото мляко пари струва !

ако ти е любопитно - вземи сухо мляко, разтвори го както пише в упътването и го закваси - става чудно хубаво кисело мляко ;-) правили сме))

замисли се...когато аз бях малък киселото мляко се купуваше днес, на следващия ден обикновено се вкисваше...сега - данона стои по една седмица и нищо му няма ? жалко, че кисело мляко няма как да не купува човек....

аз лично избягвам да купувам храни, които не се виждат от какво са направени...колбаси, кайми и др. подобни...естествено не можеш в 100% от случаите да избягаш от хранителните добавки....но колкото можеш по често купувай (не само за малктаа ами за всички вас) неща, които на пръв поглед се вижда какво представляват))

аз например купувам много риба (в морската няма как да натъпчат боклуци), месо но само от свестни магазини (в краен случай Била), зеленчуци, плодове и т.н.
кайма, кренвирши, салами и др. подобни, които са смлени предварително почти никога не купувам...



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано29.04.04 14:09



лятото четох в черните списъци на Дир-а много пространна и ожесточена дискусия точно на тая тема

вкъщи се купува Данон - още като момиче в Чехия свикнах с него и имам доверие на марката, нищо че се произвежда в България

а че не се разваля - не се, вярно е, ама другите са ми по-неясни като консистенция - Здравецът ми харесва, но съм попадала и на скапани партиди с недоквасено мляко, течащи капачки... а останалите марки са ми неприятни и на вкус и на консистенция... особено любимото на баба ми - което се точи като правено с желатин...


пробвай различни марки и прецени

истинско кисело - квасиш го сама с мляко от крава, чиито стопани познаваш и си сигурна, че не те лъжат, че кравата е здрава, примерно...


много странно защо не могат да догодят киселото - виж прясното данонско не виждам с нещо да се отличава от това на Верея

и за да не стане и тука драма като оная в черните списъци - не съм платен агент на Данон, даже смятам, че фирмата има мерзка рекламна политика, поддържа отвратително беден асортимент в БГ, сипва кремчетата в престъпно малки формички и държи безобразно високи цени

Какими намерениями вымощена дорога в рай?


Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор Чeтa (маминка)
Публикувано29.04.04 14:11



Да, цели два! Няма грешка, нарочно реших да изпробвам. Накрая го изхвърлих. Имам чувството, че никога нямаше да вкисне.



Тема любимото на баба ти също е на данон...нови [re: ET]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано29.04.04 14:14



загледай се в опаковката ;-)



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор *Milena (Варна)
Публикувано29.04.04 14:23



Аз давам на Виталакт,което май си е само варненско. Незнам защо точно него,може би защото е производство на нашия млекозавод. А имат и интересни продукти.
Май във всички има сухо мляко и не се развалят дълго време
Четох някъде ,че в ЕС имат изискване млякото да издържа 21 дена!! ,а нашите досега били 14 ,но като влезем в ЕС щели и те да издържат 21.



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор Пaлмиpa ()
Публикувано29.04.04 14:20



за трети път го пускам



за какво истинско питаш? че тя сигурно и баба ти не помни вкуса му, на истинското де



Редактирано от Пaлмиpa на 29.04.04 14:24.



Тема Re: любимото на баба ти също е на данон...нови [re: Topбaлaн]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано29.04.04 14:29



ма не На баба, то според мене става за ядене, особено по-мазният вариант

баба ми, мойта, си има едно любимо и си купува от него - я Горна Малина, а Бор Чвор, я Пършевица, май е последното, което се точи и изобщо не прилича на кисело мляко като гребнеш от него

Какими намерениями вымощена дорога в рай?


Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: Topбaлaн]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 14:34



слагат и още как...
Даваха преди време интервю с едни производители на прясно мляко които са на загуба, защото никой не иска да им купува млякото..по 25 стотинки литъра. Със сухо мляко им излизало по-евтино да правят киселите млека и другите неща. Разбира се не изцяло, а добавят известно количество. Дори самите производители не отричат. Някъде бях чела някаква статия в която се обясняваше за "предимствата на добавянето на сухо мляко" в млечните произведения. И един вид потребителите били предубедени относно употребата на сухо мляко..



Тема ааааанови [re: ET]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано29.04.04 14:40



ясно...
тя жената сигурно само по цена определя любимото....

не съм разбрал значи



Тема Вчера си говорихме...нови [re: bejb]  
Автор Milian ()
Публикувано29.04.04 14:42



...с колегите за натурално кисело мляко.
Проверката за това дали е нишесте или мляко е капка йод.Нишестето веднага става синьо,а върху млякото йода си остава жълт.
Не че трябва да ставаме химици,но ако някой има параноя за това какво яде детето му,това е начин да разбере.
Ако имаш път към Родопите ела да видиш нашите деца какво кисело мляко ядат....не можеш да му събереш сметаната отгоре след като го заквасиш....от натурални крави
Ако имаш възможност купувай прясно и го заквасвай.Вие там в София май имахте на Графа разни баби с бутилките прясно мляко



Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: bejb]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано29.04.04 14:43



ами не съм се изразил ясно....бързам да пиша, та излизат глупости понякога...

естествено, че когато са назор ще слагат сухо мляко...

току що говорих с "човека" каза, че ако не ти е изгодно да купуваш мляко от крави - слагаш сухо...
но също така добави, че млякото направено от сухо мляко става много хубаво (стига сухото мляко да е нормално сухо мляко)

ставало гадно по други причини, но не иска да ми обяснява))



Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: Topбaлaн]  
Автор Samsara (непокорна)
Публикувано29.04.04 14:50



По едно време се носеха слухове, че българските производители се изтрепвали да внасят руско сухо мляко от района на Чернобил - било им излизало много евтино.



Тема за йод не бях се сещал ;-)нови [re: Milian]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано29.04.04 15:02



...и сигурно ще пробвам))

между другото - и в наше село (гр. Козлодуй) става екстра кисело мляко ако ползваш мляко от натурална крава ;-)

а задачата с бабите и графа е според мен мишън инпосибъл ;-) те бабите не са по-глупави то производителите...и те разреждат млякото и добавят "подобрители" ;-) често пъти може да го купиш и да е вкиснато...



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор dara (osobena)
Публикувано29.04.04 15:17



Аз купувам Данон. Наталия навремето отказваше да яде друго и имаше един период малко след годинката, през който живееше само от плодовите млека на Данон и кремчетата.

За Крисо купувах едно друго, не Данон. Започнах го с Данон, но нещо се притесних, защото съм чувала страхотии за него и продължихме на друго мляко.

Тази пролет работих с една доцентка тук от ВИХВП-то и стана дума за млеката. Тя категорично ме посъветва да давам на децата Данон. Даде ми и имената на още 2 мандри, които работят добре и с качествено мляко и продукти, но убий ме забравих кои са (ставаше дума обаче само за Пловдивски регион). На нея й ги препоръчал шефа на катедрата по млеката и млечните продукти към ВИХВП. Те имали за задача да следят, проучват и проверяват всички производители и разпространители на млека и млечни продукти в Пловдив и региона и той категорично й препоръчал Данон за мляко и въпросните 2 мандри за сирене и кашкавал. Тя тогава ми обясняваше за качеството на Данон, което останалите производители нямало как да достигнат, за контрола на производството и т.н. и т.н. Вече съм забравила точно, но се върнах на Данона и пак него си купувам.

А сухо мляко и консерванти няма начин да няма в млеката. Едва ли има кисело мляко, което да не е със сухо и да липсват консерванти. Е, след като е така, поне да съм сигурна, че е проверена и доказана марка.

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема Значи пак...нови [re: Topбaлaн]  
Автор Milian ()
Публикувано29.04.04 15:20



..опирате до кофичките на Данон и т.н.
За това на Родопея знам,че е основно със сухо мляко...поне не е нишесте
А най-доброто го правят в Бял извор(едно родопско селце) с 3,5% масленост..ама наистина,има си и сметана отгоре.Не знам дали доставят в София....не е за изпускане.Името не му го помня,аз нали не купувам...доя си крава



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор axa ()
Публикувано29.04.04 15:22



Кисело мляко "Елена", това зеленото с по- малкия процент масленост.

То е добро и ми го препоръчаха. В началото и аз се бях хвърлила на "бабиното", но продавачката в магазина ме спря навреме.А на нея мога да вярвам безрезервно,защото разбира от храни и пр. /работила е нещо като технолог/

Преди години гледах дъщерята с домашно квасено мляко, свекър ми ни носеше, но от него получи алергия и сега не смея да давам на малкия.То просто е много силно за деца.



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: axa]  
Автор Milian ()
Публикувано29.04.04 15:33



Нищо им няма
Моя Титко от четири месечен отрасна с домашно квасено...ела да го видиш сега на 2г и 4м какъв левент е станал с червените бузки.
Все си мисля,че това за маслеността на млеката е пресилено.Дори не мога точно да си обясня какво точно ще им се случи на бебетата ако превишиш допустимата масленост.Но това си е мое мнение,лекарите така или иначе разбират повече от лаик като мен.



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: dara]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 15:36



а сега де..

за консервантите съм забелязала, че не ги изписват на опаковката, но и не пишат, че няма. Ако няма то го пише с големи букви - като на Данон Petit (онези малките 4ки). Но тях пък Моника не ги обича много. То честно казано хич не прилича на кисело мляко, а на някакъв сметаново-млечен крем силно парфюмиран. На мен най ми харесват активиите, особено с пш.зародиш, мюсли и сини сливи..мммм...:)
Ама и те са консервирани. Не съм пробвала да го държа докато вкисне...но съм сигурна, че имат защото иначе щеше да пише.



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: Milian]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 15:42



Ами аз пробвах да си заквасвам ама с Данон "активия". И не стана нито веднъж..:( Исках да си направя домашна "активия":))
Уж всичко както трябва правих ама не стана. 3-4 пъти пробвах и все се точеше...Завивах го топлих го, като квачка на яйце..:) ама...ТЦ!

п.с аз съм от варна и бабите на графа са ми далече:) пък и не бих рискувала с такова мляко



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор dara (osobena)
Публикувано29.04.04 15:44



Аз досега, каквито и мелка да съм купувала, нямам случай на вкиснато мляко. Е, по два месеца май не съм държала, чак такъв рекорд наистина нямам, но наистина вкисване на мляко не съм постигала. Имам превид купешко мляко.

Колкото до активиите - майка ми им е абсолютен фен. Аз май и друг път съм казвала, че тя няма стомах и мляко изобщо не може да консумира. Нито прясно, нито кисело. От прясното директно ляга и умира, а от киселото само излиза от релси за има-няма 2-4 часа. Но активия яде без проблем. Не може да яде само тази с мюслите, но по-скоро заради мюслите. И тя не може да разбере какво има в тази активия и по каква причина не й става лошо и тежко. От бифидус есенсис-а ще да е, мъдро отговарям аз!

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема Всичко около Чернобил...нови [re: Samsara]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 15:45



...ще е радиоактивно поне 70 години след експлозията. Оня ден даваха интересен филм по Дискавъри за експлозията в Чернобил.
Та тая идея с чернобилското сухо мляко си е доста стряскаща.



Тема нали знаеш къде работя ?нови [re: bejb]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано29.04.04 15:55



дишай спокойно....



Тема Re:нови [re: bejb]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано29.04.04 15:55



ooops, постнала съм го два пъти...:)))))))))))Съжалявам:Р

Редактирано от saroni на 29.04.04 16:00.



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано29.04.04 15:58



Кисело мляко Елена и давам ве4е аз:) Просто ми го похвалиха сигурни източници (както се казва):)))))))))))Но нали знаеш колко противоречиви мнния има;) Затова според мен хапвайте това мляко, което ви е най-вкусно:)))))))))))))))А иначе истинско кисело мялко-на село:))))) Както и да е....в България киселото мляко е много по-хубаво от тези в чужбина:))))
А иначе и давам и плодовите Данон, и кемчетата .на Данон, много са вкусни:) Само, че Йогурт(или аккто тамс е пишеше) е гадно-много воднисто......



Тема ааа..на мен ми се е вкисвало!:)нови [re: dara]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 16:02



какво постижение нали?:) Как го постигнах ли? Ами купих го малко преди изтичане на срока и го забравих 1-2 дена след въпросната дата. Беше започнало да се вкисва. Ама не помня какво беше млякото. :(



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: bejb]  
Автор Milian ()
Публикувано29.04.04 16:11



Мога да ти изнеса такава дълга лекция по заквасването,но нямам време.Аз наскоро се научих да си правя и масло,но последния път беше пълен провал
За заквасване има значение температурата,колко и каква закваска....опа увлякох се Ама нали вече съм спец.Сега остава да си гледам и крава и затварям цикъла
П.С. Вярно,че си от Варна...sorry,изключих



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: axa]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано29.04.04 16:13



И ние- Елена...И на мен ми го препоръчаха, защото го произвеждат в гр. Елена, Еленския балкан, а все пак важен е и регионът (районът) където се отглеждат кравите и кдъето се произвежда хранителния продукт....Не мога да кажа до колко това дава перфектната гаранция, но на нас това мляко просто ни харесва;))))))))



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: Milian]  
Автор dara (osobena)
Публикувано29.04.04 16:13



Аз съм заквасвала с Данон. Става супер! Наистина има значение температурата и колко е закваската, но самата закваска?... Аз започвам с Данона, после си продължавам със закваска от вече заквасеното мляко. Винаги става хубаво. И друго съм забелязала - Пловдив понякога стават фалове, когато заквасвам (и затова вече спрях), но имаме вила в едно село в Родопите и там винаги ми става без грешка и млякото е някак си по-друго. Разликата е просто огромна.

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: Topбaлaн]  
Автор Vache ()
Публикувано29.04.04 16:19



Торбалане, ако млякото е от Украйна може и по-евтинко да се намери, че кой купува чернобилско мляко, освен разбира се ние...



Тема чудя сенови [re: bejb]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано29.04.04 16:20



Дали пък човешкият организъм няма да евулюира и привикне с консервантите....така де...както се създава траен имунитет срещу някои болести:)????????



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: Milian]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 16:19



а какво мляко ползваш за закваска? С Активия правила ли си? Много ми се искаше да е с точно тая бактерия, а друго мляко с нея не знам освен активията



Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: Vache]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано29.04.04 16:21



Е, стига пък и вие:))))))))))))))Че кой ще произвежда точно пък сухо мляко край Чернобил...А и едва ли един производител ще е толкова малоумен.., че той най-малко заради себе си не би го направил това....Ама то иа з нищо не знам, но предполагам:Р



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: Milian]  
Автор Gloria (будала)
Публикувано29.04.04 16:22



уф, не е точно така - някои бебета не понасят домашно квасеното мляко
аз макар че не съм привърженик на прекалено ранното захранване реших, че към 8,5 месеца на бебка й е време да започне с кисело мляко, тъй като й предстои записване на детска кухня
съответно започнах да взимам мляко от крава от една баба, която е самичка и си дели хляба с кравата и всеки ден я пасе на 1500 метра надморска височина в Рила
първите 2 пъти като й давах по мъничко и разредено нямаше никакъв проблем, но когато реших да й надробя пълна чаша мляко с бисквити такъв обрив на дупето направи, че цяла седмица бебето се късаше от рев (направо беше заприличала на малка маймунка)
педиатъра ни посъветва след като отмине възпалението и още 1 седмица да започна с някое купешко нискомаслено и едва след годинката да пробвам пак домашно квасено
по съвет от други майки (за съжаление нямам познати от "млечните среди") хубаво е млякото на Елена
а на мен пък като вкус ми харесва Бор чвор така че ще пробвам и него



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор Keнra (мама)
Публикувано29.04.04 16:24



В къщи също не купуваме Данон. зобщо избягвам млеката, за които има реклама. Живея в Сливен и съм си изградила принципа да вземам само мляко, което е произведено в региона. Ако производителят има смелостта да го донесе от другия край на България, това за мен поне означава, че определено в него има консерванти. А и също прилагам принципа, че мляко, което не се вкисва не е истинско кисело мляко.



Тема Re: чудя сенови [re: saroni]  
Автор Flash_ ()
Публикувано29.04.04 16:27



Хаха..ще свикне бе! Това ни е хубавото на нас хората че свикваме!
Като във вица ' Таман си научих магарето да яде камъни и то взе че умря!'.
Купувам - овче и биволско на Роса, прясно на ВВВ, плодово САМО на ВиталактВарна, останалите не мога да ги преглъщам - мразя нишесте! Сметана на Данон, сирене на LB булгарикум, кашкавал на Роса - аз съм стар човек с традиции.



Тема Re: чудя сенови [re: Flash_]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 16:45



и аз купувам Роса, но съм сигурна че и то не е много 'натурално". незнам как се постига такова забиване на лъжицата при 2% масленост...

ако не със сухо мляко:)



Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: saroni]  
Автор Vache ()
Публикувано29.04.04 16:58



Сарони, района дето е замърсен далеч не е само около централата. Мои колеги 1990 г. бяха на обучение в Харков. Не знам дали е случайно млади момчета да умират от рак и то не един и двама. Както и да е... Пък и хората около Чернобил не са спряли да живеят...и да си гледат там кравите и да правят сухо мляко. Ама нали знаеш в БГ какъв е контрола на вноса и изобщо контрола. Това дето го казвам си се говореше къде официално, къде не...



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: dara]  
Автор Milian ()
Публикувано29.04.04 16:59



Хе-хе,ще се сетите вие къде са най-гледаните кравиШегувам се,но наистина тук млякото е прекрасно,само че аз лично съм скарана с млечните продукти.Дори някъде четох,че ако искам второто да ми е момиче,трябва да ям основно сирена и млека,но явно ще си имам пак момченце



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: bejb]  
Автор Milian ()
Публикувано29.04.04 17:14



Откакто живея в Родопите си квася мляко(четвърта година) и не помня с какво започнах,но сега си ми е винаги домашно и няма проблеми.Наистина не би трябвало и при теб да има,щом има млечна жилка,макар и минимална.....тя е достатъчна.Дори старите баби тук казват,че не бива прясното мляко да стои в тенджера където е стояло киселото,оставали от онези бактерии...какви бяха"булгарус..не знам какви си" и се прокисва прясното,даже може и да го подквасиш без да искаш.
А при теб проблема сигурно е в температурата....от мъжа ми(родопчанина) знам,че трябва така да те пари,че едва да си държиш кутрето.от 2-3 опита успях и сега съм цар.



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор .Lady. (defender)
Публикувано29.04.04 17:15



Аз по принцип не харесвам Данон. Ми то и вкус на мляко няма.
Ние ядем Елена и сме си доволни. Това, че Данон е боклук, не значи, че всички са такива.

"I had hoped for better of thee!"
"This isn't exactly the Olympic Games"


Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: bejb]  
Автор Shina (търсеща)
Публикувано29.04.04 17:20



Аз кваса само с Активия, винаги ми става. В буркан 700 мл. слагаш препълнена супена лъжица активия. Става супер мляко, аз това го правя в Родопите.
По въпроса за млякото във форума на Диети, Дидето, която с това се занимава, беше писала, че най-добрите млека са Данон, Елби, Пършевица и още една фирма не си спомням, защото сухото мляко, което ползват е швейцарско, а всички останали позвали украйско. От Данон млеката, само Активия е с жива бактерия.
Това от мене.



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: Milian]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано29.04.04 17:52



Бабите на Графа или другаде са точно това, която може да ми избие мисълта за мляко от главата изобщо...

Нали не си мислиш, че това са баби, които стават сутрин и пристигат от Родопите да ни донесат млекце? Неее, това са баби, които си пасат кравите по Околовръстното шосе, около Горни Богров или един Господ знае къде... Също така мисля, че тези баби НЕ СИ купуват безалкохолни, които да изливат и да ползват бутилките, което също е тъпо... по-скоро СЪБИРАТ изхвърлени бутилки, мият и пълнят...

Как ти дойде на акъла изобщо тая мисъл? Близки с крава е едно, но да разчиташ на честността на бабичките, коато няма как да се измери освен с тестване на тяхната стока от наличните опитни зайчета вкъщи - е, не....

Какими намерениями вымощена дорога в рай?


Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: Пaлмиpa]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано29.04.04 17:55



тия са яки, дай, моля те, и другите, ако ти попаднат, тези от Черните списъци

млякото-победител в продажбите за страната не съм го пробвала никога, като съм се вторачила в тоя Данон и като Флаш - с традиции, не можеш да ме поместиш

Какими намерениями вымощена дорога в рай?


Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: Milian]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.04.04 18:34



аз го мерих с термометър даже, ама сега не си спомнях колко градуса беше по рецептада дето я изкопах някъде из нета. Насипвах го в бурканчета, покривах ги с вестник и ги завивах с одеало. Остявях ги до радиатора на топло уж. И така съм ги държала различно време - от 3-4 часа до цяла нощ. А количеството беше една кофичка активия (от малките) на 2 литра мляко. И резултата беше все един и същ - точеше се. Сигурно наистина градуса ми е бил нисък. Или пък сметаната в активията е пречела?!..или не?

Незнам, ама мъжа ми като ме видеше с млякото и му призляваше вече:))))))
И само ми се смееше на ентусиазма:) Вика: "Абе кво се тормозиш, що не купиш от магазина, ти толкова ток изхаби и време, че то ти излиза тройно по-скъпо :))))))"
Ама аз не та не - искам домашно:) Пък и понеже не ми става още повече се настървявах да го докарам "следващия път" :))) Ама ми излезе спешна работа и забравих:)

А! И понеже не можах да намеря прясно мляко 2%, купувах от 3,6 и исках да го докарам на 2 % . Обирах му каймака, като си мисля, че го обезмаслявам, пък може и заради това да не е ставало знам ли...



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: saroni]  
Автор mimi23 (nova mama)
Публикувано29.04.04 18:39



Дълго време се чудех дали да пиша в тази тема,но saroni ме реши окончателно!!! Някои ще се замислят,други ще ме набедят като "от друга планета" защото живея в чужбина,трети може би ще решат че съм права...няма значение нали сме тук да споделяме,да даваме мнение и съвети !!!
Става въпрос :какво истинско остана в България?!Всичко хубаво и качествено се изнася...и много рядко се упоменава,че е произведено в БГ Но да мина на темата за млякото...хубавото българско мляко !!! Малка съм била тогава,но много добре си спомням млякото в онези години,помните ли?! Прясното беше в найлонови торбички,а киселото в стъклени буркани с капачка от фолио...и беше истинско,и вкусно-само една марка !!!Сега са толкова много и различни-ДАНОН,ЗДРАВЕЦ и т.н.
Данон има и тук в Холандия,но разликата е огромна...беше ми любимо в България,затова продължих да го купувам и тук и бях меко казано очароовяана-доста по вкусно е!!! Открих и БЪЛГАРСКО КИСЕЛО МЛЯКО,да тук в Холандия и точно това му е името /но сигурно го правят тук,незнам/...
Вкусвайки го направо се пренесох в България-толкова българско,толкова истинско,гъсто и вкусно,че не издържах и изтичах до магазина за още една кофичка и изядох и нея за секунди !!! Между другото пробвах и холандско-и то е доста добро...
Майка ми се смя като и разправях и каза е сега нищо не ти липсва !!!Е,не е точно така,но това е една друга тема !!!
Хубави млека в България все още има,важното е на вас да ви харесват и да са ви вкусни...по това сходни вкусове няма-трябва всичко да се пробва...
Не знам защо на мен ми харесват тук млеката,сиренето и т.н.....може да е от носталгия и от голямото желание да се прибера и да си хапна нещо българско...на българска замя /ще ми е още по вкусно там/
След 10 дена се прибирам и ще се заредя с кисело мляко,което толкова много обичам,пък ако ще и със сухо да е правено...
Благодаря за вниманието



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: ET]  
Автор Пaлмиpa ()
Публикувано29.04.04 18:59







Редактирано от Пaлмиpa на 29.04.04 19:00.



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор honey13 ()
Публикувано29.04.04 20:13



Доколкото знам, освен че слагат нишесте и сухо мляко, ами и свинска мас бухат, гадовете!!!
По-интересно ми е не защо не вкисва, а защо става горчиво и с някакъв пласт от горе като в бидон с кисело зеле?

Ралица, 20.Х.02г.


Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор ronika77 (veche mama)
Публикувано29.04.04 20:14



и аз де се включа в темата
години наред купувах "Здравец" обаче го развалиха и на вкус и стана доста рядко. Реших да го сменя, купих "Родопея" като отворих кофичката явно не се беше заквасило и си беше точно като прясно.х Смених го с "На баба", хареса ми на вкус, гъстичко,....като се загледах на опаковката с дребни букви пиши "Произведено то Данон - Сердика"....
В крайна сметка и аз незнам какво мляко да купувам, на Данон поне се правят при отлични хигиени условия.

Една позната която е лаборат и се занимава с изследване на храни, изрази мнение, че колкото по евтино е млякото, толкова консервантите са по-малко, но пък се питам при какви условия се прави тогава.



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: ronika77]  
Автор gioia (мамата на Жужи)
Публикувано29.04.04 21:24



Само и аз да се включа. От доста време вечерям само Пършевица - 2% и понеже не го обичам студено, не го държа в хладилника. Веднъж го бях забравила и наистина за пръв път от доста години си припомних вкуса на леко вкисналото кис. мляко от детството ми. Не знам как го правят, но само то ми напомня на истинското.
Виж, мен прясното мляко ме притеснява повече особено през лятото...

Иначе Данон не го приемам като кис. мляко, по-скоро млечен десерт на тема кис. мляко. А и много им се дразня колко са еднообразни, в другите страни се изтрепват да пускат нови видове, а тук ...



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: gioia]  
Автор .Lady. (defender)
Публикувано29.04.04 21:44



Прясното мляко аз лично винаги си го варя. Дори да се предполага, че може да се пие така.

"I had hoped for better of thee!"
"This isn't exactly the Olympic Games"


Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: Пaлмиpa]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано29.04.04 23:23



благодаря, търсех други две, ама са изчезнали - едната я има пре-постната тука



а другата не мога да я намеря, жалко, щото тям имаше начетен участник


в тая, дето я давам, доста се псуват, но имаше поне за мен интересни неща

Какими намерениями вымощена дорога в рай?

Тема Re: чудя сенови [re: saroni]  
Автор миз (боса под дъжда)
Публикувано30.04.04 00:10



е, ако не еволюира, ще мутира ...
но при всички случаи, ще се нагоди един ден
аз си имам една теория, че животът на земята, и човекът в това число, ще оцелее независимо по какъв начин хората се опитват да го унищожат...

Редактирано от миз на 30.04.04 00:14.



Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: Vache]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано30.04.04 08:10



това, че някъде умирали от рак заради чернобил е пълна глупост...;-)



Тема сигурно....нови [re: saroni]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано30.04.04 08:50



помисли си за хлебарките....

почваш да ги тровиш с нещо, а след седмица - две те вече го ползват за храна това, с което си ги тровил в началото....



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: bejb]  
Автор dara (osobena)
Публикувано30.04.04 08:52



Бейб, аз също квасех в буркани от 700 мл. от тези с винтовите капачки. Млякото го затоплям, да е топло, но като си сложиш пръста да не ти пари, а да се търпи. И на такъв буркан слагам две супени лъжици к.мляко, но със сериозен връх. После увивам в един вълнен шал и одеало. Не ги слагам около радиатор или печка.Просто ги оставям така. Т на стаята у нас обикновено е към 25-26 градуса. Оставям ги късно вечер и към 7.00 сутринта ги отварям. Досега нямам фал с млякото. Става невероятно. Но и аз само в началото ползвам Данон. После си използвам за закваска от моето си производство.

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: ET]  
Автор Пaлмиpa ()
Публикувано30.04.04 10:50













Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: Пaлмиpa]  
Автор mania4ka (madness)
Публикувано30.04.04 11:14



Ето още малко простотии от Европейската комисия и Данон, според които такова животно, като българско кисело мляко, няма и не е имало. До сега сме ядяли векове само йогурт, без да знаем.

Европа обсъжда какво е "йогурт"
ЕЛИЦА ЗЛАТЕВА, МИРОСЛАВ ИВАНОВ22/10 - 21:23 ч.




Европейската комисия работи над проект за директива, която да даде дефиниция на понятието "йогурт", предаде "Ройтерс". Тя ще уеднакви стандартите за начина на производство, състава и качеството на този продукт в 15-те държави членки и ще се прилага при вноса му от трети страни в евросъюза.

В момента в Европейския съюз всяка държава членка има собствен стандарт за качество на продуктите, наричани "йогурт". По рафтовете на магазините с такъв етикет се продават както млека, съдържащи живи култури, така и получени под въздействието на допълнителни добавки. Съответно в различните държави членки регистрацията на наименованието "йогурт" се отнася за храни с различни характеристики.

Проектът на директивата, с копие от който разполага "Ройтерс", прави разлика между "йогурт" и "ферментирало мляко" и вероятно ще предизвика дебат не само между страните членки, но и недоволство сред много от вносителите на млечни продукти. Според агенцията конфликтът ще се върти около евентуалното изискване "йогурт" да се наричат само продуктите с живи микроорганизми, но не и тези, които са преминали термична обработка.

Такава дефиниция би противоречала на изискванията, залегнали в "Кодекс алиментариус" на ООН, който определя задължителните световни стандарти за качество на различните видове храни. В него понятието ферментирало мляко обхваща продуктите, получени чрез ферментация на сурово мляко под въздействието на определени микроорганизми. Йогуртът е само един от видовете ферментирало мляко, получен под въздействието на Streptococcus thermophilus и Lactobacillus bulgaricus, без значение дали е правена термична обработка.

Киселото мляко, което се продава в България, се произвежда и по двете технологии. Според Боян Илиев, изпълнителен директор на "Ел Би Булгарикум", българското кисело мляко е продукт, различен от йогурта, и местните производители ще настояват пред правителството да се бори за налагане на отделно определение по европейските стандарти, което да предвижда, че то се произвежда с български закваски.

Оригиналното българско кисело мляко се прави със закваски от специална комбинация между двете бактерии, които формират такива вкусови качества и особености само у нас - навсякъде другаде по света двете бактерии имат други свойства и не се получава същият продукт, каза той. Илиев допълни, че през ноември ще има конференция на млечния бранш в България, за да се даде определение на българско кисело мляко и от какво се произвежда то. Според друго виждане оттук нататък българското кисело мляко трудно ще бъде наложено като наименование за произход.

Евгения Стоичкова, маркетинг мениджър в "Данон - Сердика", заяви за "Дневник", че киселото мляко в България съответства на световната дефиниция за йогурт. Киселото мляко се нарича така само от България, Сърбия, Македония, докато навсякъде другаде е йогурт, твърди Стоичкова.

"Йогурт" и кисело мляко е едно и също, обясни Георги Георгиев, изпълнителен директор на предприятието за производство за биологични продукти на млечна основа "Лактина", Банкя, и бивш изпълнителен директор на "Ел Би Булгарикум". Мляко, което е ферментирало под въздействието на бактериите Lactobacillus Bulgaricus и Streptococcus Thermophilus, може да се нарече йогурт или в превод на български - кисело мляко, даде определение Георгиев. Според него другото определение - само за ферментирали млека, е това мляко, в което има добавки - сухо мляко, нишесте, плодове и др. В ЕС се произвежда само ферментирало мляко, такова каквото прави "Данон" и у нас, каза той.

"Не съществува лиценз за правене на българско кисело мляко. Това е легенда. Има процес с технологии, рецептура и ползване на определени съставки. Използваме в продуктите си Lactobacillus Bulgaricus и Streptococcus Thermophilus и това го правим от един век в "Данон"", заяви наскоро в интервю за "Дневник" изпълнителният директор на "Данон - Сердика" Жак Понти. Според него компанията произвежда кисело мляко в целия свят по този начин. "Всъщност по стандарт няма нещо, което се казва българско кисело мляко. Има стандарт за кисело мляко. Всички производители в България правят българско кисело мляко", обясни той. Понти твърди, че бактерията Lactobacillus Bulgaricus вирее навсякъде по света и съществува от около 100 години. "Бактерията е била открита тук и в основата на откриването й стои един българин. За първи път тук е заквасено киселото мляко, но няма никакъв проблем с нея да се произвежда в целия свят", каза Понти. "Ако трябва да дефинираме българското кисело мляко, това е всъщност натурално кисело мляко без захар, добавки или плодове", допълни той.

Въвеждането на единен стандарт за качество на млечния продукт с наименование "йогурт" ще принуди стотици производители да пререгистрират имената на продуктите си, прогнозира Ройтерс. Това ще засегне не само първичните продукти с наименование йогурт, а и тези, в които той е добавка (бонбони, шоколади, мюсли, бебешки храни, сосове за салата, сладоледи, масло, маргарин и бисквити).

Някои производители се отнасят резервирано и към въвеждането на понятието "ферментирало мляко". Това наименование ще бъде непривлекателно за потребителите, заявява пред Ройтерс мениджърът на испанския млекопроизводителен гигант Grupo Leche Pascual Мириам Искиердо. Според Ройтерс Испания, която като производител на млечни продукти в Европейския съюз се конкурира единствено с Франция, ще се противопостави категорично на ограничаването на наименованието йогурт само до продукти, съдържащи живи култури.

Изработването на европейска дефиниция за йогурт ще предизвика недоволството и на държавите, вносителки на млечни продукти в Европейския съюз. В момента само 26 държави имат разрешение да внасят млечни продукти в страните от ЕС. Освен България, чието разрешително беше подновено през август тази година, лиценз за внос имат производители от почти всички страни, кандидатки за членство в ЕС, Македония, Турция, Швейцария, Аржентина, Австралия и Нова Зеландия, Канада, САЩ, Сингапур, Израел, Исландия, ЮАР и Уругвай. Лиценз за внос от България имат общо 16 фирми, които са доказали, че могат да произвеждат и обработват мляко по европейските правила и стандарти.





Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: mania4ka]  
Автор mania4ka (madness)
Публикувано30.04.04 11:15



ПРОДЪЛЖЕНИЕ


След 4 разглеждания Еврокомисията реши:
Йогурт е само изконното българско кисело мляко
Производители гневни, че трябва да прекръстят десертите си
От догодина в Европа с името йогурт ще може да се продава само кисело мляко, произведено с традиционния тип горчива бактерия, описана в исторически български рецепти, съобщи британският всекидневник "Дейли телеграф".
-------------
Според новия стандарт на Еврокомисията йогуртът, както се нарича киселото мляко в европейските държави, трябва да съдържа живи бактерии лактобацилус булгарикус. Повечето производители обаче пастьоризират киселото мляко, за да е по-дълготрайно. Така те убиват бактериите, които продължават ферментацията, но пък придават здравословните качества на млякото.
Производителите в цяла Европа лобираха срещу предложения от комисарите стандарт, но той оцеля при 4 разглеждания и вероятно ще влезе в сила през 2004 г.
Еврокомисията се готви да забрани йогурта във Великобритания, защото не отговаря на нейната дефиниция за стандартизиран европудинг, гневи се "Телеграф" на брюкселските бюрократи. Според предлагания евростандарт всичкият йогурт на Острова ще трябва да се преименува на "средно ферментирало с използване на алтернативни бактериални култури топлинно обработено мляко".




Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: mania4ka]  
Автор mania4ka (madness)
Публикувано30.04.04 11:23



да уточня само, защо европейските производители на кисело мляко, са застанали зад наимениванието "ЙОГУРТ"
тъй като "ферментирало мляко" (т.е. кисело в превод) не звучало добре и щяло да отблъсне потребителите. Също така много от производителите на десерти, сладки тестени изделия в чийто състав влиза йогурт, трябвало да си променят етикетите заради изписването на състава на продукта.



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: gioia]  
Автор ronika77 (veche mama)
Публикувано30.04.04 11:36



Гледах едно предаване за мандрата където се прави "Пършевица", наистина условията бяха много добри, високо ниво на хигиена и управителя на фирмата каза, че имат право да изнасят в Европейския съюз, защото отговаряли на всички изисквания. Но пък на мен не ми харесва вкуса на "Пършевица".

Няма угодия!



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: ronika77]  
Автор mania4ka (madness)
Публикувано30.04.04 11:40



да имат право да изнасят, но не краве мляко, за сега такова разрешение за износ на краве мляко и продукти от него няма никоя мандра, тъй като качеството им не отговаря на техните стандарти. Изнася се козе или овче мляко.



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: bejb]  
Автор Milian ()
Публикувано30.04.04 11:48



Ау-у,една кофичка е страшно много.Аз слагам една супена лъжица с връх на 3 литра прясно и както Дара ти каза...да се търпи.Нямала съм гаф досега при тази пропорция.И наистина не е нужно до радиатора.Това не е тесто да втасва.Не съм сигурна защо ти се точи,трябва да питам мъжа ми.Той знае защо става по-кисело,по-сладко,защо се точи,но аз не съм се замисляла.Правя го по един и същи начин вече 4 години.
Опитай пак както ти казваме с Дара,може пък да се получи...



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: ET]  
Автор Milian ()
Публикувано30.04.04 11:53



Това с изхвърлените бутилки наистина звучи гадноНикога не се бях замисляла откъде имат толкова бутилки.Моето съзнание не допуска,че е възможно да има такива недобросъвестни баби.А не ги ли проверява някой там...ХЕИ..знам ли



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: Milian]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано30.04.04 12:08



ХЕИ

данъци и тротоарна такса

бабите са напълно нелегални, около София крави пасата на невероятни места - покрай които минаваме с колата със затворени прозорци, за да не дишаме смрадта от Кремиковци и вътре пак не се диша... пука има обаче на местните селяни...

най-фрапиращият пример ми е от Етрополе, работехме там през 1994 - над града, високо в планината има рудник, в който барабар с останалото се вади уран, та местните хора си пускат кравите сутрин и те се качват горе при рудника да си пасат ИЗБУЯЛАТА ТУЧНА трева - горе, където се работи с маска и ти се полагат по две кисели млека дневно, белким изкараш токсините... не искам да си представям кой им изкупува млякото на етрополчани и как се проверява

А вдруг пришла справедливость?
А вдруг на нашей улице перевернулся грузовик с конфетами?


Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: Topбaлaн]  
Автор lta (Meche)
Публикувано30.04.04 13:28



В интерес на истината е вярно. Поне лекарите в Онкологията у нас така твърдяха. Имах нещастието да ходя често на свиждане в тази болница и да контактувам с доста лекари там.



Тема Re: Винаги може да се направи!нови [re: bejb]  
Автор Dino (притеснителна)
Публикувано30.04.04 14:00



Едно време, когато моите бяха малки и ги захранвах с кисело мляко, педиатърката категорично забрани да купувам Данон. Тогава имаше само още три-четири марки, и наистина приличаха на кисело мляко - прокисваха след определено време.
За съжаление сега вече марките млека са сериозни количества и което е най-неприятното - нито едно не прокисва.



Въпреки че имаше все още КИСЕЛО МЛЯКО моят баща не позволи да купувам готово, а от една позната вземаше истинско (непреработено) мляко - от кравата и го подквасваше в къщи. Така пораснаха децата ми. С домашно подквасено мляко. Въпреки това, живота не ги пощади от проблеми и се наложи да търсим други начини и решения.

Ако някой иска да опита - не пречи. Ако не знае как се кваси - ще му обясним. Важно е само да купува прясното мляко от добросъвестен стопанин, на който има доверие. А и това е май единственото решение на проблема. Няма да има никакви примеси и добавки. И ПРОКИСВА - гарантирано е.

Живота е хубав, въпреки гадните му номера!!!!


Тема айде бе !нови [re: lta]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано30.04.04 14:33



я кажи кой точно е твърдял, че да отида да го питам....

аз се познавам лично с доц. Близнаков (от времето когато беше все още само доцент а не политик)
доцентът, който е ръководил екипа направил изследванията в България след аварията, ми е предавал в института...

чел съм още доста литература по темата....

и никъде не съм видял доказателства, за това че броя на заболяванията от рак след аварията в Чернобил е нарастнал ?



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: mania4ka]  
Автор Пaлмиpa ()
Публикувано30.04.04 15:13



и като заключение - има ли истинско мляко в Бг, и кое е то?



Тема Re: айде бе !нови [re: Topбaлaн]  
Автор Пaлмиpa ()
Публикувано30.04.04 15:37











това е- за или против....без АЕЦ-а не можем, кой каквото ще да говори,
макар да съм фен на девиза-"назад към природата", ама тя накъде????
пс. майка ми е единствената жена , пускала Първи енерго блок
.
живяла съм в Козлодуй.
няма страшно.




Тема Re: айде бе !нови [re: Пaлмиpa]  
Автор ET (Rocka Rolla)
Публикувано30.04.04 16:20



ииииииии, жена, уби ми сладката сиеста с тия линкове

А вдруг пришла справедливость?
А вдруг на нашей улице перевернулся грузовик с конфетами?


Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: Topбaлaн]  
Автор Vache ()
Публикувано30.04.04 16:32



Торбалане, говоря за хора живяли в района на Чернобил в продължение на 1 година 4 години след аварията... ти си наясно за какво става въпрос...



Тема Re: Вчера си говорихме...нови [re: bejb]  
Автор Millena (s interes)
Публикувано01.05.04 22:32



Майка ми отдавна прави кисело мляко. Та днес опитах (аз лично хем, но под зоркият й поглед) с Активия и си стана супер!! Явно не си имала късмет по някаква причина



Тема Re: ти вярно ли мислиш, че слагат сухо мляко ?нови [re: Vache]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано03.05.04 10:32



в пострадалия район са живели около 150 000 души
за потушаване последствията от аварията са докарани още около 650 000
общо наблюдавани са около 800 000 души в продължение на почти 20 години след аварията
НЯМА отклонение в бройката на заболелите от рак

самия аз мисля, че не съм твърде наясно с последиците....защото и учените глави не разбират много от радиация....

има един интересен пример - един от работилите на смяна инженери е получил доза 6 пъти по голяма от леталната (това е дозата, която би трябвало да го убие на място) и въпреки всичко си е живял още десет години....починал е от инфаркт инсулт или нещо подобно, което по принцип няма връзка с радиацията ;-)



Тема Re: Ошашавих се!нови [re: bejb]  
Автор honey13 ()
Публикувано03.05.04 15:45



Снощи като тръгнах да правя на Рали вечерното мляко, направо се побърках!
Отворих нова кофичка "Родопея", това е млякото, което вече почти година използвам, и останах като гръмната: течността, която избива покрай млякото (май цвик се казва) се беше желирала!
Гледах, чудих се, пък накрая й сложих от някакво друго мляко, май Бор-Чвор...
Е какво е сега пък това чудо???

Ралица, 20.Х.02г.


Тема а ся де...нови [re: honey13]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано03.05.04 16:12



да не би да са слагали желатин??
в някой десертни млека слагат за да се стегне повече (но не личи като се яде).
Но защо ще слагат в обикновено мляко?? Може би не е желатин...а какво ли е..

Аз бих го занесла в ХЕИ (ако е възможно) за да го изследват. Хем да "разконспирирам" производителя:)



Тема Re: Има ли в БГ истинско кисело мляко?нови [re: bejb]  
Автор yanita (засмяна)
Публикувано03.05.04 16:14



изчетох цялата тема. не се наемам да давам компетентно мнение само ще споделя няколко мои преживявания във връзка с млечната одисея:
- когато вики беше малка (преди 7-8 години) няколко пъти й давах "домашно мляко" - уж от проверена крава, прецедено, сварено... такива чудовищни обриви не съм виждала друг път през живота си! единственото "немагазинско" мляко, което не я превръщаше в сърбяща червена топка, беше от кравата на едни далечни роднини, които живеят точно под петрохан. така че наблегнахме на млякото от магазина, каквото и да е било тогава.
- у дома се яде и пие само мляко от данон - всичките му разновидности - няма рекламации.
- преди година заминах за десетина дни в чужбина без фамилията. в деня на моето заминаване таткото нарами двете щерки да ходят на планина. отбили се при вече споменатите роднини под петрохан (те още имат крава, вероятно не е същата). прибрали се с бутилка прясно мляко, което моят мъж просто бутнал в хладилника и забравил. няколко дни след като се прибрах разбрах какво е въпросното нещо в хладилника и за да не го изхвърля ей така реших да го сваря (да съм сигурна, че вече е развалено). то не само че не миришеше на развалено, ами като се свари се покри с дебеееел каймак (показах на виктория как да си направи масло от него) и се оказа, че домашно мляко, без добавки, без консерванти и обработка може да престои в хладилник 2 седмици и това да не се отрази на вида и вкуса му.

не знам, не разбирам колко време след датата на производство млякото трябва да е годно за консумация. оказа се, че бързото вкисване не е признак за високо качество. домашно заквасеното е пак със закваска от недомашно мляко...

ще ми се да вярвам, че големите, признатите, онези, които не могат да си позволят да направят гаф, който ще ги изхвърли от пазара, все пак държат на името си и поддържат високо ниво, ако не на друго, поне на хигиената в производството.

нашето гардже си е най-хубаво!


Тема Re: а ся де...нови [re: bejb]  
Автор honey13 ()
Публикувано03.05.04 16:32



Уф, изхвърлих го... Хич и не се сетих... Обаче преди това го близнах и беше кисело??? Ми Родопея-та никога не е кисела. Сега като каза за ХЕИ, и ме хвана яд, че не се сетих да им го занеса

Ралица, 20.Х.02г.


Тема Re: а ся де...нови [re: honey13]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано03.05.04 17:36



Иииииих, Язък!:) Кой знае за какви неподозирани "екстри" щяхме да разберем:)

Не съм го яла това Родопея, ама няма да си купя:))

В момента съм сложила тука 3 купички (правя опит да си направя домашно) не толкова от маниащина, а най-вече от яд, че като опитвах преди няколко месеца да си направя, все не ми ставаше. И понеже се "вдъхнових" от темата взех пак да пробвам.



Тема Re: Ошашавих се!нови [re: honey13]  
Автор mania4ka (madness)
Публикувано04.05.04 10:57



уф убивате ме стази фобия, че може да има нещо отровно в кофичката кисело мляко. Всеки производител на кисело мляко си има собствена рецепта за производство и собствен вкус, не слага нищо отровно или нездравословно, защото вссеки ден се взимат пропи от продукцията от ХЕИ и ДВСК. Така, че хапвайте си и, най-важното е до ви е вкусно.

А тези които си купуват прясно мляко от селяните или бабички с бутилки, да знаят, че селяниня слага карбамит(д) за да не се разваля бързо млякото. Производителите на кисело мляко (повечето и по-големи, без имена за да не стане реклама), хващат нередовната суровината защото имат собствени лаборатории в пунктвовете за изкупуване за мляко.
Слагат и още едно нещо за да се увеличи количеството, но ще си мълча.



Тема Re: Ошашавих се!нови [re: mania4ka]  
Автор honey13 ()
Публикувано04.05.04 11:34



Много ме озадачава изказването ти, че имам някаква фобия. Постоянно обяснявам, че не се връзвам лесно нито от боклуците, с които пълнят храните ни, нито от нитратите, например.
В случая исках да кажа, че това мляко, от което бях много доволна повече от година или вече са го развалили, или просто при доставката/престоя в магазина се е развалило. НО! случвало се е и в къщи да престои по-дълго време, обаче НИКОГА не се е желирало така.

Ралица, 20.Х.02г.


Тема Рецепта за заквасваненови [re: bejb]  
Автор planet (joy)
Публикувано06.05.04 02:44



Извинете че сега се намесвам. Няколкоо дена нямах достъп
И аз много път извървях докато се науча да си квася млекце макар че големите предппочитат купешккото (по-не им киселее) На бебето давам предимно квасено. Като го преваря дори да е съвссем изстинало му слагам закваска на око и го пъхам във фурната на около 50 градуса (защото иначе трудно му поддържах постоянна температура) Държа го около 3 часа(толкова научих от свекърва ми) и после като го охладя то се сгъстява.

Моля,
ако някой знае по-подробно колко закваска се слага на литър, добра ли е тази температура и този престой моляяя посъветвайте!!!!!
Мерси много за темата!
Бъдете здрави!

Редактирано от planet на 06.05.04 02:42.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.