Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:02 19.05.24 
Градове
   >> Бургас
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Бургаски термини и забележителности  
Автор бай иван (член)
Публикувано15.02.13 21:47



Знае ли някой коя е баба Ганка,защо централният площад се нарича тройката,какво означава кумлука,кой е коджа кафалията.Сигурно има и други типични за Бургас названия,добре ще е да си ги припомним.



Тема Re: Бургаски термини и забележителности [re: бай иван]  
Автор Kи. (не позна)
Публикувано19.02.13 12:12



Много интересна тема ,за потомствени бургазлии:-)
Аз съм чувала истории ,ама не помня ..

май ще трябва да поразпитам пак...Иначе за Коджакафалията всички знаем..май:-)




Тема Re: Бургаски термини и забележителности [re: Kи.]  
Автор nnaarr (ентусиаст)
Публикувано20.02.13 16:28



За тройката баща ми ми беше казвал, че там имало стълб с три лампи и затова площадът се наричал така. Могат да се попитат и други стари бургазлии дали е вярно.
Комлука значело пясъци, така съм чувала.
За другите - в Гугъл





Тема Re: Бургаски термини и забележителности [re: nnaarr]  
Автор Kи. (не позна)
Публикувано22.02.13 16:41



Има една стара леля на баща ми ,която разказва интересни истории...От нея знам ,че гробището е било там ,където е църквата Ив.Рилски - до Университета.И по време на войната ,когато е имало сирени за въздушна атака ,са ходели да се крият там...Бургас е бил съвсем мъничък град:-)




Тема Re: Бургаски термини и забележителности [re: Kи.]  
Автор бай иван (член)
Публикувано22.02.13 22:53



Аз съм на 60г.,а моят дядо казваше че от тройката нагоре започвали лозята.Когато бях ученик кв. Изгрев се казваше с.Атанасово



Тема Re: Бургаски термини и забележителности [re: бай иван]  
Автор бай иван (член)
Публикувано22.02.13 23:01



За тройката и кумлука е точно така.Баба Ганка е била жена на Ал. Хаджипетров и се занимавала с благотворителност.А Хаджипетров е бил собственик на големите български мелници.



Тема Re: Бургаски термини и забележителности [re: бай иван]  
Автор nnaarr (ентусиаст)
Публикувано23.02.13 17:05



Има и един камък някъде срещу сиропиталището, на който мисля, че пишеше - Бургас 1 км (не съм много сигурна за разстоянието) Баща ми ми е казвал, че назъбената куличка от дясната страна на Приморец някога била най-високото здание в Бургас. Когато бях в малките класове и бяхме щастливо безстопанствени ходехме да играем около казармите в Морската градина.



Тема Re: Бургаски термини и забележителности [re: nnaarr]  
Автор Kи. (не позна)
Публикувано23.02.13 18:20



В Морската е имало казарми??Кога това?
Аз имам бледи спомени от зоологическата градина ,някъде около Пушкин...по-скоро помня миризмата:-)




Тема Re: Бургаски термини и забележителности [re: Kи.]  
Автор nnaarr (ентусиаст)
Публикувано23.02.13 19:26



Аз съм родена през 1954. Къщата ни беше горе на Кирил и Методи където сега са магазините на червения блок. Един мой съученик даже живееше в тези казарми-може би са били някъде срещу Хепито, но в Морската градина. Зоологическата градина беше известна с маймуната Гошо, който си показваше на публиката червеното дупе (с извинение). Помня, че на мястото на дискотеката зад Пушкин имаше ботаническа градина със стъклен купол и май че имаше там една огромна палма. А по улиците ходеше бозаджията и го причаквахме с купа в ръце.





Тема Re: Бургаски термини и забележителностинови [re: Kи.]  
Автор KpucaHa (питбул териер)
Публикувано25.02.13 11:18



Казармите са си още там, били са действащи може би около ВСВ (тук може и да преиграх, хаха ) :) На 24 пехотен полк май бяха, в последните години се разрази полемика какво да се прави с тях и от там знам.

Antes muerta que sencilla



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.