Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:57 13.06.24 
Спорт
   >> Бойни изкуства
*Кратък преглед

Тема ей това ми се мерна пред очитенови  
Автор ИЛИЯH (РОНИН)
Публикувано20.09.05 15:17



Учениците на един мъдрец, който владеел и някакво бойно изкуство го попитали:
"Учителю, може ли едни мъдрец като теб и с твоите умения да се справи с едно цунами?"
А Мъдрецът се усмихнал и казал:
"Че то за можене, може, ама какво ще дири един мъдрец, там където има цунами?!"
лек ден ви желая

Недей да злословиш за предишния
Господар
т.53 от Кодекса на Самурая


Тема Re: ей това ми се мерна пред очитенови [re: ИЛИЯH]  
Автор bguzer (европеец )
Публикувано23.02.07 09:03



Ученик попитал Майстор Го, сенсей, понякога се боя да умра - защото хората след смъртта ми даже няма да си спомнят за мен, пък съм толкова млад!
Странно, че заговори за това, но при мен, за щастие, проблемът е друг - отвърнал Майстор Го - ако аз умра внезапно, то мнозина ще се зарадват на това събитие, така, че аз не се боя от внезапна смърт, защото зная, че тя би допринесла някому добро настроение.
Но какво да направя сенсей?
как какво? Събери врагове, те ще отговарят за спомена за тебе след смъртта ти, ще се радват и постоянно ще си напомнят за теб!
Как да събера врагове сенсей?
О! Това е много просто, прави добро на хората и враговете сами ще се съберат около тебе!

Това намерих и преведох. Да направим темата в тоя вид какво ще кажете?





Тема Re: ей това ми се мерна пред очите [re: bguzer]  
Автор Lenny (дразнител)
Публикувано27.02.07 10:52



Запалихте ме - страхотни истории сте превели тука. Ако имам време ще потърся нещо и аз - но поне е удоволствие да ви чете човек!



Тема Re: ей това ми се мерна пред очитенови [re: ИЛИЯH]  
Автор ИЛИЯH (РОНИН)
Публикувано27.02.07 17:09



дано да ви хареса
не си спомням дали съм го пускал тук

Седях в ъгъла до вратата на собствената си зала в “сейза” /неудобен седеж, измислен сякаш специално за да тормози занимаващите се с бойни изкуства/
и чаках…
Знаех, че врагът ми ще влезе след броени минути и ще премерим сили.
Врагът – човекът, от когото се възхищавах години наред. Боецът, от когото се страхувах от малък, стимулът ми за неуморни тренировки, виновникът за хиляди травми, болки, капки кръв, загубени часове с любимите хора, пропуснати възможности… Безнадеждно лутане с копнеж по съвършеното движение, винаги изплъзващо се някъде надалеч…
Сянка пада върху излъскания под пред мен. Е, както се казва - заровете са хвърлени…
Но първо – Ритуалът. Това е, което ни отличава от биячите по уличните барове и кафенета – ритуалите и, естествено, така нареченият Кодекс на честта – купчина сбъркани правила, създадени преди векове, водещи до ограничения на мисленето и намаляване на възможните пътища за победа.
Човек с гордо и обветрено лице се приближава към мен, бавно и спокойно, пространството около него сякаш се наелектризира, спира на около три метра и застива за момент. Следва плавно движение и изискано преминаване в “сейза”. Оръжието – в случая две нунджако, сякаш се появява от нищото и намира естественото си място до дясната му ръка. Пронизващ поглед, който те приковава и те кара да му се подчиниш. Всъщност това е първата част от битката – да устоиш. Явно съм успял, защото продължаваме, едновременно като кукли на конци поставяме на пода първо дясната, после лявата ръка, и, без да сваляме поглед от другия, се покланяме.
Моят поклон е по-дълбок и по-продължителен.
- Здравей, Иване – по-възрастният е този, който заговаря по-младия /признак на недобро възпитание е да се опиташ да привлечеш вниманието на по-възрастния/
- Добър вечер, Сенсей – старая се гласът ми да е равен и в него да няма следи от емоции.
Усмивка повече с очи, отколкото с устни. Странно, обичам този човек, той е много голяма част от мен, дори може би това е фигурата, изиграла огромна роля да се превърна в това, което съм сега. Не, че това би променило желанието ми за двубой или стремежа ми към победа.
- Нужно ли е всичко това?
- Така смятам, Сенсей.
- Можем да поговорим и да се опитаме да го избегнем.
Гласът звучи, сякаш в него се е загнездила дълбока печал. Зная, че не е така, но и това е част от двубоя – да размекнеш, разколебаеш, разконцентрираш противника. Мой ред е:
- Наистина ми се иска, Сенсей, но различията ни са непреодолими – моят глас е изпълнен с почтителност и някакво трудно определима обреченост /нека си мисли, че съм се предал, преди да сме започнали /
- Толкова ли е важно за теб?
- Страхувам се, че да, Сенсей. Това е част от онова, на което сте ме учили.
- Виждането ти по този въпрос е ограничено. Мисля, че ти предложих да продължа обучението ти.
- Благодарен съм за това, Сенсей, но и двамата знаем че е невъзможно.




Въздишка.

- Добре, щом искаш да рискуваш всичко. Знаеш, че друг шанс ще имаш чак след година, нали?
- Зная. Не искам да рискувам, но май ще трябва…

Преди последната дума да се отрони от устните ми, ръцете ни се стрелват към оръжията. Моето джо /тояга/ срещу две нунджако в ръцете на майстор.
Зная, че приятелите ми ще потръпнат от глупоста ми… Истината е, че не съм добър в боравенето с оръжия, но, както вече казах - заровете са хвърлени…

Ръцете на сенсей се движат с бясна скорост, образуващи колело от летящи около него дървени палки, чиста гъзария според мен, далеч по-страшно е да ме застигне удар или заклиняване на тоягата ми с едното нунджо и да ме помете с другото. Естествено, отстъпвам и се премествам встрани от основната ос на атаката, при битка на нивото, на което се намираме, бойците се познават прекрасно и шансовете са в грешка на единия или в неговата умора, водеща до грешка, което е същото… Значи остава единственото възможно – дебнене, преценяване, дебнене, дебнене, дебнене…
И двамата се движим вече пестеливо, по-голяма част от движенията на тялото са почти незабележими и представляват серии от финтове и стремеж да достигнеш до преимущество преди същинския сблъсък. Добре, ето я моята пролука /странно, но и пролука, и удар се наричат дзуки/ – спомен от преди 5 или 7 години, сенсей не тренира няколко месеца заради травма в коляното и това е точка, която е чувствителна дори за лека атака… Финт, устремна атака към главата му, естествено, той блокира с дясната ръка и се впуска в нападение с нунджото в лявата, игнорирам я, внезапно избухва болка в ребрата ми и яростно насочвам тоягата надолу, не към слабините, както се очаква, а с рязко промушващо движение уцелвам коляното над капачката.
Прекрасно, ако не бях получил втори удар в ребрата. Почти изгубвам съзнание и естествено политам към пода… все пак имам здрави ребра отляво и те трябва да изпробват мекотата на дъбовото дюшеме. Трябва да има дума по-силна от “болка” за това, което изпитвам, но в момента просто ми бяга. Поглеждам към сгърчената фигура на сенсей – ударът ми е бил достатачно силен, за да го откаже да ме довърши. Предполагам, че не може да помръдне и коляното му ще събира вода поне месец.
Виждам един уморен човек и знам, че по някакъв начин съм победил.
Усмихвам се, Учителят ми също се усмихва, през зъби.
Последно усилие, заставане в сейза.
Изчакване на ответно действие.
- Благодаря за урока, Сенсей.
- Предизвикателството е прието и изпълнено.
Покланям се и се изправям, тръгвам към вратата и напускам залата, в която съм прекарал 15 години…
Ребрата ме болят ужасно и всичко от пуста гордост, не мога да разбера кому бе нужно това…
Но, както се казва – вече съм голямо момче и получавам правото да плащам сметката в кафето след тренировки веднъж в месеца, и никой няма право да ми вика “Малчо”…


ако има интерес ще ви пусна и другата гледна точка



Недей да злословиш за предишния
Господар
т.53 от Кодекса на Самурая


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.