Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:17 21.05.24 
Спорт
   >> Бойни изкуства
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Brazilian Jiu Jitsu VS Traditional Jiu Jutsu  
АвторБpaт (Нерегистриран)
Публикувано31.01.07 11:55



Как мислите, кое от 2те е по ефективно?
И от друга страна - къде между тях се нарежда Джудото?



Тема Re: Brazilian Jiu Jitsu VS Traditional Jiu Jutsuнови [re: Бpaт]  
Автор bguzer (европеец )
Публикувано31.01.07 13:10



Брат, може и да направя темата трудна, но в интерес на самата дискусия е. Та дай като начало да дефинираме понятията :
1. Какво е традиционно ДжДж?
2. Какво е БДжДж?
3. Какво е Джудо?
4. Какво е ефективност?
И оттам да формулираме таза, и антитеза и т.н.





Тема Re: Brazilian Jiu Jitsu VS Traditional Jiu Jutsuнови [re: bguzer]  
АвторБpaт (Нерегистриран)
Публикувано31.01.07 18:57



Верно ще ме затрудниш

. Понеже и аз не съм много наясно, ето как аз ги определям:

1. ДжДж(така е по-лесно наистина, че си нямам идея как ТОЧНО се произнася, джуджуцу или джуджицу)- знам, че използва в част от случаите силата на противника, има всякакви ключове и хватки с цел неутрализиране.
2. БДжДж - тук знам, че се набляга основно на повалянето на противника, май повече на земята се развива действието, душейки жертвата :)
3. Джудо - за джудото знам, че по състезанията не са разрешени удари, а целта е да се повали противника.
4. Ефективност - значи, не смятам да ставам състезател. Говорех за ефективност в реална обстановка, извън залата за тренировки.



Тема Re: Brazilian Jiu Jitsu VS Traditional Jiu Jutsuнови [re: Бpaт]  
Автор bguzer (европеец )
Публикувано02.02.07 11:47



Брат, без да имам претенции за задълбочени познания в тая област ( надявам се, че ще се включат хора от тоя бранш и ще допълнят празнините), та "джу джуцу" като название обхваща много различни видове школи на японските БИ, от средновековието до наши дни. Специалистите поддържат мнение, че става дума основно за невъоръжена работа срещу невъоръжен или въоръжен противник, макар, че в много от старите школи това просто е допълвало май работата с оръжие.


Има няколко версии за възникването на джу джуцу, основно въртящи се около "получаването му като прозрение" от някой майстор, и другата - привнасянето му от Китай. Мое лично мнение е, че и едното и другото.
Та традиционното джу джуцу в средновековието е било изключително популярно, чел съм за съществуването на някакво огромно количество училища, но сега не си спомням даже приблизителна цифра. В общи линии се е изучавало от професионалните бойци в различни варианти. Всяка школа е акцентирала на свои виждания и разбирания, в общи линии с идеята за практичност. След Мейджи периода, задухва друг вятър и всякакви "джуцу" системи постепенно се превръщат в "До"-системи.
Ама това е много дълга история, пък имаме още по дефинирането тук много. Като се поосвободя после, пак ще пиша 5 реда.



Тема Re: Brazilian Jiu Jitsu VS Traditional Jiu Jutsuнови [re: bguzer]  
Автор bguzer (европеец )
Публикувано02.02.07 13:18



Революцията Мейджи от средата на 19 в. е нещо като при нас 10 ноември Демократичните промени. Работите преминават на нови релси, постепенно бойната приложимост започва да отстъпва място на системите за физическо и духовно развитие, БИ загубват своята елитарност и стават достъпни за широките народни маси.


По-известни примери за такъв тип преминаване от "джуцу" към "До" са дейността на Джигоро Кано например, или Фунакоши Гичин. Ново време, нови разбирания, нови идеи, нови реализации...
По това време приблизително в Бразилия отива един специалист в тая насока, сега не си спомням чий възпитаник е бил, мисля, че джудо-майстор, но не съм сигурен. И там в Бразилия правят заедно с фамилията Грейси система, известна днес като Бразилско джу джуцу. В интерес на истината, не зная с каква цел е била разработвана тая система.



Тема Re: Brazilian Jiu Jitsu VS Traditional Jiu Jutsuнови [re: bguzer]  
Автор bguzer (европеец )
Публикувано02.02.07 15:39



Като се поразтърсих малко видях, че Хелио Грейси е разработвал тази система като система за самозащита. Това е във връзка, че не одобрявал много спортните аспекти, развивани от някой от специалистите във фамилията му. Но тъй като не съм в детайли запознат, както вече писах, не ми стана ясно Вале Тудо срещите ли визират, или някакъв друг вид правила по време на схватка.



Тема Re: Brazilian Jiu Jitsu VS Traditional Jiu Jutsuнови [re: Бpaт]  
Автор bguzer (европеец )
Публикувано08.02.07 16:45



Брат, тия джуджуцу-исти ( дори не зная как се пише това), май ще ни оставят сами да си дефинираме понятията! Не ни обръщат внимание на усилията и любознателността никак!





Тема Re: Brazilian Jiu Jitsu VS Traditional Jiu Jutsuнови [re: bguzer]  
Авторalex (Нерегистриран)
Публикувано09.02.07 00:55



Джу-джицу е едно от най-древните бойни изкуства в света, известно повече от 2500 години.
Джу-джицу включва хвърляния, хватки и удрящи техники, наблягайки и на защитните техники. Характерен за този стил е ръкопашния и близкия бой. На японски език думата "джу" означава "меко" или "гъвкаво". "Джу" използва силата на противника, за да го надделее и по този начин прибава неговата сила към своята.

Бих искал също така да кажа, че от Джу-Джицу са произлезли Традиционното карате, Айкидо и Джудо. Всеки един от майсторите е взел конкретни неща от Джу-Джицу и е започнал да ги развива. Така например откривателя на айкидо, О'Сенсей Морихей Уешиба е взел ключовите техники и ги развил за нуйдите на айкидо, за джудото са взети хвърлянията, а за карате - ударите с ръце и крака.



Тема първо проверете после пишете глупостинови [re: alex]  
Авторhm (Нерегистриран)
Публикувано09.02.07 09:48



Винаги ми е било странно, как хора които си нямат и бегла представа се опитват да дават компетентни мнения


Че кой ще се занимава да ви обръща внимание?!



Тема Re: първо проверете после пишете глупостинови [re: hm]  
Автор bguzer (европеец )
Публикувано09.02.07 09:55



Бе да бе, мнението ти беше много издълбоко аргументирано и убедително, и разби на пух и прах некомпетентните ни наши мнения, и ни обогати беглите представи.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.