Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:01 24.09.24 
Спорт
   >> Бойни изкуства
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема "Aikido -"za" i "protiv" - > част II  
Автор foli (Amida)
Публикувано08.12.03 15:20



Изкючително съм благодарна на всички, които посетиха и взеха участие в първата част на темата. Но понеже тя се разрастна изключително много и понякога се зарежда бавно, ще помоля участниците в нея да поместват мненията си вече тук. Мисля, че за Айкидо има адски много да се говори, а аз сега искам да ви питам какво ви е мнението за укетата <как да се държи едно уке и какво ТРЯБВА да прави и какво не>, защото скоро ми беше изпита за степен и моето уке, хммм, май ме провали в желанието си да ми помогне ....

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
АвторMasterAlex (Нерегистриран)
Публикувано08.12.03 23:05




prosto triabva da ne pravi nishto,nito da pomaga ,nito da prechi.Razbira se ne triabva da pada sam ,i da si mislim che vsichko e nared.Prosto triabva da partnira s ideiata za ataka.



Тема Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: MasterAlex]  
АвторOня (Нерегистриран)
Публикувано09.12.03 02:32



Уивително е упорството с което Фоли се бори за "авторски права" над темите за айкидо!
Аферим,кадън!



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано23.12.03 18:55



vazmojno li e temata za Aikido da se iz4erpa sam s 70-80 stranitzi?



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: Ki]  
Авторdonkijote (Нерегистриран)
Публикувано24.12.03 08:51



Zdravejte, prijateli! Nari4am vi taka bez da se poznavame/ a koj znae!?!/, imenno zaradi ob6tata tema. Za sajalenie ne sam 4el ni6to ot diskusiqta po purvata 4ast, no po tova koeto hva6tam ot otdelni frazi, ostava gor4iv privkus v ustata mi. Predpolagam, 4e pove4eto ste mladi hora, no ste 4uvali za 4oveka, kojto se smqata za "ba6ta" na AIKIDO v BG. Ne se delete i se naslajdavajte na Istinata, 4istotata i bezkoristnostTa v tova DO! Za sajalenie sam izvan stranata ot izvestno vreme i znam kakvo e da pose6tava6 DOJO na 40km. i da sanuva6 s godini kak se zanimava6, bez da ima6 vazmojnost za tova! Derzajte i dano skoro sre6tna po seminari iz Evropa Balgari, otdali se na AIKIDO zaradi samoto nego!



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: MasterAlex]  
Автор foli (Amida)
Публикувано25.12.03 17:35



prav si, no kogato sre6tu sebe si ima6 visoka stepen, koqto izgarq ot " jelanieto " da ti pomogne, vijdaiki kolko ni6to ne razbira6 <ot nena gledna to4ka>, ne6tata dobivat ujasni izmereniq, povqrvai mi !!! Ne mojah da si napravq tehnikite kakto trqbva i se 4uvstvah kato oligofren slu4aino popadnal na izpit po aikido!!! Ne mi se govori...

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: Oня]  
Автор foli (Amida)
Публикувано25.12.03 17:43



Zdrasi! Ne si se vqsval skoro.... Vsu6tnost, ne se borq za tova, koeto misli6 . Prosto iskam da si komunikiram s hora, koito haresvat tova BI i imat kakvo da kajat po temata. Ako ima6 mnenie - zapovqdai!
ZABELEJKA: pred "s koeto" se slaga zapetaq. Tova sa gramato4eskite iziskvaniq v bulgarskiqt ezik - kolkoto do turskiq-> ne moga da sum ti polezna

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: Ki]  
Автор foli (Amida)
Публикувано25.12.03 17:45



Ne, prosto sega foruma 6te se otvarq po-burzo. Ne navsqkude neta e dobur

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: donkijote]  
Автор foli (Amida)
Публикувано25.12.03 17:57



donkijote, dobre do6ul v moq forum! Mnogo Vi blagodarq za kuraja i izkrenostta - mnogo cqnq tezi ka4estva u horata i zatova davam tozi trofei za mnenieto Vi! Az samata treniram ot skoro, no moi dobri priqteli sa hora, koito da poznavali G.Ivanov i ot tqh razbiram kolko unikalna li4nost e bil toi! Kolkoto do deleneto v bulgarskoto Aikido - za sujalenie su6testvuva, no se radvam, 4e moeto obkrujenie e ot novoto pokolenie aikidisti, koto ne delqt, a subirat. Razbiram, 4e ne ste v Bg v momenta, no tova ne Vi pre4i da ste supri4asten s na6ite tegobi v Aikido. Az samata ve4e use6tam kakvo e Aikido i kolko gadno e otno6enieto na NQKOI hora kum tezi, koito sega navlizat v tova 4udesno BI. Kakto i da e! Nadqvam se, 4e 6te prisustvate vuv foruma, za da spodelqte s nas Va6iq opit i mudrost! 4estita Koleda !!!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: foli]  
АвторOня (Нерегистриран)
Публикувано27.12.03 01:03



Ами ако искаш,дай даги разцъкаме грамати4еските правила-тъкмо преброих 17 грамати4ески и правописни грешки в по-долния ти постинг!
Филолог съм по образование,а познанията ми по турски се ограни4ават с няколко фрази,за което съжалявам,де-езика,казват е богатство



Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: Oня]  
АвторOня (Нерегистриран)
Публикувано27.12.03 01:06



Не 4е и аз не ги допускам,но е разли4но когато пишеш с моята скорост!
Дерзай!



Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: Oня]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано30.12.03 06:27



umria tsigankata deto te hvaleshe i pochna sam



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано30.12.03 06:42



Bih te posavetval kato parva krachka,za da se nauchish da hvarliash s lekota,da izbiagvash izrechenia kato:moia forum moeto ukemi idr samo hranish egoto,i pri parvia shamar shte ti izleziat vsichkite govna



Тема 4НГнови [re: foli]  
АвторPoison lvy (Нерегистриран)
Публикувано03.01.04 17:19



Честита Новата Година!
Да ви е спорна и успешна, от здраве, гаджета и уморителни тренировки да не се отървете! Много пот по татамито да остане и много хубави спомени от това! Очаквам с нетърпение да ви видя по семинарите. Купонът продължава!



Тема за излетелите лайна:)нови [re: garga]  
Автор @MORlL (ТВЪРДЕ ЯКОТО)
Публикувано08.01.04 15:51



баси шамара ти казвам...плашим се бате

DUM SPIRO OTPORIL


Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: Oня]  
Автор foli (Amida)
Публикувано10.01.04 17:20



G-n filolog, s Vas sme kato 4e li kolegi?! Kolkoto do gre6kite v bulgarskiqt ezik bih Vi posuvetvala da se vuzdurjate ot mneniq! Prosto v postinga si do TeB kaza, 4e ne trqbva da se zaqjda6!!! Ni6to pove4e! Kolkoto do gre6kite - derzai !!!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: foli]  
Автор @MORlL (ТВЪРДЕ ЯКОТО)
Публикувано12.01.04 09:14



golem zor foli!

DUM SPIRO OTPORIL


Тема Re: 4НГнови [re: Poison lvy]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано13.01.04 17:39



4ng i na vas ...... mnogo uspehi .......navsqkade



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: Ki]  
Автор foli (Amida)
Публикувано13.01.04 19:24



Ne se e iz4erpala temata. Prosto foru4eto stana mnogo obemno i nqkude se zarejda mnogo trudno i nakoi hora ne mogat da go otvarqt i da vzimat u4astie - tova e. Ni6to pove4e. Vsi4ko si produljava, Ki !

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано13.01.04 19:31



Хм, интересно мнение. Само дето аз искам да си говорим за Аикйдо -> нещо против?! От колко време се занимаваш с БИ? Мисля, че разсъжденията ти за егото си струват, но в моя случаи са напълно неподходящи. Все пак, благодаря за предупреждението !

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: 4НГнови [re: Poison lvy]  
Автор foli (Amida)
Публикувано13.01.04 19:34



Да ти се връща тъпкано!!!!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: @MORlL]  
Автор foli (Amida)
Публикувано13.01.04 19:40



Глупаво е да става дума за странични неща, щом като темата "Айкидо" е толкова огромна. Нямам мищо против всеки да пише тук, но да е нещо интерсено, смислено, което да провокира мислене и разсъждения. Лошо е когато има хора който само сеят раздор -> най-малкото това може да се отнесе до Айкидо, не мислиш ли!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано14.01.04 08:57



Ето ни и нас. За много години, както казват надзирателите на затворниците, да сте здрави и да ви спорят и тренировките и всичко с което се захващате. И да си слушате половинките, който ги има, а останалите да си намерите
Кой ти партнираше на изпита foli, че вече забравих - пуста склероза
На въпроса ти за това как да партнира уке:
Трябва да дава хубава атака - когато е захват да хваща и държи здраво, ако е удар, да е бърз, силен и точен. Когато го извеждаш да не се стяга, да не пада сам и когато сбъркаш някъде да ти показва, като опитва да се измъква от захвата или да си възстановява равновесието, ако опитваш да извеждаш. Уке и тори постоянно трябва да си взаимодействат - нали това е смисъла на тренировките - не да си показваме, кой е по-як.
Та това е мнението ми, сега отивам да пия едно кафе за разсънване
Инак предпочитам форума на daobg.com - доста по-удобен е като интерфейс, а и с хора като Оня сме се засичали там, така че тук ще се отбивам по-рядко.



Тема Re: Кой е шефа на темата за Айкидонови [re: Master]  
Авторebati pederasa (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 18:52



ako e takova uketo , nqma da moje6 da si vzeme6 izpita ......



Тема Укето ?!нови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано16.01.04 20:52



Наистина, това е някакъв идеализиран образ за уке, но пък наистина трябва укето да се държи както казваш. Яд ме беше,че моето уке <като се видим ще ти кажа кой ми партнира> ми помагаше !!! Т.е. се престараваше в партнирането и това много ме подразни. Все пак аз съм се подготвяла за изпита си <добре или не - има кой да казва> и на самия изпит исках да покажа какво съм научила, как съм развила знанията и уменията си в Айкидо и да разбера, защото на изпит най-добре се разбира, до къде мога да се справа с техниките, които са ми за изпита. И едно поведение от страна на укето направи ми разказа играта - въобще не се чувстжам удовлетворена от изпита си и ми се струва, че не показах и 40% от това, което умея. Излишно е да казвам как се чувствам....

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Доброто уке е...?нови [re: ebati pederasa]  
Автор foli (Amida)
Публикувано16.01.04 20:57



А за теб какво е " добро уке " ? Наистина всеки си има изисквания за партниращият му, но има и неща, който укето НЕ трябва да прави - а това е да преиграва в старанието си да помага!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано16.01.04 21:10



Аз вече веднъж ти отговотрих, но за едната стрна на мнението ти. Сега искам да попитам как точно да се науча да хвърлям с лекота? Мен са ме хвърляли така и мога да се закълна, че изживявянето е зашеметявящо.... <описала съм го в еднин от постингите ми в първата част на темата>. Случвало ми се е да уцеля момента кога да направя хвърлянето и тогава цялата техника протича леко, внимателно, без да използвам сила и т.н. Обаче съм забелязала, че това става ако намеря точния момент на "закачане" за укето. Когато го уловя този момент само с движение <тенкан и ирими> контролирам укето през цялото време на техниката. Най-често това се случва когато ми партнира сенсея. От тук и въпроса ми към теб: Лекото хвърляне свързано ли е с доброто партниране?

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Лекото хвърляне свързано ли е с доброто партнираненови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано16.01.04 23:08



Много ясно. Опитай да хвърлиш някой който просто си седи, без да ти подаде импулс. Дори и да не те превъзхожда в килограми пак ще се озориш, а иначе въобще няма да стане. Айкидо изисква ьктивно партниране, тоест уке да не седи като дърво или да е отпуснат като дроб сърма, а да участва равностойно на тори. А и двамата трябва да се съобразяват с нивото си на подготовка. На начинаещите да не се правят на борци, а напредналите да ги наказват за всеки миг невнимание. Второто го прави например сенсей Езра - виждал съм го да побърква тори, задето не го контролира през цялото време. А и укетата не ги жали.



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: garga]  
Авторex (Нерегистриран)
Публикувано16.01.04 23:18



ne si struva
skoro njama da i svetne



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: foli]  
Авторebati pederasa (Нерегистриран)
Публикувано21.01.04 21:29



mi ako izka6 da ne ti pomaha i pri vsqka vazmojnost da ti se izplazva....na izpita ti 6te se smeem mnogo....



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: ebati pederasa]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано22.01.04 08:23



Смей се - изпитите си ги вземам с всякакви укета, последният път ми се падна 2 дан и беше удоволствие да играеш с него. Партнирал съм и с хора по-тежки и силни от мен и съм им правил техники и какво? Нали айкидо е точно затова, да не зависиш толкова от физическите параметри на партньора си. Нагаждаш техниката според укето и я правиш. Ако не стане, хващаш си сенсея да те гледа какви ги вършиш и чистите грешките. За изпит трябва да си подготвен, не да чакаш на укетата да ти помагат. Виждал съм хора да вземат изпити с укета, които им имат зъб - там става наистина интересно



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Master]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано22.01.04 08:49



abe 4oveka si e prav.ako uketo ti e s po visoka stepen i moje dosta 4esto da ti se izmakva...ako izka de .....e tva ne e stavalo na izpit , no teotiti4no ima i takava vazmojnost



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Ki]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано22.01.04 16:00



По-скоро ще може да се възползва от грешките ти, не толкова да се измъква.



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Ki]  
Автор foli (Amida)
Публикувано22.01.04 21:43



Taka si e. Po-visokata steprem moje da pravi kakvoto si 6te - osobeno na izpit. Vuprosa e da se partnira na nivo i da moje izpitvaniqt da pokaje tova, koeto moje -> v kraina smetka za tova e tаm! Kakto i da e... Az ve4e toq izpit go ostavih v istoriqta...

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: ex]  
Автор foli (Amida)
Публикувано22.01.04 21:46



A ти би ли ми обяснил по-ясно, стига да не те затруднявам, де :) Тамета ми е интересна! Аз съм си дала мнението, но понеже съм начинаеща грешките ме съпътстват постоянно :)))

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: ebati pederasa]  
Автор foli (Amida)
Публикувано22.01.04 21:51



Мисълта ми беше съвсем друга - не следиш добре какво казвам :))

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Master]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано25.01.04 00:09



6te se izmakva ..povqrvai



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: foli]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано25.01.04 00:11



etva eeto tva e 4oveka



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Ki]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано25.01.04 11:53



Ако си направил всичко както трябва как ще ти се измъкне? Нека обърнем ситуацията - на теб като ти направи по-висока степен техника, опитвал ли си да се измъкваш? Аз съм опитвал, но пак са ме закопчавали при това по-слаби физически от мен. Защо аз да не мога да си направя техниката добре?
Това което съм правил като уке е да дам добрата атака и да се разкрия, но ако тори не поеме нещата не падам и му се измъквам. Не да се правя на мъж или да му показвам колко по-зле е от мен, а за да изчистим грешките и да стане каквото трябва и както трябва. Какво ще научиш, ако техниката ти винаги става? Най-много да се помислиш за много велик и първия средно як тип на улицата да ти избие илюзиите + някой зъб в добавка. Човек се учи от грешките си и всеки който ги види трябва да му ги показва.



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано26.01.04 06:04



Na parvo miasto se izviniavam za poslednoto si izrechenie ot po gornia posting.Treniram ot 10 godini.Ponezhe ne poznavam delata ti sadia ot napisanoto ot teb a to mi pokazva che problema ti e che ne iskash da padnesh po grab,respektivno ukemi pri direktno irimi kakvoto ti prilozhih na dumi.Zatova moga da te psavetvam samo edno neshto Relax.



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано26.01.04 06:19



Iziskvaniata na Japonskite sensei sa takiva che se doblijavat do perfektnoto,kakto master spomena Atakata triabva da e chista i da se dade realna posoka,imah tvoia problem pri izpita za parvo ku dadoha mi tip koito preigravashe,otsekoh go tolkova silno na ikkio omote che si razbi nosa na tatamito i te estestveno go smeniha ,drugia pak go hvana strah i se stegna,i az vzeh da imitiram,tak che nai dobre e na ispita da si podberesh uke koeto shte te atakuva chisto.Da se varna na vaprosa ti ,na koito sama si si otgovorila timing i distantsia,tova e koeto se stremiat da postgnat vsichki budoki.A za tselta e nuzhno da si prazen



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Ki]  
Автор foli (Amida)
Публикувано28.01.04 19:04



Mersaj !!!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Savet :)нови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано28.01.04 19:13



Blagodarq za izvineniqta. Pozvolqvam si da ti napravq zabelejka, 4e ne e hubavo da se sudi po 4oveka ot edna negova duma. Kakto i da e! Kolkoto do padaniqta - ne se strahuvam ot tqh, za6toto vsqko edno "padane" me pravi po-silna . Sega se se6tam edna qponska pogovorka: "Sedem pati padni - osem pati stani". 6te ti predstavlqva li trudnost da se registrira6, za da mopjem da si korespondirame i na li4ni belejki? Kolkoto do RELAX-a : Aikido vur6i i tazi rabota, povqrvai mi

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано28.01.04 19:23



Naistina pustotata na uma e ne6to veliko !!! Ponqkoga na zaduljitelnite juvazi sled trenirovka predvaritelno si namislqm tehniki i ataka, no ne mi varvi mnogo dobre izpulnenieto. Kogato ne sim si podgotvila ne6tata predvaritelno, a se ostavam MOMENTA da formira povedenieto mi kum uke, ne6tata vurvqt po med i maslo - nakak si ot vutre mi idva kakvo da napravq. Az su6to se opitvam da ne mislq za tehnikite, no ne uspqvam da postigna tova vinagi. Kogato umut mi e zaet da misli kak da stupq i kak da prihvana za kliu4, togava vse opleskvam ne6tata. Oba4e stignah do zakliu4enieto, 4e trqbva da se trenira sistemno i postoqnno, za da moje nau4enoto da stane ne misul, raflex - togava i umut e prazen, a suznanieto 4isto i spokoinoi i nqma da vur6a gluposti

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Авторtomo (Нерегистриран)
Публикувано29.01.04 07:27



vupreki che ne postvam,preglezdam redovno kakvo se pishi tuk.FOLI,govorish ohotno za neshta koito sa prekaleno seriozni za da se opitva koito i da e bilo da gi komentira.Praznotata,"mu","ku" ili "maru" v zavisimost kak chetem haraktera e zen koncepcia,koiato e kachestvo na suznanito na tozi poluchil SATORI.profesionalnite monasi go postigat sled dulgi godini zazen.i to niakoi ot tiah.v boinite iskustva"mushin"se broiat na prusti i nikoi ot tiah ne go e postignal bes ezednevna mnogogodisna praktika na zazen.
s aikido prazen um ne se postiga.purvo e pokoia ,sled tova dinamikata.sustoianieto postigano v tiho sedene (zazen)se opitvame da go zadurzim v dinamika(aikido).i edin den moze bi dinamikata shte e pokoi.


pazi se ot uma si.pravi ti loshi shegi.



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Автор Demon-ClubHonda (Wrestling Team)
Публикувано30.01.04 13:56



Аз съм за всяко бойно искуство, стига да има хора, които да го разбират, следват и усвояват, а айкидо има мнооого фенове!



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Автор garga_ (непознат )
Публикувано01.02.04 07:33



foli imai samo edno neshto v predvid Aikido niama da te izkachi do varhovete,koito chetesh v knigite,a shte prizemi do nivoto na koeto trenirash.



Тема Praznoto suznanie...нови [re: tomo]  
Автор foli (Amida)
Публикувано04.02.04 18:53



tomo, ne bih mogla da sporq s teb. Ti kazva6, 4e Aikido e pokoi v dimanika. A bi li mi otgovoril kak 6te postigne6 tozi pokoi na DUHA, ako ne si si premiril egoto i ne si se razdelil s neistovoto 4uvstvo da razmaje6 tozi, koito te atakuva?! Kakvo e pokoi na uma i razuma, ako ne razbira6 sveta okolo teb?! Na nqkoi im trqbvat dulgi godini da proumeqt prosti ne6ta - tova ne se otnasq samo do monasite . Prosto vseki 4ovek si ima individualna nastroika za vuzpriemane na sveta i kakvo e toi v tozi svqt. Az vuzpriemam ne6tata po drug na4in... Kakuv?! Znam li, moje i nqkoi den da govorq s teb na tazi tema?!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Golqm FEN !!!нови [re: Demon-ClubHonda]  
Автор foli (Amida)
Публикувано04.02.04 18:59



Demon-ClubHonda, ne si se poqvqval skoro v toq forum, no se radvam,4e vse pak se vqsva6 i ostava6 neotrazimoto si vedro prisustvie da ni radva! Naistina Aikido ima mnogo fenove, no mi se struva, 4e horata naistina se zahva6tat s ne6ta, koito 6te gi usuvur6enstvat i 6te gi napravqt po-dobri, za6toto tozi svqt ima ot4aiva6ta nujda ot dobri i stoinostni hora!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Varhove....нови [re: garga_]  
Автор foli (Amida)
Публикувано04.02.04 19:13



garga_, blagobarq ti, 4e se registrira - tova e edin + naistina . Kolkoto do porednoto ti preduprejdenie, koeto otnovo vzimam pod vnimanie <za6toto sum dobro dete i se u4a ot po-golemite batkovci i kaki4ki> ti kazavam, 4e ve4e sum razbrala, 4e trenirovkite sa si trenirovki, a knigite sa si knigi!!! Samo 6te ti spomena, 4e kato filolog sum iz4ela kamari knigi i filosofiqta na Aikido samo potvurjdava vijdaneto mi, 4e horata po cql svqt mislqt po edin i su6 na4in i iskat edno i su6to - paradnoxa e za6to togava se konfrontirat i voiuvat. Za pari?! Mi neka togava da se zahvanat s izto4ni religii, koito pozvolqvat da se jiveve dobre i oholno, a ne kato skotove. Jalko, no kakto ve4e ne vednuj sum kazvala - nevejestvoto ne e blajenstvo! Ili tova e vupros na gledna to4ka?! E, malko se otplesnah. Aikido mi haresa s tova, 4e filosofiqta mu ne e vitae6ta iz oblacite, a napulno prilojima, za6toto e filosofiq na 6iroko otvorenite o4i i 4istoito suznanie, koeto ne se vmukva v okova na li4niq interes -> tuk mnogo hora moje da posporqt s men, no vednaga poqsnqvam, 4e stava duma, 4e v Aikido 4ovek reagira kato 4ovek !!!

И най- дългия път, започва с първата крачка .


Тема Re: Varhove....нови [re: foli]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано05.02.04 04:29



Abe uzh slushash a pak ne razbirash,govorish taka za filosofiata na Aikido siakash mozhe da ia prilozhish na praktika...Kashtata se stroi ot osnovite a ti napravo ot tavana,da ama ne triabva da si minem prez vsichki etapi,kas pat niama....Eto zashto izpolzuvah dumichkite izvisi i prizemi



Тема Re: Varhove....нови [re: garga]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано05.02.04 10:20



garga - и защо според теб философията на айкидо да не е приложима? И ако някоя философия не е приложима, каква е ползата от нея? Айкидо освен всичко друго е и начин на общуване, а всеки човек, дори и най-белият колан го може в определена степен. Ще ти цитирам по памет думите на Анди Сато - шефа на AAI, от последният му инструкторски семинар: Нашата цел не е да направим от вас бойци, ние не се бием, ние се учим как да живеем по-добре. Ако ви съборят на земята да ставате, ако ви уволнят да си намерите нова работа и каквото и да ви поднесе живота да можете да го преодолеете. Това е нашата цел.



Тема Re: Varhove....нови [re: Master]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано05.02.04 15:10



Ste ti go obiasnia po tri razlichni nachina,1 za kakvo ti e da trenirash procheti vsichko shto ima napisano i zapochvai da prilagash,2 O sensei go pisal sled 70 si godishnina sled dalga praktika i bil e i neubozdan bil e ve sel bil e i loshgovoril e za harmonia ,a za nai malko nepodchinenie e chupil kitki i ratse,imal e detsa povecheto sa umriali i chak sled vsichko tova toi izkarva sententsiata ,koiato e viarna no neprilozhima dokato ne izvarvish patia,Samia toi kazva Machno mi e che kato se obarna na zad i nikoi ne me sledva.A takiva klisheta sam gi slushal no dumite za men sa nishto.shte ti kazha sluchai v hombu bez da ti spomenavam imena no stana s men...Edin sensei 7 dan s visoka dlazhnost,koito napravi pochti indentichno izkazvane dode na trenirovka na 8 dan, a za men na tatamito vsichki sa ravni,ta az mu se poklonih i zapocna trenirovka pravim shiho nage,to se zapava gadno,a mene iska da me ubie,estestveno mi pisna i az se zapanah po sashtia nachin estestveno ne stava e to se primiri vze da vzima krivo liavo ukemi i po kasno me izdebna v krai na trenirovkata,na koku ho tachi vadza i predi da me svali,si podlozhi kolianoto cpuka mi preshlena.......E napravilo go e aikido po dobar chovek samo da gi provokirash i otrovata im izliza i ma mnogo primeri,no ti ne iskash da razberesh che sveta na aikido ne takav kakavto go predstaviat,estestveno ima izkluchenia no te sa 15 tina v tselia sviat,Znam shokirashti neshta,no ne moga da gi spodelia na tozi etap.



Тема Re: Varhove....нови [re: garga]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано05.02.04 16:55



Ех, къде отиде - да и аз съм попадал на чобани със и без хаками, които могат да те контузят само, за да ти демонстрират колко са велики, друго имах предвид за прилагането на философията. Нея можеш да я използваш тук във форума, на работа, в къщи. Замислял ли си се за такова приложение на айкидо? Според теб има ли полза от неща като шо-до например? Да, от татамито се започва, там се полагат основите, но защо да се ограничаваме само с това?



Тема Re: Varhove....нови [re: Master]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано06.02.04 04:59



Edinstvenoto koeto ti kazvam e che ti ne mozhesh da prilozhish i nai malkia printsip,no ti ponezhe si goliama rabota,v tvote sobstveni oci,ne ta ne rabotiat,te rabotiat no ne za teb...Eto kakvo ti predlagam razbrah che si mnogo dobar na siho nage,znaesh dva klucha deto izmakvane niama,az se pribiram mai idvam ti na kraka i ti mi pokazvash prilozhenieto na tozi printsip...kakvo shte kazhesh?



Тема Re: Varhove....нови [re: garga]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано06.02.04 08:41



garga Наистина успя да ме развеселиш рано сутринта Добре, заповядай. Надявам се да съм на татамито по него време. Тогава с удоволствие бих ти партнирал. Само не знам откъде ти хрумна, че съм голямата работа - не си спомнял да съм го твърдял някъде. Идваш от някъде си и почваш да раздаваш оценки - тоя бил такъв, оня бил онакъв. Имаш по-голям опит, но явно и по-голямо его - жалко, че е така. Да, ние допускаме грешки при техниките, някои още плетат краката и не могат да си оправят стойката, но се учим. И хора като теб трябва да дават пример, защото по-голямата степен носи и по-голяма отговорност, но малко хора го осъзнават и са готови за тази отговорност. Инак безспорно е хубаво да препашеш черния колан и да сложиш хакамата, но те не са само, за да показват каква голяма работа си станал.
Хайде със здраве, първо трябва да си оправя моето, после ще чакам теб и всеки, който иска да потренираме заедно, не да си мерим... коланите.



Тема Айкидо?!нови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано06.02.04 16:10



гарга, наистина разказа ти е ужасяжащ, на вие все пак сте били противници и все единият е трябвало да надделее. Е, не си бил ти! Но моята мисъл за философията на Айкидо, така както я рабирам аз и мисля, че не е въздух под налягане е, че ако човек възприеме широките възгледи на това учение, ще разбере колко маловажни и несртуващи са желанията да се властва над другите и да се определя техния път. Това е! НО, ако трябва да си дам искренното мнение, заявавам, че в случаи на нужда определено бих се опряла на АЙКИДО. Снощи четох книгата на Тайсен Дешимару "Дзен в боините изкуства" и човека казва, че в една схватка важни са дух, тяло и техника, НО концентрирани в едно. А като му зададоха въпроса: " И все пак, кое е наи-вайното?", той отговори "ДУХЪТ", защото ако човек няма силен дух, той е загубил двубоя преди да е влязъл в схватка. Не ми се сърди за мнението, може да изглежда смешно в очите те, но ми се струва, че въпросният 7-ми дан не е постъпил като сенсей, а като трениращ накакъв спорт!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Varhove....нови [re: Master]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано07.02.04 13:25



tochno za tova stava vapros,ako ne mozhesh da prilozhish principite,na niakoi s goliamo ego kato moeto ,tova raboteshta filosofia li e?



Тема Re: Varhove....нови [re: garga]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано07.02.04 14:23



garga Защо мислиш, че не ги прилагам? Тези принципе служат, не само, за да правиш техники на татамито или в дискотеката. Успял съм да накарам философията на айкидо да работи за мен. И това го смятам за по-важно, отколкото дали ще направя техника на някой като теб или не. Имам още да уча и грешки правя предостатъчно, за да не скучая на тренировките. И все пак до голяма степен съм изхвърлил противопоставянето от живота си и го намирам за голям плюс. Ти си избрал друг път - браво, пожелавам ти успех, но не мисли, че твоят път е единствения.



Тема Re: Varhove....нови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано07.02.04 18:01



garga, tova za egoto 6ega li e?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема ???нови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано07.02.04 18:10



Dobre, i za teb ot kude zapo4va osnovata na Aikido? Ot trnirovkite, ot filosofiqta na Aikido, ot tvoqta li4na filosofiq, ot tova kakvo ti e mnenieto za ostanalite sportove i BI i vijdaneto, 4e Aikido e suvsem razli4no ot tqh? Ot kude se zapo4va?! Da ti kaja li az ot kude zapo4nah?! Prosto razbrah, 4e Aikido e 4ast ot men - kakto iska6 go razbirai, no za men tova si e ne osnova, a vsi4ko: trenirovkite, seminarite, meditaciqta, knigite, jivota, vijdaniqta mi, priqtelite mi, otno6rnieto, koeto imam kum vragovete si i kakvo li o6te ne -> za men vsi4ko tova e Aikido, poneje AZ taka razbiram sveta i jivota! Ti go razbira6 po-drug na4in toq jivot-> moje bi za6toto si imal DRUGI vijdaniq za jivota, koito sa v razrez s tezi v Aikido?! Neznam - vajnoto e da znae6 ti sam i da si otgovarqh na vuprosite v teb bez da namesva6 egoto si!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема principi...нови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано07.02.04 18:15



garga, izvini me, 4e se namesvam v razgovora ti s Master, oba4e mi stana interesno za6to da ne deistvat principite na Aikido pri teb? Moje bi si nakakvo 4udo na prirodata, 6to li? Tova ne e zaqjdane - prosto mi e liubopitno .

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: principi...нови [re: foli]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано08.02.04 03:33



Iavno govorim na razlichni ezitsi ili vie ne chetete vnimatelno...Te deistvat postoianno varhu men,no ne i prilozheni ot darveni filosofi....



Тема Re: principi...нови [re: garga]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано08.02.04 22:20



От думите ти излиза, че ти си голяма работа и ние простосмъртните, пардон простодървените не можем да приложим нищо на неуязвимата ти личност Така да бъде, мисля че няма да ми навреди никак на съня и спокойствието, че можеш нещо повече от мен. Надявах се да намерим някакъв общ език, вместо това виждам само арогантност и високомерие. Смятам, че няма какво повече да си кажем, така че сайонара от мен.



Тема Re: principi...нови [re: Master]  
Автор garga_ (praktikuvasht)
Публикувано09.02.04 05:25



Da obobshtim nashia malak disput.Negudovanieto mi spriamo teb zapochna ot obiasneniata ti na nachinaeshtite za razni tehniki koito si protivorechat na citatite koito izpolzuvash ot filosofiata na O'sensei.Ti kato dobar vazpitan i toleranten gospodin zaemash pozitsia i izbirash belite figuri,az vzeh chernite.Za da tvardish che daden printsip raboti ti triabva da gokazhesh na praktika......Razberi bolnite se nuzhdaiat ot lechenie a ne zdravite,a universalnia princip triabva da raboti i varhu loshite...Kak reagira ti sled kato ne ti tansuvam po svirkata,obiavi me za egosentrik,aroganten i visokomeren i mi obarna grub.Ako na tova mu vikash rabotesht prinsip.Imenno zatova aikido e boino izkustvo zashtoto izpolzva sila pak bila tia ki za da operira negativnoto,ako znaesh drug nachin niama da e losho da otvorish i nas...uspeh vav vsichki nachinania.

P.S. Oshte v samoto nachalo obiavih kakvo mislia za tvoite izkazvania,a ti chak nakraia,macheki da zapazish svoia imige zanapred badi po iskren pak makar i da pokazhesh loshata si strana.....

Istinnite slova ne sa iziashtni,
krasivite slova ne sa istinski


Тема filosofiq na ne-suprotivlenietoнови [re: garga_]  
Автор foli (Amida)
Публикувано09.02.04 16:56



garga, izkazvaneto ti e mnogo dobre obosnovano, samo zabravq6, 4e nie trenirame v Bg i na6ite umove ne sa taka 6lifovani ot atmosferata, v koqto se namirame, za razlika ot teb. Ne te uprekvam, 4e misli6 po pazli4en na4in i prilaga6 Aikido po razli4en na4in. Az se vuzhi6tavm na vseki, koito e trugnal po putq na samousuvur6enstvaneto, no vse pak puti6tata sa razli4ni. Prav si, 4e principite na Aikido TRQBVA da preobru6tat lo6ite namereni v po-dobri. Moje bi i nie 6te mojem taka nqkoi den!!! Ima edna misul ot "Alisa v stranata na 4udesata"< i takiva knijki obi4am da 4eta>, koqto vinagi si povtarqm : "Ako vurvi6 dostatu4no dulgo, vse 6te stigne6 do nqkude." Nie s Master sme trugnali, no 6te mine vreme dokato stignem tam, kudeto si ti sega. E, budi po-blagosklonen kum na4inae6tite i ni podkrepqi vmesto da ni kara6 da se 4uvstavem kato idiot4eta .

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Спокойствие и само спокойствие!!!нови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано09.02.04 17:05



Мастер, по-спокойно! Ние с теб все пак сме начинещи - да не противоречим на по-знаещите, защото това е смешно. Пък и гарга ти обеща идване на крака - това не е малко. Тогава ще можеш да говориш лице в лице с него и да се разберете. До тогава: само приказки и то по-миролюбиви, моля! Не хаби емоцоиналната си енергия!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Спокойствие и само спокойствие!!!нови [re: foli]  
Автор garga_ (praktikuvasht)
Публикувано10.02.04 04:37



Ako ne vi podkrepiah niamashe da se zanimavam,no kakto veche zabeliazahte imam razlichen nachin na mislene,A nachina mi na mislene se oformi ot trenirovkite mi.A kolkoto da atmosferata tuk tia ne mi e povliala zashtoto vsichki sa samo prividno lubezni e ima izkluchenia no te sa malko,Niama znachenie kade ste vazhno e kak se trenira...Kolkoto do tona mi spriamo master kakvoto pochukalo,takova se obadilo,ako ne drugo imam sposobnosta da izvazhdam kirlivite rizi,bilo moite ,ili pak na niakoi drug.Pozhelavam vi uspeh vav vsichki nachinania

Istinnite slova ne sa iziashtni,
krasivite slova ne sa istinski


Тема Re: Спокойствие и само спокойствие!!!нови [re: garga_]  
Автор foli (Amida)
Публикувано11.02.04 20:06



interesno e mnenieto ti, 4e misleneto ti se e oformilo ot trenirovkite?! 6te pomislq, po-podrobno vurhu tova. nadqvam se duhovete da sa se usmirili i da produljim s dobriq ton. ti,garga _, ima6 li si nakakva liubina tahnika, ne6to, vurhu koeto bi rabotil godini nared? az o6te ne moga da mislq za tova, za6toto treniram tvurde malko, no sum 4uvala, 4e ima maistori, koito bezspirno rabotqt samo edna tehnika, dokato namerqt idealnata forma. da ti kaja otkrovenno tova umut mi ne go pobira, nali sum si edno julto kolan4e . no sigurno si vijdal, a moje i da si rabotil s takiva maistori? razkaji mi za tova, ako ne te zatrudnqvam.

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Спокойствие и само спокойствие!!!нови [re: foli]  
Автор garga_ (praktikuvasht)
Публикувано12.02.04 04:45



Tainata ,pone spored men e takava samo ako ne mozhe da se izreche s dumi inache si e edna obshtestvena taina .V tozi smisal moiata "taina" e che samo s aikido shte se zblaskame sas stena koiato shte ni ostvi tam kadeto sme se sblaskali s neia...Spored men Triabva i duhovna praktika,takava v koiato otkrivash neshtata za samia sebe si i po edin estestven nachin,ne niakoi da ti kazva tova e tak ,tova inache ne mi protivorechi.za men tova e dza dzen i Water misogi.Shtiah da zabravia Boken i jo za razvivaneto na koku.Slab chovek ne mozhe da ima silna tehnika...Uspeh

Istinnite slova ne sa iziashtni,
krasivite slova ne sa istinski


Тема Re: Спокойствие и само спокойствие!!!нови [re: garga_]  
Автор foli (Amida)
Публикувано15.02.04 18:05



Otnovo me navejda6 na tolkova mnogo misli. No kaji kak da razviq i duhovnata strana, koto tuk po4ti nqma kompetentni hora po tazi tema. Az se zanimavam s meditaciq, no ... tova ne stiga -> use6tam go. Naistina 4ovek kato zapo4ne da navliza malko-po malko navutre v Aikido zapo4vat i dogatkite, "Do kude li se prostira vsi4ko tova?", "Koi 6te mi otgovori na tezi vuprosi?", "Za6to tova e taka, a ne taka?". Naistina, s mnogo ne6ta se sbluskvam po vreme na trenirovkite i se staraq sama da otgovarqm, no vuzmojnostite mi sa ograni4eni, ili taka si mislq az? Mislq, 4e re6enieto ti naistina e pravilno da trenira6 na mqsto, kudeto bi se razvil maximalto!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема :)нови [re: foli]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано15.02.04 20:09



Tehnikite sa taka napraveni, 4e da stavat, nezavisimo ot zhelanieto na protivnika. Drugiya pyt mu vkaray edin-dva po-zlobni udara, postaray se da padne po-otvisoko na 6ihoo nageto, napravi po-rqzko kote gae6ito...6a mu omryzne zhivotyt i nqma da ti se opyva:P
ama e typo da se opyva6 na izpit, podbirayte si uketata:)



Тема Re: Спокойствие и само спокойствие!!!нови [re: foli]  
Автор garga_ (praktikuvasht)
Публикувано16.02.04 03:18



Beshe me popitala ot kade zapochvat osnovite v aikido za men.Ami osnovite sa predi samoto aikido,na parvo miasto beshe vatreshnata mi nuzhda ot duhovno izrastvane,posle doide reshenieto mi za Totalnoto otdavane,treto Malchanieto otnosno tova koeto se zarazhda i razviva v teb,v protiven sluchai gubish energiata za razvitieto si.Pozdravi

Istinnite slova ne sa iziashtni,
krasivite slova ne sa istinski


Тема Re: :)нови [re: Duncan_ldaho]  
Автор foli (Amida)
Публикувано17.02.04 18:24



Zdrasti,Duncan_Idaho, i dobre do6ul v moq forum. Az ve4e pretrupnah za onq izpit i sa mi ostanali mnogo uroci ot ne6tata, koito mi se slu4iha tam. Moje da ne e suvsem na mqsto tova, koeto 6te kaja, no TOGAVA, na izpita, ima6e i DRUGI ne6ta, koito ne iskam da gi vqrvam, no za sujalenie se okazaha opredelq6ti za predstavqneto mi na izpita. Kakto i da e! Ot tuk natatuk ve4e izpitite mi 6te proti4ak po suvsem drug i KATEGORI4EN na4in. Tehnikite 6te STAVAT, za6toto Az iskam taka. Tova e! Ina4e ti imal li si takiva "slu4ki" v tvoqta praktika? Suveta ti be6e dosta nagleden i tova me kara da misla, 4e si imal, no ... znam li?! !!!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: :)нови [re: foli]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано18.02.04 21:06



Mi...kofti slu4ki na izpit sym imal ama...ne 6ta da obqsnqvam, ne bqha ot takova estestvo, az si bqh vinoven..ama be6e otdaaaaaavna:P Po princip ne razpravqm za tova, ama ako te kara da se 4uvstva6 po-dobre, na vseki mozhe da se slu4i:P

Ina4e sa mi se opyvali po vreme na trenirovka...ili kogato sym se opitval da obqsnqvam (osobeno togava - momentyt 'ti li 6a mi kazhe6 kvo da pravq')- pyk may tva be6e na4inyt da se opravq:) Ama bez zloba - kakto kazva6 - KATEGORI4NO:))
Dobre si se nadyhala:) Samo taka:))



Тема Re: :)нови [re: Duncan_ldaho]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано20.02.04 13:13



mdam taka e!Daje nqma nujda da sa zlobni udarite.....prozto tornote udari na to4noto mqsto



Тема Re: Укето ?!нови [re: foli]  
АвторPoison lvy (Нерегистриран)
Публикувано20.02.04 17:16



Mила ми Фоли, в случая ти се отклоняваш в другата крайност. Да, укето ти се е престарало. А ако ти се беше стягало ти пак нямаше да си удовлетворена , нали? Аз партнирам от години. И мога да те уверя, 4е пове4ето деца ( а за мен 99.9 % от тези, които сте тук сте такива) имат нужда от помощ до толкова, доколкото ги тресе притеснението и се стягат, и забравят, и гледат уплашено... Така, 4е укето ти не го е направило с лоши намерения. А и ти си имала възможност да му кажеш да се стегне. Това стига.
А от друга страна - какъв изпит е , ако няма елемент на изненада, малка гадост в ситуацията, която съвсем да те изправи на нокти......



Тема :))))нови [re: Duncan_ldaho]  
Автор foli (Amida)
Публикувано20.02.04 18:17



Nduhana li izglejdam?! Kakto i da e! Taq tema q prikliu4ih odavna. Teb kakvo te nakara da se zanimava6 s Aikido?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Укето ?!нови [re: Poison lvy]  
Автор foli (Amida)
Публикувано20.02.04 18:21



Prosto smqtam, 4e izpita e mqsto, kudeto da se pokaje tova, koeto e nau4eno i ne e neobhodimo uketo da se burka v predstavqneto na izpitvaniqt. Ako ne stavah za izpita, prosto 6tqha da me skusat i tolkova -> na nikoi nqma6e da se surdq. Prosto si padam po 4esnata igra, ni6to pove4e!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: :))))нови [re: foli]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано21.02.04 01:27



Ами от малък съм зарибен по бойни изкуства:))) Изгледал съм сума си екшъни...Изчел съм сума си книги...Обичам и спорта като цяло:)
Ходех на фитнес и един приятел се занимаваше с бойни изкуства, питах го кво да тренирам...той се почуди малко (тренираше уин-чун май) и ме прати в един клуб в Пловдив:)
Е тва е истински клуб (казва се Щит - зад ТЕТ, ако някой се чуди къде да тренира) - много реална подготовка дава. Хареса ми. Бях доволен, че наистина научавам нещо, че се променям и то както искам. Пък и човек 10-и дан дойде от Япония на гости:) Даже веднъж ми се наложи едно коте-гаеши на улицата (тъкмо бях взел жълт колан) и то взе, че се получи:)

Та на Айкидото техниките му са много практични - то е като завършек на бойните изкуства. Идеята да направиш каквото трябва и да постигнеш целта си без извинения, въплътена в техниките. Няма 'по-силен', 'по-координиран' и други такива условности - техниката винаги става, ако е правилно изпълнена.
Аз в момента се зарибявам по карате, защото в София другите бойни изкуства ми се струват малко несериозни. Пък неяпонски не ми се тренират, малко нетехнични изглеждат.:)



Тема Re: :)нови [re: Duncan_ldaho]  
Авторstalker (Нерегистриран)
Публикувано22.02.04 04:48



Mi to sled parvia zloben udar,niama smisal da pravish tehnika,shtoto uketo shte e padnalo,i ne zabravia che ako ti mozhesh da udarish i toi mozhe,a taka do nikade niama da stignem.



Тема Re: :)нови [re: stalker]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано22.02.04 11:00



stalker - дали ще падне укето си е негова работа - ти си го удряш да се поотпусне и продължаваш с техниката. Атеми, атеми, наге, атеми:)



Тема Re: :)нови [re: Duncan_ldaho]  
Авторstalker (Нерегистриран)
Публикувано22.02.04 15:11



Hmm lichi si che si goliam spetsialist,sashto kato 10 dan japonetsa za kogoto govorish na drugo misto,shteshe da izkara okoto na prevodachkata kato praveshe demonstratsias katana,hubavo che momicheto beshe s ocila



Тема Re: :)нови [re: stalker]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано22.02.04 16:25



Ehhh da bqh kato nego!:P Heh az ne sym vidql na taq demonstraciq da izkarva o4i (ili da strqska prevoda4ki...:P) ama koy znae, mozhe ti da si vidql (osobeno ako si bil s prevryzka na o4ite):P. Ti kyde trenira6 btw, hehe?:)



Тема Re: :)нови [re: Duncan_ldaho]  
Авторstalker (Нерегистриран)
Публикувано23.02.04 03:54



Obiknovenno v gorata.Obviniavash me v lazha li?



Тема aikido !нови [re: Duncan_ldaho]  
Автор foli (Amida)
Публикувано24.02.04 16:05



Hm... radvam se, 4e si ot fenovete na Aikido, za6toto za mnogo hora tova BI e nau4na fantastika. E, az kato 4uq takova mnenie puk mnogo se zabavlqvam i mi se struva, 4e prikazkata, 4e za vseki vlak si ima putnik e mnogo vqrana. Na men BI vinagi sa mi bili interesni, i iskah da treniram kakvo li ne, no nali razbira6 kakvo e kogato edno momi4e suob6ti na roditelite si, 4e iska da trenira, ne6to, koeto e <spored tqh!!!> samo za mom4eta. Za izvestno vreme, dokato se zanimavah s tenis na kort, ne misle4h za BI, no sudbata si znae rabotata. Vednuj edin priqtel iska6e da me iznenada i me zavede na demonstraciq na Aikido. Izli6no e da spomenavam kak se 4uvstvah kato go vidqh tova BI ... I sled vreme zapo4nah i az da se zanimavam s nego. Otna4alo na horata okolo men im be6e bezkraino 4udno, 4e se zahva6tam s boi <za6toto v suznanieto na pove4eto hora BI sa boi>, no ve4e sviknah da me gledat edva li ne sum terminator. Kakto i da e -> tova e moqta istoriika. Samo propusnah da kaja, 4e predi tenis na kort igraeh..., hmmm... , sedni nqkude molq te, za da ne padne6, ami igraeh klasi4eski balet. Bez komentari, molq !

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Hi !нови [re: stalker]  
Автор foli (Amida)
Публикувано24.02.04 16:10



Zdravei, stalker, i dobre do6ul v moq forum. Pro4etoh vnimatelno komentarite ti i mi se struva, 4e ima6 dosta nagledna predstava za ne6tata. A kakvo e mnenieto ti za silata v Aikido? Kak da se izpolzva i dali vuob6te da se izpolzva?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Uspokoite se, molq !нови [re: Duncan_ldaho]  
Автор foli (Amida)
Публикувано24.02.04 16:19



Hei, Duncan_ldaho i stalker mai ne6to se razgore6tihte v spora?! Samo moga da vi predupredq, 4e edva li s tozi ton na razgovor bihte si komunikirali pulnocenno. I dvamata imate stanovi6te i po-dobre 6te e da zapoznaete oponenta si s mislite si, 4rez po-spokoen razgovor. Nadqvam se, 4e sum vi bila polezna, za6toto znam, 4e ne e hubavo horata da se karat i da si suzdavat izli6ni otricatelni misli i nastroeniq.

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
АвторBuken (Нерегистриран)
Публикувано24.02.04 20:00



Ami spored men edno uke trqbva da se darji savsem obiknoveno i da pravi onezi ne6ta koito misli za pravilni i redni,a ne6tata koito ne trqbva da pravi mislq 4e tova sa da provalq jivota si i sebesi s nqkoi poroci!
Az sam treniral Aikido ,no izkam da izkaja svoeto mnenie p nego!
Izkam da kaja,4e za mene Aikidoto be6e edna golqma zaguba na vreme!
Nz sega drugite ot vas kak mislqt no az mislq taka!!!!



Тема Re: Bukenнови [re: Buken]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано24.02.04 22:52



Buken - ne se pritesnqvay, ne sy6testvuva zagubeno vreme 6tom si zhivql i si se u4il:) 6te ti se vyrne opita nqkoy den s polozhitelen resultat:) Napylno te razbiram, no ne obvinqvay sydbata;)
I ne obvinqvay i aikidoto:) Tova, 4e razprostranenite izvyn qponiq stilove sa prosto edno izvinenie za boyno izkustvo, ne zna4i 4e boynoto izkustvo e lo6o. Za men syvyr6enoto boyno izkustvo e ju-jutsu. A vyrhyt, maystorstoto v boynite izkustva e aikido. Nqma lo6 stil. Prosto si popadnal na gre6na 6kola. Aikido e stra6no prakti4en stil, koyto nosi v sebe si duha na voina - napred i samo napred, bez opravdaniq.
Kakvo trenira6 sega btw?:)

Into the fire with your soul!


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: Buken]  
Авторtomo (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 04:28



chovek s nickname "BUKEN" ne moze da haresva aikido.



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: Buken]  
Автор foli (Amida)
Публикувано25.02.04 13:47



Zdravei,Buken! Radvam se, 4e si otkroven v mnenieto si za Aikido. Neznam, kakvo te e dokaralo do nego, no az mislq, 4e za da se razbere istinski Aikido, trqbva da se trenira mnogo i postoqnno i 4ak togava 6te moje6 da razbere6 za kakvo to4no stava duma. Ne isklam da te obidq - tova e moqta gledna to4ka. No ima i drugo -> moje bi za da ima6 takiva misli e vinoven nqkoi, koito ne e uspql da ti razkrie krasotata i inteligentnostta na tova BI? Ne si li se zamislql? Moje bi dumite mi sa bez zna4enie za teb, no az vse pak sum istinski o4arovana ot Aikido i zatova govorq taka.

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Hi !нови [re: foli]  
Автор garga_ (praktikuvasht)
Публикувано26.02.04 05:01



Ne moga da ti bada ot polza zashtoto az sam ylichen boets i izpolzuvam ot aikido,vlizaniata i izlizaniata.i igraia na kontra ataka i izpozuvam 60%ot silata si za atemi ili tcki.

Istinnite slova ne sa iziashtni,
krasivite slova ne sa istinski


Тема ???нови [re: garga_]  
Автор foli (Amida)
Публикувано26.02.04 22:08



BRAVO na teb! Napravo me ujasi ! Nadqvam se, 4e nqma da se sre6tnem skoro na tatamito !

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Hi !нови [re: garga_]  
Авторstalker (Нерегистриран)
Публикувано27.02.04 03:35



Ami shtom ne mozhesh da pokazhesh raboteshta aikido tehnika na ulitsata,znachi tolkova si i aikidist.



Тема Re: Hi !нови [re: stalker]  
Автор garga_ (praktikuvasht)
Публикувано27.02.04 13:17



M daa,na ulitsata sam ,ulichen,a sas srodnite mi dushi sam aikidist.Ne sam dorasal oshte da gi sleia v edno

Istinnite slova ne sa iziashtni,
krasivite slova ne sa istinski


Тема Re: Hi !нови [re: garga_]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано27.02.04 16:10



лао дзъ



Тема Hubava misal !нови [re: garga_]  
Автор foli (Amida)
Публикувано27.02.04 18:37



tova be6e edna mnogo dobra misal ! nadqvam se, 4e pove4e hora 6te se zamislqt nad neq !

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема pove4e vnimanie, stalker !нови [re: stalker]  
Автор foli (Amida)
Публикувано27.02.04 18:40



stalker, ne mi sardi, no mai ne6to ti se e izgubil konteksta na mislene na garga_ ! prosledi po-vnimatelno postingite mu, za da znae6 kakvo ti govori

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема малък тест за фоли:нови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано27.02.04 19:52



фоли,атакуваш противника.противника влиза с ирими,като същевременно насочва един тупаник към главата ти.ти падаш защото:
а)всяко добро другарче постъпва така.
б)така трябва,щото тупаника е насочен към главата ми
в)падам,щото тупаника наистина ще отнесе главата ми
г)падам,не защото тупаника ще отнесе главата ми,защото е достатъчно слаб и мога да го блокирам,а защото тъпия сенсей ме гледа,а сега правим тая техника.
д)тупаника отнася главата ми,но това няма никакво значение,щото тупаниците нямат място в айкидо



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: дядoБлaro]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано01.03.04 19:53



E) moje bi tupanika e samo za spla6vane....wmesto da go vraka te kara da litne6...i ne si pade6 sam

a i koi kazva 4e po jelanie nmoja6 da wkara6 neto nomejdu tehnikata....takmo uketo use6ta ko staa i 4e ne se dwiji ot wazduha , a mu se prawi tehnika

Редактирано от Ki на 01.03.04 19:56.



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано01.03.04 21:53



hi ! testa ti e mnogo zabaven, no nito edin ot otgovorite ne suvpada s tova, koeto bih napravila! blagodarq za miliq jest, 4e mi poikazva6 vuzmojnostie na Aikido, no i az si imam mnenie: 6te reqgiram bez da padna i bez da otnesa tupanika, za6toto prosto trqbva da sum guvklava i da reagiram na situaciqta bez da sum v neizgodna poziciq! prosto sa me u4ili <hora, koito naistina mnogo uvajavam>, 4e do posledno ne trqbva da se davam na uketo i da go pritesnavqm! derzai !!!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано01.03.04 22:53



трябва да си много гъвкава.тупаника е здрав.що не го зместим със сабя например(тва чудо,дето не знам защо му викате меч)?



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: Ki]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано01.03.04 22:58



тупаника винаги е за да ти отнесе главата.айкидо е бойно,а не балетно изкуство.



Тема Re: Hi !нови [re: дядoБлaro]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано02.03.04 05:13



Strahotna misal,kakto i vsichkite mu drugi.....Otnosno testa estestveno che padam za da izbegna udara,inache niama da moga da oceleia...



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: дядoБлaro]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано02.03.04 13:40



mi mau mi vikame boken....ili za iztinzki slu4ai katana......me4...buhahhaha koi ti prikazva za me4......a me4ove sa onezi te6ki i goleni oryjiq , koito dista se razli4avata ot sabqta.....a da ne govorim za katana



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: дядoБлaro]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано02.03.04 13:43



za tva si prav.....no 6to sa ti pupanizi kato moje6 i bez tupanizi.....vse pak silata na tupanika mxv.....t.e trqbva i skarost i masa....ami ako nqma6 ednoto ot dvete...?6te mu otnese6 glavata ....koga me nema



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: Ki]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано02.03.04 15:30



и бокена ти отнася главата.меча не е толкова тежък(примерно китайски),а и снего се сече по-лесно от колкото с катана.



Тема Re: Hi !нови [re: garga]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано02.03.04 15:50



а после?онзи е решил да те утрепе.падането е само отлагане на неизбежното.



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: Ki]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано02.03.04 15:55



ти с аикидо ли се занимаваш?щот аз хал хабер си нямам.без тупаници още не мога.



Тема ponqtie za AI KI DOнови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано03.03.04 12:59



дядоБлаго, izvini me, 4e se namesvam v spora ti s Ki, no 6tom kato nqma6 predstava ot Aikido, kude e smisula da ti obqsnavam kak bih postupila, kogato kum men leti udar. samo 6te povtorq, 4e kakvoto i da stava, trqbav da se ostane v stabilna poziciq do posledno, dokato tori ne mi priloji kontrol, ot koito ne moga da se izmukna. tova e! nezavisimo s kakvo e udarut!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: ponqtie za AI KI DOнови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано03.03.04 13:56



значи аз съм откровен и казвам,че от айкидо нямам понятие,но си имам понятие от атака,удари,поемане и т.н.(малко разбирам,съвсем мъничко).



Тема Re: ponqtie za AI KI DOнови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано04.03.04 20:40



dobre e da otide6 v nqkoe Aikido-dojo i da si razqsni6 vaprosite. s prikazki do nikude nqma da q dokara6. USPEH !

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: дядoБлaro]  
Авторitto (Нерегистриран)
Публикувано05.03.04 05:09



dedo,na skoro pratih tupanik v bradata na edin 5-ti dan aikido.i toi napravi sushtoto kato vseki drug.svleche se kato otsecheno durvo.ne stupvai v aikido dojo za sega.purvo dojo v bg niama(s edno pochti izkluchenie),vtoro na mestata koito se narichat taka ne se praktikuva aikido.
kolegata deto e s men tuka vi sledeshe prikazkata s judoboy,ta pita im li bitka i kvo stana?
malko ia biah zakusal s parite,no teia dni shte ti kupia literaturata deto sum ti obeshtal.
do skoro.



Тема За протоколанови [re: itto]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано05.03.04 19:59



itto Като за протокола ще кажеш ли името на този с 5 дан, когото си нокаутирал и малко сведения за теб самият (какво тренираш и къде)? И въобще как го нокаутира - сбихте се в кръчмата за жената на бара, или на спаринг в някаква зала по някакъв правилник? В България има само един човек с такава степен, но ме съмнява да говориш за него.



Тема Re: За протоколанови [re: Master]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано07.03.04 04:23



"фоли,атакуваш противника.противника влиза с ирими,като същевременно насочва един тупаник към главата ти.ти падаш защото:"
mdam.....mai samo edin 4ovek dade to4niq otgowor......za6toto prosto taka stawa...kato ti otnesat glawata ...pada6



Тема Re: За протоколанови [re: Ki]  
Автор foli (Amida)
Публикувано07.03.04 14:39



vaprosa e, da ne se pada lesno, 6toto ina4e nqma stavane ot zemqta. zatova kazah onova, koeto si pro4el. moje bi tvoqta praktika <koqto e po-golqma ot moqta> da te e nau4ila na ne6to pove4e, no vinagi ima nqkolko otgovora na vuprosite - ne go zabravqi i tova !!!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: За протоколанови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано07.03.04 14:40



Master, radvam se, 4e pak si tuk i vzima6 u4astie. radvam se, 4e zadava6 vuprosa, koito 6tqh da zadam i az. sega 6te 4akame otgovor .

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема za ittoнови [re: itto]  
Автор foli (Amida)
Публикувано07.03.04 14:46



hi! predi vreme popadnah na tvoi postingi i mnogo mi haresa na4ina ti na mislene. naistina e lesno da trupqsa6 nqkoi i ima miliardi na4ini za tova. samo 4e Aikido raboti s druga cel. ne iskam da se zaqjdam s teb, no te molq da mi poso4i6 tova mqsto v Bg kudeto se praktikuva istinsko Aikido, nai-malkoto, za da ne si har4a parita na vqtura. ako ne iska6 da mi otgovarq6 vav foruma, moje6 da polozva6 li4ni belejki, no za tova trqbva da se registrira6.

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: За протоколанови [re: Master]  
Авторitto za master (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 03:04



choveka beshe avstraliec.stana na tatamito.keikoto se vodeshe ot sedmi dan.pri katate tori.peti dan sa okolo 2000 choveka.shtom kazvash che edin ot tiah e v bulgaria znachi e taka.



Тема Re: za ittoнови [re: foli]  
Авторitto (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 03:11



pri martin v turnovo e dobre.
a shto se otnasia za celite na aikido...ami tova e malko opasna tema.osven O-sensei vseki drug ima opasnost da se izkaze nepodgotven.



Тема Re: ponqtie za AI KI DOнови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 21:08



аз ти казах,че нищо не разбирам от аикидо,но се чудя,защо ти си мислиш,че разбираш нещо?



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: itto]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 21:15



и 5-я дан що забрави да падне предварително или поне да си сложи ръката пред брадата?и там ли продават дановете като в българско?пратил съм ти нещо на пощата.



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: дядoБлaro]  
Авторitto (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 04:01



danovete v aikido,kakto i v 99% v bi se kupuvat.dan sistemata v BI e vuvedena ot Jigiro Kano.s cel pari.koeto e zamestitel na starata sistema pomosnik instruktor -instruktor.instruktor(shidoin)otgovaria na maistor.togava za vsiaka tehnika se e plashtalo pari.(ili kilo kartofi)spored vuzmoznostite na praktikuvashtia. v na Ed Germanov(nai-visokia 5-ti dan aikido v bg)organizaciata, danovete se davat kato pratish video kaseta v us.za purvi dan 250$ a za chetvurti okolo 800$.
edinstvenia koito az poznavam da izpolzva dan sistemata po istinskoto i prednaznachenie e Kazuo Chiba,8-dan ot San Diego.Danovete sa bezplatni.Izpita za 1-vi dan e okolo 60 minuti.smenitat ti svezi partniori vseki 5 minuti.te sa minimum 2-ri dan.goli ruce.formi s oruzie.goli ruce sreshtu oruzia.oruzia sreshtu oruzia.svobodna praktika sreshtu dvama protivnika.edna greshka i ne minavash.ako si otvorish ustata po vreme na teia 60 minuti(shtoto ne ti stiga vuzduh)pak ne minavash.tova sa okolo 200-250 tehniki s po-opitni ot teb.tova e za purvi dan.



Тема Информацията ти откъде е?нови [re: itto]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 08:49



itto Това за видеокасетите, които Еди изпащал в Щатите откъде го измисли? Освен цената за първи дан друго вярно няма. За разлика от теб съм бил на дан тест при Германов (като зрител, уточнявам), също и на дан тест на българския айкидо съюз. При Германов, за да се явиш на дан тест трябва задължително да е на семинар с японец, обикновено шефа инструктор на AAI Анди Сато сенсей, 6 дан. За първи дан имаш пълна програма - сменящи се укета, сменят ти техниките, на всяка техника показваш всички варианти които знаеш, имаш с оръжие и голи ръце срещу невъоръжен и въоръжен противник. След като на практика те накарат да направиш почти всичко, а сам знаеш, че нивото си личи от начина на изпълнение на техниките. Накрая ти излизат 4 укета и правиш рандори срещу тях. Така завършва изпита за първи дан. За трети освен всички техники, набляга се много на оръжията - накрая рандорито е срещу 6 човека. Проблема не е в изпита, той си е добър, но за някои хора си затварят очите. Видях как на една лелка и дадоха първи дан и укетата бяха все от нейния клуб и й помагаха по всякакъв начин - тя не беше за дан, на нея и го дадоха заради парите. Но в айкидо съюза беше пъти по-зле - само две укета, които се редуват, но не се сменят, абсолютно никакви техники и кати с оръжие, без рандори, хората ги изпитваха едновременно и всички правиха едни и същи неща, а се явяваха за първи, втори и май имаше един за трети дан. Дори не ги караха да правят варианти. Казваха им точно атаката и техниката, като на кю тест за начинаещи. Изпита трая 20 минути общо. Изпитваше Фуджита. Всички минаха, макар че единият много се задъха и не можеше името си да каже. А съм бил уке на готвещи се за първи и трети дан от асоциацията, гледал съм ги как тренират и мога да кажа, че хората се готвеха много сериозно за тези изпити, а и ги взеха по блестящ начин - беше удоволствие да ги гледаш.
Не те знам къде тренираш и какво, но не бързай да плюеш българското айкидо, то е много по-добро от айкидото в много страни. Факт е, че системата на трениране прекалено се е комерсиализирала, но това е обща болест. Но ако се разтърсиш ще видиш, че в България има достатъчно хора, които са много добри айкидисти, но не го афишират, те просто си тренират. И не са от хората, които ще нокаутираш с един удар.



Тема Re: Информацията ти откъде е?нови [re: Master]  
Авторitto za master (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 10:19



razbrah.ami az niamam pretencii da sum tolkova dobur v aikido che da opredeliam kachestvata mu v bulgaria.dedo blago pita za dan sistemata i az mu otgovorih.moze bi gospodin Germanov veche ne prasta kaseti v chicago.informaciata mi e na 4-5 godini.no i sensei Toyoda go niama veche.andi sato sum bil na seminar s nego.minalata esen.toi beshe osmi chovek tam zashtoto imashe sedem shihana predi nego.ne iska da igrae s men shtoto si igraeshe samo s negovi uchenici.no moze bi ne e imal nishto za spodeliane.izglezda mi soliden ,no(samo moe mnenie)ne bi izdurzal edin chas redovna trenirovka.ima okolo 20 kilograma v poveche.no toi tova si go znae zatova si igraeshe s negovi 40 kilogramovi uchenici.
no tova teb da ne te trevozi.tova si e samo moe mnenie.
kolko chasa trenirash sedmichno?i kakvo?
sus zdrave,



Тема Re: Информацията ти откъде е?нови [re: itto za master]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 13:16



itto От средата на декември не тренирам - здравословни проблеми, но от април пак съм на татамито. Тренирам айкидо основно, бях стигнал до 5 пъти седмично, но сега ще карам по леко поне в началото, докато си върна формата. Също смятам да си продължа и шотокана.
Ти изглежда смяташ, че сенсеят трябва да бъде и боец? За мен това са две различни нещо. Тези които се бият може да не владеят нито едно конкретно БИ, но да си служат с много прийоми от тях. Може би Сато не би издържал цял час на интензивна тренировка, макар че не бих се обзаложил на това, но за айкидо може много да се научи от него. Той определено се развива и с всеки следващ семинар ми харесва все повече като начин на работа. Ти явно имаш възможност да тренираш на хубаво място - това е добре, можеш да попиваш най-доброто. Но за мен данът не е толкова определящ - зависи от конкретния човек. Примерно Фуджита е 8 дан и е шихан, но ако го сравниш с Тери Езра - сам знаеш кой как играе
Избора ми да тренирам в клуб на асоциацията беше случаен, харесвам и стила на федерацията, това за което съжалявам е, че не двата стила не са обединени - те чудесно се допълват.



Тема Re: za ittoнови [re: itto]  
Автор foli (Amida)
Публикувано09.03.04 19:40



v Tarnovo zna4i... hm, toq klub mnogo mi go hvalqt. e, az si imam i sobstveno mnenie za tova. imam vazmojnostta da treniram i pri Todorov sensei i naistina use6tam, 4e ne6tata tam sa drugi blagodarq vse pak, za infoto. kolkoto do celite na aikido, mislq, 4e vseki trenira6 trqbva da se zamislq za tqh, za da ne stane nqkuv obiknoven bar-biq4! 4ao!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: za ittoнови [re: itto]  
Автор foli (Amida)
Публикувано09.03.04 20:00



Pri Martin Todorov, zna4i... Hm, mnogo mi go hvalqt toq klub, no mislq, 4e ima za6to . Az imam vazmojnostta da treniram i tam i naistina znam za kakvo stava duma. Blagodarq, vse pak, za infoto. Kolkoto da celite na Aikido, vseki, koito se zanimava s tova Bi bi trqbvalo da se zamislq i za tqh, za da ne zaprili4a na obiknoven bar-biq4. Ti ot kolko vreme se zanimava6 s Aikido i kade trenira6, ako ne e taina, de!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: ponqtie za AI KI DOнови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано09.03.04 20:08



Dqdo Blago, iskam da te izbavq ot edna zabluda: az ni6to ne razbiram ot Aikido i si go priznavam otkrito, s 4isto sarce. Mnogo ot horata, s koito treniram znaqt misalta mi, 4e 6te po4na da razbiram Aikido sled 10-tina godini, moje bi . Moje bi sled teq moi dumi ti savsem da si se oplel v mislite si za men, no samo iskam da vaveda red v tqh. 6tom kato i ti ni6to ne razbira6 ot Aikido, na kakvo otgorq se 4udi6 za6to az si mislq, 4e razbiram. Saveta mi kam teb <4isto priqtelski, estestveno! > e, da moje6 parvo ti da si otgovori6 na vaprosite v teb, a sled tova s toq ar6in da trugne6 da meri6 drugite. Samo 6te ti izdam edna prosta istina, 4e po ar6ina ti horata 6te razberat kolko struva6 i ti! Zatova - misli i se u4i ot vseki i vsi4ko!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Izpita na NAUнови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано09.03.04 20:15



Master, ne davai za primer toq izpit - i az bqh tam i za razlika ot teb se postarah vednaga sled izpita da pitam Todorov sensei, za6to taka na kup izpitvaha nqkolko stepeni. Otgovora sum ti go kazvala. Kriteriite tam sa drugi i naistina sum saglasna s tqh, za6toto edno 6omenu4i ikkio uj e edna prosta tehnika, no vsqka edna stepen <ot kiu do dan> q pravi kato za svoqta stepen. Tova gleda i Fujita sensei - ne tehniki, a izpalnenie. Moje cql jivot da u4i6 tehniki i da znae6 milion, ama savar6enstvoto nikoga da ne te oseni! Zatova, te molq da ne precenqva6 ne6tata ednozna4no, a da gleda6 naistina za kakvo stava duma!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Izpita na NAUнови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 21:39



foli Доколкото знам имам право и на свое мнение или греша? Твоите доводи ги помня, ти погледни дали не си пропуснала нещо съществено. Разликите в изпитите са фрапиращи. За да вземеш дан е нужно нещо повече от това да правиш добре шоменучи иккьо. Все едно аз да те изпитвам дали можеш да завиваш и отвиваш гайки и на базата на това да преценя дали ставаш за автомонтьор. Черният колан и хакамата не са просто, за да се фукаш с тях, те носят и отговорност. Човек трябва да докаже че ги заслужава и че е готов за тази отговорност. Питай собствения си сенсей и някой друг, който е минал по този път.



Тема Re: Информацията ти откъде е?нови [re: Master]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано09.03.04 22:45



e nedei towa swu4i sme6no..... trenirowkite sa celodnevni.....kato :)) trenirowkata w kraq na denq e kulminaciqta na trenirowkata prez denq :)))
za da ima dobra forma trqbwa da se trenira wseki den .....mdam pone spored men.... a neznam za kasetkite i kak se zima dan ...... no mislq 4e isoqma naprawi nai-dobriq izpit dosega ...i absoliutno wkliu4wa6e wsi4ko koeto kaza itto , no uketata za 1vi dam bqha 2 kiu e ne ni smenqha prez 5 min .... prez powe4ko be6e



Тема Re: ponqtie za AI KI DOнови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 22:51



фоли,четох постингите ти от по-горе и виждам,че използваш някакви "истини",може би прочетени от някакви книжки.сама признаваш,че не разбираш от айкидо.не превръщай тези "истини" в твой очаквания,без сама да си стигнала до тях,за да не се окажат пълни глупости.благодаря за съвета,но едва ли искам да науча нещо от теб.



Тема Re: малък тест за фоли:нови [re: itto]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 23:00



и аз съм чувал нещо подобно и затова не съм ти задавал тъпия въпрос:ти кой дан си?ако не можеш да прецениш човека пред теб,каква полза да знаеш какъв дан е?



Тема Ala-bala-portokalaнови [re: дядoБлaro]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано10.03.04 00:57



Първо: колан не се дава за изпълнена техника, а за ОВЛАДЯНА техника. Малко след като взех жълтия си колан по айкидо ми се наложи едно коте-гаеши на улицата - стана. Направих това, на което ме беше научил треньорът. Всеки с необходимата 'обща бойна култура' може да заучи определени движения като джаз-балет и да ги изиграе на изпит. Въпросът е какво стои зад тези движения. Дали те се изпълняват механично? Дали са част от теб? Права е Foli като казва, че се гледа начинът на изпълнение, а не изпълнената техника.
А за 4-те укета е просто смешно. човек 10-и дан каза, че не изпълнява техники с повече от 2 укета, защото само тогава е сигурен, че ще станат. А дори и тогава може да се обърка нещо. Тоя тип с 4-те укета ще го повтори ли това срещу 4-ма в кръчмата, които си нямат представа, че трябва да се оставят да им се наложи захват? Аз например каквото съм научил като техника мога да го направя и на улицата.
Айкидо е БОЙНО изкуство. За мен то е върхът на бойните изкуства. Ама не защото така пише в книгите. Убедил съм се на практика. Това е принципът на тоталната битка - няма извинения - правиш каквото трябва и става каквото трябва. Без въпроси.
И какви са тия американски федерации? Мислех, че айкидо е ЯПОНСКО бойно изкуство. И има нещо общо с японския дух и култура. Което значи - като захапеш да не пускаш и докато шаваш да не слизаш от татамито. И то не от злоба. Това май не се купува с $800?
И изобщо какво може да научите от хора, които правят ирими наге с чупка в кръста??? Пък да беше грешка..ами те така си обясняват техниката...интересно ми е дали става срещу човек 30-40 кг. по-тежък, на който не му се нрави да пада???

Into the fire with your soul!


Тема Re: Информацията ти откъде е?нови [re: Master]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано10.03.04 01:19



Естествено, че сенсеят трябва да бъде и боец. Ние бойни изкуства ли тренираме или балетни изкуства???
Бойните изкуства са просто най-добрият и изчистен вариант на бой. То си е до логика. Всяко нещо в този живот има принципи. И най-накрая опира до основния принцип: простотата.

Into the fire with your soul!


Тема Re: Ala-bala-portokalaнови [re: Duncan_ldaho]  
Авторitto za master (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 04:46



master,az treniram 5 chasa na den.niakoi put i poveche.govoria za aikido,oruzia i razni raboti kato udari v durveta ili dr.i taka veche 5 godini.chustvam se kato drakon v choveshko tialo.i vse pak niamam taia kategorichnost koiato ti imash s 5 trenirovki sedmichno v niakoe dojo na "asociaciata".
po-interesnoto e che tvoeto izkazvane predizvika vulna ot pravilni reakcii(spored men).vslushvai se v drugite.obmisliai sobsvenoto si mnenie predi da go postvash,zashtoto ne istinata se vrushta v teb kato otrova za mozuka.
chovek koito ne vuzpriema aikido(ili koeto i da e boino iskustvo) kato BOI,niama pozicia da pretendira che practikuva AIKDO(ili BI).tova e prosto druga forma na TAI-BO.
da ti vidia ukemito sega.
s dobri chustva!



Тема Re: Ala-bala-portokalaнови [re: itto za master]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 15:57



itto Боят има и психологическа страна. Инак щях първо да се запиша на фитнес, да направя 100 кила мускулна маса и повечето хора щях да мога да ги бия. Но не ми е това целта. Не мисля и че трябва да я обяснявам тук - всеки тренира с най-различни цели и те са си негова работа. Правя разлика между боец и сенсей - те преследват различни цели. Боецът си попълва арсенала с всякакви умения, той търси резултатите и хич не го интересува от кое БИ ще научи нещо, стига лесно да може да го използва. Но той не може да те научи на много - това изисква съвсем други умения. За мен не е важно дали мога да си набия учителя или не - аз не тренирам заради това. За мен е важно сенсеят ми да си владее материята и да можем да намерим общ език. Повечето истински сенсеи могат да бъдат или са бойци, но много малко бойци са сенсеи.
В България айкидо се тренира като тайбо - то не е приложимо. За какво да се лъжем? С такива атаки и без добра физическа подготовка никой няма да стане като О'Сенсей, без да си помогне с допълнителни занимания. Тренират всякакви хора, на повечето дори не им пука какво, някои се палят по философията без да я разбират и определено без да могат да я прилагат. Аз не правя изключение - няма как. Тренирам, поддържам си формата и толкоз. Научил съм нещо, но дори нямам стабилна основа, вината за това е и в предишният ми сенсей. Не мога да отделям по 5 часа на ден за това. Радвам се, че ти можеш и очевидно искаш, както и че си на място, където тренираш нещо по-близо до духа на айкидо. Тук до този дух човек може само да се докосне на някой семинар, покрай човека който го носи в себе си.
В айкидо харесвам точно мирогледа, който то възпитава - човек да е по-толерантен и да търси общото с другия, а не различното. Затова и техниките му са такива, инак пехливанските умения всеки си ги има в някаква степен. За мен предизвикателството е да се откажа от тях и да действам по нов начин. Но не се залъгвам, че той ще ми помогне кой знае колко при истински сблъсък. А и открай време ги избягвам. В новото хилядолетие сме и смятам, че трябва да се държим като homo sapiens, а не като кроманьонци. Насилието винаги има алтернатива.
Нито се заяждам, нито се правя на голямата работа, дори и да греша, това си е за моя сметка. Поне това гледам да не преча на останалите.



Тема Re: Ala-bala-portokalaнови [re: Duncan_ldaho]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 17:42



важно е също и кой ти дава колана.май от това зависи и за какво се дава.щом коланите имат толкова голямо значение за теб-взимай си ги.чупките в кръста не ги разбирам.не се занимавам с аикидо.



Тема Re: итто...нови [re: itto za master]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 17:55



...пратих ти едно писмо на имеила.не знам дали си го получил, или съм ти го написал на кирилица.ако не си получил нищо,кажи,пак да го пратя.



Тема Re: ponqtie za AI KI DOнови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано10.03.04 19:21



dqdo Blago, sorry ako ne6to sum te zasegnala -> dosta obideno zvu4e6e. A po-lo6oto e, 4e naistina ne zacepva6 kakvo govorq. Ti si znae6. Iskah da obqsnq, no ti ne iska6 da razbere6 - tvoi problem. Ako ima drugi vaprosi, 6te sum po-qsna v izlojenieto si. 4ao!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Izpita na NAUнови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано10.03.04 19:22



kato se vidim 6te govorim pove4e! a ti vzemi se razmurdai i ela na nqkoq ot zbirkiteni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Ala-bala-portokalaнови [re: Master]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано10.03.04 22:22



Abe 4esno da ti kaja pak imam nqkoi ne6ta da ti kawam
1 tezi deto jiweqta za boq te si4ki imat 100 i otgore +anagoli steroidi.... te za towa jiweqt....i e qko tapo da ze zbiqt 2 gorili za6toto i dwanata 6te imat qko kofti kuntuzii..mdam
2 aqbe moga da ti kaja 4e aikido w Bg si e na edno wisoko niwo i na 100% moga da ti kaja 4e tehnikote sa si prilojimi...a do towa az O`sensei nikoi nikoga nqma da go stigne ... nqma na4in ... w4e jiweem w drugo wreme.. :) Ti sam kazwa6 4e podarja6 forma s aikido , mi podarjai q ... no towa ne e aikido ..towa e aerobika....
abe kakwo sak pragnel da se obqsnqwam.... to si e za troq smetka kakto kaza...
i ne tehnikite koito si nau4il 6te ti pomognat w boi a drugo 6te ti pomogne... i towa e mileneto ..... pomisli malko i 6te widi6 4e e taka ...da4e aikido moje da ti pomaga nawsqkade .... dori i da ne e boina obstanowka ....



Тема Re: Ala-bala-portokalaнови [re: Ki]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 23:52



Ki Това се и опитах да обясня - и преди да почна да тренирам и след това не си решавам конфликтите с бой. Айкидо ми помага в това отношение - просто човек гледа по различен начин на нещата. Обаче на тренировките ако нямаш подготвен уке тренираш непълноценно - как ще работиш реално приложими техники с партньори, които падат сами и атаките им или не те достигат или са толкова вяли, че всъщност нищо не атакуват. А такива хора за съжаление има доста. Има я и другата крайност - някой да запъне като магаре на мост, да се стяга и съпротивлява или да компенсира липсата на техника с груба сила. Не че и с такива не може да се направи нещо, но приликата с айкидо е малка. itto твърди, че 5 пъти в седмицата е малко, а някои идват 5 пъти в месеца, че и по-рядко. Това е което съм виждал в ежедневието. На семинарите се събират тези, които се занимават сериозно - има и много добри сред тях, но са разпръснати, а и семинарите са нарядко.
Така или иначе, айкидо се учи първо на татамито, така че от април пак съм в строя, виждаш ли това foli. От приказките много полза няма, пък аз попрекалих с тях
Успех на всички по пътищата, които сте поели.



Тема Мили деца!нови [re: дядoБлaro]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано11.03.04 00:13



Защо се опитвате да засеете цвете в стъкло??? И на най-красивият лотус му трябва кал, за да расте. Как така бой без сила? :) Става дума за правилно приложена сила. Естествено, че има значение кой ти дава колана...

Into the fire with your soul!


Тема Re: Мили деца!нови [re: Duncan_ldaho]  
Авторmooladhara (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 22:16



Аз пък си мислех, че коланът служи само за да ти държи гащите. Явно са му намерили нови приложения вече.



Тема Re: Мили деца!нови [re: mooladhara]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано12.03.04 08:27



хахаххаа, основно за да държи гащите служи:П Аз имам кафяв кожен, ама като се обърне става черен!:)

Into the fire with your soul!


Тема Я кажете нещо за Йошинкан Айкидонови [re: foli]  
Авторcurious (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 16:33



Дайте някакво инфо и/или мнение за Йошинкан Айкидо. Някой тренирал ли е? Знам, че в Дианабад има клуб. Какво му е специфичното? Чувал съм, че много се набляга на физическата подготовка.



Тема Re: Мили деца!нови [re: Duncan_ldaho]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 17:31



естествено,че силата ти трябва.не твърдя,че е нещо излишно.какво разбираш под правилно и неправилно приложена сила?какво разбираш под сила въобще?



Тема Re: ponqtie za AI KI DOнови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 17:38



аз от приказки не разбирам,но ти предлагам нещо друго:не знам кога ще идавам в софия,но като дойда може да се срешнем.ти ще се опиташ да ми приложиш какъвто искаш ключ или техника,а аз ще те контрирам(обещавам няма да те удрям).ако успееш-няма нужда от приказки и обяснения,ако не успееш-обясненията ти са безполезни.



Тема Re: Я кажете нещо за Йошинкан Айкидонови [re: curious]  
Автор foli (Amida)
Публикувано12.03.04 17:57



http://www.yoshinkan-bg.org/ Tova e adresut im v Internet. Az li4no samo s tova moga da ti pomogna.

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема ????????нови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано12.03.04 18:03



Hm?! Kato na4alo iskam da otbeleja, 4e ne sum ot Sofiq, a ot Varna. Sled tova iskam da pod4ertaq, 4e ne si re6avam sporovete na tatamito. Vij, priemam da se sre6tnem v nqkoq sladkarnica i na torti4ka i 4ai4e da si obsudim stanovi6tata, 6toto ti uporito otkazva6 da proumee6 kakvo ti govorq! Saglasen?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: ????????нови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 21:58



dobre e da otide6 v nqkoe Aikido-dojo i da si razqsni6 vaprosite. s prikazki do nikude nqma da q dokara6. USPEH !

каза фоли преди време.ако спорът за техниката( и айкидо ) не се решава на татамито къде тогава?на чай може,но без торта.аз найстина не разбирам какво ми говориш.веднъж ми казваш,че важното е да останеш стабилна,независимо от удъра които лети към главата ти.само че ти си уке,нападаш,тори е влязал с ирими и нанася удар.как ще останеш стабилна?вариантите са 3:1.оставаш стабилна и поемаш удара;2.оставаш стабилна и се опитваш да блокираш;3.падаш,защото това е най-бързия начин да се махнеш от удара.какво не разбра?не знам от колко години се занимаваш с аикидо,но ако техниката ти не става винаги,някой те лъже че това е аикидо,или ти си губиш времето.затова ти предложих да се пробваш на мен,дето не се занимавам с аикидо,щото съм забелязал една такава тенденция при занимаващите се с аикидо в бг-укето те олеснява по всеки възможен начин.



Тема за дядоБлагонови [re: дядoБлaro]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано14.03.04 01:40



Вярно е дядоБлаго - укето в повечето случаи те улеснява - това за един начинаещ е добре, защото му позволява все пак да упражнява част от движенията, но има една граница от която вече трябва да се партнира по-реалистично. Имам предвид че уке трябва да подаде атаката, която се очаква, но след това трябва да противодейства доколкото му позволят. Съвсем различно е тогава. Не става дума тренирането да се изроди в някакво боричкане, но уке не трябва да пада сам и когато има възможност, трябва да се измъква. Партнирали са ми така и съм се убеждавал, че явно не всичко съм научил така както ми е иска. Ако си редовен тук при първия семинар в София на който ходя ще ти се обадя да проверим, дали айкидото ми работи. Ако е така, с удоволствие ще ти обясня кое как го правя, ако не - както ти сам каза думите ще са излишни Тук нямам регистрация, но на daobg.com можеш да ми оставиш бележка, ако желаеш. Ти какво тренираш между другото?
ПоЗдрави,
Кирил.



Тема Re: ????????нови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано14.03.04 18:14



дядоБлаго, Мастер то отговори вместо мен, за което съм му благодарна. кой знае, някои ден наистина може да се засечем някъде?!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: за дядоБлагонови [re: Master]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано15.03.04 18:16



аз тренирам при велев.



Тема Силатанови [re: дядoБлaro]  
Автор Duncan_ldaho (warmaster)
Публикувано15.03.04 21:10



Все още мисля:) Като си посъбера енергията да измисля, ще ти отговоря. Иначе - добър въпрос, мнения?:П

Into the fire with your soul!


Тема Re: за дядоБлагонови [re: дядoБлaro]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 11:02



Това ББУ ли беше? С какво точно се занимавате там, чувал съм всякакви противоречиви неща и така и не съм имал възможност да видя на живо за какво става дума.



Тема Re: Силатанови [re: Duncan_ldaho]  
Авторnageman (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 14:06



Силата в айкидо според мен = добра техника + равновесие + тайминг. Останалото е екстра.



Тема Re: за дядоБлагонови [re: Master]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 15:41



може и ббу да се нарече...не съм се интересувал какво точно заглавие му е поставил велев,а и той никога не е пропагандирал някакво такова.за ббу-та претендират в стара загора "багатур" и още едни момчета в асеновград дето се занимават с демонстрации и ръченица и всякакви подобни неща.ако си чувал нещо,сигурно е за тях.там се занимавам с каквото ми кажат.аз съм много послушен.ако живо те интересува,най-добре е да видиш с очите си.



Тема Re: Силатанови [re: nageman]  
Автор foli (Amida)
Публикувано17.03.04 17:49



Здрасти, nageman и добре дошъл при нас! Радвам се, че си даваш мнението по един важен <според мен> въпрос в Айкидо.Яд ме е, когато някой се опитва със сила да прави нещата. Смятам, че Айкидо е друг тип БИ, в което силата е някъде в началото на обучението. После идват нещата, за които говориш <добра техника, тайминг> и които правят Айкидо красиво и уникално!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: за дядоБлагонови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано17.03.04 17:56



ДядоБлаго, радвам се, че най-накрая каза с какво се занимаваш. А сега ще разкажеш ли малко какво правите на тренировки?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: за дядоБлагонови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 20:29



шутове,тупаници,ритници в главата...отстрани погледнато,но има също ключове,хвърляния.все пак е би,а всяко истинско би е цялостно.



Тема Re: Силатанови [re: nageman]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 20:33



тва последното не го разбрах...я преведи тайминг.



Тема Re: Силатанови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 20:43



без сила не може бе фоли.някой трябва да е абсолютен кретен да се нагласи сам в неудобна за него позиция.как без сила ще го извадиш от равновесие?ще използваш неговата?само че това е само една изтъркана фраза.виж някои който използва удърни техники колко е центриран като удря.няма залитане,крайника с който удря веднага се прибира,не можеш го барнеш никаде(да го излъжеш и изведеш от равновесие)кво правиш тогава без сила?нагеман говори за сила в аикидо.не можеш да разделяш силата на сила в аикидо,сила докато си сърбаш супата,сила като носиш чували и т.н.силата е една,с различни проявления.да не забравяме,че морихей е бил доста силен чисто физически.



Тема Re: Силатанови [re: дядoБлaro]  
Авторitto (Нерегистриран)
Публикувано18.03.04 04:16



bez sila niama aikido.slab chovek ne moze da ima pretencii da bude boec.chovek koito ne e boec ne moze da ima pretencii che znae kakvoto i da e za aikido.silata v aikido e KOKYU(dihatelna sila).dihatelna sila bez zdravo i iztrenirano tialo ne sushtestvuva.silen duh v slabo tialo ne se zadurza za dulgo.ne mozesh da zadurzish luv na hartiena veriga.dihatelna sila v zdravo tialo s otpusheni energiini kanali suzdava zeliazna riznica.bez zeliazna riznica(vutrshno naliagane na fasciite)
ne moge da se poemat udari ili blokove(ne govoria za imitacii).bez dihatelna sila niama ki-ai(iziava na duha chrez dihanie).bez ki-ai niama udar ili nage(hvurliane).
bez dihatelna sila niama kontrol na oponenta.ritum zasilvane-otslabvane e surceto na boinata tehnika.samo silen chovek moze da raboti v ritum.
taiming(tochnia moment) i distancia se naricha MA-AI.sushtestvuva vuv vsichki boini iskustva.slab fizicheski(dihatelno)chovek ne moze da ima pravilen MA-AI.
ma-ai se kontrolira ot diafragmata.koito niama razvito diafragmeno dishane ne moze da napredne v kakvoto i da e boino iskustvo.
nivoto na vseki edin praktikuvasht e nivoto na koeto praktikuva.filosofiata niama nishto obshto s praktikata.praktikata e v mulchanie.v praktikata e pozvoleno samo dharma slova(istinni slova).
bez chisti setiva niama razvito intuitivno otsuzdane.bez takova otsuzdane niama razpoznavane na istinata.istinata e absolutna i v postoianno dvizenie.



Тема Re: Силатанови [re: itto]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано18.03.04 10:47



itto Много хубаво го каза.
foli айкидо не е борба, но силата ти е нужна, за да си устойчива, издържлива и в добра форма. Пробвай да направиш техника на някой с 20 килограма повече мускули от теб, дето не е склонен да ти партнира и сама ще видиш дали е нужна сила или не, за да го помръднеш.
За дядоБлаго - като цяло си прав - човек в стойка, който умее да удря ще замахне и ще се отдръпне преди да разбереш какво става. Обаче в момента в който удряш ти нарушаваш макар и малко баланса си по простата причина, че ударът е насочена енергия. Ако не попадне в целта инерцията ще те изведе от идеалната позиция, а това на теория може да се използва срещу теб. А на практика трябва да се докаже Там вече опира до това за което говори itto



Тема таймингнови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано18.03.04 17:30



тайминг в Айкидо се нарича момента на "закачане" за уке, което е най-важното в техниката. Уцелиш ли този момент владееш уке до последно, докато си пожелаеш и го правиш каквото си искаш <укето, не момента!>. Важното е през цялото време на техниката да "владееш" таиминга. Тогава не ти трябва ни сила, ни дяволи, за да правиш с укето си каквото си пожелаеш!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Силатанови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано18.03.04 17:44



Ами, пробвах да ти кажа чесно. Човека беше над 1.85, към 100 кила <знаеш ме мене колко човек съм !>, май се състезава джудо тежка категория. Наистина не помня техниката, но трябва да ти кажа, че и сам той се изненада като беше изведен от равновесие и "сам" падна. А колко силно ме е държал за ръката- незнам, но имах сининки от пръстите му.

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Силатанови [re: itto]  
Автор foli (Amida)
Публикувано18.03.04 17:50



itto, мисля, че има много хора, които искат да говорят с теб! Аз съм една от тях! Трябва да ти кажа, че в Бг липсва точно това - някой да разясни ОСНОВНИ моменти, които едва ли ще бъдата разбрани ако не се докоснеш до тях! Радвам се, че те познавам, наистина!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Силата,фолинови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано18.03.04 20:55



разговорите няма да те доведът до никъде,но тренировките могат.основните моменти си ги разясняваш сам в процеса на тренировка и то тогава,когато достигнеш това ниво на разбиране.всяко знание поднесено наготово(а не придобито) е заблуда.една от заблудите е,че аикидо е любов и хармония.любов...към атаката.аикидо е любов за този дето е стигнал до истинното разбиране за това,а не си гради илюзии с човешки понятия.по-горе ме беше питала какво точно правим.аз ти казах много простичко тупаници,шутове в главата.можех да ти кажа и това:когато деиства външното,деиствай отвътре.външното деиства предимно отдоло,вътрешното-отгоре.когато външното изчерпи деиствието си отдоло,ти неминуемо ще престанеш отгоре и ще преминеш към външното,заствяики противника да деиства вътрешно.това всъшност е една схема,упражнение(техника както и викате в аикидо) с преминаването и в друга.сигурно нищо не ти е ясно от това и представа нямаш за какво ти говоря,но човек занимаващ се дълго с би(независимо от стила) веднага ще претвори тази кодирана система в движения.голяма заблуда е,че аикидо е хумано.уке атакува и аз решавам дали ще го оставя жив на земята или не.при нас има "комуникация",играта продължава до патова ситуация,от която преминава в друга схема.естествено в боя нещата са по друг начин.не можеш да имаш очаквания,че нещтата ще се развият по очакван от теб начин.в аикидо също не можеш да използваш техниките в зала в реална ситуация.една такава "залова техника" може да приключи във всеки един момент и няма нужда от всичките там засукани пируети и врътки дето се правят в залата.итто говори на висок стил.неговите думи са красиви,приемате ги за истина,но колко от вас ги разбират?



Тема Re: Силата,иттонови [re: itto]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано18.03.04 21:05



знам,че в аикидо се развива тази дихателна сила-кокю.но това ли е силата ?силата не е ли обединението на тялото,духа и кокю в едно?когато има това обединение и тези трите действат като едно,не тогава ли човек е истински силен?сигурно има различни начини за развиване на тази дихателна сила.бях ти изпратил един начин,който използваме ние на пощата.получи ли писмото?още чакам подробо да ми отговориш на онова писмо дето обеща.провери ли колко струва въпросната кожа от риба?много здраве от велев.



Тема Re: Силата,иттонови [re: дядoБлaro]  
Авторitto za dedo (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 04:31



ami sushtoto e kakvoto kazvash.tradiciata v istochnata praktika e gore-dolu takava.tialo,um i duh v edno cialo.tova se razbira(tradicionnoto razbirane:
tialo(yin)-um(yang).tova e dve.duha tova e dihanieto.v hristianstvoro tova e svetata troica.praktikata na duha-dishaneto pravi dvete za stanat edno.zatova uslovno kazano kokyu e silata,zashtoto dishaneto(duha)pravi vuzmozno osuznavane i osushtestviavane na edinstvoto na dvete chasti na cialoto.
nebe(yin)+zemia(yang)=chovek(materializacia na BOG)
taka razbiram edin ot aspektite na tova koeto se naricha PUT.
no dokato tova sa dumi prstavlivat samo maluk otbliasuk prechupen prez razbiraneto na edin nachinaesht.
kupih ti knigata predi sedmica,no da si priznaia stana che ia prochetoh.mnogo interesno.mislia che shte si dovolen.za kozata oshte niamam info.tova shte e trudno zashtoto e ot kompetenciata na moze bi niakolko choveka tuk.no shte tursia.
za metoda na velev za koremnoto dishane.interesen.mislia che raboti.az praktikuvam profisionalno chetiri metoda.tri ot tiah iskluchitelno nasilstveni.
no principno uchitelia velev e na iasno sus sushnostta,mislia.
kakvoto i da kazvam ne me zimai na seriozno.znai che uchitelia velev znae vsichko koeto ima da se znae.izpolzvai vsika minuta koiato imash vuzmoznost da si do nego.tova e tvoe zadulzenie i otgovornost,mislia.
do skoro.



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Master]  
АвторELTEMlR (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 12:55



master vreme e da porasnesh-koga shte nadjiveesh tova s izpitite
izpitat sluji za da ti pokaje ne dokade si stignal,a kolko mnogo oshte ti predstoi



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Ki]  
АвторELTEMlR (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 12:57



EH KI KAK DA STAVA NA IZPIT KATO SLED TOVA VASHIET SENSEI SHTE MI TRIE SOL NA GLAVATA:)))))))))))))



Тема Re: Силатанови [re: itto]  
Авторnageman (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 16:11



Мисля, че всичко това за дихателната сила се отнася за доста напредналите бойци. За начинаещите това е тъмна Индия. За започващите да тренират най-важното според мен е да създадат добра форма - нещо, което често се пренебрегва в традиционното айкидо, но е извънредно подчертано в Йошинкан айкидо например (да отговоря на curious по-долу). Защото колкото и силен да си и добре да дишаш, ако не спазваш формата на бойното изкуство, ти на практика правиш нещо друго. За да се научи човек да пише, първо трябва да научи отделните буквички - после да ги свърже в думи и изречения и чак тогава започва да се изразява. Същото е и в Йошинкан айкидо (аз тренирам йошинкан, но съм минал и през айкикай) - започва се с упражнения за тялото, основна позиция, после основни движения, основни техники и чак когато те бъдат усвоени до степен автоматизъм, се правят свободни техники. Съшо така е много важна работата като уке, защото ако уке е неспособен да поема техниката, той пречи на тори да се развива, а често се стига и до тежки контузии. Едва когато има добри укета, които могат да реагират на всякаква техника, може да се напредва.



Тема Re: таймингнови [re: foli]  
Авторнareмaн (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 16:19



Фоли, съгласен съм донякъде, освен с това, че благодарение на тайминга владееш уке до последно. Това важи с пълна сила за късите техники като ириминаге и някои кокюнагета, където моментът на влизане е решаващ. Но при по-дългите техники едно добро уке може винаги да се изплъзне и тогава техниката трябва да се смени незабавно. Тогава мисля, че ключовата дума е "контрол", т.е. поддържане на центъра и дебалансиране на укето. Таймингът, разбира се, присъства докрай :))



Тема Re: Силата,фолинови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано19.03.04 16:31



вярно е едно - когато някой се занимава достатъчно дълго с едно БИ, другите започвата да му се струвата измислени и непонятни. не те виня. много добре разбрах какво си ми нагорворил <малко нескромно ще прозвучи, но интелигентността ми е вродена!>. лошото е, че ти е трудно да приемеш чуждата позиция и да разбереш какво ти говори човека насреща. това си е твои проблем.itto много добре ги е обяснил нещата и всеки, който се занимава с Айкидо РАЗБРА за какво става дума. аз също разбрах твоята "кодирана система". колкото до "заловите" ми техники, с удоволствие ще ти покажа някоя, дори и аз, жълтото коланче, мога да правя накой работи .

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Укето ?!нови [re: foli]  
Авторнareмaн (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 16:36



Фоли, изпитът в айкидо, освен изпитание за тялото и техниката, е (или би трябвало да бъде) и изпитание най-вече за духа. В случая нещо дребно те е извадило от душевно равновесие :) Това не е духът на воина. Колкото до уке, той наистина трябва да помага при по-ниските степени, за да могат те да усвоят формата и да реагират правилно на сигналите, подавани от уке. При по-високите степени уке трябва да може да поема техниката, колкото и мощна да е тя, в противен случай само ще пречи.



Тема Re: таймингнови [re: нareмaн]  
Автор foli (Amida)
Публикувано19.03.04 16:41



да, може и така да е! аз все пак съм начинаеща и си ги обяснявам нещата по един начин, който, естествено, може и да не е верен! ЙОШИНКАН, значи? аз съм си наумила тая година да ви дойда на семинара през лятото, но да видим.направи ми впечатление един от вашите сенсеи <не помня името, извини ме, моля те> , който е бил 4-ри години в Япония и се е върнал с какви ли не степени по какви ли не ПОЛЕЗНИ работи

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: таймингнови [re: foli]  
Авторnageman (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 17:34



Просто имах предвид, че таймингът е необходимо, но не достатъчно условие :) Заповядай на семинара, той ще е някъде от 5 до 12 август май. Сенсей Тома всъщност продължава да е в Япония и да взима степени по какво ли не :) Надявам се, че ще се върне за семинара. Смятам, че нашите 2 стила трябва повече да комуникират помежду си (въпреки, че йошинканци сме толкова малко), защото в момента има някаква изолация, и причината не е у нас. Все пак айкидо е едно.



Тема Re: Силата,фолинови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 20:47



фоли,не се хващай толкова сериозно на моите думи.те нямат за цел да те обидят теб или някой друг.просто изказвам една осъзната и изживяня истина,че знанието се разбира,когато сам стигнеш до него.тогава просто няма нужда да ти разяснява някои нещо.когато някои ти разяснява нещо и ти стане ясно,то неминуемо изпадаш в заблуда,понеже разума лъже.но когато си изживял нещото,заблуда няма,то вече е твоя опитност,която изразена с думи е все едно погледната от една от хилядите и страни.не се съмнявам в интелигентноста ти,а това че не приемам чуждата позиция не е никак лошо.напротив.красивото е ,че всички сме рзлични,а не еднакви.аз с удоволствие ще чакам да ми покажеш какво можеш.междо другото....аз нямам никакъв колан.не е проблем нали?



Тема Re: Силата,иттонови [re: itto za dedo]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 21:07



да,добре е че разясняваш какво се разбира под дух,защото това понятие някаде е толкова абстрактно,че е невъзможно да го разбереш,другаде,както в християнството е част от светата троица.за книгата-благодаря.за въпросната кожа:предполагам,че там където си,твоите учители имат от онези хубави японски саби.тя е част и присъства във всяка такава сябя(дръжката под копринения шнур е обвита в нея).може би там,където правят менуки,кашира,тцуба и въобще всички тия джаджи за сабите си имат понятие.може би и рибарите знаят от къде и от кой може да се вземе(все пак нали първо през тяхните ръце минава).всичко което казваш за мен е сериозно.не мисля,че можем да си позволим да си говорим глупости.приемам и другите присъстващи на сериозно.просто ми е интересно начина на мислене и по-важно какво представлява човека от среща като човек.като боец се преценява като се срещнеш с него.но за мен по-важно е до колко един човек може да се нарече така.за задължението и отговорноста си прав.освен,че учителя има отговорност към ученика,обратното важи със същата сила.ти всъщност това добре го разбираш.преди да се забиеш в американско ще минеш ли през българия?



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: ELTEMlR]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано20.03.04 11:19



Позволи ми да не се съглася с теб. Изпита не ти показва абсолютно нищо, там ти си този, който показва. Каквото и уке да ти се падне, тези техники не се учат от вчера за днеска и каквото не можеш на изпита, значи просто не си го научил. Та да те изненадат резултатите ти означава, че си живял в заблуда относно собствените ти способности. Не бих се явил на изпит, за който не съм сигурен, че ще го взема - в противен случай бих си налегнал парцалите, както ще направя сега в края на март и ще продължа да се готвя. Не толкова за следващият цвят колан, а за самия себе си.



Тема Re: Укето ?!нови [re: нareмaн]  
Автор foli (Amida)
Публикувано21.03.04 00:46



нareмaн, правилно си усетил ситуацията. Наистина имаше и НЕЩО друго, което не е за форума. Аз нямам претенции да съм воин. Импулсивна съм и това ми е чара. Може и да усвоя нещата но след доста време. Благодаря за разбирането и подкрепата!!!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема семинарнови [re: nageman]  
Автор foli (Amida)
Публикувано21.03.04 00:51



Прав си за изолацията. На мен това не ми харесва и затова си комуникирам с хора от различни организации, от друго градове <въпреки всичко и всички !!!>, но на, до сега на Йошинкан не бях попадала . Много се радвам за вашия сенсей Тома. Трябва да знеш, че знанието е най-ценното на този свят. Незнам защо, но работата с бокен много ме привлича и ми доставя невероятно удоволствие. Кое ти е любило оръжие на теб?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Мисъл на наш съвременник!нови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано21.03.04 00:57



"Информацията не е знание. Знанието не е мъдрост. Мъдростта не е истина. Истината не е красота. Красотата не е любов. Любовта не е музика. Музиката е ВЪРХЪТ!!!"
Незнам защо, но много често си повтарям тази мисъл на човек, на когото незнам името!
Мерси за приятния постинг. Всичките работи дето ми казваш са минавали по милиони пъти през главата ми и има плодове от тях. Но как ще разбереш болката на другия, ако не я почустваш в душата си, със сетивата си?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Мисъл на наш съвременник!нови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано21.03.04 21:16



да,как ще разбереш нещо ако не си минал през него?ако са ти го обяснили и разяснили-няма да го разбереш,ще разбереш нещо друго,нещо дето ти ще си измислиш.за това говоря,а не за това истина ли е или не.



Тема Re: семинарнови [re: foli]  
Авторnageman (Нерегистриран)
Публикувано22.03.04 11:39



Хубаво е , че има някой, който да отприщи нещата :) Нямам някакво любимо оръжие, не знам защо. Като че ли джо-то най ми допада, а бокенът ми е най-труден. Иначе при нас се работи най-много с танто, после с бокен и джо.



Тема E, razbrahme se nai-nakraq!!!нови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано22.03.04 12:45



Az su6toto mnogo odavna ti go kazvah. Qvo trqbva da porabotq varhu izkaznata si tehnika!!! Radvam se, 4e nai-nakraq postignahme edinomislie! Kakuv 6te e sledva6tiqt ti test, dqdo?!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: семинарнови [re: nageman]  
Автор foli (Amida)
Публикувано22.03.04 13:00



da ti kaja problemite se re6avat kato horata govorqd za tqh! s cupene i obru6tane na grub ni6to ne stava. ti spomena ne6to za obedinenie na organizaciite. a, dano!
mnogo hora iskat tova da stane, no edin Bog znae kakvo 6te se slu4i :)

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re:нови [re: foli]  
Авторaiki-fen (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 04:15



"Информацията не е знание. Знанието не е мъдрост. Мъдростта не е истина. Истината не е красота. Красотата не е любов. Любовта не е музика. Музиката е ВЪРХЪТ!!!"

Това в сайта на mart0nix ли си го срещала ? :)

ПП:А дядо благо пропуска вярата - тя е точно този инструмент, с които се разбират нещата (духовно) без да трябва да се преживяват и да се убеждаваш в тях..но малцина я имат (не съм от тях [още])



Тема "mushin" ?нови [re: foli]  
Авторaiki-fen (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 15:04



Знаете ли какво е "mushin" ?

Сенсей Steven Seagal го използва в едно обяснение за "неналичието" на враг в Айкидо.
Ще се радвам на превод или link, предварително мерси.



Тема Re: "mushin" ?нови [re: aiki-fen]  
Авторgarga (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 04:17



'MU" praznota'SHIN" duh. Prazen duh.



Тема :))нови [re: aiki-fen]  
Автор foli (Amida)
Публикувано29.03.04 18:51



Zdravei, aiki-fen, i dobre do6ul pri nas! Tazi misul q znam ot blizo 12 godini i vse o6te ne moga da namerq "sobstvenika" i . 4uh q po radioto, zapomnih q i kolkoto pove4e si q povtarqm i nau4avam razni ne6ta ot i za jivota, tolkova pove4e se ubejdavam, 4e e mnogo, ama ADSKI mnogo vqrna! Kazah q na dqdo ti Blago, ama toi ostana bezu4asten ! Kolkoto do vqrata si mnogo prav. No dqdo Blago se zanimava s drugi raboti - istinski tupanici i to nai-ve4e v glavata! Ti ot kolko vreme se zanimava6 s Aikido i koe te dovq tam?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: "mushin" ?нови [re: garga]  
Автор foli (Amida)
Публикувано29.03.04 18:53



Moje li da si malko po-ob6iren v izlojenieto si! Tova e interesna tema! A lo6oto e, 4e neznam za neq mnogo.

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: "mushin" ?нови [re: aiki-fen]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 22:36



мушин-без мисъл,без идея,буквално-празен дух.дух като повърхноста на спокойно езеро-отразява вярно действителноста.това е състоянието,когато премахнем егото си и оставим бог да действа чрез нас и понеже действа той,то не можем да сгрешим,т.е. ние сме непобедими.това е нещо като навлизане в пустотата,но пустотата не е нищо,а е всичко.изпадал съм в подобно състояние от гняв,от страх и др, негативни чувства.сега се занимавам с б.и. за да влизам в това състояние по друг начин.



Тема Re: :))нови [re: foli]  
Авторaiki-fen (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 23:54



здравей,
занимавал съм се кратко с айкидо. тук срещнах хубави и чисти писания.

допада ми същността му."контрола на агресията без да нанасяш вреда - изкуството на мира".поне така съм срещал от О`Сенсей:)това е.

:)



Тема Re: :))нови [re: aiki-fen]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 02:41



допада ми същността му."контрола на агресията без да нанасяш вреда - изкуството на мира"-не знам дали това е същноста на аикидо,но ако искаш да достигнеш това ниво отърви се от тази заблуда.морихей може да си позволи да не нанася вреда защото нивото му е такова.ако още като начинаещ се стремиш към това и го практикуваш(чудно ми е как?) ще се самозалъгваш дълго време.не забравяй пътя извървян от уешиба-какво е тренирал,колко агресивен е бил като млад,дори и това,че си е блъскал главата в камъни."контрола на агресията без да нанасяш вреда" може да се постигне с всеки вид боино изкуство,дори и с това,с което се занимавам аз(тупаници,предимно в главата-ха-ха).аз си признавам,че съм още много далеч от нивото,при което мога да си позволя да контролирам агресията без да нанасям вреда.



Тема Hi :)нови [re: aiki-fen]  
Автор foli (Amida)
Публикувано30.03.04 17:31



aiki-fen, a za6to o6te ne se zanimava6 s Aikido? Dobre si se orientiral v nego i e hubavo da produljava6 v tazi posoka. Mnogo 6te ti dade Aikido, povqrvai mi! A 4rez teb 6te dava i na drugita hora - tova e krasivo, nali !

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: "mushin" ?нови [re: дядoБлaro]  
Автор foli (Amida)
Публикувано30.03.04 17:38



А дали БИ ще ти помогнат да владееш себе си, да се пречистиш от егото и да си близо до Бога? Дали?! Или май е необходимо и нещо друго, което да те пречиства от суетата. Аз забелязвам много промени в мен откакто се занамавам с Айкидо. Но понякога се стига до едно място където само с техники нищо няма да стане. Повярвай ми, излизала съм от разни невъзможни ситуации не с Айкидо... или може би тъкмо с него?!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Авторprizrakaamp;mraka (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 19:25



Mraka: Mislya, 4e izpita tryabva da se prieme kato ne6to seriozno - naprimer kato 4ast ot jivota.... da vzeme6 stepen bi tryabvalo da ozna4ava da pokrie6 iziskvane, koeto v realnia jivot bi ti pomognalo...., a 6to se otnasya do UKITO - ami ako toi e protivnik? V k`vo 6te go obvinim, 4e ni napada v neudoben moment ili da vzeme da doide utre.........
Prizraka: Zavisi kak priema6 izpita. Priema6 li izpita kato dokazvane na nau4enoto na trenirovkite ili prosto porednoto kolan4e. A za ukito zavisi kakva e stepenta na ukito - dali e bil s visoka stepen ili ne. Ako e bil s visoka stepen e lo6o 4e ne e podhodil po podhodya6tia na4in, a ako e bil s niska stepen e estestveno da e stegnat po vreme na izpit.



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: prizrakaamp;mraka]  
Авторprizraka i mraka (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 19:28



Mraka: Mislya, 4e izpita tryabva da se prieme kato ne6to seriozno - naprimer kato 4ast ot jivota.... da vzeme6 stepen bi tryabvalo da ozna4ava da pokrie6 iziskvane, koeto v realnia jivot bi ti pomognalo...., a 6to se otnasya do UKITO - ami ako toi e protivnik? V k`vo 6te go obvinim, 4e ni napada v neudoben moment ili da vzeme da doide utre.........
Prizraka: Zavisi kak priema6 izpita. Priema6 li izpita kato dokazvane na nau4enoto na trenirovkite ili prosto porednoto kolan4e. A za ukito zavisi kakva e stepenta na ukito - dali e bil s visoka stepen ili ne. Ako e bil s visoka stepen e lo6o 4e ne e podhodil po podhodya6tia na4in, a ako e bil s niska stepen e estestveno da e stegnat po vreme na izpit.



Тема Re: "mushin" ?нови [re: foli]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано30.03.04 22:34



да.помагат.много помагат и са най-краткия път до бог.кои ти говори за техники бе фоли?излез от техниките и ще видиш,че аикидо не е техниката или униформата с черната пижама с широките крачоли.аикидо е принцип и към него може да се приложи всяка техника,даже тупаници в главата.



Тема Re: :))нови [re: дядoБлaro]  
Авторaiki-fen (Нерегистриран)
Публикувано01.04.04 04:05



не мисля че е заблуда, а че ти просто не вярваш.
мерси все пак.



Тема Re: :))нови [re: aiki-fen]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано01.04.04 16:46



да повярвам,че още от началото мога да контролирам агресията без да нанасям вреда?мислиш ,че като вярваш в това ще стане?



Тема za prizraka i mraka :)нови [re: prizraka i mraka]  
Автор foli (Amida)
Публикувано02.04.04 01:15



Mraka-> Povqrvai mi, vseki edin izpit za men e edna bitka,v koqto vlagam cqloto si sa6testvo, za6toto za men e vajno da postigna celta si.
Prizraka->Kolkoto do Uketo ne mi pre4e6e,4e ne se durji dobre - az se naglasqh na men da mi e polezna negovata poziciq. Qd me e, 4e mi pomaga6e, razbira6 li !! Az sum tam da pokaja kakvo sum nau4ila, a ne da me skatavat !!! Za tova e gnevat mi ! Prosto ne pokazah tova, koeto trqbva6e i ottam neudovletvorenieto u nem ot svur6entata rabota.Gadno e da se podgotvq6, da vqrva6 4e moje6 ,da iska6 da pokaje6 na drugite do kude si stignal i izvednaj - nqkoi prosto da oklepa cqlata rabota! A uketo be6e visoka stepen...

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Master]  
Авторmiamoto (Нерегистриран)
Публикувано08.04.04 14:39



hi,
suglasen sum 4e izpita ne zna4i po4ti ni6t,no ne sum suglasen 4e uke ne moje da go provali.
Spored men aikido e izkustvo na harmonia i omirotvorenie taka 4e uke i tori ne triabva da sa protivnici a priateli, za6toto e mnogo trudno(da ne kaja nevuzmojno)da raboti6 s takuv PARTNIOR(ne protivnik).
Taka 4e v slu4aia moga da kaja 4e ima kakvo da se u4i, no mai pove4e za horata za da ne popada na takuv partnior,vupreki 4e v pove4eto slu4ai triabva da nakara6 uke da raboti kakto ti iska6



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: miamoto]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано08.04.04 17:08



Съгласен съм с теб, но уке който съзнателно пречи на правеждането на изпит обикновено се отстранява. Да не говорим, че не е редно да прави това, защото противоречи изцяло на духа на айкидо, който води към взаимодействие, а не към противопоставяне. На изпит като уке нито помагам, нито преча. В крайна сметка това си е обида към изпитвания. Пък ако той не може да се представи добре - това няма да е заради мен.



Тема Re: Доброто уке е...?нови [re: Master]  
Авторmiamoto (Нерегистриран)
Публикувано09.04.04 09:42



Mnogo mi e priatno 4e sme na edno mnenie!!! A kakvo 6te kaje6 za NI TEN ICI RIU(na Musa6i)

Saionara



Тема Медитацията в Айкидо....нови [re: miamoto]  
Автор foli (Amida)
Публикувано12.04.04 16:14



Здравей,[b miamoto]! Радвам се, че взимаш отношение по темата. Но сега за теб и останалите, които четат този форум, искам да задам следващата тема, която много ме вълнува: Медитацията. Аз лично смятам, че точно чрез различните форми на медитация трябва да се постигне единство между дух, тяло и разум, които да са в хармония помежду си и по този начин да развиваме себе си, а може би и другите?!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Автор Mra4niqt (Morgot)
Публикувано19.04.04 19:38



Mi sagalqvam za tova,ne mislish li 4e vse pak stepenite ne sa nai-vagnoto v aikidoto:)?A sto se otnasq do partniora ti ,da gadno e kogato sam pada predi da si mu napravil kakvoto i da e,e ne se kosi toi go e napravil ot dobri 4uvstva:).
No za v badeste mu kagi da se dargi e estestveno.
p.s.izvineete me 4e pisha na latinica

snejinkite padat,stapqt se po vishneviq cvqt...vsichki shte umrem


Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: Mra4niqt]  
Автор foli (Amida)
Публикувано02.05.04 02:36



balgodarq ti za miliq posting. dumite ti sa uspokoenie za men. az ne se surdq na uketo. prosto se po4uvstvah nepulnocenna na tozi izpit - ni6to pove4e. a smqtam, 4e na izpit 4ovek trqbva da dade nai-dobroto ot sebe si!

P.S. stihut ot podpisa ti e 4udesen. znae6 li avtora mu? mislq, 4e sum go 4ela, no ne pomq na koi e?

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Ooooнови [re: foli]  
Автор Ganryu ()
Публикувано21.05.04 10:21



foli ,

ти не миряса обаче!

Щото аз вече не тренирам.... Ама за дървен философ по темата още ставам!
Задай си следващия въпрос и почваме...



Тема Re: Ooooнови [re: Ganryu]  
Автор foli (Amida)
Публикувано21.05.04 11:08



Zdrasti, Ganryn! Ne si spomnqm koi to4no si < molq te ne se obijdai, no kakvo li ne mi e na glavata sega>, no se radvam da si pobubrim . 4e, za6to ne trenira6 ve4e? Da ne si se kontuzil ne6to? A sledva6tiqt mi vapros e otnosno seiza - kak misli6, kolko vreme mu trqbva na 4ovek, za da e siguren, 4e e usvoil pravilnata seiza? I kak trqbva da se obqsni tozi vid stoene?

Mnogo mi haresva da govorq na tema "Aikido" i zatova edva li 6te "mirqdam" skoro !!!!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Ами..нови [re: foli]  
Автор Ganryu ()
Публикувано25.05.04 17:17



преди бях corslet.
всъщност ти и истинското ми име знаеш ,
както и аз твоето.
но не го споменавай /името де/.

пък сейдзата е обяснена в книжките, а съм сигурен, че четеш много книжки по темата...
пък ако все пак искаш коментар:
АМИ ХУБАВО НЕЩО Е СЕЙДЗАТА, че и полезно казват, че било....,....кво повече да ти кажа....

а ти как си?
кое кю защити последния път?
....старото ми приятелче - радвам се, че пак те намирам тук



Тема zdrasti.......нови [re: Ganryu]  
Автор foli (Amida)
Публикувано31.05.04 11:15



Какво правиш ти, бе човек!!! Не си се появявал толкова време, а и ника ти е нов. Надявам се да си вече в кондиция за разговори и да си започнал отново да тренираш. Аз не изпускам тренировка, ако нямам сериозна причина за това, и Айкидо продължава да ме очарова и зарежда с енергия. Питах за сейза, понеже скоро четох едни работи и не подозирах колко е важна. Сега обаче разбрах значението и и гледам да седя много правилно, въпреки болкоте в глезена, който ми го контузи един ..... от едно коши-наге. Надявам се, че отново ще си чатим редовно . До нови срещи !

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема позабавил съм се....нови [re: foli]  
Автор Ganryu ()
Публикувано10.06.04 15:37



... като гледам.
Ще ме извиниш .

Вече няма да тренирам. Не и на същото място. Не ме питай за причините. Може би просто не виждам какво бих могъл да получа, а и да дам там, дето ми минаха младините.... Виж колко драматично се изразих . На друго място, по друго време - може би... Кой знае. Много ми липсва, но от доста време само се заблуждавах, че правя нещо...

Много се радвам, че ти продължаваш в същия дух.
Колко време мина откакто ти започна и ни пишеше докъде си стигнала след всяка тренировка? 2 години ??

И да ти се скарам за здрасти:
Какво искаш да кажеш с това "Един......".
НЕ търси грешките на другите! Ако те е заболяло, приеми го като твое дело. В айкидо се сражаваме със себе си, не с другите. Ако това те нахъса да го издрънчиш и ти него още по-качествено - добре! Но не се озлобявай срещу никого.

И не може да обвиняваш укето, ако не си се представила както ти се иска на изпит. Трябва да се нагодиш и да се справиш с всеки. Не става идеално, но дерзай.

Споменаваш коши наге... Мисля си, че сега ако ме пуснат от коши наге и ще се разглобя..

Много ти се радвам иначе.
Давай все така.



Тема Е, радвай ми се :))нови [re: Ganryu]  
Автор foli (Amida)
Публикувано11.06.04 18:11



Хм, знаеш ли, че съм чувала и други хора да говорята като теб - че нямало какво повече да се вземе от Айкидо, от кого да се научи, че това, което тренират е пълна заблуда. Да, това са тежки слова, но ми се струва, че търсиш ли - ще намериш. Усещама те просто как някой ден отново ще облечеш кимоно и ХАКАМА, а защо не и да потренираме заедно ?! Айкидо ме научи на много неща и най-вече как да преодолявам себе си и да вървя напред въпреки всичко. Осъзнавам, че съм само в началото на обучението си в Айкидо и само мога да предполагам какво още може да ми се случи в това поприще?! А ти вместо да ми се радваш отсрани, чисто и просто можеш да си до мен!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема ама не .....нови [re: foli]  
Автор Ganryu ()
Публикувано14.06.04 10:17



.... съм казал такова нещо - че не можело да се вземе нищо повече от айкидо. Опазил бог!

ставаше дума за конкретно място и хора, не за айкидото.

И аз съм в началото като теб. Не ме слушай, че се правя на толкова компетентен!



Тема Re: ама не .....нови [re: Ganryu]  
Автор foli (Amida)
Публикувано15.06.04 13:54



Уважавам всяко едно лично мнение.Радвам се, че все пак има надежда да се върнеш към Айкидо. Пък колко си компетентен можеш да ми (по)кажеш на живо!!!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re:A mi obqsni sega....нови [re: foli]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано16.06.04 17:33



Kak se pravi hakyo,nanakyo,kukyo?I kolko kumitachi znaesh i kumijo?I kolko kati s tanto znaesh?I pravite li rendzaku vaza ot ichino tachi i bono tachi v vashto dojo?Ako neznaesh edna ot tezi formi se zamisli,ama seriozno:dobur li ti e senseq i moje li da te nauchi na neshto poveche,ne ti li gubi vremeto?Ako li ne-ela da ti pokaja!



Тема Re:A mi obqsni sega....нови [re: 6eff.bg]  
Автор foli (Amida)
Публикувано18.06.04 17:56



Zdravei! Iskrenno se radvam, 4e mi predlagah tvoqta pomo6t v obu4enieto mi po Aikido. Ima edna prikazka:"Kogato u4enikut e gotov, u4itelqt sam idva pri nego."

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re:A mi obqsni sega....нови [re: foli]  
Автор k1lovolt (непознат )
Публикувано22.06.04 01:10



Kade da gi nau4a teq texniki?



Тема Re:A mi obqsni sega....нови [re: k1lovolt]  
Автор foli (Amida)
Публикувано22.06.04 13:56



Здрасти и добре дошъл при нас ! Само че, трябва да зададеш въпроса си на 6eff, защото той говореше за тези техники, а не аз. Питай него - ще ти отговори, сигурна съм!! Ако има нещо друго, което да те интересува -> говори спокойно !

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема ще ме извините...нови [re: foli]  
Автор Ganryu ()
Публикувано29.06.04 14:47



.... ама ще се позаяда малко с 6ефа, най-вероятно основателно....

"Kak se pravi hakyo,nanakyo,kukyo?I kolko kumitachi znaesh i kumijo?I kolko kati s tanto znaesh?I pravite li rendzaku vaza ot ichino tachi i bono tachi v vashto dojo?Ako neznaesh edna ot tezi formi se zamisli,ama seriozno:dobur li ti e senseq i moje li da te nauchi na neshto poveche,ne ti li gubi vremeto?Ako li ne-ela da ti pokaja!"

Олеле,майко! Уплаших се чак!!!
Ама първо да си призная:
тия червените думички не са ми известни. Ама и аз никога не съм проявявал интерес към японския език де... А 6ефа ако каже, че ходи на курс по японски, а не по Айкидо, веднага бих му повярвал!
Кумитачи и кумиджо - да. Практикуват се. Има страшно много комбинации. А тая рендзоку каква точно е - не знам какво има предвид? Морихей едно време е учил само най-напредналите си ученици май на рендзоку и каеши.... Кати с танто - звучи интересно....., макар и странно, като се замисли човек... От кой известен сенсей ги чу тия работи??

6ефе, а ти чувал ли си за иккьо и за ириминаге?? Или за шоменучи с бокен? Това са основни движения.. в тях е най-ценното. Я покажи как ги правиш тия предполагам "прости и банални" за теб движения! Учениците започват с тях.... Сенсеите завършват пак с тях. В тях е есенцията, ключът, ... както искаш го наречи. МОже 20 години да правиш само тях и пак да не можеш да ги правиш ефективно. Аз например години наред съм ги правил и все още си търся "сенсей", който да ме "научи'' да ги правя...

Само по начина, по който си го написал това горе, ми става ясно колко мога да науча от теб.....
Съвет - налягай си кимонцето (и хакамката като опция) и практикувай! Първо пълзи, после бягай. Научи се да сечеш добре шоменучи и йокоменучи и да мушкаш цуки, и ще можеш лесно да въртиш всякакви танто кати и прочее палячовщини. Не се увличай толкова по ефектните и разнообразни изпълнения. Запази си ентусиазма за истинските неща.

ПС: Кажи все пак какви са тия екзотики - нанакьо и т.н., че ми стана интересно все пак.....



Тема Re:A mi obqsni sega....нови [re: foli]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат )
Публикувано29.06.04 14:48



i az iskam



Тема Re:Nqma problemнови [re: Ganryu]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано30.06.04 21:22



Shte ti obqsnq vsichko podrobno i nadqvam se da me razberesh:
V Aikido rabotata s orujie e izkluchitelno vajna i vsqko uvajavashto sebe si dojo i uchitel praktikuva -Shichi(7)suburi,Go(5)kumitachi,Dju(10)ken-tai-jo.nai-naprednalite uchenisi praktikuvat rendzoku(renraku)vaza,koeto znachi prelivane na nqkolko kixon techniki v kombinaciq.A kaeshi vaza e kontraataka na nqkakva texnika,tova ne oznachava obache,che sredno naprednalite aikidoki ne trqbva da praktikuvat tezi formi-naprotiv
Katite s tanto sa osnovno 2-juni no tanto kata(12 dvijeniq) i juhachi no tanto kata(18 dvijeniq).Te sa nerazdelna chast ot obuchenieto.V izpita na 1-vi dan(shodan)imash randori na tanto tori.
Estestveno e da znam kakvo e iriminage i ikkyo.Ikkyo oshte se kazva-oshi taoshi ili ude osae.A iriminage-nuju kixon ili vlizashto xvurlqne.
Shomenuchi s boken e more ot znanie i se kazva suburi-1,2,3razbira se ima i xappo undo vklucheno v tqx i dzengo undo sushto
Ne se uvlicham po efektnite texniki a po razlichnite texniki i gi praktikuvam pochti vseki den.No nezabravqm i kixon texnikite-te sa bazata na Aikido.
Sega da ti kaja za ekzotikite:
V Aikido ima 6 osnovni principa na texnikite saotvetno s omote i ura te sa:ikkyo,nikyo,sankyo,yonkyo,gokyo,rokkyo(izvestna oshte kato-hiji kimi osae ili waki-katame ili ude hishigi),no vshickite sa obshto ne 6 a 9.Poslednite 3 sa:nanakyo(yonkyo obratno zaxvanato na kitkata);hackyo(izvestno oshte kato kote-ori-kake-kimi ili kuji-dori)ama trqbva da ti go pokaja nqma kak da ti go obqsnqi kukyo,koeto e obratno nanakyo.
Nadqvan se da ne sam ti stanal dosaden s obqsneniqta si



Тема Re:Nqma problemнови [re: 6eff.bg]  
Автор foli (Amida)
Публикувано01.07.04 21:40



6te se vazdarja ot komentar...

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re:Nqma problemнови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано04.07.04 12:58



Шефе, използваш интересна терминология. Би ли споделил къде и при кого тренираш?



Тема Re:Nqma problemнови [re: Master]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано04.07.04 14:34



Interesna terminologiq li?Mi az ucha Aikido na Japonski ezik pri profesionalisti.Nashiqt Sensei e edinstveniqt Sensei uchil godini pri japonec(Kenji Shimizu)i purviqt v Bulgaria uchideshi.Sega sme v nai-modernoto dojo v Bulgaria(na 5 min ot Hilton)sus super moderna klimatichna instalaciq,profesionalno tatami i vsichko kakvoto pojelaeshChustvash se vse edno si v Japan.Vij saita(skoro shte ima nov)





Тема Re:Nqma problemнови [re: 6eff.bg]  
Автор foli (Amida)
Публикувано05.07.04 01:10



Много "най-", "най-" употребяваш! Внимавай. Терминологията, която споменаваш се употребява навсякъде. НО! Все пак знаеш приказката:"Абе, да не говоря на японски, че не разбираш!", затова и в "нормалните" доджота, тея които не слагат "най- " отпреде си, се говори за Айкидо на нормален език. Още в предния ти постинг видях, че терминологията, която използваш е публикувана във всяка една книжка за Айкидо. Само че се въздържах от коментар, за да не чупя ентусиазма ти. Хубаво е да знаеш какво ти говори сенсея ти, но не забравяй, че и японският, като всеки един език, познава явлението синонимия <т.е. да се назовава едно нещо с различни имена с цел благозвучие и обогатяване на езика! >. Така че, приятелю, се успокой, пийни една водица и кажи новия сайт, че този нещо не се отваря!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re:Nqma problemнови [re: 6eff.bg]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано05.07.04 04:13



naitina bi mi bilo intresno da mi pokaje6 mislalta si w desiwiq ....
A i nekaiwai "Nai" t.e nai-dobo nai-lo6o ... bez da ima6 pogled wyrhu ostanalite zali,praktikwa6ti, sensei i t.n ... a i da ne zabrawqme 4e mnenieto obiknowenno se izkriwqva 4rez ne4iq prizma i e dosta slojno da gleda6 bezcwetno



Тема Re:Nqma problemнови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 08:34



10x за информацията. Сайта на клуба ви не се отваря след първото лого.



Тема Re:Nqma problemнови [re: foli]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано05.07.04 10:59



Foli,izvinqvam se mnogo,no samo vednuj upotrebqvam dumichkata (NAI).Tui kato treniram Aikido 7 godini i v momenta sam 2-ri dan(ne zvuchi kato xvalene a kato stremej da treniram oshte po-usurdno)sam obikolil vsichki dodja v Sofia i to ne edin put.Ne iskam da si nalagam mnenieto na nikoi i se izvinqvam ako sam zasegnal nqkoi.Kogato pisax gornite redove ne sam izpolzval nikakvi knijki po Aikido(vupreki che imam nqkolko)A tova,che treniram pri profesionalisti i v dojo(posledna duma na technikata)e fakt a ne konstataciq.Vseki iska tova nali?
Za noviq sait neznam koga shte bude gotov....a i neznam zashto ne vi otvarq toziNo za da ne si govorim prazni prikazki elate da vidite na mqsto.Akido e za vsichki.



Тема Re:Nqma problemнови [re: 6eff.bg]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат )
Публикувано05.07.04 11:44



На мене ми отвори сайта
Гледал сам Сенсей Ангелов на демонстрация в НДК преди години.Без коментар
Той в България ли е?Тренировките по същото време ли са?



Тема Re:Nqma problemнови [re: 6eff.bg]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано06.07.04 18:49



az pyk kydeto sym treniral ne sym te wijdal :(
ama t6e mina nqkoi den da widq za kakwo stawa wyproz
hmm 7g- 2ri dan :/ dosta byrzo mi se struwa ...
a kyde si treniral :)

Редактирано от Ki на 06.07.04 19:17.



Тема Така е по-добре!нови [re: 6eff.bg]  
Автор foli (Amida)
Публикувано06.07.04 22:19



Е, този тон ми харесва много повече от предишния. Много се радвам, че искренно харесваш мястото и сенсея при който тренираш. И при мен е така . А колкото до степента ти - всички ние сме ученици, не го забравяй!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re:Nqma problemнови [re: Ki]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат )
Публикувано06.07.04 22:34



На мене ми се струва нормално за 7години -2 дан.Но едва ли Шефа ще бие рекорда на Германов за 11 години -5 данДнеска го даваха по телевизията.Смял сам се със сълзи
То бива бездарие ама това вече е прекалено.



Тема Re:Nqma problemнови [re: bl1nd | h1tman]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано07.07.04 18:50



a fafli i portokali dali razdawat :) ... za mene 2 koli ako moje :)



Тема Re:Nqma problemнови [re: bl1nd | h1tman]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано08.07.04 07:30



Като направиш това, което е направил сенсей Германов, тогава ще можеш да се сравняваш с него. Иначе си оставаш един плюеш никой. Теб никой няма да те запомни, но той каквото е направил и все още прави стига. И 6ти дан ще стане докато останалите спят и се бият в гърдите колко са добри. Ти въобще бил ли си на негов семинар, партнирал ли си му, тренирал ли си при него, та си позволяваш да даваш подобни оценки? Чувстваш ли, че се изказваш напълно неподготвен, за някой, който не е тук. Стиска ли ти да му кажеш в лицето колко е бездарен или тук анонимно е по-лесно да лаеш?
Нима човек трябва да тренира 20 години за 5ти дан? Идвали са американци на по 22-25 години с трети дан и са имали перфектна техника. Човек може да се подготви за 6-7 години, стига да тренира както трябва и в клуб с добро ниво.
А тука по старому само си лаем да минава времето и всеки разправя колко е велик и какво истинско айкидо тренира.



Тема Re:мастернови [re: Master]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат )
Публикувано08.07.04 10:56



Ще ти отговоря на всяко изречение:
Няма как да направя това,което е направил Германов,защото е невъзмжно да взема толкова бързо данове.Сега сме 2004 а не 1990 г и вече много хора разбраха за какво става въпрос.Германов е бизнесмен а не майстор и това вече го знам отдавна.Той е ученик на Георги Пенев(Жоро Брадата) и е тренирал само по семинари,а не поне няколко години при известен сенсей.Това е проблема!Вярно,ходил е в САЩ и Япония,но само кокото да си вземе(купи)следващият дан.Стиска ми да му кажа в лицето и още как!Освен това ще искам и публично обяснение как пише калиграфии на японски език,без да го владее.Освен това от дан до дан се изискват години практика а не за 11 год -5 дана.Естествено,че по семинарите ще ти се струват хората с добра техника,защото на него му липсва такава.Отговори ми ако обичаш за какво стигат 5-6 години????
Мастер,извинявай,но ако ти тренираш в някой Бургаски или Шуменски клуб отскоро и все още мисалта ти е в трупане на семинари аз сам в София и тука отдавна нещата са различни.Бяха разлепени навсякаде плакати за набиране на нови членове на БАА.Защо ли?
До първото стапало са необходими 10 год!Знаеш ли кой го е казал това?



Тема Re:мастернови [re: bl1nd | h1tman]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано08.07.04 11:31



По твоята логика за годините и дановете едва ли ще има жив човек с повече от 3-4 дан. Обаче виж ти - има хора и то добри майстори. Сигурно и те ходят само по семинари да си купуват дановете. Определено няма как да направиш същото като сенсей Германов, защото Асоциацията е една от най-големите айкидо организации в България. За твое сведение освен, за да си купува дановете Германов го канят да води семинари из цяла Европа, както ще води и учи деши школата в Чикаго тази година. Сам се сети какви хора канят там. Да, Асоциацията е презряна организация за много хора, които вместо да си тренират се занимават с глупости, но това не е от вчера и очевидно няма да престане скоро.
Като ти стиска да му кажеш всичко, което имаш против него, както и въпросите ти за калиграфията, клубът му понастоящем е в зала №4 на стадион Васил Левски. Ще го попитам дали си му казал "публично" всичко това.
А това за Бургаския и Шуменския клуб - не ме карай да се смея. Не се и съмнявам, че в тези градове хората си тренират, макар и да нямат най-великите сенсеи на света. За трупането на семинари - също смях в залата. Щом искаш стой си 10 години на първото стъпало. Много хора ще те задминат.
Колкото за съдбата на Асоциацията - много мило, че проявяваш загриженост за съдбата и.
Както разбирам тренираш в клуб на Федерацията - просто си личи по стила на лаене. Чудя се кога ще пораснете и ще спрете да плюете постиженията на другите. При вас има много добри сенсеи, които познавам и харесвам, жалко обаче, че работят с толкова калпав материал.



Тема Re:мастернови [re: Master]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано08.07.04 12:23



ne 4e izkam da wlizam w spora no mislq 4e bl1nd | h1tman e mnogo praw .... ima dosta hora koito sa se trudili dosta i ne im e qsko kak stawa twa s danowete ... a naistina mislq 4e za 10g se nau4awa6 da mjisli6 .... tehnika i zelen kolan moje da ti dokara da izglajda perfekno .... ako e s hakama i ti kajat 4e e 5ti dan ... 6te ti izglejda 4e e s neweroqtna tehnika ... ta ob6to zeto twa e kato da nau4i6 stihotworenie na izust .... - newaji ... ako ne si bliska6 glawata powe4eko wreme da dpita6 tehnikata mooogo pyti ... za men li4no newaji - polu4awa se ne6to izkuwstweno .... a nasitina kato 4oweka e 5ti dan - 6te go kanqt da wodi seminari - se pak 5ti dan si e stepen koqto predizwikwa respekt ....
mi master da si wijdal 6ihan predi 45?... ti nai weroqtnato znae6 ot kolko sa po4nali i kolko sa trenirali i za kakwo stawa wypros .....taka 4e 7g-2ri i 11-5ti .... bah ne6to byrzo mi se strywa .... naistina s ni6to edin ot dwamata ne sym treniral ... no pyk az smqtam 4e ot wseki moje da se nau4i ne6to - de e wajno dali e 2ri - 5ti .... 3to ili bql kolan ... i s udowolstwie bih treniral s tqh .... a naistina bih ima go kazal 4e ne6to byrzo mi se se strywa ... no da ne zabrawqme 4e moje da sa geniii i da na narawili ne6tata 3pyti po byrzo za6toto sa prosto talanti :)



Тема Re:мастернови [re: Master]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат )
Публикувано08.07.04 12:39



От калпав материал сте вие-причината е че ви е калпав водача.Това е истината и много се засягате като я чуете.Вярно е най-голямата организация сте.Но качеството не се определя от големината.Много ми приличате на БФС и водача му.В коя Европа?В Полша ли е водил?Защо не попиташ какво е станало по време и след семинара там?Ако незнаеш поинтересувай се
Мастер,вземи малко се ограмоти!Не се обиждай,но вероятно си поредното провинциялно аганце,което е клъвнало!
Да ама хората не са улави и отдавна се светнаха,кой колко струва.



Тема Re:Не е чеснонови [re: Ki]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат )
Публикувано08.07.04 12:55



Спрямо хората,които тренират,като видях как дават на външният ни министър 1 дан(когото аз дълбоко уважавам,заради работата му)Тренирал сам 4 години изпити,кюта,семинари......и какво стана......появи се някой министър-коте гаеши(как е изпълнено не коментирам)и хоп-1 дан.Моля ,моля.Какво сега не било търговия ли?
"Рибата се вмерисва от към главата" е казал народа.
Не искам никой да се обижда когато се казва истината в очите!
Айкидо означава и да казваш истината-колкото и да е неприятна за някой.



Тема Re:Не е чеснонови [re: bl1nd | h1tman]  
Автор k1lovolt (непознат)
Публикувано08.07.04 13:33



200 procenta sam saglasen s tebe.



Тема Re:мастернови [re: bl1nd | h1tman]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано08.07.04 14:17



Не се засягам от дребнави обиди от рода на провинция или нещо друго - доста си далече от истината, за която претендираш, че ти е ясна. Не знаеш толкова за мен, че да ме обидиш. Очевидно и други неща не са ти ясни. Отново слушам долни нападки. Май точно до това опира, че Германов се справя много по-добре от Федерацията, затова и повече клубове предпочетоха да са към него, отколкото към вас. И то клубове, които дълго време са тренирали стила на Федерацията и все още много от сенсеите в тях продължават да тренират този стил, въпреки че са при Еди. Замисли се вашите глави как миришат и после съди останалите. Видях как се явяват на дан тест при Фуджита, ама струва ли си да се заяждам, там дановете сигурно не се продават. Трябва ли всеки да вади кирливите ризи на другия всеки път? Никой не е твърдял, че при Еди всичко е цветя и рози. Ама поне се прави нещо по въпроса, макар и да става бавно поради голямата членска маса, а и поради други фактори. И изведнъж някой чул недочул и разбрал недоразбрал започва да разправя кой какъв майстор бил. Пак ти казвам, когато някой направи това, което е направил Германов, едва тогава ще има право да го коментира. Ако си мислиш, че е лесно да се върти такава организация, май наистина не си наясно за много неща.
Оправете си вашите проблеми, защото си ги имате в изобилие и оставете ние да си оправим нашите. От караници няма полза никаква и кой бил по и най няма никакво значение. Важното е българското айкидо да върви напред, а това ще стане едва, когато спрат сръдните и започнат да се поддържат нормални отношения между организациите. Имам много познати и от двата основни лагера и от по-малките и смятам да ги увеличавам. Не ми се занимава с тези дребнави скандали.



Тема Re:мастернови [re: Master]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат)
Публикувано08.07.04 14:53



Погрешно си ме разбрал.Нямам никакво намерение да те обиждам.И ако си се почуствал обиден-ти така си си решил.Знам-неприятно е да чуеш истината и още по-неприятно е да я преглътнеш!Германов колкото е помогнал,два пъти повече е навредил.Ако невярваш направи си един тест!Направи си статистика за колко години е взел дановете си и най-вече как?А и ми хримна нещоотиди внезапно при него и го попитай-как се прави кукьо(присетих се за вапроса на фоли)Защото този вапрос му е задаван,когато се върна от Чикаго с 3-данДали сега като е 5-ти ще знае вече?
Мастер,моля те не се обиждай!Не е лично кам тебе!
Нека се прекрати това безобразие,безумие.Всяко нещо си има граници.



Тема Re:мастернови [re: bl1nd | h1tman]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано08.07.04 16:41



Ти обиждаш друг човек, който не е тук да чете обвиненията ти, а и да ги прочете едва ли ще тръгне да им отговаря, защото не му е нужно да се доказва пред всеки. Не си ти този, който ще му търсиш сметка. Най-малкото не си на същото ниво. Честно казано не ме интересува дали знае какво е кукьо или не, (за мен някаква япоска дума не е критерий за майсторство), той е шеф на организацията ми, познаваме се лично, знам го как работи сега, виждам какво прави, за да вървят нещата напред и обиждайки него, ти обиждаш и мен и всички, които тренираме в тази организация. Такива тежки обвинения се нуждаят от солидни доказателства, голите приказки не са достатъчни. Предложете ми по-добра алтернатива от неговата организация и с радост ще се запиша да тренирам във ваш клуб. Аз за себе си знам защо съм предпочел точно Асоциацията и то на сенсей Германов, а не на някой друг.
Такива караници не правят нищо друго освен да петнят самото айкидо и да отказват хората от него. Даваш ли си сметка, това което пишеш от колко хора се чете и какви последствия може да има? Ще са все негативни, колкото за нас, толкова и за вас самите.
Не виждам какво повече да ти кажа. Не ти прави чест да говориш така за други хора и да плюеш на всичко, което са направили. Кажи ми за някой ваш сенсей, който да няма никакви грехове и тогава обвинявай нашите. Ако не си разбрал още, идеални хора и съвършени организации няма. Всяка си има скърцащи колела и изпадали бурми. От такива като нас зависи дали това ще се промени към по-хубаво или по-лошо. Предпочитам да е към по-хубаво и действията ми са насочени в тази посока. Пътя на конфронтацията не води до никъде. Днешните сенсеи рано или късно ще слязат от татамито и ръководните постове, важно е как ще са възпитани хората, които ще ги заместят. Вместо да провеждаме общи семинари и да обменяме опит, пропастта става все по-широка, защото някои хора не могат да преценят кога да се спрат. Би трябвало айкидо да ни научи на малко повече толерантност.



Тема Re:Prestaneteнови [re: bl1nd | h1tman]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано08.07.04 17:17



Molq vi!!!!!!!Prestanete da se karate!
Hitmen mnogo neshta koito kazvash sa istina i sam saglasen s tebe no te ne sa taina za nikoi!No molq te!Uspokoi se malko!Vseki ima pravo da si izbira sam putq!
Edni hora xaresvat edno,drugi drugo

Ima razlichni shkoli i razlichni cvetq na zemqta!Ima mqsto pod slunceto za vseki
Neka ima mir i harmonq!
Kukyo e v osnovnite formi,kato ikkyo i az povdignax vaprosa a ne foli

Ako instruktorite neznaqt kak se pravi tazi forma,znachi neznaqt kixona=>moje da izpitvate samneniq za tqxnata kfalifikaciq ili prosto da si namerite drug.No s towa ne svurshva sveta nali.............



Тема Re:Не е чеснонови [re: bl1nd | h1tman]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано08.07.04 19:17



man nqma kakwo da mi obqsnqwa6 ... :) twa mu se wika populqrizirane
dugo si e se pak Moni pasi da naprawi nqkoq tejnika po TVto drugo si e da e nqkoi 5 dan...



Тема Re:мастернови [re: bl1nd | h1tman]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано08.07.04 19:25



az li4no mislq 4e w prowinciqta ima dosta kajestwena rabota i nemoja Bg da se razdelq na sofiq i prowinciq - nawsqkyde ima talanti ...
a za Edi- ne mi se komentira - nito sym mu na stepenta , nito sym mu na parite ....



Тема Re:мастернови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано09.07.04 19:33



Мастер, мастер, пак се увлече... Никой не те напада, тук само се говори!!! Ние живеем в свободна страна и всеки може да говори каквото пожелае. Извиниме, но да на си PR на сенсей Германов?! Сега сигурно и мен ще заклеймиш като предателка!? Не се вживявай толкова. Айкидо е в практиката, не в приказките, човече!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема foliнови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано10.07.04 14:11



Моля те, спести ми нравоученията си. Никой не ме напада, само чета обиди за главата на организацията ни. Сигурно трябва да си мълча, защото дума дупка не правела. Откъде накъде някой си дето е един гол ник ще плюе по нас? Идва, решава кой бил кадърен и кой не и всичко е наред така ли? Това не си го позволяват дори водещи сенсеи от Федерацията, та някакъв си никой ли? Държа да си имаме уважението, нищо повече. А ми говореха за неприятни истини, които не съм искал да чуя. Ако ще са такива и останалите, определено не държа да ги науча.



Тема foliнови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано10.07.04 14:25



Не съм PR на сенсей Германов, нито пък бих си позволил да използам за теб разни епитети, както правят някои други тук. И макар макар както казваш да живеем в свободна страна си имаме закони срещу клеветата, така че всеки би трябвало да се замисля преди да напише нещо по чужд адрес. Не мога да приема такива подмятания като безобидни шеги.



Тема Re:Оръжията в Айкидонови [re: Master]  
Авторaйkи (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 14:35



Мастер много ми е приятно да се запознаеми ако искаш да си поговориме за оръжията в Айкидо.Четох за това в дао.бг,но тука ще си говориме на спокойствие.Ако искаш разбира сеискам да ти изложа едно мое мнение по въпроса



Тема Re:Оръжията в Айкидонови [re: aйkи]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 17:48



Приятно ми е и на мен айки. Чувствай се свободен да изкажеш мнението си - за това са форумите, макар че се разменят и по-остри приказки понякога :) Ще ми е интересно да чуя мнението ти за оръжията, както и на всеки друг, който има някакво отношение по въпроса.



Тема Re:Оръжията в Айкидонови [re: Master]  
Авторaйkи (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 21:16



Много ти благодаря,че се отзова на моето желание да си поговорим за оръжията в Айкидо
И трябва да започнем отнякъде и аз мисля,че джо е добра идея
Много пъти сам зи задавал въпроса-след задължителната форма на основните удари и защити влизаме в ката
И твоето мнение какво е?Майсторите започват от низходящ ред с джу сан но джо.Но ако разгледаме детайлно нещата като движения в катата има хасу гаеши от хасу но каме-учи(петото движение от катата),освен това в сан джу ичи но джо има уширо барай, а в нито едно движение в кумиджо ги няма
Освен това в ниджуни но джо има катате уширо барай и аши барай и пак ги няма в нито едно кумиджо
От друга страна в ши куми има тома катате учи!
Аз мисля,че трябва да има някаква последователност!Ти как мислиш?



Тема Re: foliнови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано16.07.04 22:09



Ami tozi koito trqbva da misli .... ne si ti! Taka 4e?! Prosto mnogo se pali6! Po-spokoino, po-spokoino! Vseki ima pravo na mnenie. Tova 4e ne4ie mnenie ne ti haresva... ami problema e tvoi. Teq prikazki nikoga nqma da sprat, taka 4e po-razumnoto e da ne im dava6 uho. Emocionalnite ti izblici pravqt mnogo stranno vpe4atlenie, razberi!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: foliнови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано16.07.04 22:12



Ami i ti si edin gol nick, mom4eto mi, kakto i az! Don Kihot se e srajaval s velikani, koito drugite sa vijdali kato vqrurni melnici! Nepriqtna istina nqma. Ima samo istina i hora, koito ne sa sposobni da q 4uqt! Tova e vapros na vutre6na naglasa i vuzpriemane na sveta.

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re:Izvineteнови [re: aйkи]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано17.07.04 00:18



Moga li i az da se namesq v razgovora s nqkolko utochneniq:
Sled jo subi se zapochva s dju san no jo kato shestoto dvijenie e uchi a samo petoto e hasu gaeshi
v sanjuichi no jo ima dva ushiro baraq-katate hidari hanmi i katate migi hanmi ni gi ima v go kumijo-eto kak:
Partiqta na aite e:
1.djodan cuki
2.ushiro cuki(gedan)
3.katate gedan gaeshi
4.katate yokome uchi
Partiqta na shite e:
1.tai
2.djodan tsuki
3.ushiro handachi barai
4.yokomen uchi
A toma katate uchi q ima v Geyno kata



Тема Re: foliнови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано17.07.04 00:45



Foli, за последен път ти казвам - не ме поучавай какво да правя! След като държиш другите да имат право на мнение, защо същото не важи за мен? Нито си модератор, нито си ми бавачка, на какво основание ще ми държиш сметка за това, което пиша? Трябва ли да се караме пред всички, които четат тук или не смееш да ми кажеш в очите какво мислиш? С теб нямам какво да деля и обсъждам, ако ти имаш, знаеш как и къде да ме намериш.



Тема Re:Izvineteнови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано17.07.04 00:48



10x за разяснението. Надявам се и айки да остане доволен от това разяснение.



Тема Re: foliнови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано17.07.04 00:58



Тук всички сме голи никове, но сенсей Германов не е. Схващаш ли разликата?



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
Авторaйkи (Нерегистриран)
Публикувано17.07.04 10:10



Шефе,много се радвам за твойто мнение ,че и ти се включваш в разговораИмам една искренна молба кам тебе.Моля те,пиши на кирилица,ако искаш разбира се. и не те затруднява.
Личи си ,че си много компетентен по въпроса за джо!Имам лавина от въпроси кам тебе!Надявам се и мастер да се включи.Много ще ви бъда благодарен ако и двамата ми отговорите на въпроса'Каква е последователността на джо практиката(субури)преди катите и има ли такава'Защото аз не знам да има определена последователност,например като в кен-5 субури и след това 5 кумитачи?



Тема Re:Джонови [re: aйkи]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано17.07.04 18:01



Tsuki Series

1. Choku tsuki
2. Kaeshi tsuki
3. Ushiro tsuki
4. Tsuki gedan gaeshi
5. Tsuki jodan gaeshi uchi

Uchikomi Series

1. Shomen uchikomi
2. Renzoku uchikomi
3. Menuchi gedan gaeshi
4. Menuchi ushiro tsuki
5. Gyaku yokomen ushiro tsuki

Katate Series

1. Katate gedan gaeshi
2. Katate toma uchi
3. Katate hachi no ji gaeshi

Hasso Gaeshi Series

1. Hasso gaeshi uchi
2. Hasso gaeshi tsuki
3. Hasso gaeshi ushiro tsuki
4. Hasso gaeshi ushiro uchi
5. Hasso gaeshi ushiro harai

Nagare Series

1. Hidari nagare gaeshi uchi
2. Migi nagare gaeshi tsuki

Това е последователността,която е строго регламентирана.А субуритата са 7 а не 5


Но сега не говориме за кен а за джо



Тема Re: foliнови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано17.07.04 21:20



Na osnovonieto, 4e tova e moqta tema i ne mi e priqtno tuk da se izkazvat arogantno i agresivno! Ne mi haresva tona na priakzkite ti - prekaleno samouveren i visokomeren. Za sujalenie sega taka moga da komunikiram s teb, no kato se vidim 6te ti kaja i drugi ne6ta! Kolkoto do golite nickove, mole te ... ne zapo4vai pak!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re:И още нещонови [re: 6eff.bg]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано17.07.04 22:10



Айки,Мастер искам да ви изкажа и мойте предварителни извинения,че ви се намесих в разговора
Моля,не ме разбирайте погрешно-не искам да давам съвети а приятелско мнение по тематаи то е продиктувано от факта,че искам да обменя мнение и да поговориме за така важната част(оръжията)в това прекрасно бойно изкуствоНадявам се,че ще проявите разбиране ако понягока сам прекалено директен в дискусиите.
Постигнах и добър резултат в боравенето с компютъра-по молба на Айки вече пиша на кирилица



Тема Re: foliнови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано18.07.04 02:25



Темата не е твоя - ти само я пускаш, оттам нататък всеки има право да пише по нея. Дали нещата ще ти са приятни или не е друг въпрос. Колко ми е самочувствието и самоувереността, не виждам теб какво те касае това. За голите никове темата беше замряла, преди да я раздухаш отново. Виж датите на мненията и въобще изчети пак всички писания, преди да ми се нахвърляш. Най-малко с тебе ми трябва да се карам.



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано18.07.04 07:41



Шефе, радвам се, че се включи - сега виждам откъде моят сенсей е намерил субуритата с джо :) Абсолютно същите са Би ли казал какво правите с бокен, предполагам пак ще съвпада.



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
Авторaйkи (Нерегистриран)
Публикувано18.07.04 10:01



Здравейте!Шефе,много ти мерси за субуритата с джо,на за мене повечето от думите са непонятни или немога да се сета как се прави.Например чоку цуки или усхиро харай.Малко ми е странна терминологоятаИли ги знам по друг начин
Не беше ли уширо барай,чудан цуки?



Тема Re:Джонови [re: aйkи]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано18.07.04 16:40



Не е трудно да се обясниАз ще се опитам едно по едно
1.Чоку цуки=чудан цуки-ляв крак напред и лява ръка нанасят цуки
2.Каеши цуки(контраатакуващ)когато двата палеца са един срещу друг-нанасяш чуданув удар
3.Уширо цуки пак хвата е като горния(каеши цуки)но се удря назад в гедановата област
4.Чоку цуки гедан гаеши има преход с зареждане назад и геадн
5.Чоку цуки джодан гаеши учи се започва с лява ръка цуки и се завършва с дясна ръка и десен крак напред учи.
Това за първите 5 джо субурита.Трябва да се работят сериозно,защото дават основата за кати и кумиджотата а и за кенджотата
Само в 1-ви дан имаш всичките 20+7 субурита с кен и авасе



Тема Re:Джонови [re: Master]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано18.07.04 16:47



От каде ги е намерил твоя сенсей субуритата?Нищо не разбрах?Той кой дан е?Би трябвало да е държал изпит на тях?........или.........поясни ми моля...........
Мастер а ти как мислиш,правилно ли са разпределени субуритата в изпитната програма за кютата?



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат)
Публикувано18.07.04 22:14



Шефе май само ти си говориш за оръжията в Айкидо.Големите"разбирачи"малчътМи те май тия японски думички дето им ги говориш май вообще не са ги чували,като им знам ГОЛЕМИТЕ СЕНСЕИ.



Тема Re: foliнови [re: Master]  
Автор k1lovolt (непознат)
Публикувано19.07.04 02:36



Problema e 4e ne si q sxvanal ti?Germanov e glava na organizaciq no nikoga ne e bil i nqma da bude sensei.Toi e samo goli danove bez nikakvo pokritie.I nikoga ne e bil i nqma da bude maistor.
A za tebe problema e ogromen,zashtoto vmesto da govorish za boini izkustwa po sushtestwo samo se razpravqsh s horata kakuv bil glavata na organizaciqta vi.I samo zaobiklqsh po xitar nachin temata za mecha i djo.Tova e qsno na vsichki.Za vas tova e tema tabu!"Glavata" vi kato ne vdqva ot orujiq nqma da vdqvate i vie!da ti otgovora li zashto " Bulgarian Senseis" ne rabotat s orujiq-zashtoto ne gi znaqt-zatova!zatova se chudite po seminarite kato xvane nqkoi jo ili boken i gledate kato otroveni ot gubi!Stigna se i dotam da kajvash na shefa,che imal stranna terminologiq.Otkoga na japonskata terminologiq kazvat stranna a?I zapomni ot mene momche-ne silniqt e prav a prav e oniq koito e silen!



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано19.07.04 08:51



Не мога да кажа, че ги е "намерил". Това са субуритата на Сайто сенсей. Те дават страхотна основа за всички неща, които се правят с оръжие, просто защото включват всички необходими елементи. Това е самостоятелна (за съжаление) инициатива на моят сенсей. А би трябвало всички да ги учат тези неща, за да се убедят сами в ползата от тях. Историята за сенсея ми не е толкова кратка и не е моя, затова на тоя етап няма да я разказвам. Но напуснах сейсей с трети дан, за да отида при него - той е първи дан. Има достатъчно стаж и в стила на Федерацията и в нашия също. Основната причина да го предпочета е, че работи систематично и ни дава стабилна основа за развитие. Колко хора ще успеят да се възползват е друга тема.
За изпитната програма не знам коя от всички имаш предвид. Запознат съм само с тази на Асоциацията. Исках да видя тази на Федерацията, за да ги сравня за себе си, но досега съм виждал само техния дан тест. Вчера пак имаше на семинара с Фуджита. Явиха се трима души, двама за първи и един за втори дан - минаха и тримата.
Та при нас субурита няма - има основни удари с джо и бокен (те пак са си субурита по принцип) има и една две кати и толкоз. Говоря за изпитната програма.



Тема Re: foliнови [re: k1lovolt]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано19.07.04 09:14



Няма да споря с теб. Познавам си главата на организацията. Това че много хора не го харесват не е тайна. Такива нападки съм чувал по негов адрес, че вече нищо не може да ме учуди. Мога да кажа едно. След като той е с най-високия дан в България сетете се как звучите като го плюете. Няма да го оправдавам - нека обвиненията ви си висят. Няма да се замерям с кал с вас повече - недостойно е. Ходя на ваши семинари, познавам се с няколко ваши сенсеи - някои много добри при това, познавам се и с редови членове и никой от тях не се държи като вас.
Оръжията никога не са били табу за нас. Почти всички клубове работят, макар в някои да е много рядко. Точно по причините, които казваш. Дълг на всеки сенсей е да си попълни сам пропуските в обучението, друг въпрос е колко го правят. И сам видях как гледаха нашите хаками на семинара с Кобаяши, но аз нямах проблем. Имам проблем с японската терминология. Тя е еднаква за всички, но аз не съм я научил достатъчно добре, за да я използвам свободно. Това си е мой личен пропуск, който ще преодолея с практиката. За мен е по-важно да умея нещата, отколкото да им помня имената. Някои от нещата, които обясни Шефа съм чувал да ги наричат по друг начин - не споря кой е верният, нека е неговият, въпроса е, че ги правим по същия начин.
Последната пословица чак ме досмеша - откъде я измисли? Толкова ли е важно за вас да сте винаги прави?



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано19.07.04 09:34



- това е линк към изпитната ни програма - можеш сам да видиш какво има в нея. Интересно ми е да видя какви са изискванията за покриване на кю степен при вас. Ако можеш прати ми линк.



Тема Re:Джонови [re: bl1nd | h1tman]  
Автор foli (Amida)
Публикувано19.07.04 19:07



hei, az su6to si mal4a, no ne za6toto sum "razbira4ka", a 6toto ne sum dostignala nivoto da govorq za tezi ne6ta!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: foliнови [re: Master]  
Автор foli (Amida)
Публикувано19.07.04 19:09



naprotiv, moq si e! az q sazdadoh i kogato vidq, 4e ima gore6ti sporove togava se namesvam, za da se uspokoqt strastite i da produlji normalniq ton za razgovor. taka 4e - bez pretencii, priqteliu!

И най- дългият път, започва с първата крачка .


Тема Re: foliнови [re: foli]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано19.07.04 23:52



Тц, фоли, ти си я създала, но оттам нататък темата е на тези, които пишат в нея - виж колко мнения има - не е твоя. Ако хората тук решат да си говорят за шев и кройка или за козметика, не можеш да ги спреш. Пък да се правиш на миротворец - ами не винаги ще се получава, най-много някой шамар дето не е бил за теб да отнесеш в мелето



Тема Re:Джонови [re: Master]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано20.07.04 01:22



2 КЮ
Кафяв колан

Минимум 6 месеца и 60 часа практика след получаване на 3 КЮ, а също така и участие в един Айкидо семинар.



e twa ne e iztina - master ti we4e da ne stana 1wi dan?

twa mi se wijda nerealno -LaL (samo towa moga da kaja)



Тема Re:Джонови [re: Ki]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано20.07.04 01:35



Нидан
Черен колан,Втора степен.
Минимум 18 месеца тренировки и 50 часа като асистент инструктор. Участие в 1 инструкторски семинар след защитата на Шодан.
Есе на тема “Айкидо - история и бъдеще”.

bez komentar
naistina nqmam kakwo da kaja



Тема Re:Джонови [re: Ki]  
Автор bl1nd | h1tman (непознат)
Публикувано20.07.04 02:34



Аз много отдавна (и не само аз)сам разбрал какво представляват
Ако се вгледаме по-подробно в програмата няма нито една аналогична програма в целият айкидо свят.Видно е от кой е измислена тази програма.Видно е и че инструктора на' мастер'няма откаде да се "храни"а взима субуритата от нета и от книги.Но не е виновен той
Дано гнева и пламта на мастер прересне в прозрение.Надявам се......



Тема Re:Джонови [re: Ki]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 08:52



Кое точно ти се вижда нереално?



Тема Re:Джонови [re: bl1nd | h1tman]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 09:53



Да, видно е, че не си само ти, защото тези приказки ги чувам само от определени хора при вас. Представата ти за нас, честно казано не ме грее, не ми е цел номер 1 в живота да се харесвам на такива като теб. Това не е мой проблем. Отношението ти към останалите е достатъчно показателно. Инструктора ми не го мисли, по-добре гледай твоето ниво да е на висота, вместо да проявяваш такава дребнава и непровокирана злоба. Чудя се кога самият ти ще прозрееш някои елементарни неща, но това също не е мой проблем. Спирам да ти отговарям, защото от теб не мога да науча нищо, освен още някое смехотворно обвинение.



Тема Re:Джонови [re: Master]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано20.07.04 14:19



Здравей МастерПращам ти линка с изпитната програма.Допълнението е ,че са включени всички субурита с джо и бокен до 1-во кю.


Ето и изискванията за Дан степените,която е съгласувана с международната програма за степени(кю-дан) с оръжия
I дан - Shodan Ken suburi 1-7
Ken awase
Jo suburi 1-20
II дан - Nidan 31 Jo kata
13 Jo kata
III дан- Sandan Happo Giri
Ki-musubi-no-tachi
Kumi-tachi 1-5
IV дан - Yondan 31 Kumi-jo
V дан- Godan Kumi-jo 1-10
Ken-Jo awase

Малко сам ми далече след 2дан и нагоре,но ще се постаря да сам още по-усърден в тренировките




Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 16:01



Благодаря много за линка, има съществени разлики наистина. За кю степените не видях изискване за боравене с оръжие - поправи ме, ако греша. Имаше няколко атаки, които не можах да си преведа сам Muna tori men uchi - това не е ли захват за рамото и удар към лицето с другата ръка? Raneraku waza също не мога да си го преведа, макар че сигурно съм го виждал.
Поздравления за дизайна на сайта - на Flash изглежда определено добре
Друго което ми направи впечатление, включително и на семинара с Фуджита е, че една техника се показва от различни атаки, докато при нас обикновено се тръгва от един вид атака, а после се добавят елементи на водене и се завършва с различна техника. Това като че е по-скоро разлика в методологията - и двете си имат плюсове и минуси.
Правите ли субуритата с джо в огледална форма? Шихан Кобаяши ни хвана малко неподготвени, защото показа някакво куми джо, нещо от рода на цуки, гяко цуки, шоменучи, гяко шоменучи, хасо блок, пак шоменучи и после се повтаряха, но в един момент се разменяха ръцете и примерно хасо блокът ставаше огледален, после и шоменучи се нанасяше със сменени ръце - доста непривично е в началото На едната страна стават добре, а после на другата зле, ама вече започнахме да ги оправяме, но ми е интересно как ги учите вие. Не ми се вярва чак за дан теста да започва подготовката с оръжие, сигурно се готвите паралелно заедно с техниките с празна ръка, по каква програма правите нещата?



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 16:18



Много извинявай, сега видях, че в програмата има работа с оръжие, но се пада на следващите страници. Значи от трето кю нататък ги изисквате. Ще кажеш ли какво представляват катите с танто? Може и с японските думички, аз ще си ги преведа за домашно



Тема Re:Джонови [re: Master]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано21.07.04 12:40



Здравей!Има техники с оръжие на следващите странициза по-малките кюта има и джо субури.Те са задължителни дори и за досеите.
Muna tori men uchi e задължителна форма на атака в 2-рите кюта регламентирана от Айкикай!Ние се придържаме стриктно към тази програма Не е точно така както казваш-захвата е за ревера и удар с отворена длан.В 1-во кю имаш Muna tori jodan tsuki.Муна означава ревер(обикновенно преден ревер на кимоното)
Raneraku waza е известна още и като Rendzoku waza,което ще рече преливане на няколко техники от кихон ваза.Пример-имаш атака jodan tsuki-правиш nikyo ura-преминаваш в shiho nage.Има безброй много комбинаций!
За Фуджита -той е Сенсей от извора на Айкикай и като такъв майсторството му е безпределно.Освен това е един от най-уважаваните Шихани и може да му се довериме безпрекословно.Не сам бил на семинара,но предполагам че е показвал рандори(произволна атака-произволна техника).Това е висше майсторство и е типично за такъв ранг Шихан.Тези форми се практикуват от по-напреднали айкидоки и са типични за Айкикай!Немисля,че е разлика в методологията-напротив-трябва да се практикуват именно и такива форми

За Шихан Кобаяши -преполагам,че ви е показвал Jo awase.Awase=awaseru=хармонизиране на вид техника по двойки.Мисля,че това е повече от привично,да не кажа задължителна практика в АйкидоПоследващата смяна на ръцете от uchi e rendzoku uchikomi a огледалността е именно awase.Разбира се,че ще има контраатака,защото hasso се изпълнява винаги в комбинация с атака,което значи почти винаги или kaeshi ili rendzoku удари.
Относно за програмата по която работиме-още от самото начало се изисква оръжие,дори и от досеите.Аз години сам търсил. Обикалял сам всички доджа за да намеря.......но това е вече друг въпрос,който не искам да го коментирам.Уважавам всички които тренират
За танто катите няма как да ти кажа!Би трябвало да ги работите!Иначе ще влезнеме в по-горната тема на форума "Наръчник по Айкидо"
Пък и аз не сам капацитет но ги тренирам усърдно
JU NANA HON KATA

1. Shomen-ate

2. Aigamae-ate

3. Gyakugamea-ate

4. Gedan-ate

5. Ushiro-ate

6. Oshi-taoshi

7. Ude-gaeshi

8. Ude-hineri

9. Hiki-taoshi

10. Waki-gatamе

11. Kote-hineri

12. Kote-gaeshi

13. Tenkai-kote-hineri

14. Shiho-nage





15. Mae-otoshi


16. Sumi-otoshi


17. Hiki-otoshi



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано21.07.04 13:35



Благодаря за отзивчивостта. При нас терминологията изглежда не е съвсем същата, защото Muna tori men uchi го знам като га мен учи, каквото и да значи това на японски Също Rendzoku waza го знам като хенка ваза - преливане на техника в техника - това го правим редовно, нищо че не ни го изкат за изпитите. А рандори, за което казваш го разбирам като свободна практика срещу няколко атакуващи едновременно. В този смисъл шихан Фуджита и Бакас не показваха такива неща. Обикновено показваха техниките с две укета, но те се изчакваха и атакуваха последователно - все пак трябваше да видим за какво става дума Семинара ми хареса, въпреки че някои хора критикуват Фуджита, че винаги показва едно и също.
За катите с танто може би ще трябва да мина на място при вас (ако приемате гости ), за да видя за какво става дума. И без това има вероятност скоро да идвам в София.



Тема Re:Джонови [re: Master]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано21.07.04 17:55



Така e дa- men uchi едновременно е с удар е гамен учи,но има точна терминология за този удар.Но моля те не бъркай хенка с ренраку вазаРенраку значи преливане,последователно преливане.А хенка се варияции на една основна техника.А това се савсем различни неща!Савършенно различни!А рандори означава свободна атака.Има няколко вида рандори.А когато има захват от например 2-ма укета е нининтори;3-ма санинтори и тн.
Фуджита си е същият предполагам-винаги започва с тай но хенка нали?А Бакас сигурно не е пропуснал да покаже нещо с рю но агито?Едно и също да-това са семинарите.Японците не показват много много.....имат основания за това....Все пак Бакас има Японски корен
Заповядай за една две тренировки.Всеки е добре дошъл
Но не отговарам ако много ти хареса и си останеш завинаги при нас.
Шегувам се,разбира се.....но във всяка шега има и малко истина нали?....или много истина.....
Стана много хубав разговорИскренно ти благодаря!



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано22.07.04 08:57



Благодаря отново, наистина стана хубав разговор. Явно ще трябва да си намеря някой японски речник, та да не бъркам терминологията. Предполагам, че ще ми хареса при вас, но едва ли ще остана за постоянно. София не ми допада като град, това си ми е лично предубеждение. А според теб защо японците не показват всичко, което знаят на семинарите? Нали айкидо не е нещо тайно, нито смъртоносно, та да има нещо за криене в него. Напротив по замисъл то би трябвало да ни помага да общуваме по-лесно и пълноценно, за да постигнем разбирателство, поне аз така го разбирам.



Тема Re:Джонови [re: Master]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано22.07.04 11:19



Здравей,МастерЗа японската трминологоя не се притеснявай, че бъркаш някоя и друга дума и аз ги бъркам.Ако искаш речник-има в интернет речник на Айкидо думите(предполагам знаеш)но мисля,че с практиката става по- лесното им усвояване.Вярно е,Варна и според мене е най-хубавият град за живеене,но аз сам си от София и нямам много много голям избор.Пък и тука има много различни школи по всякъкви БИ и човек може да намери това което иска!
Семинарите са ми тема,която много години търсих отговор и ето какво мисля:
Вече станаха повече от десет години откакто се занимавам само с Айкидо.(искам да отворя една голяма скоба,че няма да споменавам никакви федерации,асоциации,съюзи,клубове и инструктори за да не засегна някой)
и сам натрупал повече от 40 семинара.Даже сам ходил и на семинари в чужбина и на първият Айкидо конгрес и на първата покана на йошинкан майстор в България (не тренирам този стил но ходих от интерес на семинара)
За начало добре но полека лека с годините ентусиязма от семинарите се превърна в търсене на компетентен Сенсей.Причините ли?Например-еднообразие,неточна Японска терминология,почти никъква работа с оръжие,вътрешни борби в клубовете за надмощие,разцепление на школите-даже ти знаеш какви приказки се говорят......Освен това Айкидо не се учи от семинари за 2-3 дена,защото най-малкото,всеки майстор си има различен стил и ти няма как да научиш това за 2-3 дена-трябват години.А дори и 10-ти дан няма как да ти покаже този стил за две идвания в годината и общо ти се натрупват(със сутрешната и следобедната тренитовка)12 качетвени тренировки при майстор на годинаИ те както дойдат какво друго да покажат освен основни кихон техники?
Нали айкидо не е нещо тайно, нито смъртоносно, та да има нещо за криене в него-отговора ми е -не е напротив-но за 3 дена и да искаш няма как да преподадеш всичко
Напротив по замисъл то би трябвало да ни помага да общуваме по-лесно и пълноценно, за да постигнем разбирателство, поне аз така го разбирам.-така е сагласен съм,но и те имат различни школи и мироглед и стил.
И мисля че Японците са много интересен народ и дават на този който заслужава



Тема Re:Джонови [re: 6eff.bg]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано22.07.04 12:03



"Освен това Айкидо не се учи от семинари за 2-3 дена,защото най-малкото,всеки майстор си има различен стил и ти няма как да научиш това за 2-3 дена-трябват години.А дори и 10-ти дан няма как да ти покаже този стил за две идвания в годината и общо ти се натрупват(със сутрешната и следобедната тренитовка)12 качетвени тренировки при майстор на годинаИ те както дойдат какво друго да покажат освен основни кихон техники?" -

e izwinqwai no tuka 6te ti se smeeeeq mnOOOOOgo , moje i da si treniral 10g , ama twa det go kazwa6 mi zwu4i smeee6no ... to4no qponcite pokazwat tolkowa mnoogo 4e umati nemoja da go pobere i razraboti dokato doidat pak.Ti kakwo misli6 4e e Aikido ??Nqkakwi super taini tehniki , deto nikoi ne gi pokazwa?Nqkawki super dylgi i preliwa6ti tehniki?
Man za 10g. ako ne si razbral 4e si4ko e w kihona .... ne6to si se obyrkal
lele bahti ti mai i predstawa si nqma6 kolko mnogo pokazwat imenno qponcite , twa 4e ne fa6ta6 si e twoi problem.A moga da ti kaja 4e moje stilowete da sa razli4ni , no wsi4ki pokazwat edno i sy6to ot razli4ni gledni to4ki.Taka 6ansa ti da go zabeleji6 e po golqm... moga da ti kaja 4e nemoje6 da rabere6 i da naprawi6 dori kopie na towa koeto si widql i razbral na seminara ., 4ak do sledwa6toto im idwane ili do idwaneto na drug ... izwunqwai 4e se nerwiram ama twa prozwuwa adski typo i nekompetentno , kato se ima wpredwid kolko si treniral i stetenta ti :)
Ma az sym proz i nerazbiram .... moje i da e taka kakto ti kazwa6 se pak si dOOOOsta po golqma stepen ot men :( I qwno znae6 powe4e :)


ne kazwa li 4e "awase "e ogledalna poziciq?Za pyrwi pyt 4uwam za ogledalna poziciq s ken.Za men ogledalna poziciq s jo e obraten gard i obraten hwat , a doseda nikoga ne sym 4uwal 4e Ken se dyrji s obraten hwat ;) twq qwno e nowowywedenie nqkwo :) no nai-weroqtno stawa wyproz samo za obratna poziciq :( ama ako mi kaje6 4e i ryjete se smenqt kato pri jo :) 6te e ludo :)

I дан - Shodan Ken suburi 1-7
Ken awase

Редактирано от Ki на 22.07.04 12:15.



Тема Re:Авасенови [re: Ki]  
Автор 6eff.bg (член)
Публикувано22.07.04 12:57



Здравей КиМного се радвам,че се включи в разговора.Ще се опитам да поясня."Авасе" произлиза от глагола авасерукоето означава -съгласувам,приспособявам,натъкмявам.Авасе в кен е задължителна форма в Айкидо практиката.А огледалната позиция се осъществява когато единия е шите а другия айте,или казано с други думи единият е уке а другия тори.Никога не сам казвал,че кен са държи с лява ръка напред-това го казваш ти(но е имало и ще има левичари,но това е въпрос извън темата в момента)А позицията обратен гард и обратен хват си имат имена,както и "тежкото падане" както му викате,си има име.Отговори си сам колко и как те учат твоите инструктори.Аз именно за това говоря по-горе.А това е международната програма на Сайто Сенсей а не на 6eff.bg!Сайто Сенсей е имал "гири"с О'Сенсей!И би трябвало да му се довериме нали?Поне за програмата!
Абсолютно си прав,че почти всичко е в кихона.Аз и не твърдя обратното.Но освен кихон има и ренраку,каеши,джуи ваза,хенка.....и много други.Много си прав,че немога да направя копие на това което е показано,защото сам много далече от майсторите пък и съм друг човек,с друга физика,манталитет,вяра(не будиска или шинтоиска)а и една техника неможе да се направи по един и същи начин,още поввече от друг човек.
Немисля че си прост.Не се самоиронизирай.Просто имаш друга гледна точка от моята.Което е прекрасно-радвам се да има и други менния!



Тема Re:Авасенови [re: 6eff.bg]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано22.07.04 13:21



nemislq 4e w wa6ata progwama widqh towa koto kopirah ...
a i az odawna go 4eta tozi i minaliq topik , i stranno za6to newijdam hora ...(hmmm itto se zagubi) koito da napi6at ne6to koeto da mi haresa i da se zamislq wyrhu nego ... neznam az mai sym swiknal da treniram , a ne da filosofstwam.

" Абсолютно си прав,че почти всичко е в кихона.Аз и не твърдя обратното.Но освен кихон има и ренраку,каеши,джуи ваза,хенка.....и много други.Много си прав,че немога да направя копие на това което е показано,защото сам много далече от майсторите пък и съм друг човек,с друга физика,манталитет,вяра(не будиска или шинтоиска)а и една техника неможе да се направи по един и същи начин,още поввече от друг човек.
"

imah wpredwid ne prosto kopie , a twoe kopie - taka 4e da ti pasne ..taka 4e kato q izpylnqwa6 da ne q use6ta6 kak stawa ;) a twa 4e nqma 2 ednakwi tehniki mi e qsno ... dori tehnikata koeto e izpilnena ot maitor 8dan ,na edno i sy6to uke , razlikata e ... 4e ne e bila w sy6toto wreme-prostranstwo - na4i ne e sy6tata ... ta twa mi e qsno.Imah predwid drugo ... da si q naprawi6 twoq :) s towa koeto sa ti pokazali :)
A kihona ;)
ренраку,каеши,джуи ваза,хенка- kak misli6 kakwa 4ast ima ot kihona tam?
az mislq razlika nqma ;)


*twa mi e polednoto ne6to koeto poustwam , ne6to ne me kefi da bistrq gluposti ... samo 6te gi 4eta :)



Тема Re:Авасенови [re: Ki]  
Автор k1lovolt (непознат)
Публикувано22.07.04 16:18



Opalqqqqqqq oshte edin primer na Aikido zapazena marka"made in Bulgaria"
Ki ti brat neshto ne si v chas mai a?Kakvo da ti haresa,kato ti voobshte ne ti e qsno za kakvo stava vapros.Sviknal si da trenirash a?E kakvo trenirash kato ne sa ti qsni osnovni termini.Taka i 200 godini da trenirash vse taq.Na tova az mu kazvam lalajiiski izkazvaniq.Nekompetentni i nesashtestveni mneniq.Choveka se predstavi,kaza kade trenira i predvaritelno se izvini nqkolko puti a ti vleze i kakvo kaza che ne razbrax po tochno?Nito si mu na danovete nito na ezika nito na nishto.EEEEE da mu se nevidi tukmo da vleze nqkoi svesten chovek i da kaje neshto kato horata i vednaga takiva kato KI da kajat neshto naopaki
Pak i nakraq se surdish sam na sebe si demek boikot na chata.Ako iskash postvai kato gledam nemojesh i da pishesh.



Тема Re:Авасенови [re: k1lovolt]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано22.07.04 19:29



mne 6te prodylja da si goworq gluposti ... prosto se bqh nerwiral na edin 4owek ;) ( ne tuk de ) ...mi da az otskoro se zanimawam s kompowe i leko bez da izkam natiskam drug buton :) a 4e neznam wsqko mrydwane na tqloto kak se nari4a w razli4nite 6koli ili kak e na qponski - da twa naistina e wqrno

"Ki ti brat neshto ne si v chas mai a?"- a kakwo ne6to ne si razbral ot ne6tata koito kazah :)

"Nito si mu na danovete nito na ezika nito na nishto" - mi da taka e , ama ne mi pre4i da si goworq lalajiiski prikazki nali ;)



Тема За семинаритенови [re: 6eff.bg]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано23.07.04 10:33



Да прав си, айкидо не се учи само от семинари. И все пак те дават идеите и насоките за развитие. Чрез тях човек си сверява часовника и вижда как работят другите. Вярно е и че няма време да се покаже всичко. Те хората си тренират години наред, а за два три дена няма как да се покажат всички тези неща. Но така или иначе семинарите провокират човек да си задава въпроси, изясняват някои детайли, не говоря, че се завързват познанства с всякакви интересни хора от всякакви клубове и организации. Но и ти си прав, че от сенсей до сенсей има разлика, а е нормално всеки да си има предпочитания, та те определят и кой на кои семинари да ходи.



Тема Re:Джонови [re: Ki]  
АвторMaster (Нерегистриран)
Публикувано23.07.04 10:43



Айкидо без кихон не е айкидо, но ако правиш само кихон ще си останеш на фундаменталното ниво. Нима очакваш да направиш гладко

В отговор на:

ренраку,каеши,джуи ваза,хенка.....и много други


, които спомена Шефа без да си ги практикувал? Уверявам те, че няма да се получи на каквото и ниво да ти е кихона. Нещата трябва да се съчетават, стилът няма никакво значение в случая. На семинара с Фуджита той показа техника шихо наге през иккьо - ренраку ще да е това, ако не бъркам терминологията. Тръгваш за иккьо, минаваш под ръката и правиш шихо наге. Не беше нещо сложно, но доста хора се затрудниха, защото не са практикували по този начин, а само кихон.



Тема Re:Джонови [re: Master]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано23.07.04 20:38



Mi tam e rabotata 4e i renkaku , i kae6i , i dju wadza , i henka sym praktikuwal , i za men nai-wajnoto si ostawa kihona.Ostanaloto e prosti nqkoi ti pokazwa kak se wryzwat razli4nite ne6ta ot kihona.Ili se probwa6 sam , dato izprobwa6 kyde kakwo bi stanalo :).Za wadzite bez kihona , prosto 4ewek trqbwa da se zamisli nad kihona i stawa dosta lesno. W kraq na krai6tata wsi4ko se swejda do kihona...Pak moe mnenie ot nabliudenie ;)



Тема Re:Джонови [re: Ki]  
Авторaйkи (Нерегистриран)
Публикувано23.07.04 21:28



Ки.Имам няколко въпроса към тебе и една молба.Въпросите са ми:
Сподели нещо за джо.Какви кати правите?Кумиджота,джосубурита....е такива неща.Колко пъти тренирате в седмицата с джо?
Каква е разликата според тебе между хенка и кихон?
В кой клуб тренираш?Или е тайна?
А молбата ми е-моля те,пиши на кирилица или поне редактирай текста преди да го постнеш.Правописните грешки са ти прекалено много.



Тема Re:Джонови [re: aйkи]  
Автор Ki (ПРОСТО ЧОВЕК)
Публикувано24.07.04 17:35



Teniram w Klub na federaciqta - Imeon ( ne e otgoworen za towa koeto pi6a.Tova si e samo moe mnenie,ne na istruktorite tam).
Mi za djo kata 14(13);31;54 - s razli4ni na4ini na izpylnenie , az li4no w nas se opitwam da uslojnq ne6tata kato gi prawq s obraten hwat i gard -Ogledalno.
Kumidjota - mi te sa tolkowa mnogo , a i 4owek kato potrenira malko moje da se seti za prodyljeniq i za drugi formi.
A kakwo se razbira pod djosuburi?
Az li4no dori i da ne trenirame na tren s djo ili boken - az si se uprajnqwam w nas.
Spored men dokolkoto razbrah henka e razli4nite wariacii na tehnikite - a kihona sa samite tehniki :) razlikata sigurno e na4ina po koito se izpylnqwat.

Izwinqwam se za gre6kite



Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: foli]  
Авторkurai (Нерегистриран)
Публикувано15.07.08 23:51



В традиционното айкидо смисъла се заражда в това че всяка техника движение да се прави с лекота и мекота, като под мекота се разбира за цел не да да се стремим да чупим ръцете на партньора а да му помогнем да разбере атаката правилно. За какво става дума, Уке трябва да се стреми да запази баланса си колкото може повече но в същото време да направи атаката по възможно най правилен начин> т>е Статическите захвати са за за да се научим на първоначалните форми и движения, ако искате да овладеете избягване от всякакви обхвати, това става с времето и с изучаването на всичко анатомия, движение и най вече ситуация при която е възникнал обхвата. Така че ако партньора ви се стреми да ви пречи вместо да ви помага то той си пречи само на него защото тогава айкидо се разваля. Най вече Истината се състои в това че ако техниката работи правилно от лек захват , тя става 10 торно по силна при правилно изпълнение при какъвто и да е друг обхват. и всичко е игра с баланса на другия, и в това е смисъла да изпозлваш неговата енергия, сила и маса обединена Агресия върху самия него.





Тема Re: "Aikido -"za" i "protiv" - > част IIнови [re: kurai]  
Автор foly (Amida)
Публикувано31.10.08 15:45



Здравей, kurai!Първо искам да се извиня, че толкова късно отговарям на мнеито ти, но чак сега ми дойде на ум да видя дали нещо се е писало по темата ми. И какво да видя - пак интересно мнение

!
По това, което говориш си личи, че айкидо не е безразлично за теб, че си тренирал дълго време и че мислиш доста задълбочена за това БИ. Радвам се,че е така!
Напълно съм съгласна, че трябва да има лекота, да има точни атаки и уке да не преиграва, както и център (баланс). Именно този баланс трябва да се развие у айкидистите. Но как? Според теб дали айкидо предлага реални методи за развитие на центъра (хара)?

И най-дългият път започва с първата крачка!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.