Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:41 25.06.24 
Спорт
   >> Бойни изкуства
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Xa тaкa....нови [re: Troica]  
Автор slavo (just me)
Публикувано26.01.02 10:59



!



Тема Re: Българско БИ.....нови [re: Troica]  
Автор Well (Много му мисля!)
Публикувано30.01.02 18:22



Основните удари - с глава, че най-носи на бой, нали ?

*


Тема Re: Българско БИ.....нови [re: Well]  
Авторombre (Нерегистриран)
Публикувано11.02.02 15:04



A sega malko seriozno!

Ne sym mnogo kompetenten (kato vas ) v istoriata na BI , no eto kakvo si mislja:

BI, kakto e poznato v izto4nite strani v BG ne bi moglo da ima poradi mnogo pri4ini. Religiata naprimer (Hristianstvoto ne predrazpolaga mnogo kym BI). Na4ina na jivot - v Izto4nite strani tezi umenia mnogo sa se ceneli i e imalo skoli. Njakoi u4enici posle se otdeljali i syzdavali svoi shkoli i t.n. Idejata e 4e , tezi umenia se razvivali i se zapazvali. Bili sa ceneni.



Тема Re: Българско БИ.....нови [re: ombre]  
Автор The Owl (Прелитащ)
Публикувано11.02.02 16:26



Ne si zapoznat s Hristianstvoto dobre:

"...Blagosloven da byde Gospod,
mojata kanara.
Koito u4i rytzete mi da vouvat,
prystite mi da se bijat..."


Kniga na Psalmite, Psalom 144, Davidov.

Pozdrav!



Тема Re: Българско БИ.....нови [re: ombre]  
Автор huanji ()
Публикувано11.02.02 16:31



Що бе момъци! Не е изключено да е имало българско бойно изкуство...но то ще да е пра-българско. Даже бих казал, доста...пра. Нали предтечите на прабългарите, били по Тибетско в древни времена. Казват, че във ведите споненавали за царя на Болгите, който бил бая богат та раздавал на воля. Нищо чудно да се е била зародила, някаква автентична топалкова система...от която до наши дни са достигнали само топалките. Другото се е позагубило някъде из дебрите на историята. Но затова пък топалките са разработени в най-различни варианти: тупаник, бушник, левачка(съответно, деснячка), "падане на небето върху главата", "в царството на гръмотевиците", токат(съответно, откат), обикновен шамар и пр.
И съответно методите на изпълнение са развити: кютек, гьостери, арпалясване, мерене(съответно, умерване) в десятката, бъйтане и пр.
И ако това не е доказателство за Българската гениалност. Ми ако се бяха запазили повече техники и методи...пази Боже, половината да сме се изпотепали.



Тема Re: balgarski boi.нови [re: absinth]  
АвторGT (Нерегистриран)
Публикувано11.02.02 17:16



Не търсиш където трябва...:) Пробвай с военна история. Няма да научиш бойни хватки - но пък ще научиш доста за начина на мислене на древните воини.
Славяните са били гола вода във военно изкуство...Но пък прабългарите - всичко е почивало на древни традиции и е било обвързано с космогонията им. Използвали са оръжия, нямащи аналози в други култури и най-вече, организацията им е била забележителна(казвам го заради мноооогото любители и почитатели на Мусаши, дето им е убягнала една негова много важна мисъл - "...Всичко е въпрос на организация!..." А прабългарите са я имали и са можели да я създават.
По отношение на тактика и стратегия - ами Тервел, Крум, Калоян....да не броя че ще ми изтече достъпа в Нета:))). Така че - чети и разсъждавай, докато истината бликне от сърцето ти(пак перефразирах Мусаши) :)



Тема Re: balgarski boi.нови [re: GT]  
Автор huanji ()
Публикувано11.02.02 17:49



Това си беше майтап.
Я. кажи нещо повече за прабългарите, щото съм учил археология и ми е интересно.



Тема Re: balgarski boi.нови [re: huanji]  
Автор GT (:))
Публикувано12.02.02 14:36



Виж кво, аз имам един основополагащ принцип - НЕ ПРОДАВАМ НА КРАСТАВИЧАР КРАСТАВИЦИ. Сигурно ме будалкаш, ако не знаеш за прабългарите...
Ще ти кажа за Калоян - той първи разбива елитната рицарска войска, която за негово съжаление била основно конница.... Пехотата е била от оръженосци и слуги. В бой пехотата влизала рядко - все пак това били прости селяни, а не благородни господари... Не толкова добре въоръжени, не особено дисциплинирани, да не говорим за подготовка... Мноого често, за да се отвори път за конницата, "благородните" рицари избивали слугите си - да не им пречат.
Знаеш как е постъпил Калоян:
1. Подготвил предварително полесражението - клопки, ями и т.н.
2. Използвал особенностите на местността - блата и гори и по този начин неутрализирал преимуществото на тежко въоръжените рицари...
3. Имал добре обучена и въоръжена пехота - копиеносци, стрелци, които поставил в засада
4. Привлякъл врага на предварително подготвеното полесражение, където рицарската конница не била маневрена. Капаните и клопките ги дезорганизирали... Били откъснати от презряните оръженосци и селяни (пехотата им) и в критчния момент останали сами. Е, нашите селяни с куки и въжета си свършили добре работата - знаеш какво изплаква един историк - "Край Одрин загина цвета на латинското рицарство". За други примери - прочети военната история на България.




Тема Re: Българско БИ.....нови [re: huanji]  
Авторombre (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 15:03



Sys sigurnost e imalo njakakvi edeni4ni bojni tehniki, kakto v momenta te u4at v kazarmata kak da udrash s shtika ili s priklada....

No pod bojno izkustvo az razbiram neshto po-zadylbo4eno. Neshto koeto iziskva zadylbo4eno zanimavane s godini...



Тема Re: balgarski boi.нови [re: GT]  
Автор Andy.Модератор (Кръстник)
Публикувано12.02.02 16:19



И те никога няма да ни простят "смъртта на цвета на латинското рицарство" ,и по тази причина не пропускат да ни го набият при всяка възможност. Берлинският договор, Сан Стефанският договор , Ньойският договор , Ялта и всичките им смотани решения с които си играят със съдбата на България!
Аз съм научил само едно : Хирата уважават само силата! Затова сега трябва да се озъбим на тъй нареченият запад, да застанем мъжки и да не им позволяваме да ни затварят атомните реактори! И след това да почнат да ни продават и ток!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.