Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:37 28.09.24 
Спорт
   >> Бойни изкуства
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Някой тука беше писал ...  
Автор Andy. (Кръстник)
Публикувано25.10.01 13:15



за книгата " Легенди за бойните изкуства". Бихте ли ми казали от кое издателство е , че нещо не могат да ми я мамерят.



Тема Re: Някой тука беше писал ...нови [re: Andy.]  
Автор Troika (спокоен)
Публикувано25.10.01 14:06



http://www.bgbook.dir.bg/book.php3?ID=7800

аз лично прочетох само няколко историйки, има много интересни неща за японски и китайски легенди, като напр. Мусаши и др. Ще си я купя и я препоръчвам на всеки, със сигурност може да се научи нещо от нея.



Тема Re: Някой тука беше писал ...нови [re: Andy.]  
АвторTapaлeжko (Нерегистриран)
Публикувано25.10.01 23:36



Митове и легенди за бойните изкуства, Питър Луис, издателство "ЛИК", днес я видях на "Славейков", 4.90лв.



Тема Re: Някой тука беше писал ...нови [re: Andy.]  
Авторmile (Нерегистриран)
Публикувано26.10.01 10:16



А ти какво ще кажеш за "Магически движения"?
Аз още чакам



Тема Re: Някой тука беше писал ...нови [re: mile]  
Автор Andy. (Кръстник)
Публикувано26.10.01 15:29



хехе , приятелю , ти си бил опасен. Нищо не забравяш:))) Аз обаче бях забравил за обещанието си, но както става обикновенно в живота /по магически начин/ нашите задължения ни връхлитат сами , ако ние не се погрижим предварително за тях. Както става в този случай.
Положих доста усилия да си отговоря на въпроса за Тансегрити. Прочетох книгата. Препрочетох туй-онуй от поредицата на Кастанеда и за себе си си направих извод за тая работа. Страхувам се обаче че този мой извод няма да ти хареса. За мен носителят на знанието е Дон Хуан.Кастанеда е много добър разказвач но все си мисля че не е успял да научи докрай това което е трябвало. Или пък той иска да си мислим че не е успял. Тези хора добре прикриват истинската си същност и заличавайки всичко около себе си оставят хората с погрешно мнение за тях. Как е възможно да бъде намерена само една снимка на Кастанеда и дори за нея да не е сигурно че е негова? Някой хора дори мислят че не е умрял.
Думата обаче беше за тансегрити. В нито една от книгите написани от Кастанеда няма и дума за Тансегрити. Нито пък някога в напътствията си Дон Хуан е казал нещо подобно. Това ми се струва меко казано странно ако наистина имаше такива упражнения. Когато си помисля за физически техники преподавани от Дон Хуан си спомням за техниката за ходене с която може да се измине многокилометров преход в пустинята. Техника за прокрадване без да те усети плячката. Техника за намиране на най доброто място за нощуване . Ако наистина съществуваха такива упражнения си мисля че Дон Хуан щеше да ги обясни доста обстойно и то по такъв начин че на Кастанеда не би му минало и през ум да "забрави" да ги опише в някой от книгите си, както направи това със техниките за сънуване.
Моето мнение е такова, че:

1. Кастанеда е едно явление в опита ни да разберем извън физичното и описанието на учението на Дон Хуан привлече вниманието на милиони хора .
2. Тези който се представят за негови последователи целят да постигнат комерческа или друга изгода от създаването на световна организация, двицение , клубове , магьоснически групи или каквото там са намислили, а също и от издаването на безкраен брой книги на които е нужно в заглавието да присъстват думички като - "Дон","Кастанеда" и други от тоя род за да бъде гарантирана продаваемостта им.
3. Едно е да се описват преживяванията от взаимоотношенията между учител/Дон Хуан/ и ученик /Кастанеда/ и съвсем друго това учение да бъде "преподавано" на семинари. Това учение въобще не е за семинари и затова най удобно се появява Тансегрити, което може.
4. Тези ,така наречени :мъгически движения" силно ми напомнят на досла лош вариянт на движения/техники/ от бойните изкуства/карате например/.Приликата на места е направо очебийна. Според мен тези движения са имитация на БИ примесено с движения на които се придава мистичен характер.

Крайният резултат е че вече имаме нещо което можем да разпространяваме като практика из целият свят, обличайки го с теорията на Кастанеда за магьосниците. По този начин си създаваме световно движение със съответното ръководство и структори. Няма да се учудя за в бъдеще да започнат да се раздават и " Данове", наречени степен на посвещение например. А ти ако започнеш да се чудиш защо имаш вече някоя такава степен а не правиш такива работи като ония в книгите, ще ти казват че не във всичко си посветен още, или че силата ти е още малка и трябва да практикуваш още.
С всичко това исках да ти кажа че не вярвам Тансегрит да идват от древността. Това обаче си е само мое мнение, което не може да претендира за крайна истина:)))))))))))))) Е имаш го вече моето мнение , а за закъснението се извинявам.
Поздрави.

п.п. Ако въобще има някакво значение де, но има книги които като ги държа ,чувствам със сърцето си че държа нещо ценно и много си ги пазя. Например : "Го рин но шо", "Изкуството на войната", " Дух без окови", "Бхагавад гиита" и много други , а тази като я държа нямам такова чувство. Но това си е просто чувство, което също е много лично и индивидуално и също не винаги е истина.



Тема Re: Някой тука беше писал ...нови [re: Andy.]  
Автор Andy. (Кръстник)
Публикувано26.10.01 15:37



благодаря на всички за изчерпателната информация. Сега вече няма начин да не я намеря тая книга:)))))))




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.