Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:45 25.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как се сменят скорости?  
Автор viachi (Вървя по Пътека)
Публикувано05.06.10 19:05



Извинявам се, но явно най - елементарните отговори се намират най - трудно :).
От миналото лято подкарах колело. Още тогава разпитах в един магазин какъв е принципът на скоростите и как се кара. Обяснението: всяко от предните зъбни колела отговаря за 3 от задните. Първа скорост отпред - 1,2,3 отзад. 2 отпред - 3,4,5 отзад. 3 отпред - 5,6,7 отзад. Иначе се усуква веригата и не било добре. Чудил съм се защо тогава се казва, че колелетата са с 21,24... скорости, като на този принцип се ползват 7,9... но така си оставаше неизяснено.
И сега един приятел се фука с новото си колело и от дума на дума стана ясно, че кара основно на втора отпред, а отзад редува всички скорости.
Та, моля някой да ме осветли по този основен въпрос - как се сменят скоростите? Някой път като съм карал и се получи разминаване на скоростите: 1 - 5, например, се е случвало да падне веригата. Ако вторият начин на смяна (всеки отпред - всеки отзад) е правилен, на какво се дължи падането?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: viachi]  
Автор shotik (локодог)
Публикувано07.06.10 19:10



Това което ти е казано е вярно как се ползват скоростите,а другото е търгашески приом за реклама с цел продажба на стоката,в този случай велосипеда.

Падането на веригата е от това ,че тя е усукана и започва да се качва по зъби на венците ,без да може да се зацепи с тях.
Направи проба ,като повдигнеш задната гума и леко въртиш педалите и превключваш скоростите отпред да е на една от крайните плочи /ако са три/ и отзад на най-страничния венец и ще видиш как веригата се усуква,не е права като при съосни венци.

Редактирано от shotik на 07.06.10 19:15.



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: viachi]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано07.06.10 23:32



Има вериги всякакви. Има скорости всякакви. Има скорости - един венец от пред и 8 от зад. Та - варианти - бол.
В случай 3 - 6 ... 3 - 8 - най добре е да се спазват препоръките - както си ги описал.
Иначе на мен веригата не ми пада - ама чарколяците са сравнително добри.
Една от причините за падането е хлабава пружина която не може да компенсира охлабването на веригата - и като добавиш усукването - и си в "бизнеса"

Bеer? Mоre?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: bira_more]  
Автор AMД ()
Публикувано10.06.10 00:45



"Иначе на мен веригата не ми пада - ама чарколяците са сравнително добри."
Интересно, за deore части ли става въпрос?



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: viachi]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.09.10 18:41



И аз питах като си купувах велосипеда за същото. А магазина е на бивши колосъстезатели, т.е. разбират от материята.
Та те ми казаха почти същото като приятеля ти - най-малкият отпред --> трите най-големи отзад; най-големият отпред --> трите най-малки отзад; средният отпред --> 2-ри до 7-ми отзад, т.е. без двата крайни.
Вече съм на над 300 км. и спазвам това правило, няма проблеми; естествено че се поусуква веригата, но нито опира някъде, нито пада, явно машинките, дето водят веригата са добри. В началото няколко пъти веригата пада сама от 7-ми на 8-ми венец (при среден или голям отпред) и машинката веднага я връща обратно. Но при техническия преглед след 100 км. в магазина ми обраха и нагласиха всички жила и настройки и вече върви идеално.



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: Cтepн™]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.09.10 20:43



Моите скорости са като за американци - имат си сектори. Та - ако лявата е в най-левия сектор, и дясната трябва да е на някоя от скоростите в най-левия сектор.
Не съм спазвал стриктно правилата, на повече от 5 000 км съм, и няма сериозни ядове.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: bira_more]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.09.10 21:09



Предполагам имаш предвид показалците на командите, не венците


С теб доста сме говорили и знаеш, че карам за кеф и много-много не следя на кои задни венци съм (в 99% от случаите отпред съм на средния, 32-зъбовия); като ми дотежи на краката минавам на по-голям, като усетя, че въртя нахалост - към по-малък.
Но все пак гледам да не ходя на 8-ми венец...за първия е ясно, на него все едно на място въртя, усеща се
ПП: Преди време ти се бях оплакал от дисковите спирачки. Като бях на 100 км. следпродажна донастройка, в ателието ми ги регулираха вече за постоянно - сега вече наистина имам спирачки и при нужда мога да ковна велосипеда за метър-два. Даже предната леко я пресилиха - в определени случаи, ако я стисна рязко мога да направя салто през кормилото...та се наложи да понатегна амортисьора.



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: Cтepн™]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.09.10 21:45



А - аз бях споменал че не е много добра идея твърде здрави спирачки.
А бе може човек сам да си ги настройва. Малко е шугаво, ама може. И разбира се ще си ги натегне колкото му е удобно.
ПП
Показалците имах предвид - правилно.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: bira_more]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано27.09.10 22:42



Ами аз точно с твоите думи обясних как ги искам - стегнати, но не ковящи. Около половината ход на командите е достатъчен за надеждно плавно задействане на всяка; ако се наложи малко по-бързо спиране - обирам и двете. Но ако се наложи рязко спиране ги стискам рязко докрай и тогава вече коват и трият гумите. Май звучи объркано, но след малко играчка и опити ми ги нагласиха точно за стила ми. Е, вярно, че предната стана с 1 идея по-стегната и ако съм надолу и много силно стисна рискувам салто, но аз и не го правя


Все пак отново се замислям за хидравлика...много по-добре може да се контролира усилието на натиск на накладките. Имаш ли идея дали могат да се преустроят механични дискови в хидравлични дискови спирачки или трябва да се сменят изцяло и от какъв порядък ще е сумата?

Е, ясно че мога да се науча да ги настройвам, ама по време на 2 год. гаранция мога да ходя колкото пъти се наложи и за каквито и настройки се наложи при тях безплатно...засега ще се възползвам, пък след време...ако не са ми свили и този велосипед...ще се науча



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: Cтepн™]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.09.10 23:47



За хдравликата - нямам идея. Никога не съм ползвал. А и всяко усложнение е потенциално повече повреди. В смисъл - челюстните най-лесно ги регулирах. С добри гуми направо ковях. Сегашните - хем по скъпи накладки, хем по сложна регулацията.
А хидравличните - трябва доливане на масло, обезвъздушаване.....

Bеer? Mоre?





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.