Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:38 29.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как се сменят скорости?  
Автор viachi (Вървя по Пътека)
Публикувано05.06.10 19:05



Извинявам се, но явно най - елементарните отговори се намират най - трудно :).
От миналото лято подкарах колело. Още тогава разпитах в един магазин какъв е принципът на скоростите и как се кара. Обяснението: всяко от предните зъбни колела отговаря за 3 от задните. Първа скорост отпред - 1,2,3 отзад. 2 отпред - 3,4,5 отзад. 3 отпред - 5,6,7 отзад. Иначе се усуква веригата и не било добре. Чудил съм се защо тогава се казва, че колелетата са с 21,24... скорости, като на този принцип се ползват 7,9... но така си оставаше неизяснено.
И сега един приятел се фука с новото си колело и от дума на дума стана ясно, че кара основно на втора отпред, а отзад редува всички скорости.
Та, моля някой да ме осветли по този основен въпрос - как се сменят скоростите? Някой път като съм карал и се получи разминаване на скоростите: 1 - 5, например, се е случвало да падне веригата. Ако вторият начин на смяна (всеки отпред - всеки отзад) е правилен, на какво се дължи падането?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: viachi]  
Автор shotik (локодог)
Публикувано07.06.10 19:10



Това което ти е казано е вярно как се ползват скоростите,а другото е търгашески приом за реклама с цел продажба на стоката,в този случай велосипеда.

Падането на веригата е от това ,че тя е усукана и започва да се качва по зъби на венците ,без да може да се зацепи с тях.
Направи проба ,като повдигнеш задната гума и леко въртиш педалите и превключваш скоростите отпред да е на една от крайните плочи /ако са три/ и отзад на най-страничния венец и ще видиш как веригата се усуква,не е права като при съосни венци.

Редактирано от shotik на 07.06.10 19:15.



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: viachi]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано07.06.10 23:32



Има вериги всякакви. Има скорости всякакви. Има скорости - един венец от пред и 8 от зад. Та - варианти - бол.
В случай 3 - 6 ... 3 - 8 - най добре е да се спазват препоръките - както си ги описал.
Иначе на мен веригата не ми пада - ама чарколяците са сравнително добри.
Една от причините за падането е хлабава пружина която не може да компенсира охлабването на веригата - и като добавиш усукването - и си в "бизнеса"

Bеer? Mоre?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: bira_more]  
Автор AMД ()
Публикувано10.06.10 00:45



"Иначе на мен веригата не ми пада - ама чарколяците са сравнително добри."
Интересно, за deore части ли става въпрос?



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: viachi]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.09.10 18:41



И аз питах като си купувах велосипеда за същото. А магазина е на бивши колосъстезатели, т.е. разбират от материята.
Та те ми казаха почти същото като приятеля ти - най-малкият отпред --> трите най-големи отзад; най-големият отпред --> трите най-малки отзад; средният отпред --> 2-ри до 7-ми отзад, т.е. без двата крайни.
Вече съм на над 300 км. и спазвам това правило, няма проблеми; естествено че се поусуква веригата, но нито опира някъде, нито пада, явно машинките, дето водят веригата са добри. В началото няколко пъти веригата пада сама от 7-ми на 8-ми венец (при среден или голям отпред) и машинката веднага я връща обратно. Но при техническия преглед след 100 км. в магазина ми обраха и нагласиха всички жила и настройки и вече върви идеално.



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: Cтepн™]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.09.10 20:43



Моите скорости са като за американци - имат си сектори. Та - ако лявата е в най-левия сектор, и дясната трябва да е на някоя от скоростите в най-левия сектор.
Не съм спазвал стриктно правилата, на повече от 5 000 км съм, и няма сериозни ядове.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: bira_more]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.09.10 21:09



Предполагам имаш предвид показалците на командите, не венците


С теб доста сме говорили и знаеш, че карам за кеф и много-много не следя на кои задни венци съм (в 99% от случаите отпред съм на средния, 32-зъбовия); като ми дотежи на краката минавам на по-голям, като усетя, че въртя нахалост - към по-малък.
Но все пак гледам да не ходя на 8-ми венец...за първия е ясно, на него все едно на място въртя, усеща се
ПП: Преди време ти се бях оплакал от дисковите спирачки. Като бях на 100 км. следпродажна донастройка, в ателието ми ги регулираха вече за постоянно - сега вече наистина имам спирачки и при нужда мога да ковна велосипеда за метър-два. Даже предната леко я пресилиха - в определени случаи, ако я стисна рязко мога да направя салто през кормилото...та се наложи да понатегна амортисьора.



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: Cтepн™]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.09.10 21:45



А - аз бях споменал че не е много добра идея твърде здрави спирачки.
А бе може човек сам да си ги настройва. Малко е шугаво, ама може. И разбира се ще си ги натегне колкото му е удобно.
ПП
Показалците имах предвид - правилно.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: bira_more]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано27.09.10 22:42



Ами аз точно с твоите думи обясних как ги искам - стегнати, но не ковящи. Около половината ход на командите е достатъчен за надеждно плавно задействане на всяка; ако се наложи малко по-бързо спиране - обирам и двете. Но ако се наложи рязко спиране ги стискам рязко докрай и тогава вече коват и трият гумите. Май звучи объркано, но след малко играчка и опити ми ги нагласиха точно за стила ми. Е, вярно, че предната стана с 1 идея по-стегната и ако съм надолу и много силно стисна рискувам салто, но аз и не го правя


Все пак отново се замислям за хидравлика...много по-добре може да се контролира усилието на натиск на накладките. Имаш ли идея дали могат да се преустроят механични дискови в хидравлични дискови спирачки или трябва да се сменят изцяло и от какъв порядък ще е сумата?

Е, ясно че мога да се науча да ги настройвам, ама по време на 2 год. гаранция мога да ходя колкото пъти се наложи и за каквито и настройки се наложи при тях безплатно...засега ще се възползвам, пък след време...ако не са ми свили и този велосипед...ще се науча



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: Cтepн™]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.09.10 23:47



За хдравликата - нямам идея. Никога не съм ползвал. А и всяко усложнение е потенциално повече повреди. В смисъл - челюстните най-лесно ги регулирах. С добри гуми направо ковях. Сегашните - хем по скъпи накладки, хем по сложна регулацията.
А хидравличните - трябва доливане на масло, обезвъздушаване.....

Bеer? Mоre?




Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: bira_more]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.09.10 08:40



Ами дано някой, който е наясно се вясне насам.
Прав си за по-сложната поддръжка, но пък удобството е по-голямо.



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: Cтepн™]  
Автор choko73 (Голямата сянка)
Публикувано28.09.10 14:50



Хидравликата предоставя по-добър контрол.
Не се изисква постоянно обезвъздушаване и доливане на течност. Ако са изправни и се блиднат (настроят и обезвъздушат) правилно един път и не стиснеш лостчето докъто каплата е свалена и няма нищо между накладките, ще си ги караш със здраве до смяната на течността. Ще следиш само за състоянието на накладките. То и сега трябва да правиш последното.
Относно преработката - не знам някой да го е правил. Все пак принципа на работа е различен и няма как да стане.



Тема Re: Как се сменят скорости?нови [re: choko73]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано29.09.10 12:38



Мда, ама за един комплект и то без диска му искат 100+ лв. Даже само едната да сменя и диска да пасва, пак не ми се дават толкова пари само за комфорта ми. За моето каране механичните вършат чудесна работа...просто съм склонен да дам някой лев за да натискам командите не с 2-3 пръста, а с кутрето

Ама стотачка не ми се дава




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.