Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:14 29.05.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Надеждното колело  
Автор kwadrat (Неразбрал)
Публикувано09.07.09 14:59



Мисля си, как според вас би изглеждало идеално надеждното и непретенциозно колело, не много скъпо, което макар и малко по-тежичко ще ви е удобно и ще ви служи безропотно дълги години без да създава много грижи.

Ето и моите характеристики:

1) Хубава стоманена рамка. Под хубава нямам предвид шарена. Установих че качествена стара рамка с муфи е доста по-добра (та и по-лека) от масовите стоманени рамки на пазара в момента (То вече не останаха много). Проблем е че си намираш каквото има а не каквото ти се иска и така моята ми е малко малка ама на, няма по-голяма

2) Твърда вилка. Вече май няма по магазините прилични колела с твърди вилки. Твърди са само супер евтините и шосейките. Гледах май некакви СКОТове с твърди вили. Не разбирам що за мания е да сложиш евтина вилка с пружини. Хем се чупи повече хем иска поддръжка (чистене смазване) пък аз не искам да я мисля

3) Курбели на клин! Битуващата при по-ниския клас компоненти технология е квадрата - супер ненадеждна история. Можеби при един добре закален квадрат, стегнат курбел и т.н. това може да изкара дълго НО този клас компоненти са далеч от добре закалени. Усилието върху този квадрат със страна окло 5мм е толкова голямо че не виждам как може да издържи.
Клина от друга страна е вечен. Нямам спомен да се е счупило нещо, а и да се счупи, предполага се че клина е най-мекия от тези компоненти, така че ако нещо се мачка, ще е той. Избиваш, сменяш с нов (2 лева) и давай. Няма ос-касети, разбити курбели, скоби за вадене на курбелите и други космически технологии.
Разбирасе има вариант с шлици но това е при Шимано ХТR което си е доста скъпо нещо

4) Спирачки с челюсти. ОК V-brake е нещо хубаво да, спира много по-добре което е от голямо значение ако спускаш бесни баири по черни пътища или караш с 60 км/ч, но средно статистическия велосипедист (като мен) не прави това а и не развива повече от 38 км/ч (засичал съм го по GPS). За дисковете пък не ми се говори изобщо, те са за DH и Free Ride. А какво им е хубаво на челюстите ? - ами по-големия ход. Това ти позволява да държиш накладките по-далече от шината и дори шината да е малко крива, това не те притеснява а и няма нужда постоянно да ги попритягаш, щото ако са МАААЛКО по-хлабави V-brake - стискаш, хода свършва, колелото не спира. Челюстите като ги настроиш, можеш да не ги пипаш с месеци (да не кажа години)

5) Изкушавам се да добавя главина с вътрешни скорости. Тука е скъпичко да, ОБАЧЕ можеш да забравиш че съществува. Единствено не знам дали като КПД не е много по-зле от стандартните скорости, но нейсе,

ако не правим екстремни изпълнения, като цяло и евтиния клас Шимано се държат достатъчно прилично


Очаквам Коментари

Редактирано от kwadrat на 09.07.09 15:00.



Тема Re: Надеждното колелонови [re: kwadrat]  
Автор martyr (m3lk0r)
Публикувано10.07.09 16:41



Изкарай 120 километра с такова колело и ще говорим пак за "безропотност" и "непретенциозност".

1. Хубавата стоманена рамка тежи 20 кг, аз тежа още 95. Качи с тези килограми прехода София - Ихтиман, после ми говори за практичност и качество.

2. Твърда вилка за града може и да е практична. За 80+ км преход ще ти подбие дланите и ще те боли с дни.

3. Тук съм съгласен донякъде, но пак говориш за много нисък клас курбели с квадратен накрайник на вала.

4. Мне. Не мога да се съглася. Ако трябва да спреш рязко, когато някое камикадзе те засече, тези с челюстите ще те убият.

5. Скъпо и непрактично.

Не, не ме интересува, че знаеш!


Тема Re: Надеждното колелонови [re: martyr]  
Автор kwadrat (Неразбрал)
Публикувано10.07.09 17:39



1) Хубавата стоманена рамка не тежи 20 кила. можеш да си сигурен и аз не тежа 95. Това колело не е шосейка и не е предназначено да изкараш 120 км с него. Предназначено е да се кара в града извън него за удоволствие без да се гонят спортни постижения
Скоро четох за един индиец който допътувал от Индия със стоманена рамка и без скорости (до София имам предвид)

2) С твърдата вилка на асвалт няма да ти се подбие нищо. Виж ако караш паваж или черен път съм съгласен
4) При скорост от 38 километра в час спираш в рамките на метър, два
5) Скъпо и безпроблемно но да, бих се съгласил че можеби е прекалено скъпо за предимствата които дава



Тема Re: Надеждното колелонови [re: kwadrat]  
Автор shotik (локодог)
Публикувано10.07.09 21:53



Съгласен съм ,че рамката е под 20 кг,дори под 15.За вилката дори да е трърда ,в зависимост как се разпредели натоварването тежестта на велосипедиста може да не е уморително.За спиране от 38 км/ч за до два метра няма да стане,направи опит и ще се убедиш.За главините с вътрешни скорости мога да пиша само добри неща,на колелото ми е английска с 3 скорости ,свободен венец и е от 1975 г.Шимано имат със 7 и 8 скорости,цената е висока и теглото на самата главина е също значително ,спрямо тези с външни скорости.



Тема Re: Надеждното колелонови [re: martyr]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано11.07.09 21:57



Ако трябва да спреш рязко, когато някое камикадзе те засече, тези с челюстите ще те убият.
Това не го разбирам. В смисъл - имал съм челюсти спирачки и като ги стиснеш - колелата ще спрат да се въртят. В смисъл - ако целта ти е да спреш колелата - ще ги спреш. По същия начин както и с дискови.
Добрите челюсти спират сравнително добре и с мокри капли.

Bеer? Mоre?




Тема За съжаление, положението е тежко.нови [re: kwadrat]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано12.07.09 10:16



Класическите надеждни решения, които изброяваш, вече все по-рядко се намират. Вело-индустрията няма полза от колело тип "купи и забрави".
Както би се изразил Остап Бендер "Колелото не е лукс, а ... консуматив."


Моето колело е на повече от 10 год. и доста прилича на това, което описваш. Много съм доволен - карам го редовно не само по асфалт и паваж, но и по идиотски селски пътища. Бирата го знае и сигурно тайно завижда, но пред мен мърмори, че е твърде леко (няма стабилност) и предния му венец е с по-малко от 60 зъба.

Може да си спретнеш, каквото искаш, ако се обърнеш към някой от по-старите вело-маняци - те имат по няколко мазета пълни с чаркове и ще ти сглобят почти всичко. Докато повечето "култови" вело-магазини гледат да ти пробутат скъпа конфекция.
Напр. сещам се за Сашо. Той редовно виси на Битака събота-неделя и сергията му е съвсем близо до главните входове. Не се подлъгвай, че е изложил предимно конфекция - говори с него и ще се разберете.
Има и други такива стари вело-маняци, но по гореописаните причини не ми се е налагало да ги търся и съм им изгубил дирите.



Тема Re: Надеждното колелонови [re: kwadrat]  
Автор Nedi (Другото му АЗ!)
Публикувано13.07.09 12:12



особена е темата, която си подхванал - няма май еднозначен отговор.
ето какво е моето наблюдение и опит по случая - взимаш/събираш си колело с алуминиева рамка, здрава, ще рече произведена в китай с надписи на някоя от по-известните марки - скот, рам, драг, ... и я оборудваш с един клас по-високо оборудване от това отговарящо на стила ти на каране за да нямаш проблеми и да мислиш какво ще стане ако ...
за съжаление последната година наблюдавам НЕ основателно /според мен/ увеличение на цените на велосипедите в БГ - разбира се според някои е съвсем основателно ...
имам удоволствието да карам подобно колело - от клас малко по-висок от моите възможности и да си призная често пъти ме е срам колко малко го поддържам, почти никак, дори не го мия

но винаги ме е радвало безкрайно много като се пребия, че на него нищо му няма и щетите са само по мен - разбира се пребиванията са изцяло по моя вина.
мисля че още се намират хора които продават колела и оборудване на нормални цени - с процент печалба под 100%, а има много надеждни части - разбирай купуваш и забравяш.
Имаше един сервизен майстор, мисля Любо се казва, работеше в драг-веломания на несторов, та той ме съветваше по тази схема - надеждни части на оптимална цена - чудесен Човек, професионалист, за съжаление не работи вече там.
Пък и все пак не трябва да се прекалява с НЕподръжката на колелото - все пак ни служи добре /това се отнася повече за мен/

NA

Тема Re: Надеждното колелонови [re: shotik]  
Автор kwadrat (Неразбрал)
Публикувано16.07.09 12:06



Е добре де, не съм го мерил с 38 км точно за колко спира, но спира без провблеми в града. Засичали са ме даже врата са отваряли пред мен и съм успявал да спра (да чукна на дърво)




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.