Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:25 01.05.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За педалиститенови  
Автор Beceл Цaнkoв (присъединил се)
Публикувано27.05.08 08:32



Педалисти (от англ. pedal - натискам педалите на велосипед) наричам едни индивиди, които карат с бясна скорост велосипедите си по тротоара или по многолюдни паркови алеи.

Аз самият много обичам колоезденето и познавам известно количество хора, които са влюбени в своите велосипеди. Ние обаче сме велосипедисти, защото караме не само с крака и ръце, но и с глава.

Много пъти съм се сблъсквал очи в очи с педалисти. Много пъти съм потискал порива да ги съборя в момента, в който профучават покрай мен (като велосипедист знам добре къде да ги бутна, за да се изтърсят качествено), след което да ги обработя с ритници. Въздържал съм се не заради друго, а защото се опитвам да бъда цивилизован човек и ще бъда такъв вероятно до момента, в който си отговоря на въпроса "Трябва ли цивилизованият човек да толерира идиотите?"

Да речеш, че педалисти са само млади момченца, разтърсвани от пубертетни хормони - не е така. Да са само те - ясно, и ние сме били такива в определен период. Само че има и педалисти на по-зряла възраст, уж вече разумни, а педалисти. Те биха могли (евентуално) да разсъдят, че един 70-килограмов индивид върху голямо колело, който се движи с 15-25 километра в час, ще осакати зле блъснатия, а ако той е дете или пенсионер - направо ще го убие. Само че не разсъждават. Очевидно това е част от загадката "Добитъци ли сме или просто народ от простаци?" (подробности тук



Тази сутрин докато отивах на работа пеша (не ходя на работа с колелото защото София е кошмар за велосипедиста), покрай мен профуча педалист така, че закачи якето ми. Ако беше минал 2 см. вдясно, щеше да ме блъсне в ръката. Ако беше минал 5 см. вдясно, щеше да ми счупи левия крак. Двайсетина метра след това той спря, за да пресече улицата и аз потиснах порива да притичам до него и... сещате се какво да го направя. Само че се овладях, защото съм цивилизован човек, пък и това беше пубер някакъв, и ние сме били такива. Пуберът продължи да спринтира по тротоара (на уличното платно е опасно, не е той чак дотам пубер, че да се изложи на опасност), а аз се замислих какво щеше да стане, ако педалистът ме беше блъснал. Най-вероятно той щеше да изчезне с колелото или, ако е възпитан педалист, да ми помогне, след което да изтърпи едно конско от кварталния в присъствието на мама и тате, а аз, дето храня семейство и денят ми е разчетен буквално по минути, да лежа примерно един месец в гипс и в този месец Господ да храни семейството ми. И като си помислих това, съжалих, че не притичах до пубера и... сещате се. Слава Богу, той вече бе далеч и аз все така съм цивилизован човек.

Та, въпросът ми е - какво да ги правим тези хора, педалистите? Проблемът с тях май заприличва на проблема с бездомните кучета. Нерешим проблем ли е и този? Като си отговоря и на вас ще кажа.

Страницата на хумориста Весел Цанков -

Тема Re: За педалиститенови [re: Beceл Цaнkoв]  
Автор CBR 6OO (странен)
Публикувано27.05.08 08:53



Как да ти кажа.
Подобна методика на предвижване съм ползвал 4-ри години.
Понякога хората малко недоволстват,но да подчертая,че ако всички се движат подобно на мен-задръствания няма да има.
Сега да се пренесем в наши дни.
Като си пътувам с мотора или колата,все ще се намери някои шашав пешеходец които да реши че по платното му е по-приятно да крачи.
Добре де-ами ако се кача да речем с мотора на тротоара-веднага недоволстват.За колата няма да споменавам нищо.

Казваш че знаеш къде да го бутнеш?!?!:
Ами да речем че ще ми е интересно да проиграем една подобна ситуация-от кой град си ?
После-ако е някои индивид като моя милост и има поне на 50% успешно бутване-вярвай няма да седя и да те гледам.
Като прибавя и папката с епикризите слетствие на разни изпълнение по време на спусканията из горите-една тротоарна не би ме притеснила,повече от прибирането през мазалат с счупени пръсти и оттам липса на предна спирачка и тн.

Абе с две думи-разхождай се и не се занимаваи с глупости.

П.С> спадам към зрелите 70 килограмови индивиди.





Тема Re: За педалиститенови [re: CBR 6OO]  
Автор Чoko (Голямата сянка)
Публикувано27.05.08 09:32



Щом смяташ движението с 30 по пешеходна алея, която е доста гъсто населена за нормално, няма какво да се обсъжда повече по въпроса.
А що се отнася до слизането на пешеходците от тротоара, то в 90% е продиктувано от спрял на ТРОТОАРА автомобил или направо липсата на тротоар, а в някой случаи заграждение за "европейски" строеж.
Не оправдавам останалите около 10% пешеходци, предимно възрастни или недоказали се пубери, които си мислят, че света се върти около тях.
Не съм от София, но за мое нещастие се налагаше постоянно да съм в командировки там и имам представа как се предвижват всички участници в движението. За съжаление при нас всеки си казва: аз съм най-важния участник в движението и всеки трябва да се съобразява с това какво ми е хрумнало да направя точно в този момент.
Решение на проблема с движението скоро няма да има, защото няма голям град в BG, чийто градоустройствен план да е правен за толкова жители колкото има в момента в него. Преди 30 г. на кръстовището на което живея по проект е трябвало да има трети вход на блока ни. Тогавашната управа е прецинила, че това ще е проблем за кръстовището и го отрязва. 4-5 години след прослувутия 10.11.1989 г. един "гениален" кмет продава общинския терен на "предприемач" който строи нарушавайки няколко правила, включително и елементарни строителни закони (говоря за качество и количество на вложеното), но няма проблем да си озакони постройката.
Питам се : Дали за 20 г. населениета на града ни е намаляло драстично и това кръстовище вече не е толкова натоварено и може да се застрои този ъгъл? Отговорът очевадно е НЕ. А това е едно от най-натоварените кръстовища в града.
Когато хората в цивилизованите държави проектират инфраструктура оценят възможността за разрастване, а при нас застрояваме и малкото умишлено оставени от тези преди нас места.
Та да се върна на така наречените педалисти (не говорим за велосипедистите, разликата беше описана добре), ако проумеят какво могат да причинят на останалите участници в движението, ще е много добре. Пък ако им се мре, има много места където могат да го направят далеч от невинни минувачи.



Тема Re: За педалиститенови [re: Чoko]  
Автор CBR 6OO (странен)
Публикувано27.05.08 15:10



Хм...хората са интересни.
Погледни родителите чието дете се е заиграло някъде и не откликва на първото им повикване.
Като го намрят го опердашват в името на облекчението си,че му няма нищо.А ако му имаше?!?!!?
Та и с вас мили господа е същото-докато някой е минал малко по-бързичко може и да го отстреляме ако имаме с какво.Обаче ако ни тресне някои недогледал не ни минава през ум какво ще му направим а изнемогваме с неистови писъци и крясъци от неописуемата болка от одрасканото коляно-и това големи хора.
Я се вземете малко в ръце.
Можете да карате минавайки на червено,търчейки с 80 и нагоре в градски условия,а накрая е виновен този който се движи само заади тренираната си мускулатура и навика да преценява добре цитуацията.
Човешкото тяло е направено да ходи и тича (до около 25км/ч е нормален спринт) оттам нагоре всичко е въпрос на тренировка и добра преценка.ако не ви изглежда постижимо-ваш проблем.Но какво се възхищавате на пилотите на WRC & F1 нека отдадем капка почит и на тези които разчитат на упорството и собственната си сила-не да ги плюем и гоним.

Междувпрочем колко от вас изнервените могат да карат (карат а не да се возят) на велосипед без да слизат заради дупка или бордюрче ??
Колко от вас вкиснатите от това че някои може сте способни да запазите скоростта си преминавайки през 38-40см бетонна саксия преодолявайки я по въздуха и да продължите на колелета а не по глава??
Колко от вас ще съумеят да отскочат вместо да кещят панически стиснали спиачките всепени и неспособни да отреагират заради поредния алкохолизират индивид качил автомобила си където не трябва,или просто изправил завоя закъсняващ за чиновническата си работа.
И още сте недоволни-ами научете се да се пазите и другите ще започнат да ви пазят.

Също не получих и отговор колко от вас недоволните ставайки от каторжното си бюро се прибират с нещо различно от градски транспорт такси или личен автомобил?

Редактирано от CBR 6OO на 27.05.08 15:14.



Тема Re: За педалиститенови [re: CBR 6OO]  
Автор Чoko (Голямата сянка)
Публикувано27.05.08 19:51



Виж сега велики ездачо, ако прочетеш първия пост ще разбереш за какво се говори и няма да се пениш толкова. Ако те мързи да идеш там ще ти го обясня на кратко. Става въпрос за препускащи педалисти, които не могат да реагират на ситуация която виждат от 10-15 метра, но въпреки всичко се врат с висока скорост из гъсто населени алеи и тротоари.
Аз лично ползвам велосипед винаги когато има къде да го оставя там където отивам, без да го държа постоянно за да не си тръгне друг с него.
Ако разстоянието което ще трябва да измина когато излизам не по работа а за каране е по-малко от 50 км. въобще не се хващам. Не се стряскам от бордюр или дупка, просто не съм на ръст, килограми и години да скачам по саксийки и други подобни. Предпочитам да изляза със шосейка някъде извън града и да врътна 60-80 км, а понякога и повечко. Ако пък ще излизам с МТБ-то, гледам да е из горските пътечки, а не по центъра между неуправляеми деца и пенсионери. Просто го намирам за по-разумно и приятно.
Щом ти харесва слалума между деца и възрастни ОК. Не разбрах и защо се засегна след като си толкова добър, че можеш да реагираш адекватно при ВСЯКА ситуация. Тук се говори за тези които не могат, а се юркат.

Та четете за какво се говори и тогава се палете.



Тема Re: За педалиститенови [re: CBR 6OO]  
Авторlz1asp (Нерегистриран)
Публикувано27.05.08 21:29



Здравейте !
Аз съм скромен карач на колело. В месеца я ми се съберат седем осем стотин до хиляда километра я не. Последния ми преход преди няколко дена беше точно 800. Разните трикове / да прескачам саксии и големи канавки не ги умея. Но свалям шапка на тези дето ги могат. И все пак мисля, че тротоара и пешеходните зони не са място за каскади.
Затова моля тези дето ги могат да ги правят да не плашат минувачите , а да тренират на подходящи места. Службата ми е такава, че съм се нагледал на покойници / в буквалния смисъл на думата/ . Кофти автомобелистите. /само кофти, щото има и свестни / са ни достатъчни.Нека велосепедистите да не си създаваме отрицателни емоций, както на нас така и на другите.
Карайте си със здраве и бъдете радостни.
Обикновен карач на колело.





Тема Re: За педалиститенови [re: Чoko]  
Автор CBR 6OO (странен)
Публикувано28.05.08 00:16



Чоко:
В първата тема общото разделение е на 'Търчащи' и 'Тикащи'.
По въпроса с кой как се пали-Ако е за палене,мисля че ще е по-добре да седнем да се разберем кога и къде да идем да покараме и хем ще си направиме кефа хем ще решим дилемата за термина 'Велики ездачо" в спортния дух на темата.

Колкото до това колко съм въртял и бръмчал-когато не можех да си го позволя карак велосипеди (с няколко проби се оказва че творенията на Giant ми прилягат добре,макар че и едно G-zero ми направи голям кеф),а когато ми го позволиха ресурсите да мина на мотоциклети-жената не го понесе и си събра багажа (това е пак друга тема).
Та да се върна на разделението-щом ме дъвчеш за това че не чета внимателно-упоменал съм че при спринтиране човек може да достигне 25км/ч като добре тренираните атлети чупят границата от 32км/ч.
Та ако някои не може да се оправя с колело при 25-30км/ч-то маи сте видели закъснял счетоводител (нищо лично към практикуващите,дори напротив),или някои които от скоро бръмчи с някое китайче за 100-ина лева.


Как да е де,всеки с мнението си,щото тука всеки е прав за себе си.
Само дето тука сме 5-ма а останалите над 6'000'000'000 народ вероятно имат малко по-различно мнение по темата.



Тема Re: За педалистите [re: CBR 6OO]  
Автор Чoko (Голямата сянка)
Публикувано28.05.08 08:57



Цитат от първото мнение:
Педалисти (от англ. pedal - натискам педалите на велосипед) наричам едни индивиди, които карат с бясна скорост велосипедите си по тротоара или по многолюдни паркови алеи.

Аз самият много обичам колоезденето и познавам известно количество хора, които са влюбени в своите велосипеди. Ние обаче сме велосипедисти, защото караме не само с крака и ръце, но и с глава.

КАРАМЕ И С ГЛАВИТЕ СИ значи, че сме преценили, че можем да реагираме при дадена ситуация и при скоростта с която се движим. Педалистите са тези които не го могат и обикновено (не винаги) точно тях удрят колите, или пък те удрят пешеходец. Тези които владеят велосипеда довре, могат да преценят с каква скорост да се движат в дадената ситуация.
И въпреки всичко, не смятам, че най-подходящото мятсто за каране с 30-40 и т.н. и каскадьорски номера е гъсто населената пешеходна алея или тротоар.

А за справка аз съм счетоводител, но по мое скромно мнение се справям що годе добре с карането на велосипед.

"някои които от скоро бръмчи с някое китайче за 100-ина лева." Почнал си да схващаш за кои коворим.

Та когато искаш заповядай в Стара Загора, ще те посрещна както се полага, ще покараме и т.н.
Не ме викай в София. След шестте години изкарани в постоянни командировки там, вече не ми се стъпва.
А и тук не ни е нужен един час за да стигнем до приятно място за каране.
Между другото, сматаме да организираме и тази година вело ралито през септември или октомври (ще видим кога е свободно от други велопрояви), така че заповядай. Не е дълъг маршрута: в събота е около 40, а в неделя около 25 км, но има участъци от трасето за всякакви вкусове. А и вечерта си я правим добре.
Иначе по което време искаш, заповядай.
тел. 0878714758 скайпа ми е Choko73 ICQ 460819960



Тема За воланиститенови [re: Beceл Цaнkoв]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано28.05.08 10:31



Гледай сега, прав си за педалистите, но дай да ги сметнем колко са. Не вярвам да са повече от стотина с описаните от теб свойства в София.
И можеш ли да цитираш ПТП от близките години, нещо като "бесен колоездач рани тежко/уби пешеходец"?

А колко са наглите и луди шофьори (воланистите)!? Почти всички.
Няколко пъти съм виждал как в задръстване, за да мине две места по-напред, където за момент се е оформила празнина, воланистът се качва на тротоара с мръсна газ и надувайки клаксона.
А колко спират на пешеходна пътека!?

Т.е. проблемът с педалистите е супер-дребен.





Тема Re: За воланиститенови [re: pyrx]  
Автор Beceл Цaнkoв (присъединил се)
Публикувано28.05.08 14:40







Страницата на хумориста Весел Цанков -


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.