Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:05 05.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема въпрос за пулс  
Авторkoлeлцe (Нерегистриран)
Публикувано28.01.07 17:40



за първи път карах на велотренажор днес,беше на кетлер който имитира шосеен бегач,карах час и 15м като средната скорост беше 29км в час,маховете за минута общо взето са по уреда 70-80 за минута.а пулса ми отчиташе между 150-170 удара в минута.Та въпроса ми е нормален ли е този пулс или е висок за това каране.по принцип с истинския бегач карам точно по същия начин.но нямах информацията за пулса.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: koлeлцe]  
Автормитko (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 08:39



За пулса може да се каже като се знае, колко ти е максималния пулс или поне на колко си години.И от там зависимост каква ти е тренировката лека - 60%-70%, за обща издражливост - 70%-80%, изграждаща - 86%-92%.Това е един много интересен за мен въпрос и в него се крие разковничето на правилната тренировка.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: митko]  
АвторMoмчe млaдo (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 12:38



На мен ми се струва, че е високичък пулса. Но това е нормално в началото, ако говорим за нетрениран организъм. На мен 170 ми е пулса при изквачване на баир с умерено темпо. Тук не трябва да се хвърляш още от началото, а трябва да навлизаш постепенно, защото един два пъти като се преумориш ... да не вземеш после да се откажеш от колоезденето. Това се е случвало на много мои познати - без да имат необходимата физическа подготовка се хвърлят да правят чудеса и в последствие се отвращават от този спорт . А по принцип със сърцето шега не бива. За разпускаща и здравословна разходка с велосипед поне в началото следва да се кара с постоянно темпо и средния пулс не бива да надхвърля 130 удара. Поне така съм чувал... нека Митака да каже ако греша...



Тема Re: въпрос за пулснови [re: koлeлцe]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 13:56



Ами зависи с какво натоварване си въртял. Ако си давал 150-180W - което е горе-долу по равно да се търкаляш с тази скорост и предавка 52-18 тогава ти е височък. Друг е въпроса ако си издържал 1ч и 15мин с 1000W - тогава отивай директно на Тура

. Но шегата на страна - зависи с какво натоварвне си въртял. На теория годините също имат занчение , но по мойте наблюдения върху себе си , а и от коментарите на други хора това е повече за нетренирани , ако си във форма няма да имаш проблеми и с по-висок пулс в пикови моменти. Според мен много важно е да си определиш формата е фактора - колко бързо въстановяваш - за какво време си връщаш нормалния сърцетуп след добро натоварване.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: Ивaн]  
Авторkoлeлцe (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 19:57



значи асз съм на 30 г и карам колело от както се помня имам колело шосеен бегач и карах едно време почи 4 пъти в седмица поне по 40-50км на курс.в залата отидох защото времето беше кофти и нямаше да възможност да изляза навън.и за първи път видях какъв ми е пулса при каране.дължа да отбележа че в залата карах по интензивно от колкото на пъте с повече обороти в минута почти не слизах под 80.а навън има все пак инерция спускаш от време на време.съответно средната ми скорост е 26-30км в час.та въпроса ми е нормален ли е този пулс за възраста и интензивноста с която съм карал на велотренажора



Тема Re: въпрос за пулснови [re: koлeлцe]  
АвторMoмчe млaдo (Нерегистриран)
Публикувано30.01.07 08:53



Значи все пак имаш физическа подготовка. Според мен в залата настройката на велотренажора е била да се кара с повече ватове, т.е да имитира лек противонаклон. Иначе нямам разумно обяснение при такава скорост и оборот да имаш такъв пулс. Аз има пулсомер, купих го от TCM -а бяха по 12 лв. Сложих го няколко пъти да вида в какви граници съм и като видях че всичко ми е OK почти не съм го слагал /за което Митко ме критикува/. Не е зле и ти да си купиш та да се тестващ в реални условия на шосето. Имай в предвид, че при студено време пулса се вдига /поне при мене е така/. Също има и психологически ефект - юркаш се повече за да видиш какви са стойностите на пулса при голям зор

.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: koлeлцe]  
Автор Чoko (Голямата сянка)
Публикувано30.01.07 09:02



Знаеш ли си пулса в нормално състояние, но не веднага след като си станал от сън или след продължително изтягане на дивана пред телевизора?
По принцип хората с по-висок пулс в покой имат и по-висок при сериозни натоварвания.
Ако нормалния ти пулс е 75-80 е напълно нормално след като си си дал този зор да вдигнеш 170. Това е обаче ако наистина си си дал повече зор от колкото когато караш навън.
Трябва да знаеш, че пулса зависи и от подготовката преди натоварване. Правилното захранване и снабдяване на организма с течности, както и същото по време на натоварването.
В обобщение да кажа, че щом това е нетипично високо натоварване за организма ти и при нормален пулс 75-80, не се притеснявай за този пулс който си вдигнал. Ако продължиш с такива натоварвания и се храниш и приемаш течности правилно скоро ще го свалиш поне с 15-20 удара.
Успех и чао.



Тема Малко физиологиянови [re: koлeлцe]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано30.01.07 13:15



Има един тест и той е организиран по следния начин:
1. Честота на пулса която трябва да се достигне. Определя се като от 220 се извадят годините на изследвания - в твоя случай 30. Тоест максималната честота при теб е 190 удара в минута. При теста се търси кога ще бъде достигнато 80 % от максималната честота. Тоест 152 удара в минутра
2. Теста се провежда на стъпала - всяко стъпало е 50 вата (за мъже), за жени е 35 вата.
3. Към следващо стъпало се преминава когато в рамките на две последователни измервания на пулса през една минута, честотата се различава с неповече от 5 удара.
5то стъпало се постига от добре тренирани хора.

Разбира се целия тест се провежда в рамките на 30 - 40 минути. Провежда се само на здрави хора. При болни, стъпалата са наполовина по малки, и разбира се има екип с готовност за първа помощ.
При състезатели във върхова форма могат да се постигнат и по добри резултати - тоест по висока сърдечна честота от определената (220 - годините), и повече стъпала.

Bеer? Mоre?




Тема Re: въпрос за пулснови [re: Чoko]  
Авторявkaтa (Нерегистриран)
Публикувано30.01.07 14:02



при мен колко според вас е максималния ми пулс.Аз съм на 15 и тренирам в момента но още нямам пулсомер



Тема Re: Малко физиологиянови [re: bira_more]  
АвторMИTKO (Нерегистриран)
Публикувано30.01.07 16:47



Браво момчета.Доста добре сте се запознати с темата.Бих изкал да допълня.
1.Явка - максималния пулс ти е 220-годините или 205 освен ако доктор след подробен преглед не е остановил друго.
2.Има и такъв термин "масимален пулс плюс", което значи че може да се привиши с 1% до 2% и след това идва припадък/според книгите/
3.За какво служи да си знаеш максималния пулс - за да тренираш умно/с различно натоварване зависимос от възтановяването
4.Пулса в покои служи да се разбере кога си възтановен и каква да е следващата тренировка.
5.И най-важното според мен кога точно става при какъв пулс преминаването от аеробен режим в анаеробен режим.Или по просто кога караш и се радваш колко си добър и кога почваш да се уморяваш.



Тема Re: Малко физиологиянови [re: bira_more]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано30.01.07 16:51



Забравих да кажа,че единствено което съм чел за връзката на мощност и скорост е .Колоездач тежащ 75кг. и развиващ 300Ват се движи с 41-43км/ч.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: Moмчe млaдo]  
Авторkoлeлцe (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 11:37



днес си купих велотренажор, карах в къщи ,натоварването ми беше същото горе долу като при това което описах преди това ,но не вдигнах повече от 80 удара в минута.Много странно.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: koлeлцe]  
Автормитko (Нерегистриран)
Публикувано02.02.07 10:08



с какъв каданс и натоварване?Дръж каданс 100 и дигаи съпротивлението



Тема Re: въпрос за пулснови [re: koлeлцe]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано02.02.07 16:29



Ти упорито не казваш с колко вата въртиш. Въпреки че незнам с какво натоварване си тренирал според мен най-вероятно имаш проблем с пулсометъра. За да отчита вярно трябва сензорите да са навлажнени или батерията му не е добра - нищо че е нов тренажор. От моя опит най-вече проблема е в сензорите.
Ако са на ръкохватките най-вероятно ръцете ти са били много сухи.
Ако е с датчик който се слага на ухото - разтъркай го (ухото) предварително и след това трябва да му намериш точното място.
Ако си с лента на гърдите - трябва да навлажниш сензорите. В упътванията пишат за джел за кардиоапарати , но става без проблем и с вода. При мен най-добре върви с плюнка

.
Иначе за пулса за всеки си е различен. Ето например току що се връщам от каране. Аз се движа със скорост 30-35км/ч - сухо тихо време и равно като тепсия. На места съм стигал до 45км/ч. Средния ми пулс е бил 126 , съм имал пик до 170.
За да си определиш за себе си мах. пулс можеш да направиш следното. Намираш подходящо място където можеш да въртиш без да бъдеш обезпокояван. Започваш да въртиш с високо натоварване (тежка предавка) на макс. И това пордължава докато ти причернее пред очите. И точно в този момент натискаш колкото можеш (докато едва ли не паднеш). Пулса който ще покажеш в този момент е твоя макс. пулс.
Незнам дали добре го обясних , ама другите сигурно по-добре ще свършат тази работа.
Аз миналата година три пъти правих такива експерименти: 2 х 223 и един път 228. Така че аз за себе си считам 220-225 макс. пулс.
а забравих да кажа че имам зад себе си 45 лета.
Чао!



Тема Re: въпрос за пулснови [re: Ивaн]  
Авторkoлeлцe (Нерегистриран)
Публикувано03.02.07 20:25



такаааа значи не мога да кажа с колко вата карам защото моя тренажор не отчита такава стойност.този който купих е с магнитен и е шест кг маховик.понеже това ми идва малко карам винаги на най -мъчната предавка и с поне 80 удара в минута.и пулса ми не качва над 90.ръцете ми са постоянно навлажнени ,то инак не може защото постоянно се потя.и никога не карам под час.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: Ивaн]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 07:56



Здрасти Иване, но нещо има грешка.Не може мах. пулс да ти е 228 и то при положение,че си на 45г..Според мен не повече от 185.Не се сещам как си стигнал до тези числа но просто е невъзможно.Дали и ти нещо нямаш проблем с пулсомера.На мен един път ми се случи,че хващаше и на един колега до мен пулса.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: Mитko]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 09:54



Ами и на мен ми се струва много честно казано. Аз и затова го правих три пъти този опит. Това е една 8км пътека и по нея винаги има силен вятър. Аз минавам от там и когато карам нормално , но тогава никога не виждам такива стойности , а и беше празно - нямаше никакви хора. Иначе си прав за интерференцията. Понякога и на мен ми се случва да мина прокрай определен трафопост с 240 пулс - но тогава си знам че е изцепка на компютърчето и не му обръщам внимание.
Но в крайна сметка за мен не е толкова интересен проблема с макс. пулс. Аз ползвам уреда за да гледам най-вече средната честота и колко бързо възстановявам - и от тук си правя изводи за формата.
Незнам, колко си прав за макс. пулс. Опитите за които говорих ги направих точно поради причината че в тукашния форум вървеше дискусия за пулса и някои хора си бяха правили тест при доктор в спортен център. И при тях също имаше несъответствие с набързо сметнатата честота. Не се наемам да правя някакви твърдения защото съм бос на тема физиология , но ако някой успее да ме светне повече ще съм му благодарен.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: Ивaн]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.02.07 23:12



Не вярвам на компютрите.
До 2000 година се занимавах с изследване на сърдечносъдовата система. Имахме като изследвани лица и спортисти - и сме правили изследвания ЕКГ и кръвно налягане при натоварване с велоергометър.
Не сме гонили максимуми.
Принципа е следния - здрави хора - максимален пулс 220 - годините. При спортисти се наблюдават и по високи стойности.
Възможно е да си постигнал подобни стойности, но е по вероятно компютърчето да се е сбъркало.
Компютърчето хваща сърдечната честота по R зъбеца. А той е с амлитуда до 2-3 миливолта. При покой няма пробеми разбира се. При натоварване, има и мускулна активност която може да "зашуми" сигнала много добре.

Макар и да съм завършил медицина, в момента си изкарвам хляба с програмиране. Едно от нещата които съм правил беше компютърно ЕКГ и компютърна обработка на данните, вкл и разпознаване на сърдечната честота.
За да се получат качествени данни, електродите трябва да се поставят върху гръдната стена, близо до сърцето и то по текъв начин че да се получи максимална амплитуда. Най добре е разбира се да се правят няколко измервания, данните да се запазят и да се обработват компютърно - защото може да се види къде греши компютъра.
А не мога да кажа предварително къде точно трябва да се поставят електродите - при различните хора има вариации в положението на сърцето - не са големи но са достатъчни за да има разлика

Bеer? Mоre?




Тема Re: въпрос за пулснови [re: bira_more]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано09.02.07 09:39



Това е обяснението! Аз си мислех че грешката на уреда е линейна, но явно с увеличаване на честотата и тя расте. Аз също се порових в нета защото ми стана интересно и установих същото каквото ти казваш. Аз първоначално не се бях замислял защото данните на уредчето ги сравних с друго и те си съвпадаха - 1-2 удара разлика. Сега картинката ми е ясна. Във всеки случай имаш биричка (ама как да ти я пратя?). Ще я гврътна за твое здраве


Мерси!



Тема Re: въпрос за пулс-до бира моренови [re: koлeлцe]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано11.02.07 11:10



Приятелю радвам се, че си така на ясно с работата на сърцето.Изкам да попитам в общи линии как става определянето на мах пулс.Изключвам 220-годините.Питах един доктор от спортния диспансер и нещо се замота и неможа да ми обясни.Имам и втори въпрос.Както пишат в англииските източници/пулса на пречупване/ или когато минаваш от ииробен на анаеробен режим при какъв пулс става.Как да се измери?Дават го да е от 86% до 92%.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: syn]  
Авторcън (Нерегистриран)
Публикувано01.03.07 14:25



Относно грешките в пулсметрите идва от дистанционите за алармите на леките коли, както и ако имате безжичен датчик на велосипеда си. Аз имах такъв проблем и се оказач че карам със пулс 280, което реално бяха оборотите на колелетата. Така че ако ползвате безжични пуслметри първо вижте дали са съвместими с безжичния датчик на велосипеда си.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: cън]  
Авторradostin9O (Нерегистриран)
Публикувано31.03.07 14:48



I na mene malko visok mi se struva 225 na 4ovek na 45 godini.Az sam na 16 i polovina i maksimalniq mi puls e 208.I tova e samo na sastezaniq ina4e na trenirovka pove4e ot 200 ne digam.



Тема Re: въпрос за пулснови [re: radostin9O]  
Авторqvkata (Нерегистриран)
Публикувано31.03.07 14:56



А на старта 65





Тема Re: въпрос за пулснови [re: koлeлцe]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано01.04.07 10:04



Браво Роска, правилни изводи.Познаваме ли се с теб?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.