Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:28 24.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Re: Отговор за Brave  
Авторlz1asp (Нерегистриран)
Публикувано27.12.05 21:24



Здравейте !

Впечатляващо е , че сте отделили толкова време за един лаик като мене. Вашите сметки са си достатъчно коректни. Правил съм ги и аз. Но сега се замислих още веднъж.
При мене най-големия преден венец е 48 , а най-малкия 14 зъба. Което предполага обективно към по-голяма скорост. Ето как изглежда сметката
48:14=3,4
26” х 2.54 см.= 66 см./ диаметър/
66х 3.14= 207 см/ обиколка.
207х 3.14=7
Демек за един оборот на курбилите колето изминава 7 м.

По този начин изчислено Аиста с 28 “ гуми ще мине 5.80.
Сметките са закръглени малко по кръчмарски.
Ако не са коректни бъдете снизходителен към мене, защото когато трябваше да уча аритметиката , ако не съм карал колело,то съм дърпал фасове в някоя училищна тоалетна, а в най безобидния случй съм дзяпал мухите по тавана.Е имаше имаше и учителки на които дзяпахме в деколтетата или … ама физиката математичката не предразполагаше към подобни съзерцания…
Да ама на практика не-както казваше преди години другаря/господин Петко Бучаров.Пътя който изминавам с многоскоростната машина за 80 –90 минути, с Аиста го минавам за 57-60 мин.И то при мн.приятно за мен темпо, докато с МТБ загрявам и потпушвам като парен локомотив.
Кави изводи да си направя тогава? Вероятно не мога да подбирам правилно предавките . Но вижда ми се голяма разликата във времето.
Без да подценявам това,което пишите за разните недобре направини неща искам да визирам още нещо. Ще се опитам да го обясня.
Ако прекараме мислено вертикална линия от седалката към земята до нивото на средното движение, после хоризонтална до него и накрая една линия от средното движение до седалката се получава въображаем триъгълник. Ъгълът между хоризонталния катет и хипотенузата при Аиста е доста по малък.Т.е. средното движение е доста по-напред изнесено , докато при МТБ е почти под седалката.
Тъй като от написаното от Вас виждам че сте на “ ти” с материята ми се ще да чуя какво мислите за това.Възможно ли е и доколко едното положение да способствува за по-пълното реализиране на моите скромни карачески възможности , а другото да ги затруднява?
Получи се доста дълъг текст.Вероятно и доста идиотски.Ама се надявам на Вашата снизходителност.
Бъдете жив и здрав!



Тема Re: Отговор за Braveнови [re: lz1asp]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано28.12.05 11:50



Позволявам си да пиша тук защото докато отговоря явно вече сте по-напред с материала. Първо за гумите:
26" гуми за МТВ имат диаметър 559мм - този по който гумата ляга по джантата и другия размер е големината на балона (например 1.75 = 47мм) , така че при една гума от 2.0х26 приблизително ще се получи диаметър от 559+2х50=659мм. При 28" диаметъра е съответно 622мм и при една шосейка с гуми 23х622 ще се получи 622+2х23=668мм. Както виждаш разликата не е чак толкова голяма. 48-14 е една доста сериозна предавка. За сравнение аз зимата карам на 52-19 и това ми стига за скорост от 30--31кмч. 48-14 е = на 52-15 и тази предавка я включвам прискорости над 38кмч като на нея максимално мога да достигна 53кмч , но на практика може да се потдържа скорост от 42-43 а по вятъра 45-48.
Гуми и главини оказват ОГРОМНО влияние върху скоростта. Ако караш гуми с грайфери те поемат голяма част от енергията. Затова ти предложих т.нар. сликове - гладки гуми предназначени за асфалт. Преди време имах МТВ и първо го карах с гуми с високи грайфери, след което ги смених с гладки 47-559. Ефекта беше че от 46-18 започнах да въртя на 46-15. За главинитв е същото - ако не се въртят леко ядат по много енергия.
Позицията върху колелото също е от голямо занчение. Изходната позиция на височината на седалката трябва да бъде 0.88 х дължината на четала. Така получената дължина е разстоянието от оста на курбела до горната точка на седалката по дължината на тръбата. За позицията на седалката напред-назад важи следното правило. Сядаш на колелото с курбелите в хоризонтално
положение. Като си стъпил на педала (с възглавничката на крака както нормално натискаш) отвеса спуснат от коляното трябва да мине през оста на педала. Това се постига с изместване на седалката напред и назад. Изместването на коляното зад оста на педала ти дава по-голяма сила да приложиш върху педалите но при по-малък оборот. Обратното ти дава по-голям оборот и по-малка сила. Но стига с теория. Пробвай първо как е на практика. Като имаш в предвид че един горе долу трениран велотурист има мощност от 200-300W не трудно да си представиш, че дори и уж най-невинните неща отказват влияние върху скоростта.
По отношение на предавките - наистина имах в предвид 9х3=27. Да предложа Деоре изходих от качеството на групата и теглото на колоездача. При твойте килограми и както имаш намерение да пътуваш на разстояния от 500-600км с багаж всички евтини боклуци имат огромния шанс да те оставят на пътя. Деоре галвините са с много добро качество особено ако ги караш по шосе. Например мойте са вече на повече от 30хил км. без да са отваряни и нямам никакви оплаквания.
Чао за сега. Продължавай да питаш а аз колкото мога ще отговарям.
Иван



Тема Re: Отговор за Braveнови [re: Ивaн]  
АвторBrave (Нерегистриран)
Публикувано30.12.05 11:53



Здравейте, съжалявам, че се забавих с отговора, просто не съм минавал през клубовете. Иван вече е отговорил на основните ви въпроси и аз няма какво много да добавя, освен, че напълно поддържам мнението му за това, колко голямо влияние оказват качествените части върху въртенето. Личното ми впечатление е, че в момента в който смених старото си движение, венци и курбели което описах в предишния пост, с Shimano Deore М475, Венци SRAM 9, Верига SRAM 900p, Курбели Деоре скоростта, която постигам с колелото си, се повиши поне с 10 км/ч, на познатите ми трасета, без въобще да се напрягам повече. Аз също като вас съм над 100 кг. и наистина добрите компоненти са от решаващо значение за хора с нашето тегло. Колкото до сметката за разстоянието до чатала, бих ви препоръчал една статия:


Там, мисля, е споменато всичко важно за настройката на велосипеда за ефективно въртене. Наистина става дума за МТБ, не за шосейно, но както казах не съм запознат с последната дисциплина и нямам никаква идея, дали нещата стоят по подобен начин.



Тема Re: Отговор за Braveнови [re: lz1asp]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано30.12.05 16:58



И само да допълня понеже забравих. Имах в предвид този тип колело:


на което като се сложат джундурийте може да изглежда така:

ето още един пример с кормилто което имах в предвид

ето го и самото кормило

Това е за сега. Весела Нова Година!
Иван




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.