Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:42 27.04.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ново колело?нови  
АвторNew (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 18:27



Здрасти на всички от форума! Решил съм да си купувам колело, трябва ми за града да не изисква поддръжка, да е здраво да се кара лесно, проблема е че нищо не разбирам от колела и като ходя по магазините и хората ме питат искате ли това искате ли онова и аз не знам какво да им обеснявам! Та въпроса ми е можете ли да ми кажете най общо за какво да питам и искам при закупуването на велосипед и ако знаете проверени магазини да ми кажете! Благодаря!



Тема Re: Ново колело?нови [re: New]  
Автор dimodi ( bike rider)
Публикувано23.03.05 01:12



Колело, което хептен да не изисква поддръжка, няма

Кажи колко пари мислиш да дадеш, защото колкото по-скъпо, толкова по-здраво и приятно за каране, но нали ...

Щом казваш, че ти е за града, значи следните насоки важат:

* Заден амортисьор твърдо не ти трябва.
* Задна дискова спирачка твърдо не ти трябва, освен ако не мислиш да караш (често) на дъжд.
* Предна дискова - хмм, по-добре хубав V-brake, отколкото калпава дискова, но вече си зависи за какви пари говорим.
* Преден амортисьор - повече от 8 см ход не ти трябва, ако не искаш амортисьор, може и без. За градско може да е и по-твърд.
* Скорости - повече от 24 (3х8) не ти трябват. Щом си начинаещ, значи може би не си много як в краката, значи можеш и с 18 (3х6) да минеш, това ще ти свали цената, но имай предвид, че скоростите, които са само 18 са по-нисък клас и не работят толкова добре. Абе ориентирай се към 24. И не си взимай скорости, които са на дръжките и ги въртиш, все едно, че даваш газ на мотор - голяма щуротия са, ще ги сменяш без да искаш.
* Седалка - за градско каране може и по-широка и мека, демек да си седиш на нея като бей и да въртиш педалите. За по-спортно каране обаче трябва по-тясна, за да не ти се пречка между краката, когато ставаш да набираш прав примерно. Каквато и седалка да си вземеш, ще се изръбиш първите дни, после няма да усещаш нищо.
* Педали - ако са метални - ОК, ако не са - може да се счупят след време.
* Шини (капли) - гледай да са двустенни, особено ако си по-тежък. По принцип само най-скапаните колела са с едностенни шини вече.
* Рамка: стомана (hi-ten) -> CrMo -> алуминий 6061 -> алуминий 7005 - така върви качеството от малко към голямо, съответно теглото от голямо към малко, разбира се и цената върви от ниска към висока.

Надявам се да съм те осветлил по въпроса "какво да искаш", успех, ако има още нещо, питай!

П.С. Има една теория, че човек ако нищо не разбира, по-добре първия път да си купи нещо евтино и като вземе да разбира, да си купи нещо скъпо, тогава вече знае какво иска и защо го иска.

Проверени магазини:

Веломания www.velomania-bg.com и www.dragbicycles.com - DRAG
BAS www.bas-bg.com - тук евтино да знаеш, че няма - RAM, GIANT

Има и други, но тия двата общо взето са най-главните конкуренти на пазара. Ако си се ориентирал към марките Cross, Sprint, Leader и подобни (честно казано, не ти ги препоръчвам), ще трябва да ги търсиш другаде.

-----



Тема Re: Ново колело?нови [re: dimodi]  
АвторNew (Нерегистриран)
Публикувано23.03.05 13:18



Благодаря ти dimodi, доста информация и полезна при това си ми дал! Вярно е че съм новак, т.е. никога не съм имал колело, но както се казва желание имам. Принципно смятам да заделя към 200-300лв, готов съм да дам и повече ако видя, че има смисъл. Малко тъпо написах в първия постинг че искам колело без подръжка, имах предвид че не ми трябва някаква космическа машина а нещо с което да ходя на училище/работа, т.е. градско каране! За съжаление обаче не мога да си зема някакво по скапано колело и после да си купувам по хубаво, все пак разполагам с ограничени ресурси! Какво мислиш за велосипедите дето се продават по Metro, Billa и т.н.! Сайтовете които си дал на магазини в София ли са щото за София ме интересува?Айде до скоро и 10х!



Тема Re: Ново колело?нови [re: New]  
Автор dimodi ( bike rider)
Публикувано23.03.05 18:28



Колелата в Метро, Била и т.н. си падат пръчки, не ти ги препоръчвам

Двете фирми, на които ти дадох сайтовете, имат магазини в София, на сайтовете си ги има адресите.

Не знам цените наизуст, но като за тези пари си харесай нещо от сорта на:

DRAG
Ontario http://www.dragbicycles.com/ontario_bike.html
Grizzly http://www.dragbicycles.com/grizzly_bike.html
One http://www.dragbicycles.com/one_bike.html
Grand Canyon http://www.dragbicycles.com/grandcanyon_bike.html

Освен ако не съм сбъркал нещо, съм ги подредил по качество, от високо към ниско.

http://www.dragbicycles.com/dealers.html - ей ти магазините, гледай първите два на Веломания и този в Младост 1 - те са най-големите и ще има повече колела изложени да си избираш.

Успех!

EDIT:

Три добавки:

1. Освен че колелата в хипермаркетите са с ниско качество, има едно друго предимство да си купиш байк от специализиран магазин и това е, че ако после решиш да ползваш този магазин и като сервиз, персоналът ще те помни, пък и да не те помни, като знаят, че колелото е купувано от тях, ще те обслужват по-добре. Така че можеш и да пообиколиш първо да видиш къде хората ти вдъхват повече доверие.

2. Не много известен (за съжаление) факт е, че главините на новите колела трябва се ОТВАРЯТ и гресират, защото излизат от завода само със смазка против влага, но не и с грес, която вече е за каране. Ако някой ти каже обратното, не го слушай. Е, аз това навремето не го знаех и си карах с неотваряни главини една година. Демек може и така, но ще ги състариш доста по-бързо

3. Не подценявай положителния ефект от редовното почистване и смазване на веригата, ОСОБЕНО след каране на мокро - освен, че ще удължиш нейния живот и този на зъбчатките, ще ти е по-лесно да въртиш педалите.

-----

Редактирано от dimodi на 23.03.05 18:45.



Тема Спирачка "за дъжд"!?нови [re: dimodi]  
Автор pyrx (-: свежъ ;-)
Публикувано24.03.05 10:01



А бе, аз ли не разбирам нещо, ама при мен положението е следното. Задната ми спирачка е най-обикновена, евтинджан с меки гумички, не V-брайк и при мокро време спира ПО-ДОБРЕ, направо кове и задната гума се повлича по рядката кал. Ако някой не ми вярва, ще се срещнем в някой дъжд и ще му го демонстрирам този ефект (с бас, естествено). Какъв е смисълът на тези прехвалени дискови спирачки!? Тежки са, спират добре и при мокро време (но пак не спират, понеже гумата се влачи!), скъпи са, повече възможности за повреда и по-трудни за ремонт и обслужване и не стават на всяко колело. Е, има смисъл само за ... този, който ти ги продава.

Колкото до известни магазини като Веломания, да добри са, но може да ти се наложи да се запасиш с търпение. Веднъж само отидох там и имаше 5 души преди мен - нещо да купуват, оправят, сменят, гледат, питат. Смятай средно по 10 мин. на човек и ми отиде цял час само в чакане да ми обърнат внимание.



Тема Re: Спирачка "за дъжд"!?нови [re: pyrx]  
Автор PtD (Vector xyzw)
Публикувано24.03.05 19:06



Хехе, причини колкото искаш:

1. V-brake се износва УЖАСНО бързо на мокро/кално/снежно, за 1-2 спускания е заминал.
2. Кривата капла не влияе върху качеството на спирането (при дискова спирачка).
3. Не се износва самата капла.
4. Като цяло, дискът спира доста по-добре и има по-малка тенденция да блокира колелото (което е нежелателно в почти всички дисциплини, освен в trials), защото рамото е по-малко.
5. При износването на накладките, апаратът се саморегулира, т.е. докато не стане време да се сменят накладки, може изобщо да не се поддържа, няма нужда да се натаманява непрекъснато с износването.
6. С едни накладки може да караш 1-2, че и повече години (особено пък ако не се спускаш).
7. Освен гореизброеното, от собствен опит мога да твърдя, че хубава дискова спирачка има много по-добра модулация от V-brake, а на всичко отгоре изисква по-малко усилия на пръстите, позволява спиране с 1 пръст (което пък е важно от ергономична гледна точка, а също и за по-добър контрол върху кормилото)

Може и още да се пише, ама мисля че е достатъчно. При положение, че дисковата спирачка е със 100-200г по-тежка от V-brake, мисля, че разликата в качеството на спиране определено си заслужава добавеното тегло.

--
17 Gen r


Тема Re: Ново колело?нови [re: dimodi]  
Автор SAMOTNlQT_VOlN (Roker)
Публикувано25.03.05 12:47



Ako 6te go izpolzvash za gradsko karane bih ti prepory4al da si montirash ogledalo i zvynec, vqrvai mi mnogo sa polezni ponqkoga, makar tuk specialno edno kolelo da ne sym vidql da ima takiva. Vqrvai mi mnogo e dosadno da sedish i da 4akash sled nqkoi po trotoara da se useti, 4e ima koloezda4 zad nego, ili pyk da trqbva da se oglejdash postoqnno nazad predi da se prenaredish v dvijenieto.

I sam voin e voin!


Тема Re: Ново колело?нови [re: SAMOTNlQT_VOlN]  
Автор dimodi ( bike rider)
Публикувано26.03.05 13:22



По принцип си прав, има смисъл от тия неща. Само че си зависи от човека - дали иска да ги слага и ползва, или е свикнал и без тях да се оправя, и от колелото - никога няма да сложа огледало и звънец на mountain bike, то ще е егати смехорията

-----



Тема Re: Ново колело?нови [re: dimodi]  
Автор SAMOTNlQT_VOlN (Roker)
Публикувано27.03.05 12:42



Abe syglasen sym principno sys teb dimodi, to i toz det go namerih si e mountain, samo 4e 6tot onq den nqmah ogledalo ta mi se naloji da se vyrtq kat shugav za da se ogledam ima li nqkoi zad men ili ne, 6tot si beshe natovareno i dvijenieto,i v rezyltat nqmam koja na ramoto, kolqnoto i mlako ot buzata.Kolkoto i da e, 4ovek vinagi gubi malko kontrol, kato se izvyrta nazad.I az uj bqh sviknal bez tqh, ama na.

I sam voin e voin!


Тема И аз да попитам нови [re: New]  
Автор Eнтycиacт (голям)
Публикувано31.03.05 23:14



момчета, позволете и аз да се включа
и аз мисля да си купувам колело и то този уикенд, но питам не защото никога не съм имал, а защото когато карах колело имаше само балкачета и школници :)))) кой от вас ги помни

искам да ме насочите ако може, защото гледайки формите на рамките, стигам до извода че дори при евтини марки като Cross има велосипеди за различни дисциплини - предполагам за екстремни спускания, за онези акробатики по... ъъъъъ... как й викаха на онази рампа дето и със скейтовете подскачат по нея , може и за катерения да има и т.н.

на мен ми трабва нещо за разходки сред природата... за събота и неделя да се пораздвижа, че цяла седмица живея: от кревата на масата, от масата в колата, от колата на бюрото, от бюроно в колата, от колата на дивана, от дивана в леглото... и нали се сещате какво тотално обездвижване ме е налегнало та искам събота-неделя да вземеме с един приятел (любител фотограф като мен) велосипедите и да обикяме разните затънтени красиви кътчета на България, например с колата до някое село и от там на горе или надолу с колелета и фотоапаратите

не съм състезател - не ми трабва колело за надбягване или за да си троша главата някъде, щото главата ми трябва та при тези мои изисквания, какъв велосипед бихте ми препоръчали? понеже отсвен сайта на Cross (ебати шантавия сайт) друг български с Гугъла не успях да намеря и само Cross ми е в главата, а пък тези на Drag току що ги чух че ги има, та може ли да ме ориентирате към конкренти модели и най-вече с информация защо точно тях ми предлагате! да разбера кое е ценното и кое не.

Аз поне на визия съм се ориентирал към моделите Marathon 26 и Winner на Cross (както казах, само тази марка знаех) заради формата на рамката - позволява да вдигнеш колелото на рамо и да го носиш така, ако обстоятелствата не позволяват да го караш - мисля си, че в планината това е важно, а при модели като С2 и Ендуро това не виждам как ще стане. А дали съм прав в разсъженията си, вие ще кажете.

Е, на ход са знаещите

Редактирано от Eнтycиacт на 31.03.05 23:54.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.