Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:15 11.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: И аз да попитамнови [re: Eнтycиacт]  
Автор dimodi ( bike rider)
Публикувано01.04.05 01:27



Ето ти сайтовете на българските производители, да гледаш

http://www.dragbicycles.com/
http://www.ram-bikes.com/
http://www.sprintmaxcom.com/
http://www.leader96.com/

Първите две фирми са се утвърдили с репутацията, че правят свястни колела, за вторите две не бих казал такова нещо. Имай предвид, че Cross също спадат към втората група ;)

Така като ти гледам изискванията, трябва ти едно прилично XC (cross country) колело, ни повече, ни по-малко. Не си казал колко пари мислиш да дадеш, но предполагам, че ще се вместиш в бюджета си, ако си харесаш колело, което да е с:

рамка:
Hi-Ten, steel, стоманена < Cr-Mo, хром молибден < ALU 6061, алуминий < ALU 7005, по-хубав алуминий
алуминиевите са по-скъпи, но доста по-леки и си заслужават

монтаж (това ще рече команди, скорости, спирачки и главини):
Shimano Tourney (SIS) < ... Altus < ... Acera < ... Alivio < ... Deore < Deore LX < ...
често едно колело е с монтаж от различни класове продукти, примерно Acera + Deore, да не се учудиш. Не купувай колело, на което скоростите се сменят като си въртиш дръжката на кормилото - ще ги сменяш без да искаш. То и без това тези команди са много нисък клас.

вилка с амортисьор:
пружина без масло < пружина с еластомер без масло < пружина с масло ~ масло и въздух без пружина ~ комбинация от масло и въздух + масло и пружина < двукоронна вилка с голям ход(определено не е за тебе); ход като за твоето каране: до 12 см максимум, може 8-10 см
тук изборът е голям, като различните вилки трудно се подреждат по качество, както другите неща. Вилките без масло бързо се сгъват и разгъват, което се оценява като известен недостатък, но пък са доста по-евтини. Маслените вилки с въздух са най-леки, но не стават за много юркане. Недостатък на маслените вилки е, че изискват поддръжка - смяна на маслото на 100 часа каране.

други компоненти:

- заден амортисьор: абсолютно излишен, освен това колелото трябва да е доста скъпо, че да е със свестен
- дискова спирачка отпред: ако има, нека да е Shimano, а не някаква куча марка (обикновено кучите марки дискови спирачки са червени, Shimano са тъмно-сини/сиви/черни, но това е доста условно). Ако ще е куча марка, по-добре с V-Brake, защото ще спира по-добре
- дискова спирачка отзад: абсолютно излишна
- педали - гледай да са метални
- лостчетата на спирачките - не трябва да дават вид, че ще се изкривят или счупят лесно

По-черните характеристики са като за тебе. Нямаш нужда от тези, които са по-висок клас или даже е противопоказно, както е случаят с двукоронната вилка и задният амортисьор. Е, ако си склонен да дадеш повече пари за по-хубав монтаж или вилка - ОК, колелото ти ще е по-хубаво и ще е по-приятно за каране :)

Сега конкретни модели като за теб:

DRAG ZX5 > Ontario > Grizzly
За съжаление не мога да ти кажа точни цени, но да речем, че ZX5 е към 400, Ontario около 300, Grizzly-то, още по-малко.

RAM H1, но имай предвид, че RAM се сглабят от по-скъпи компоненти и са по-скъпи колела - това H1 е към 800 лева, т.е. 2-3 пъти по-скъпо от тези на DRAG, а са за един и същи тип каране. Освен това монтажът на RAM не е Shimano, a SRAM, а от тези компоненти не разбирам, но както и да е, стават при всички положения.

Sprint, Cross и Leader - никога не съм се интересувал от тези марки и не мога да препоръчвам.

Успех!





Тема Re: И аз да попитамнови [re: dimodi]  
Автор Eнтycиacт (голям)
Публикувано01.04.05 16:48



здрасти
моного ми е гот че и сам съм се риентирал към моделите които ти пи препръчваш.

първо- от снощното ми размотаване по нета, този форум, а и други места по нета, взех решение че заден амортисьор не ми трябва. би ми бил полезен ако има възможност за "заключване" т.е да блокирам хода му и рсе едно го няма, а като искам да ми е меко на задника да го отблокирам насочих се към тази форма, която наричеш ХС

второ - току що се връщам от магазините (имах работа по центъра), минах през един магазин на ул. Вашинктон с доста евтини модели и си личеше че са от по-ниско качество - Leader бяха, там ми препъръчаха модел от алуминий за към 200 лв.
после минах през магазин на бул. Левски и там поразгледах на DRAG моделите - там мочето беше лаконично - Крос кънтри е за мен (пак същото както и ти казваш) видях Гризли и Онтарио и е излишно да казвам че онтарито ми хареса повече - една готина матова боя много красиво колело
та Гризлито беше 250, а Онтариото 340 лв. което обаче ми идва малко скъпичко, та сега ще се помотая по обявите "продава" в MTB-BG да видя дали някой не продава нещо като Онтариото на старо
много тъпо е че произвдителите не посочват никъде характеристики на колелата - тегло например, а само посочват компонентите, при това не всички, които се изплзват и човек трабва да разбира повечко и да намери производителя на компонентите (папример предните амортисьори-вилка дато им викате) и там да чете характеристики (например хода на вилката), същото важи и за капли и за спирачки, а ако трабва да сглобявам по частите общата маса на колелото, сигурно ще ми отиде цял ден с един модел . как да разбера сега Grizzli и Ontario с какви капли са и коя вилка с какво певъзхожда другата (Suntour M2000 и M5000) защото като изключиме боята, май само там е разликата в двата модела



Тема Re: И аз да попитамнови [re: Eнтycиacт]  
Автор dimodi ( bike rider)
Публикувано01.04.05 17:51



Ами производителите не посочват всички компоненти на готовите колела, защото все пак те са сглобени така, че да са евтини, т.е. не всички компоненти са качествени и съответно се тръби само за хубавите неща, а за останалите шшштт :) Пък и ако не търсиш висок клас колело, надали те интересува всяка отделна част.

По отношение на каплите (шините) - не се занимавай с тях, някакви мега хубави така или иначе няма да са, само дръж да са двустенни, че са много по-здрави от другите. Общо взето двустенните се познават по това, че гледани отстрани (т.е. гледаш колелото в профил) са по-широки и имат един объл ръб отгоре, а едностенките са ниски и са с два по-ясно очертани ръба (баш трапецовидни).

Ето ти как изглеждат двустенни:



и едностенни:



Вече почти всички колела са с двустенни шини, ама знае ли човек на какво може да попадне.

За вилките Сънтур можеш да научиш всичко на сайта на производителя:




Като гледам, разликата във вилките е, че 5000 е с алуминиеви крака, а 2000 е със стоманени, което значи, че 5000 ще е доста по-лека.

Между другото ако искаш в бъдеще да се снабдиш с дискова спирачка, гледай да си купиш вилка, която има уши за тази цел. Е, ако не искаш да се глезиш, няма значение, аз само предупреждавам :)

Гризлито и Онтариото имат разлика не само във вилката, ами и в монтажа - Ontario е с Acera и Altus, а Grizzly е с Altus и по-ниския клас. На сайта на ДРАГ пише, че Гризлито е с алуминиева рамка, което малко ме съмнява, едно време бяха с Cr-Mo. Може вече да са сложили алуминий, но внимавай. Друга съществена разлика е (поне така като ги гледам на картинка) е, че Гризлито е с по-тънка челна тръба (тази, в която се пъха вилката) и принципът на закрепване на кормилото е различен. С други думи, на Гризли не можеш да сложиш по-хубави компоненти отпред в бъдеще. Разбира се, ако нямаш такива планове, нямаш и повод за притеснение, но никога не се знае, можеш да се запалиш. Аз навремето си взех байк без особени амбиции да се вманиачавам, и в момента от него ми е останала само 4 неща - рамката, командите, задната спирачка и задната главина - всичко друго го смених с по-хубаво :)))))

Ако решиш да си купиш Онтариото, това ще е едно много добро колело като за теб





Тема Re: И аз да попитамнови [re: dimodi]  
Автор Eнтycиacт (голям)
Публикувано01.04.05 18:27



абе каквото и да взема тебе ще те черпя бира

сега ги гледам Sprint (май наследници на старите Балканчета се явяват), има едни модели Cyclon и Delta дето изглеждат много добре, а и едни Legend дето са с Deore, ама цените им ще са мамата си джаса сигурно

и на Крос ми хареса един модел Sprinter - тази вилка Logan 790 (или 190 - не се чете добре) добра ли е? и спирачките са Логан...



Тема Re: И аз да попитамнови [re: Eнтycиacт]  
Автор dimodi ( bike rider)
Публикувано02.04.05 16:59



За фирмата Logan и нейните продукти нищо не знам, с изключение на това, че дисковите им спирачки не струват (това са точно тези червените )





Тема Малко ама много малко допълнениенови [re: Eнтycиacт]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано02.04.05 22:13



Средното движение е добре да е тип капсуа или както се води там.
Има нещо подобно, ама не помня термина и за колелата.
В смисъл, ако средното движение не е капсула, ще го смениш по скоро рано от колкото късно.
А за колелата - е задното, със сигурност ще се наложи да го смениш.

ПП
Надявам се димоди, да доуточни това дето не съм на ясно :)
ППП
Предните амортисьори, дори и калпави вършат добра работа - убедих се на соствен ... бе всъщност не на гъб на ръце :))))

Bеer? Mоre?




Тема Re: Малко ама много малко допълнениенови [re: bira_more]  
Автор dimodi ( bike rider)
Публикувано02.04.05 23:41



Може би имаш предвид движенията с капсуловани лагери

А за калпавите амортисьори - хм, да речем, че си имат и предимства и недостатъци. Да, евтини са, има ефект от тях, но не се сгъват и разгъват добре (и по-точно - тези без маслено смекчаване го правят по-бързо, отколкото трябва), пружините им отслабват бързо и си губят от хода, нямат възможности за настройка.





Тема Re: И аз да попитамнови [re: Eнтycиacт]  
Авторc (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 10:13



преди няколко дни , обикаляхме с един приятел да му търсим колелце , нещо от класа на Драг Онтарио и се оказа че всъщност , Спринт Аполон е по хубаво колелце за горе долу същите пари
по хубава вилка
по хубави спирачки
по хубави курбели
първите 2 според мен са едни от най-важните неща в един планински велосипед
по лошо кормило (и на онтариото не е кой знае какво)
по лош заден дерайльор



Тема Re: Малко ама много малко допълнениенови [re: dimodi]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано03.04.05 14:10



Точно :))
Бе те хората ми го обясниха ама къде да помня.
За амортисьорите, имам предвид че ако са с малък ход и твърди - по добре все пак с такива от колкото без хич.
Ръцете ми се чувстват значително по добре.
Е аз не съм много на ясно моите какви са. Знам че колелото е Спринт Ледер, за около 200 кинта.

Bеer? Mоre?




Тема Re: И аз да попитамнови [re: c]  
Автор Eнтycиacт (голям)
Публикувано04.04.05 12:35



значи точно това колело ми препърчаха и на мен от магазина на бул. Левски - Sprint Aplolon



като в магазина се продава със скорости Shimano Turney 30 и онези превключватели на на скоростите дето се въртят и dimodi димоди не ги препъръчва, но с доплащане +12 лв. правят скорстите Shimano Acera - а бе и с другите подобрения за 300 лв. получавам пълна комплектовка скорости и превключватели Acera и метални педали и мисля, че за тези пари по-добър вариант няма май това ще бъде - а и момчетата там (май близнаци бяха) ми изглеждат много стабилни

п.п. какво е "дерайльор"




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.