Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:27 27.05.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема към сериозните веломаратонцинови  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано21.03.04 12:10



Здравейте! Идеята за маратонското колоездене толкова ми хареса , че стана новата ми полуда. Идеята ми е ако мога да участвам във почти всичките супер маратони. За тази цел искам да се оборудвам с нов велосипед. Понеже средствата ми са ограничени ще го събирам на части когато има намаления и разпродажби. От всичко което можах да изровя от нета горе- долу имам представа какво трябва да представлява колелото за маратонско каране. Остават обаче някои въпроси които сам нещо немога да реша . Затова ако можете да ми дадете съвет - тъй като вече имате опит в тези изпитания. Определено съм се спрял на Campagnolo Centaur или Veloce 10s. Проблема е че се чудя каква да бъде предната група - тройка 30-42-53 или двойка 39-53.
Дължината на курбелите искам да е 175мм - сега съм с тази дължина и ми е доста удобна. Също се удя за задната касета. Избора е мажду 12-25 или 13-29.
Честно казано аз си мисля за тройка отпред и 12-25 отзад но незнам дали няма да е малко тежка за големи изкачвания след като си карал вее няколко часа. В тази връзка ако изкажете мнение ще съм безкрайно благодарен.
Същото е положението с колелата. Избора се върти между нископрофолните Proton или Neutron или среднопрофилните Scirocco G3 спици. Последните страшно ми харесват , но незнам дали са подходящи за супер маратон.
И последно за гумите - вие какви използвате , защото например за Холандия препоръчват 23х622 , но за дълги преходи и Белгия се препоръчват 25х622 или дори 28х622.
Общо взето това са ми въпросите. Ако ми дадете съвет или поне ми кажете вие какви колела използвате - да мога да си направя някакъв извод - немога да опиша колко ще съм ви благодарен.
Предварително благодаря и успех в тазгодишните прояви.



Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: lvan]  
Автор TheEgoist (vartipedal4ik)
Публикувано22.03.04 02:32



Здрасти Иване,
То май само аз съм от маратонците тука, ама както забелязваш здраво се опитвам да пропагандирам тази идея. То и маратонското колездене си е една психария...! Само не се пренавивай, за да не останеш разочарован от възможностите си. Вече познавам няколко човека дето викат "Аз 1200-тата ще ги мина..." и на 200 или 300, че даже и на по малко се отказават . Принципът е да караш пък докъдето успееш. По мое лично мнение за да минеш 1200-тата ти трябват към 2 години тренировки, а за психика няма да говорим. Нооо... да минем на темата за колелото...

По въпроса за рамката... хубаво е да не е от най-спортните. Сега на мода за спортно каране например са рамки с прави вилки, ама туй ще ти разбие ръцете доста здраво, плюс това и самите рамки са по-твърди от по-туристическите изпълнения. От тази гледна точка даже се препоръчват висококласни стоманени рамки. Малко хора знаят че все още се произвеждат такива, ама стоманата си има някои безспорни предимства пред алуминия (като изключим увеличеното тегло). Идеята е, че много по-добре поема вибрации и е доста по еластична, от кето и возенето е доста по меко и приятно. Даже има рамки дето ги правят нарочно да са по-еластични. Бях видял една дето се огъваше няколко сантиметра когато наклониш колелото на една страна и натиснеш с крак на централното движение. Това според мен е един доста добър тест за еластичност на колело, ама само за шосейно. Байковете не мърдат и на мм.
За предавките гледай да са възможно най-леки, защото ще трябва да можеш да ги ползваш и след 200, 300 и т.н. километра. Тройка венци отпред са доста, ама доста препоръчителен вариант. Каплите гледай да са с що годе мека плетка, иначе казано да не са с радиални спици. И това е пак от съображение за по-меко возене. За Scirocco -то не мога да кажа дали е подходящо, щото не съм запознат с предимствата и недостатъците на новите плетки точно в този аспект за който говорим. За гумите официално се препоъчва 25-28, ама аз смятам че 28 идва малко много, затова според мен най-добре е 25. Обърни специално внимание на седалката. Препоръчвам ти да е с канал, да не е особено твърда и да не е от най-тясните. Аз лично направих голямата грешка да си взема една перфектна спортна седалка Serfas ARIA

- тежи 200 гр., ама за дълго каране не става. След 150-200 км направо ми се разбива задника. Препоръчвам ти Selle Royal. Всички са страшно доволни тяхните седалки.
Амиии... туй е. Надявам се да съм ти бил максимално полезен. Ако има още нещо питай.

Kara po vsiako vreme i navsiakade


Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: TheEgoist]  
Автор MAN6Модератор (Бай Хуй)
Публикувано22.03.04 09:29



powqrwai mi i baikowete se su4at kato makaroni..
nqma neshto deto da ne moje da se suche ili chupi
nqma :)

От колела не отбирам грам!


Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: lvan]  
Авторmartin (Нерегистриран)
Публикувано22.03.04 15:41



Ivane javno si mlado momche, entuasiasirano... Otdavmn isljasah ot aktivnoto koloesdene. Navremeto, преди 89, karah v Levski, posle neshtata se rasviha v druga posoka. Togava bjagahme po sastesanija s De Rosa, naj-dobroto togava v BG, trenirovkite karah s Colnago i Pinarello s Campa. Bjaha si klasicheski stomaneni ramki. 42/52 i 13-21(23) (6-za) bjaha dostatachni dori i sa planinskite profili u nas. na chasovnik slagahme redovi venzi samo. Ot 15 g. sam v Germany, islisam sa rashodka, njama vreme sa poveche ;-). Sa gumite- v Bg se karaha samo sportni gumi s lepene kam shinanata, tuk masovo ispolsvat otdelnite s vatreshna i vanshna, teleni. Po isdrajlivi sa, no sa tejki. V BG iskarvah po zjal seson bes da smenjam, a pravih po 20-25 tkm/godina. Vsichko savisi ot karaneto, imah meko tehnichno pedalirane. 622-22 e naj -dobroto spored men. Sedloto- pak opira do tehnika na pedalirane i muskulatura na sadnika ;-) Sedloto ne e sa sedene!!! Nikoga ne sam imal problemi, imal sam trenirovki po 300 km sa isdrajlivost...
Mnogo vajen moment pri dalgi etapi e hraneneto, ne go podzenjavaj nikoga. I redovni trenirovki , bes solidna podgotovka ne se hvashtaj isobshto...
I ne salitaj mnogo po modnite techenija... As karam s belgijska ramka, s dobra geometrija, ot njakakva manufaktura, imeto ne mi govori nishto. V Belgia e ravno, hich ne ti trjabvat planinski predavki. Ako hodish na Tour-a tam e drugo, imash Ardenite. Tova si e vse oshte neosashtestvena mechta- da mina marshruta na Tour de France, ljubitelski de ;-))
Uspehi !



Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: martin]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано27.03.04 18:32



Много благодаря за мненията. Момента с вилката е интересен , защото досега не се и бях замислял за нея. Тук рамките ги продават в комплект с вилката и особено както искам да я взема на намаление едва ли ще ми направят удоволствието да я подменят с друг модел - в случая е взимаш и бягаш. А за G3 плетката на Campa - тя е точно радиална - изобщо ако може да се нарече плетка - в една точка идват три спици две от страната на касетата и една от другата. Интересното е че ги рекламират да комбинират най-добрите качества на ниско и високопрофилните джанти , еднакво добри за дълги преходи и високи скорости. Но това явно ще го решавам в движение.
Длеч съм от мисълта да се спусна неподготвен. То идеята ми е - тази година да я използвам за тренировки и оборудване. И тук идва точно вторият ми въпрос който не зададох защото щеше да стане много. Как подяволите се подготвяте за дългите разстояния. Аз си имам едно трасе по което карам. Маршрута ми е между 45 и 100км. Повечето пъти карам по около 60-80км. На година изминавам около 12-13хил. км. 100-те км. ги карам в нормално темпо за 3ч -3ч10мин. Ако говорим за преход от 100км или 200км. проблема не стои. И ако за преход от 300км горе-долу се опитвам да си го представя , то за 400км и нагоре изобщо немога. Не ми е ясно каква подготовка трябва да имам и какви времена трябва да гоня за да се считам за подготвен за по-големите разстояния. Във всеки случай тази година ще си направя сам няколко прехода от по 200км и може би ще опитам 300 - за да видя какво е? И още нещо много специфично за колоезденето - принципа яж преди да си огладнял и пий преди да си ожаднял. Добре ама какда го разбера кога е този момент. Аз винаги пия и ям когато вече съм жаден и гладен.
За да не ставам досаден - общо взето това е линията на въпросите които искам да задам. Ако пак получа отговор ще съм много щастлив. Пък може и за някой друг това да е полезна информация.



Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: lvan]  
Авторmartin (Нерегистриран)
Публикувано29.03.04 12:01



Sa tehnikata njama da se obajdam ;-) Predlaganeto e goljamo, no ne se ishvarljaj v zenata ... Sa vilkata - obiknoveno optional se predlaga i carbon.
Sa trenirovkite:
1. Nameri si klub, ina4e shte se pobarkash ot skuka da vartish sam. A i trudno se poddarja tempo.
2. raboti varhu tehnikata, ravnomerno pedalirane, leki predavki, okolo 100 ob/min.
vajno e sagrjavaneto parvite 10-15 km. Predpolagam imash knijki, polsvaj gi, tam e opisano vsi4ko. Sa hraneneto sashto. Poemaneto na hrana se po4va sled 60-70 km pri dalgi etapi. Nikoga ne se 4aka do ogladnjavane, 4e togava ne mojesh da se priberesh. Banani, barso rasgrajdashti vaglehidrati...
3. Israboti si plan sa trenirovki. Sa sila(planinski etap shte e trudno ;-)), sprintove i dalgi tapi sa isdrajlivost(100-150 km). raboti i sas tejesti sa obshta kondizija i isgrajdane na muskulaturata.
I nikoga ne tragvaj sam na dalgi etapi.
Vij naj-dobre kakvo pishe po knijkite... Shte si otgovorish sam na mnogo vaprosi.
uspeh
martin



Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: martin]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано07.04.04 00:18



Мартине, много ти благодаря за отговорите! Извинявай ако съм те подвел , ама при мен е вече малко късно за изграждане на мускулатура - щото последното ми републиканско беше '87г. И аз бях в Левски ама копках из Панчарево. Проблема ми е че още не ме свърта на едно място , а колелото ми е стара слабост. Пък сега живея в рая за велосипеди - Холандия. Все едно последвах съвета ти и успях да изровя информация от нета. Започвам от това лято да тренирам и се надявам да успея преди да се хвана за бастуна да премина някое от тези 1200км трасета.
Във всеки случай още веднъж благодаря!
Успех и на теб!



Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: lvan]  
АвторLazar (Нерегистриран)
Публикувано10.04.04 23:20



“Как подяволите се подготвяте за дългите разстояния.”
От това, което пишеш, ти вече си подготвен. Другото е въпрос на психика – да не те стряска дължината на дистанцията, нощното каране и вероятността понякога да въртиш сам. Говоря за подготвеност да се изминат дистанциите в рамките на международно определените времена. За по-високо темпо и постижения се иска вече малко опит. Аз самият никога не бях карал 200к, а 4 месеца след като го направих, успях да завърша и 1200. По-трудното бе да сваля от времето. Тръгнах от 87 часа първия път, след година за същото време изминах 1400. След още две съм на кота 72 часа.
Няма непостижими неща – това е основния принцип в маратоните.

“Не ми е ясно каква подготовка трябва да имам и какви времена трябва да гоня за да се считам за подготвен за по-големите разстояния. Във всеки случай тази година ще си направя сам няколко прехода от по 200км и може би ще опитам 300 - за да видя какво е?”
Ако беше в БГ, бих ти казал: Заповядай на 300 в Сливен на 17-ти, и всичко ще ти стане ясно. Докато не се опита, няма как да се разбере. Ще усетиш темпото, ще получиш полезни съвети. Ние сме като един голям отбор, помагаме си и се учим един от друг.
Щом си в Холандия, попитай за най-близкия AUDAX club. Междувпрочем, знаеш ли, че Франция и Белгия организират това лято 1200, както и Дания?

“И още нещо много специфично за колоезденето - принципа яж преди да си огладнял и пий преди да си ожаднял. Добре ама какда го разбера кога е този момент. Аз винаги пия и ям когато вече съм жаден и гладен.”
Това е индивидуално, но общото правило е на 40-50 км да се хапва нещо дребно. Иначе обядът си е обяд, някои от нас не се отказват и от биричка...

“Ако пак получа отговор ще съм много щастлив.”
Аз пък съм много щастлив да ти отговоря. Съжалявам, че не винаги имам възможност да следя редовно форума.



Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: lvan]  
Автор Плoвдивчaнka (зелена)
Публикувано15.04.04 11:59



45 или 100 километра много ли са?! Че аз си изминавам със смотаното си колело и без да имам никаква физическа подготовка 60-70 км (Пловдив-Брезово, Пловдив-Кричим и т.н. и обратно). Естествено, не "в рамките на муждународно приетите времена" , но като чуе "маратон", и то "вело-", човек си представя не 42,195 км, ами... абе, мнооого.
?

Насила хубост не става.


Тема Re: към сериозните веломаратонцинови [re: Плoвдивчaнka]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано15.04.04 12:44



Не са. Просто речта идеше за разстояния от 30х42,195км. . А ти след като се возиш на такива разстояния явно не си толкова физически и психически задремала колкото се опитваш да се изкараш - поне по международно приетите критерии.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.