Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:43 01.05.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Струва ли си да запазвам това колело или...  
Автор Гъбapko (мухоморка)
Публикувано26.06.03 02:22



...да взимам ново.

Искам да да уточня, че въпреки, че обожавам колелата и практически не слизам от своето, не съм маниак на mountain-bike, още по-малко на безумно скъпи аксесоари, от които нямам нужда. Аз използвам колелото си единствено и само в града. Тоест нямам нужда от състезателна машинка, нито пък от дискови спирачки или хидравлики.

Това че карам много и обичам да го правя, обаче не прави от мен спец и най-искрено си признавам, че от някои неща свързани с байковете СИ НЯМАМ НИКАКВО понятие.

Затова реших да питам тук, където определено има хора, които разбират повече и ще могат да дадат разумен съвет.

Сега, положението е следното: купих си от един пич колело "Panasonic" втора ръка, но както знаете трябва време, за да научиш всички особености на колелото и да разбереш какво всъщност "струва". Сега след един месец ежедневно каране на по около 30-тина километра минимум, мога да кажа, че при цените на услугите на веломонтьорите в страната, в която живея, може би ще ми е по-евтино да си взема едно ново колело. Въпросът ми е следният: след като видите снимките, които ще пусна по-долу и си съставите мнение горе-долу за настоящото колело, заслужава ли си то да бъде стягано или да си взема вече избраното сити-"байкче" /тежка рамка, но добри спирачки Шимано, скорости вградени в задната главина, затворена верига, грип-шифт и някои други лиготийки/?

Когато си казвате "тежката присъда" имайте предвид за какво ми служи това колело.

Ето и снимките:

Каплите са от марка, която често съм виждал на маунтин-байкове, но както можете да се досетите тази фирма е на практика непозната за мен. Вие ще кажете дали си заслужава.


Това е модела на колелото: Panasonic MC - 6500.


Това е лепенка, която стои точно над средното движение. Обяснява, че сплавта на рамката е Хром-Молибденова стомана /или нещо такова/. Предполагам, че не се чете добре на снимката, затова ето точния и дословен текст, изписан под математическия символ за безкрайност:

"Infinity MTB

Cr-Mo Tapered double butted tubing"



Още една непозната за мен марка: Sakae. Това е марката изписана на кормилото.


Задните дерайльор и венци. Както предната и задната главина, пръстена в основата на предната вилка и педалите те носят надписа на един познат за мен модел на Shimano - Deore DX. Това, което не знам и искам да ви питам относно този модел е за какви велосипеди е предназначен и в кой край на продуктовата гама на Шимано се намира: горния, средния или долния.


Това е споменатия пръстен в основата на предната вилка.


Близък план на задната главина.


Близък план на педала. Прекрасно се вижда, че бая са го настъпвали преди да попадне в мои ръце.


Близък план на предния дерайльор.


Близък план на предните венци. Освен Shimano DX D 48 има още един надпис, той е на стикер, който уточнява, че са за използване само с тясна верига - SG.



Превключвателите за предните и задните предавки. Както виждате не са оригиналните. Явно предишния собственик се е погрижил да си вземе оригиналните.

Това е всичко. За съжаление нямам снимки на алтернативата, но ми е достатъчно отговор на въпроса: "Заслужава ли си това колело да се пази?"
Благодаря предварително!

Първия, който почне да ми се подиграва за непознаването на терминологията, почвам да си го псувам на общо основание!



Тема Според мен да.....нови [re: Гъбapko]  
Автор Wal (непознат)
Публикувано26.06.03 09:40



Така, значи отзивите за DEORE DX са че това е един от най сполучливите монтажи правени от SHIMANO, но не се произвежда от 1997, висок клас е бил доста, ако работи като хората не го сменяй защото всичко което се слага на колелата от магазина за до 1000лв е по-лошо. За главините DX съм чувал че са едни от най-трайните и издържливите (за нормално каране де). За вида каране "сити" предните венци които са 48-38-28 са убиец (па и за крос - кънтри стават, Има да ти дишат праха по асфалта теа с по-малките плочи). Купи си команди с фиксирани скорости (всеки нов модел работи перфектно с тези депласьори). Купи си и V-Brake квито и да е ще е по-добре от кантарчето. Ако почнеш да караш из планината мо0же да си вземеш и алуминиева рамка. Дотук ти казаш обективно това което съм чувал от други хора а сега ще ти кажа субективно, главините на мойто колело са DEORE DX същите като показаните на снимката и повярвай ми аз не ги карам само в града ами обратното (виждали са Витоша Рила Родопите Стара планина и тн) за 7години освен смазване не съм правил нищо друго по тях (то не могат и да се намерят части). Депласьора заният ми беше същия но го сложих на колелото на жена ми защото аз си взех LX, но след като взех новия видях че той е с 40 гр. по-тежък от стария (сложих си го само щото го бях купил вече) за предния важи същото (смених го защото DX е с долно теглене а аз си купих рамка с горно). Каплите ми също са ARAYA RM-20 32спици двустенни, сиви на цвят, за гореспоменатия период от време съм ги водил на майстор 2 пъти.

Пиши ми на MAIL - a да се видим, любопитно ми е колело PANASONIC.

След около 1-2 седмици ще си купувам нови команди и моите ще ги дам на жената , а в нея са оригиналните DX(такива като на снимката само че с командите) и може да ти ги подаря.



Тема SZASLUJAWA SIнови [re: Гъбapko]  
Автор MAN6Модератор (______on)
Публикувано26.06.03 09:47



ne znam za kolko pari si go wzel, no ramkata e Cr-Mo i sledowatelno e baq zdrawichka, da ne goworim che pri karane w grada za schupwaneto i nqma smisyl da se prikazwa. montajyt e perfekten. DX-a e edna dooooosta dobra seriq na shimano. wqrno che tochno tezi sa malko poostareli, no towa moje da znachi samo che oshte po-zdrawi. shtoto kwoto i da si goworime wsichki tezi stari chasti sa mnogo po-zdrawi.... kakto wsicho nowo- prawi se taka, che da se smenq wsqka godina, inache nqma da ima proizwodstwo... sys starite chasti obache ne e taka ta moeto mnenie e, che montajyt(chastite) si e perfekten, ramkata e zdrawa. jalko samo che sa ti smenili komandite, zashtoto tiq deto sa sega sa mnogo zle taka che nqma kakwo da se pritesnqwash- karai si go s kef

a kakwo kaza za maistorite, che ne mi stana qsno? kakyw remont i t.n.

Писна ми от педераси...


Тема Re: Струва ли си да запазвам това колело или...нови [re: Гъбapko]  
Автор Nose Plant (ПОЗНАВАЧ)
Публикувано26.06.03 10:59



Хм!
Ти мой човек си от породата щастливци, за които народът е казал "на кьоравите врабчета Господ им прави гнездата". Не ми се обиждай, щото си е така! Ето няколко съвета от мен, които биха ти помогнали да не изтървеш малкото (вярно, доста патинирало) съкровище, паднало в ръцете ти направо от небето:

1. Преследвай човека, който ти го е продал, докато не си получиш оригиналните команди. С тях велосипедът ти ще придобие напълно оригинална 100% DX-комплектация (Боже, дори и педалите му са DX! Баси!), което, повярвай ми, е истинска рядкост за велосипед, произведен в този период. Можеш да приемеш и щедрото предложение на Wal, разбира се! (Wal, тва последно парче в пъзъла на пича струва барем една каса бира бе пич!)

2. НЕ ПРИЕМАЙ НИКАКВИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПРОДАЖБА! Няма да ти казвам колко според мен може да струва (не в България, естествено - поне засега) това бижу дори в сегашното си състояние, за да не се ИЗКУШИШ. Имай предвид обаче, че определени кръгове на Запад биха платили за подобно нещо суми, с които тук можеш да си купиш автомобил...

3. Съветвам те да НЕ КАРАШ този велосипед за щяло и нещяло. Вместо това го изчисти перфектно (ПЕРФЕКТНО ЗНАЧИ пълно разглобяване и използване на инструменти от рода на клечки и четка за зъби) и го съхранявай някъде, където би държал най-ценните си вещи. И НЕ ДАВАЙ ДА ГО ПИПАТ НЯКВИ САМОРАСЛИ МАЙСТОРИ - В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ!!! Имай предвид, че стойността на youngtimer-и като този в момента експлодира с часове...

4. Отдели съответната сума и си купи някакво прилично возило, с което да се търкаляш из града. В противен случай рискуваш да заприличаш на уличен музикант, който събира жълти стотинки, свирейки на Stradivarius.

5. Пусни едно тото бе човек! С тоя твой късмет, знаеш ли...

Малко ти завиждам, трябва да си призная...

Мда!

You never know what is enough
until you know what is too much...


Тема Yougtimer - инови [re: Nose Plant]  
Автор Wal (непознат)
Публикувано26.06.03 12:07



Да това е така, мойто беше ултра трепач:

Вилка Marzocchi 1995 Въздух масло 5см ход (една от първите въздушни вилки в историята)
Рамка EASTON REFLEX AL 6000 с титанови уши и ляти муфи oversize
Монтаж Въпросният DX
Шини ARAYA RM20
Колчета за седалка и кормило EASTON и ARROW
Кормило Diamond Back
Гуми Richley Z vector
Седалка Sele Italia

За жалост спуках рамката точно под седалката (остаряване на алуминия) и като я смених трябваше да сменя предния депласьор. Смених кантарчетос ви- брейк и командите с лостчетата за скоростите, но си пазя всичко и ако поискам мога да го върна в предишният вид.

А на жената беше още по забележително. 1989 година

GIANT Huron Cro-Mo рамка нормал сайз Твърдо изцяло
Монтаж SHIMANO SG-300 пълен
Гуми Първият WTB Velosiraptor



Тема Re: Yougtimer - инови [re: Wal]  
Автор Nose Plant (ПОЗНАВАЧ)
Публикувано26.06.03 12:23



Мда

Твоят "ултратрепа4" е типичен представител на средата на 90-те - времето на голямата мешавица на компоненти... В интерес на истината велосипедът на жена ти е далеч по-интересен (за мен), въпреки че като компоненти (еле па Arrow-кола) в твойто има култови неща.

Пича с Panasonic-а обаче е ударил направо в десетката.... Пазете тия колела ей! (Ще) има защо...

You never know what is enough
until you know what is too much...


Тема Re: Yougtimer - инови [re: Nose Plant]  
Автор Wal (непознат)
Публикувано26.06.03 12:50



Имаше един склад около Военна рампа където можеха да се намерят невероятни неща Trek 1990, Diamond Back 1988 37", Giant 1992 и тн. от там моят кум си купи TROGGER швейцарски Hand Made Cro-Mo с пълен монтаж CAMPAGNOLO (като се има предвид че CAMPAGNOLO имат само два байкови монтажа от 1990 - 92) е те това е забележително, имаше и един Diamond Back от 1988 с 27 цолови капли (Cross Cycle) с право кормило и куки на педалите.
Ако те интересува мога да проверя дали още съществува мястото.



Тема Re: Yougtimer - инови [re: Wal]  
Автор Nose Plant (ПОЗНАВАЧ)
Публикувано26.06.03 12:57



И още как ме интересува!
Ей, ще ти бъда много благодарен, ако ме светнеш за тоз склад на Али Баба! Тия хора там изобщо имат ли си и най-бледа идея кво продават?

Баси, глей ти кви неща имало...

You never know what is enough
until you know what is too much...


Тема Re: Yougtimer - инови [re: Nose Plant]  
Автор Wal (непознат)
Публикувано26.06.03 13:41



Сигурно не знаят и дано да си остане така,

От по - миналата година:

Diamond Back 27" - 280lv.
Trek 1992 - 320lv.
Trogger Campagnolo - 350lv (no kuma mi go kupi)
Muddy fox 1990 350lv.
RALEIGH 1991 - 270lv.

Имаше и още други но не съм ги запомнил, защото тези ме привлякоха.

Дано да го има още.

Редактирано от Wal на 26.06.03 13:44.



Тема Re: Струва ли си да запазвам това колело или...нови [re: Гъбapko]  
Автор Windstream (откачалка)
Публикувано26.06.03 14:26



Присъединявам се към мненията на колегите - пази си колелото със зъби и нокти, заслужава си 1000%. А за планината, аз търкалям камион който е с пъти по-зле от твоето бижу и пак нямам проблеми (освен прегрятия барабан миналата неделя). Така че след един основен преглед (не казвам ремонт защото най-вероятно ще са само козметични работи) ще можеш и тази тръпка да опиташ. Но го давай само на кадърни майстори, примерно тия в BAS, смятам че даже и на тях ще им е приятно да си поиграят с него

П.П. Nose Plant е прав за офертата на Wаl, страшно голяма услуга ще ти направи, ако стане работата минимум една черпня му дължиш

На който не му изнася да се изнася ... Murr Miay!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.