Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:05 03.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Като стана дума за QR...нови  
Автор C_MoМодератор (_r__)
Публикувано18.05.03 12:54




Какво мислите по въпроса?

 hardtail pride.
           

Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: C_Mo]  
Автор C_MoМодератор (_r__)
Публикувано18.05.03 13:19





 hardtail pride.
           

Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: C_Mo]  
Автор Nose Plant (ПОЗНАВАЧ)
Публикувано18.05.03 14:05



С благодарност за четивото, което така любезно предостави на вниманието ми и успешно ми загуби (просто този израз се използва ) бая време, оставам на мнението си, вече изразено в темата "Здрави оси" на Агента. А то се съдържа в следните в три точки:

1. QR-осите са предназначени и са безопасни ПРЕДИМНО за XC-употреба. Разбира се, трябва да се използват САМО качествени QR с изцяло метален механизъм (при Shimano - от Deore нагоре), а роторите на дисковите спирачки не трябва да приличат на "дългосвирещи плочи". ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО е лостчето да бъде ОТДЯСНО, за да не се дава възможност на мистър Мърфи да действа по свое усмотрение

2. Стилът на каране на повечето участници в клуба по мое лично впечатление е твърде далеч от дефиницията на XC, поради което машините на същите тези членове трябва да бъдат приведени в състояние, отговарящо на въпросния стил и способно да осигури БЕЗПРОБЛЕМНО ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ЖИЗНЕНИЯ ИМ ПЪТ. Това според мен означава инсталиране на вилки с уши за "ПРОХОДНИ ОСИ" (ако такъв би следвало да бъде българския превод) и съответните главини, рамки и прочее хардуер.

3. Извинения от рода на "кой ще ми купи това или онова" е твърде тъпа мечешка услуга кум СОБСТВЕНАТА БЕЗОПАСНОСТ, защото може да доведе до твърде неприятни последващи въпроси от рода на "кой ще ми плаща престоя в болница" и други още по-неприятни по съдържание. Ако те кефи определен стил на каране, но нямаш средства да си осигуриш необходимия за целта уред, би трябвало да престанеш да караш по този начин докато не събереш пари за него и да се задоволиш с нещо, което не е толкова ОПАСНО. Самодейности тип "Левчо Ръков" в домашни условия и подръчни материали считам за БЕЗУМНИ.

Мда!

Ами ако колелото беше квадратно?


Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: Nose Plant]  
Автор C_MoМодератор (_r__)
Публикувано18.05.03 14:24



Моля, :) удоволствието беше мое... Най-вече това, че ти загубих бая време. ;)

По точка 1. за дълго свирещите плочи не съм съвсем съгласен, позовавайки се на статията и визирайки ъгъла на действие на силата, която "избутва" оста от ухото.

Не си прав за т. 2 :) може много да се приказва... те и рибарите приказват... ;)

 hardtail pride.
           

Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: C_Mo]  
Автор Nose Plant (ПОЗНАВАЧ)
Публикувано18.05.03 15:00



Нищо не си ми загубил, естествено

По точка 1 имаш основа за несъгласие, но фактите за съжаление са си факти - за XC не са "нормални" големите ротори, а причината за това са производителите, които не включват подобна опция в групите компоненти, които предлагат. Ако се пише повече за споменатите от тебе сили и се вдигне достатъчно врява, нещата могат и да се променят. А иначе е ясно, че прилагането на спирачна сила върху ротор с по-голям диаметър води до по-малки "дестабилизиращи" сили върху главината и компонентите, които я фиксират. Което автоматично води до извода, че оптималният ротор е самото колело и превръща двоуменето в избор между диск и V-brake... Който мисля, че не е предмет на обсъждането в момента[umihvam se]

По точка 2 - мислех си, че говорим за истински неща, но ти със сигурност си по-светнат...

Мда!

Ами ако колелото беше квадратно?


Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: Nose Plant]  
Автор C_MoМодератор (_r__)
Публикувано18.05.03 15:58



Проблемът е, че силата се прилага едностранно и при спиране вилката, оста на главината и автомата се усукват. И ако ротора е по-голям и апарата се изнесе по-напред спрямо положението му при малкия диск може и да се компенсира част от по голямата сила която генерира...

п.п.
...поне така си го представям, може и да не съм прав. Ако някой, който разбира от материята чете, нека да ни светне :)

 hardtail pride.
           

Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: C_Mo]  
Автор Nose Plant (ПОЗНАВАЧ)
Публикувано18.05.03 18:17



Проблемът от едностранното прилагане на усилие е в това, че води до поредица от напрежения и отпускания върху резбованата ос, които в крайна сметка довеждат до охлабване на QR-а, изваждането му от лявото (а веднага след това и от дясното) ухо на вилката (въпреки съществуващите анзаци) и до БАААААМ!!!
Решението на проблема според човека НЕ Е в промяна на големината на роторите или позицията на апаратите, а трябва да се търси в две посоки:

1. Промяна на ъгъла на ушите на вилката (напред и нагоре) за да не се товари QR-a - сложна история, която зависи от кефа на производителите

2. НЕИЗПОЛЗВАНЕ на QR при дискови спирачки и замяната им с вилки и главини с ПРОХОДНИ ОСИ - нещо, което аз лично ПИША ЗА ТРЕТИ ПЪТ В ТОЗИ КЛУБ

Мда!

Ами ако колелото беше квадратно?


Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: Nose Plant]  
Автор bikerider (aware)
Публикувано19.05.03 10:46



значи не сме много коректни - трябваше първо да се уточни че говорим за вилки и QR, а не по принцип за QR

ако говорим само за вилки и QR, съм съгласен - нищо друго освен thru-axle не гарантира стабилност
(Nose Plant, забележи, че когато те репликирах имах предвид заден диск и QR)

иначе за разхлабването от вибрациите, не виждам смисъла на целия спор, след като хората отдавна, ама много отдавна са измислили решението - качествените QR-и имат малко пластмаса в гайките си.
ако пък и това не е достатъчно здраво - нека влезем в 21 век и се сетим, че има едно нещо дето се казва Loctite.

аа, щях да забравя - анатема на титановите QR-и!!!

Do, or do not - there's no try...

Редактирано от bikerider на 19.05.03 10:50.



Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: bikerider]  
Автор Nose Plant (ПОЗНАВАЧ)
Публикувано19.05.03 11:59



Заден диск и QR е поносим компромис, но по мое мнение и "този поп трябва да се върже" с една 12 мм thru-ос. По възможност, разбира се ...

Мда!

Ами ако колелото беше квадратно?


Тема Re: Като стана дума за QR...нови [re: Nose Plant]  
Автор bikerider (aware)
Публикувано19.05.03 12:43



ehhhh, draznitel takyv..... :)))))))))))))))))))))))

Do, or do not - there's no try...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.