Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:43 28.05.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Почистване на верига - преговорнови  
Автор TheSaintМодератор (localhost)
Публикувано18.01.03 21:13



Как най-лесно да си почистя веригата от боклуците по нея (масло + пръст)?

Днес я водих на пароструй, ами пичовете там само я намокриха, нищо не падна. Сега съм я накиснал в нафта, (в един добре затворен буркан) и я тръскам здраво от време на време... Смятам да престои. после ще я отцедя и ще я смажа (WD40).

Знам, че трябва добре да се подсуши след смазването.

Мислех за някаквъв по-прост начин да се отмият болкуците...
Например да се свари във вода+оцет (прилагал съм го на метална верижка за часовник, беше станала като нова) ?
Малииии и аз почнах да пиша глупости...

Идеи?

Истината е там някъде...


Тема Re: Почистване на верига - преговорнови [re: TheSaint]  
Автор DANlO (The Past-master)
Публикувано18.01.03 21:26



"Първо, искам да започна с това, че няма определен пробег в дни, часове или километри, на които да се маже веригата. Ако трябва ще се смазва след всяко каране. Зависи от терените, по които караш. При градско каране респ. по асфалтирани терени и при сухо време можеш да я караш по 10 - 15 дни. Тогава може да си позволиш също да я караш, докато не се появи шум. Все пак добре е да я мажеш и без да се появява шум.
Ако караш по тежки за веригата терени (кал, сняг, прах) е добре да я почистваш и смазваш след всяко каране.
Преди смазване е задължително да се промива. Промиването може да става със и без сваляне на веригата. Ако имаш инструментчето, с което се сваля, може да си я сваляш всеки път. Аз го имам, но я свалям само след тежки карания предимно зимата и когато е кално. Ако нямаш инструмент - забрави за сваляне:)
За промиването са ти необходими само 2 неща - разредител и стара четка за зъби. Като разредител е най-добре да ползваш газ за осветление (личен опит), но може да го замениш с АМВ или безоловен бензин. Евентуално може да ползваш Кореселин, обаче той не се отразява добре на четката - буквално пластмасата се втечнява и четката оплешивява за отрицателно време:)
И така - взимаш четчицата и изтъркваш всички прешлени от горната страна, после от долната. Може и обратното:) След тази операция веригата става почти като нова:) Взимаш един парцал и я избърсваш доколкото може. Целта е да е суха, но това е почти невъзможно:) За да не полееш цялото колело с газ е добре да увиеш с някаква хартия (вестник или амбалажна примерно) по местата на които ще тече.
След това смазваш и излиташ с 200 да караш:)
За смазките - финото машинно масло не е подходящо. Тази зима си правих експерименти с какви ли не смазки вкл. и това масло. Много е рядко и водата му вижда сметката за 5км. Друг недостатък - пръска. При по-високи обороти на въртене цялата задна шина и всички тръби около веригата стават на черни точки, които са особено гадни, ако колелото е светъл цвят.
Масло за шевни машини - без коментар:)
Масло за скоростни кутии и диференциали - ако ползваш масло, това е най-доброто. 80W90 е перфектно:) Гъсто е и не пръска. За мокро време е чудесно, при сухо привлича прах като магнит желязо:)
WD 40 - не е препоръчително за смазване. Има добри качества - почиства, предпазва от корозия и отблъсква влагата, но маже съвсем слабо и не е достатъчно за веригата.
STP Stop Squeaks - добро е при "мокро" каране, но при сухо събира много прах, защото е лепкаво. Трудно се почиства от веригата и плочите.
Buddy - добро спрейче. Не лепне, лесно се чисти. Одобрено е от военните стандарти на НАТО:) В момента ползвам него и съм доволен. На сухо е идеално, на мокро досега не съм го ползвал. Събира прах в границите на нормалното.
Масло Gist - малко по-добро от обикновено машинно масло. Прозрачно е, уж пригодено само за велосипедни вериги. Не си заслужава парите.
Спрей Gist - добро действие, но отново цената е по-височка. Има гадното свойство да лепне, както писах за STP. На сухо събира много прах, на мокро пък бързо спира да маже. Имало е случаи, когато излизам със смазана верига, отивам да карам и даже преди да съм се прибрал вкъщи веригата почва да се обажда. Става въпрос за доста екстремни условия за веригата, но все пак бързо спира да действа.
Грес Gist - отново прозрачна. Перфектното решение за сняг и кал. На сухо - не помисляй въобще за нея:) Събира толкова прах, че колелото става 2кг по-тежко:)
Ползвал съм и други смазки - някакъв зелен италиански спрей от Веломания. Лепне яко и не смазва хубаво. Един приятел пък кара кросарка и веднъж си пръснах от неговия спрей Valvoline - останах безмълвен! Просто перфектно. Издържа на всякакви зверски изпитания. Дори след 3 кални спускания веригата се държи като нова, не шуми, не скърца и превключва перфектно. Казаха ми, че на пл. "Македония" имало магазин на Valvoline и след като се върна в София там ще е първото място където ще отида:)
Смазките Gist се продават във Веломания, WD 40 можеш да си купиш почти от всеки магазин за автоаксесоари, автокозметика и т.н., Buddy се продава в Метро, а пък STP има на бензиностанцията на Cyclon до Булвария в Люлин.
За зимата също е хубаво да си купиш спрей, който разтваря ръжда. Ползва се за стари болтове и всякакви ръждясали панти, инструменти и други глупости. Прониква много добре навсякъде. Продава се във всеки автомагазин. Аз го ползвам, когато не мога да почистя веригата непосредствено след карането. Тогава калта или водата съхне на нея и тя става златиста на места. Пръскаш с този спрей след почистване. Чакаш малко да подейства и да му се изпари разредителя и смазваш.
Това е:) Успех с мазането и карането:)"
X_C


I want to ride my bicycle
I want to ride my bike


Тема Re: Почистване на верига - преговорнови [re: TheSaint]  
Автор Spitfire XlV (upgrade from IX)
Публикувано18.01.03 21:46



моят съвет е да я опереш в някакъв съд който се затваря плътно, с прах за пране и вряла вода. Като я извадиш няма никакъв шанс да хване ръжда защото водата се изпарява достатъчно бързо. Ако искаш да махнеш не само чернилката и пясъка но и да я обезмаслиш напълно накисни я в етилацетат за 5 минути.



Тема Re: Почистване на верига - преговорнови [re: TheSaint]  
Автор n.z. (шофер)
Публикувано18.01.03 22:19



ami moqt syvet e sled kato si zatvoril burkana, da q zanesesh v mazata i da q slojish redom do vsichki kompoti, kakto si mu e reda :PPP



Тема Re: Почистване на верига - преговорнови [re: DANlO]  
Автор TheSaintМодератор (localhost)
Публикувано18.01.03 22:31



Чел съм този материял.
Много съжелявам, че човека който го писа не се вясва тук от маса време вече...

Полезно е, че го постна пак, но мен мисълта ми за е бързо и безболезнено отърваване от мръсотията.

Идеята за четката, не ми се вписва в тези изискваня, времемко, ставаш на прасе (ако не внимаваш), а и четката не прониква навякъде (въпреки, че определно ше почисти добре).
Ще тествам с изваряване, високата температура и бълбукането на водата (+ обезмаслител), трябва да отнесат боклуците и от най-забитеите места...

Не съм съвсем съгласен за WD40, там проблема ми е по-скоро как да го нанеса, без да изпръскам половината по пода и стените...

Колкото за тази смазака за моторна верига, може да се пробва едно мотоджийско магазинче на ХР. БОТЕВ (оттам си купих масло за вилката).
По Ботев, отляво в посока към СЛИВНИЦА и няколко преки преди нея.

П.П.: Много се кефя на закочалката на SRAM. Разкачаш веригата с голи ръце!

Истината е там някъде...


Тема Re: Почистване на верига - преговорнови [re: n.z.]  
Автор TheSaintМодератор (localhost)
Публикувано18.01.03 23:23



Муахахахаха

Истината е там някъде...


Тема Re: Почистване на верига - преговорнови [re: Spitfire XlV]  
Автор TheSaintМодератор (localhost)
Публикувано18.01.03 23:26



Смятам да я сваря, може пък да става за ядене...
Ако не друго, то поне мазен бульон ще остане със сигурност!

Истината е там някъде...


Тема не забравяй сол на вкуснови [re: TheSaint]  
Автор Spitfire XlV (upgrade from IX)
Публикувано19.01.03 08:09



хахааххах смей се ама това дето ти го казах върши работа ! сериозно бе!!! и то не само за веригата ами за всеки мазен чарк по колелото лично съм го ползвал много пъти. Просто е и ако не те мързи можеш да го опиташ(не бульона разбира се), гарантирам ти добри резултати



Тема Re: Почистване на верига - преговорнови [re: TheSaint]  
Автор Downhill (('~'))
Публикувано19.01.03 12:58



Предложение за нанасянето на смазката:
За целта е необходимо да има най-малко една жена около теб (колкото повече - толкова по-добре). Взимаш й ЧОРАПОГАЩНИКА, разфасоваш го на подходящо парцалче и с него мажеш по наклепаната верига (общо взето правиш едни типично мъжки движения с ръката). Тъй като нишките са на практика пластмасови, те не попиват маслото и го разнасят доста добре с минимални загуби. Като приключиш с процедурата, можеш да изпереш парцалчето с TEST за миене на съдове - гарантирано и ръцете ти ще блеснат като онези чинии, 'дето ги дават по телевизора!
Сафсем сирьозну го казвам това - при мен работи безотказно!

1 )+( l/l B () T l-l E ( T l/l G /-\


Тема Re: Почистване на верига - преговорнови [re: Downhill]  
Автор TheSaintМодератор (localhost)
Публикувано19.01.03 12:59



Ами ако е мрежест чорапогащника?

Истината е там някъде...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.