Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:29 13.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Спешно Отделениенови  
Автор Eли (гъска)
Публикувано08.04.02 11:49



Та понеже всеки е разправял как се е пребивал, а никой не е повдигал темата, реших аз да го направя. Не искам да ми казвате как вие сте паднали, а кво сте правили когато ваш приятел се е пребил. Идеята е да се обмени опит, при какви положения кво се прави или кво би могло или трябва да се направи. Темата ми е провокирана от един инцидент, който ми се случи вчера:
Карахме с една приятелка в Западния парк по пътечките. Карах много бавничко пред нея и я изчаквах. По едно време чух нещо като падане спрях и се обърнах......видях само как около 1-2м тя летеше и се претъркули и падна. Помислих, че не е сериозно и за това само я викнах по име. Лицето и беше обърнато към мен, обаче нямаше никава реакция. Викнах още няколко пъти и се втурнах към нея, не мърдаше изобщо. Хванах я и я завъртях на дясната и страна и разкопчах якето. Изяде малко шамарчета (леки рабира се), и почна да се осъзнава. После ми каза, че след като съм я обърнала тя е почнала да ме чува. Известно време виждала сиво, ама сега всичко е наред с малка рана на крака. На никой не му пожелавам такова нещо, особенно ако няма жива душа да ви чуе.
Мога да споделя нещо от моя беден медицински опит, ама по натам след вас








живи и здрави


Тема Спешно Отделениенови [re: Eли]  
Автор nikoi (koi go ne znae)
Публикувано08.04.02 14:38



IDEYTA E MNOGO DOBRA ! NO ZA MOE NAI-GOLYMO SHTASTIE NE MI SE E SLUCHVAL GOLYM INCIDENT



Тема Re: Спешно Отделениенови [re: Eли]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано09.04.02 11:06



аз съм присъствал на няколко (за щастие само присъствал ) и спасението е само едно - GSM! нито имам нужните знания, нито оборудване

п.п. на шофьорските курсове по мое време имаше един задължителен елемент - посещение на курсове по оказване на първа помощ .... е оттам се научих само как да запушвам артерия с пръст, а с другата ръка да набера 150



Тема Re: Спешно Отделениенови [re: Eли]  
Автор divo_cvete ()
Публикувано09.04.02 11:12



Elli! Edna, moje bi, golqma gre6ka, koqto si napravila, kogato tvoqta priqtelka e padnala...
Ima6e navremeto (Az ne go pomnq kogato e bilo) edin velik sustezatel po motocross v Bulgaria. Na edno sustezanie toi padnal. Bil v suszanie, zatova purvona4alno vsi4ki re6ili 4e mu nqma ni6to. (Nqma da spomenavam imeto mu, za6toto to e izvestno na vsi4ki, koito se zanimavat s takuv i podoben vid sport).
Oburnali go, povdignali go i sustezatelq ostanal paraliziran za cql jivot...
T.e. nikoga ne moje6 da znae6 kak e padnal 4oveka i kude se e udaril, zatova ne burzai da go vdiga6, za6toto ne znae6 dali nqma da mu se pre6tpe ne6to v grubna4eto dokato go dviji6.
Taka e stanalo s onzi 4ove4ec!
Vsu6tnost az izob6to nqmam ideq kakvo trqbva da se pravi v takuv slu4ai, no moga da kaja, 4e kogato men me blusna kola me ostaviha da stana sama (sled kato sum do6la v suznanie) i posle mi ukazaha nujnata pomo6t.

pri po-kofti slu4ai - ne znam...

Dano na nikoi da ne mu se slu4vat podobni ne6ta!



Тема Re: Спешно Отделениенови [re: divo_cvete]  
Автор Eли (гъска)
Публикувано09.04.02 14:48



Аз тва го знам, но се надявах да не и е строшен врата и за това и хванах главата леко и я обърнах с цялото тяло за да я сложа в подходяща стойка (не съм толкова откачена за да я дигам ,знам кво може да стане). Представи си, ако си беше счупила втата и като дойде в съзнание как щеше да се размърда и щеше да стане по- лошо , та в крайна сметка всичко си беше някъв зверски късмет.


живи и здрави


Тема Re: Спешно Отделениенови [re: Eли]  
Автор Wildgripper (нов)
Публикувано09.04.02 18:51



Абе нещо взеха тръпки да ме побиват като чета за разни счупени вратове и т.н., но ме подсетихте да дам съвет за леки наранявания от билковата аптека на баба ми. Става въпрос за повърхностни рани, като например ожулване и смъкване на малко кожа. Та значи преди да се превържете (ако има с какво разбира се) е добре да се сложи върху раната листо от едно растение дето му викат "живовляк", наистина има ефект, заздравява доста по-бързо. Жалко че нямам снимка на такова растенийце за да се сетите че сте го виждали със сигурност, то расте сред тревата и е с елипсовидни (даже кръгли) листа. Най вероятно никой не ме е разбрал, но като отидем някаде да караме ще ви го покажа ако не забравя.

only the best is good enough.


Тема Re: Спешно Отделениенови [re: Eли]  
Автор screamBoy (затревен)
Публикувано09.04.02 20:12



ами аз до тази година малките градски никога не бях карал с друг човек ... винаги сам, навсякъде
иначе съм блъскал човек с колата и тогава просто привикваш околните, вдигате го на якето и газ към Пирогов
от курсовете за оръжие имам теоретичен опит с огнестрелните рани, от шофьорските имам най-вече предупреждения а от разните листовки на планинско-спасителната служба имам и указания при премръзване
друго имам рейки 1-ва степен така че се надявам най-вече на собствените си ръце :)))))

та при счупване на крайник е добре човека да е в безсъзнание (щото боли), дава му се нещо да захапе (около 2 пръста дебел клон, кожено портмоне), счупения крайник се издърпва докато се изравнят дължините на счупения и здравия, намества се така че да е прав и да не се напипва счупената кост, прави се шина да обхваща 2 съседни стави и се омотава максимално здраво (но НЕ стегнато).
Живовлека е чудесен за кръвоспиране и други повърхностни рани.
при счупване на ребро/хрущял (то обикновено е спукване, щото счупването става повечето на няколко ребра) се прави стегната превръзка, просто да не диша с пълни гърди а слабо и основно с корема, за да не го боли реброто, останалата помощ в болницата
при повърхностни рани (кървящи) по възможност се дезинфекцира/промива, в краен случай с обгаряне и после се превързва, но с 1-2 пласта само колкото да няма директен достъп на въздуха но все пак да може да диша самата рана, ако се налага нещо живовлека или по-добре нищо, метода с препикаването незнам дали работи
при извадена става ... кво да Ви кажа. Някои предпочитат веднага на място със силен рязък тласък да я върнат обратно, някои обездвижват и оставят докторите да се оправят.

ухапванията от разни животни - самото животно се маха (кърлеж примерно) и се изсмуква максимум бързо максимум кръв, най-добре си е инжекция с противоотрова (змия, куче) и т.н. ама не всеки може да си носи такива.

за изваждане от безсъзнание там силните миризми (амоняк) е може би най-доброто, иначе шамарчетата :)))

изкуствено дишане. Принципно е нещо подобно на целувката, само дето изобщо не е така. Може просто удар със свита в юмрук ръка във слънчевия сплит, но не повече от 2 пъти. Ако не помага се въртят операции А и Б на около 30 до 60 секунди:
А.Едната длан се поставя в областта на слънчевия сплит, другата ръка свита в юмрук я натиска ритмично около 12 пъти в минута (един натиск на 5 сек)
Б.това ако сте двама се прилага едновременно с А, обаче ако е един се спира А, доколкото се може се разтварят челюстите, проверява се да не си е глътнал езика, ако не е се запушва носа и със същата ритмичност се правят силни издишвания в устата, между тях се отделяте и отпушвате носа и проверявате дали не е продишал
ако е глътнат езика и ако някакси сте разделили челюстите достатъчно с някякъв плат (обезателно, с гола ръка е почти невъзможно) се изважда езика. Настъпва яко сецане (дядо вади ряпа и т.н.)
цялата операция би трябвало да приключи до 3-4 минути
дали диша може да се провери и с наплюнчен пръст (ако не е много ветровито) и със стъкло и т.н.

аве кво се отнесох, само теории бълвам като печатарска преса :((((
Айде то дано не се случва, пък останалото ...

<..

..>

Тема Re: Спешно Отделениенови [re: screamBoy]  
Автор Blade (идиот от класа)
Публикувано09.04.02 21:01



screamBoy информацията ти е уникално полезна но не мисля че някой от тези работи които си описал могат да се правят от човек който няма специялна подготовка за това! Мамка му май единсвеното нещо което може да се направи е GSM-а!! Тъпо!!!! Ама поне основните работи ще са от полза за всички! Аз доколкото знам за тия повърхносните рани просто промиваш и превръзваш а за другите........ мен ако питаш ако ти изглежда сериозно НЕ ПИПАЙ! Има си спасители и лекари за тая работа! Аз мога да кажа само вземе си едно ролка бинти и 3 лепенки нява да се стошите от още 50 грама багаж! А може и да ви спаси! Надявам се да не ви се налага да го носите ама ............ знае ли човек! Това е аз тая тема ще я следа с интерес щото е актуална и ценна!

Protect your self!


Тема Re: Спешно Отделение [re: screamBoy]  
Автор Tanuco (ентусиаст)
Публикувано09.04.02 21:26



Цялата информация е ок, обаче това за изсмукването на максимум кръв при ухапване от змия не е много правилно...знам от лекар, че при ухапване от змия НЕ трябва да се изсмуква нито максимум, нито минимум кръв...за БГ знам че при ухапване имаш достатъчно време да потърсиш лекар...т.е няма да умреш...



Тема Re: Спешно Отделениенови [re: screamBoy]  
Автор AgentOrange (wasted)
Публикувано09.04.02 23:22



Един съвет на базата на пресен опит (отпреди няколко дни) - ако си разпорите кожата я на крак, я на ръка, я на някое друго място достатъчно много за да се нуждаете от шевове - отидете на лекар да ви зашият, раната трудно заздравява сама! Вече няколко дни ме мъчи една такава рана на крака защото реших да я остава да мине сама, обаче кръвта която засъхва и образува коричка като се къпя се разтваря и пада, при което раната на практика се отваря наново. Познава се дали са нужни шевове ако като дръпнете с пръсти от двете страни на раната повърхностния слой на кожата се разтвори значително и отдолу се види мръвка, или каквото там имате под повърхностия слой на кожата.

Между другото, ако пиете аспирин (примерно при настинка), дори и да сте го спряли преди няколко дни не се учудвайте че кръвта ви не се съсирва и съответно не разчитайте на това :)

За по-тежки травми screamBoy доста добре е описал процедурите. Само не забравяйте да викнете бърза помощ в суматохата, естествено след оказване на първа помощ за най-неотложните пролеми на пострадалия (счупени крайници, обилно кървене и не дай си боже - проблеми с дишането и сърдечната дейност).

I am sick and tired of being sick and tired



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.