Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:32 06.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Спирачки - Acera с/у Deoreнови  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано17.02.02 17:14



Предстои ми задължителна смяна на предни накладки и скорошна на задни. Като направя сметка, накладки Shimano от най-евтините са 7.50лв х2=15лв. Чудя се дали да не сменя целите спирачки, които в момента са Acera, с Deore. Дали ще има някакво подобрение? Поне на външен вид подобрение ще има, но външния вид не е никак решаващ при избора на спирачка. Другия вариант е да си взема сега по-евтини куча маркa накладки и да изчакам, докато събера пари за Deore LX, което e с Parallel-Push Linkage (какъв е точния превод?). Според Shimano системата удължава живота на накладките, което при всички случай е предимство. Въпроса е колко е удължението на живота и дали си струва цената?
И така, какво ще ме посъветвате?



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Спирачки - Acera с/у Deoreнови [re: X_Country]  
Автор Downhill (('~'))
Публикувано17.02.02 21:14



Мисля, че въпросната система Parallel-Push Linkage е съвсем за предпочитане. Ако правилно съм схванал, накладките/калотките при нея във всеки един момент се движат перпендикулярно, независимо от износването. Виждал съм такива, вероятно това е, за което говориш(?). И не само, че се удължава животът, ами би трябвало да спира равномерно добре без /особени/ допълнителни регулации почти до крайното им изтъняване. Освен това изтъркването винаги трябва да е перпендикулярно на оста на калотката, дори и почти да си стигнал до метала. При една дебалансирана шина обикновените калотки бягат не само наляво-надясно, следвайки я, ами и нагоре-надолу поради промяната на ъгъла на рамото на спирачката, било то "кантар" или вибрейк (много "на"-та станаха :), откъдето и - абе, представяш си го - проста геометрия - калотката притиска ту по-нагоре шината, ту по-надолу. И ту с цялата си площ, ту с горния си ръб, ту с долния, сиреч даже се износва накриво и неравномерно. А дори и да е перфектно центровна шината, при изтъняването на материала въпросният ъгъл също се променя и калотката притиска все по надолу и изисква донастройки на ъгъла.
Би могъл, докато събереш пари, да си купиш само калотки. Ще ти стигнат за толкоз време- знаеш как е, стига да не пуснеш с тях 10 пъти Витоша в киша и кал... (то пък точно аз ли се хванах да ти обяснавам, 'дето знаеш 10 пъти повече от мен по велосипедните въпроси...)



Тема Re: Спирачки - Acera с/у Deoreнови [re: Downhill]  
Автор nabora (психопат убиец)
Публикувано17.02.02 22:00



Да питам аз колко кинти струват Deore LX
и
За накладките кажете мнения кои модели как се справят колко струват че и аз ще имам нужда от нови, а не ща като тея с които карам сега. Тея като ги изчистя спират добре ама след няколко стискания на спирачката си ебават мамата.



Тема Re: Спирачки - Acera с/у Deoreнови [re: Downhill]  
Автор TheSaintМодератор (advanced user)
Публикувано18.02.02 00:37



Аз ще ти предложа да посъбереш още малко парички и да си вземеш Deore XT, за LX съм чувал лоши работи...
Не, че не работят добре, ами бързо се разбивала някаква сглобка, при XT този проблем бил решен, ако искаш по-точно, пак ще питам човека дето ми го обясняваше.



Join the freeride everybody!


Тема Насърчил те аз бих... [re: X_Country]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (прос)
Публикувано18.02.02 11:19



...ако можеш да си го позволиш. Лично мен бая скъпи ми се видяха навремето. В новия Дон Кихот ги бях гледал и бяха 200+ лв. Не си спомням точен модел нобяха Shimano Parallel... Поразгледах ги малки като абориген, подържах ги в ръце ...
Та това си е вече механизъм - лостови системи, ала-бала и следователно трябва да е много добре направено, за да не се разбрица след време. Към вилката рамото е лагерувано с фини лагерчета, а не с месингова втулка, както е при мене. Практически впечатления немога да споделя, понеже не съм ползувал подобно нещо.
Нещата аз ги виждам така: или си копуваш най-качествените на света V-br и си ги ползуваш със здраве цял живот, или переодически си копуваш обикновенни. При равносметка вложените пари и при двата случая ще са може би едни и същи

П.С.
Ама си е кеф и гъзария...ВСЕ ПАК!



Тема Re: Спирачки - Acera с/у Deoreнови [re: Downhill]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано18.02.02 15:17



И аз така като я гледам е за предпочитане. Точно правилно си схванал. Само че, калотките не са винаги перпендикулярно, а винаги успоредно. Може би зависи и от гледната точка
Ето какво пишат Shimano:

Parallel Push Linkage
Keeps brake pad parallel with rim to lessen shoe dive-in, improve braking response and maintain uniform pad wear.


За регулировки по време на работа не мисля, че въобще трябва да се говори. Единственото, което трябва да правиш е да си въртиш винтчето на ръкохватката, така че да компенсираш увеличилото се разстояние между шина и накладка в процеса на износване. При обикновените спирачки това е най-гадния момент - обтягайки жилото без настройка на накладките, те все повече и повече се износват под наклон и стават гадни ръбове, които аз махам с пила и шкурка, но това е загуба на материал... Абе за едни и същи неща говорим, няма смисъл да ги повтарям:)
Единствен недостатък на системата може би е, че ако не си внимателен може да стигнеш до метал без да разбереш:)



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Спирачки - Acera с/у Deoreнови [re: TheSaint]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано18.02.02 15:25



Може и така... Трябва да направя задълбочено пазарно проучване:) Аз се бях заблудил, че ХТ са си като обикновени спирачки, а LX и XTR са с въпросната система. Заблудил съм се нещо.
За разбиването на сглобката - напълно е възможно. Колкото е по-сложно едно нещо, толкова по-голяма е вероятността нещо да се повреди:)
Ще трябва да поразгледам по-подробно такова нещо в действие, за да го анализирам на научно-техническо ниво



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Насърчил те аз бих...нови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано18.02.02 15:38



Вероятно на тази цена е било XTR. Да не гадая сега...
Всъщност като я гледам на снимка в момента тази спирачка не ми изглежда толкова сложна. Просто има един паралелограм, на който стоят калотките. Нещо подобно на лостовата система на дерайльорите. Има няколко сглобки, които трябва да са изпълнени прецизно и толкова. Като за толкова парички, качеството не би трябвало да е под съмнение.

П.П. Много добре виждаш нещата. И моето мнение е подобно.



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Спирачки - Acera с/у Deoreнови [re: nabora]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано18.02.02 16:00



Нямам точна представа, но сигурно са около стотина лева.
За накладките - какви търсиш - с резба или без? Ако си с накладки с резба избора е сравнително голям. Ако си без резба е по-лошо. Тогава трудно се намира нещо качествено.
В момента с какви си?
Аз предпочитам накладки Shimano от 7,50лв. Mиналата пролет си взех Shimano Deore за 18лв и ако не ги бях карал на снега, щяха да изкарат още доста. После взех някакви тайвански за 3,50лв чифта, защото общо взето снежното каране яде еднакво добре всички видове накладки => избери по-евтините:)
Сега като приключиха снеговете накладките отново са в окаяно състояние, но така щеше да е и с всички други.



_______________
Wear your helmet!


Тема Тъй де, паралелограм...нови [re: X_Country]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (прос)
Публикувано18.02.02 16:17



...ама и на калотките не им е лесно, ще трябва да знаеш. Представи си какво им е кога по урвата надоле стиснеш ръкохвата! НАПРЕЖЕНИЕ братче! Релна представа за товара, що тез елементи на гърбъ си носят можеш да добиеш със следния експеримент! Засветкай се някъде на долу, протегни се с едната ръка през кормилото към ту предната гума и се опитай да я стиснеш за каплата тъй щото да стреш! Аз прогнозирам, че в мигом ще се метнеш през кормилото и коллото щти мине одгоре без да стира!
Дай линк към тиа спирачки да ги видя, че неми се рови. :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.