Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:44 19.05.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Доживях и аз да се похвалянови  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано24.01.02 12:55



Вчерашния ден беше един прекрасен за българското колоезденето и в частност за мен. Сутринта ставам весел и щастлив, готвейки се да си сложа новите курбели. Слизам в мазето, развивам винтовете и тръгвам да ги вадя по най-културен начин с инструментчето... Да, ама не. Старите така бяха запекли, че винта на екстрактора отпред заприлича на разцъфнала роза. Айде това както и да е. След пръскане с всякакви спрейове, които ми се намираха, единия курбел най-сетне мръдна. После и другия се предаде. Да, обаче хубавото тепърва започваше. Слагам новия курбел и се оказва, че оста на касетата е по-дълга от колкото трябва. Ама много по-дълга:) Получава се така, че най-малката предна плоча е в една равнина с най-малкия заден венец. Както и да е, преглътнах, че ще трябва да похарча известна сума парички и за нова касета. Качвам се на байка на брат ми и газ към Нина. Да обаче докато стигна там, станах меко казано мокър и кален. Но дреме ми, важното е, че си взех касета. Отивам да я слагам и се кефя, че всичко вече се е уредило. Ядец! Тръгвам да отвивам лявата гайка на касетата. Тя обаче явно имаше друго мнение по въпроса и реши, че трябва да й се отчупят половината зъби. Колко съм псувал хората от Shimano относно това как може да направят тази гайка пластмасова. Добре, че другата гайка се отви сравнително леко. Вадя касетата и отвътре изпадна една шепа ръжда. От касетата е. Както и да е, дреме ми. Тази касета вече и без това е със строшена гайка и не ми трябва. Почвам да кроя планове как да изкарам скапаната гайка. Между временно ми изгоря и една крушка, та трябваше да търся и крушка. Докато я търсех ми дойде гениалната идея, че мога да стопя гайката. Чак сега стоплих защо ги правят пластмасови. Взех индукционния поялник и за има няма 15 мин и видях сметката, стопявайки една част от нея широка около 5 мм. При това положение вече свих гайката и я дръпнах. Бях горд със себе си.
Сложих новата касета, монтирах единия курбел, после и другия. Почвам да регулирам дерайльора. И к'во да видя... двата курбела в една посока:) Разглобяването не беше особено трудно, защото все пак скоро беше сглобено. Тръгвам да стягам болта и хоп... изненада! Резбата превъртя. Аз отвивам винта, кръстейки се да не се е скапала касетата. Слава богу, беше болта! Айде пак до Нина за болтове. Ако досега бях много мръсен, то тогава след повторното ми прибиране просто не е измислено такова определение за външния ми вид. Стегнах си с новите болтове, всичко стана 6. Тръгвам отново да си регулирам дерайльора. Този път курбелите си бяха както трябва. След кратка регулировка всичко си дойде на мястото. Най-сетне нещата си дойдоха на мястото... Но айде стига съм се хвалил, че ще почнете да ми завиждате:)

Извод: Преди да почнете да си ъпгрейдвате байка си четете хороскопа:)



_______________
Wear your helmet!


Тема упс...нови [re: X_Country]  
Автор CRZ (гръмогущер)
Публикувано24.01.02 14:03



яааа...на мене пък вчера ми бяха 10те най критични минути до сега....весел и щастлив с едни приятели олигофрени отивам в БАС към осемнайсет нула нула с новата ми стара рамка на 1 месец....и кво става...първия който я видя се изказа не много весело за нея...в смисъл че за тея пари съм можел да имам нещо далеч по хубаво...тва не толкова лошо...дреме ми...ше я карам 1 година докато си взема нещо наистина супер....хопс.....започва се....Дойчин открива че ва рамката едното и ухо е леко криво...фабрично....а тя е Алу....кофти....каплата не седи както трябва......почва един дълъг разговор за рамката в която на мене ми се струва че врътвам...втълпи ми се нещо в главата от рода....мамка му няма да мога да я подкарам...вече към края идва и спокойствието...тва не било кой знае колко шибана работа....все пак рамката ше върви...ама от думите му преди тва 10 минути не ми бачкаше сърцето...и все пак....рамката си върши добра работа и няма да ми прави проблеми...ама докато го разбераа...аз си знам кво ми беше..лелеее.....НО ЩЕ ВЪРВИ.....НОРМАЛНО....да се ебвгз...ама яко се панирах....не съм си чел хороскопа..

ГРЪМОГУЩЕР С ТУРБИНИ


Тема Re: Доживях и аз да се похвалянови [re: X_Country]  
Автор XTR (bomberMan)
Публикувано24.01.02 15:08



Искрено ти съчувствам за мъките с курбелите... Когато си свалях старите, криви, метални кърбели и кривата ос... имах доста сложен проблем ... след като с всякакви спрейове и машинка за сваляне не стана ми се наложи да разпробия от страната на плочите. Ама и това не беше лесно... счупих три бургии. В края на краищата взех инструмента за финна настройка (МНОГО ГОЛЯМ ЧУК) и едно арматурно желязо ... с малко помощ от брат'чеда всичко излезе :).

Като сложих новите курбели/касета ми беше много

Карам HardTail защото мога!™
Ride Safe!


Тема Благодаря за съчувствиетонови [re: XTR]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано24.01.02 16:20



Много са гадни тези неща, дето не са сваляни много време... Мъка, мъка...
Аз също мислех да бия с чук, обаче ме беше страх да не разбия лагерите на касетата, което в последствие се оказа, че няма значение.
По тоя повод да те питам - ти слагаш ли по малко грес между оста и курбела? Защото аз преди слагах, но много често ми се разхлабваха курбелите. Последния път като се разхлабиха (сигурно беше преди около година) избърсах всякаква грес и оттогава не е мръднало. Резултатът обаче беше налице:) При миенето там е проникнала малко водичка и оста беше ръждясала, при каране се е напълнило с прах и кал, отделно че и алуминия на курбела беше леко корозирал, т.е. имаше някакъв бял окис отвътре... Гадост. Сега му сложих малко гресчица и дано да не дава ядове при евентуален следващ демонтаж.



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: X_Country]  
Автор XTR (bomberMan)
Публикувано24.01.02 17:12



Задължително слагам грес. Както между оста и курбела така и по резбата на касетата.
Предполагам, че причината за разхлабването на курбелите не е наличието на грес. Греста няма да позволи да прониква каквато и да е вода.
За разхлабването... можеш да използваш някакъв фикзатор върху самия болт. Също така при нови курбели Шимано препоръчва да се притягат на всеки 50км каране докато улегнат. Пробвах го и помага ... :)

Карам HardTail защото мога!™
Ride Safe!


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: XTR]  
Автор martu (новак)
Публикувано24.01.02 20:51



Ne che ima znachenie ama beliq okis za koito govori X_Country predpazva Al ot po natatyshna koroziq. Padna mi se takyv vypros na edin izpit ga bqh student i zatui go pomnq. Ei sega znam za kvo sym blyskal 5 godini. Kat si vadq dyrtiq kurbel da ne se shashkam.
Derzaite i kakto e kazal poetyt: Ne go mychi, zemi po-golqm chuk!
Sorry za latinicata



Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: X_Country]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано25.01.02 08:21



Честито! Какви курбели сложи?
Мен последния път ми смени касетата Жоро от БАС. Питах защо не слага грес, каза, че можело и без.
Ами лошо ме чака...



Join the freeride everybody!

Редактирано от TheSaint на 25.01.02 09:56.



Тема Подпитване...нови [re: X_Country]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (прос)
Публикувано25.01.02 09:37



Като стана приказка за мазане с грес... вие как се снабдявате с тоя продукт?Нещо по-специално ли ползувате или карате с конвенционални "лубриканти". Щото аз ползувам едно старо бурканче от детски храни с една злена грес. Особеното на това бурканче е, че някъде през 80-те, дядо ми ми беще отсипал в него от неговата грес, с която си мажеше стария, голям велосипед "Балкан", та да си мажа аз Балканчето. Та тая мойта грес е от ония времена и аз я ползувам да си смазвам главините, но все ме гризе едно съмнение, че не правя най-доброто за мойто колело!

За веригата е ясно - тая тема е бистрена тука. Но за главините... ?
И за миенето! Вие луди ми се виждате да си къпете колелата с ВОДА. Май баш в тая стара тема за "поддържане на веригата" някой беше разправял как преди да се пребере след каране, минавал през някоя авто мивка и там един маркуч с яката струя.... Тръпки ме побиват като си го представя. Ръжда... натикване на мизерии в главините и на всякакви деликатни места. Преди време ми се наложи да мина с колелото през една по-дълбока река. После няколко седмици дочувах съмнителни съскащи шумове от всички въртящи се елементи (като че навсякъде беше проникнал много фин пясък).
Я споделете да ви се невиди



Тема доПодпитване...нови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано25.01.02 10:52



..... то главините не са ли капсуловани....караш караш, разбият се и сменяш

по въпроса за скърцането....ами като го поудавя малко (колелото) освен веригата, друго не ми се е счувало да скрибуца

Редактирано от CuO на 25.01.02 11:22.



Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: martu]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано25.01.02 14:43



Да, освен това се казваше патина май (белия окис). Но това няма никакво значение в момента:)


_______________
Wear your helmet!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.