Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 14.06.24 
Спорт
   >> Велосипедизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Доживях и аз да се похваля  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано24.01.02 12:55



Вчерашния ден беше един прекрасен за българското колоезденето и в частност за мен. Сутринта ставам весел и щастлив, готвейки се да си сложа новите курбели. Слизам в мазето, развивам винтовете и тръгвам да ги вадя по най-културен начин с инструментчето... Да, ама не. Старите така бяха запекли, че винта на екстрактора отпред заприлича на разцъфнала роза. Айде това както и да е. След пръскане с всякакви спрейове, които ми се намираха, единия курбел най-сетне мръдна. После и другия се предаде. Да, обаче хубавото тепърва започваше. Слагам новия курбел и се оказва, че оста на касетата е по-дълга от колкото трябва. Ама много по-дълга:) Получава се така, че най-малката предна плоча е в една равнина с най-малкия заден венец. Както и да е, преглътнах, че ще трябва да похарча известна сума парички и за нова касета. Качвам се на байка на брат ми и газ към Нина. Да обаче докато стигна там, станах меко казано мокър и кален. Но дреме ми, важното е, че си взех касета. Отивам да я слагам и се кефя, че всичко вече се е уредило. Ядец! Тръгвам да отвивам лявата гайка на касетата. Тя обаче явно имаше друго мнение по въпроса и реши, че трябва да й се отчупят половината зъби. Колко съм псувал хората от Shimano относно това как може да направят тази гайка пластмасова. Добре, че другата гайка се отви сравнително леко. Вадя касетата и отвътре изпадна една шепа ръжда. От касетата е. Както и да е, дреме ми. Тази касета вече и без това е със строшена гайка и не ми трябва. Почвам да кроя планове как да изкарам скапаната гайка. Между временно ми изгоря и една крушка, та трябваше да търся и крушка. Докато я търсех ми дойде гениалната идея, че мога да стопя гайката. Чак сега стоплих защо ги правят пластмасови. Взех индукционния поялник и за има няма 15 мин и видях сметката, стопявайки една част от нея широка около 5 мм. При това положение вече свих гайката и я дръпнах. Бях горд със себе си.
Сложих новата касета, монтирах единия курбел, после и другия. Почвам да регулирам дерайльора. И к'во да видя... двата курбела в една посока:) Разглобяването не беше особено трудно, защото все пак скоро беше сглобено. Тръгвам да стягам болта и хоп... изненада! Резбата превъртя. Аз отвивам винта, кръстейки се да не се е скапала касетата. Слава богу, беше болта! Айде пак до Нина за болтове. Ако досега бях много мръсен, то тогава след повторното ми прибиране просто не е измислено такова определение за външния ми вид. Стегнах си с новите болтове, всичко стана 6. Тръгвам отново да си регулирам дерайльора. Този път курбелите си бяха както трябва. След кратка регулировка всичко си дойде на мястото. Най-сетне нещата си дойдоха на мястото... Но айде стига съм се хвалил, че ще почнете да ми завиждате:)

Извод: Преди да почнете да си ъпгрейдвате байка си четете хороскопа:)



_______________
Wear your helmet!


Тема упс...нови [re: X_Country]  
Автор CRZ (гръмогущер)
Публикувано24.01.02 14:03



яааа...на мене пък вчера ми бяха 10те най критични минути до сега....весел и щастлив с едни приятели олигофрени отивам в БАС към осемнайсет нула нула с новата ми стара рамка на 1 месец....и кво става...първия който я видя се изказа не много весело за нея...в смисъл че за тея пари съм можел да имам нещо далеч по хубаво...тва не толкова лошо...дреме ми...ше я карам 1 година докато си взема нещо наистина супер....хопс.....започва се....Дойчин открива че ва рамката едното и ухо е леко криво...фабрично....а тя е Алу....кофти....каплата не седи както трябва......почва един дълъг разговор за рамката в която на мене ми се струва че врътвам...втълпи ми се нещо в главата от рода....мамка му няма да мога да я подкарам...вече към края идва и спокойствието...тва не било кой знае колко шибана работа....все пак рамката ше върви...ама от думите му преди тва 10 минути не ми бачкаше сърцето...и все пак....рамката си върши добра работа и няма да ми прави проблеми...ама докато го разбераа...аз си знам кво ми беше..лелеее.....НО ЩЕ ВЪРВИ.....НОРМАЛНО....да се ебвгз...ама яко се панирах....не съм си чел хороскопа..

ГРЪМОГУЩЕР С ТУРБИНИ


Тема Re: Доживях и аз да се похвалянови [re: X_Country]  
Автор XTR (bomberMan)
Публикувано24.01.02 15:08



Искрено ти съчувствам за мъките с курбелите... Когато си свалях старите, криви, метални кърбели и кривата ос... имах доста сложен проблем ... след като с всякакви спрейове и машинка за сваляне не стана ми се наложи да разпробия от страната на плочите. Ама и това не беше лесно... счупих три бургии. В края на краищата взех инструмента за финна настройка (МНОГО ГОЛЯМ ЧУК) и едно арматурно желязо ... с малко помощ от брат'чеда всичко излезе :).

Като сложих новите курбели/касета ми беше много

Карам HardTail защото мога!™
Ride Safe!


Тема Благодаря за съчувствиетонови [re: XTR]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано24.01.02 16:20



Много са гадни тези неща, дето не са сваляни много време... Мъка, мъка...
Аз също мислех да бия с чук, обаче ме беше страх да не разбия лагерите на касетата, което в последствие се оказа, че няма значение.
По тоя повод да те питам - ти слагаш ли по малко грес между оста и курбела? Защото аз преди слагах, но много често ми се разхлабваха курбелите. Последния път като се разхлабиха (сигурно беше преди около година) избърсах всякаква грес и оттогава не е мръднало. Резултатът обаче беше налице:) При миенето там е проникнала малко водичка и оста беше ръждясала, при каране се е напълнило с прах и кал, отделно че и алуминия на курбела беше леко корозирал, т.е. имаше някакъв бял окис отвътре... Гадост. Сега му сложих малко гресчица и дано да не дава ядове при евентуален следващ демонтаж.



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: X_Country]  
Автор XTR (bomberMan)
Публикувано24.01.02 17:12



Задължително слагам грес. Както между оста и курбела така и по резбата на касетата.
Предполагам, че причината за разхлабването на курбелите не е наличието на грес. Греста няма да позволи да прониква каквато и да е вода.
За разхлабването... можеш да използваш някакъв фикзатор върху самия болт. Също така при нови курбели Шимано препоръчва да се притягат на всеки 50км каране докато улегнат. Пробвах го и помага ... :)

Карам HardTail защото мога!™
Ride Safe!


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: XTR]  
Автор martu (новак)
Публикувано24.01.02 20:51



Ne che ima znachenie ama beliq okis za koito govori X_Country predpazva Al ot po natatyshna koroziq. Padna mi se takyv vypros na edin izpit ga bqh student i zatui go pomnq. Ei sega znam za kvo sym blyskal 5 godini. Kat si vadq dyrtiq kurbel da ne se shashkam.
Derzaite i kakto e kazal poetyt: Ne go mychi, zemi po-golqm chuk!
Sorry za latinicata



Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: X_Country]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано25.01.02 08:21



Честито! Какви курбели сложи?
Мен последния път ми смени касетата Жоро от БАС. Питах защо не слага грес, каза, че можело и без.
Ами лошо ме чака...



Join the freeride everybody!

Редактирано от TheSaint на 25.01.02 09:56.



Тема Подпитване...нови [re: X_Country]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (прос)
Публикувано25.01.02 09:37



Като стана приказка за мазане с грес... вие как се снабдявате с тоя продукт?Нещо по-специално ли ползувате или карате с конвенционални "лубриканти". Щото аз ползувам едно старо бурканче от детски храни с една злена грес. Особеното на това бурканче е, че някъде през 80-те, дядо ми ми беще отсипал в него от неговата грес, с която си мажеше стария, голям велосипед "Балкан", та да си мажа аз Балканчето. Та тая мойта грес е от ония времена и аз я ползувам да си смазвам главините, но все ме гризе едно съмнение, че не правя най-доброто за мойто колело!

За веригата е ясно - тая тема е бистрена тука. Но за главините... ?
И за миенето! Вие луди ми се виждате да си къпете колелата с ВОДА. Май баш в тая стара тема за "поддържане на веригата" някой беше разправял как преди да се пребере след каране, минавал през някоя авто мивка и там един маркуч с яката струя.... Тръпки ме побиват като си го представя. Ръжда... натикване на мизерии в главините и на всякакви деликатни места. Преди време ми се наложи да мина с колелото през една по-дълбока река. После няколко седмици дочувах съмнителни съскащи шумове от всички въртящи се елементи (като че навсякъде беше проникнал много фин пясък).
Я споделете да ви се невиди



Тема доПодпитване...нови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано25.01.02 10:52



..... то главините не са ли капсуловани....караш караш, разбият се и сменяш

по въпроса за скърцането....ами като го поудавя малко (колелото) освен веригата, друго не ми се е счувало да скрибуца

Редактирано от CuO на 25.01.02 11:22.



Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: martu]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано25.01.02 14:43



Да, освен това се казваше патина май (белия окис). Но това няма никакво значение в момента:)


_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: XTR]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано25.01.02 14:46



Мерси за инфото за притягането. Щом казват Шимано, пък и ти също си го констатирал, ще ги притягам през 50км. Въпроса е кога улягат?:)
Какво имаш предвид под "фиксатор"? Нещо което да предпазва от саморазвиване? Примерно федер-шайба?



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: TheSaint]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано25.01.02 14:54



Курбелите са черно Shimano Alivio, разглобяеми. Касетата е Shimano Deore.
Не те е излъгал Жоро от БАС. Без греста ще си върви както с нея. Проблема е после в демонтажа:)



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: X_Country]  
Автор TheSaint (advanced user)
Публикувано25.01.02 15:04



Именно!



Join the freeride everybody!


Тема Re: доПодпитване...нови [re: CuO]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано25.01.02 15:06



Я, ти с какви главини караш?:) Има и такива за каквито говориш, но те са с набити лагери... съвсем друга работа. Там наистина като се разбият ги сменяш.
Но най-често срещаните главини просто си имат гумени уплътнения и могат да се разглобяват и регулират, т.е. с конуси са. Не говорим за най-ниския клас главини, които нямат даже и уплътнение. Там водата си влиза като у дома си:)



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Подпитване...нови [re: Ceлянинът c koлeлoтo]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано25.01.02 15:21



Aз ползвам най-обикновена грес. Преди ползвах една червена на STP, която приличаше на малиново сладко:) После съм ползвал и на Shell. Обаче тези двете ми бяха изпаднали отнякъде без пари. Ако трябва да се купуват са скъпи. Сега ползвам литиева и молибденова на Верила. Молибденовата я слагам на педалите, щото на нея пише, че е за триещи възли, подложени на замърсяване и влага. А мен именно в педалите ми влиза най-много вода и прах и то от страната на курбела. От другата където е капачката всичко е като ново при разглобяването.
Та тази грес мисля струваше 1,20 - 1,40 кутията, като една кутия май е 400гр.
Може да ползваш и руската грес Литол 24. Страшна е, ползват я и много автосервизи. В момента незнам къде може да се намери, но ако намериш взимай. Тя май беше малко по-скъпа от Верила.
Само не ползвай калиева грес. Тя има повече защитна отколкото мажеща функция и се ползва предимно за ресори на автомобили и камиони. Лесно се познава - мирише отвратително, има тъмно кафяв цвят, маже се трудно и не изглежда фина. Литиевата грес е светлокафява на цвят и изглежда много фина (нещо като мед). Молибденовата е същата, но черна. Всъщност тя е литиева с 2 - 3% молибденов бисулфид, който понижава триенето. Друга грес е графитната. Тя е калиева с прибавен графит. Не я ползвай за колелото. Общо взето това е за гресите. Зелена досега не бях виждал, но ако на външен вид ти изглежда фина и се маже леко сигурно е добра. А пък вътре какво има и как то ще се отрази на колелото никой не знае.



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: доПодпитване...нови [re: X_Country]  
Автор CuO (bike user)
Публикувано25.01.02 16:58



ами...... затрудняваш ме ще трябва да погледна, но не ми е правило впечетление да имат гумени оплътнения .......... за скапани -Шимано са (LX и STX/RC, верно не първа младост) ..... остава да са набити ....всъщност как се познава ?.......... но определено няма скърцания след мокро



Тема Re: Подпитване...нови [re: X_Country]  
Автор AgentOrange (wasted)
Публикувано25.01.02 18:12



Аз имам една туба Shell Retinax HD2. Идея си нямам каква е греста, но е синьо-зеленикава, много тъмна. Изглежда малко като разтопен шоколад, ако сте виждали, или размекнал се течен такъв. Т.е. горе-долу финна е, но не е като мед. Не е особено гъста и лепкава. Намисирсва, но не бих определил аромата като отвратителен. Но като й подишаш изпаренията известно време се омайваш :) Бях я забравил отворена веднъж и направо се надрусах. Ако не за смазка поне за наркотик става :))) Последния път като сменях чашките ги смазвах с нея, но през няколкото месеца експлоатационен срок не са правили проблеми, т.е. изглежда става за мазане, но дали е наистина добра - нямам представа...

I am sick and tired of being sick and tired


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: X_Country]  
Автор XTR (bomberMan)
Публикувано25.01.02 19:04



Улягат като му дойде времето...

Фискатор... нещо като лепило, с което мажеш малко болта и навиваш (има и специални :)) При развиването няма да имаш проблеми ... ако не стане с нормален ключ единственото, което ти трябва е по-дълго рамо...

Карам HardTail защото мога!™
Ride Safe!


Тема Re: Един выпрос от лаик:нови [re: X_Country]  
Автор MиГ (летящ)
Публикувано26.01.02 00:06



Кое се нарича "курбел"?:)


Я вышел им наперерез...


Тема Re: Един выпрос от лаик:нови [re: MиГ]  
Автор XTR (bomberMan)
Публикувано26.01.02 08:30



. На него се слагат предните зъбчатки и педалите. Има модели, при които няма възможност да се свалят плочите(зъбчатки). Системите за закрепване за оста на касетата са няколко типа....но това е друга тема.

Карам HardTail защото мога!™
Ride Safe!

Тема Още по темата.нови [re: X_Country]  
Автор XTR (bomberMan)
Публикувано26.01.02 08:48



NOTE: WE RECOMMEND APPLYING A FILM OF WATERPROOF GREASE TO THE BB SPINDLE FLATS BEFORE INSTALLING RACE FACE CRANKS TO HELP PREVENT CORROSION THAT CAN OCCUR BETWEEN THE CRANK TAPERS AND THE BB SPINDLE. This corrosion occurs due to the natural movement between the two parts and can adversely affect the life of the crank arm. While this is a controversial area , our extensive lab testing has proven that greasing the spindle flats does not adversely affect the crank arms, while preventing corrosion has definite benefits. Cranks tend to "suck-on" to a greased spindle approximately 0.5mm (0.020") further than they would onto a dry spindle using the same torque value (28 ft/lbs. max.) on the crank bolt. We have taken this into cons ideration in the CNC machining of our tapers to ensure it is not a problem.

Горното е извадка от инструкциите за инсталация на курбели Race Face. Потвърждава някои от догатките ни и отговаря на някои въпроси :)

п.п.
Не си правих труда да го превеждам за да се запази автентичността

Карам HardTail защото мога!™
Ride Safe!


Тема Re: Един выпрос от лаик:нови [re: XTR]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано26.01.02 21:21



Това е курбел с главно К:)


_______________
Wear your helmet!


Тема Re: Благодаря за съчувствиетонови [re: XTR]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано26.01.02 21:27



Mерси за конкретния отговор:)
Сега се сетих, че имам въпросния фиксатор, а именно два вида Локтайт (не помня номерата). Единия син, другия зелен. Синия е срещу саморазвиване и с по-голямо рамо може да се отвие, когато трябва. Другия обаче като се нанесе, според производителя няма отвиване. Не съм го пробвал.



_______________
Wear your helmet!


Тема Re: доПодпитване...нови [re: CuO]  
Автор X_Country (MTB'er)
Публикувано26.01.02 21:33



И моите не скърцат след мокро, но не са набити. Просто си имат гумички. Твоите главини също са добри, така като чета и бих се учудил, ако скрибуцаха след миене:)
А как се познава - ако виждаш конус и контрагайка, не са набити. А уплътнението представлява гуменото конусче, което затваря напълно главината. Ясно видимо е (в смисъл не е в самата главина, а отвън) и ако го имаш, вероятно ще виждаш само контрагайката.



_______________
Wear your helmet!


Тема Благодаря за изчерпателния одговор...нови [re: X_Country]  
Автор Ceлянинът c koлeлoтo (прос)
Публикувано28.01.02 09:23



Мисля че се сещам коя е тая лошата калиева грес. Тя май е за консервиране на метални работи. Ако си купиш някакъв руски инструмент, ти го дават намазан с такова нещо и увит в хартия. В казармата изобилства от железа омазани с тоя препарат.
А като каза педали - и аз имам проблем там. Че се цапа, цапа се, ама и съчми ми се трошат и в резултат се появява класическото припукване при въртене. Спецялно внимавам да не ги претягам при сглобяване, но пак не е добре!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.